PDA

View Full Version : Yamaha Super Tenere Worldcrosser 1200



MG-KTiNoS
12/04/2012, 14:48
http://www.youtube.com/watch?v=QhWHEtlpFDI&feature=player_embedded#!


φατε ματι ψάρια...

....τη κρίση μου μέσα

:bigcry:

OldMan
12/04/2012, 14:56
Τα μπιμπίκια από τα λάστιχα δεν βλέπω να τρώγονται ...

SVX
12/04/2012, 15:02
http://www.youtube.com/watch?v=QhWHEtlpFDI&feature=player_embedded#!


φατε ματι ψάρια...

....τη κρίση μου μέσα

:bigcry:

θα σε ρωταει ο αλλος τι μηχανακι καβαλας και μεχρι να εχει τελειωσει ο τιτλος θα εχει κρυωσει ο capuccinος

DrBig
14/04/2012, 18:10
:smokin:

253360

@ngelos
14/04/2012, 18:52
:smokin:

253360

:a06:

harris_x
14/04/2012, 20:43
:smokin:

253360

πειράζει που θέλω ένα :look:

Cpt. Haddock
14/04/2012, 20:44
πειράζει που θέλω ένα :look:

:pantofla:

moutoulos
27/05/2012, 22:53
AAAAAΑΑΑΑAAAXXXΧΧΧΧXΧXXX ΠΟΥΤ@Ν@ ΚΡΙΣΗ "ΘΑ ΜΑΣ ΦΑΣ ΤΗ ΓΚΟΜΕΝΑ" !!!

Μέχρι και φόνο θα έκανα για να την αποκτήσω, σκοτώνοντας την αξιοπρέπειά μου ... :lol:
Πόσο χαμηλά θα έπεφτα ???? (χωρίς την μηχανή :D).
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οχι πέστε μου δεν είναι πανέμορφη?, ... και λίγο νταρντάνα?

byron
27/05/2012, 23:10
Οχι πέστε μου δεν είναι πανέμορφη?, ... και λίγο νταρντάνα?

Σαν γελάδα με τρακτερωτά είναι

DrBig
27/05/2012, 23:23
Σαν γελάδα με τρακτερωτά είναι

Δυστυχως, ναι.
Ευτυχως ομως εχει ακτινωτους τροχους, οποτε μπορεις να κανεις αυτο:

MG-KTiNoS
27/05/2012, 23:27
το πιο γμάτο ον οφ που υπάρχει

byron
28/05/2012, 00:51
Δυστυχως, ναι.
Ευτυχως ομως εχει ακτινωτους τροχους, οποτε μπορεις να κανεις αυτο:

Εσύ να το κοιτάξεις αυτό φιλαράκι....:tooth: :tooth:

moutoulos
28/05/2012, 17:52
Σαν γελάδα με τρακτερωτά είναι

Μήπως τώρα σου φαίνεται καλύτερο ?.

DrBig
28/05/2012, 18:51
Εσύ να το κοιτάξεις αυτό φιλαράκι....:tooth: :tooth:

εμφανισιακα (αλλα μονο το συγκεκριμενο) ριχνει και στα ΚΤΜ, η αληθεια να λεγεται.

yannis24
28/05/2012, 20:24
πειράζει που θέλω ένα :look:

Και εγω............:cry:

Buenaventura
28/05/2012, 21:50
Σαν γελάδα με τρακτερωτά είναι

:bawl::lol::bawl::lol::bawl:

Δλδ,αμα βαλω στο Capo τρακτερωτα και 2 τεραστιους,ασχημους προβολεις θα γινει και μενα Worldcrosser??? (ααα..πρεπει να αλλαξω κ τα γραφικα ε?):bawl:

AUFGEBRACHT
28/05/2012, 21:57
Ψαρωτικό στην εμφάνιση, αλλά πολύ απαστράπτον και γυαλισμένο για χωματερό ρε πστ μου... χάθηκε να το λάσπωνε λιγάκι; Να δούμε και τί κάνει πραγματικά;

DrBig
28/05/2012, 22:14
Ψαρωτικό στην εμφάνιση, αλλά πολύ απαστράπτον και γυαλισμένο για χωματερό ρε πστ μου... χάθηκε να το λάσπωνε λιγάκι; Να δούμε και τί κάνει πραγματικά;

εχουν ξαναμπει, αλλα δεν πειραζει!

http://www.youtube.com/watch?v=l82U8dZV1aI
http://www.youtube.com/watch?v=YyxbhOYlCQM

AUFGEBRACHT
28/05/2012, 22:18
εχουν ξαναμπει, αλλα δεν πειραζει!

http://www.youtube.com/watch?v=l82U8dZV1aI
http://www.youtube.com/watch?v=YyxbhOYlCQM

:wave2: Το πρώτο βιντεάκι δεν το είχα δει, οπότε καλοδεχούμενη η προσθήκη του!!!

panos1050
28/05/2012, 22:36
Πολυ ωραίο το ατιμο αλλα παρα πολυ ακριβό .
Πριν λίγο καιρο ήμουν μιχαλακοπουλου στη Yamaha και έτυχε να είμαι μπροστά σε παράδοση ενός τέτοιου ,
Ο τύπος που το πήρε μόνο τα κλάματα που δεν έβαλε , την αγκαλιαζε την χαιδευε την φιλουσε ...
Πάντως τον ζηλεψα τον παιχτη, καλούς δρόμους να έχει

Gallos
29/05/2012, 10:20
Γιατί αυτό που χρειάζεσαι για να κάνεις worldcross είναι ένα 1200 με ηλεκτρονικά μπλιμπλίκια..... Το αγαπημένο μου όμως, είναι όταν βλεπουν τα βίντεο στο γιουτούμπι μερικοί φίλοι και λένε

- Πππσσσσσσσσσσσσς, κοίτα ρε μαλάκα τι κάνει το μηχανάκι...

Αλλά τα γενιά δεν κάνουν το Παπά...

Υπάρχουν λοιπόν οι αναβάτες που κάνουν καλά το κάθε μηχανάκι και τα μηχανάκια που κάνουν καλά το κάθε αναβάτη...

Κατά τα άλλα, όμορφο στο μάτι...

Anty12
29/05/2012, 10:27
Κατά τα άλλα, όμορφο στο μάτι...

Για τον μπ@@τσο είναι....:a31:

ειδικά για Worldcrossing, θες απαραίτητα drive-by-wire, τρία mods οδήγησης, και πτυχίο πολυτεχνείου για ν΄αλλάξεις μπουζί λίγο έξω απ΄το Μπισκέκ...

Gallos
29/05/2012, 10:41
Μπισκέκ άμα μείνω δεν με πειράζει... :lol:

Το θέμα είναι ότι τα κάνουν όλα υπερθηρία... Δλδ τα σπορτ τουρινκ το καταλαβαίνω, έχει λογική.. Το ονοφ?
Άσε που όλες οι εταιρείες βαδίζουν την πεπατημένη του Τζιές...
Ο άλλος πάει το αγοράζει και βάζει άλλους τροχούς κλπ κλπ... Ότι να ναι...
Αυτό εξηγεί το πολύ απλό, ότι η μηχανη δεν σου κάνει και την φέρνεις στα μετρά σου για να κάνει παπάδες...

Και για να μην είμαι εκτός θέματος, πιστεύω ότι το τζούπερ Τενερέ δεν μας έφερε και τπτ φρέσκο,
ούτε θα αποτελέσει στο μέλλον μηχανη για cλopy/paste...

DrBig
29/05/2012, 13:30
Μπισκέκ άμα μείνω δεν με πειράζει... :lol:

Το θέμα είναι ότι τα κάνουν όλα υπερθηρία... Δλδ τα σπορτ τουρινκ το καταλαβαίνω, έχει λογική.. Το ονοφ?
Άσε που όλες οι εταιρείες βαδίζουν την πεπατημένη του Τζιές...
Ο άλλος πάει το αγοράζει και βάζει άλλους τροχούς κλπ κλπ... Ότι να ναι...
Αυτό εξηγεί το πολύ απλό, ότι η μηχανη δεν σου κάνει και την φέρνεις στα μετρά σου για να κάνει παπάδες...


1) Ολα εχουν νοημα αναλογα την χρηση, μεχρι και τα βαρια ον-οφφ*. Αν 'εσυ' θελεις ελαφρυ ον-οφφ, πας και αγοραζεις ελαφρυ ον-οφφ, κανεις δεν 'σε' σταματαει, η αλαφρωνεις αυτο που εχεις, εκτος κι αν...

2) [... συνεχεια απο (1)] θεωρεις για τους δικους σου προσωπικους λογους, οτι δεν πρεπει να αλλαζουμε τα μηχανακια και να τα φερνουμε στα μετρα μας, με τον οιονδηποτε τροπο μας εξυπηρετει.


* για παραδειγμα οποιος καταλαβαινει απο αναρτησεις ξερει οτι τα βαρια εχουν σαφες πλεονεκτημα στους δρομους που κινουνται ανετα, εναντι των ελαφρων στους ιδιους δρομους.

OldMan
29/05/2012, 15:40
1)οποιος καταλαβαινει απο αναρτησεις ξερει οτι τα βαρια εχουν σαφες πλεονεκτημα στους δρομους που κινουνται ανετα, εναντι των ελαφρων στους ιδιους δρομους.
καλό θα είναι να καταλαβαίνει και από φρένα όμως...

sniper
29/05/2012, 15:47
καλό θα είναι να καταλαβαίνει και από φρένα όμως...

Ή και το ανάποδο;

OldMan
29/05/2012, 16:02
Ή και το ανάποδο;
Με μπέρδεψες τώρα..!!! :confused:

Ο Ντόκτωρ έχει μεγάλο δίκιο αλλά ακριβώς λόγω αυτής της ευκολίας κίνησης τα μαστόδοντα "μαζεύουν χιλιόμετρα" και σφίγγουν οι κώλοι όταν χρειαστεί να κόψουν...

sniper
29/05/2012, 16:04
Με μπέρδεψες τώρα..!!! :confused:

Ο Ντόκτωρ έχει μεγάλο δίκιο αλλά ακριβώς λόγω αυτής της ευκολίας κίνησης τα μαστόδοντα "μαζεύουν χιλιόμετρα" και σφίγγουν οι κώλοι όταν χρειαστεί να κόψουν...

Αναφέρομαι στην ικανότητα αυτών να διαχειριστούν την μάζα, ορμή, βάρος και λοιπά διανυσματικά ή μη μεγέθη..

OldMan
29/05/2012, 16:11
Αναφέρομαι στην ικανότητα αυτών να διαχειριστούν την μάζα, ορμή, βάρος και λοιπά διανυσματικά ή μη μεγέθη..
Δηλ. λες τους αναβάτες τους αδερφές..??;)

DrBig
29/05/2012, 16:18
τα μαστόδοντα "μαζεύουν χιλιόμετρα" και σφίγγουν οι κώλοι όταν χρειαστεί να κόψουν...

Λιγο σφιξιμο στις μερες μας μονο χαμενο δεν θα παει.

sniper
29/05/2012, 16:41
Δηλ. λες τους αναβάτες τους αδερφές..??;)

Επαναλαμβάνομαι..;

MG-KTiNoS
29/05/2012, 17:45
Αν σας τύχει ποτέ να κάνε ΤΑΞΙΔΙ πολλών ημερών και πολλών χλμ την ημέρα ( 10 ώρες στο μηχανάκι πχ κάθε μέρα ) τότε τα ξαναλέμε...

υγ
Με τα νέα αξιόπιστα μοτέρ δε θες 1200 κ. εκ. 650 φτάνουν για να πας ΠΑΝΤΟΥ
Εκτώς από την σουζουκι όμως οι μανατζαραίοι δεν ΘΕΛΟΥΝ να το καταλάβουν
Έτσι είναι η ζωή όμως...
Να ζήσει και η ατσέρμπις ρε αδερφέ :lol:

sniper
29/05/2012, 17:56
Αν σας τύχει ποτέ να κάνε ΤΑΞΙΔΙ πολλών ημερών και πολλών χλμ την ημέρα ( 10 ώρες στο μηχανάκι πχ κάθε μέρα ) τότε τα ξαναλέμε...

υγ
Με τα νέα αξιόπιστα μοτέρ δε θες 1200 κ. εκ. 650 φτάνουν για να πας ΠΑΝΤΟΥ
Εκτώς από την σουζουκι όμως οι μανατζαραίοι δεν ΘΕΛΟΥΝ να το καταλάβουν
Έτσι είναι η ζωή όμως...
Να ζήσει και η ατσέρμπις ρε αδερφέ :lol:

Η αλήθεια είναι ότι το κάναμε.. με SS.. δεν είχαμε κανένα θέμα.. αντίθετα το ευχαριστηθήκαμε.. Τα πολλά κυβικά είναι απαραίτητα όμως.. όποιος λέει ότι δεν ειναι κάτι χάνει στην πορεία.

MG-KTiNoS
29/05/2012, 18:26
Η αλήθεια είναι ότι το κάναμε.. με SS.. δεν είχαμε κανένα θέμα.. αντίθετα το ευχαριστηθήκαμε.. Τα πολλά κυβικά είναι απαραίτητα όμως.. όποιος λέει ότι δεν ειναι κάτι χάνει στην πορεία.


Κάτσε, τώρα μπήκαμε σε άλλα χωράφια.
Δε μιλάμε για στριτ μιλάμε για ον οφ.
Με τον μεγάλο ον οφ λοιπόν θα πλησιάσεις πιο γρήγορα στον κωλόδρομο, αλλά εκεί τα κόλπα θα αλλάξουν και ο μικρός θα γίνει μεγάλος.

Υγ
(για πλάκα)
Οι στριτάδες κάνουν ωραίο στρέτσινκ στα βενζινάδικα.
Τους βλέπω όταν τους περνάω τσολιάς…
:lol:

Όμως είναι και (σχεδόν) οι μόνοι που σου παίζουν τα φώτα !
:smokin:

(σοβαρά)
Στην άσφαλτο, φυσικά και ένα απλό σπορτ τούρινκ θα του κόψει το κώλο.

Gallos
29/05/2012, 18:29
1) Ολα εχουν νοημα αναλογα την χρηση, μεχρι και τα βαρια ον-οφφ*. Αν 'εσυ' θελεις ελαφρυ ον-οφφ, πας και αγοραζεις ελαφρυ ον-οφφ, κανεις δεν 'σε' σταματαει, η αλαφρωνεις αυτο που εχεις, εκτος κι αν...

2) [... συνεχεια απο (1)] θεωρεις για τους δικους σου προσωπικους λογους, οτι δεν πρεπει να αλλαζουμε τα μηχανακια και να τα φερνουμε στα μετρα μας, με τον οιονδηποτε τροπο μας εξυπηρετει.

* για παραδειγμα οποιος καταλαβαινει απο αναρτησεις ξερει οτι τα βαρια εχουν σαφες πλεονεκτημα στους δρομους που κινουνται ανετα, εναντι των ελαφρων στους ιδιους δρομους.

Απλά θεωρώ ότι από τα 1000κυβικα και πάνω χάνεται η ουσία και το πλεονέκτημα... Ήδη έχουμε ξεκινήσει να ξεφεύγουμε από τα 1200....
Σαφώς και όποιος θέλει, μπορεί να κάνει όποια αλλαγή γουστάρει, προς βελτίωση της μηχανής του... Εγώ αναφέρομαι σε εκείνους που της αλλάζουν τα ράμματα για να μας πουν ότι το μηχανάκι είναι φοβερό... Επίσης συμφωνώ σε ότι λες για το βάρος και το δρόμο, αλλά και εκεί υπάρχει ένα λογικό όριο..Το θεωρώ αυτό στα 250κιλα... Νούμερο που σε 5 χρόνια θα έχει το ποιο ελαφρύ της κατηγορίας...


Βέβαια ξεφύγαμε από το θέμα του θρεντ...Αλλά δεν φταίω εγώ...Το παχυδερμο το Τενερε με προκαλεί και οι μάνατζερ με τα ονόματα που πάνε και δίνουν....

taxydromos
29/05/2012, 18:55
:a06:

x1200

MG-KTiNoS
29/05/2012, 18:55
Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι…
Παίζει ρόλο η χρήση.
Άλλο ον οφ, άλλο εντούρο, άλλο μηχανάκι περιπέτειας (Αθήνα-Κέιπ τάουν ξέρεις εσύ)

Ως ον οφ λοιπόν το ΤΕΝΕΚΕ είναι από τα καλλίτερα μηχανάκια (αν όχι το καλλίτερο)
Αν του ρίξεις βενζίνη στο Πακιστάν όμως, δεν θα ξαναπάρει, που να χτυπάς το κώλο σου κάτω ΟΤΙ και να λένε οι μανατζαραίοι…
Και για εντούρο χλωμό το βλέπω.
Χωματόδρομο και φτάνει, με τα κιλά του.

Και άμα πέσει χάμου θα θυμηθείς το ποιηματάκι που έλεγε

-Με Ντέκα πρίμο και τεστόν
είσαι στο δρόμο το σωστόν


:lol:

DrBig
29/05/2012, 18:56
Εγώ αναφέρομαι σε εκείνους που της αλλάζουν τα ράμματα για να μας πουν ότι το μηχανάκι είναι φοβερό...

Εγω ανεκαθεν ετσι εβλεπα ολες τις μηχανες που περνουσαν απο τα χερια μου. Τι ραμματα θα μπορουσα να τους αλλαξω ωστε να να μ'αρεσουν περισσοτερο. Εχοντας μαλιστα καποτε και για πολλα χρονια και χιλιομετρα ενα 1150GSA (που ειναι και βαρυτερο απο το τενερε και ποιο ατσαλο) και βλεποντας οτι ακομα κι αυτο ειναι λειτουργικο στα εκτος (και ενιοτε εχει και πλακα), το μονο που μπορω να πω ειναι πολυ θα ηθελα να οδηγησω το ST12 με τους 18/21 τροχους και τις ολινς αναρτησεις.

MG-KTiNoS
25/08/2012, 22:56
και μια και το κουβεντιάζαμε και λέγαμε πολλά δείτε τι έκανε ο άνθρωπος μ αυτό το μηχανάκι.

http://www.motoblog.it/post/59167/reggio-calabria-capo-nord-con-una-media-da-brivido-il-diario-completo-di-gianclaudio-aiossa

Πάει να πει Καλαβρία Β. Ακρωτήριο 5.005 χλμ σε 56 ώρες !!!!

266912

KotsosDR
26/08/2012, 16:13
Για ανθρωπους που θελουν , και κυριως εχουν τη δυνατοτητα να ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ταξιδια ανα τον κοσμο καλο ειναι ... Μεγαλο , ανετο , περιπετειωδεις , θα σε παει και απο χωματοδρομο.

Για εμενα που μου αρκει η Ελλαδα προτιμω χωρις δευτερη κουβεντα το 660 τενερε ... για να ειμαι ποιο γρηγορος .... ποιο κατσικης ... ποιο ευελικτος... ποιο φτηνος σε συντηρηση , καυσιμο , ανταλακτικα και γενικα ποιο μαγκας σε ολα τα off. ( και η Ελλαδα ειναι ο παραδεισος του OFF........)

Τι να τα κανω τα αλογα και τα κυβικα οταν θεωρω δεδομενο το τακουνι στο λαστιχο ..... ( για αυτο ολοι τα βαζουν ασφαλτινα , για να αποκτησει αξια η μηχανη και να μπορεσει να ξεδιπλωσει τις αρετες των κυβικων . Ετσι δεν ειναι παραπανω οφ ομως απο ενα tdm .. οσα touratech και να εχει πανω ....)

Με τις εποχες να τεινουν να εξαφανισουν τα πραγματικα on - off adventure bikes νιωθω εξωγιηνος καμια φορα ...

Δυστυχως το ονομα Tenere για εμενα δηλωνει κατι διαφορετικο απο αυτη τη μηχανη ... το 660 ειναι ποιο κοντα στο βαρυ αυτο ονομα που αφησε ιστορια ...

Οταν πετυχαινω κανενα στο δρομο ομως το χαλβαδιαζω , οπως και αμα δω κανενα γυαλιστερο Hummer με προφιλ 20αρι.....