PDA

View Full Version : ΚΑΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΔΡΟΜΩΝ



paulopoulos
18/04/2012, 08:35
Καλημέρα
Με αφορμή σχόλια ανθρώπων που με είδαν με την σημερινή βροχή αποφάσισα να γράψω κάποια πράγματα.
Είμαι σίγουρος ότι αρκετοί από εμάς έχουμε ακούσει τις παρακάτω ατάκες όταν ο καιρός δεν είναι καλός και πηγαίνουμε να καβαλήσουμε την μηχανή μας για να πάμε στην δουλειά μας.
• Καλά είσαι ΤΡΕΛΟΣ; Που πας με τέτοιο καιρό?
• Δεν πας καλά!!! Θέλεις να σκοτωθείς;
• Άμα πέσεις θα φταίει το κακό σου το κεφάλι
• Έλα ρε…. Με την μηχανή ήρθες;
κλπ κλπ

Όλα τα σχόλια δείχνουν ότι εμείς είμαστε οι παρανοϊκοί που βγαίνουμε με τη μηχανή έξω.. Κάποιες φορές αρχίζουμε να το πιστεύουμε κιόλας.

Όχι κύριοι δεν είμαι τρελός και θέλω να ζήσω.

Εχθές έβαλα λάστιχα στην μηχανή. Παρεμπίπτοντος στοιχίζουν παραπάνω από του αυτοκινήτου και είναι ικανά να με κρατήσουν στα 220 χλμ/ωρα. Γιατί λοιπόν να είναι επικίνδυνο να οδηγήσω με βροχή?
• Μήπως επειδή αρκετοί δρόμοι είναι ιδανικοί για ΣΚΙ;
• Μήπως επειδή οι έλληνες κατασκευαστές έχουν καταφέρει στις λευκές γραμμές των διαβάσεων και τις λευκές διαχωριστικές να εξαλείψουν κάθε τριβή, καταφέρνοντας να καταρρίψουν όλους του νόμους τις τριβής και ετοιμάζοντας τους δρόμους για λεωφόρους αστρικών ταξιδιών;

Και ποιος φτιάχνει τους δρόμους και ελέγχει τα έργα? Κάποιοι είναι οι ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ. Όχι κύριοι δεν είναι οι Γνωστοί – Αγνωστοι, είναι οι μηχανικοί δημόσιοι υπάλληλοι, οι εργολάβοι, οι εργάτες.. Είναι συγγενείς μας, φίλοι, γνωστοί, γείτονες, έλληνες. (και το έλληνες το γράφω γιατί άμα ήταν ξένοι τουλάχιστον θα έλεγε κανείς ότι δεν νοιάζονται για κάποιον γνωστό τους που θα σκοτωθεί).

Με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να πούμε και εμείς στους άλλους.
• Καλά τρελάθηκες; Που πας στο κέντρο; Θέλεις να πεθάνεις? είναι γεμάτο καυσαέριο.
• Ρε δεν πας καλά!! Τρως αγγουράκια; Έχουν ένα κάρο λιπάσματα και χημικά.
• Αυτό ήταν, πάει τα έχασες.. Μα είναι δυνατόν να περιμένεις στην ουρά στην ΔΕΗ, Τράπεζα κλπ 1,3 ώρα.. θα πάθουν τα νεύρα σου.

Με αφορμή τα παραπάνω και για να μην σας κουράζω άλλο. Θα πρέπει ως μοτοσυκλετιστές να περάσουμε στην κοινή γνώμη ότι δεν είναι παράλογο να οδηγάς μηχανή και ότι την μονομερή ευθύνη των ατυχημάτων σε αρκετές περιπτώσεις φέρουν οι κατασκευαστές των δρόμων.

Και κλείνοντας μια έκληση προς τους Κατασκευαστές
Κύριοι,
Μήν τσιγκουνεύεστε στα υλικά και στην μελέτη για την κατασκευή των δρόμων. Το επόμενο παιδί που θα σκοτωθεί μπορεί να είναι ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ.

GFawkes
18/04/2012, 09:24
Καλημέρα
Και κλείνοντας μια έκληση προς τους Κατασκευαστές
Κύριοι,
Μήν τσιγκουνεύεστε στα υλικά και στην μελέτη για την κατασκευή των δρόμων. Το επόμενο παιδί που θα σκοτωθεί μπορεί να είναι ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ.

αμα πιασει καλη τιμη το σκεφτονται.....

trelf
18/04/2012, 10:04
σωστα τα λες φιλε μου...
ετσι εχει η κατασταση στο ελλαντα....ομως επειδη σιγουρα φταιει αυτος που πεταξε την μπανανα....αλλα αμα την πατησεις ΕΣΥ θα πεσεις και θα χτυπησεις,και μετα "πιαστ τ αυγο κ κουρεφτο", ποιος φταιει,ποιος θα πληρωσει....τουλαχιστον πολυ πολυ προσοχη!!!

stefanos
18/04/2012, 12:54
Δηλαδή εάν πέσω σε ένα μονοπάτι με τη μηχανή θα κατηγορήσω τα κατσίκια για την κακή χάραξη.

kostas777
18/04/2012, 22:07
είναι τόσο λίγοι αυτοί που κυκλοφορούν με μηχανή όταν βρέχει, που είναι λίγο απίθανο να πάθουν ατύχημα.

από την άλλη, όσα ατυχήματα έχω δει και έχω πάθει, ήταν στο στεγνό.. ένα μόνο ήταν με βροχή, αλλά έφταιγαν οι μαλάκες (το λιγότερο που μπορώ να πω για αυτούς τους ανεγκέφαλους) που έφτιαχναν το πεζοδρόμιο και μετά δεν καθάρισαν τον δρόμο από τα χώματα και τις πέτρες, με αποτέλεσμα αν τύχει και χρειαστεί να φρενάρεις εκεί, να φας τα μούτρα σου και όχι μόνο, να γίνεις όλος μέσα στις λάσπες λες και έπεσες σε κανα βόθρο.

πάντως σε άλλες περιπτώσεις, τα ατυχήματα με μηχανή δεν είναι πολύ συχνά στη βροχή ΕΚΤΟΣ από τα πρώτα λεπτά της βροχής. εκεί είναι που πρέπει να προσέχουμε, όταν αρχίζει να βρέχει, ή όταν ψιχαλίζει μετά από πολύ καιρό που έχει να βρέξει. το καλλίτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε μέχρι να ξεπλυθεί ο δρόμος από τις σκόνες και τα κατάλοιπα του και μετά να ξεκινήσουμε, ή να οδηγούμε σκεπτόμενοι ότι είμαστε σε πάγο για τα πρώτα λεπτά τουλάχιστον. δεν ανοίγουμε βουρ το γκάζι νομίζοντας ότι τα καινούργια μας βρόχινα λάστιχα θα κάνουν τη δουλειά τους. επίσης ξέρουμε ότι είμαστε στο ελλάντα όπου οι δρόμοι είναι γυαλί και στη βροχή θέλουν πλύσιμο. οπότε αφήνουμε πρώτα τα κουτάκια να κάνουν τσουλήθρα και να κατεβάζουν φανάρια και κολώνες και μετά ξεκινάμε.

τώρα αυτοί που σε λένε τρελό κλπ.. συνήθως το κάνουν για άλλον λόγο. για το ότι βρέχεσαι, κρυώνεις και παγώνεις πάνω στη μηχανή με το κρύο και τη βροχή ενώ αυτοί πάνε άνετοι με το αυτοκίνητό τους και ας κάνει ό,τι θέλει έξω.

αυτά τα λένε επειδή απλώς δεν ξέρουν.

nikos_abel
19/04/2012, 06:22
αυτά τα λένε επειδή απλώς δεν ξέρουν.

Αυτά τα λένε επειδή έχουν δίκιο :cry::bawl::lol:

Σωστά τα λες πάντως.

kostas777
19/04/2012, 18:17
Αυτά τα λένε επειδή έχουν δίκιο :cry::bawl::lol:
Σωστά τα λες πάντως.

σε τι έχουν δίκιο;

εγώ π.χ. πάω στη δουλειά μου με το αδιάβροχο, παρκάρω κάτω από την τέντα, ανεβαίνω πάνω, βγάζω το αδιάβροχο, κράνος, γάντια, μπότες, βάζω παπούτσια και είμαι στεγνός και ζεστός σαν μόλις να σηκώθηκα από το κρεββάτι μου.

η άλλη παρκάρει στο πάρκινγκ, ενώ έχει κάνει μισή με μια ώρα παραπάνω για να φτάσει, παίρνει την ομπρέλλα της και τσαλαβουτάει στα νερά με τις γόβες περπατώντας μέχρι το γραφείο, τρώει βροχή και κρύο άμα φυσάει ή αν περάσει δίπλα της κάποιο αυτοκίνητο, αφού δεν φοράει αδιάβροχο και φτάνει ημιβρεγμένη και παγωμένη. αφήνει την ομπρέλα απ'εξω και μετά ψάχνει αερόθερμο.

άρα πως έχει δίκιο; :lol:

nikos_abel
19/04/2012, 18:24
Τόσκισες λέμε 😃😃😃🎰🏁

MG-KTiNoS
19/04/2012, 19:14
:lol::lol::lol:

Κάτι τέτοια ποστάκια είναι αυτά που γουστάρω μαζί με κάτι άλλα που λένε προετοιμασία για ταξίδι κλπ
Οκ και τα της μοτοτζιπολογίας….


Φίλε Παουλόπουλε οι κωλοεργολάβοι, που έλεγε κι ο Χάρρυ Κλιν, τρων και πίνουν (και ΝΑ!)

takis-kk
19/04/2012, 21:20
-Πάντως δε χρειάζονταν τόσες προειδοποιητικές ταμπέλες κινδύνου στην Κορίνθου-Πατρών. Αρκούσε μία στην αρχή που να λέει "ΠΟΥ ΠΑΣ ΜΩΡΕ Μ@Λ@Κ@;"