PDA

View Full Version : Μου αρέσει! Γίνεται να μου αρέσει...; DR 800 S



tkata
19/04/2012, 21:19
Καλησπέρα σε όλους.

Ψάψχω για μεταχειρισμένο και με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα on-off αλλά δεν έχω εμπειρία από Suzuki. Έχω βρει το παραπάνω μοντέλο και μου αρέσει αλλά δεν γνωρίζω τίποτε ούτε καν το έχω ξαναδεί. Παρακαλώ μπορείτε να μου δόσετε τα φώτα σας;

SVX
19/04/2012, 21:40
Καλησπέρα σε όλους.

Ψάψχω για μεταχειρισμένο και με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα on-off αλλά δεν έχω εμπειρία από Suzuki. Έχω βρει το παραπάνω μοντέλο και μου αρέσει αλλά δεν γνωρίζω τίποτε ούτε καν το έχω ξαναδεί. Παρακαλώ μπορείτε να μου δόσετε τα φώτα σας;

εχεις πολλα σφραγισματα?

tkata
19/04/2012, 21:55
ΩΩΩΧΧΧΧΧΧ!!!!!! Για πες, για πες...σοβαρά τώρα...τριμπούρδελο;;;

sernodas2
19/04/2012, 22:01
ΩΩΩΧΧΧΧΧΧ!!!!!! Για πες, για πες...σοβαρά τώρα...τριμπούρδελο;;;

ειναι το μεγαλύτερο μονοκυλινδρο που παίζει η μαλλον επεζε στα χρονια του,απλα θελει να πει ο φιλος οτι εχει παρα πολουςς κραδασμους,μονοκυλινδρο κ 800:a2:

τωρα τι γουκια εχει δεν ξερω να σου πω...

chr1skap
19/04/2012, 22:09
Πανεμορφο μηχανακι... Αν ειναι σε καλη κατασταση χτυπα το... Το μοτερακι του ειναι σκυλι αν και λιγο κουδουνιστρα...
Εγω εχω το DR650RS που στην ουσια εχει το ιδιο μοτερ ανεβασμενο στα 800cc...
Πλαισιο, αναρτησεις, φρενα τα ιδια...

tkata
19/04/2012, 22:10
ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟΟΟΟ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:uplate:

ωωωωππααα!!! αλλάζει το πράγμα...κατάλαβα γιατί δεν το θυμάμαι να παίζει έξω. ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

tkata
19/04/2012, 22:13
Πανεμορφο μηχανακι... Αν ειναι σε καλη κατασταση χτυπα το... Το μοτερακι του ειναι σκυλι αν και λιγο κουδουνιστρα...
Εγω εχω το DR650RS που στην ουσια εχει το ιδιο μοτερ ανεβασμενο στα 800cc...
Πλαισιο, αναρτησεις, φρενα τα ιδια...

Να ρωτήσω κάτι άλλο; Τα διακριτικά DR τι είναι; Τα ξέρω και από τα yamaha. Έχουν καμιά σχέση; Αφορούν δηλαδή τύπο μοτερ;

chr1skap
19/04/2012, 22:16
Τα Yamaha ηταν RD και ηταν διχρονα...
Τα DR ειναι SUZUKIα και ειναι(ηταν) τα ON-OFF μοντελα της... :wave2:

tkata
19/04/2012, 22:24
Τα Yamaha ηταν RD και ηταν διχρονα...
Τα DR ειναι SUZUKIα και ειναι(ηταν) τα ON-OFF μοντελα της... :wave2:

Απόλυτα σωστός είσαι φίλε μου. Δεν θυμάμαι καλά εγώ, λάθος μου. Μου φάνηκε και εμένα περίεργο γιατί θυμάμαι ότι τα yamaha ήταν δίχρονα. SORRY :rolleyes:

DrBig
19/04/2012, 22:34
p@p@ri@ κραδασμοι, εχει τρεις αντικραδασμικους αξονες και προφανως αυτα που οδηγησατε δεν ειχαν ρυθμισμενη την αλυσιδα τους.

Πολυ καλο μηχανακι, αξιοπιστο και εξαιρετικο στο χωμα, τα αφρικα κλπ της εποχης τα ειχε για πρωινο.

chr1skap
19/04/2012, 22:42
Το δικο μου παντως παρα τον αντικραδασμικο εχει αρκετους...
Και ειναι και μια χαρα ρυθμισμενος... :wave2:

tkata
19/04/2012, 22:56
Αυτό που είδα εγώ είναι κουκλάκι. Δεν το έχω δει από κοντά αλλά μ'αρέσουν αυτές οι μηχανές. Δείτε παρακαλώ αν μπορείτε να καταλάβετε κάτι, εμένα μου φένεται τζι-τζι

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1573007/

Είναι ΜΟΥΝ.....ΡΑ την θέλω!!!!!!!!!!!!!!!!

DrBig
19/04/2012, 23:05
Αυτό που είδα εγώ είναι κουκλάκι. Δεν το έχω δει από κοντά αλλά μ'αρέσουν αυτές οι μηχανές. Δείτε παρακαλώ αν μπορείτε να καταλάβετε κάτι, εμένα μου φένεται τζι-τζι

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1573007/

Είναι ΜΟΥΝ.....ΡΑ την θέλω!!!!!!!!!!!!!!!!

αν ειναι τοσο καλο μεσα οσο κι εξω, χτυπα το.

chr1skap
19/04/2012, 23:10
Να πας να το δεις...
Δεν ειναι το original χρωμα... :hmm:

kostas777
19/04/2012, 23:21
είναι ο περίφημος μπίγκουλας!

αλλά το συγκεκεριμένο δεν θα το κύτταζα.. βλέπε περιγραφή αγγελίας:

"GIA OSUS XERUN APO DR BIK 800 S....alagi ke me baki h atv h moto h mega ckuter"

καλά ρε πούστη μου, τη δίχρονη κόρη τους βάζουν να τους γράφουν τις αγγελίες; γιατί δεν βάζουν την τετράχρονη;

Ζεύκας
20/04/2012, 04:45
το μοτέρ του 800 να μπαίνει άραγε κουτί σε dr650? χμμμμ....:hmm:

STOYBI
20/04/2012, 07:34
Πολυ καλο μηχανακι, αξιοπιστο και εξαιρετικο στο χωμα, τα αφρικα κλπ της εποχης τα ειχε για πρωινο.



Και ειναι ακομα εξαιρετικο μηχανακι στο χωμα .......!!!!

Δυσκολα ακομα και σημερα θα μπορουσαν να βγουν μπροστα του τα αναλογα ΚΤΜ και μονο αυτα !!!!

Παραμενει το μεγαλυτερο μονοκυλινδρο με την απιστευτη ροπακλα του και το πολυ καλο στησιμο στο χωμα !!!!

Σε δυο απο αυτα που περασαν καποιες ωρες στα χερια μου προβλημα εβγαζαν τα ηλεκτρικα τους ( στο βολαν κυριως )


Απιστευτη εικονα σε αγωνα εντουρο του καποτε οταν ηρθε ενας bigουλας με τεποζιτο και κουστουμι απο RM 250 ( ασχετο......δεν τον ειδα στο τερματισμο ομως :confused: )


Προπονηση στον χειροκινητο αποσυμπιεστη του λοιπον Και βουρ....!!!


:wave2:

DrBig
20/04/2012, 08:47
το μοτέρ του 800 να μπαίνει άραγε κουτί σε dr650? χμμμμ....:hmm:

Εχω δει. Οπως ξερω κι ενα τυπακι που ετρεχε σουπερ μοτο με μοτερ απο 800 με 80 αλογα σε πλαισιο απο yzf250.

DrBig
20/04/2012, 08:49
Και ειναι ακομα εξαιρετικο μηχανακι στο χωμα .......!!!!

Δυσκολα ακομα και σημερα θα μπορουσαν να βγουν μπροστα του τα αναλογα ΚΤΜ και μονο αυτα !!!!

Παραμενει το μεγαλυτερο μονοκυλινδρο με την απιστευτη ροπακλα του και το πολυ καλο στησιμο στο χωμα !!!!

Σε δυο απο αυτα που περασαν καποιες ωρες στα χερια μου προβλημα εβγαζαν τα ηλεκτρικα τους ( στο βολαν κυριως )


Απιστευτη εικονα σε αγωνα εντουρο του καποτε οταν ηρθε ενας bigουλας με τεποζιτο και κουστουμι απο RM 250 ( ασχετο......δεν τον ειδα στο τερματισμο ομως :confused: )


Προπονηση στον χειροκινητο αποσυμπιεστη του λοιπον Και βουρ....!!!


:wave2:

Τα τελευταια 800ρια (με την διπλη εξατμιση) δεν εχουν χειροκινητο αποσυμπιεστη αλλα ηλεκτρομαγνητικο.

SVX
20/04/2012, 09:35
το μοτέρ του 800 να μπαίνει άραγε κουτί σε dr650? χμμμμ....:hmm:


σε τσόπερ πάντως μπαίνει...


Υ.Γ. επειδή μιλήσατε για χώμα...προτιμω το 750 με τις 2πλες ταπες ρεζερβουαρ... ειναι το Lada NIVA των 2κυκλων ..

255055

GFawkes
20/04/2012, 10:09
καλο φαινεται αν και ξαναβαμμενο....

μου αρεσει και η αναρτηση Pro-Link.....(οτι να'ναι....)

πες του 1200€ και εισαι οκ

DrBig
20/04/2012, 10:24
σε τσόπερ πάντως μπαίνει...

Υ.Γ. επειδή μιλήσατε για χώμα...προτιμω το 750 με τις 2πλες ταπες ρεζερβουαρ... ειναι το Lada NIVA των 2κυκλων ..


Και μενα το 750 μ'αρεσει περισσοτερο, αλλα τo 800 δευερης γενιας εχει πολλες βελτιωσεις και στο κινητηρα και στο πλαισιο και στο μπροστινο σε σχεση με το 750 (αλλα και μεγαλυτερο βαρος)


Εχω και τα δυο :D

πυξιδας990
20/04/2012, 10:43
120.000χλμ με DR 650RS αυτο με τη μανιβελα,απιστευτο μηχανακι και ποσο μαλλον o bigουλας που ηταν το κατι καλυτερο τοτε.καπου ειχα διαβασει οτι οι katemades οταν φτιαχνανε το 950 adventure ειχαν ενα bigουλα και μια elefant γιατι ειχαν πολυ καλη αποδοση στο χωμα και ηθελαν να φτιαξουν το κατι καλυτερο.......ΧΤΥΠΑ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ:wave2:

BUSA MAKIS
20/04/2012, 13:05
Είχα κι εγώ το 650 και όντως ήταν κουδουνίστρα αλλά σκυλί μαύρο δεν μου είχε βγάλει ποτέ κάτι.
Φαίνετε πολύ καλό γι'αυτό καλύτερα να του ρίξει μια προσεκτική ματιά κάποιος μηχανικός πρώτα.

tkata
21/04/2012, 15:26
Μάγκες σας ευχαριστώ όλους. Το μηχανάκι είναι στα γούστα μου και όλοι μου λένε ότι είναι μαύρι σκυλί. Για το συγκεκριμένο το βλέπω ότι το χρώμα δν είναι το εργοστασιακό. Με ενδιαφέρει το 800ρι το τελευταίο. Ξέρετε μήπως πότε σταμάτησε να το βγάζει η μαμά;

Άλλο, επειδή από μηχανολογικά δεν το έχω, τη πράμα είναι ο αποσυμπιεστής και αν έχει ηλεκτρικά προβληματάκια λύνονται ή θα τα κουβαλάω μια ζωή;

Ευχαριστώ πολύ και αν γνωρίζετε κανέναν φίλο που ενδιαφέρεται να πουλήσει ρίξτε μια φωνή. Εγώ έχω μια πάπια innova 125 του μέσα του 2009 κουκλάκι πεντακάθαρο, το κάνω και ανταλλαγή ή το πουλάω κσι τσοντάω διαφορά ανάλογα.

Σας ευχαριστώ για την καλή παρέα.

πυξιδας990
21/04/2012, 20:57
Μάγκες σας ευχαριστώ όλους. Το μηχανάκι είναι στα γούστα μου και όλοι μου λένε ότι είναι μαύρι σκυλί. Για το συγκεκριμένο το βλέπω ότι το χρώμα δν είναι το εργοστασιακό. Με ενδιαφέρει το 800ρι το τελευταίο. Ξέρετε μήπως πότε σταμάτησε να το βγάζει η μαμά;

Άλλο, επειδή από μηχανολογικά δεν το έχω, τη πράμα είναι ο αποσυμπιεστής και αν έχει ηλεκτρικά προβληματάκια λύνονται ή θα τα κουβαλάω μια ζωή;

Ευχαριστώ πολύ και αν γνωρίζετε κανέναν φίλο που ενδιαφέρεται να πουλήσει ρίξτε μια φωνή. Εγώ έχω μια πάπια innova 125 του μέσα του 2009 κουκλάκι πεντακάθαρο, το κάνω και ανταλλαγή ή το πουλάω κσι τσοντάω διαφορά ανάλογα.

Σας ευχαριστώ για την καλή παρέα.
τα τελευταια κοματια ηταν του 97.μην σε χολοσκανε για προβληματα,απλουστατα δεν εχει και το μνο που χρειαζεται ειναι αλλαγη λαδιων καθε 3000χλμ

dpapag3
23/04/2012, 23:50
χτυπατο το μηχανακι ειναι το κατι αλλο!!!!!!!!!!!!!!!!ατελειιωτες ροπες απο ρελαντι!!!!!!!!!!!!!!!!!

TROOPER
14/05/2012, 07:02
το θεμα συνεχιζει εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128349&p=2186994#post2186994)

ilsoko
11/09/2012, 09:41
Καλημέρα σε όλη την παρέα.
Είμαι φανατικός οπαδός του μπίγκουλα απο την πρώτη στιγμή που παρουσιάστηκε.
Πριν 4 χράονια κατάφερα να αποκτήσω έναν και στην πορεία άλλους δυο για ανταλλακτικά.
Ότι απορίες έχεις για την μηχανή καθώς και διάφορα τεχνικά συγράμματα που έχω είναι όλα στην διάθεση σου.
Στο facebook έχω δημιουργίσει μια ομάδα για φίλους του dr 800 στο facebook με όνομα DR BIG HELLAS
http://www.facebook.com/groups/DR.BIG.HELLAS/
Το αστείο είναι ότι οι Έλλνες με big στην ομάδα μας είναι μόλις 3.
Κάνω έκκληση σε όλους τους κατόχους big να ρθούμε σε επαφή για να ζωντανέψουμε τον θρύλο αυτής της μηχανής.
Τέλος το φιλαράκι μου πουλάει ο προδότης τον μπίγκουλα του μοντέλο 1997 ,αν υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον απάντησε μου.
Φιλικά Ηλίας.(οι φωτό είναι απο το δικό μου dr)

268068268069

tkata
11/09/2012, 10:10
Καλημέρα φίλε. Ωραίο το μωρό σου. Ακόμα δεν έχω κάνει αγορά μιας και πάγωσε λόγω κάποιων υποχρεώσεων το καλοκαίρι αλλά θα γίνει και αυτό μέσα στο επόμενο 2μηνο-3μηνο.
Με ενδιαφέρει πολύ ο μπίγκουλας αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν με προβληματίζουν κάποια πράγματα, όχι τόσο γιατί δεν είναι καλό το μηχανάκι αλλά κυρίως λόγω παλαιότητας και επειδή δεν είναι και τόσο δημοφιλές ίσως με τα ανταλλακτικά θα υπάρχει θέμα. Δεν θα μπορέσω να διαθέσω ούτε χρήματα, αλλά δεν υπάρχει και χώρος, για να πάρω άλλον ένα για ανταλλακτικά. Βέβαια συχνά είμαι υποκινούμενος από το συναίσθημα, μόνο στις γυναίκες και τις μηχανές, οπότε παίζει δυνατά ο μπίγκουλας.
Από την άλλη μεριά, στα χρήματα που (θα) διαθέτω, υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις και σε αρκετά νεότερα μηχανάκια, κυρίως στρητάδικα, με δυνατότητες ταξιδιών γιατί αυτό με ενδιαφέρει, αλλά από την άλλη αγαπώ το χώμα και ψάχνω μια λύση που να τα συνδυάζει.
Γενικά τα γούστα μου σε μεγαλο-μεσαία ον-οφφ είναι (αφρικάνες, μπίγκουλες κλπ.) αλλά οι τιμές και τα χρόνια τους κάπως...
Μέχρι που σκέφτομαι να πάρω δύο, ένα για τα ασφάλτινα 500-650 κκ και ένα εντούρο παλιό 250 κκ για ταξιδάκια στην πίνδο με ασφάληση μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες. Δεν ξέρω, είναι δύσκολες οι εποχές και με προβληματίζουν και οι καταναλώσεις ιδιαίτερα.
Με ενδιαφέρει πάντως, ρήξε πμ για τον φίλο σου αν πουλάει και αν το έχει σε κανά σαϊτ να δω καμιά φωτο.
Ευχαριστώ πολύ.

soter3gm
11/09/2012, 11:43
Κατά το 95 πήρα ένα τέτοιο στην Μυτιλήνη γιατί έφτιαχνα το δικό μου.
Σε πληροφορώ φίλε μου πως είναι το μοναδικό SUZUKI που ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ και τι δεν έκανε στον δρόμο/ στο χώμα?
Η διαδρομή από Πλωμάρι-Αγιάσο τότε ήταν χωματόδρομος που έφτιαξε η ΜΟΜΑ Ε εκεί το μηχανάκι απλά πέταγε στο στενό στροφιλίκι έμπαινε με ανάποδα τιμόνια και κάθε πιστονιά το μηχανάκι γλίστραγε ελεγχόμενα τρελά.
Φαίνεται και από το χαμόγελο που έχω δέσει φιόγκο

ilsoko
11/09/2012, 19:59
γεια χαρά,το dr του φίλου μου δεν υπάρχει σε κάποιο site πωλήσεων,είναι το βυσσινί στην φωτό.Αν θες περισσότερες πληροφορείες μπορούμε να τα πούμε μέσο pm ή mail ή
στο facebook http://www.facebook.com/groups/DR.BIG.HELLAS/268085

sakis0547
11/09/2012, 20:26
γεια χαρά,το dr του φίλου μου δεν υπάρχει σε κάποιο site πωλήσεων,είναι το βυσσινί στην φωτό.Αν θες περισσότερες πληροφορείες μπορούμε να τα πούμε μέσο pm ή mail ή
στο facebook http://www.facebook.com/groups/DR.BIG.HELLAS/268085

ποτε δεν τα γουσταρα αυτα τα μηχανακια τα θεωρουσα πανασχημα...αλλα τωρα που πλησιαζω τα 4 αντα οφειλω να ομολογησω οτι τελικα μου αρεσουν!!ωραια και τα δυο!!να τα χαιρεστε παιδια,καλα χιλιομετρα.

tkata
13/09/2012, 12:15
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, θα τα πούμε.

vag
07/10/2012, 23:57
ρε παιδιά η αίσθηση στην οδήγηση (όγκος, βάρος, δυνατότητα ελιγμών...) του dr800 είναι σαν να οδηγάει κάποιος ελαφρύ μονοκύλινδρο ή μεγάλο on-off ? Θυμίζει π.χ. vstrom ή καμία σχέση;

πυξιδας990
08/10/2012, 10:34
ρε παιδιά η αίσθηση στην οδήγηση (όγκος, βάρος, δυνατότητα ελιγμών...) του dr800 είναι σαν να οδηγάει κάποιος ελαφρύ μονοκύλινδρο ή μεγάλο on-off ? Θυμίζει π.χ. vstrom ή καμία σχέση;

καμια σχεση,οδηγας ενα ktm 950 μειον καμια 20αρια κιλα σε αισθηση

venumis
27/05/2013, 23:03
Καλημέρα σε όλη την παρέα.
Είμαι φανατικός οπαδός του μπίγκουλα απο την πρώτη στιγμή που παρουσιάστηκε.
Πριν 4 χράονια κατάφερα να αποκτήσω έναν και στην πορεία άλλους δυο για ανταλλακτικά.
Ότι απορίες έχεις για την μηχανή καθώς και διάφορα τεχνικά συγράμματα που έχω είναι όλα στην διάθεση σου.
Στο facebook έχω δημιουργίσει μια ομάδα για φίλους του dr 800 στο facebook με όνομα DR BIG HELLAS
http://www.facebook.com/groups/DR.BIG.HELLAS/
Το αστείο είναι ότι οι Έλλνες με big στην ομάδα μας είναι μόλις 3.
Κάνω έκκληση σε όλους τους κατόχους big να ρθούμε σε επαφή για να ζωντανέψουμε τον θρύλο αυτής της μηχανής.
Τέλος το φιλαράκι μου πουλάει ο προδότης τον μπίγκουλα του μοντέλο 1997 ,αν υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον απάντησε μου.
Φιλικά Ηλίας.(οι φωτό είναι απο το δικό μου dr)



Άτομα με την τρέλα σου και την τόση πίστη στην καψούρα τους τα γουστάρω πάρα πολύ.

Να είσαι καλά ρε άνθρωπε και να χαίρεσαι τον Μπίγκουλα σου. :)