PDA

View Full Version : CBR 900 RR (Αλήθεια η μύθος)?



menos
12/04/2012, 12:27
Έχω μια συζήτηση με εναν φίλο για το CBR 900 RR ο οποίος πιστεύει πως αγοράζοντας το, θα χρειαστεί να τοποθετήσεις σταμπιλιζατέρ.
Όταν τον ρώτησα τον λόγο, μου ανέφερε το εξής: "Εκαναν πολυ tank-slapping σε σαμαρακια του δρομου σε γρηγορη οδηγηση λογω 16" τροχου μπροστα. Εχουν τσακιστει αρκετοι νομιζω, τα πρωτα χρονια που εμφανιστηκε, και στο δρομο και σε αγωνες."

Και ερωτώ: Αλήθεια η μύθος?

253235

sniper
12/04/2012, 12:31
Είναι πολύ πιθανό αλλά δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τον τροχό. Κυρίως η δύναμη και το μεταξόνιο είναι ο λόγος.

Τα 954 πχ δεν οδηγούνται χωρίς σταμπ με 17ρι (εκτός αν περιμένεις να ισιώσει το μηχανάκι για ν' ανοιξεις το γκάζι)

Gi_4ce
12/04/2012, 12:35
Επίσης με το 16αρι μπροστά "βουταει" και πιο γρήγορα στην είσοδο...

menos
12/04/2012, 12:40
Είναι πολύ πιθανό αλλά δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τον τροχό. Κυρίως η δύναμη και το μεταξόνιο είναι ο λόγος.
Ισως να παίζει κάτι με το μεταξόνιο.. γιατί απο πλευράς ιπποδύναμης δεν μπορείς να πείς πως είναι θηρίο ανήμερο 120κάτι ίιππων...

sniper
12/04/2012, 12:45
Ισως να παίζει κάτι με το μεταξόνιο.. γιατί απο πλευράς ιπποδύναμης δεν μπορείς να πείς πως είναι θηρίο ανήμερο 120κάτι ίιππων...

Είναι το μόνο CBR που δεν έχω οδηγήσει ποτέ μου και δεν ξέρω πως μεταφέρεται η δύναμη κάτω και πότε..

menos
12/04/2012, 12:54
Δεν νομίζω να διαφέρει ιδιαίτερα απο άλλα CBR όσο αναφορά την γραμμικότητα του κινητήρα (Honda).. γνωστοί, μου έχουν πεί πως "δεν τρομάζει".
Αρα υπολογίζω πως δεν έχει το νεύρο ενος GSX-R..

sniper
12/04/2012, 12:58
Δεν νομίζω να διαφέρει ιδιαίτερα απο άλλα CBR όσο αναφορά την γραμμικότητα του κινητήρα (Honda).. γνωστοί, μου έχουν πεί πως "δεν τρομάζει".
Αρα υπολογίζω πως δεν έχει το νεύρο ενος GSX-R..

Iδέα δεν έχω. Πάντως ένα 750Κ4 που οδήγησα που έχει παραπάνω άλογα από το 919 @@ νεύρο είχε.

Λευκάδιος
12/04/2012, 14:22
tank-slapping ειχε φαει και ο Χ.Χατζαρας σε τεστ του CBR στην πιστα του Misano το '92 με πανω απο 200χλμ και κατεληξε νοσοκομειο.παντως οι δοκιμαστες της εποχης εκθειαζαν την συμπεριφορα και αμεσοτητα της μοτοσυκλετας αυτης.ο υπευθυνος εξελιξης του 900(T.Bada)ειχε πει οτι ειχε δοκιμασει και 17αρη τροχο αλλα υστερουσε σε σχεση με τον 16''.καποιοι ιδιωτες(και αγωνιζομενοι?)εβαζαν 17αρη με χαμηλοτερο προφιλ απο το 130/70 που ειχε με αγνωστο(σε μενα τουλαχιστον)οφελος.τελος η ιπποδυναμη των πρωτων μοντελων ηταν περιπου 112-114 τροχο

motor12
12/04/2012, 21:36
ίσως να οφείλεται στο οτί έχει ψηλό κέντρο βάρους και όχι στον 16αρη

byron
12/04/2012, 21:54
Μια αλήθεια την έχει. Είχε κοντό μεταξόνιο και 16άρι, με αποτέλεσμα να είναι ιδιαίτερα κοφτερό στις αλλαγές κατεύθυνσης. Μη ξεχνάμε οτι ο μύθος φτιάχτηκε το 1992 οπου τα τότε superbikes είχαν τον άστριφτο, με αποτέλεσμα το 900 να φαίνεται από απότομο ως επικίνδυνο. Στην Ελλάδα, τη φήμη του τη βοήθησε βέβαια και ο βρόντος του Χατζάρα που είχε τσακιστεί στο τεστ, αλλά ο Χατζάρας δεν φημιζόταν και για κανένα καλό τιμόνι.
Για stabilizater δεν θυμάμαι, πάντως δεν είχε γίνει ο θόρυβος του TL1000S πχ που το (καλο) stabilizater θεωρούνταν άκρως απαραίτητο.

sapila racing
13/04/2012, 11:15
Μια αλήθεια την έχει. Είχε κοντό μεταξόνιο και 16άρι, με αποτέλεσμα να είναι ιδιαίτερα κοφτερό στις αλλαγές κατεύθυνσης. Μη ξεχνάμε οτι ο μύθος φτιάχτηκε το 1992 οπου τα τότε superbikes είχαν τον άστριφτο, με αποτέλεσμα το 900 να φαίνεται από απότομο ως επικίνδυνο. Στην Ελλάδα, τη φήμη του τη βοήθησε βέβαια και ο βρόντος του Χατζάρα που είχε τσακιστεί στο τεστ, αλλά ο Χατζάρας δεν φημιζόταν και για κανένα καλό τιμόνι.
Για stabilizater δεν θυμάμαι, πάντως δεν είχε γίνει ο θόρυβος του TL1000S πχ που το (καλο) stabilizater θεωρούνταν άκρως απαραίτητο.

+ 1074

Πάντως αρκετοί που τα εχουν κρατήσει και τα πάνε και σε track days (ειδικά στο εξωτερικό) εχουν βαλει 17ρηδες τροχούς εμπρός. Αν μη τι άλλο ετσι δεν περιορίζεται και η επιλογή ελαστικών και δεν εχει και την ακραία συμπεροφορά του 16ρη τροχού.
CBR900 απο τα πρωτα δεν εχω οδηγήσει, αλλά άλλα παλιότερα μηχανάκια με 16ρηδες τροχούς εμπρός ηταν εως και επικίνδυνα. Βεβαια ο Baba δεν τον εβαλε τυχαία, αλλά σίγουρα δεν θα ειχε στο μυαλό του τους Ελληνικούς δρόμους.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
14/04/2012, 07:46
Έχω μια συζήτηση με εναν φίλο για το CBR 900 RR ο οποίος πιστεύει πως αγοράζοντας το, θα χρειαστεί να τοποθετήσεις σταμπιλιζατέρ.
Όταν τον ρώτησα τον λόγο, μου ανέφερε το εξής: "Εκαναν πολυ tank-slapping σε σαμαρακια του δρομου σε γρηγορη οδηγηση λογω 16" τροχου μπροστα. Εχουν τσακιστει αρκετοι νομιζω, τα πρωτα χρονια που εμφανιστηκε, και στο δρομο και σε αγωνες."

Και ερωτώ: Αλήθεια η μύθος?

253235

αυτα ειναι παπαριες του πρι σταμπιλιζατερ...
το μηχανακι αυτο που εχει αναγκη ειναι εναν οδηγο μα μιαλο.
ουτε σταμπιλιζατερ θελει ουτε τιποτε.
αν οταν οδηγας πιανεις το τιμονη σαν αν πιανεις τον ταυρο απο τα κερατα δεν σε σωνει κανενα σταμπιλιζατερ.
το μηχανακι μπενει στης στροφες απιστευτα και κραταει με ενα καλο σεταρισμα στα αμορτισες αναλογο με τα κιλα σου.
εκει που πασχει ειναι οτι το μπροστινο τρογεται πιο γρηγορα απο αλλες μοτο της κατηγοριας και το σημαντικο σε αυτην την μοτοσυκλετα ειναι να βαζεις την πιεση στα γαστιχα που λεει ο κατασκευαστης ΑΚΡΙΒΟΣ και οχι οτι βαζουν σε αλλες μοτο.

παρτην και καλλα ταξιδια φιλε.....
το μονο που θα χριαστης οταν σαπισει η εξατμηση να βαλεις μια αφτερα μαρκετ. αλλα οχι πολυ ελευθερη γιατι εαν ειναι πολυ ελευθερη θα κερδισεις ηχο αλλα θα χασεις αλογα και ροπη....

menelaos46
14/04/2012, 17:14
αυτα ειναι παπαριες του πρι σταμπιλιζατερ...
το μηχανακι αυτο που εχει αναγκη ειναι εναν οδηγο μα μιαλο.
ουτε σταμπιλιζατερ θελει ουτε τιποτε.
αν οταν οδηγας πιανεις το τιμονη σαν αν πιανεις τον ταυρο απο τα κερατα δεν σε σωνει κανενα σταμπιλιζατερ.
το μηχανακι μπενει στης στροφες απιστευτα και κραταει με ενα καλο σεταρισμα στα αμορτισες αναλογο με τα κιλα σου.
εκει που πασχει ειναι οτι το μπροστινο τρογεται πιο γρηγορα απο αλλες μοτο της κατηγοριας και το σημαντικο σε αυτην την μοτοσυκλετα ειναι να βαζεις την πιεση στα γαστιχα που λεει ο κατασκευαστης ΑΚΡΙΒΟΣ και οχι οτι βαζουν σε αλλες μοτο.

παρτην και καλλα ταξιδια φιλε.....
το μονο που θα χριαστης οταν σαπισει η εξατμηση να βαλεις μια αφτερα μαρκετ. αλλα οχι πολυ ελευθερη γιατι εαν ειναι πολυ ελευθερη θα κερδισεις ηχο αλλα θα χασεις αλογα και ροπη....

Δεν έχω άποψη για το συγκεκριμένο μηχανάκι αλλά στον τελευταίο αγώνα των μεγάρων στις φυστικιές έτρωγα τόσο κούνημα από το μπροστινό σε κάθε γύρο που τρόμαζα και δε γυρνούσα και πολύ γρήγορα στο 1.05. Το μηχανάκι έχει το μαμά σταμπιλιζατέρ και απλώς άφηνα ελεύθερο το τιμόνι να κάνει ότι θέλει.....
Νομίζω πως αν το κάνεις αυτό δεν έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Το ίδιο πράγμα και με το προηγούμενο μηχανάκι μου που δεν είχε σταμπιλιζατέρ!

DrBig
14/04/2012, 17:40
αυτα ειναι παπαριες του πρι σταμπιλιζατερ...


http://www.youtube.com/watch?v=LZ1srcQMa_0

:smokin:

sapila racing
15/04/2012, 11:51
http://www.youtube.com/watch?v=LZ1srcQMa_0

:smokin:

Το tank slapping του Norton ειναι φρικιαστικό βέβαια αλλά το fireblade δεν έκανε τέτοια πράγματα. Ειχε βεβαια αυτη την αίσθηση οτι τείνει να διπλώσει το μπροστινό, και μερικές φορές συνέβαιναν κιόλας.

Και μερικές πληροφορίες απο το Motorcycle Mechanics που ειχε αφιέρωμα στο τευχος Μαρτιου 2012:
Στην κατηγορία production που δημιουργήθηκε το 1996 στο Isle of Man TT, o McCallen πήρε την πρωτη θέση ενω όλοι περίμεναν οτι τα ThunderAce θα καθαρίσουν.
To μπροστινό ηταν θέμα, όπως και τα -100cc αλλά τον κέρδισε τον αγώνα. :eek:

Τα μοντέλα 1994-1995 εχουν και ρυθμίσεις απόσβεσης συμπίεσης στο μπροστινό που βοηθάει. Ειναι το μοτέλο με τα fox eye φανάρια.
Μετέπειτα το 1996 τα κυβικά πήγαν στα 919 και το κουστούμι απέκτησε τα βράγχια στην ουρά, εγινε πιο ροπάτο, πιο ήσυχο και πιο άνετο με αλλες ρυθμίσεις και εξαρτήματα στο πηρούνι.
Το 1998 μακρυνε ο σκελετός, το trail αυξήθηκε 5mm αλλά το μεταξόνιο εμεινε το ίδιο.΄
Μονο όταν βγήκε το ZX9 και το R1 άρχισε να στομώνει η λεπίδα.