PDA

View Full Version : cbr 600 f4 θετικά? αρνητικά? περιμένω σχόλια



asymvivastos85
11/04/2012, 18:19
Γειά σας παιδιά σκέφτομαι να πάρω cbrf μοντέλο 01 - 04 το κοιτάω γιατι θεώρω οτι είναι αξιοπιστο ,κανει ταξίδια΄και ειναι γρηγορο.δηλαδή λιγο απ όλα οτι ζηταω.
αν κ μ αρεσει παρα πολυ το ninja! 2001-2002
πιστεύω οτι το cbrf ειναι αυτο που ζηταω.
Επείδη εδω μέσα ειδα πολλους κατοχους cbr f περιμένω τα φωτα σας τι να προσεξω και σχόλια
Ευχαριστώ!

BLACKGAS
11/04/2012, 19:57
Γειά σας παιδιά σκέφτομαι να πάρω cbrf μοντέλο 01 - 04 το κοιτάω γιατι θεώρω οτι είναι αξιοπιστο ,κανει ταξίδια΄και ειναι γρηγορο.....

Είναι όντως αξιόπιστο, το "κάνει ταξίδια και είναι γρήγορο" είναι σχετικό. Θα βοηθούσε να μας έλεγες budget, τη χρήση που θέλεις και την εμπειρία σου στις μηχανές.
:wave2:

Sapadak
11/04/2012, 20:10
"κάνει ταξίδια και είναι γρήγορο"

Καποιο άλλο να είναι εξισου γρηγορο και να κανει εξισου ανετα ταξιδια μπορεις να σκεφτεις/γραψεις?

GiannisBlessed
11/04/2012, 20:20
λιγα λογια...
παιρνεις πολυ μηχανη με λιγα λεφτα.
σε γενικες γραμμες ειναι ενα μηχανακι που μπορει να τα κανει ολα.(εκτος απο χωμα.αν και εχω πατησει καποιους χωματοδρομους με κοτρονες αλλα με πολυ δυσκολια)
ταξιδι μεχρι τα 130-140 ειναι οικονομικο.απο εκει και πανω αρχιζει να καει και με συνεχομενες 180++ καταπινει.
σε ταξιδι 500-600 κμ με λιγες εως καθολου στασεις κουραζει λιγο.με ενοχλει η μικρη-σχεδον ανυπαρκτη-καλυψη αερα.
στην πολη τα ψηλα κλιπ ον ειναι σιγουρα πιο ανετα απο τα αλλα ss αλλα δεν ειναι και χαοτικη η διαφορα.
η μηχανη γενικα χωραει αναμεσα στα αμαξια και δεν "σφηνωνει" ευκολα και το χαμηλο βαρος της(χαρακτηρηστικο της κατηγορειας της) βοηθαει ιδιαιτερα τους απαρετητους ελιγμους στην κινηση της πολης.
απο πλευρα καταναλωσης(γιατι ισως ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα θεματα πλεον)με χαλαρη οδηγηση (60~80κμ) σε επαρχιακο δικτυο χωρις πολλα πολλα σταματα ξεκινα κυμαινεται περι τα 4 λιτρα ανα 100 κμ.(το ρεκορ μου ειναι 3.8)
με φυσιολογικους ρυθμους και συναιτη οδηγηση σε αυτοκινητοδρομο (100~140) βλεπεις περιπου 5-6 λιτρα.
απο εκει και περα οσο το πιεζεις μπορεις να φτασεις μεχρι και τα 8λιτρα αν τα καρυδωνεις και το τελικιαζεις.
γενικα ειναι ενα αξιοπιστο μοντελο με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης.το μοντελο απο 2001 και περα (f4i ψεκαστο) ειναι και αρκετα ομορφο με διαχρονικη ομορφια που ακομα και σημερα 10+ χρονια μετα δεν περναει απαρατηρητο.
τωρα κατα την αγορα το μοτερ αν δεν κανει θορυβους και το σασμαν δουλευει στρωτα και ωραια θα πρεπει να κοιταξεις τα εξης που αν την πατησεις θα ξιδεψεις πολλα λεφτακια.
1 δισκους.να μην ειναι στραβοι φθαρμενοι και ραγισμενοι.
2 ρουλεμαν τιμονιου.
καποιες ψιλο στανταρ βλαβες που βγαζει ειναι το κοντερ να σταματαει να δουλευει (speed sensor failure)
ο ρυθμιστης πιεσης καυσημου (fpr Fuel Pressure Regulator)
τεντοτηρας καδενας.
δεν μου ερχεται κατι αλλο.

GiannisBlessed
11/04/2012, 20:26
Καποιο άλλο να είναι εξισου γρηγορο και να κανει εξισου ανετα ταξιδια μπορεις να σκεφτεις/γραψεις?

παιδια δεν ξερω αν παιζει ρολο το νεαρο της ηλικιας μου αλλα ναι ειναι ανετο(για την κατηγορια αυτην).σε σχεση με κατι rr και ninjaρους που εχω καβαλησει ειναι πολυθρονα.
η σελα bannana βοηθαει στο να αλλαζεις και θεσεις κατα το ταξιδι ωστε να μην πιανεσαι εχει και μπολικο υλικο ωστε να παιξει ενας σελας και να την κανει ακομα πιο ανετη.
υπαρχουν και αλλες μηχανες με αναλογη δυναμη που ειναι πολυ πιο ανετες για ταξιδι αλλα εχουν ελαχιστες η και μηδαμηνες δυνατοτητες για ''καφριλες''

BLACKGAS
11/04/2012, 20:32
Καποιο άλλο να είναι εξισου γρηγορο και να κανει εξισου ανετα ταξιδια μπορεις να σκεφτεις/γραψεις?

Σχεδόν όλα τα σύγχρονα 4κύλινδρα με φερινγκ.

Εξαρτάται από τα λεφτά που θέλει να δώσει.

Sapadak
11/04/2012, 20:35
Σχεδόν όλα τα σύγχρονα 4κύλινδρα με φερινγκ.

Εξαρτάται από τα λεφτά που θέλει να δώσει.

Κοιτα για να λεει 2001-2004 δε πρεπει να μιλαμε για πανω απο 3.5-4 χιλιαρικα.
Κατι αλλο εκειπερα δε μπορω να σκεφτω.
Εχοντας κανει 2 μεγαλα ταξιδια με cbrf (2000 kai 3500 χιλιομετρα) και επισης και πιστα, δεν εχω κανενα παραπονο απο αυτο, και δε πιστευω οτι τα συγχρονα 4κυλινδρα φερινγκατα τα κανουν και τα 2 οσο καλα τα κανει το Φ

BLACKGAS
11/04/2012, 20:43
Το fazer νομίζω το κάνει καλύτερα. Το "νομίζω" πηγαίνει στο ότι δεν έχω εμπειρία από ταξίδι με το f. Μερικές βόλτες -στις οποίες μου άρεσε πολύ- το έχω κάνει οπότε δεν μπορώ να κρίνω ολοκληρωμένα.
Μην ξεχνάμε ότι στα 3,5 - 4Κ αξιόπιστα, γρήγορα και για ταξιδάκαι, αρχίζουν να παίζουν και τα ψεκαστά vfr! :D

Sapadak
11/04/2012, 20:47
Το fazer νομίζω το κάνει καλύτερα. Το "νομίζω" πηγαίνει στο ότι δεν έχω εμπειρία από ταξίδι με το f. Μερικές βόλτες -στις οποίες μου άρεσε πολύ- το έχω κάνει οπότε δεν μπορώ να κρίνω ολοκληρωμένα.
Μην ξεχνάμε ότι στα 3,5 - 4Κ αξιόπιστα, γρήγορα και για ταξιδάκαι, αρχίζουν να παίζουν και τα ψεκαστά vfr! :D

Με φαζερ του 2004 εκανα μια 650 χιλιομετρα και σαν οδηγος και σαν συνοδηγος.
Καμια σχεση με το Φ στο ταξίδι, εξισου γρηγορο δε (και στη πίστα)
Το vfr πολυ καλο στο ταξιδι, ΑΛΛΑ καμια σχεση στο γρηγορο (εκτος αν μας ενδιαφερουν μονο οι εθνικες και οι 200αρες)

Το cbr ειναι η μονη μοτο που θα ξανααγοραζα χωρις σκεψη

TROOPER
12/04/2012, 10:49
πολυ καλο μηχανακι!
με κλειστα ματια.

asymvivastos85
12/04/2012, 14:27
φιλε giannisblest ευχαριστω πολυ !με διαφώτισες με τις γνώσεις σου με το παραπάνω ειπες οτι ηθελα να μαθω..

ευχαριστω και τ αλλα παιδια για τς πληροφοριες!