PDA

View Full Version : GP Catalunya - Πληροφοριες



TheFace
19/04/2012, 08:06
Λεω φετος να ζησω την εμπειρια ενος αγωνα gp και επελεξα μια πολη-φετιχ για μενα, που κατα γενικη ομολογια διαθετει μια απο τις καλυτερες πιστες στον κοσμο. Θα ηθελα λοιπον τα φωτα των συναδελφων που εχουν βρεθει στο montmello...

Η βασικη μου ερωτηση εχει να κανει με την πιστα και πιο συγκεκριμενα θα ηθελα να ξερω πια σημεια/εξεδρες εχουν καλη οπτικη για να ευχαριστηθει κανεις τον αγωνα χωρις να ξοδεψει μια περιουσια φυσικα. Δεν ξερω κιολας, αλλα πιστευω οτι το εισητηριο γενικης εισοδου που παρεχει το πακετο της skylines δεν πρεπει να λεει και πολλα και θεωρω οτι ειναι μαλακια να παει κανεις ως εκει και τελικα να δει τον αγωνα απο καποιο video-wall λες και ειναι σε καφετερια!

Απο εκει και εκει οποιαδηποτε πληροφορια/παρατηρηση σχετικα με το πακετο της skylines αλλα και για την πολη γενικοτερα θα με βοηθουσε πολυ!

Ευχαριστω Σας!:sun:

devil's animal
19/04/2012, 13:09
Δεν ξερω κιολας, αλλα πιστευω οτι το εισητηριο γενικης εισοδου που παρεχει το πακετο της skylines δεν πρεπει να λεει και πολλα και θεωρω οτι ειναι μαλακια να παει κανεις ως εκει και τελικα να δει τον αγωνα απο καποιο video-wall λες και ειναι σε καφετερια!


απο την πιστα της Καταλονιας δεν ξερω αλλα το σκεπτικο σου οσον αφορα τον αγωνα ειναι λαθος.
η μικρη μου εμπειρια στο Mugello λεει οτι οπου και να κατσεις το πολυ πολυ να βλεπεις 2-3 στροφες. και αυτες αν υπαρχει εσακι...
η πιστες ειναι τεραστιες και αποκλειεται να εχεις πανοραμικη θεα σε ολες ή τις περισσοτερες στροφες. και ακομα και αν γινει αυτο θα πρεπει να εχεις κολλημενα στα ματια σου κυαλια (γιατι προφανως θα εισαι καπου πολυ μακρυα).

ο αγωνας βλεπεται καλυτερα απο την τηλεοραση, γιατι υπαρχουν εκατονταδες καμερες που κανουν την δουλεια ευκολη...
αρα καλο ειναι να πιασεις ενα σημειο που θα βλεπει video wall και 2-3 στροφες της πιστας. για να βλεπεις ολο τον αγωνα θα εισαι στο video wall και οταν καταλαβαινεις οτι θα περασουν απο μπροστα σου, θα στρεφεις το βλεμμα σου στην πιστα...

σκεψου οτι σε ολες τις πιστες, τα εισητηρια που ειναι για την γραμμη εκκινησης ειναι πιο ακριβα απο οποιαδηποτε αλλη θεση. και βλεπεις μονο ευθεια. αλλα το αισθημα που εχεις οταν εισαι εκει, ειναι αλλο πραγμα...
:wave2:

AUFGEBRACHT
19/04/2012, 18:49
Παρακολούθησα το GP της Καταλωνίας το 2009 με την φοβερή μάχη Lorenzo-Rossi...με την πρώτη ευκαιρία θα σου απαντήσω για την πίστα και την πόλη...Λίίίίίίγη υπομονή...

TheFace
19/04/2012, 22:07
απο την πιστα της Καταλονιας δεν ξερω αλλα το σκεπτικο σου οσον αφορα τον αγωνα ειναι λαθος.
η μικρη μου εμπειρια στο Mugello λεει οτι οπου και να κατσεις το πολυ πολυ να βλεπεις 2-3 στροφες. και αυτες αν υπαρχει εσακι...
η πιστες ειναι τεραστιες και αποκλειεται να εχεις πανοραμικη θεα σε ολες ή τις περισσοτερες στροφες. και ακομα και αν γινει αυτο θα πρεπει να εχεις κολλημενα στα ματια σου κυαλια (γιατι προφανως θα εισαι καπου πολυ μακρυα).

ο αγωνας βλεπεται καλυτερα απο την τηλεοραση, γιατι υπαρχουν εκατονταδες καμερες που κανουν την δουλεια ευκολη...
αρα καλο ειναι να πιασεις ενα σημειο που θα βλεπει video wall και 2-3 στροφες της πιστας. για να βλεπεις ολο τον αγωνα θα εισαι στο video wall και οταν καταλαβαινεις οτι θα περασουν απο μπροστα σου, θα στρεφεις το βλεμμα σου στην πιστα...

σκεψου οτι σε ολες τις πιστες, τα εισητηρια που ειναι για την γραμμη εκκινησης ειναι πιο ακριβα απο οποιαδηποτε αλλη θεση. και βλεπεις μονο ευθεια. αλλα το αισθημα που εχεις οταν εισαι εκει, ειναι αλλο πραγμα...
:wave2:

Κι εγω δεν περιμενα οτι υπαρχει θεση που να εχει πανοραμικη ολη την πιστα... απλα θελω αυτο που αναφερεις κι εσυ... μια καλη οπτικη σε ενα "πολεμικο" εσακι ή εστω μια καλη στροφη.

Την ευθεια την θεωρω "ξενερωμα" και απορω γιατι εκει ειναι τα "φιλετα" της πιστας!

Συμφωνω οτι το συναισθημα ειναι ολα τα λεφτα και ανυπομονω να το ζησω!!!

TheFace
19/04/2012, 22:12
Παρακολούθησα το GP της Καταλωνίας το 2009 με την φοβερή μάχη Lorenzo-Rossi...με την πρώτη ευκαιρία θα σου απαντήσω για την πίστα και την πόλη...Λίίίίίίγη υπομονή...

Σε ζηλευω... σου εκατσε φοβερος αγωνας και πρεπει να το καταευχαριστηθηκες!!!

Και βεβαια θα κανω υπομονη, αλλωστε απο οτι ειδα εισαι προσφατος χαζομπαμπας και ειναι φυσικο να θελεις το χρονο σου... να σου ζησει η κορη man!!!:beer:

AUFGEBRACHT
20/04/2012, 19:31
Σε ζηλευω... σου εκατσε φοβερος αγωνας και πρεπει να το καταευχαριστηθηκες!!!

Και βεβαια θα κανω υπομονη, αλλωστε απο οτι ειδα εισαι προσφατος χαζομπαμπας και ειναι φυσικο να θελεις το χρονο σου... να σου ζησει η κορη man!!!:beer:

Ευχαριστώ, να είσαι καλά...η κόρη κοιμάται οπότε μπορώ να ξεκλέψω λίγο χρόνο, όσο για τον αγώνα του 2009 ήταν απλά συγκλονιστικός!!!
Λοιπόν, καταρχάς για την πίστα εγώ είχα διαλέξει θέσεις στην σκεπαστή εξέδρα ακριβώς μπροστά από το grid εκκίνησης και από τα pits των ομάδων. Το εισιτήριο κόστισε 76 ευρώ και μπορούσες να παρακολουθήσεις και τις 3 ημέρες, από τα ελεύθερα δοκιμαστικά δηλ. Όπου και να κάτσεις αναγκαστικά κάποια σημεία του αγώνα θα τα βλέπεις από το video wall, δε νομίζω πως υπάρχει θέση μέσα στην πίστα που να βλέπεις ολόκληρη την πίστα κάθε στιγμή του αγώνα. Η κερκίδα που διάλεξα δεν είχε την φθηνότερη αλλά ούτε και την ακριβότερη τιμή, και διάλεξα εκεί με το σκεπτικό α)πως ήθελα να είμαι μπροστά τη στιγμή της εκκίνησης και να ακούω τους ήχους των μοτοσυκλετών πρίν ξεχυθούν στην ευθεία, εμπειρία ανεκτίμητη β)ήμουν προστατευμένος από καιρικές συνθήκες, σε περίπτωση βροχής ας πούμε, ενώ την ημέρα του αγώνα είχε απίστευτη ζέστη και ήλιο εμείς ήμασταν στη σκιά...μπορεί να το βρεις υπερβολικό αλλά έβλεπα μετά το πέρας του αγώνα κάτι τύπους που ήσαν σε κερκίδες ξεσκέπαστες ή με εισιτήρια ελευθέρας και ήσαν ζαβλακωμένοι και ταλαιπωρημένοι από τον ήλιο γ)στις δοκιμές του Σαββάτου που πήγα είχα απεριόριστη οπτική πρόσβαση στα pits και μ΄άρεσε να βλέπω το όλο σκηνικό δ)Έβγαλα πολλές φωτό λόγω στρατηγικού σημείου θέασης και χωρίς τη χρήση τηλεφακού, με μια απλή ψγφιακή. Η φιλοσοφία μου ήταν πως από τη στιγμή που πάω να δω για πρώτη φορά στη ζωή μου MotoGP θέλω να το ευχαριστηθώ και ας δώσω και κάτι παραπάνω για να μπω χωρίς να είναι βέβαια κάτι το υπερβολικό. Μην κάνεις το λάθος και πας στην πίστα με τραίνο, ο σταθμόε του τραίνου στο Montmello είναι μακρυά από την πίσταμ, όσοι το έκαναν έφαγαν 40 λεπτά ποδαρόδρομο μέσα στον ήλιο. Στην οδό San Joan εάν δεν κάνω λάθος υπήρχε κάτι σαν εκδοτήρια των τοπικών ΚΤΕΛ που σε πήγαιναν και σ έφερναν στην πίστα, στην πόλη υπήρχαν σε πολλά σημεία μικρές αφίσες που έλεγαν τις ώρες λειτουργίες και τα δρομολόγια. Απλά μην πας τελευταία στιγμή αλλά κλείσε το εισιτήριο 1-2 μέρες πρίν, τα δρομολόγια ήταν κάθε μισή ώρα αν δεν κάνω λάθος...Πας και γυρνάς ξεκούραστος με αυτόν τον τρόπο. Εγώ δεν πήγα με skylines αλλά έκλεισα εισιτήρια για πίστα, αεροπορικά και ξενοδοχείο μέσω internet. Αααα, στην πίστα πήγαινε σχετικά νωρίς γιατί μπορεί να περιμένεις και 2+ ώρες στην ουρά πριν μπεις, μιλάμε για κοσμοσυρροή, εγώ πήρα από τα πρώτα δρομολόγια και είδα όλες τις κατηγορίες, ανώ κάποιο αργοπορημένοι έχασαν την εκκίνηση ακόμα και στη μεγάλη κατηγορία μέχρι να μπούν. Αυτά περί πίστας και αγώνα.

Πάμε τώρα στη Βαρκελώνη που την ερωτεύτηκα και είναι φωτεινό παράδειγμα πως μια μέχρι το 1992 υποβαθμισμένη πόλη άδραξε την ευκαιρία και έγινε ένα τουριστικό θέρετρο αξιώσεων μετά τους Ολυμπιακούς, σε αντίθεση με τη δική μας εμπειρία. Η πόλη είναι πανέμορφη και δεν ξέρω τί να σου πρωτογράψω, άσε που το φαγητό ήταν παντού εξαιρετικό!!! Η μοναδική συμβουλή είναι απλά να αποφύγεις να φας σε κάτι μαγαζιά και fast food στην αρχή του πεζοδρόμου της Las Ramblas, προσφέρουν κακό και ακριβό φαγητό τουριστικών αξιώσεων και όχι αντιπροσωπευτικό της γευστικής πανδαισίας που χαρακτηρίζει τη Βαρκελώνη. Έχω κρατήσει νομίζω κάρτες από 2-3 εστιατόρια που έιχαν καλό φαί και μπορώ να σου πρότείνω και τί να παραγγείλεις, ακόμα νοσταλγώ την crema catalana και το παγωτό καρύδα μέσα σε ολόκληρη καρύδα σε ένα από αυτά, όπως και τα τάπας (παραδοσιακά μεζεδάκια) και την παέγια...εάν με το καλό πας στείλε p.m. να στα βρω. Η δε πόλη έχει τόσα αξιοθέατα...Συστήνω το ενυδρείο της πόλης στο Πορτ Βελ και μια βόλτα στα υπέροχα στενά της Μπαρχελονέτα με τα μικρά μαγαζάκια, όπως και μια βόλτα με το τελεφερίκ που συνδέει Barceloneta με το λόφο Montjuic για απεριόριστη θέα στην πόλη.
Αυτά τα βασικά προς το παρόν, πρέπει να κάνω μπάνιο την κόρη τώρα...:wave2:

TheFace
21/04/2012, 15:37
Σε ευχαριστω πολυ φιλαρακι, ηδη με βοηθησες παρα πολυ!

Αν καταλαβα καλα πρεπει να ησουν στην Grandstand D... η παραμετρος "σκεπαστη" ειναι κατι που δεν το ειχα σκεφτει καθολου και οντως ειναι πολυ σημαντικο μιας και ο καιρος (βροχη, νταλα ηλιος κτλ) μπορει να χαλασει ετσι απλα αυτη τη ξεχωριστη εμπειρια!

Οσο αναφορα τη βαρκελωνη εγω δηλωνω ερωτευμενος τοσο απο το ιδεολογικο υποβαθρο της πολης αλλα και απο αυτα που εχω ακουσει και δε βλεπω την ωρα να βρεθω εκει. Θα ακολουθησω τις οδηγιες σου, ειδικα την επισκεψη στο ενυδρειο (δεν ηξερα την υπαρξη του) σαν λατρης του υδατινου κοσμου... προσθετοντας βεβαια στα μερη που θα παω και το ναο του ποδοσφαιρου, που το χορταρι του πατησαν απο τον κροιφ και τον μαραντονα μεχρι τον ροναλντινιο και τον μεσι!

Για τις μετακινησεις παντως θα επιλεξω αυτοκινητο μιας και το προσφερει το πακετο της skyline... απο οτι εχω ακουσει ο οδικος χαρτης της βαρκελωνης δεν ειναι ιδιαιτερα πολυπλοκος!

Ασφαλως και θα ηθελα να μου συστησειςμε πμ τα εστιατορια καθως και τα τοπικα εδαισματα που σου συγκλονισαν τον ουρανισκο οπως επισης και οτι αλλο θυμηθεις που θα μου φανει χρησιμο.

Εχουμε καιρο ακομα, θα σε ξαναενοχλησω σιγουρα μολις κλεισω τα εισητηρια... ασχολησου με κανα pamper και τα ξαναλεμε:lol:

AUFGEBRACHT
21/04/2012, 19:28
Σε ευχαριστω πολυ φιλαρακι, ηδη με βοηθησες παρα πολυ!

Αν καταλαβα καλα πρεπει να ησουν στην Grandstand D... η παραμετρος "σκεπαστη" ειναι κατι που δεν το ειχα σκεφτει καθολου και οντως ειναι πολυ σημαντικο μιας και ο καιρος (βροχη, νταλα ηλιος κτλ) μπορει να χαλασει ετσι απλα αυτη τη ξεχωριστη εμπειρια!

Οσο αναφορα τη βαρκελωνη εγω δηλωνω ερωτευμενος τοσο απο το ιδεολογικο υποβαθρο της πολης αλλα και απο αυτα που εχω ακουσει και δε βλεπω την ωρα να βρεθω εκει. Θα ακολουθησω τις οδηγιες σου, ειδικα την επισκεψη στο ενυδρειο (δεν ηξερα την υπαρξη του) σαν λατρης του υδατινου κοσμου... προσθετοντας βεβαια στα μερη που θα παω και το ναο του ποδοσφαιρου, που το χορταρι του πατησαν απο τον κροιφ και τον μαραντονα μεχρι τον ροναλντινιο και τον μεσι!

Για τις μετακινησεις παντως θα επιλεξω αυτοκινητο μιας και το προσφερει το πακετο της skyline... απο οτι εχω ακουσει ο οδικος χαρτης της βαρκελωνης δεν ειναι ιδιαιτερα πολυπλοκος!

Ασφαλως και θα ηθελα να μου συστησειςμε πμ τα εστιατορια καθως και τα τοπικα εδαισματα που σου συγκλονισαν τον ουρανισκο οπως επισης και οτι αλλο θυμηθεις που θα μου φανει χρησιμο.

Εχουμε καιρο ακομα, θα σε ξαναενοχλησω σιγουρα μολις κλεισω τα εισητηρια... ασχολησου με κανα pamper και τα ξαναλεμε:lol:


Aκριβώς, Grandstand D ήμουνα. Το Aquarium θα σε αποζημιώσει εφόσον δηλώνεις λάτρης του υδάτινου κόσμου, επιπρόσθετα ίσως σε ενδιαφέρει και μια επίσκεψη στο ναυτικό μουσείο της πόλης, είναι τα παλαιά βασιλικά ναυπηγεία του 18ου αιώνα και τα έχουν μετατρέψει σε μουσείο με ομοιώματα πλοίων, ναυτικούς χάρτες της εποχής του Κολόμβου κτλ.
Σε περίπτωση που δεν προλάβεις να πας στο Camp Nou, υπάρχει πληροφοριακά επίσημη μπουτίκ της Μπάρτσα ακριβώς απέναντι από τη Σαγράδα Φαμίλια, εάν θες να πάρεις σουβενίρ και original εμφανίσεις της ομάδας. Να σου προτείνω και ένα μικρό ταξιδιωτικό οδηγό με πληροφορίες ο οποίος είναι εύχρηστος και έχει και αναδιπλούμενους μικρούς χάρτες της πόλης ανά συνοικία, τον οποίο εγώ βρήκα πρακτικότατο.
http://www.protoporia.gr/varkeloni-chartopoleis-p-289763.html