PDA

View Full Version : Διαφορά κατανάλωσης 250cc-600cc?



thekits
17/04/2012, 21:10
Ήρθα για συμβουλές από τους έμπειρους.
Το λοιπόν: Έχω ένα cbf250 προς το παρόν, αλλά σκέφτομαι σοβαρά να το αλλάξω με κάτι στα 600cc. Κοιτάω προς ER-6n μεριά.
Το βασικό μου πρόβλημα είναι η κατάναλωση. Απ τους βασικότερους λόγους που το γύρισα από αμάξι σε μηχανή είναι η οικονομία, και το cbfάκι με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο απ αυτή την άποψη.
Η ερώτηση μου λοιπόν είναι: πόσο μεγάλη διαφορά (για ένα συντηρητικό οδηγό) μπορεί να έχει στην τσέπη του (και μιλάμε πάντα για βενζίνη) η μετάβαση από τα 250 στα 600cc? Πόσο πιθανόν είναι να ξενερώσω επειδή θα καίει πολύ παραπάνω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Love, Kitsos!

npat
17/04/2012, 21:19
Honda NC700(S/X) και είσαι άρχοντας (μπορεί και να καίει λιγότερο απ' το 250)...

:wave2:

Shaolin Monk
17/04/2012, 21:26
Honda NC700(S/X) και είσαι άρχοντας (μπορεί και να καίει λιγότερο απ' το 250)...

:wave2:


+1000

thekits
17/04/2012, 21:29
1) Το βλέπω πρώτη φορά και τα σπάει! ουαου!
2) Για καινούργιο δε με σηκώνει η τσέπη...

typhoon
17/04/2012, 21:51
φιλε μου εχω ενα φριγουιντ 650 και εντος πολης δυσκολα θα περασω τα 5,5λιτρα /100.κανε τους υπολογισμους σου

thekits
17/04/2012, 22:29
Διαφορα στην καταναλωση δεν θα δεις, αν αγορασεις οποιοδηποτε -σχετικα- συγχρονο δικυλινδρο. Και θα κυκλοφορεις σαν ανθρωπος σε εθνικες.

Αχ αυτό το "σαν άνθρωπος στις εθνικές" ονειρεύομαι κι εγώ! Απλά φοβάμαι να θυσιάσω την οικονομία. Αλλά αν είναι έτσι όπως τα λές Sak_T...

dimzan
17/04/2012, 22:36
αναλογως τι 600αρι θες να παρεις.

τα 600 μονοκυλινδρα γενικως δεν καινε οπως ειπε και ο φιλος απο πανω.

τα 600-650 δικυλ ειναι λιγπ θεμα τυχης. Το vstrom γενικως λενε δεν καιει. Οσοι εχουν το Sv650 που φοραει παρομοιο κινητηρα με το στρωμα καινε περι τα 6-6.5 εντος πολης. Ακομα και για το er6 οι αποψεις διιστανται. Στο kawasakibikers δαιτεινονται ολοι οτι δεν καιει, αλλα οσους εχω ρωτησει στο δρομο μου λενε πως κατω απο 6 δεν πεφτουν στην πολη. Κοινως αντε βγαλε ακρη.

Τα 600αρια 4κυλ εχουν βελτιωθει εφοσον δεν μιλαμε για SS. Ενα fazer ή ενα hornet injection θα καψουν μεχρι και 8-9 εντος πολης αμα τα σκιζεις. Το οριο προς τα κατω ομως δεν μπορεις να το βρεις με ακριβεια. Ισως το 6 ειναι ενα λογικο νουμερο (τοσο πιανω κι εγω οταν δεν το κηνυγαω)


Γενικα προετοιμασου για 30-50% πανω απο οτι εκαιγες με το cbf. Οτι παει καιει, και οταν παρεις μηχανη που παει θα θες να την πηγαινεις. Αν δεν ηθελες κατι πιο γρηγορο θα εμενες με αυτο που εισαι. Καλη τυχη


ΥΓ ποσο καις με το cbf εντος και εκτος?

dimzan
17/04/2012, 23:40
Καλα μην το λες, οταν πρεπει να πληρωσεις το 25ρι στον βενζινά για να φουλαρεις, μια.. δυο.. και την τριτη πηγαινεις στην πολη συγκρατημενα ... Σε εθνικη σαφως κ λογω μεγαλυτερου κυβισμου θα καιει αν οχι το ιδιο, λιγοτερο. (με την ιδια ταχυτητα, το 600ρι)

καλα δικιο εχεις. Η αναλυση μου αφορουσε μετακινησεις εντος πολης.

Εκτος πολης τα 4κυλ εχουν σαφες πλεονεκτημα στις υψηλες ταχυτητες, τα 2κυλ δεν εινια για πολυ υψηλες ταχυτητες ενω τα μονοκυλινδρα και να θες δεν πανε οποτε θα καψουν.

Αμα ειναι ομως να παρει 600αρι για να κανει ταξιδια με 120 και να μην καψει καλυτερα να μεινει στο cbf. Αλλωστε η βενζινη δεν υπαρχει περιπτωση να γινει πιο φθηνη.

Φυσικα οσο καιει το cbf στα 120 καινε ολα τα 600αρια οποτε ναι, απο αυτη την αποψη δε θα δει διαφορα. Δωρο αδωρο ομως να κανει τετοια αγορα με τετοια προοπτικη

dimis_gr
17/04/2012, 23:44
επειδή και γω μέχρι προ 2μήνου ήμουν κάτοχος cbf250 ακριβώς σαν εσένα. Είχα αμάξι το δωσα αγόρασα μηχανή cbf250 για οικονμία (ασπροπρόσωπος και γω) αλλά ήθελα το κάτι παραπάνω και έτσι πούλησα το χοντάκι και αγόρασα τον έρωτά μου το gsr600. Από οικονομία στην πόλη(θεσσαλονίκη) από το cbfάκι που ήταν στα 4-4,5 είμαι πλέον στα 7,5-8 αλλά μιλάω καθαρά χλμ πόλης για εκτός δεν ξέρω(δεν το πηγα ακόμα). Αν και πλέον μπορώ να λέω ότι οδηγάω κανονική μηχανή μιας και οι διαφορές τους είναι παράνω από αισθητες στα πρώτα 500m.δεν υπάρχει σύγκρισή γιατί και κανα 2 φορές που πήγα εκτός με το cbf μετά τα 110 αλλού πατούσε αλλού βρισκόταν το κακόμοιρο, μικρό και λίγα κιλά βλέπεις. Ίσως σε κάποια φάση αγόραζα μικρό για την δουλειά κάτι φθηνό και να μην καίει. Είναι το τι θες. Το er δεν θα καίει τόσο αλλά πιστεύω σίγουρα πάνω από 6. Οπότε υπολογίζεις ζυγίζεις και πράτεις ανάλογα. Ελπίζω να βοήθησα.

DrBig
18/04/2012, 00:00
Για να καταλαβεις ποσο τα κυβικα δεν παιζουν ρολο, λογαριασε οτι ενα hayabusa καιει γυρω στα 6.5 εντος (δεν μιλαω για κεντρο).
Το FMX απο την αλλη, καιει αρκετα παραπανω.

GiannisBlessed
18/04/2012, 03:59
συμφωνω!ουτε τα κυβικα ουτε ο τυπος ουτε η μαρκα ουτε τπτ.
πατας στο goooogle fuel consumption xxxx μοντελο και βλεπεις.
πολυ μεγαλο ρολο παιζει το πως οδηγας.ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ.........:beer:

dimis_gr
18/04/2012, 11:28
Μεσα στην πολη φυσικα εννοεις, γιατι στην εθνικη με λιγα κυβικα αν θελει να πηγαινει -πχ- με 120-140 θα καιει σημαντικα περισσοτερο με το "μικρο".


:beer: αλλά το να αγοράσεις ένα 250 για να το πηγαίνεις τελικές γιατί τα 140 είναι σχεδόν τελικές, πέραν την επικυνδηνότητα γιατί θα είσαι φτερό στον άνεμο το πιο πιθανό είναι να σου τσιμπάει- καίει και λάδια γιατί θα δουλεύει κόκκινα. Ανάλογα την χρήση και την όρεξη διαλέγεις και τα κυβικά

ποπαϋ
18/04/2012, 12:25
δλδ τελικά ένα πχ 250αρι μονοκύλινδρο καίει περισσότερο απο ένα πχ 600αρι πάλι μονοκύλινδρο;

τι λέτε ρε; είναι δυνατόν; :rolleyes:

sniper
18/04/2012, 12:29
δλδ τελικά ένα πχ 250αρι μονοκύλινδρο καίει περισσότερο απο ένα πχ 600αρι πάλι μονοκύλινδρο;

τι λέτε ρε; είναι δυνατόν; :rolleyes:

Φυσικά. Αλλά μάλλον εννούν πως καίει περισσότερο πηγαίνοντας στα ίδια με το 600. Το 250 θα είναι στα κόκκινα συνέχεια και θα ζορίζεται, ενώ το 600 όχι.

ποπαϋ
18/04/2012, 12:32
δλδ αν βγείς εθνική με το 600 δεν θα το σκίσεις, ενώ το 250 θα το σκίσεις.... :confused:

ποπαϋ
18/04/2012, 12:49
λοιπόν,
περνουμε ΕΝΑ αναβάτη ο οποίος οδηγεί σε πόλη, επαρχιακό δρόμο, εθνική οδό, ένα 250αρι και ένα 600αρι.
για τα ίδια χλμ θα κάψει λιγότερο με το 250αρι.

ΔΕΝ συγκρίνουμε διαφορετικούς τρόπους οδήγησης, ούτε διαφορετικούς αναβάτες.

SVX
18/04/2012, 12:52
δλδ αν βγείς εθνική με το 600 δεν θα το σκίσεις, ενώ το 250 θα το σκίσεις.... :confused:


Μια Hayabusa θα δουλευει στις 2800 στροφες στα 130χλμ/ωρα ...... το 250αρι θα ουρλιαζει για να βγαλει 130χλμ/ωρα που συνεπαγεται μεγαλη προσπαθεια για μεγαλο εργο = μεγαλη καταναλωση......

δεν ειναι επιστημη

ποπαϋ
18/04/2012, 12:53
Γιατι νομιζεις οτι τα οχηματα για ταξιδια (αυτοκινητα & μηχανες) εχουν τρελους κυβισμους, για να καινε περισσοτερο ?

το να έχεις μια μηχανή 1200cc, που έχει τελική 240+, και να πηγαίνεις με 120km/h για να το συγκρίνεις με το 250αρι αυτό θα πρέπει να πηγαίνει με 80km/h για να δεις αν καίει...

ποπαϋ
18/04/2012, 12:58
Για ποσο πολη μιλαμε ?, ποσο επαρχιακο δρομο ? και ποσο εθνικη ?

Για τα αυτονοητα θα μαλωνουμε :rolleyes:

αυτό θα πρέπει να το απαντήσει ο δημιουργός αυτού του νηματος....

nikos_abel
18/04/2012, 13:01
λοιπόν,
περνουμε ΕΝΑ αναβάτη ο οποίος οδηγεί σε πόλη, επαρχιακό δρόμο, εθνική οδό, ένα 250αρι και ένα 600αρι.
για τα ίδια χλμ θα κάψει λιγότερο με το 250αρι.

ΔΕΝ συγκρίνουμε διαφορετικούς τρόπους οδήγησης, ούτε διαφορετικούς αναβάτες.

Δες λίγο το σκεπτικό των αμερικάνικων προδιαγραφών στα αυτοκίνητα ή μηχανές τέρατα που έχουν εκεί και θα καταλάβεις...

DrBig
18/04/2012, 13:03
Ρε παιδια το θεμα δεν ειναι τα κυβικα (για νορμαλ οδηγηση εντος η εκτος) το θεμα ειναι το εκαστοτε μοτερ, τι τεχνολογια εχει, τι χαρακτηριστικα ροπης κλπ
Για παραδειγμα, ενα xr250 θα καψει περισσοτερο μεσα στην πολη απο ενα F650 (μονοκυλινδρο η δικυλινδρο) ενω ενα wr250r (το ψεκαστο) θα καψει λιγοτερο κι απο τα δυο. Αν μαλιστα οι μετακινησεις περιλαμβανουν και αττικη οδο ας πουμε με 130, τοτε ενα bandit 1250 μπορει να καψει λιγοτερο κι απο τα 4.

ποπαϋ
18/04/2012, 14:26
οκ, ενα 4κ καιει λιγότερο, σε μεικτή χρήση, απο ένα μονοκύλινδρο 250αρι...

:beer:

MikeG
18/04/2012, 14:39
Όλα εξαρτώνται κυρίως από το δεξί καρπό.

dmf
18/04/2012, 14:43
Συγκρίνετε τη μέγιστη κατανάλωση του ενός με την ελάχιστη του άλλου.
Αν οι καταναλώσεις έχουν κάποια επικάλυψη τότε μπορεί ένα μεγάλο να κάψει λιγότερο
από ένα μικρό.
Αλλά αν π.χ το 250 καίει min 3L και max 5L και το 1250 min 6L και max 9L όπως καταλαβαίνετε
δεν θα είναι ποτέ οικονομικότερο από το μικρό. (Οικονομικό από άποψη βενζίνης εννοώ, όχι φθοράς
λόγω κόκκινων κλπ)

devil's animal
18/04/2012, 14:58
βασικα πρεπει να συγκρινετε ποσο καινε οταν ειναι στην ωφελιμη περιοχη των στροφων τους.
δλδ ενας μονοκυλινδρος κινητηρας εχει φτιαχτει να αποδιδει την μεγιστη ροπη στις 5χιλ στροφες, αρα εχει ενα ωφελιμο ευρος στροφων 4-6χιλ. ΟΤΑΝ δουλευεται εκει, ΤΟΤΕ θα μετρησουμε καταναλωση.
ανεξαρτητως κυβικων, τυπου κινητηρα και σχεσης κιβωτιου, ολα εχουν ενα ευρος στροφων που αποδιδουν την μεγιστη ροπη (οχι ιπποδυναμη). οταν λοιπον κανουμε τις αλλαγες μεσα σ'αυτο το φασμα και ακομα και στην εθνικη δεν το ξεπερναμε, καταναλωνουμε το λιγοτερο δυνατο καυσιμο πέρνωντας το μεγαλυτερο οφελος σε ταχυτητα απο το οχημα...

φυσικα μπορει πολλα οχηματα να εχουν ιδιο ευρος στροφων ΑΛΛΑ ειναι δυσκολο να παραγουν ιδιο εργο (ταχυτητα) σ'αυτο το ευρος.
:wave2:

thekits
18/04/2012, 20:06
αυτό θα πρέπει να το απαντήσει ο δημιουργός αυτού του νηματος....

Κυρίως πόλη. (Αθήνα φορ δε γουίν)
Αλλά δεν είναι και πολύ ωραίο να σκύβεις στην βουλιαγμένης για να πας πιο γρήγορα... Για δικάβαλο δε το συζητάω...
Πάντως η μετάβαση (αν) θα είναι μάλλον αυτή: cbf250--->ER-6n.
Όσο για το αν θα το σκίζω η απάντηση είναι όχι. Ο σκοπός είναι απλά να πηγαίνω άνετα στον προορισμό μου χωρίς να δοκιμάζω τα όρια του μοτέρ κάθε φορά. Η επιτάχυνση του Cbf μου φαίνεται ικανοποιητική. Δεν ψάχνω για κάτι πιο γρήγορο, αλλά για κάτι πιο άνετο.

Sapadak
18/04/2012, 20:13
Κυρίως πόλη. (Αθήνα φορ δε γουίν)
Αλλά δεν είναι και πολύ ωραίο να σκύβεις στην βουλιαγμένης για να πας πιο γρήγορα... Για δικάβαλο δε το συζητάω...
Πάντως η μετάβαση (αν) θα είναι μάλλον αυτή: cbf250--->ER-6n.
Όσο για το αν θα το σκίζω η απάντηση είναι όχι. Ο σκοπός είναι απλά να πηγαίνω άνετα στον προορισμό μου χωρίς να δοκιμάζω τα όρια του μοτέρ κάθε φορά. Η επιτάχυνση του Cbf μου φαίνεται ικανοποιητική. Δεν ψάχνω για κάτι πιο γρήγορο, αλλά για κάτι πιο άνετο.

Να βαλεις μια ζελατινα στο cbf το εχεις σκεφτει/δοκιμασει?
Εμενα προσωπικα με ξεκουρασε σε μικρες αποδρασεις (50+ χιλιομετρα εγνατιας) και βελτιωσε τη "τελικη :lol:" και το ανεβασμα των χιλιομετρων μεχρι τα 120-130

Στα υποψη οτι τα αναλωσιμα του er6 ειναι ακριβοτερα απο του cbf.

thekits
18/04/2012, 20:22
Να βαλεις μια ζελατινα στο cbf το εχεις σκεφτει/δοκιμασει?
Εμενα προσωπικα με ξεκουρασε σε μικρες αποδρασεις (50+ χιλιομετρα εγνατιας) και βελτιωσε τη "τελικη :lol:" και το ανεβασμα των χιλιομετρων μεχρι τα 120-130

Στα υποψη οτι τα αναλωσιμα του er6 ειναι ακριβοτερα απο του cbf.

Η αλήθεια είναι πως όχι...χμμμ...

thekits
18/04/2012, 20:31
Θέλω τόσο πολύ να μου δώσει κάποιος το ER του για καμιά βδομάδα να δω πόσο θα καίει στην χρήση που θα του κάνω... :cry:Γιατί να μην ζούμε σ' έναν κόσμο που πριν αγοράσεις μηχανή να στη δίνουν για καμιά βδομάδα να δεις αν σου κάνει βρε αδερφέ!?

kostas777
18/04/2012, 21:20
εμένα μου φαίνεται ότι με όλα τα μηχανάκια μου πάντα την ίδια κατανάλωση είχα πάνω κάτω.. άντε στα μεγάλα να είναι λίγο παραπάνω. και σιγά μην πάω το 954 με 2 χιλιάδες στροφές για να μην κάψει. αλλιώς να έπαιρνα ένα παπί. ή να έφτιαχνα εταιρεία courier με hayabusa, τρελά λεφτά από την οικονομία στη βετζίνα :)

dimzan
19/04/2012, 00:06
Κυρίως πόλη. (Αθήνα φορ δε γουίν)
Αλλά δεν είναι και πολύ ωραίο να σκύβεις στην βουλιαγμένης για να πας πιο γρήγορα... Για δικάβαλο δε το συζητάω...
Πάντως η μετάβαση (αν) θα είναι μάλλον αυτή: cbf250--->ER-6n.
Όσο για το αν θα το σκίζω η απάντηση είναι όχι. Ο σκοπός είναι απλά να πηγαίνω άνετα στον προορισμό μου χωρίς να δοκιμάζω τα όρια του μοτέρ κάθε φορά. Η επιτάχυνση του Cbf μου φαίνεται ικανοποιητική. Δεν ψάχνω για κάτι πιο γρήγορο, αλλά για κάτι πιο άνετο.


Απαντησες και μονος σου. Δε χρειαζεται να αλλαξεις μηχανη.

Συνηθως ανεβαινουμε κυβισμο και ζηταμε περισσοτερα αλογα οταν θελουμε μπολικη επιταχυνση. Σα γνησιοι καγκουρες μηχανοβιοι θελουμε παντα κατι πιο γρηγορο. Μεχρι να ωριμασουμε. Η δυναμη του er-6 παντως δε συγκρινεται με του cbf. Το πρωτο βγαζει 0-100 σε 4 (0-160 σε 9)και το αλλο κανει 0-100 σε 10

Επισης το er6 δεν ειναι πιο ανετο απο το cbf

npat
19/04/2012, 00:31
Θέλω τόσο πολύ να μου δώσει κάποιος το ER του για καμιά βδομάδα να δω πόσο θα καίει στην χρήση που θα του κάνω... :cry:Γιατί να μην ζούμε σ' έναν κόσμο που πριν αγοράσεις μηχανή να στη δίνουν για καμιά βδομάδα να δεις αν σου κάνει βρε αδερφέ!?

Μην το κουράζεις πολύ... Υπολόγιζε μια κατανάλωση, υπό ρεαλιστικές συνθήκες, κάπου στα 6 με 7 lt/100 km. Αν αυτό σου κάνει, πάρτο...

Σε χρήση παπιού το 250 είναι σαφώς προτιμότερο. Σε οποιαδήποτε άλλη χρήση, έχεις δίκιο, το 600 / 650 έχει σαφή πλεονεκτήματα.

nikos_abel
19/04/2012, 06:15
Σωστά. Θα σου βγει ακριβότερο σε όλα αλλά θα έχεις μεγάλη χαρά.

GiannisBlessed
19/04/2012, 17:35
με μια ΠΟΛΥ γρηγορη αναζητηση σε ενα πολυ πολυ ψαγμενο site (google) βρηκα νουμερα απο 3.3 με παρα πολυ οικονομικη οδηγηση και με μεικτη νουμερα οπως 4.5 με 5 λιτρα/100 κμ

με λιγα λογια λιγο πιο πανω απο το 250ρακι.
πολυ καλη καταναλωση φαινεται να εχει.

dimzan
19/04/2012, 18:48
με μια ΠΟΛΥ γρηγορη αναζητηση σε ενα πολυ πολυ ψαγμενο site (google) βρηκα νουμερα απο 3.3 με παρα πολυ οικονομικη οδηγηση και με μεικτη νουμερα οπως 4.5 με 5 λιτρα/100 κμ

με λιγα λογια λιγο πιο πανω απο το 250ρακι.
πολυ καλη καταναλωση φαινεται να εχει.

κι εγω αυτο ειχα βρει οταν εψαξα στο ιντερνετ. Δε βρηκα εναν ομως στο δρομο πανω σε ερ6 που να μου ειπε οτι καιει 5 εντος πολης. Ουτε εναν. Κι αυτο με προβληματιζει καπως.

Επισης μην ακους τι λεει ο καθενας που θελει να πουλησει το μεταχειρισμενο του.. Θα πει οτι ευνοικοτερο για να το διωξει.

dimis_gr
19/04/2012, 21:51
Καλά αυτά τα περι 5 στο ER ούτε εγώ τα έχω ακούσει και χαλαρά στα 6,5 είναι. Μα είναι 650. Αν έκαιγε το ερ 5 στην πόλη τότε το cbf θα πρεπε να είναι στο 1 ή καλύτερα να βάζει και βενζίνη μέσα

asilver
19/04/2012, 21:58
http://maxitest.moto-station.com/moto/consommation/

epp1640
19/04/2012, 23:28
Καλά αυτά τα περι 5 στο ER ούτε εγώ τα έχω ακούσει και χαλαρά στα 6,5 είναι. Μα είναι 650. Αν έκαιγε το ερ 5 στην πόλη τότε το cbf θα πρεπε να είναι στο 1 ή καλύτερα να βάζει και βενζίνη μέσα

Η κατανάλωση δεν είναι μόνο ανάλογη του κυβισμού.. Το er-6 σε normal συνθήκες δεν βλέπω γιατί δεν μπορεί να καίει ~5 λίτρα.. 5 με 5.5 καίω με τον ληστή (650 - injection) την ώρα που typhoon στην οικογένεια 80ρι δεν πέφτει κάτω από 5 λίτρα ανά 100 χλμ.. Με το ybr 125 έκαιγα γύρω στα 3.5 και ένα mtx 50 που είχα ακόμη πιο πριν έκαιγε τον πάτο του.. :lol:

Το νέο "μικρό" 700ρι της honda με τους 45 ίππους καίει σύμφωνα με τον κατασκευαστή 3.5 λίτρα και σύμφωνα με γαλλικό περιοδικό με σβέλτη οδήγηση 4.5.. Προσωπικά, παρά την οικονομική κατάσταση δεν θα ξανά αντάλλαζα για 1 και 1.5 λίτρο με τίποτα την ασφάλεια και την άνεση του μεγάλου..

dimis_gr
19/04/2012, 23:47
Η κατανάλωση δεν είναι μόνο ανάλογη του κυβισμού.. Το er-6 σε normal συνθήκες δεν βλέπω γιατί δεν μπορεί να καίει ~5 λίτρα.. 5 με 5.5 καίω με τον ληστή (650 - injection) την ώρα που typhoon στην οικογένεια 80ρι δεν πέφτει κάτω από 5 λίτρα ανά 100 χλμ.. Με το ybr 125 έκαιγα γύρω στα 3.5 και ένα mtx 50 που είχα ακόμη πιο πριν έκαιγε τον πάτο του.. :lol:

Το νέο "μικρό" 700ρι της honda με τους 45 ίππους καίει σύμφωνα με τον κατασκευαστή 3.5 λίτρα και σύμφωνα με γαλλικό περιοδικό με σβέλτη οδήγηση 4.5.. Προσωπικά, παρά την οικονομική κατάσταση δεν θα ξανά αντάλλαζα για 1 και 1.5 λίτρο με τίποτα την ασφάλεια και την άνεση του μεγάλου..


Συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά την ασφάλεια του μεγάλου. Εγώ με gsr είμαι ότι και να κάνω 7+ χαλαρής οδήγησης στην πόλη. Τώρα για το ΕΡ κανα 2 κατόχους που είχα δει στο δρόμο και ρώτησα μου είπαν 6+ που το θεωρώ και λογικό. Σίγουρα δεν πάει μόνο με τα κυβικά αλλά και με άλογα και χαρτογράφηση, ιδανικές καιρικές συνθήκες και φυσικά βασικότερος παράγοντας ο δεξής καρπός. Βέβαια αν κάποιος πάρει 600αρι για οικονομία (δλδ οδήγηση πόλης γιατί εκτός πάνω κάτω τα ίδια είναι όλα είναι λίγο πολύ) για μένα είναι πολύ λάθος. Ένα 250άρι του κάνει την δουλειά χαλαρά εκτός αν πει το πέρνω γιατί γουστάρω και το αγόρασα (όπως αρκετοί πιστεύω). Θα πρότεινα και μια λύση του τύπου να πάρει το ερ δει πως θα τον πηγαίνει από κατανάλωση αν τον βολέψει και κοιτάει αργότερα να πάρει για ψιλομετακινήσεις κανα πεταμένο σκουτερ ή παπί μόνο για δουλειά από το Α στο Β σημείο και τίποτα παραπάνω

dimzan
20/04/2012, 00:26
Η κατανάλωση δεν είναι μόνο ανάλογη του κυβισμού.. Το er-6 σε normal συνθήκες δεν βλέπω γιατί δεν μπορεί να καίει ~5 λίτρα.. 5 με 5.5 καίω με τον ληστή (650 - injection) την ώρα που typhoon στην οικογένεια 80ρι δεν πέφτει κάτω από 5 λίτρα ανά 100 χλμ.. Με το ybr 125 έκαιγα γύρω στα 3.5 και ένα mtx 50 που είχα ακόμη πιο πριν έκαιγε τον πάτο του.. :lol:

Το νέο "μικρό" 700ρι της honda με τους 45 ίππους καίει σύμφωνα με τον κατασκευαστή 3.5 λίτρα και σύμφωνα με γαλλικό περιοδικό με σβέλτη οδήγηση 4.5.. Προσωπικά, παρά την οικονομική κατάσταση δεν θα ξανά αντάλλαζα για 1 και 1.5 λίτρο με τίποτα την ασφάλεια και την άνεση του μεγάλου..

πες μου μια πως το καταφερνεις το 5-5.5 γτι εγω κατω απο 6-6.5 σπανια....

epp1640
20/04/2012, 03:59
Άλλες κυκλοφοριακές συνθήκες σε σχέση με την Αθήνα και φαντάζομαι ότι παραπηγαίνω χαλαρά? :lol:

όχι ότι δεν έχει τύχει να κάψω και 10 σε κάτι κατσάβραχα με πρώτη δευτέρα - σε γενικές γραμμές όμως είμαι υπερευχαριστημένος από θέμα κατανάλωσης όταν δεν το πιέζω..

toyar
20/04/2012, 07:16
Μην το κουράζεις πολύ... Υπολόγιζε μια κατανάλωση, υπό ρεαλιστικές συνθήκες, κάπου στα 6 με 7 lt/100 km. Αν αυτό σου κάνει, πάρτο...

Σε χρήση παπιού το 250 είναι σαφώς προτιμότερο. Σε οποιαδήποτε άλλη χρήση, έχεις δίκιο, το 600 / 650 έχει σαφή πλεονεκτήματα.

ετσι ακριβως
για χρηση παπιου και κατι παραπανω κρατας το cbf που ειναι ασυναγωνιστο σε καταναλωση (16λτ-400+χλμ ευκολα)
αν για διαφορους λογους το cbf δεν σε καλυπτει πας παραπανω με μια θυσια στην καταναλωση
αν με 250αρι μονοκυλινδρο προσπαθεις να κανεις μεγαλες αποστασεις με μεση ταχυτητα πανω απο 100 τοτε απλα το ταλαιπωρεις και χανεις το πλεονεκτημα της καταναλωσης

nikos_abel
20/04/2012, 07:23
ΗΠροσωπικά, παρά την οικονομική κατάσταση δεν θα ξανά αντάλλαζα για 1 και 1.5 λίτρο με τίποτα την ασφάλεια και την άνεση του μεγάλου..

Σκέψου :

50χλμ/μέρα (εργάσιμες μέρες)
κατανάλωση 5,5lt/100km ---> 660lt/χρόνο
κατανάλωση 7lt/100km ---> 840lt/χρόνο

διαφορά ---->180lt x 1.8έουρος = 324 έουρος = η ετήσια ασφάλιση σου.

dimzan
20/04/2012, 08:30
Σκέψου :

50χλμ/μέρα (εργάσιμες μέρες)
κατανάλωση 5,5lt/100km ---> 660lt/χρόνο
κατανάλωση 7lt/100km ---> 840lt/χρόνο

διαφορά ---->180lt x 1.8έουρος = 324 έουρος = η ετήσια ασφάλιση σου.


Χαρα της οδηγησης μεγαλης μηχανης ---> ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!

nikos_abel
20/04/2012, 10:29
Χαρα της οδηγησης μεγαλης μηχανης ---> ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!

Με παρασέρνεις σε τρολ...

255056
αλλα το GS1200, GS1200...

Specialized
28/04/2012, 15:56
Απαντώ στον φίλο που έθεσε το θέμα. Έχω το CBF 250, κατανάλωση στην πόλη 3 και κάτι λίτρα. Δεν το πιέζω το κακομοιρο, το προσέχω και με παει παντου εντός, άρα εργαλείο μετακίνησης. Αγόρασα πρόσφατα και την transalp 700. Απο το λίγο που την έχω, βλέπω ότι έχει σχεδόν διπλάσια κατανάλωση. Αλλα αλλο πραγμα φιλε! Αρα εργαλειο διασκεδασης.

Για μένα οι 2 μηχανές ειναι must, για πολλούς λόγους. Υπάρχουν βέβαια άλλοι τόσοι λόγοι για να μην έχεις 2, με κυριοτερο το κοστος! Άποψη μου, αν και ΌΤΑΝ μπορείς πάρε μια μεταχειρισμενη μεγάλη μηχανη για τα ταξιδάκια σου και να την ευχαριστηθεις! Στη δικια μου περίπτωση, το να πουλούσα το μικρο, σε μακροχρόνια χρήση, θα μου ήταν ζημιά οικονομική. Τα έχω και τα 2 και τα χρησιμοποιω όπου με βολεύει.

Το θέμα σου μου θύμισε λίγο την ερώτηση : τι ποδήλατο να πάρω; Ανάλογα με τη χρήση η απάντηση (έχω 4 διαφορετικής χρήσης!)

nassosxlvbros
24/06/2018, 23:06
:D
Σκέψου :

50χλμ/μέρα (εργάσιμες μέρες)
κατανάλωση 5,5lt/100km ---> 660lt/χρόνο
κατανάλωση 7lt/100km ---> 840lt/χρόνο

διαφορά ---->180lt x 1.8έουρος = 324 έουρος = η ετήσια ασφάλιση σου.

Ξαναξεθάβω:....
Ένας λόγος που ψάχνω για 250άρι....
Με το Hornet που κάνω 80κμ τη μέρα είμαι στα 5.5 λίτρα/100κμ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ συκρατημένος στο γκάζι κάνοντας 400-450 συνολικά τη βδομάδα.. 1875 κμ το μήνα περίπου... ;)
Άρα στο χρόνο έχουμε: 18750 (Με 10 μήνες το χρόνο πες ότι χάλασε/βρέχει κρυώνω/βαριέμαι κλπ)=1031 λίτρα το χρόνο...:uplate:
Αν γλιτώσω ακόμα και 2 λίτρα/100 κμ -άρα 375 λίτρα- εξοικονομώ 580-600€ (βενζίνη με 1,55-1,6/λίτρο) ετησίως!.....
Σχεδόν το ετήσιο σέρβις ή η ετήσια ασφάλιση του Hornet και του 250αριού μαζί δηλαδή...:eek:

doctoras
25/06/2018, 00:13
:D

Ξαναξεθάβω:....
Ένας λόγος που ψάχνω για 250άρι....
Με το Hornet που κάνω 80κμ τη μέρα είμαι στα 5.5 λίτρα/100κμ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ συκρατημένος στο γκάζι κάνοντας 400-450 συνολικά τη βδομάδα.. 1875 κμ το μήνα περίπου... ;)
Άρα στο χρόνο έχουμε: 18750 (Με 10 μήνες το χρόνο πες ότι χάλασε/βρέχει κρυώνω/βαριέμαι κλπ)=1031 λίτρα το χρόνο...:uplate:
Αν γλιτώσω ακόμα και 2 λίτρα/100 κμ -άρα 375 λίτρα- εξοικονομώ 580-600€ (βενζίνη με 1,55-1,6/λίτρο) ετησίως!.....
Σχεδόν το ετήσιο σέρβις ή η ετήσια ασφάλιση του Hornet και του 250αριού μαζί δηλαδή...:eek:

Αν ειναι ετσι μηπως να πήγαινες στην πιο ασφαλή επένδυση οπως ενα z250sl με 3.9k?

nassosxlvbros
25/06/2018, 09:41
Αν ειναι ετσι μηπως να πήγαινες στην πιο ασφαλή επένδυση οπως ενα z250sl με 3.9k?

Πολύ καλό αν ήμουν 25 ετών.... ;)

buckley
25/06/2018, 11:17
:D

Ξαναξεθάβω:....
Ένας λόγος που ψάχνω για 250άρι....
Με το Hornet που κάνω 80κμ τη μέρα είμαι στα 5.5 λίτρα/100κμ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ συκρατημένος στο γκάζι κάνοντας 400-450 συνολικά τη βδομάδα.. 1875 κμ το μήνα περίπου... ;)
Άρα στο χρόνο έχουμε: 18750 (Με 10 μήνες το χρόνο πες ότι χάλασε/βρέχει κρυώνω/βαριέμαι κλπ)=1031 λίτρα το χρόνο...:uplate:
Αν γλιτώσω ακόμα και 2 λίτρα/100 κμ -άρα 375 λίτρα- εξοικονομώ 580-600€ (βενζίνη με 1,55-1,6/λίτρο) ετησίως!.....
Σχεδόν το ετήσιο σέρβις ή η ετήσια ασφάλιση του Hornet και του 250αριού μαζί δηλαδή...:eek:

Ρε μπαγάσα αφού συγκρατείσαι με μηχανάκι με 4 καρμπς ,πιστεύεις ότι θα κάψει παραπάνω το ψεκαστό 400 από το 250 αλήθεια τώρα ?
Εκτός αν βάζεις κάτω και απόλυτες τιμές κάνει τόσο παραπάνω ,τέλη τόσο, + τόσο μπλα μπλα η κάβλα πήγε περίπατο ρε...
Χτύπα το ρε που κάθεσαι και το αναλύεις
Το 400 ε είπαμε, χαχαχα

nassosxlvbros
25/06/2018, 12:27
Ρε μπαγάσα αφού συγκρατείσαι με μηχανάκι με 4 καρμπς ,πιστεύεις ότι θα κάψει παραπάνω το ψεκαστό 400 από το 250 αλήθεια τώρα ?
Εκτός αν βάζεις κάτω και απόλυτες τιμές κάνει τόσο παραπάνω ,τέλη τόσο, + τόσο μπλα μπλα η κάβλα πήγε περίπατο ρε...
Χτύπα το ρε που κάθεσαι και το αναλύεις
Το 400 ε είπαμε, χαχαχα

Βρε μάστορά μου θέλω (τελικά) κάτι να κουνιέται πιο γρήγορα (και ασφαλέστερα) από το παπί όχι κάτι πιο αργό από το Hornet...
Με λίγα λόγια αντικαταστάτη του παπιού, και όχι παροπλισμό του Hornet...Αν συγκρατηθώ λίγο ακόμα με το Hornet θα καίει 5/100κμ.Απλά το Hornet κουράζει και κουράζεται τζάμπα,δε θέλω τόσα άλογα να πηγαίνω στη δουλειά,αλλά ούτε και το παπί να πηγαίνει κάθε μέρα τελικές...

billy84
25/06/2018, 19:01
:D

Ξαναξεθάβω:....
Ένας λόγος που ψάχνω για 250άρι....
Με το Hornet που κάνω 80κμ τη μέρα είμαι στα 5.5 λίτρα/100κμ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ συκρατημένος στο γκάζι κάνοντας 400-450 συνολικά τη βδομάδα.. 1875 κμ το μήνα περίπου... ;)
Άρα στο χρόνο έχουμε: 18750 (Με 10 μήνες το χρόνο πες ότι χάλασε/βρέχει κρυώνω/βαριέμαι κλπ)=1031 λίτρα το χρόνο...:uplate:
Αν γλιτώσω ακόμα και 2 λίτρα/100 κμ -άρα 375 λίτρα- εξοικονομώ 580-600€ (βενζίνη με 1,55-1,6/λίτρο) ετησίως!.....
Σχεδόν το ετήσιο σέρβις ή η ετήσια ασφάλιση του Hornet και του 250αριού μαζί δηλαδή...:eek:



Πάρα πολλά km για να τα κάνεις με τετρακύλινδρο καθημερινά.5,5 εντος πόλης όντως ειναι απίστευτο με αυτο το μηχανάκι,πρέπει να πηγαίνεις με ρυθμούς παπιού και δεν αξίζει.

Απλά πρέπει να λάβεις υποψιν σου και την αγορά του νέου 250.Θες 3,5-4 χρόνια για να κάνεις απόσβεση (με αγορα κανα 2χιλιαρο το 250).Αξίζει απλά δεν είναι άμεσο το όφελος.

TsoliasGR
25/06/2018, 20:18
3,12 lt/100 km.... 250cc ...Εντος... :whistle:

nassosxlvbros
26/06/2018, 07:04
Πάρα πολλά km για να τα κάνεις με τετρακύλινδρο καθημερινά.5,5 εντος πόλης όντως ειναι απίστευτο με αυτο το μηχανάκι,πρέπει να πηγαίνεις με ρυθμούς παπιού και δεν αξίζει.

Απλά πρέπει να λάβεις υποψιν σου και την αγορά του νέου 250.Θες 3,5-4 χρόνια για να κάνεις απόσβεση (με αγορα κανα 2χιλιαρο το 250).Αξίζει απλά δεν είναι άμεσο το όφελος.

Καλημέρα.
Αυτό ακριβώς είναι το σκεπτικό μου... να μην λιώνω το Χόρνετ χωρίς νόημα και ουσία....που σημαίνει όσο ψόφια και να το πηγαίνω -έχω πετύχει και 370 κμ με ένα γέμισμα- τις γενικές φθορές/κόστος χρήσης (λάστιχα/σέρβις κλπ)δεν τις αποφεύγω.Θέλω λοιπόν κάτι να μην καίει όσο και να το πιέζω και απλά να στέκεται καλύτερα από το παπί στο δρόμο...ο μονόδρομος κατό πως φαίνεται είναι τα 250: Αρκετό γκάζι για να ξεκολλήσει από την κίνηση,αλλά και μια υπολογίσιμη ταχύτητα να φτάνεις κάποια στιγμή....Απόσβεση και να στο χαρίζουν που λέει ο λόγος δεν παίζει....Μακροχρόνια το όφελος είναι να μην φορτώνω το Χόρνετ ανούσια χιλιόμετρα,το κουράζω και με κουράζει. ;)

buckley
26/06/2018, 07:43
Καλημέρα.
Αυτό ακριβώς είναι το σκεπτικό μου... να μην λιώνω το Χόρνετ χωρίς νόημα και ουσία....που σημαίνει όσο ψόφια και να το πηγαίνω -έχω πετύχει και 370 κμ με ένα γέμισμα- τις γενικές φθορές/κόστος χρήσης (λάστιχα/σέρβις κλπ)δεν τις αποφεύγω.Θέλω λοιπόν κάτι να μην καίει όσο και να το πιέζω και απλά να στέκεται καλύτερα από το παπί στο δρόμο...ο μονόδρομος κατό πως φαίνεται είναι τα 250: Αρκετό γκάζι για να ξεκολλήσει από την κίνηση,αλλά και μια υπολογίσιμη ταχύτητα να φτάνεις κάποια στιγμή....Απόσβεση και να στο χαρίζουν που λέει ο λόγος δεν παίζει....Μακροχρόνια το όφελος είναι να μην φορτώνω το Χόρνετ ανούσια χιλιόμετρα,το κουράζω και με κουράζει. ;)

Λοιπόν σειρά μιας και επιχειρηματολογείς και γουστάρω.Έχεις καλώς ή κακώς ένα Χόρνετ με καρμπς που στην εποχή του ήταν μια χαρά μηχανάκι αλλά θυμήσου και πως ήταν τότε η Ελλάδα και η πάρτη σου εννοείται από φράγκα ,θυμήσου τιμή βενζίνης, αφορολόγητο ,ποιος ΕΝΦΙΑ ? και μπλα μπλα μπλα.
Έχεις δυστυχώς φτάσει να υπολογίζεις και τα ml της βενζίνης όμως. Το σούπερ Χορνετάκι του τότε έχει πια όχι αξία ανεκτίμητη αλλά ...ας μη το γράψω.
Κάθεσαι και διυλίζεις το ένα και το άλλο (καλά κάνεις) μαθηματικός είσαι μάλλον λέμε ε...Λοιπόν για πες πόσα χλμ θα κάνεις πια με το Χόρνετ αν και όταν πάρεις ένα 250-400 και μετά σκέψου (καλύτερα βέβαια να το σκεφτείς πριν) αν αξίζει να το κρατήσεις πληρώνοντας τέλη ασφάλειες κλπ...
Τα γούστα από τη μία (ποιος είμαι τώρα εγώ να μιλάω !) ο ορθολογισμός από την άλλη ...
Βάλτα κάτω συνολικά προτείνω.

doctoras
26/06/2018, 12:56
Έχοντας ενα οικονομικό 250 που θα σου καίει 4lt μικτά
Στα 24km θα καψει 960 × 1.6 μεση τιμη = 1536 + 130( τελη-ασφαλεια) = 1666

Το χορνετ θα εκαιγε με μεση τιμη 6 λιτρα 1440 x 1.6 = 2304 (+ 170τελη ασφαλεια)

Οπότε στα τεσσερα χρονια εχουμε 1666×4 6664 + 3000( αγορα daytona 250) = 9664

4 χρονια χρήσης μονο βενζίνη χορνετ 9216 (+ 680τελη-ασφάλεια)

Συντήρηση δε βαζω γιατι θα ισχύει και για τα 2

Αποψη μου ειναι μια η αλλη τα γιαπωνέζικα Ι4 μοτερ μπορουν να φθασουν 500k ανετα χωρις επισκευή.
Απο την αλλη αν θελεις να προσθέσεις ακομη μια επιλογη να κάνεις βολτα ειναι το καλύτερο επιχείρημα

billy84
26/06/2018, 13:48
Καλημέρα.
Αυτό ακριβώς είναι το σκεπτικό μου... να μην λιώνω το Χόρνετ χωρίς νόημα και ουσία....που σημαίνει όσο ψόφια και να το πηγαίνω -έχω πετύχει και 370 κμ με ένα γέμισμα- τις γενικές φθορές/κόστος χρήσης (λάστιχα/σέρβις κλπ)δεν τις αποφεύγω.Θέλω λοιπόν κάτι να μην καίει όσο και να το πιέζω και απλά να στέκεται καλύτερα από το παπί στο δρόμο...ο μονόδρομος κατό πως φαίνεται είναι τα 250: Αρκετό γκάζι για να ξεκολλήσει από την κίνηση,αλλά και μια υπολογίσιμη ταχύτητα να φτάνεις κάποια στιγμή....Απόσβεση και να στο χαρίζουν που λέει ο λόγος δεν παίζει....Μακροχρόνια το όφελος είναι να μην φορτώνω το Χόρνετ ανούσια χιλιόμετρα,το κουράζω και με κουράζει. ;)

Νομίζω ένα Ninja 250 θα σε καλύψει απόλυτα.2 λιτρα κάτω σε κατανάλωση και ικανοποιητικό γκάζι και ροπή για τη χρηση που κάνεις.Μεταχειρισμένα παίζουν στα 2000+-

Panos76
26/06/2018, 13:54
Νομίζω ένα Ninja 250 θα σε καλύψει απόλυτα.2 λιτρα κάτω σε κατανάλωση και ικανοποιητικό γκάζι και ροπή για τη χρηση που κάνεις.Μεταχειρισμένα παίζουν στα 2000+-

:D


Πολύ καλό αν ήμουν 25 ετών.... ;)


αν δεν ψάχνουμε για δικαιολογίες για καινούριες αγορές.. :D ,

πούλημα όλα και αγορά ενός καινούριου δικύλινδρου εως 500cc και τέλος._