PDA

View Full Version : Θέλω να γίνω χωματερός



m1ke
15/09/2005, 10:24
Μάγκες τη συμβουλή σας. :D

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα χωματερό μηχανάκι για να κάνω το χαβαλέ μου. Κίνηση μέσα στην πόλη και στο χώμα (70%-30%).
Ταξίδια και άνεση μου είναι αδιάφορα. Επίσης αδιάφορο με αφήνει η απόλυτη ιπποδύναμη. Θέλω να είναι τετράχρονο, ελαφρύ, με καλές αναρτησούλες και οικονομικό στη συντήρηση (όχι αλλαγή πιστόνι μετά απο κάθε βόλτα).

Προηγούμενη εμπειρία από χωματερά μηδέν.:wave2:

idi
15/09/2005, 10:25
εγω εχω βαλει στοχο ενα KLX250 για τον ιδιο λογο ... και για την πολη (αντι του παπιου) :D :D :D :D :D

m1ke
15/09/2005, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εγω εχω βαλει στοχο ενα KLX250 για τον ιδιο λογο ... και για την πολη (αντι του παπιου) :D :D :D :D :D

Για πε καμμιά λεπτομέρεια ...

Dodok edessa
15/09/2005, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εγω εχω βαλει στοχο ενα KLX250 για τον ιδιο λογο ... και για την πολη (αντι του παπιου) :D :D :D :D :D





+1:a2:
MONO TO MIZATO

Julius
15/09/2005, 10:59
Kawasaki KLX250R
Honda XR250R
Suzuki DR250
Yamaha TTR250



Κάνε πολύ καλό έλεγχο στην μοτοσυκλέτα πριν την αγοράσεις, και μην πέσεις στην παγίδα της φτηνότερης, εάν την βγάζεις στο χώμα πρέπει να είναι αξιόπιστη 100% και να μην χαλάει μία το ένα και μία το άλλο λόγο παλαιότητας.

Είναι μαλακία να μένεις στην τάδε ραχούλα 50 χιλιόμετρα από τον πλησιέστερο ασφαλτόδρομο γιατί έκλασε το ρουλεμάν του τροχού λόγο γήρατος.

DimST
15/09/2005, 11:03
Καλή επιλογή τα klx (250-300). Προσοχή στην καδένα-τεντωτήρα εκκεντροφόρων, επίσης δύσκολα (ή καθόλου) βρίσκονται after market πλαστικά.
Φίλος έχει ένα KLX300 του 99 και δεν του έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα στον ένα χρόνο που το έχει (χρήση όμως μόνο εντούρο). Θέλει καλό ψάξημο πρίν την αγορά για την καλύτερη δυνατή κατάσταση.

Αν δεν είχες πρόβλημα με τα δίχρονα θα σου έλεγα να κοιτάξεις κατα WR250 μεριά. Αν βρείς καθαρό είναι τίμιο δυνατό και πολύ αξιόπιστο. Και τα CRM250 καλά είναι αλλά δεν υπάρχει ούτε βίδα σε ανταλλακτικά.... και άν βρείς θα την πληρώσεις για χρυσή.

Καλύτερη επιλογή για μένα XR250-400. Ότι πιο αξιόπιστο και μία απο τις καλύτερες επιλογές για εισαγωγή στο χώμα χωρίς πολλά έξοδα και πονοκεφάλους.
Εμπορικό, ελαφρύ και άσπαστο (θέλει όμως συχνές αλλαγές λαδιών-αερόψυκτο).
Απο τιμές θα δείς τεράστιες αποκλείσεις που όσο περνάει ο καιρός κλείνουν, δεν αξίζουν 4000Ε για XR400 του '95. Άν δεν έχεις "καλό αυτί" πήγαινε το σε έναν μηχανικό να το ακούσει, εάν ο προηγούμενος δεν το πρόσεχε υπάρχει κίνδυνος ζημιάς σε κοκκοράκια-εκκεντροφόρο.

Ακόμη καλύτερη λύση απο όλα τα παραπάνω... DRZ400E αλλα εκεί πάμε στην γειτονιά των 4000Ε....

ΜΗΝ αμελήσεις το εξοπλισμό που πρέπει να έχεις απο την πρώτη κιόλας εντουράδα σου... υπολόγισε περίπου 600Ε για όλα (κράνος-γυαλιά 150-180Ε είναι καλά, θώρακας 100-120Ε, μπότες 170-200, επιγονατίδες (MUST) 20-50Ε, επαγκωνίδες 15-30Ε). Αν δεν έχεις κάτι απο αυτά απλά μην βγείς μέχρι να τα αποκτήσεις....


καλές αγορές, τα βουνά περιμένουν.....

:beer: :beer:

OldMan
15/09/2005, 11:19
:wave2: :wave2: :wave2:

Ο DimST μίλησε σωστά !!!

Πλην της ένστασης για τα WR που έτσι και σκορπίσουν ΔΕΝ συμμαζεύονται με τίποτε (σε πλήρη αντίθεση μετα DT...).

Όσο για τα XR, θα είναι καλή και συμφέρουσα αγορά, μόνο όταν οι ιδιοκτήτες τους αποφασίσουν ότι η καδένα του εκκεντροφόρου τους ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΥΣΗ, οπότε και θα κατεβάσουν τις τιμές που ζητάνε ...

:wave2: :beer: :wave2:

sas
15/09/2005, 11:28
Και πόσο καίνε αυτά βρε παληκάρια?
Γιατί αν η χρήση είναι για πόλη, με δυνατότητες για enduroβολτες το πόσο καίει ή η συντήρηση μετράει.

DimST
15/09/2005, 11:38
XR, KLX κλπ σε καμία περίπτωση πάνω απο 7 λίτρα στα 100 km σε συνθήκες πόλης. Ίσως λέω και πολλά.
Πάπιες δεν είναι αλλα μεταφέρεσαι αξιοπρεπέστατα με σαφέστατα μεγαλύτερη ασφάλεια απ'ότι με μία πάπια. + οτι τα Σαββατοκύριακα χαίρεσαι και το χωματάκι σου.

:)

m1ke
15/09/2005, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Και πόσο καίνε αυτά βρε παληκάρια?
Γιατί αν η χρήση είναι για πόλη, με δυνατότητες για enduroβολτες το πόσο καίει ή η συντήρηση μετράει.

Στη δική μου περίπτωση μιλάμε για max 100χλμ. την εβδομάδα στην πόλη. Οπότε το πόσο καίει με αφήνει αδιάφορο. Αντίθετα εάν είναι απαιτητικό στη συντήρηση εκεί παίζει πρόβλημα.


ΘΕΛΩ ΛΑΣΠΕΣ ΚΑΙ ΧΩΜΑΤΑ :smokin:

n1k3man
15/09/2005, 11:40
εγω με τη σειρα μου προτεινω drz και ας ειναι λιγο ακριβοτερο.. δε σπαει με τπτ. ετσι απλα!

@sas: το klx που εχω εκαιγε τοτε, πριν ανατιμησεις κλπ 5?/120+km

τωρα ειναι στο γκαραζ και θα περιμενει λιγο ακομα το καινουριο του μοτερ απο 300R :winka:

Tropeas
15/09/2005, 11:46
Και γω μαζί σου Μιχαλη , προσανατολίζομαι για ένα 250αρι εντός πόλης να γίνεται και χαβαλες με κανα ψιλοχωματινο... θα ψάξω και λίγο αγγελίες , να δω μεταχειρισμένα πόσο κυμαίνονται... μοντέλο μετά του 98 να κοιτάμε εεε? εμένα μου λέγαν για DR πολύ καλά λόγια, και σε τι κατάσταση χιλιομέτρων είναι καλά τα χωματινα?

DimST
15/09/2005, 11:50
Ποτέ μην έχεις σαν σοβαρό κριτήριο αξιολόγισης μοτοσυκλέτας να αναγραφόμενα χιλιόμετρα, σε όλες τις μοτοσυκλέτες, πολύ περισσότερο στα χωμάτινα. Να πάς να το δείς απο κοντά :)

m1ke
15/09/2005, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Και γω μαζί σου Μιχαλη , προσανατολίζομαι για ένα 250αρι εντός πόλης να γίνεται και χαβαλες με κανα ψιλοχωματινο... θα ψάξω και λίγο αγγελίες , να δω μεταχειρισμένα πόσο κυμαίνονται... μοντέλο μετά του 98 να κοιτάμε εεε? εμένα μου λέγαν για DR πολύ καλά λόγια, και σε τι κατάσταση χιλιομέτρων είναι καλά τα χωματινα?

Λάμπρο εγώ λέω να πάρω στη σειρά τα μαγαζιά από Δευτέρα μπας και παίξει καμμία ανταλλαγή το CB500 με κάποιο 250 (μαλακία να έχω δύο street μηχανές). Και να ξέρεις ότι το χώμα σε βοηθάει να γίνεις καλύτερος στα SS, έχει περισσότερο χαβαλέ και είναι και πιο ασφαλές.:wave2:

OldMan
15/09/2005, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα χωματερό μηχανάκι για να κάνω το χαβαλέ μου. Κίνηση μέσα στην πόλη και στο χώμα (70%-30%).


Ενώ ξεκινάμε ωραία και καλά....




Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
..ΘΕΛΩ ΛΑΣΠΕΣ ΚΑΙ ΧΩΜΑΤΑ :smokin:

στην συνέχεια, αγριεύουμε !!!

:lol: :rotflmao: :lol:

Αποφάσισε τι από τα δύο θέλεις γιατί στο τέλος σε βλέπω με κανένα υπερ-καθαρόαιμο (και εκεί να δεις γέλιο:bigcry: με την συντήρηση και κατανάλωση ....)

:lol: :beer: :lol:

m1ke
15/09/2005, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Αποφάσισε τι από τα δύο θέλεις γιατί στο τέλος σε βλέπω με κανένα υπερ-καθαρόαιμο
:lol: :beer: :lol:

Υπερ-τι;;;; Not me :nono:

Δεν είπαμε ότι θα ανεβαίνω χαράδρες :sick: :wave2: