PDA

View Full Version : διασταυρωσεις, φωτεινοι σηματοδοτες κι ο θεος βοηθος..



mparmpanik
11/04/2012, 10:07
μια απορια στριβιλιζεται στο κεφαλι μου.
ας υποθεσουμε πως σε διασταυρωση με φωτεινους σηματοδότες γινεται ενα τρακαρισμα (μακρια απο μας)
και πως εκεινη την στιγμη δεν υπηρχαν αυτοπτες μαρτυρες.

πως αποδεικνυεται το ποιος περασε με κοκκινο?

(αποδεικνυεται καταρχας ή πιασε το αυγο και καντου περμαναντ και καλα ξεμπερδεματα? )

sniper
11/04/2012, 10:11
μια απορια στριβιλιζεται στο κεφαλι μου.
ας υποθεσουμε πως σε διασταυρωση με φωτεινους σηματοδότες γινεται ενα τρακαρισμα (μακρια απο μας)
και πως εκεινη την στιγμη δεν υπηρχαν αυτοπτες μαρτυρες.

πως αποδεικνυεται το ποιος περασε με κοκκινο?

(αποδεικνυεται καταρχας ή πιασε το αυγο και καντου περμαναντ και καλα ξεμπερδεματα? )

Χωρίς μάρτυρες χλωμό.

Bowleno
11/04/2012, 10:49
Χωρίς μάρτυρες χλωμό.


Γιαυτό ΠΑΝΤΑ με προσοχή το πέρασμα φαναριών με πράσινο ιδίως τις "'άγριες" ώρες που δεν υπάρχει ψυχή στους δρόμους.
εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω πάντα είτε με την μηχανή είτε με το αμάξι (την έχω γλυτώσει και 2 φορές άγρια χαράματα στην συμβολή Ιεράς οδού με Αγίας Άννης)

Πολυμήχανος
11/04/2012, 11:42
Απλή η απάντηση. Δεν αποδεικνύεται.

Στην περίπτωση που και οι δύο ισχυρίζονται ότι είχαν πράσινο, και καταλήξει στο δικαστήριο το πράγμα, βγαίνει 50-50 συνυπαιτιότητα και τελειώνει το θέμα.

Δυστυχώς στην Ελλάδα, προσέχουμε και πράσινο να έχουμε, για να μην μπλέκουμε, βασιζόμενοι στο κλασσικό θεώρημα ''σκοπός δεν είναι να έχεις δίκιο, σκοπός είναι να γυρίσεις σπίτι σου''

TROOPER
11/04/2012, 14:54
οτι ειπαν τα παιδια απο πανω.

dimzan
11/04/2012, 15:33
υπαρχει και η μικρη περιπτωση η διασταυρωση να βιντεοσκοπειται, οποτε αν καποιος μαρτυρας δεν ειδε το φαναρι ή δεν υπηρχε καν μαρτυρας θα ελεγχθει το βιντεο. θελει καποια διαδικασια βεβαια αλλα γινεται κι αυτο

panagath
11/04/2012, 18:07
Η απειλείς τον άλλο ότι δικαίως πρέπει να το παραδεχτεί αλλιώς δε θα του μέινει λαμπόγυαλο όρθιο :p :p :p (το ίδιο μπορεί να κάνει και αυτός βέβαια)

alres
11/04/2012, 23:09
υπαρχει και η μικρη περιπτωση η διασταυρωση να βιντεοσκοπειται, οποτε αν καποιος μαρτυρας δεν ειδε το φαναρι ή δεν υπηρχε καν μαρτυρας θα ελεγχθει το βιντεο. θελει καποια διαδικασια βεβαια αλλα γινεται κι αυτο

Σωστά.
Αλλά το όριο είναι 3 με 4 μέρες από την πρόκληση του ατυχήματος και πρέπει να απευθυνθείς στην τροχαία κλπ...Αν έχει συμβεί τραυματισμός κλπ δύσκολο μετά από 3 ημέρες να βρεθεί άνθρωπος να το κάνει αυτό.

Επίσης πρόβλημα είναι το τι τελικά έχουν καταγράψει οι κάμερες, αν λειτουργούσαν όλοι οι λαμπτήρες στο σηματοδότη (στους 3 πλέον δουλεύει ο ένας...), χαμηλός φωτισμός και συναφή προβληματάκια.

Πάντως δεν είναι και πυρηνική φυσική, μεγάλες διασταυρώσεις, ανοιχτοί δρόμοι με πλάτος, τυφλές διασταυρώσεις, δεν είναι για να παίζεις ρουλέτα...