PDA

View Full Version : Honda CC50 (?) του 1967-68



Juohmaru!
19/04/2012, 18:19
Γεια χαρά σε όλους!
Με έκπληξη παρακολουθώ τα μικρά θαύματα που καταφέρνουν μερικοί "καλλιτέχνες" εδώ μέσα.
Θα θελα λοιπόν την γνώμη των ειδικών...

Μόλις σήμερα ανακάλυψα στην αποθήκη του πεθερού μου το μηχανάκι που βλέπετε στις φωτό.
Δεν ξέρω ακριβώς το μοντέλο και η χρονολογία είναι αυτή που μου είπανε.

Πως το βλέπετε; Αξίζει άραγε η ανακατασκευή του; Πόσο να ναι το εκτιμώμενο κόστος;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

player1
19/04/2012, 18:36
HONDA SS 50 του 1967
το μοτέρ είναι σχεδόν ίδιο με παπί (το ss έχει συμπλέκτη στο χέρι) νομίζω οτι αξίζει να το ξαναβγάλεις στο δρόμο. :wave2:

vforever
19/04/2012, 19:04
Φιλε εξαιρετικο κομματι.Αξιζει με τα χιλια να το αναπαλαιωσεις:beer:
Και απ οτι βλεπω δεν του λειπει τιποτα.

Kotselakos
19/04/2012, 19:30
Αν αξίζει; Με τα χίλια! Το κοιτάω και μου τρέχουν τα σάλια!

Τυχερέ...

Alex-k84
19/04/2012, 21:24
Απίστευτο... Αν αξίζει λέει????..

sapila racing
19/04/2012, 21:27
Πολύ ωραίο! Ειναι SS50 οπως ειπε κι ο player1.
Αξίζει και πολύ μάλιστα.

Δες μια φωτό πως ηταν.

Τo gourouni
19/04/2012, 21:40
Πολύ ωραίο ...ξεκίνα!:beer:

vag 70
19/04/2012, 22:02
φυσικα και αξιζει.με προσωπικη σου εργασια το κοστος θα ειναι μικρο γιατι αποτι φαινεται δεν λιπουν πραγματα.
:a014:

FRAGISCOS
20/04/2012, 14:55
Ελα μωρε τωρα το χρεπι.:D
Τι να κατσεις να ασχοληθεις.....
Δε μου λες που ειναι να ρθω να το παρω για να το πεταξω,ετσι χαρη δηλαδη θα σου κανω,να σε βγαλω κι απο τον κοπο:smokin:































































ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΣΤΗΣΕΙΣ
(αμα θελεις βοηθεια,σφυρα):wave2:

Καλη Αρχη:a014:

bikas
20/04/2012, 16:25
Ήταν το πρωτο μηχανακι του πατέρα μου και πριν πάρει το cb175 το πουλησε στο κουμπάρο μας που όμως το πήρε ο χείμαρος και μάλλον κατέληξε στο βυθό της θαλασσας.

100 % αξιζει.

SVX
20/04/2012, 16:51
μπορει το μηχανακι να ειναι παλιο και να θελει περιποιηση -αναπαλαιωση..... αλλα ειναι ασπαστο ατρακαριστο...!!!
αξιζει προσοχη, οχι αρπα κολα και βιαστικα πραματα ...


προσωπικη εργασια και χρονο... καλο project :beer:

Rider 28
20/04/2012, 18:23
Ωραιο μηχανακη φιλε αξιζει το κοπο να σου μπει το μικροβιο σαν μηχανακια ειναι το προγενεστερο του CD 50 ακριβως το ιδιο μοτερ αλλα με 5αρι σασμαν αντι για τεσσαρι και αντι για 16αρι καρπυλατερ 18αρι διαμαντι αν δεν απατομαι φορουσαν αλλο εκκεντροφορο και πιο καλη κεφαλη.Απο μοτερ τα βρισκεις ολα εν αφθονια.καλη αρχη.

ΧΟΥΦΤΑΛ
20/04/2012, 22:02
:a014::a014:

lspiros
20/04/2012, 22:07
εξαιρετικη βαση,περιμενουμε με ανυπομονησια:a014:
α και προσεχε τα κορακια της γνωστης οικογενειας των φραγκισκοχρηστιδων που θα προσπαθησουν να στο παρουν.στο κατω κατω αν θελησεις να το δωσεις για αναπαλαιωση υπαρχει ο καλυτερος του ειδους,σεμνος και ταπεινος:lol:
καλη συνεχεια:beer:

sv9cvk
20/04/2012, 22:19
εξαιρετικη βαση,περιμενουμε με ανυπομονησια:a014:
α και προσεχε τα κορακια της γνωστης οικογενειας των φραγκισκοχρηστιδων που θα προσπαθησουν να στο παρουν.στο κατω κατω αν θελησεις να το δωσεις για αναπαλαιωση υπαρχει ο καλυτερος του ειδους,σεμνος και ταπεινος:lol:
καλη συνεχεια:beer:


Φωναξε καποιος???:D
Τωρα το ειδα !!!
Ευχαριστω τον Σπυρο για τα καλα του λογια...
Φιλε μου ασε το μηχανακι ειναι χαλια.... μην προσπαθησεις ,τζαμπα κοπος!! Αλλα υπαρχουν και τα καλα νεα...
Αναλαμβανω να σε απαλαξω απο αυτο το χρεπι ΑΤΕΛΩΣ !!! και το ξαναλεω ΑΤΕΛΩΣ .(ειμαι ψυχαρα ρε πστ μου ,και σεμνος ειπαμε...):cool:
:smokin:

Περα απο την πλακα το μηχανακι αυτο ειναι αψογη βαση για ανακατασκευη .
Αντε λοιπον πιασε κανα κατσαβι ,ξεβιδωνε ,βγαζε πολλες πολλες φωτο και βαζε και εδω...
Και εμεις θα κανουμε οφθαλμολουτρο!!!:a014:

dimmie_72
20/04/2012, 23:54
Φοβερός ήχος και ηλεκτρική λειτουργία για τα δεδομένα της εποχής που οι εμπειρίες μας βασίζονταν μόνο στα KREIDLER και τα ZUNDAPP.

macgyver2180
21/04/2012, 15:25
εννοειται οτι θα το ανακατασκευασεις.σιγα σιγα θα γινει τελειο.αλλωστε ειναι σε καλη κατασταση.δεν του λειπουν κομματια.

motomaniac
13/03/2013, 09:41
Φωναξε καποιος???:D
Τωρα το ειδα !!!
Ευχαριστω τον Σπυρο για τα καλα του λογια...
Φιλε μου ασε το μηχανακι ειναι χαλια.... μην προσπαθησεις ,τζαμπα κοπος!! Αλλα υπαρχουν και τα καλα νεα...
Αναλαμβανω να σε απαλαξω απο αυτο το χρεπι ΑΤΕΛΩΣ !!! και το ξαναλεω ΑΤΕΛΩΣ .(ειμαι ψυχαρα ρε πστ μου ,και σεμνος ειπαμε...):cool:
:smokin:

Περα απο την πλακα το μηχανακι αυτο ειναι αψογη βαση για ανακατασκευη .
Αντε λοιπον πιασε κανα κατσαβι ,ξεβιδωνε ,βγαζε πολλες πολλες φωτο και βαζε και εδω...
Και εμεις θα κανουμε οφθαλμολουτρο!!!:a014:

πιασε κανα κατσαβιδι που το χεις ριξει στο οφθαλμολουτρο εσυ.. :p


φαινεται αρκετα ευκολο μηχανακι. Καλη αρχη κι απο μενα!

Da.Vintage
13/03/2013, 13:08
Κοντέυει χρόνος απο το τελευταίο ποστ... τελικά να το έπιασε?

ale3is
13/03/2013, 18:01
Κοντέυει χρόνος απο το τελευταίο ποστ... τελικά να το έπιασε?

χαχαχαχα σττανταρ εχει κανει δουλεια αλλα το παει στα κρυφα να κανει την εκπληξη στο γυαλιστεερο αγορι... ασε που τωρα πλεον κανει παρεα και με λυκους και ποιος μας σωζει....

Da.Vintage
14/03/2013, 12:11
Θα μας τα σκάσει μαζεμένα δλδ! γουσταρω!

Γι' αυτό το μηχανάκι η χόντα έβγαζε στην Ιαπωνία και 3 κιτάκια διαφορετικής προσέγγισης αν θυμάμαι καλά

motomaniac
14/03/2013, 14:24
χαχαχαχα σττανταρ εχει κανει δουλεια αλλα το παει στα κρυφα να κανει την εκπληξη στο γυαλιστεερο αγορι... ασε που τωρα πλεον κανει παρεα και με λυκους και ποιος μας σωζει....

Xρηστο το σχολιο αυτο ανηκει σε μενα. αλλα μπηκα απο τον υπολογιστη του μικρου και ξεχασα να αλλαξω χρηστη..

PetranGR
29/06/2013, 01:48
Τι έγινε ρε παιδιά δεν υπάρχουν νεότερα ;

Juohmaru!
30/06/2013, 17:37
Με χαρά διαβάζω την ανυπομονησία των συμφορουμιτών για την ανάσταση του SS50...
Παρόλα αυτά έχω κακά νέα... ή μάλλον καθόλου νέα...
Η ανακατασκευή ανεστάλη προς το παρόν...
Το μηχανάκι περιμένει υπομονετικά στη Β. Ελλάδα να έρθει η ώρα του, οπότε και θα φορτωθεί στο τρένο για Αθήνα...
Όμως μέσα στο χρόνο που πέρασε τα οικονομικά μου δεδομένα άλλαξαν προς το χειρότερο (τι πρωτότυπο...) και σημαντικότερο μετακόμισα σε νέο διαμέρισμα και πλέον δεν υπάρχει ο χώρος για να φιλοξενήσει ένα τέτοιο πρότζεκτ...

Συν τοις άλλοις, βάλαμε κι άλλους μπελάδες στο κεφάλι μας... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=136116

Juohmaru!
30/06/2013, 17:40
Πάντως ρίχνω και μια πρόταση στο τραπέζι...

Πιστεύετε οτι θα ήταν εφικτό να νοικιαστεί κάποια αποθήκη (ή να παραχωρηθεί απο κάποιον, ακόμα καλύτερα..) από κάποιους συμφορουμίτες εδώ μέσα, μια "γιαφκα" ας πούμε, που θα θελαν να ξεκινήσουν μια ανακατασκευή όμως δεν έχουν τον απαιτούμενο χώρο... έτσι για να μοιραστούν τα έξοδα...

Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσω τις απόψεις σας και ίσως τις εμπειρίες των παλαιότερων αν το έχουν προσπαθήσει στο παρελθόν...
Θα δούλευε άραγε μια τέτοια κατάσταση ή θα δημιουργούνταν προβλήματα και παρεξηγήσεις...;