PDA

View Full Version : 4 απλές συμβουλές για εξοικονόμηση καυσίμου



universalgr1
18/04/2012, 11:25
Μου ήρθε με mail σήμερα. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν, όμως μου ακούγονται λογικές.


4 απλές συμβουλές που μπορεί να κάνουν το ρεζερβουάρ σας να μην αδειάζει με την ταχύτητα του φωτός.

1. Γεμίστε το όχημά σας νωρίς το πρωί. Γιατί η θερμοκρασία εδάφους είναι χαμηλή. Σ' όλα τα πρατήρια βενζίνης οι δεξαμενές είναι υπόγειες. Άρα, όσο πιο κρύο είναι το έδαφος, τόσο μεγαλύτερη είναι η πυκνότητα του καυσίμου. Αν γεμίσετε απόγευμα, ή βράδυ, το λίτρο σας δεν θα είναι ακριβώς ένα λίτρο.

2. Όταν γεμίζετε ο ίδιος-ίδια σε self service-πρατήριο, μην βάζετε την αντλία στην υψηλή ταχύτητα. Απ' τις τρείς ταχύτητες/στάδια, - χαμηλό στάδιο, μεσαίο κι υψηλό,- το χαμηλό ελαχιστοποιεί τους ατμούς που δημιουργούνται απ' την βενζίνη. Σ' όλες οι μάνικες προκαλείται μια επιστροφή ατμού. Εάν γεμίζετε στο γρήγορο, ένα μέρος του καυσίμου, που πηγαίνει στο ρεζερβουάρ γίνεται ατμός βενζίνης. Αυτός ο ατμός απορροφάται επάνω, γυρίζει πίσω στην υπόγεια δεξαμενή του βενζινάδικου κι έτσι στην πραγματικότητα παραλαμβάνετε λιγότερο καύσιμο.

3. Ένα απ' τα σημαντικότερα είναι να κάνετε ανεφοδιασμό, όταν το απόθεμα βενζίνης σας είναι περίπου στη μέση . Διότι, όσο περισσότερο καύσιμο έχετε στο ρεζερβουάρ, τόσο λιγότερος αέρας υπάρχει στο διαθέσιμο χώρο του. Η βενζίνη εξατμίζεται γρηγορότερα απ' ό,τι μπορείτε να φανταστείτε.

4. Εάν την ώρα που εισέρχεστε, δείτε ότι γίνεται ανεφοδιασμός του βενζινάδικου από βυτιοφόρο, μη γεμίζετε. Είναι πολύ πιθανό το καύσιμο να έχει ανακατευτεί.

Sapadak
18/04/2012, 11:36
Μου ήρθε με mail σήμερα. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν, όμως μου ακούγονται λογικές.


4 απλές συμβουλές που μπορεί να κάνουν το ρεζερβουάρ σας να μην αδειάζει με την ταχύτητα του φωτός.

1. Γεμίστε το όχημά σας νωρίς το πρωί. Γιατί η θερμοκρασία εδάφους είναι χαμηλή. Σ' όλα τα πρατήρια βενζίνης οι δεξαμενές είναι υπόγειες. Άρα, όσο πιο κρύο είναι το έδαφος, τόσο μεγαλύτερη είναι η πυκνότητα του καυσίμου. Αν γεμίσετε απόγευμα, ή βράδυ, το λίτρο σας δεν θα είναι ακριβώς ένα λίτρο.

2. Όταν γεμίζετε ο ίδιος-ίδια σε self service-πρατήριο, μην βάζετε την αντλία στην υψηλή ταχύτητα. Απ' τις τρείς ταχύτητες/στάδια, - χαμηλό στάδιο, μεσαίο κι υψηλό,- το χαμηλό ελαχιστοποιεί τους ατμούς που δημιουργούνται απ' την βενζίνη. Σ' όλες οι μάνικες προκαλείται μια επιστροφή ατμού. Εάν γεμίζετε στο γρήγορο, ένα μέρος του καυσίμου, που πηγαίνει στο ρεζερβουάρ γίνεται ατμός βενζίνης. Αυτός ο ατμός απορροφάται επάνω, γυρίζει πίσω στην υπόγεια δεξαμενή του βενζινάδικου κι έτσι στην πραγματικότητα παραλαμβάνετε λιγότερο καύσιμο.

3. Ένα απ' τα σημαντικότερα είναι να κάνετε ανεφοδιασμό, όταν το απόθεμα βενζίνης σας είναι περίπου στη μέση . Διότι, όσο περισσότερο καύσιμο έχετε στο ρεζερβουάρ, τόσο λιγότερος αέρας υπάρχει στο διαθέσιμο χώρο του. Η βενζίνη εξατμίζεται γρηγορότερα απ' ό,τι μπορείτε να φανταστείτε.

4. Εάν την ώρα που εισέρχεστε, δείτε ότι γίνεται ανεφοδιασμός του βενζινάδικου από βυτιοφόρο, μη γεμίζετε. Είναι πολύ πιθανό το καύσιμο να έχει ανακατευτεί.


1. Η αναγωγη γινεται στους 15 βαθμους (χειμωνα καλοκαιρι)
2. Δεν εχουμε ανακτηση ατμων στα πρατηρια στην Ελλαδα (ακομα) Μονο στις εγκαταστασεις καυσιμων υποχρεωτικα εχουμε
3. Βαλε οταν ειναι στη μεση για να μπορει να κανει παρτυ ο βενζινας με τη ποσοτητα που σου βαζει. Γεμιζουμε ΠΑΝΤΑ σε συγκεκριμενα σημεια του δεικτη (πχ μολις αναψει λαμπακι) για να ελεγχουμε τη ποσοτητα που μας εβαλε ο πρατηριουχος
4. Ισχυει

universalgr1
18/04/2012, 11:56
Τελικά ισχύει ρε γμτ.. κυκλοφορεί ό,τι να'ναι στο net.. και αναπαράγεται κάθε λογής π@παριά..



Thanx m8!! :a10:



(Εdit: Επειδή είναι τελικά άχρηστο σαν thread, σβήστε το αν θέλετε.)

nikos_abel
18/04/2012, 12:19
1. Η αναγωγη γινεται στους 15 βαθμους (χειμωνα καλοκαιρι)
2. Δεν εχουμε ανακτηση ατμων στα πρατηρια στην Ελλαδα (ακομα) Μονο στις εγκαταστασεις καυσιμων υποχρεωτικα εχουμε
3. Βαλε οταν ειναι στη μεση για να μπορει να κανει παρτυ ο βενζινας με τη ποσοτητα που σου βαζει. Γεμιζουμε ΠΑΝΤΑ σε συγκεκριμενα σημεια του δεικτη (πχ μολις αναψει λαμπακι) για να ελεγχουμε τη ποσοτητα που μας εβαλε ο πρατηριουχος
4. Ισχυει

1. Δεν το ήξερα, πως γίνεται;

2. Άρα ο ατμός πάει στο καλό θεούλη ψηλά στον ουρανό;

3. Σε εμάς με τις μηχανές ναι, πάντως σε μεγάλα τεπόζιτα ή σε αυτοκίνητα συμφέρει να γεμίζεις μέχρι τη μέση ώστε να κουβαλάς λιγότερο βάρος.

4. Ντα

Sapadak
18/04/2012, 12:42
1. Δεν το ήξερα, πως γίνεται;

2. Άρα ο ατμός πάει στο καλό θεούλη ψηλά στον ουρανό;

3. Σε εμάς με τις μηχανές ναι, πάντως σε μεγάλα τεπόζιτα ή σε αυτοκίνητα συμφέρει να γεμίζεις μέχρι τη μέση ώστε να κουβαλάς λιγότερο βάρος.

4. Ντα

1. Υπαρχουν πινακες μετατροπης αναλογα αναλογα με τη θερμοκρασια, και με το αναλογο λογισμικο το μετατρεπουν

254904

2. Δυστυχως ναι παει στον αέρα, αλλα πλησιαζει ο καιρος που θα τους επιβαλουν να τα εγκαταστησουν στα πρατήρια (προφανως μιλαμε μονο για βενζίνη και οχι για πετρελαιο)

3. Παλι σχετικο ειναι αυτό και σηκώνει μεγάλη κουβέντα

Και μια φωτογραφια απο συστημα ανακτησης ατμων σε ακροσωλήνιο πρατηρίου
254903

nikos_abel
18/04/2012, 12:58
1. Υπαρχουν πινακες μετατροπης αναλογα αναλογα με τη θερμοκρασια, και με το αναλογο λογισμικο το μετατρεπουν


:beer:


2. Δυστυχως ναι παει στον αέρα, αλλα πλησιαζει ο καιρος που θα τους επιβαλουν να τα εγκαταστησουν στα πρατήρια (προφανως μιλαμε μονο για βενζίνη και οχι για πετρελαιο)



Αμήν και πότε :priest: (μαστούρα ο Κύριος)


3. Παλι σχετικο ειναι αυτό και σηκώνει μεγάλη κουβέντα

Φαντάζομαι ότι βρισκόμαστε στο κατάλληλο χώρο ναι;

Sapadak
18/04/2012, 13:17
Φαντάζομαι ότι βρισκόμαστε στο κατάλληλο χώρο ναι;

Ρε συ ειναι τοσο μικρες οι διαφορες πχ στο αμαξι αν κουβαλαω 25 ή 50 λιτρα στη καταναλωση που προτιμω να φουλαρω καινα ξερω τι μου γινετε, απο το να πηγαινω καθε οποτε να βαζω και να μην ειμαι 100% σιγουρος.
Ετσι εχω "τσιμπησει" 2 περιπτωσεις να μΕ γεμίζουν με περισσότερο καυσιμο απο τη χωρητικοτητα του τεποζιτου (στη μηχανη αυτο).
Το σκυλομετανιωσα που δε καλεσα αστυνομια, αλλα ας οψετε, και η δευτερη φορα ηταν σε αυτοματο πωλητη, που ουσιαστικα μπορείς μεν, αλλα πρεπει να εισαι απο το τοπο εκεινο για να πας την επομενη μερα να κανεις μανουρα.
Τεσπα

nikos_abel
18/04/2012, 19:46
Τεσπα

Η κατανάλωση που λέω προφανώς δεν φαίνεται βραχυπρόθεσμα και για αυτό το λόγο και ανέφερα τα αυτοκίνητα.
Καθώς είμαι και κάτοχος υβριδικού αυτοκινήτου :D, έχω κάνει διατριβή στη κατανάλωση και το βέλτιστο τρόπο να τη πετύχεις.

Εδώ με το δικό μου που κανένας δεν καταφέρνει κάτω από 6lt/100 είμαι μονίμως κάτω από 5,5.
Κατά τα άλλα περί ελέγχου του τι σου βάζουν, έχεις απόλυτο δίκιο.

Anubis
18/04/2012, 20:58
Επειδη το εχω ψαξει αρκετα με το καυσιμο να σας πω οτι μονο και μονο απο το κλεψιμο που κανουνε οι ιδιωτες πρατηριουχοι στα λιτρα οτι αλλο και να κανεις δεν εξοικονομεις ουτε ενα 2%.Με συμβουλεψε ενας φιλος απο αλλο φορουμ(το αλφιστι)ο οποιος δουλευει στα πετρελαια Θεσ/κη 2 μονο πραγματα και ομολογω οτι με εσωσε.Πρωτον οτι η 100αρα ειναι απατη.Η καθε εταιρια βαζει ενα προσθετο μεσα το οποιο φυσικα και δεν δικαολογει την διαφορα τιμης.Χιλιες φορες να βαζεις απλη η οποια ειναι πολυ πολυ καλυτερη και εαν θελεις να βαζεις καποιο προσθετο απο αυτα που κυκλοφορουνε στην αγορα.Δευτερο και κυριοτερο να προτιμω βενζιναδικα μεγαλων εταιριων γιατι αυτα ΔΕΝ κλεβουν στα λιτρα ουτε στην ποιοτητα.Πραγματικα γεμισμα στο αυτοκινητο μου σε βενζιναδικο "καλο" 73 λιτρα :eek: την στιγμη που το αμαξι μαζι με την ρεζερβα δεν ξεπερναει τα 63!!!!Πηγαινωντας στα Carrefour πραγματι γεμιζα με 60-62.Peripoy loipon 15% mono apo ta litra.Isvw se kapoioyw fanei yperboliko alla to tsekarisa paidia kai den ua tolmoysa na pv mia blakeia tetoia ean den to eixa dei me ta matia moy.Αυτα απο εμενα.

THEOD
18/04/2012, 22:04
Μου ήρθε με mail σήμερα.
Άργησε πολύ να σου έρθει...Να διαμαρτυρηθείς εντόνως... :D

Χωρίς πλάκα. Αν εξαιρέσεις το 4 που όντως ισχύει τα υπόλοιπα είναι για να περνάει η ώρα στο moto.gr
Αν τα ακολουθήσεις πιστά σε όλη σου την ζωή μπορεί στα 80σου να έχεις κερδίσει 2-3 λίτρα... :lol::lol::lol:

Ichigo
18/04/2012, 23:36
Επειδη το εχω ψαξει αρκετα με το καυσιμο να σας πω οτι μονο και μονο απο το κλεψιμο που κανουνε οι ιδιωτες πρατηριουχοι στα λιτρα οτι αλλο και να κανεις δεν εξοικονομεις ουτε ενα 2%.Με συμβουλεψε ενας φιλος απο αλλο φορουμ(το αλφιστι)ο οποιος δουλευει στα πετρελαια Θεσ/κη 2 μονο πραγματα και ομολογω οτι με εσωσε.Πρωτον οτι η 100αρα ειναι απατη.Η καθε εταιρια βαζει ενα προσθετο μεσα το οποιο φυσικα και δεν δικαολογει την διαφορα τιμης.Χιλιες φορες να βαζεις απλη η οποια ειναι πολυ πολυ καλυτερη και εαν θελεις να βαζεις καποιο προσθετο απο αυτα που κυκλοφορουνε στην αγορα.Δευτερο και κυριοτερο να προτιμω βενζιναδικα μεγαλων εταιριων γιατι αυτα ΔΕΝ κλεβουν στα λιτρα ουτε στην ποιοτητα.Πραγματικα γεμισμα στο αυτοκινητο μου σε βενζιναδικο "καλο" 78 λιτρα :eek: την στιγμη που το αμαξι μαζι με την ρεζερβα δεν ξεπερναει τα 63!!!!Πηγαινωντας στα Carrefour πραγματι γεμιζα με 60-62.Peripoy loipon 20% mono apo ta litra.Isvw se kapoioyw fanei yperboliko alla to tsekarisa paidia kai den ua tolmoysa na pv mia blakeia tetoia ean den to eixa dei me ta matia moy.Αυτα απο εμενα.

H κατοστάρα αυτή την εποχή συμφέρει! Και ο λόγος; Τους έχει μείνει απούλητη όση αγόρασαν το προηγούμενο διάστημα και δε μπορούν να τη σπρώξουν εύκολα. Με τη βενζίνη πλέον στα 1.87 και την V-Power Racing στο 1.99 μια ψυχή που ναι να βγει ας βγει κομμάτια να γίνει, εγώ κατοστάρα βάζω πλέον!! Η διαφορά τιμής στη μηχανή είναι μικρή και δε σου πολυφαίνεται! Στο αμάξι είναι αλλιώς!

Στο δικό μου μηχανάκι πάντως με συμπίεση 11.5:1 έχω δει ΟΝΤΩΣ διαφορά. Τραβάει εντελώς απροβλημάτιστα από χαμηλά από όταν άρχισα να βάζω το τελευταίο διάστημα σε σχέση με πριν.

dimzan
19/04/2012, 00:12
εμενα παντως με 95αρα παει το ιδιο καλα. τερματισα 6η και γενικα εχω ιδιες επιταχυνσεις ειτε βαλω 100αρα ειτε 95αρα ειτε κατουρημενη 90αρα. Δεν ξερουμε αλλωστε και αν η μηχανη μπορει να γυρισει τοσο πολυ το αβανς ωστε να κερδισουμε απο την 100αρα παρολο που εχουμε knock sensor.

Απλα καλο ειναι που και που να βαζουμε 100αρα λογω του οτι εχει καποια καλυτερα απορρυπαντικα και ξεπλενει ουσιαστικα το συστημα τροφοδοσιας.

odt
19/04/2012, 06:53
μεγάλοι παράγωντες για την εξοικονόμιση καυσίμου, είναι ο έλεγχος του γκαζιού και οι σωστές πιέσεις στα λάστιχα...;)

universalgr1
19/04/2012, 07:02
Άργησε πολύ να σου έρθει...Να διαμαρτυρηθείς εντόνως... :D

Χωρίς πλάκα. Αν εξαιρέσεις το 4 που όντως ισχύει τα υπόλοιπα είναι για να περνάει η ώρα στο moto.gr
Αν τα ακολουθήσεις πιστά σε όλη σου την ζωή μπορεί στα 80σου να έχεις κερδίσει 2-3 λίτρα... :lol::lol::lol:

To κατάλαβα.. κάτι τέτοιο μου μύριζε, απλά σιγουρεύτηκα.. :lol:

Εχετλαίος
19/04/2012, 07:14
E, να πω και εγώ την π@παριά μου.
Για αποστάσεις μέχρι 1km πάρτε τα ποδαράκια σας.
Για μέχρι 5 km πάρτε το ποδήλατο.
Ε, από κει και μπλιό, ότι έχει ο καθείς.

MG-KTiNoS
19/04/2012, 07:44
Βάλτε Βενζίνη στη Βουλγαρία

:D

Sapadak
19/04/2012, 07:56
Βάλτε Βενζίνη στη Βουλγαρία

:D

Και αντε εμεις ειμαστε κοντα
Εσεις?

MG-KTiNoS
19/04/2012, 08:02
ebay...
:lol:

Σοβαρά, με 1,98 στην εθνική και 1,8+ στην πόλη, τι να κάνεις ????
:cry:

Sapadak
19/04/2012, 08:20
ebay...
:lol:

Σοβαρά, με 1,98 στην εθνική και 1,8+ στην πόλη, τι να κάνεις ????
:cry:

Σιγουρα οχι το 1-2-3 :lol:

Anubis
19/04/2012, 20:24
Εαν επιτρεπεται απο το φορουμ θα ηθελα να ποσταρω αυτουσια τα λογια ενος ανθρωπου που δουλευει στα διυλιστηρια και μας ειπε σε αλλο φορουμ πως ακριβως εχουνε τα πραγματα.

Sapadak
19/04/2012, 20:39
Εαν επιτρεπεται απο το φορουμ θα ηθελα να ποσταρω αυτουσια τα λογια ενος ανθρωπου που δουλευει στα διυλιστηρια και μας ειπε σε αλλο φορουμ πως ακριβως εχουνε τα πραγματα.

Ναι ναι προφανως βαλτα να τσεκαρουμε και τις δικές μας γνώσεις :D

Anubis
19/04/2012, 21:19
Οκ επειδη ειναι αρκετα τα ποστ και ολα εχουνε ενδιαφερον θα τα συγκεντρωσω και θα τα ποσταρω συνολικα.