PDA

View Full Version : Antilocks significantly reduce motorcycle crashes.



SpeakeasyBlues
20/04/2012, 16:04
http://www.youtube.com/watch?v=SA8zk_zkdyE&feature=related

Αντιγράφω "INSTITUTE CALLS ON GOVERNMENT TO MANDATE ANTILOCK BRAKES FOR ALL NEW MOTORCYCLES. Recent research from the Insurance Institute for Highway Safety strongly demonstrates the benefits of antilock brakes for motorcycles. Based on findings that antilocks significantly reduce motorcycle crashes, including fatal ones by more than a third, the Institute is seeking a federal requirement that manufacturers equip all new motorcycles with this technology. http://www.ultimatemotorcycling.com/"

Για μετάφραση http://translate.google.com/#en|el|

KostasV2
20/04/2012, 19:35
Το video έχει ξαναμπεί και είναι εντελώς ηλίθιο! Εσύ έτσι φρενάρεις στο βρεγμένο; Καλό είναι το ABS, αλλά δεν μου αρέσει ο εξαναγκασμός...

SpeakeasyBlues
20/04/2012, 19:45
Oops! το σβήνω thx.
Δεν έχω κανένα μηχανάκι με abs, δεν είχα, δεν το ζητάω.

Acacius
21/04/2012, 01:45
Το βίντεο είναι όντως χαζό, αλλά δείχνει μια σοβαρή διαφορά που ισχύει. Πιστεύω ότι για το μέσο χρήστη το ABS πρσφέρει σημαντική ασφάλεια, διότι σε κατάσταση ανάγκης μπορείς να "τσαρουχώσεις" το φρένο χωρίς τόσο μεγάλο κίνδυνο να πέσεις. Δεν έχω μηχανή με ABS (και δε βλέπω να παίρνω σύντομα), αλλά έχουν υπάρξει στιγμές που το είχα ανάγκη.

Άμεσο edit: δε γουστάρω να μου λένε τι πρέπει να κάνω και τι όχι αλλά στα συστήματα ασφαλείας καταλαβαίνω ότι το τι θέλω δε μετράει τόσο όσο το τι πρέπει να γίνει για να αποφευχθούν ατυχήματα. Ιδανικά θα ήθελα abs αλλά απενεργοποιήσιμο (το ίδιο και τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά βοηθήματα).

DrIoannis
21/04/2012, 08:25
Το βίντεο είναι φρενάρισμα πανικού...
Έχω το BMW S1000rr και πραγματικά στο Race&Slick πρόγραμμά το ABS είναι πάρα πολύ καλό.Μακάρι όλες οι μοτοσυκλέτες να είχαν τέτοιο ABS πάντα όμως με δυνατότητα απενεργοποίησης.

Pit S3
21/04/2012, 08:46
χωρις να θελω να θιξω ολους τους Rossi & stoner των ελληνικων δρομων... αλλα πολλοι δεν το εχουμε το πιλοταρισμα οποτε σωζει ειδικα στις σαπουνοπιστες των ελληνικων δρομων. δεν το θελεις βγαλε την ασφαλεια και εισαι κομπλε.

SpeakeasyBlues
21/04/2012, 09:23
χωρις να θελω να θιξω ολους τους Rossi & stoner των ελληνικων δρομων... αλλα πολλοι δεν το εχουμε το πιλοταρισμα οποτε σωζει ειδικα στις σαπουνοπιστες των ελληνικων δρομων. δεν το θελεις βγαλε την ασφαλεια και εισαι κομπλε.

Εγώ δεν θίγομαι, απλά είμαι στο κεκλιμμένο επίπεδο της γήρανσης και δεν μπορώ να αλλάξω τρόπο οδήγησης.

KostasV2
21/04/2012, 11:38
χωρις να θελω να θιξω ολους τους Rossi & stoner των ελληνικων δρομων... αλλα πολλοι δεν το εχουμε το πιλοταρισμα οποτε σωζει ειδικα στις σαπουνοπιστες των ελληνικων δρομων. δεν το θελεις βγαλε την ασφαλεια και εισαι κομπλε.

Αν δεν το θέλω, γιατί να έχω το βάρος, την πολυπλοκότητα, και φυσικά το κόστος του; Για να τα κονομάει η Bosch από τα royalties;

Pit S3
21/04/2012, 12:53
Ναι ρε παλικαρια ωραια ειναι να γλυστραει το λαστιχο πριν τη στροφη ωραια ειναι να φρεναρεις οπως θες...αλλλα με την ιδια λογικη ακομα πιο ωραια ειναι ναι σε φυσαει ο αερακι στο προσωπο και μην τα χωνεις σε πανακριβα κρανη και ρουχα, μονο που πλεον ξερουμε, πεσιμο χωρις αυτα ισον πονος και ισως χειροτερα.
παντα καθε τι καινουριο εχει και βαρος και κοστος και πολλα προβληματα ομως κανεις δεν διαφωνει οτι ολα βελιωνονται και βοηθανε, σε εναν τελειο κοσμο η ασφαλτος θα ηταν υαλοχαρτο οπως τις πιστες οι μπαριερες θα ηταν μαλακές και θα υπηρχαν αμμοπαγιδες παντου...και οι μ@λ@κες οι κουτακιδες δεν θα κυκλοφορουσαν αναμεσα μας.

chr1s_86
21/04/2012, 14:57
σε εναν τελειο κοσμο η ασφαλτος θα ηταν υαλοχαρτο

Δεν είναι σε έναν τέλειο κόσμο, ΕΙΝΑΙ στο μεγαλύτερο μέρος του άλλου πολιτισμένου κόσμου

trelf
22/04/2012, 04:12
το ABS ειναι MUST.........ξεκολλατε!!! και αλλοι "νιώθουμε" πως να φρεναρουμε...αλλα επειδη κανεις δεν ειναι τελειος....μια μαλακια θα γινει και εφυγες....

και μην ακουσω χαζομαρες οτι χωρις ABS φρεναρει καλυτερα....γιατι στην τελικη την πισω ροδα την ελεγχεις και με κατεβασματα....κανεις ομως δεν φρεναρει μπλοκαροντας την μπροστα!!!

τωρα,για τα αυτοκινητα αλλου παπα ευαγγελιο...και για χωματινες διαδρομες επισης....καλο θα ειναι να μπορει να απενεργοποιηθει!

Cpt. Haddock
22/04/2012, 07:24
Πόσο βαρυ ειναι το ABS? :confused::lol:

dimzan
22/04/2012, 13:12
Πόσο βαρυ ειναι το ABS? :confused::lol:

στις συγχρονες μηχανες η μοναδα μαζι με ολα τα εξτρα σωληνακια και αισθητηρες ζυγιζει 4 εως 7 κιλα. Δεν ειναι και τραγικο. Σε κανα ss μονο αν ειναι πολυ ψαγμενος καποιος θα το καταλαβει. Σε πολυ παλαιοτερες γενιες το συστημα του abs ηταν αισθητα πιο βαρυ καθως ηταν πανω απο 10 κιλα

Cpt. Haddock
22/04/2012, 14:21
Αδερφε, πολλα μου φαινονται. Επειδη το έχω δει "λυμενο" σε tiger 1050, θεωρουσα οτι ειναι αισθητα ελαφρυτερο. Τεσπα, δεν παίζει αυτο ρόλο οπως λες.

Joyrider
22/04/2012, 16:09
Τι να πουν τα καημένα τα cbr με το c-abs που κουβαλάνε συν 10-12 κιλά. Όλα τα τέστ πάντως μιλάνε για την άψογη λειτουργία του ακόμα και στην πίστα.

dimzan
22/04/2012, 16:12
στο καινουριο cbr 600rr ειναι περιπου 7 κιλα. Σκεψου οτι η μοναδα του abs ειναι περιπου 2-3 κιλα και οτι ολες οι σωληνωσεις των φρενων πρεπει να περασουν απο την κεντρικη μοναδα που ειναι κατω απο τη σελα. Οι αισθητηρες εχουν μικρο βαρος ομως βαλε οτι ολο αυτο το συστημα εχει ενα καρο ηλεκτρικα που πρεπει να παντρευτουν με την υπολοιπη μηχανη.

δες κατω δεξια στο πινακακι

http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CBR600RR

Specialized
22/04/2012, 16:14
Πηρα μηχανη με ABS και αναρωτιομουνα αν χρειαζόταν, έκανα χθες ένα φρενάρισμα πανικού και είδα πόσο καλα λειτουργεί! Απο εδω και πέρα μόνο με ΑΒS! Πραγματικα στις μηχανές σώζει ζωές! Η ΕΕ καλα κάνει και το επιβάλει.

trelf
23/04/2012, 00:33
Πηρα μηχανη με ABS και αναρωτιομουνα αν χρειαζόταν, έκανα χθες ένα φρενάρισμα πανικού και είδα πόσο καλα λειτουργεί! Απο εδω και πέρα μόνο με ΑΒS! Πραγματικα στις μηχανές σώζει ζωές! Η ΕΕ καλα κάνει και το επιβάλει.

το ιδιο ακριβως....πλεον ΜΟΝΟ με ABS!!!

gixxerpap
23/04/2012, 03:05
Αν δεν το θέλω, γιατί να έχω το βάρος, την πολυπλοκότητα, και φυσικά το κόστος του; Για να τα κονομάει η Bosch από τα royalties;

Ισως γιατί δεν κυκλοφορείς μόνος σου στο δρόμο?
Ίσως γιατί δε θέλω να με πάρεις παραμάζωμα σε ένα φρενάρισμα πανικού (που μεταξύ μας, δε διαφέρει σε τίποτα απο αυτό του βίντεο)?

Pit S3
23/04/2012, 09:43
οι παλαιωτεροι φρεναρουν πολυ καλα σε συνθηκες που τουλαχιστων εγω θα την ετρωγα τη τουμπα για πλακα εχουν μαθει (μετα απο τουμπες συνηθως βεβαια) αλλα σε φρεναρισμα πανικου σε βροχη γλυτσα κλπ ουτε πιλοτος gp δε τη σωζει.

McTalas
23/04/2012, 12:31
και εγω οταν δεν ειχα δοκιμασει το abs τα ιδια ελεγα, αχρηστο το θεωρουσα, οταν ομως δωκιμασα εστω και το ξεφτιλα του στρωματος αλλαξα γνωμη, Μαγκες κακα τα ψεματα αλλα για καθημερινη μετακινιση το abs ειναι απαραιτητο και οποιος λεει το αντιθετο πολυ απλα δεν ξερει τι λεει.&-
Για χωμα και πιστα δεν το συζητω καθολου εννοειται, αλλα για δρομο μακαρι να ειχαν ολα τα μηχανακια.
Και σιγα το βαρος ρε παιδια, τι ειναι τα 10 κιλα εξτρα? εδω καποτε τα μηχανακια ζιγιζανε "τονους" τα + 10 κιλα μας πειραξανε? υπερβολες.

εδιτ: disclamer για τα ορθογραφικα: βγαινει στραβα ο φρονυμιτης και με εχει πεθανει στον πονο... :D

sniper
23/04/2012, 12:48
Αν σας πειράζουν τα 7 κιλά να αδυνατήσετε.

OldMan
23/04/2012, 12:58
..κανεις ομως δεν φρεναρει μπλοκαροντας την μπροστα!!!
Πως φαίνεται ότι δεν έχεις βγει βόλτα με τον Fantacid...;)

kostas777
23/04/2012, 21:44
το μόνο που με προβληματίζει, είναι τι γίνεται στην περίπτωση «πέφτω ή στουκάρω».

δεν έχω οδηγήσει με ABS, αλλά μου έχει τύχει να μου πεταχτεί πεζός στα 4-5 μέτρα και να αναγκαστώ να ρίξω τη μηχανή.. αλλιώς θα τον είχα διαμελίσει. ευτυχώς που δεν έπαθε τίποτα το παλληκάρι.. μου φαίνεται όμως ότι αν είχα ABS ίσως να μη τη γλύτωνε.

και σε άλλη περίπτωση ή θα έριχνα τη μηχανή ή θα στούκαρα σε αυτοκίνητο. η πτώση αν και μεγάλη και επώδυνη, δεν θα ήταν τίποτα μπροστά στη στούκα, το μηχανάκι (και πιθανώς κι εγώ..) θα ήταν για πέταμα τώρα.

δεν λέω ότι δεν σώζει ζωές φυσικά, απλά επειδή μου έχουν τύχει τα παραπάνω κάμποσες φορές, δεν ξέρω πως θα αντιμετώπιζα μια τέτοια κατάσταση με ABS. σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο;

dmf
23/04/2012, 22:13
Τί εννοείς ρίχνεις τη μηχανή; Μπλοκάρεις επίτηδες την μπροστά ρόδα; Και μετά αφού πέσει δεν συνεχίζει να σέρνεται;

kostas777
23/04/2012, 22:24
Τί εννοείς ρίχνεις τη μηχανή; Μπλοκάρεις επίτηδες την μπροστά ρόδα; Και μετά αφού πέσει δεν συνεχίζει να σέρνεται;

ναι.. επίτηδες ξε-επίτηδες σε τόσο μικρή απόσταση ή θα έπεφτα κάτω ή πάνω του.. η μηχανή έπεσε και πέρασε σχεδόν από κάτω του και αυτός έκανε ένα μικρό άλμα και τον βρήκε λίγο στο πόδι. με abs θα είχα σταματήσει νωρίτερα αλλά θα τον είχα πάρει αγκαλιά. όσο για το αυτοκίνητο, πέφτοντας η μηχανή χώθηκε από κάτω του και έτσι δεν βρήκε πουθενά στο αυτοκίνητο, ενώ εγώ βρέθηκα να σέρνομαι πίσω από τη μηχανή. άλλη φορά θα έπεφτα σε σταματημένο σε φανάρι.. η μηχανή βρέθηκε από κάτω χωρίς να το χτυπήσει, ίσα που ακούμπησε κι εγώ πριν προλάβω να πέσω κάτω, έπεσα σε ένα παρκαρισμένο στην πόρτα του κι έτσι δεν χτύπησα.. τεσπα, ιστορίες για αγρίους :cool: μάλλον μόνο σε εμένα συμβαίνουν αυτά..

dimis_gr
23/04/2012, 23:34
αν και λίγο καιρό κάτοχος μηχανής με abs έχω να πω ότι εμένα με έσωσε από τούμπα σε λιγότερο από μήνα. Κινούμενος τσιμισκή(θεσσαλονίκη) αμαξι με ελαφρόμυαλη οδηγό αποφασίζει στα 3-4 μετρα από μένα να κόψει στην λωρίδα μου χωρίς καν να κοιτάξει δεξιά αριστερά. Οπότε αντίδραση μου ήταν να κοκαλόσω για να μην κολήσω και δεν κόλησα τελικά, πήγαινα με 30-35. Χωρίς abs χαλαρά τούμπα και η μηχανή κάτω από το αμάξι. Οπότε τα λίγα λεφτα παραπάνω που έδωσα για να αγοράσω μοντέλο με abs για μένα ήδη αποσβέστηκαν

dimzan
23/04/2012, 23:40
ναι.. επίτηδες ξε-επίτηδες σε τόσο μικρή απόσταση ή θα έπεφτα κάτω ή πάνω του.. η μηχανή έπεσε και πέρασε σχεδόν από κάτω του και αυτός έκανε ένα μικρό άλμα και τον βρήκε λίγο στο πόδι. με abs θα είχα σταματήσει νωρίτερα αλλά θα τον είχα πάρει αγκαλιά. όσο για το αυτοκίνητο, πέφτοντας η μηχανή χώθηκε από κάτω του και έτσι δεν βρήκε πουθενά στο αυτοκίνητο, ενώ εγώ βρέθηκα να σέρνομαι πίσω από τη μηχανή. άλλη φορά θα έπεφτα σε σταματημένο σε φανάρι.. η μηχανή βρέθηκε από κάτω χωρίς να το χτυπήσει, ίσα που ακούμπησε κι εγώ πριν προλάβω να πέσω κάτω, έπεσα σε ένα παρκαρισμένο στην πόρτα του κι έτσι δεν χτύπησα.. τεσπα, ιστορίες για αγρίους :cool: μάλλον μόνο σε εμένα συμβαίνουν αυτά..

πραγματικα παιζει να εισαι ο μονος...

μηπως παιζεις το armagedon real edition?

npat
23/04/2012, 23:45
ναι.. επίτηδες ξε-επίτηδες σε τόσο μικρή απόσταση ή θα έπεφτα κάτω ή πάνω του.. η μηχανή έπεσε και πέρασε σχεδόν από κάτω του και αυτός έκανε ένα μικρό άλμα και τον βρήκε λίγο στο πόδι. με abs θα είχα σταματήσει νωρίτερα αλλά θα τον είχα πάρει αγκαλιά. όσο για το αυτοκίνητο, πέφτοντας η μηχανή χώθηκε από κάτω του και έτσι δεν βρήκε πουθενά στο αυτοκίνητο, ενώ εγώ βρέθηκα να σέρνομαι πίσω από τη μηχανή. άλλη φορά θα έπεφτα σε σταματημένο σε φανάρι.. η μηχανή βρέθηκε από κάτω χωρίς να το χτυπήσει, ίσα που ακούμπησε κι εγώ πριν προλάβω να πέσω κάτω, έπεσα σε ένα παρκαρισμένο στην πόρτα του κι έτσι δεν χτύπησα.. τεσπα, ιστορίες για αγρίους :cool: μάλλον μόνο σε εμένα συμβαίνουν αυτά..

Πες αλήθεια τώρα... δουλεύεις κασκαντέρ στο χόλυγουντ?

:lol:

kostas777
24/04/2012, 16:12
Πες αλήθεια τώρα... δουλεύεις κασκαντέρ στο χόλυγουντ?

:lol:

το να κυκλοφορείς επί 20 χρόνια με μηχανή στην Αθήνα.. κάτι τέτοιο δεν είναι; πιο επικίνδυνο μάλιστα :lol:

kostas777
24/04/2012, 16:13
πραγματικα παιζει να εισαι ο μονος...

μηπως παιζεις το armagedon real edition?

rfactor αν έχεις υπόψη...

συμμετέχω σε πρωταθλήματα και είμαι συνήθως μέσα στο top 10, έχω και podiums κλπ. ξέρω όλες τις πίστες.. ακόμη και τις ελληνικές ;) κυρίως formula1

dimzan
24/04/2012, 18:27
rfactor αν έχεις υπόψη...

συμμετέχω σε πρωταθλήματα και είμαι συνήθως μέσα στο top 10, έχω και podiums κλπ. ξέρω όλες τις πίστες.. ακόμη και τις ελληνικές ;) κυρίως formula1

το armagedon για πλακα το γραψα (και καλα οτι προσπαθεις να πετυχεις τους πεζους με τη μηχανη για να κερδισεις ποντους.... cold joke sorry)

επαιζα Lfs , ειχα καψει ωρες με την G25 την οποια εχω αγορασει πουλησει 3 φορες. Τωρα καιω κανονικα λαστιχα....

σρυ για το οφφ...

kostas777
24/04/2012, 18:32
το armagedon για πλακα το γραψα (και καλα οτι προσπαθεις να πετυχεις τους πεζους με τη μηχανη για να κερδισεις ποντους.... cold joke sorry)

μάλλον αυτός προσπαθούσε να πετύχει εμένα.. εγώ κανονικά πήγαινα ο καημένος..


επαιζα Lfs , ειχα καψει ωρες με την G25 την οποια εχω αγορασει πουλησει 3 φορες. Τωρα καιω κανονικα λαστιχα....

κι εγώ, η G25 δεν βγαίνει ποτέ από το γραφείο! καίω και κανονικά λάστιχα φυσικά από πριν πάρω την G25. κρίμα που δεν υπάρχει κάτι ανάλογο για μηχανές ρε γαμώτο.. πάντως καμία σχέση το rF με το LFS. τώρα έχει βγει και το rF2 το οποίο δεν το έχω αγοράσει ακόμα (που λεφτά :()


σρυ για το οφφ... παρομοίως

nikos_abel
25/04/2012, 07:04
το μόνο που με προβληματίζει, είναι τι γίνεται στην περίπτωση «πέφτω ή στουκάρω»....

...δεν λέω ότι δεν σώζει ζωές φυσικά, απλά επειδή μου έχουν τύχει τα παραπάνω κάμποσες φορές, δεν ξέρω πως θα αντιμετώπιζα μια τέτοια κατάσταση με ABS. σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο;

Κωστάααακη ----> κλικ μι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=111296&highlight=) (και ήμανε γκαβάδι ή μάλλον πιο γκαβάδι από τώρα τότες)

Το θέμα είναι ο συνδυασμός των γεγονότων. Αν πας με 160 και σου βγει γάτα στα 5m τι με ΑΒΣ τι χωρίς.....

ERRIKA
25/04/2012, 07:39
Ψηφίζω ABS δαγκωτό κι εγώ. Μ'έχει γλιτώσει σε φρεναρίσματα "πανικού" (όπου πανικός όρα u-turn προπορευομένων αυτοκινήτων, η γάτα του Νίκου Άβελ αλλά στα 10 μ. κλπ.) Αν ο εχθρός σου βγει στα 2 μέτρα, και μαζί και μόνος ίδιος είν'ο πόνος...

kostas777
25/04/2012, 17:55
Κωστάααακη ----> κλικ μι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=111296&highlight=) (και ήμανε γκαβάδι ή μάλλον πιο γκαβάδι από τώρα τότες)

Το θέμα είναι ο συνδυασμός των γεγονότων. Αν πας με 160 και σου βγει γάτα στα 5m τι με ΑΒΣ τι χωρίς.....

το είδα!

πραγματικά όπως λες, σε έσωσε. βέβαια υπάρχουν κάποιες διαφορές.. μερικές από τις οποίες:

1. είμαι σχετικά έμπειρος με πολλά είδη μηχανών, όλα χωρίς ABS. δεν είχα ποτέ σοβαρό ατύχημα, πάντα κατάφερνα να φρενάρω, να αποφεύγω κλπ.. 20ετή πείρα μέχρι στιγμής χωρίς «διακοπές» (δεν έχω αυτοκίνητο, 100% μηχανή όλον τον χρόνο). μου φαίνεται ότι άμα πάρω μηχανή καινούργια με ABS, θα πρέπει να αναθεωρήσω και να «ξαναμάθω» κάποια πράγματα. αλλά τζάμπα έφτιαχνα skills τόσον καιρό γμτ; χαχα

2. σκέφτηκες «στουκάρω...» καμιά 10ριά φορές, ένιωσες το ABS να χτυπάει, περίμενες να δεις τι θα γίνει κλπ. κλπ.
..εγώ από το «γαμωτ... γαμωτ... γαμωτ...» πρόλαβα να σκεφτώ μόνο το «γαμ»! χωρίς πλάκα, ο χρόνος βλέπω-στουκάρω ήταν κάτω από 1 δευτ.. ποιό ABS...

3. δεν έχω μάθει να οδηγώ με ABS.. έχω μάθει να κάνω ακροβατικά και να το σώζω. όλα αυτά είναι αυτόματα βέβαια, όπως είπα και πιο πάνω, μέσα σε ένα «γαμ» δεν υπάρχουν περιθώρια για τίποτα άλλο

4. τα μηχανάκια μου δεν έχουν ABS.. αλλά δεν ξέρω αν μπαίνει κιόλας σε παλιό μηχανάκι. και δεν θέλω καινούργιο, θέλω αυτά που έχω. τώρα να βάλω ABS σε SS μηχανή δεν βλέπω τον λόγο.. (όπως και TC και power modes, αλλά αυτό μια άλλη κουβέντα)


για νέους ή άπειρους οδηγούς πάντως, νομίζω ότι είναι σχεδόν απαραίτητο χωρίς κουβέντα. όπως και τα άλλα που ανέφερα πιο πάνω. αλλά μερικοί είμαστε old school :)

kostaspetrou
25/04/2012, 18:04
Καμμιά εμπειρία,καμμιά ικανότητα δεν μπορεί να νικήσει το φρενάρισμα ΠΑΝΙΚΟΥ.
Α και μην πει κάποιος ότι ΠΟΤΕ(ξαναλέω:ΠΟΤΕ) δεν έχει πανικοβληθεί οδηγώντας σε δημόσιο δρόμο.
Μηχανάκι με ΑΒS δεν έχω αλλά πολύ θα'θελα ν'αποκτήσω ένα.
Αν δεν έχεις προκαταλήψεις μπορείς ν'αλλάξεις το στυλ σου(ή έστω να προσπαθήσεις).
Εξέλιξη μάγκες...καλό είναι!

kostas777
25/04/2012, 18:33
Καμμιά εμπειρία,καμμιά ικανότητα δεν μπορεί να νικήσει το φρενάρισμα ΠΑΝΙΚΟΥ.
Α και μην πει κάποιος ότι ΠΟΤΕ(ξαναλέω:ΠΟΤΕ) δεν έχει πανικοβληθεί οδηγώντας σε δημόσιο δρόμο.

παίζει να είναι και κωλοφαρδία.. μου έχει τύχει φρενάρισμα πανικού στην πειραιώς-καθρέφτη.. ανάμεσα από τα αυτοκίνητα, πήγαινα (μαλακία) με παραπάνω από ό,τι έπρεπε και βλέπω ξαφνικά μπροστά μου μούρη αυτοκινήτου που έμπαινε από διαστάυρωση. 16ρης τροχός μπροστά.. τσαρούχωμα πανικού, μπλοκάρισμα, σκι για ένα-δύο μέτρα, άφημα, ξαναπάτημα, ξανα σκι, ξανααφημα ξαναπάτημα, δίνω και μια στο πίσω, γλυστράει και αυτό και γυρνάει η μηχανή στο πλάϊ, το αφήνω, ισιώνει και περνάω ξυστά σχεδόν πλαγιασμένος από μπροστά του σε απόσταση χιλιοστών.

(όλα αυτά στον διάδρομο ανάμεσα από τα αυτοκίνητα που ήταν σταματημένα ή πήγαιναν πολύ αργα γιατί είχε κίνηση)

ΟΚ, δεν υπάρχω.. τότε δεν υπήρχαν ABS όμως. δεν διαφωνώ, καλά τα λέτε εσείς...

trelf
25/04/2012, 18:48
στην ουσία λειτουργησες σαν abs ...οκ στο στεγνό το χεις πες κ 9/10 θα το καταφέρεις ...στο βρεγμένο φιλε μου ,θα φας τέτοια άγρια "σφαλιάρα" γλιστρώντας που δε θα προλάβεις να κάνεις κιχ ...

kostas777
25/04/2012, 18:58
στην ουσία λειτουργησες σαν abs ...οκ στο στεγνό το χεις πες κ 9/10 θα το καταφέρεις ...στο βρεγμένο φιλε μου ,θα φας τέτοια άγρια "σφαλιάρα" γλιστρώντας που δε θα προλάβεις να κάνεις κιχ ...

άρα μου προτείνεις να πάρω αυτοκίνητο, να υποθέσω.

ενοοείται ότι κυκλοφορώ και με βροχή..

Bladerunner
25/04/2012, 19:21
Δεν έχω να προσθέσω πολλά στο θέμα. Μόνο να επισημάνω ότι το ABS έχει ακόμα ένα πολύ μεγάλο - κατά τη γνώμη μου - πλεονέκτημα. Μπορείς να επιχειρήσεις ελιγμό επιβραδύνοντας ταυτόχρονα! Χωρίς να έχεις ιδιαίτερο άγχος για πιθανό μπλοκάρισμα του τροχού.

npat
25/04/2012, 19:35
άρα μου προτείνεις να πάρω αυτοκίνητο, να υποθέσω.

ενοοείται ότι κυκλοφορώ και με βροχή..

Κανένας δεν είπε ότι πρέπει να απαγορευτεί η κυκλοφορία σε παλιότερα μηχανάκια που δεν έχουν ABS.

Για ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ όμως μηχανάκια, που πρόκειται να κυκλοφορήσουν στον δρόμο, το να μην έχουν ABS (στις μέρες μας που η τεχνολογία έχει ωριμάσει αρκετά) είναι απαράδεκτο. Επιπλέον η υποχρεωτική (άρα και μαζική) εφαρμογή του θα ρίξει πολύ και το κόστος.

Μπλοκάρισμα μπροστινού με σχετικά υψηλή ταχύτητα, υπό ιδανικές συνθήκες (όταν ουσιαστικά το περιμένεις) παίζει να το σώσεις. Μπλοκάρισμα μπροστινού με λίγα χιλιόμετρα, σε δρόμο με αμφίβολη πρόσφυση (που συμβαίνει ξαφνικά, ενώ δεν το περιμένεις) και με τις αισθήσεις σου να έχουν βαρέσει τιλτ για το τρακάρισμα που έρχεται, μπορεί να σώσεις ΜΟΝΟ από καθαρή τύχη. Κατά τα άλλα, δεν οδηγείς με κάποιον διαφορετικό τρόπο: Οδηγείς σαν να μην είχες ABS. Αυτό απλά βρίσκεται εκεί για να σε σώσει αν / όταν συμβεί η στραβή.

Επίσης, μια και το 'φερε η κουβέντα, συνειδητοποιώ εμπράκτως ΠΟΣΟ διαφορά μπορεί να έχει ABS από ABS, συγκρίνοντας την διαφορά της βέφας (που δεν έχει ΚΑΝ το σούπερ εξελιγμένο CABS του CBR) με το CBF που είχα, αλλά και με το GSR του αδελφού μου. Άβυσσος πραγματικά... Ακόμη όμως και το (σχετικά απότομο) ABS του CBF / GSR είναι 1000 φορές προτιμότερο από καθόλου...

kostaspetrou
25/04/2012, 19:52
παίζει να είναι και κωλοφαρδία.. μου έχει τύχει φρενάρισμα πανικού στην πειραιώς-καθρέφτη.. ανάμεσα από τα αυτοκίνητα, πήγαινα (μαλακία) με παραπάνω από ό,τι έπρεπε και βλέπω ξαφνικά μπροστά μου μούρη αυτοκινήτου που έμπαινε από διαστάυρωση. 16ρης τροχός μπροστά.. τσαρούχωμα πανικού, μπλοκάρισμα, σκι για ένα-δύο μέτρα, άφημα, ξαναπάτημα, ξανα σκι, ξανααφημα ξαναπάτημα, δίνω και μια στο πίσω, γλυστράει και αυτό και γυρνάει η μηχανή στο πλάϊ, το αφήνω, ισιώνει και περνάω ξυστά σχεδόν πλαγιασμένος από μπροστά του σε απόσταση χιλιοστών.

(όλα αυτά στον διάδρομο ανάμεσα από τα αυτοκίνητα που ήταν σταματημένα ή πήγαιναν πολύ αργα γιατί είχε κίνηση)

ΟΚ, δεν υπάρχω.. τότε δεν υπήρχαν ABS όμως. δεν διαφωνώ, καλά τα λέτε εσείς...
Αν ήταν ικανότητα τότε δε θα σα πειράζει να το ξανακάνεις,σωστά;
Σε κόβω να μη θες να το ξαναζήσεις... :cool:
Αυτό σου λέω,με καλό ABS το κάνεις συνεχώς και με καλύτερο αποτέλεσμα απ'το άσε πάτα τη μανέτα.
Αρκεί να εμπιστευτείς τις δυνατότητές του και να φρενάρεις ΔΥΝΑΤΑ.
Δες και το παρακάτω:

Μπλοκάρισμα μπροστινού με λίγα χιλιόμετρα, σε δρόμο με αμφίβολη πρόσφυση (που συμβαίνει ξαφνικά, ενώ δεν το περιμένεις) και με τις αισθήσεις σου να έχουν βαρέσει τιλτ για το τρακάρισμα που έρχεται, μπορεί να σώσεις ΜΟΝΟ από καθαρή τύχη.
Σωστότατο!

dimzan
25/04/2012, 21:18
Θα το παιξω δικηγορος του διαβολου (παρολο που τασσομαι καθολικα υπερ του ABS)

Το abs δε σε αφηνει να παιξεις πισω. Νομιζω τα καινουρια cbr με abs αφηνουν εκτεταμενο γλυστριμα του πισω τροχου. Σε ολα τα υπολοιπαμε το που παει να γλυστρισει παραπανω η μηχανη και να κανεις αναποδα τιμονια σε μαζευει. Απιστευτο ξενερωμα. Τραβαγα τα μαλλια μου την πρωτα βδομαδα συμβιωσης με αυτο. Φυσικα αυτο εχει το θετικο οτι σε μια στροφη αν σε κλεισει καποιος και πατησεις το πισω πολυ απλα δε σαβουριαζεσαι. Το abs δε σε αφηνει να πεταξεις κωλο στη στροφη οποτε σε στιγμη πανικου νΑΙ βοηθαει. Θα μπορουσαν ομως να το εχουν ρυθμισμενο ωστε οταν πατας μονο το πισω να γλυστραει περισσοτερο, και μονο οταν πατας και το μπροστινο να σε φρεναρει οσο ασφαλεστερα γινεται.

Κατα συνεπεια του απο πανω, ειμαι της αποψης οτι δεν μαθαινουμε τοσο πολυ τη μηχανη μας, μιας και αλλος εγκεφαλος σκεφτεται το φρεναρισμα και τη δυναμικη της μοτοσυκλετας αντι για εμας. Θα μου πειτε οτι καποια ηλεκτρονικα καλως υπαρχουν, γιατι πχ υπαρχει και εγκεφαλος που σκεφτεται καθε ποτε θα ναψει το μπουζι και δεν παταμε εμιες κανα κουμπι. Με το φρεναρισμα ειανι αλλιως ομως. Το cb το παιζα στα δαχτυλα και με τα φρενα και δεν επεσα ποτε, το ενιωθα καλυτερα. Τωρα εχω την αισθηση αποστασιοποιησης. Ασε που οποιος συνηθισει με abs εχει θεμα με τα non-abs μηχανακια. Εχει ο πατερας μ ενα ΧΤ600 που προφανως δεν εχει abs. Δε λεω, τα φρενα του ΧΤ ειναι για το μπεο που μαζι με τις μαλακες αναρτησεις εισαι στη φαση τρακαρω-δεν τρακαρω-τρακαρω-δεν τρακαρω-τρακαρω-δεν τρακαρω- , αλλα ρε παιδια καθε φορα που το οδηγαω στα πρωτα λγιο πιο αποτομα φρεναρισματα μπλοκαρω μπροστινο για πλακα. Και δεν ειανι κανας καγκουρας ο φαδερ να κυκλοφορει με λαστιχα φιτιλια.


Τελος να πω οτι οι βαριες μηχανες εχουν μεγαλο οφελος απο το abs. Δεν κουμανταρεται καμια βαρια μηχανη αμα χαθει το μπροστινο. Οποτε καλυτερα να μη χαθει ποτε.

Ο φιλος απο πανω ανεφερε επιτακτικο abs και μαζικοτερη παραγωγη. Συμφωνω απολυτα. Προσωπικα θα ηθελα και τα παπακια να εχουν. Σκεφτειτε ποσο πιο δημοφιλες ειανι το παπακι και τα μικρα σκουτερ-μηχανες , αρα και τι αγοραστικο κοινο εχουν. Ποσα κοριτσακια ονειρευονται μικρες τις μηχανες και καταληγουν με σκουτερ ή παπακι? εγω ξερω ηδη αρκετες. Σε φρεναρισμα πανικου ολοι οι απειροι απο το μπροστινο την τρωνε. Οι πιο εμπειροι ισως εχουν μαθημενο το χερι τους να μην τσαρουχωνει ομως μικρες οι πιθανοτητες.


Καλες βολτες :)

trelf
26/04/2012, 01:48
άρα μου προτείνεις να πάρω αυτοκίνητο, να υποθέσω.

ενοοείται ότι κυκλοφορώ και με βροχή..

είπα πάρε αυτοκίνητο ;...είπα μηχανή με ABS κ έχεις ασφάλεια στο απότομο φρεναρισμα ΚΑΙ στο βρεγμένο !

kostas777
30/04/2012, 17:55
Για ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ όμως μηχανάκια, που πρόκειται να κυκλοφορήσουν στον δρόμο, το να μην έχουν ABS (στις μέρες μας που η τεχνολογία έχει ωριμάσει αρκετά) είναι απαράδεκτο. Επιπλέον η υποχρεωτική (άρα και μαζική) εφαρμογή του θα ρίξει πολύ και το κόστος.

θα ήθελα, τουλάχιστον στα "super sport", να υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησής του. αλλιώς δεν θα το έπαιρνα. θα έπαιρνα δηλαδή SS για να εξελιχθώ σαν οδηγός, να αποκτήσω (αν τα καταφέρω) τον απόλυτο έλεγχο, να οδηγήσω «αγωνιστικά» σε πίστα. όχι δηλαδή για τους λόγους που παίρνουν οι περισσότεροι. επειδή θα κυκλοφορεί και στον δρόμο είναι καλό έως απαραίτητο να διαθέτει ABS, αλλά εξίσου απαραίτητο θα ήταν το κουμπάκι "off" στα «ειδικά» μηχανάκια.

kostas777
30/04/2012, 18:00
Αν ήταν ικανότητα τότε δε θα σα πειράζει να το ξανακάνεις,σωστά;
Σε κόβω να μη θες να το ξαναζήσεις... :cool:

σωστά, αλλά μιας και δεν διαθέτω ABS, παίζει να το ξαναζήσω!

από την άλλη, σκέφτομαι όλα τα ατυχήματα που έχω πάθει ή που έχω σώσει.. όπως μερικά που ανέφερα. στα περισσότερα από αυτά δεν θα με «έσωζε» το ABS και, αν δεν κάνω λάθος, θα είχα στουκάρει αντί πέσει πριν στουκάρει. με λιγότερα χιλιόμετρα μέν, αλλά στούκα ίσον στούκα και χύμα ίσον χύμα.

όμως για κάποιον που έχει μάθει να γραπώνει τα φρένα στον πανικό, το να οδηγήσει μηχανάκι χωρίς ABS και χωρίς να έχει κάνει αρκετή «προπόνηση» σε αυτό, ισοδυναμεί με αυτοκτονία. έτερον εκάτερον..

kostas777
30/04/2012, 18:01
είπα πάρε αυτοκίνητο ;...είπα μηχανή με ABS κ έχεις ασφάλεια στο απότομο φρεναρισμα ΚΑΙ στο βρεγμένο !

επειδή κι εγώ είπα..

ότι η μηχανή μου δεν έχει ABS και δεν σκοπεύω να πάρω άλλη για τον λόγο αυτό.

ΟΚ, άμα γεράσω και θέλω άλλου είδους μηχανή πια, θα φροντίσω οι επιλογές μου να είναι όλες ABSάτες.

όμως τώρα ελπίζω να μου επιτρέπεις να κυκλοφορώ με το μηχανάκι μου κι ας κάνω τον ταρζάν που και που. :)

kostaspetrou
30/04/2012, 22:33
σωστά, αλλά μιας και δεν διαθέτω ABS, παίζει να το ξαναζήσω!

από την άλλη, σκέφτομαι όλα τα ατυχήματα που έχω πάθει ή που έχω σώσει.. όπως μερικά που ανέφερα. στα περισσότερα από αυτά δεν θα με «έσωζε» το ABS και, αν δεν κάνω λάθος, θα είχα στουκάρει αντί πέσει πριν στουκάρει. με λιγότερα χιλιόμετρα μέν, αλλά στούκα ίσον στούκα και χύμα ίσον χύμα.

όμως για κάποιον που έχει μάθει να γραπώνει τα φρένα στον πανικό, το να οδηγήσει μηχανάκι χωρίς ABS και χωρίς να έχει κάνει αρκετή «προπόνηση» σε αυτό, ισοδυναμεί με αυτοκτονία. έτερον εκάτερον..
Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση αυτά που λες είναι εικασίες.Με "θα" και αν δε γίνεται τίποτα.
Που ξέρεις ότι ΔΕ θα σ' έσωζε το ABS;Μπορείς να επαναλάβεις το συμβάν(φτου φτου πάντα όρθιος);
Δε μπορείς,άρα δε μπορείς να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο.
Όσο και να μη το παραδέχονται κάποιοι,το ABS φρενάρει καλύτερα και απ'τον καλύτερο αναβάτη σε δημόσιο δρόμο,ένα σωρό δοκιμές το'χουν αποδείξει.

Εξέλιξη κύριοι,αλλιώς ακόμα θ'αλλάζαμε το αβάνς με μοχλό στο τιμόνι! :lol:

McTalas
01/05/2012, 10:04
στο δρομο abs δε το συζητω,
στην πιστα πρεπει να εισαι πολυ γληγορος για να σε "κόβει" ενα εξελιγμενο abs.

ολα καλα με τα skills αλλα κακα τα ψεματα, οταν φρεναρεις με abs το βρακακι μας ειναι λιγοτερο λερωμενο απο οτι χωρις...;)

kostas777
01/05/2012, 10:07
Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση αυτά που λες είναι εικασίες.Με "θα" και αν δε γίνεται τίποτα.
Που ξέρεις ότι ΔΕ θα σ' έσωζε το ABS;Μπορείς να επαναλάβεις το συμβάν(φτου φτου πάντα όρθιος);
Δε μπορείς,άρα δε μπορείς να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο.

το ότι είναι εικασίες το διευκρίνισα. τα γεγονότα όμως έγιναν όπως έγιναν. ξέρω ακριβώς πως έγιναν και γιατί και δεν μπορώ να τα αλλάξω.. μπορώ μόνο να τα σκεφτώ για να καταλάβω και να ξέρω κάτι παραπάνω την επόμενη φορά. όπως είναι και μερικά που αν είχα abs, θα σταματούσα χωρίς να ακουμπήσω, ενώ στούκαρα γλυστρώντας. αυτά όμως δεν τα ανέφερα, ανέφερα τα άλλα, που δεν μπορώ να τα αποδείξω κιόλας καθώς δεν υπάρχει βίντεο και απλά μένει αυτό που λέω να είναι αλήθεια και να το θυμάμαι ακριβώς. οπότε δεν ξέρω αν μπορώ να το υποστηρίξω ακριβώς, αλλά κι εσύ το ίδιο απ'την άλλη. κανέναν δεν θέλω να πείσω, αφού όπως κατάλαβα μόνο σε εμένα συμβαίνουν αυτά και ζω από καθαρή κωλοφαρδία. άρα μπορώ και να ελπίζω :lol:


Όσο και να μη το παραδέχονται κάποιοι,το ABS φρενάρει καλύτερα και απ'τον καλύτερο αναβάτη σε δημόσιο δρόμο,ένα σωρό δοκιμές το'χουν αποδείξει.

δεν είμαι από τους κάποιοι που δεν το παραδέχονται, εννοείται ότι το κουπιούτερ πατάει το φρένο με πολύ μεγαλύτερο ρυθμό από εμένα και εγώ δεν μπορώ με την καμία. από την άλλη αυτό που δεν μπορεί να κάνει είναι να το μπλοκάρει, αλλά εγώ μπορώ. :lol:


Εξέλιξη κύριοι,αλλιώς ακόμα θ'αλλάζαμε το αβάνς με μοχλό στο τιμόνι! :lol:

εξέλιξη ξεξέλιξη, εγώ apple δεν παίρνω, πάρτε εσείς :lol:

nikos_abel
01/05/2012, 17:37
εξέλιξη ξεξέλιξη, εγώ apple δεν παίρνω, πάρτε εσείς :lol:

256454

DrIoannis
02/05/2012, 09:43
Πόσο βαρυ ειναι το ABS? :confused::lol:

2.5 κιλα είναι στο BMW S1000RR.

dmf
02/05/2012, 10:30
Ένα (καλό) χεσ**ο δηλαδή :P

dimzan
02/05/2012, 13:15
Ένα (καλό) χεσ**ο δηλαδή :P

αν εχεις να χεσ**ς ενα μηνα μπορει...


δεν ειναι απλα ενα καλο χεσ**ο , ειναι το χεσ**ο του αιωνα