PDA

View Full Version : Μεμβράνες υποπίεσης ρουμπινέτου



sTeLaKoSKan
17/04/2012, 13:07
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στο hornet 600 2001 και θα ήθελα τα φώτα σας.
Έκανε ατροφίες και έσβηνε μετά από λίγο. Εάν το άφηνα μερικά λεπτά, έπαιρνε μπρος και μετά από 1-2 χλμ έσβηνε και πάλι. Έκαιγε δλδ όσο καύσιμο είχε μέσα στα ποτηράκια το καρμπυρατέρ, και έσβηνε. Περνώντας η ώρα γέμιζαν και πάλι αυτά σταγόνα σταγόνα οπότε ξαναπερνε μπρος για λίγο.
Στο συνεργείο μου είπανε να καθαρίσουμε τα καρμπυρατέρ όμως δεν ήθελα να τα ανοίξουμε κι έτσι ξεκίνησα να ψάχνω μόνος. Το πήρα από πάνω προς τα κάτω, φίλτρο καθαρό, επόμενη στάση ρουμπινέτο.. χμ... δεν είναι απλή βαλβίδα όπως στα προηγούμενα μικρά μηχανάκια που είχα. Δέχεται υποπίεση από τον τρίτο κύλινδρο με ένα ψιλό σωληνάκι. (δε φαίνεται να έχει τρύπα-φθορά.)
Ξεκίνησα να το λύνω για να δω τι έχει μέσα, και είδα τις μεμβράνες. Δεν είχαν εμφανή φθορά, το έκλεισα, το έβαλα στη μηχανή και το πρόβλημα είχε εξαφανιστεί. Ρολόι το μηχανάκι... κι έτσι δε το έψαξα παραπάνω.

Αυτό μερικούς μήνες πριν. Τώρα αντιμετωπίζω τις ίδιες ατροφίες, και είπα να το ψάξω περισσότερο γιατί δε γίνεται κάθε τόσο να ασχολούμαι με το ίδιο πρόβλημα.
Η μηχανή είναι ακινητοποιημένη σπίτι μου, μένω σε επαρχία και δυστυχώς συνεργείο που να εμπιστεύομαι δεν υπάρχει κοντά. Έτσι θα κάνω μόνος την εγχείρηση. :D

Σύμφωνα με το τεχνικό εγχειρίδιο της μηχανής, (παραθέτω φωτογραφία), όταν το ρουμπινέτο είναι στο on, δε πρέπει να τρέχει καύσιμο με ροή. Έτσι και στο δικό μου, μέχρι εδώ καλά. Στη θέση off δεν υπάρχει ροή, λογικό. Στη θέση της ρεζέρβας(γυρίζει χειροκίνητα) τρέχει καύσιμο με ροή. Αυτό δε ξέρω κατά πόσο είναι νορμάλ ή όχι.

Οι μεμβράνες 99% δε θα έχουνε τρύπα ή εμφανή φθορά, ίσως όμως έχασαν την ελαστικότητα τους ή κάτι άλλο που μου διαφεύγει.
Υπάρχει λοιπόν κάποιος άλλος έλεγχος που μπορώ να κάνω πριν το ξαναλύσω, για να δω εάν λειτουργεί σωστά το κύκλωμα; Για να μην αγοράσω άδικα τις μεμβράνες και το πρόβλημα τελικά είναι από αλλού, παρακάτω, πχ καρμπυρατερ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.

Edit: Κάτι ακόμη.. αφού σβήσει η μηχανή από ατροφία, εάν βγάλω τη τάπα του ρεζερβουάρ και φυσήξω δυνατά μέσα σε αυτό με το στόμα μου, παίρνει αμέσως μπρος, με τη πρώτη μιζιά. Γεμίζει το καρμπυρατερ καύσιμο χωρίς να χρειαστεί να περιμένω. Πάει κάπου το μυαλό σας; Εγώ έχω κολλήσει.

254706

sapila racing
17/04/2012, 13:23
Κατ αρχην κάνε αυτό που λέει στο Inspection και δεν αν τρέχει βενζίνη στο on αφού πρώτα εξασφαλίσεις οτι εχεις υποπίεση στο σωληνάκι υποπίεσης.

Και μη φυσας στο τεπόζιτο, δεν εχει νόημα.

sTeLaKoSKan
17/04/2012, 13:35
Σύμφωνα με το τεχνικό εγχειρίδιο της μηχανής, (παραθέτω φωτογραφία), όταν το ρουμπινέτο είναι στο on, δε πρέπει να τρέχει καύσιμο με ροή. Έτσι και στο δικό μου, μέχρι εδώ καλά. Στη θέση off δεν υπάρχει ροή, λογικό. Στη θέση της ρεζέρβας(γυρίζει χειροκίνητα) τρέχει καύσιμο με ροή. Αυτό δε ξέρω κατά πόσο είναι νορμάλ ή όχι.

Τον πρώτο έλεγχο τον έχω κάνει, κι όντως δεν τρέχει καύσιμο στο ον.

Δεν έχει νόημα το ξέρω, όμως μου έλυσε παροδικά το πρόβλημα, όταν έμεινα στον δρόμο και κατάφερα να γυρίσω στο σπίτι.
Το ανέφερα γιατί ίσως βοηθήσει κάποιον άλλον να σκεφτεί που είναι πιθανόν το πρόβλημα..

FRAGISCOS
17/04/2012, 13:40
Mηπως ειναι φραγμενη η τρυπα εξαερισμου της ταπας σου???

GFawkes
17/04/2012, 13:40
εαν βγαινουν τα ρουμπινετα βγαλτα και δες αν εχουν καποιο φιλτρακι με την μορφη κωνου.
αν οχι καθαρισε το ρεζερβουαρ απο την παλια βενζινη, φυσα αναποδα τα ρουμπινετα και γεμισε ξανα.
Δες/φυσα τα ζιγκλερ και κοιτα αν εχουν κατσει καλα τα φλοτερ χαμηλα.
αλλαξε σωληνακια βενζινης και λογικα εισαι οκ...εχεις καλυψει το 90% των πιθανοτητων.

sTeLaKoSKan
17/04/2012, 13:43
Mηπως ειναι φραγμενη η τρυπα εξαερισμου της ταπας σου???

Δυστυχώς όχι, σβήνει ακόμη και χωρίς τάπα ρεζερβουαρ.

sTeLaKoSKan
17/04/2012, 13:47
εαν βγαινουν τα ρουμπινετα βγαλτα και δες αν εχουν καποιο φιλτρακι με την μορφη κωνου.
αν οχι καθαρισε το ρεζερβουαρ απο την παλια βενζινη, φυσα αναποδα τα ρουμπινετα και γεμισε ξανα.
Δες/φυσα τα ζιγκλερ και κοιτα αν εχουν κατσει καλα τα φλοτερ χαμηλα.
αλλαξε σωληνακια βενζινης και λογικα εισαι οκ...εχεις καλυψει το 90% των πιθανοτητων.

Το ρουμπινέτο το έχω βγάλει, το χω στο χέρι μου. Το φίλτρο είναι καθαρο.
Φυσώντας ανάποδα, στη θέση ON και ΡΕΣΕΡΒΑ η βαλβίδα είναι ανοιχτή. Στη θέση OFF είναι κλειστή. Έτσι πρέπει να είναι φαντάζομαι.

Το καρμπυρατέρ δε το έχω ανοίξει. Το αφήνω σαν τελευταία λύση...:rolleyes:

sTeLaKoSKan
17/04/2012, 14:19
Το σετ επισκευής είναι αυτό, και κοστίζει 55€ + μεταφορικά-αντικαταβολή, γι αυτό το ψάχνω πριν το παραγγείλω. Αν είναι εκεί το πρόβλημα, χαλάλι τα λεφτά, αλλά αν δεν είναι αυτό θα βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο..

254738

sTeLaKoSKan
18/04/2012, 14:46
Ας γράψω ένα ποστ σε περίπτωση που κάποιος άλλος έχει αντίστοιχο πρόβλημα.
Ανοιγοντας το, η μεμβράνη με τον αριθμό 2(βλ. εικόνα^) ήτανε τσακισμένη και δεν πατούσε καλά επάνω στα μέταλλα. Τρύπα δεν είχανε.
Τις αφαίρεσα, τις έβαλα σε ένα μπρίκι με ζεστό νερό για κάποια ώρα να μαλακώσουν και να βρουν τη χαμένης τους ελαστικότητα(όσο αυτό είναι δυνατόν).
Σκέφτηκα να τις αλείψω με βαζελίνη για να μαλακώσουν αλλά δεν το έκανα γιατί μπορεί να κολλούσαν και να μη λειτουργούσαν σωστά.
Το έκλεισα, μπήκαν όλα επάνω και το μηχανάκι κελαηδάει. Θα το αφήσω έτσι για όσο πάει.. αν ξαναπαρουσιάσει ατροφίες, ξέρω πως το πρόβλημα είναι στις μεμβράνες, τις περνάω καινούργιες και τέλος.