PDA

View Full Version : Arai RX-Q



Corki
16/04/2012, 15:38
Λοιπόν , εψαχνα στο net και βρήκα κατι βιντεακια για το εν λογο κράνος.

Ξέρει καποιος πληροφορίες? Στην ευρωπαική αγορα φέρει το όνομα Quantum? Στην Αμέρικα αναφέρουν πω ς αντικατέστησε το Quantum. Παιζει απλά στην ευρώπη να συνεχίζει με το ιδιο ονομα?

Το έχει καποιος? Εντυπώσεις? Το αντιστοιχο σε SHOEI ειναι το XR1100. Υπαρχουν τρελές διαφορες μεταξύ τους?

Με ενδιαφέρει να μην εχει θορυβο. Το τωρινο μου (Lazer Fiber D1) μετα τα 100 μου περνει τα αυτια και οταν γυριζω κεφαλι κοντευει να μου ξεκολήσει ο λαιμος.

ΥΓ. Δεν με ενδιαφέρει το S1 Pro , ειμαι μεταξυ των δυο και αν το Arai δεν ειναι θορυβωδες ουτε καν μεταξυ των δυο!!!

ΤΗΧ

Corki.

Corki
16/04/2012, 18:54
254470

Oriste kai mia foto

gixxerpap
16/04/2012, 19:04
σίγουρα πιο θορυβωδες απο το shoei, όπως όλα τα arai άλλωστε.
Είναι όμως εκπληκτικά ζυγισμένο όταν το φοράς, δε νιώθεις καθόλου το βάρος του και μπορείς άνετα να γυρίσεις το κεφάλι σου δεξιά αριστερά ακόμα και με μπόλικα χλμ στο κοντέρ.
Σε αυτόν τον τομέα μάλλον υπερτερεί του shoei, αν και οι διάφορες είναι μάλλον δυσδιάκριτες.

Ο θόρυβος πάντως, δεν είναι ο πρωταρχικός παράγοντας όταν διαλέγεις κράνος. Ό,τι κράνος και να φοράς, αν συνηθίσεις τις ωτασπίδες στο ταξίδι, θα απορείς πως ταξίδευες κάποτε χωρίς αυτές!;)

Κοίτα πιο κάθεται καλύτερα στο κεφάλι σου (συνήθως σε αυτόν τον τομέα τα arai δεν έχουν αντίπαλο) και αγόρασέ το.

SVX
16/04/2012, 19:12
οτι και να παρεις φιλε, σε σχεση με το Lazer , θα ειναι υπερπαραγωγη ..... απλα το νου σου γιατι τα Αμερικανικα εχουν αλλες προδιαγραφες (βαρος,μεγεθος κλπ)

Corki
16/04/2012, 19:32
οτι και να παρεις φιλε, σε σχεση με το Lazer , θα ειναι υπερπαραγωγη ..... απλα το νου σου γιατι τα Αμερικανικα εχουν αλλες προδιαγραφες (βαρος,μεγεθος κλπ)

Kala ayto ennoeitai

Exw parei to xr1100 gia thn "mikrh" kaiama ta valeis dipla einai ontws h mera me thn nuxta apla moy eipan oti exei aerodynamikh toyvloy to xr1100. Kai epeidh exw thema me ton ayxena koitaxa to arai. Alla oloi lene oti kanei thorivo poli se vatmo pou dn antexetai .

Emfanisiaka moy aresei to arai alla dn to exw dokimasei akoma. To shoei kauetai polik kala.

Apla rwtaw, min katalixw sto arai kai moy dwsoyn kana proigoymeno montelo poy exei stamatisei na paragetai!!!

SVX
16/04/2012, 19:38
apla moy eipan oti exei aerodynamikh toyvloy to xr1100.

αυτος που στο ειπε πρεπει να ειναι στο τελευταιο ετος της Αεροναυπηγικης... :rolleyes:

Corki
16/04/2012, 20:27
Επιτέλους ελληνικα, sry για πριν.

Και εγω αυτόσκέφτηκα για την αεροδυναμικη "τουβλου" αλλα ειπα να ρωτησω.

Επισης τα arai λενε οτι ειναι πιο ανθεκτικα κτλ.

Τελικα δν ξερει κανεις αν το RX-Q ειναι το Quantum ή απλα δν εχει ερθει ελλαδα?

dmf
16/04/2012, 22:03
Επειδή είχα ενδιαφερθεί κι εγώ κάποτε.
Το αμερικάνικο quantum είναι ένα παλιό κράνος, το οποίο δεν υπήρχε καν στην ευρώπη νομίζω.
Αντικαταστάθηκε στην Αμερική από το RX-Q, το οποίο το εισήγαγαν και στην Ευρώπη με την ονομασία quantum.
Οπότε quantum ευρώπης =/= quantum αμερικής
RX-Q αμερικης = quantum Ευρώπης (όσο ίδια μπορεί να είναι τελοσπάντων γιατί περνάνε άλλου είδους ελέγχους)
Τώρα για το σχήμα του RX-Q, είναι slightly round. Οπότε αν το δικό σου είναι τελειώς oval ή τελείως στρογγυλό μάλλον δεν θα σου
κάθεται καλά.

dmf
16/04/2012, 22:06
Α και το xr1100 στην αμερική λέγεται rf-1100. Και ταιριάζει σε πιο μακρόστενα κεφάλιο
από το rx-q. Οπότε είναι λίγο δύσκολο να σου κάθονται το ίδιο καλά και τα δύο.

TheFace
16/04/2012, 22:24
apla moy eipan oti exei aerodynamikh toyvloy to xr1100.

Τελικα δεν γινεται να περασει καποιο θρεντ χωρις να περιεχει τουλαχιστον μια super-extra-special μαλακια:a11:

TROOPER
17/04/2012, 08:44
εγω θα πηγαινα στο σοει.
λιγοτερο θορυβωδες,εξ' ισου ποιοτικο με το αραι,σαφως πιο ομορφο (κατ' εμε).

καλη αγορα.

Corki
17/04/2012, 21:50
Update......

Ξαναδοκίμασα το Shoei και για κάποιο λογο με πίεζε στο μετωπο. Πολύ όμως! Σε βαθμο που ποναγα και το εβγαλα σχεδον αμέσως. Το είχα ξαναδοκιμάσει πριν κανα εξαμηνο και δεν θυμάμαι κατι τέτοιο, οποτε και "ψιλοκουφάθηκα".

Το απογευμα πηγα και δοκιμασα το Arai (και ολα τα υπολοιπα που ειχε στο μαγαζι) και έμεινα πολυ ικανοποιημένος, πραγματικά ειναι "αλλο πραμα" και δεν χωράει συζητηση. Εχω την εντύπαση πως ειναι και ολιγον ανώτερο και απο το Shoei.

Παιζει να υπάρχει κάποιο μαγαζι που να τα έχει και τα δύο μπας και καταλήξω πιο έυκολα?

SVX
17/04/2012, 22:18
Update......

Ξαναδοκίμασα το Shoei και για κάποιο λογο με πίεζε στο μετωπο. Πολύ όμως! Σε βαθμο που ποναγα και το εβγαλα σχεδον αμέσως. Το είχα ξαναδοκιμάσει πριν κανα εξαμηνο και δεν θυμάμαι κατι τέτοιο, οποτε και "ψιλοκουφάθηκα".

Το απογευμα πηγα και δοκιμασα το Arai (και ολα τα υπολοιπα που ειχε στο μαγαζι) και έμεινα πολυ ικανοποιημένος, πραγματικά ειναι "αλλο πραμα" και δεν χωράει συζητηση. Εχω την εντύπαση πως ειναι και ολιγον ανώτερο και απο το Shoei.

Παιζει να υπάρχει κάποιο μαγαζι που να τα έχει και τα δύο μπας και καταλήξω πιο έυκολα?

αν εισαι medium π.χ. σε Arai δε σημαινει οτι θα εισαι medium σε Shoei,Shark κλπ