PDA

View Full Version : Δεν βλεπουν...........



μπουφος
11/04/2012, 11:27
Την προηγουμενη εβδομαδα δυο φορες παραλιγο να με χτυπησουν αυτοκινητα.Την πρωτη ειχα ποδηλατο και την δευτερη βεσπακι.Και στις δυο περιπτωσεις η ταχυτητα μου ηταν πολυ μικρη.Πιστευω οτι γλυτωσα επειδη ειχα τυχη.Μονο λιγα εκατοστα εμεναν για να με ριξουν στο εδαφος.Παντα τηρω τον ΚΟΚ , εχω εξοπλισμο και ειμαι πολυ προσεκτικος.Τελικα δεν φτανουν μονο αυτα.Αυτοι οι ανθρωποι δεν με ειχαν δει καθολου.Νομιζω οτι λειτουργουσαν μηχανικα.Βεβαια ειναι αμετρητες οι φορες,που οδηγοι εχουν αλλου το μυαλο τους και δεν βλεπουν καθολου τους δικυκλιστες(αλλα και τους αλλους οδηγους....)οι οποιοι αναγκαζονται με ελιγμους της τελευταιας στιγμης να αποφυγουν τα χειροτερα.Τα προβληματα της καθημερινοτητας μας εχουν πνιξει.Το ζητουμενο ειναι σε τι φταιει ο οδηγος που προσεχει και πηγαινει στην δουλεια του.Εχω αρχισει και φοβαμαι με ολα αυτα για την σωματικη μου ακεραιοτητα.Αυτο που φοβαμαι ομως περισσοτερο ειναι οτι εχω πιασει και τον εαυτο μου να οδηγει μηχανικα.....................

Ichigo
11/04/2012, 11:40
Την προηγουμενη εβδομαδα δυο φορες παραλιγο να με χτυπησουν αυτοκινητα.Την πρωτη ειχα ποδηλατο και την δευτερη βεσπακι.Και στις δυο περιπτωσεις η ταχυτητα μου ηταν πολυ μικρη.Πιστευω οτι γλυτωσα επειδη ειχα τυχη.Μονο λιγα εκατοστα εμεναν για να με ριξουν στο εδαφος.Παντα τηρω τον ΚΟΚ , εχω εξοπλισμο και ειμαι πολυ προσεκτικος.Τελικα δεν φτανουν μονο αυτα.Αυτοι οι ανθρωποι δεν με ειχαν δει καθολου.Νομιζω οτι λειτουργουσαν μηχανικα.Βεβαια ειναι αμετρητες οι φορες,που οδηγοι εχουν αλλου το μυαλο τους και δεν βλεπουν καθολου τους δικυκλιστες(αλλα και τους αλλους οδηγους....)οι οποιοι αναγκαζονται με ελιγμους της τελευταιας στιγμης να αποφυγουν τα χειροτερα.Τα προβληματα της καθημερινοτητας μας εχουν πνιξει.Το ζητουμενο ειναι σε τι φταιει ο οδηγος που προσεχει και πηγαινει στην δουλεια του.Εχω αρχισει και φοβαμαι με ολα αυτα για την σωματικη μου ακεραιοτητα.Αυτο που φοβαμαι ομως περισσοτερο ειναι οτι εχω πιασει και τον εαυτο μου να οδηγει μηχανικα.....................

Πάντα έτσι ήταν απλώς τώρα παράγινε το κακό. Κι εμένα πριν δυο βδομάδες εκεί που έκανα κάποια προσπέραση από αριστερα εγκλωβισμένο κουτί πίσω από λεωφορείο στα Μελίσσια κάνει ελιγμό να βγει και μου σκάει μία στην εξάτμιση. Η μηχανή έκανε ένα τρομερό ζιγκ ζαγκ και εγώ κινήσεις παγκοσμίου για να τη σώσω! (ευτυχώς που ο ληστής έχει θερμοσίφωνα για εξάτμηση :smokin:). Προσοχή λοιπόν μόνο αυτό...

TROOPER
11/04/2012, 14:51
να ξερετε οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος εχει την ικανοτητα να αντιλαμβανεται αντικειμενα ισα η μεγαλυτερα του δικου του ογκου πολυ ευκολοτερα.

π.χ.δυσκολα δεν θα καταλαβει ενας οδηγος αυτοκινητου μια νταλικα.ενω πολυ ευκολοτερα θα αγνοησει ενα αμαξι και ακομα πιο ευκολα μια μοτοσυκλετα.μας κοιτανε αλλα δεν μας βλεπουν.σε συνδυασμο με τα προβληματα και την αποσπασμενη προσοχη,τα νευρα, την ανοιξη και ενα καρο ακομα παραγοντες να οδηγειτε οχι με τη λογικη οτι ειμαστε αορατοι αλλα με τη λογικη οτι ολοι και ολα θελουν να σας σκοτωσουν!

προσοχη πολυ :wave2:

georgeIII
11/04/2012, 17:08
υπαρχει σχετικο πειραμα που εξηγει καπως τον λογο. ο οδηγος αυτοκινητου αυτο που βλεπει πιο συχνα και αυτο που περιμενει να δει ειναι ενα αυτοκινητο, οποτε κοιταει "επιλεκτικα" τον δρομο αφου ο εγκεφαλος του δεν επεξεργαζεται κατι που ειναι διαφορετικο (πιο μικρο) απο ενα αμαξι..
http://www.createyourself.gr/phychiatry-society/item/122-%C3%8F%E2%82%AC%C3%8F%20%C3%8E%C2%BF%C3%8F%C6%92%C3%8E%C2%BF%C3%8F%E2%80%A1%C3%8E%C2%AE-%C3%8F%C6%92%C3%8F%E2%80%9E%C3%8E%C2%BF%C3%8E%C2%BD-%C3%8E%C2%B3%C3%8E%C2%BF%C3%8F%20%C3%8E%C2%AF%C3%8E%C2%BB%C3%8E%C2%BB%C3%8E%C2%B1

fkol k4
11/04/2012, 20:00
Παιδιά, δεν ξέρω πόσοι από εσάς οδηγείτε και αυτοκίνητο, όσοι οδηγούν θα καταλάβουν τι εννοώ, οι υπόλοιποι απλά πιστέψτε το έτσι...
Είναι πολλές φορές που ο οδηγός του αυτοκινήτου, απλά δεν βλέπει κάποια σημεία.
Εξαρτάται από πολλά πράγματα, από το μοντέλο του αυτοκινήτου, το σημείο που βρίσκεται, την κλίση του δρόμου, τη θέση της μοτοσυκλέτας, το πως χτυπάει ο ήλιος στο παρμπρίζ και διάφορα άλλα.
Συνήθως, όσοι οδηγούν μοτοσυκλέτα, έχουν το νου τους όταν κυκλοφορούν με το αυτοκίνητο οπότε ψάχνουν να βρουν αν υπάρχει γύρω τους, αλλά:
1. Δεν οδηγούν αυτοκίνητο μόνο οι μοτοσυκλετιστές, οδηγεί και κόσμος που δεν έχει ιδέα για το πως κινείται, πως στέκεται και πόσο γρήγορα κινείται μια μοτοσυκλέτα στο δρόμο, οπότε ακόμα και να είχαν στο νου τους να κοιτάξουν (που δεν το έχουν), δεν ξέρουν τι και που να ψάξουν.
2. Άνθρωποι είμαστε και κάνουμε και λάθη. Όλοι μας. Να υποθέτετε πάντα πως δεν φαίνεστε. το «δεν σε είδα ρε φίλε», μπορεί να είναι ότι πιο σπαστικό μπορείς να ακούσεις, τις περισσότερες φορές όμως είναι αλήθεια.
Παράδειγμα:
Βάλτε στο google maps αυτο: 38.002127,23.766104
Όποιος κάθεται σε αυτό το σημείο και κατεβαίνει προς την οδό Χλόης (πηγαίνοντας για τον κόμβο της Κηφισίας με την Κατεχάκη), δε βλέπει σχεδόν τίποτα δεξιά του.
Εγώ εκεί χάνω μέχρι και Seicento σε κάποια θέση, όχι μοτοσυκλέτα. :eyepop:
Αν δεν έχεις το νου σου να κοιτάξεις πολύυυυ πιο πίσω ώστε να θυμάσαι ποιος θα πρέπει να περάσει, μπορεί να βρεις μπροστά σου κάποιον από το πουθενά.


Προσοχή παιδιά, πολλή προσοχή :wave2:

Joyrider
11/04/2012, 20:03
Πετυχημένο σποτ

http://www.youtube.com/watch?v=AKqZfbH8WNU

Ichigo
11/04/2012, 20:18
Παιδιά, δεν ξέρω πόσοι από εσάς οδηγείτε και αυτοκίνητο, όσοι οδηγούν θα καταλάβουν τι εννοώ, οι υπόλοιποι απλά πιστέψτε το έτσι...
Είναι πολλές φορές που ο οδηγός του αυτοκινήτου, απλά δεν βλέπει κάποια σημεία.
Εξαρτάται από πολλά πράγματα, από το μοντέλο του αυτοκινήτου, το σημείο που βρίσκεται, την κλίση του δρόμου, τη θέση της μοτοσυκλέτας, το πως χτυπάει ο ήλιος στο παρμπρίζ και διάφορα άλλα.
Συνήθως, όσοι οδηγούν μοτοσυκλέτα, έχουν το νου τους όταν κυκλοφορούν με το αυτοκίνητο οπότε ψάχνουν να βρουν αν υπάρχει γύρω τους, αλλά:
1. Δεν οδηγούν αυτοκίνητο μόνο οι μοτοσυκλετιστές, οδηγεί και κόσμος που δεν έχει ιδέα για το πως κινείται, πως στέκεται και πόσο γρήγορα κινείται μια μοτοσυκλέτα στο δρόμο, οπότε ακόμα και να είχαν στο νου τους να κοιτάξουν (που δεν το έχουν), δεν ξέρουν τι και που να ψάξουν.
2. Άνθρωποι είμαστε και κάνουμε και λάθη. Όλοι μας. Να υποθέτετε πάντα πως δεν φαίνεστε. το «δεν σε είδα ρε φίλε», μπορεί να είναι ότι πιο σπαστικό μπορείς να ακούσεις, τις περισσότερες φορές όμως είναι αλήθεια.
Παράδειγμα:
Βάλτε στο google maps αυτο: 38.002127,23.766104
Όποιος κάθεται σε αυτό το σημείο και κατεβαίνει προς την οδό Χλόης (πηγαίνοντας για τον κόμβο της Κηφισίας με την Κατεχάκη), δε βλέπει σχεδόν τίποτα δεξιά του.
Εγώ εκεί χάνω μέχρι και Seicento σε κάποια θέση, όχι μοτοσυκλέτα. :eyepop:
Αν δεν έχεις το νου σου να κοιτάξεις πολύυυυ πιο πίσω ώστε να θυμάσαι ποιος θα πρέπει να περάσει, μπορεί να βρεις μπροστά σου κάποιον από το πουθενά.


Προσοχή παιδιά, πολλή προσοχή :wave2:

Σε αυτό το σημείο έχουν προτεραιότητα όσοι έρχονται από Μουσών. Δεν έχω κινδυνεύσει ποτέ σε αυτό το σημείο (εκτός του γλιστερού οδοστρώματος) ακόμα και αν σκάσω δίπλα από το αμάξι που έχει και αυτό σταματήσει γιατί δε μπορεί να κάνει αλλιώς . Πάντα σταματάω εφ όσον χρειάζεται στο σημείο που αναφέρεις και συνεχίζω το δρόμο μου. :hmm:

tai
11/04/2012, 21:03
ο μονος τρόπος για να γυρίσετε στο σπίτι σας, είναι να θεωρείτε τον εαυτό σας ΑΟΡΑΤΟ!!
ακομη και εαν ΝΟΜΙΖΕΤΕ οτι σας κοιτάνε στα ματια, ΔΕΝ ΒΛΈΠΟΥΝ ΕΣΑΣ!
Βλέπουν πίσω σας.
Δεν υπάρχετε και δεν έχετε ΠΟΤΕ προτεραιότητα
:a024: