PDA

View Full Version : Υγραεριοκινηση μοτοσυκλετας



electronics
19/04/2012, 20:42
Ο λογος που ξεκινησα την μετατροπη μιας μοτοσυκλετας σε υγραεριοκινητη ειναι απλα και μονο οτι ηθελα να εφαρμοσω ενα συστημα υγραεριοκινησης δικης μου κατασκευης με υλικα που δεν εχουν σχεση με συστηματα υγραεριου αυτοκινητων αλλα με υλικα που καλυπτουν τις δικες μου αναγκες. Ξεκινησα λοιπον να υλοποιησω ενα συστημα ψεκασμου υγραεριου το οποιο θα ψεκαζει το καυσιμο σε υγρη μορφη και θα εξαερωνει το τελευταιο απευθειας στην εισαγωγη του κινητηρα. Επελεξα λοιπον ενα honda xl 250 1982 μιας και με βολεψε εξαρχης το οτι ηταν μονοκυλινδρο και σε περιπτωση που το ολο project ειχε αποτυχει θα ειχα σπαταλησει λιγοτερα χρηματα. Τα υλικα που χρησιμοποιησα ειναι ειναι σχετικα απλα εκτος απο την διαχειρηση. Τοποθετησα εναν ρυθμιστη πιεσης υγραεριου ο οποιος σταθεροποιει την πιεση στο κυκλωμα του μπεκ στο 1 bar. Η παροχη του ειναι 20-25 κιλα ανα ωρα. Επειδη το καυσιμο ως το μπεκ ειναι υγρο μιας και δεν υπαρχει πνευμονας που το εξαερωνει τοποθετησα αντι για ενα κλασσικο μπεκ υγραεριου ενα μπεκ απο ψεκασμο βενζινης αυτοκινητου το οποιο μπορει να λειτουργει απο 1-4 bar πιεσης. Ενας αγραφος εγκεφαλος της kms διαχειριζεται τον ψεκασμο υγραεριου. Το εργοστασιακο καρμπυρατερ εχει μεινει ως εχει και πανω του εχει τοποθετηθει η υποδοχη του μπεκ υγραεριου. Ενα ποτενσιομετρο τοποθετηθηκε στην πεταλουδα γκαζιου για να στελνει στον εγκεφαλο την γωνια θεσης του γκαζιου.Ενας χαλκινος σωληνας τοποθετηθηκε ο οποιος ακολουθει τις ψυκτρες της κεφαλης του κινητηρα μεσα απο τον οποιο περναει το υγρο καυσιμο οπου ζεσταινεται πριν εξαερωθει. Ο λογος που τοποθετηθηκε αυτο το συστημα ειναι γιατι το υγραεριο εχει την ταση να παγωνει στο σημειο που εξαερωνεται με αποτελεσμα να φραζει τις διοδους οπου κυκλοφορει.Η προθερμανση του καυσιμου λοιπον αποτρεπει τετοιου ειδους προβληματα. Μετα τον προγραμματισμο του εμεινα πολυ ικανοποιημενος απο την τελεια λειτουργια του συστηματος ψεκασμου υγρης μορφης μιας και δεν περιμενα να παιρνει μπροστα με την μανιβελλα τοσο ευκολα και μαλιστα με κρυο κινητηρα κατι που θα ζηλευαν ολα τα συστηματα υγραεριοκινησης που χρειαζονται να ζεσταθουν για να ξεκινησουν τον ψεκασμο.Η δεξαμενη καυσιμου ειναι ειδικη παραγγελια εχει χωρητικοτητα 5λιτρα και θα τοποθετηθει στην θεση που ηταν το φιλτροκουτι. Ισως η υγραεριοκινηση στην μοτοσυκλετα να ακουγεται γελια και να μην ειναι ευκολη η τοποθετηση μιας δεξαμενης και ενος συστηματος με αρκετη αυτονομια πανω σε αυτην ομως στην δικη μου περιπτωση μου αρκει η ικανοποιηση που νιωθω α υλοποιωντας ενα συστημα με πολλα πλεονεκτηματα και ποσο μαλλον πανω σε μια μοτοσυκλετα. Το πρωτο βιντεο ειναι εδω και αναμενεται το επομενο μολις παραλαβω την δεξαμενη και μπορω να το κυκλοφορησω στον δρομο. http://www.youtube.com/watch?v=G3xJMCkSyI8

electronics
19/04/2012, 20:43
http://www.youtube.com/watch?v=G3xJMCkSyI8

KostasV2
19/04/2012, 21:27
Wow! Συγχαρητήρια... :a012::a013: Δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας με τη δεξαμενή π.χ. σε πτώση;

sotpag
19/04/2012, 21:40
άψογος ακόμα και αν δεν δούλευε !!!!!!

αυτά τα project αξίζουν πολλά:beer:

jimmis5
19/04/2012, 22:38
Τι να λεμε τωρα απλα πολλα μπραβο σου και αυτα ειναι λιγα
:winka::a20::a18::a46::a46:

yannis24
20/04/2012, 08:43
κοιτα και εδω τι βρηκα :

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/04/greenfly.html

Το Greenfly καίει υγραέριο

O Dave Akhurst είναι ένας σύγχρονος βρετανός Κύρος Γρανάζης, εφευρέτης και κατασκευαστής. Το πιο εντυπωσιακό επίτευγμά του είναι μια μοτοσυκλέτα... που αντί για βενζίνη καίει υγραέριο.

Ο λόγος που τον ώθησε να κάνει τη μετατροπή είναι απλός και προφανής: ο περιορισμός του κόστους μετακίνησης. Πήρε λοιπόν μια παροπλισμένη εδώ και χρόνια Yamaha XT500 και την έβαλε στο εργαστήριό του. Η μετατροπή ώστε να καίει υγραέριο ήταν μόνο η αρχή της συνολικής μεταποίησης της μοτοσυκλέτας.

Το LPG (υγραέριο) κοστίζει περίπου 50% λιγότερο από τη βενζίνη αν και την ακολουθεί στις όποιες ανατιμήσεις. Μολύνει λιγότερο το περιβάλλον καθώς τα καυσαέρια είναι λιγότερο επιβαρυντικά ενώ η απόδοση είναι εφάμιλλη της βενζίνης.

Το μεγαλύτερο και δυσκολότερο στην μετατροπή είναι το ρεζερβουάρ του «καυσίμου» που πρέπει να αποθηκεύεται υπό πίεση. Τα τοιχώματα ενός κοινού ρεζερβουάρ δεν αντέχουν ούτε προστατεύουν σε ενδεχόμενο πτώσης και κρούσης.

To πρόβλημα λύθηκε με την τοποθέτηση, κάτω από τη σέλα του οδηγού, ενός ειδικού δοχείου. Με πιο παχύ τοίχωμα και τις απαραίτητες βαλβίδες για την διαχείριση του καυσίμου και τον ανεφοδιασμό του, προσφέρει αυτονομία που ξεπερνά τα 200 χιλιόμετρα.

Το ΧΤ 500 του Akhurst ονομάζεται πλέον Greenfly, αποδίδει περίπου 30 ίππους και χρειάζεται περίπου 3,3 λίτρα στα 100 km. Πιο εντυπωσιακές στην κατασκευή πάντως είναι οι υπόλοιπες μετατροπές που είναι και πιο ορατές.

Το ψαλίδι έγινε μονόμπρατσο, όμως αυτό είναι κάτι που το βλέπουμε σχετικά συχνά σε κάποιες εταιρείες. Αυτό που σπανίζει ιδιαίτερα είναι το επίσης μονόπλευρο μπροστινό σύστημα που αποτελεί δική του έμπνευση.

Η μετάδοση που πλέον γίνεται με ιμάντα θεωρείται light μετατροπή μπροστά στις υπόλοιπες, όπως οι χειροποίητες διαιρούμενες ζάντες, η εξάτμιση και το μονοκόματο κάλυμα της μοτοσυκλέτας.

Για το ενδεχόμενο κλαταρίσματος του ελαστικού, ο Akhurst βρήκε θέση και τοποθέτησε έναν τρίτο τροχό, έτοιμο με το λάστιχό του, κάτι που έχει να εμφανιστεί από την εποχή της Vespa.

Το ενδιαφέρον και μοναδικό όμως εδώ, είναι ότι οι αυτοσχέδιοι τροχοί είναι διαιρούμενοι. Το στεφάνι συγκρατείται με βίδες στο κέντρο της ζάντας και με αυτό τον τρόπο για τη μεταφορά ρεζέρβας αρκεί μόνο το εξωτερικό στεφάνι.

Για τις ταξιδιωτικές του εξορμήσεις, αντικαθιστά τη θέση του συνεπιβάτη με έναν θηριώδη αποθηκευτικό χώρο. Σχετικά αντιαισθητικό μεν, σε σωστότερο σημείο τοποθετημένο όμως από τις συνήθεις βαλίτσες και top case.

Η Greenfly κινείται και κυκλοφορεί καθημερινά, δικαιώνοντας τον δημιουργό της που εξακολουθεί να επεξεργάζεται με το δικό του τρόπο τα «προβλήματα» που εντοπίζει στις μοτοσυκλέτες.

GFawkes
20/04/2012, 09:55
εξαιρετικη δουλεια

απο ελληνικα χερια

Φιλε μου ευγε!!!!

GFawkes
20/04/2012, 09:57
Εκτιμηση κοστους ;
....εγω θα το εβαζα πανω στο καθημερινο μου αλογο....

SVX
20/04/2012, 09:59
Εκτιμηση κοστους ;
....εγω θα το εβαζα πανω στο καθημερινο μου αλογο....

απορω που ουτε ενας δεν ειπε οτι το συστημα δουλευει εδω και καιρο στα Scooterακια... αντε στην περιφερεια δεν το χουμε ακουσει....

SCOOTERgaz εδω-> http://scootergaz.blogspot.com/

Εχετλαίος
20/04/2012, 10:10
Εύγε!
:beer:

GFawkes
20/04/2012, 10:11
απορω που ουτε ενας δεν ειπε οτι το συστημα δουλευει εδω και καιρο στα Scooterακια... αντε στην περιφερεια δεν το χουμε ακουσει....

SCOOTERgaz εδω-> http://scootergaz.blogspot.com/

Το οτι δεν έχουμε σκουτερ το σκέφτηκες σαν ενδεχόμενο …..


Επίσης το ότι το σύστημα το έκανε κάποιος «δικος μας» του δινει προστιθέμενη αξια…..

electronics
20/04/2012, 10:13
Το κοστος ειναι πολυ μικρο για ολα τα εξαρτηματα εκτος του εγκεφαλου. Ο ρυθμιστης πιεσης,οι σωληνωσεις,οι ταχυσυνδεσμοι κτλ στοιχισαν 60 ευρω. Ο συγκεκριμενος εγκεφαλος κοστιζει 400 ευρω. Οποτε καταλαβαινεις οτι ειναι ασυμφορο.

GFawkes
20/04/2012, 10:19
Τον εγκεφαλο τον εβαλες να οδηγει το μπεκ....

Εαν αφησεις το καρμπ δεν θα λειτουργησει λες;και το κοστος σου θα ειναι πολυ μικροτερο.

Υ.Γ.
παντως και αυτο που εβαλε ο σβχ ειναι καλο...και σε λογικη τιμη.

SVX
20/04/2012, 10:23
Το οτι δεν έχουμε σκουτερ το σκέφτηκες σαν ενδεχόμενο …..



το σκεπτικο ειναι

1ον. την οικονομια την θελουμε στις καθημερινες μετακινησεις (σπιτι -δουλεια-Αττικη οδο π.χ. -Supermarket _ΕΛΤΑ-Τραπεζες κλπ) που αμεσως αμεσως εργαλειο για καθημερινες μετακινησεις ποιο ευκολα θεωρειται ενα Scooter απο ενα Vstrom Π.χ.

2ον . η δεξαμενη και γενικα ολο το συστημα εκμεταλευεται τον αποθ. χωρο κατω απο τη σελα χωρις να ειναι "αισθητικα" ασχημο και επικινδυνο ....η αποσταση του συστηματος απο τον κινητηρα ειναι αμελητεα......

electronics
20/04/2012, 10:37
Τον εγκεφαλο τον εβαλες να οδηγει το μπεκ....

Εαν αφησεις το καρμπ δεν θα λειτουργησει λες;και το κοστος σου θα ειναι πολυ μικροτερο.

Υ.Γ.
παντως και αυτο που εβαλε ο σβχ ειναι καλο...και σε λογικη τιμη. Αυτο ειναι ενα συστημα με κλασσικο πνευμονα και εξαερωση γιαυτο και ειναι φθηνο. Το δικο μου ειναι υγρης μορφης ψεκασμος. Το καρμπυρατερ μου υπαρχει κανονικα επανω και οταν σταματησω την τροφοδοσια του υγραεριου ανοιγω κανονικα το ρουμπινετο της βενζινης και λειτουργει με βενζινη οπως πριν.

Red Rider
20/04/2012, 10:55
Το κοστος ειναι πολυ μικρο για ολα τα εξαρτηματα εκτος του εγκεφαλου. Ο ρυθμιστης πιεσης,οι σωληνωσεις,οι ταχυσυνδεσμοι κτλ στοιχισαν 60 ευρω. Ο συγκεκριμενος εγκεφαλος κοστιζει 400 ευρω. Οποτε καταλαβαινεις οτι ειναι ασυμφορο.



Με piggy back δεν παίζει το μπέκ?

KostasV2
20/04/2012, 16:31
Με piggy back δεν παίζει το μπέκ?

Ο piggy back προϋποθέτει την ύπαρξη κύριου εγκέφαλου, που δεν υπάρχει στο XL...

Red Rider
21/04/2012, 00:14
Ο piggy back προϋποθέτει την ύπαρξη κύριου εγκέφαλου, που δεν υπάρχει στο XL...

Εχω την εντύπωση πως έχεις λάθος.
Η χρήση του piggy back είναι να οδηγεί μπεκ ανεξάρτητα απο εγκεφαλο.
Ας μας πει ο προγραμματιστης του ΚMS,σίγουρα θα ξέρει καλύτερα.

electronics
21/04/2012, 08:52
Εχω την εντύπωση πως έχεις λάθος.
Η χρήση του piggy back είναι να οδηγεί μπεκ ανεξάρτητα απο εγκεφαλο.
Ας μας πει ο προγραμματιστης του ΚMS,σίγουρα θα ξέρει καλύτερα.
Οι piggy back δεν ειναι ανεξαρτητοι εγκεφαλοι ψεκασμου! Ειναι απλα μια παραλληλη μοναδα η οποια μπορει να λαβει τις αληθινες πληροφοριες απο τους αισθητηρες και να τις διαφοροποιησει κοροιδευοντας ετσι τον εργοστασιακο εγκεφαλο ο οποιος αλλαζει με την σειρα του την σχετικη εγχυση εκεινη την στιγμη. Ο KMS ειναι ενας κανονικος αγραφος εγκεφαλος (stand alone) και ειναι ανεξαρτητος οπως ειναι και ο megasquirt που προανεφερε ο φιλος πριν και οπως ειναι και πολλοι αγραφοι εγκεφαλοι. Ολοι τους ειναι καλοι εγκεφαλοι και με πρωτο απο ολους θα ελεγα τον megasquirt και microsquirt λογο της τιμης του! Αλλα ο kms βολευει πολυ γιατι ειναι αδιαβροχος μικρου μεγεθους και μπορει να λαβει παλμο απο τον πολλαπλασιαστη. Με piggy back δεν ασχοληθηκα ποτε μου να σας πω την αληθεια γιατι δεν μου αρεσουν τα συστηματα που ''κοροιδευουν'' παρα μονο αυτα που μπορουν να επεμβουν σε εναν χαρτη ψεκασμου.

Red Rider
21/04/2012, 11:30
Κατατοπιστικότατος!

mankam
21/04/2012, 14:28
μπραβο φιλε μου,ειναι κατι που δεν ειχα ξαναδει,ευχομαι να το τελειοποιησεις και να το χαρεις!

motomaniac
22/04/2012, 11:14
μπραβο. κι εμενα με αρεσε η ιδεα. κι ισως σε κατι διτροχα μαστοδοντα που χρησιμοποιουνται για παπι να ειχε κι οικονομικο οφελος μιας κι η καταναλωση τους ειναι 2πλασια απο το χοντακι σου.