PDA

View Full Version : Αλλαγές στη μηχανή αναζήτησης



McGyver
12/04/2012, 10:06
Τα παρακάτω αφορούν στη μηχανή αναζήτησης (search engine) και όχι στον τρόπο λειτουργίας των "νέων μηνυμάτων".

Έγινε μια μικρή αλλαγή στον τρόπο που δουλεύει η αναζήτηση.
Μέχρι τώρα οποτεδήποτε γινόταν δημοσίευση (ή αλλαγή) θέματος/μήνυματος, το αρχείο με τις λέξεις κλειδιά (βλ. search index) ενημερωνόταν σε πραγματικό χρόνο.
Αυτό διαπιστώθηκε πως ενίοτε δημιουργούσε προβλήματα, ειδικά σε ώρες αιχμής και σε συνδυασμό με άλλους παράγοντες.

Από τούδε και στο εξής, η ενημέρωση του search index δε θα γίνεται κατά τη δημοσίευση αλλά ανά τακτά χρονικά διαστήματα εντός της ώρας.
Αυτό σημαίνει πως ένα νέο θέμα/μήνυμα δε θα εμφανίζεται άμεσα στα αποτελέσματα αναζήτησης αλλά ύστερα από κάποια λεπτά.

Το παραπάνω, σε συνδυασμό με το γεγονός πως τα αποτελέσματα των αναζητήσεων τηρούνται σε προσωρινή μνήμη (cache) για μία ώρα, ενδέχεται να μην εμφανίζει τα νέα θέματα/μηνύματα στα αποτελέσματα αναζήτησης για περίπου 60 λεπτά.

Παράδειγμα για να γίνω κατανοητός:
Έστω πως η ρουτίνα που ενημερώνει το search index τρέχει κάθε 10ο λεπτό της ώρας.
Δημοσιεύω ένα νέο μήνυμα "Lorem ipsum dolor sit amet" σε ένα θέμα στις 10:00.

Ο χρήστης Χ ψάχνει για "lorem" στις 10:03.
Εφόσον ο search index δεν έχει ενημερωθεί ακόμα, το μήνυμά μου δε θα εμφανισθεί στα αποτελέσματα αναζήτησης.
Επίσης, αν ο χρήστης Χ ψάξει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (κριτήρια, τρόπο ταξινόμησης, κλπ) μέσα στην επόμενη ώρα, το μήνυμά μου επίσης δε θα εμφανιστεί.
Αυτό συμβαίνει γιατί το σύστημα περίπου μέχρι τις 11:00 επιστρέφει στο χρήστη Χ τα αποτελέσματα της αναζήτησης που έγινε στις 10:03 (caching).

Αν ένας άλλος χρήστης (Υ) κάνει αναζήτηση για "ipsum" στις 10:12 το μήνυμά μου θα εμφανιστεί κανονικά στα αποτελέσματα.

Για το 99% των περιπτώσεων αναζήτησης, η παραπάνω αλλαγή δεν έχει καμία επίπτωση.
Το αναφέρω απλά προς ενημέρωση όλων μας σε περίπτωση που αναζητήσετε κάτι που μόλις δημοσιεύθηκε και δεν εμφανίζεται.

McGyver
15/08/2012, 14:02
Στα πλαίσια των χθεσινών εργασιών αναβάθμισης και συντήρησης η προηγούμενη μηχανή αναζήτησης αντικαταστάθηκε από ένα εξαιρετικά γρήγορο σύστημα το οποίο μας επιτρέπει μεταξύ άλλων:


Να έχουμε αποτελέσματα στην αναζήτησή μας σε ελάχιστο χρόνο συγκριτικά με πριν.
Να αναζητούμε λέξεις ακόμα και με δύο (2) χαρακτήρες.
Να εκτελούμε αναζήτηση σε περισσότερους τομείς του forum.


Μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά τις δυνατότητες της νέας μηχανής αναζήτησης στο οικείο FAQ item (http://www.moto.gr/forums/faq.php?faq=vb3_board_faq#faq_search_guide).

Acacius
15/08/2012, 14:51
:a20:

Giorgos19
20/08/2012, 10:48
Καλημέρα Θωμά. Για την αναζήτηση έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα.

Έστω ότι κάνω αναζήτηση το όνομα ενός χρήστη και θέλω να εμφανιστούν όλα τα μηνύματά του. Έστω επίσης πως από την αναζήτηση προκύπτουν 20 σελίδες αποτελεσμάτων.
Είδα πως καθώς περνάς αυτές τις σελίδες, ο συνολικός τους αριθμός μειώνεται και στο παράδειγμα που ανέφερα φτάνει μέχρι τις 7.

McGyver
20/08/2012, 11:10
Καλημέρα Θωμά. Για την αναζήτηση έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα.

Έστω ότι κάνω αναζήτηση το όνομα ενός χρήστη και θέλω να εμφανιστούν όλα τα μηνύματά του. Έστω επίσης πως από την αναζήτηση προκύπτουν 20 σελίδες αποτελεσμάτων.
Είδα πως καθώς περνάς αυτές τις σελίδες, ο συνολικός τους αριθμός μειώνεται και στο παράδειγμα που ανέφερα φτάνει μέχρι τις 7.

Hello George...

Ο μέγιστος αριθμός αποτελεσμάτων που μπορεί να επιστρέψει κάθε αναζήτηση είναι το 500 (για λόγους απόδοσης & ασφάλειας).
Ως default κάθε σελίδα περιέχει 25 εγγραφές, και έτσι προκύπτουν οι 20 σελίδες (25 Χ 20).

Καθώς "περνάς" τις σελίδες όπως λες, δε μειώνεται ο αριθμός τους απλά κάθε φορά εμφανίζονται επάνω δεξιά η τρέχουσα σελίδα και 3 σελίδες εκατέρωθεν αυτής.
Αν για παράδειγμα είσαι στην 9η σελίδα των αποτελεσμάτων εμφανίζονται 6,7,8,9,10,11,12.

Εκτός και εννοείς κάτι άλλο το οποίο δεν καταλαβαίνω...

Sapadak
20/08/2012, 11:14
.....

Μιας και σε πετυχα ονλαιν :D

Μπορεί να αλλαξει οταν προσθετουμε λινκ (απο το κουμπακι) μας ζηταει
Please enter the URL of your link:

του βαζουμε το url και το παιρνει default και στο url code αλλα και στο επιθυμητο ονομα.
Μπορει να αλλαξει αυτο και να προτρεπει και για ονομα του λινκ(αν θεμε να βαλουμε)



http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127598

McGyver
20/08/2012, 11:18
Μιας και σε πετυχα ονλαιν :D

Μπορεί να αλλαξει οταν προσθετουμε λινκ (απο το κουμπακι) μας ζηταει
Please enter the URL of your link:

του βαζουμε το url και το παιρνει default και στο url code αλλα και στο επιθυμητο ονομα.
Μπορει να αλλαξει αυτο και να προτρεπει και για ονομα του λινκ(αν θεμε να βαλουμε)



[URL ="http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127598"]http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127598[/ URL]

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=126316&page=14&p=2154113&viewfull=1#post2154113

:pipila:

Sapadak
20/08/2012, 11:21
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=126316&page=14&p=2154113&viewfull=1#post2154113

:pipila:

Always ways around a problem. :lol:

Giorgos19
20/08/2012, 11:23
Hello George...

Ο μέγιστος αριθμός αποτελεσμάτων που μπορεί να επιστρέψει κάθε αναζήτηση είναι το 500 (για λόγους απόδοσης & ασφάλειας).
Ως default κάθε σελίδα περιέχει 25 εγγραφές, και έτσι προκύπτουν οι 20 σελίδες (25 Χ 20).

Καθώς "περνάς" τις σελίδες όπως λες, δε μειώνεται ο αριθμός τους απλά κάθε φορά εμφανίζονται επάνω δεξιά η τρέχουσα σελίδα και 3 σελίδες εκατέρωθεν αυτής.
Αν για παράδειγμα είσαι στην 9η σελίδα των αποτελεσμάτων εμφανίζονται 6,7,8,9,10,11,12.

Εκτός και εννοείς κάτι άλλο το οποίο δεν καταλαβαίνω...

Δες τα παρακάτω screenshots. To πρώτο είναι οι επιλογες αναζήτησης και τα άλλα 2 αυτό που περιγράφω στο αρχικό μήνυμά μου!

266623

266624

266625

McGyver
20/08/2012, 11:29
Δες τα παρακάτω screenshots. To πρώτο είναι οι επιλογες αναζήτησης και τα άλλα 2 αυτό που περιγράφω στο αρχικό μήνυμά μου!

Ενδιαφέρον :)...
Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω.

McGyver
20/08/2012, 12:17
Λοιπόν...

Ακριβώς έτσι δουλεύει και στο site του κατασκευαστή, οπότε μπορούμε να πούμε πως "it's not a bug, it's a feature" :lol:.

Θα προσπαθήσω να μιλήσω με τους "προμηθευτές" μας και (ότ)αν έχω κάτι νεότερο θα ενημερώσω εδώ.



Η μηχανή είναι "κάτω" για λίγο για να γίνει ένα rebuilt στους indexes.

Edit: Η αναζήτηση είναι και πάλι διαθέσιμη.

McGyver
20/08/2012, 14:22
Λοιπόόν version #2...

Short version
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τη μηχανή αναζήτησης και επιστρέφονται όλα τα αποτελέσματα βάσει παραμέτρων.
Υπάρχει ένα θέμα με τον τρόπο που "μετράει" το σύστημα τον αριθμό των αποτελεσμάτων και βγάζει τις σελίδες και τα βελάκια.
Το θέμα έχει αναφερθεί πολλάκις στη vBulletin, ίσως διορθωθεί σε επόμενη έκδοση.
Δεν έχει σχέση με τη νέα μηχανή αναζήτησης, έτσι ήταν και πριν απλά δεν είχε παρατηρηθεί από κάποιον/α.

Long version, για όσους/ες ενδιαφέρονται
Από κατασκευής, η πλατφόρμα όταν γίνεται αναζήτηση ουσιαστικά "μετράει" πόσα hits έχει ο όρος σε επίπεδο μηνυμάτων (posts).
Μόλις τελειώσει αυτό το "μέτρημα" απλά γεννάει τη σελίδα με τα αποτελέσματα και τη σελιδοποίηση βασισμένη πάνω στο αρχικό μέτρημα.
Όσο πλοηγείται κάποιος στα αποτελέσματα, το αρχικό μέτρημα προσαρμόζεται στην προβολή που έχουμε.

Παράδειγμα για να γίνει πιο κατανοητό (Γιώργο, sorry που σε κάνω πειραματόζωο).
Αυτή τη στιγμή ο Γιώργος έχει 3 μηνύματα τις τελευταίες 24 ώρες και όλα στο παρόν thread.
Κάνω αναζήτηση για τα μηνύματα του χρήστη "Giorgos19" για τις τελευταίες 24 ώρες, με προβολή των αποτελεσμάτων ως θέματα (προεπιλογή).
Η σελίδα των αποτελεσμάτων θα έχει ένα αποτέλεσμα (το παρόν) αλλά τα αποτελέσματα που έχει μετρήσει αρχικά είναι 3.
Αν κάνω ένα refresh στη σελίδα, η προβολή θα ενημερωθεί σωστά και θα λέει "αποτελέσματα 1 από 1".

266629

Αυτά, ελπίζω να έγινα κατανοητός, αν έχετε κάποια απορία ρωτήστε...

McGyver
02/10/2012, 12:13
Όπως ίσως έχετε ήδη διαπιστώσει, η μηχανή αναζήτησης του forum είναι προσωρινά εκτός λειτουργίας.

Η λειτουργία της θα αποκατασταθεί μέχρι σήμερα το απόγευμα.

Edit: H μηχανή αναζήτησης είναι και πάλι διαθέσιμη.