PDA

View Full Version : (Καταναλωτική) Σκέψη...



NLS
19/02/2004, 10:26
Δεδομένα:

- εγγαμος βίος
- στεγαστικό κλπ.
- λεφτά λίγα
- δόση 200άρα για το ντακαρίδιο για ένα έτος ακόμα
- δεν βλέπω να ξαναλλάζω ever (είτε με την τωρινή, είτε μετά την όποια έστω ακόμα μια επόμενη)... το ever μεγάλη κουβέντα αλλά αυτό είναι το κλίμα (αν ειδικά εμφανιστεί μπόμπιρας μετά από 1-2 χρόνια)

Προβληματισμός:

*** Μένω με ότι έχω. Αγνοώ τον πλανήτη γύρω μου και δεν έγινε τίποτα. Στο κάτω κάτω καλά είναι.

*** Προγραμματίζω "αναβάθμιση" του αξιόπιστου και ήδη καλού διτρόχου μου. Γενικές "οδηγίες" για το τι να κάνω έχω, αλλά τα δεδομένα της επιλογής:

-> ξέσκισμα στον προγραμματισμό των διαδικασιών
-> ξέσκισμα στο ψάξιμο των "περιφερειακών" (μερικά καν δεν έρχονται Ελλάδα και ίσως κάτι να μην έρχεται ΚΑΝ Ευρώπη)
-> ξέσκισμα στο ψάξιμο για μηχανικούληδες που να ΞΕΡΟΥΝ τι να κάνουν με αυτά (ακόμα και αν δεν τα έχουν ξαναδει)
-> ότι γίνει λογικά εστί ΜΕΤΡΗΤΟ
-> δεν ξέρω το ακριβές ποσό (δεν φτάνουμε τα 1500 πάντως με τίποτα)
-> θα είναι ψαρωτικότερο να είναι "ειδικό" από το να έχω κάτι που ο άλλος περιμένει τι θα δει και αντιμετωπίσει ;)

όλα αυτά για μια αλλαγή σε περίπου 10+ αλογάκια στον τροχό (μια αλλαγή ισοδύναμη με +22% όμως!!!)

*** Προγραμματισμός για αποχωρισμό από την τωρινή ερωμένη και κανόνισμα για αλλαγή της με την κα. R1200GS. Αυτό φέρνει τα εξής δεδομένα:

-> δυνατότητα (ανεπιβεβαίωτη αλλά αρκετά σίγουρη) πώλησης στο μαγαζί και μετακύλισης και αναπροσαρμογής δόσεων αν μείνω στην μάρκα (που αυτό λέμε), πράγμα που μαλακώνει την μπουκιά μια και μπορεί να καταλλήξει η φάση απλά σαν να είχα παραπάνω χρόνια τις δόσεις που ήδη έχω...
-> με μιας αναβάθμιση και αλλαγή κατηγορίας
-> θα χωράω σε λιγότερα (αρκετά λιγότερα) μέρη, ειδικά στην καθημερινή πορεία στην πόλη (βέβαια έχω πάνω από 1-2 χρόνια να δω "κολημένο GS στην κίνηση" μια και μάλλον έχουν γίνει πιο ταρζάν από παλιότερα)
-> πάω στην κατηγορία που θεωρώ ultimate για το είδος μηχανών που γουστάρω (δηλ. πάω στο λίτρο -και βάλε-, με δυο κύλινδρους και να μπορεί να πατήσει λίγο-πολύ χώμα)
-> παίρνω κάτι που θα έχει τεράστια μεταπώληση (και είναι και στην πιο μεγάλη κατηγορία τιμής μοτό) οπότε ακόμα και αν αλλάξω θα τα κάνει όλα πιο εύκολα (ΠΟΣΟ να θέλει να βάλω μετά για να πάρω ΟΠΟΙΑ θα ήθελα σε 2-3 χρόνια ΑΝ ξανάλλαζα)΄
-> παίρνω κάτι που αφού μπορεί να μην ξαναλλαχτεί, άνετα μπορεί να σηκώσει ΠΟΛΛΑ χρονάκια στην πλάτη του (δεν ξέρω αν μπορούσα να πω αυτό αν πχ. έπαιρνα το caponord - σόρυ mr. capo)
-> είναι πιο "ξεκ*υλωμα" (ξέρετε, η μεγάλη αλλαγή, το "καινούριο" κλπ.) και έχει ΜΟΝΟ αναμονή, όχι και ξέσκισμα στο τρέξιμο (λες και έχω χρόνο) όπως η πάνω λύση
-> ρισκάρω (λίγο πάντως, δεν παίρνω και Sin Yiong πως τα λένε) να βγει φόλα (αφού παρουσιάστηκε πριν 1 μήνα και κυκλοφορεί σε 1 μήνα)

Οδηγίες:

Αποφύγετε να μου πείτε κάτι που δεν θα συνεισφέρει στη συζήτηση (πως να το πω πιο μαλακά το να μην αρχίσετε τις παπαριές κάποιοι; :D)

ΑΥΤΑ.

Μπουχουχου... τι να κάνω;

sas
19/02/2004, 10:40
Ακριβώς τα ίδια σκέφτομαι....
Αλλά θεωρώ ότι αν είναι να γίνει κάτι πρέπει να γίνει τώρα, γιατί αν "έρθουν" τα πιτσιρίκια τότε θα είναι πολύ πιο δύσκολο (λόγω προτεραιοτήτων).
Έτσι πιστεύω και έτσι μάλλον θα πράξω.

Και από την άλλη σκέφτομαι...δουλεύουμε σα χαμάληδες (από το πρωϊ μέχρι το βράδυ), είμαστε ακόμα "μικροί", έχουμε μια τρέλα (αν την έχουμε-μηχανές), η ζωή είναι μικρή και πρέπει να είναι ωραία.
Πιστεύω επομένως πράγματα που θα μας κάνουν να αισθανθούμε πολύ καλά και τα γουστάρουμε τρελά πρέπει να τα υλοποιούμε.;)

Θα μου πεις πολλά τα λεφτά για 2 τροχούς, εξαρτάται από το πόσο εσύ κοστολογείς την τρέλα σου και την ευχαρίστηση σου.

Βέβαι ότι πρόκειται για καταναλωτικό παιχνίδι και πέφτουμε στη παγίδα.....συμφωνά απόλυτα.
Η όποια αρρώστια όμως πληρώνεται (κυριολεκτικά και μεταφορικά):(

DUKASII
19/02/2004, 11:02
DE NOMIZO NA BREIS EYKOLA!
EGO PANTOS DE THA EMPAINA STO TRIPAKI NA RISO LEFTA STO 650!
EXO RIXEI APO TI XEREIS STO DUKE KAI XERO!NA EISOYNA SA KAI MENA...[KAYLOMENOS PITSIRIKAS, ME ELAXISTES SOBARES YPOXREOSEIS KAI POLLY KAYLA GIA TH MOTO POU KABALAEI]
NA PO ENTAXEI..KANTO NA SOY FYGEI TO KOLHMA!
AN TA RIXEIS PISTEYO OTI META..THA LES..KOITA RE MALAKA KATHISA KAI ERIXA TOSA LEFTA...KAI DEN EPERNA TO ALO NA HREMHSO;
H GNOMH MOY;
PARE AYTO POY ZAXARONEIS..AN KAI EFOSON EISAI ETOIMOS.[OIKONOMIKA KYRIOS] KAI AN KAI EFOSON NIKO...AYTO POY THA PAREIS EXEIS SKOPO NA TO XAREIS OPOS XERESAI ENA TETOIO ERGALEIO!
GIATI TO NA PAREIS TO 1200 GIA NA KANEIS DIADROMES MESA STHN ATHINA KAI NA GRAFEIS KAI 30 POST GIA TO POSO KALO EINAI DE NOMIZO [EGO BEBEA] OTI THA SOY PROSFEREI KATI!

PANTOS PROSEXE MHN PAREIS KATI ...TO OPOIO THA STERHSEI APO THN OIKOGENIA SOY KATI PIO ANAGAIO!

NLS
19/02/2004, 11:16
ε σε αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο και γι'αυτό έγραψα και την ΠΡΩΤΗ λύση

όλα είναι υπό μελέτη

θα δείξει

όμως ναι αν το πάρω πρέπει να το σκίσω κιόλας

εντωμεταξύ κάτι που δεν έλαβα υπόψη στην δεύτερη λύση (το φτιάξιμο) είναι το εξής...

μήπως επιρρεάσει την τιμή και προς τα κάτω; (το "φτιαγμένο" BMW, δεν είναι τόσο αναμενόμενο όσο το "φτιαγμένο" ΚΤΜ, και μπορεί να δράσει και ανάποδα στη μεταπώληση) εκτός βέβαια αν δεν αλλάξω

εκτός αν βρεθεί ο τρελαμένος και θέλει το 650GS που είναι πιο γρήγορο από τα άλλα 650GS (και από άλλα)

είναι μυστήρια λύση, ειδικά γιατί δεν βρίσκεις ΕΙΔΙΚΟ για το θέμα εδώ...

δεν είναι απλή μηχανή και "γνωστή" για πείραγμα... ξέρουν πολλοί να... βιδώνουν καλά μπαγκαζιέρες πάνω της, αλλά λίγοι (αν έχει κανένα στο ελλάντα) να κουρδίζουν αυτό που θα παρεμβάλω στον "εγκέφαλο" της και με δυναμόμετρα κλπ.

ίσως πάω να μιλήσω στο power house να το αναλάβουμε παρέα (και ως πείραμα και από εκείνους... μια και μάλλον γουστάρουν και τα περίεργα) - λύση που μάλλον θα το ακριβήνει κι άλλο το θέμα, αλλά ίσως οδηγήσει σε ΑΚΟΜΑ καλύτερα αποτελέσματα (ίσως...)

Θάνος
19/02/2004, 13:30
Κρίνοντας από τον εαυτό μου θα έλεγα ότι το φτιάξιμο της μηχανής σου θα αναστείλει την εσωτερική σου επιθυμία για καινούργια μηχανή για έναν ή δύο μήνες αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υποκαταστήσει την πόρωση, τη χαρά και την κ@ύλ@ της καινούργιας μηχανής ούτε στο ελάχιστο!

Σε λίγο καιρό αφού τη φτιάξεις θα είσαι με μαθηματική ακρίβεια πάλι στα ίδια...

Από την άλλη όμως και το δίλημμα σου δεν είναι τόσο διαφορετικό από αυτό που έχεις. On off θα δώσεις on off θα πάρεις. Δηλαδή πάλι σε αναβάθμιση θα καταλήξεις αλλά πολύ ακριβότερη. Πάλι θα θυσιάσεις την ομορφιά της οδήγησης που προσφέρει μία αμιγώς street μοτοσυκλέτα για να πατάς μία φορά το χρόνο σε χωματόδρομο. Μήπως μέχρι να αισθανθείς ότι έχεις κάτι τελείως διαφορετικό στο μυαλό σου, να κρατήσεις το ντακάρ ή και να το ψιλοφτιάξεις;

NLS
19/02/2004, 13:46
sorry όχι

στο πρώτο μισό post σου όλα καλά - από εκεί και πέρα δεν, μπα

το έχω ζήσει ως εμπειρία, δεν το θέλω σαν δικό μου

- θέλω να έχω μια μηχανή για ότι χρειάζομαι, όχι για να ξε-σα-λώνω και μόνο (νομίζω φαίνεται και από το πνεύμα του post - οικογένεια/παιδιά κλπ.)

- επειδή δεν μπορώ να πάω με μισογεμάτες ταχύτητες, τότε με κάτι που έχει 120 ίππους (και), απλά θα ήμουν κάθε μέρα με την ταυτότητα στο στόμα, μπα όχι

- θέλω να την οδηγώ όχι να την πιλοτάρω

- ΔΕΝ θέλω να τουρλώνει τον κώλο της η γυναίκα μου σε κάθε μαλάκα στο φανάρι που σταματάμε

- θέλω να καθόμαστε και οι δυο σαν άνθρωποι, όχι σαν έτοιμοι για το Isle of Man, άσε που με το ζόρι ανεβαίνει σε ότι είναι λιγότερο άνετο από τον καναπέ (και μετά από τη σελάρα μου να την βάλω σε φλίδα από αφρολέξ μπα)

- θέλω να κουβαλάω το μισό μου σπίτι όταν θέλω

όπως βλέπεις, δεν
για κάποιον άλλον ίσως, εμένα όχι

άσε που και με τέτοια έχεις άλλο τριπ... "πωπω... στην 2004 άλλαξαν 4 βίδες και την τάδε γωνία για μισή μοίρα... εντωμεταξύ βγάλαν και οι άλλοι τα απίστευτα, γαμώτο, πάλι έμεινα πίσω"

Θάνος
19/02/2004, 13:56
Χα! ναι έχεις ένα δίκιο σε όλα αυτά που λες, αλλά όταν είπα αμιγώς street δεν εννοούσα supersport γιατί μάλλον αυτό μου περιγράφεις... Εννοώ street μηχανή, δρόμου, είτε είναι τουρισμού, όπως η RT1150 που τη βρίσκω εξαιρετική, ή η FJR της YAMAHA σε κάτι πιο δυνατό, είτε είναι γυμνό, με μικρό φερινγκ κλπ κλπ κλπ...

Η διαφορά δεν είναι στις μισογεμάτες ταχύτητες, αλλά στη γεωμετρία, τη λίγο πιο κεφάτη θέση οδήγησης (χωρίς να τουρλώνει κανείς τον κώλο του ή να κάθεται στο αέρα), τις ροπές, τα φρένα, τα κρατήματα και άλλα πολλά για τον καθημερινό αναβάτη και όχι τον αγωνιζόμενο, που όμως το on off δεν τα έχει...

Anyway, περί ορέξεως...

stefanos
19/02/2004, 14:22
Λοιπόν εγω είμαι σε χειρότερη κατάσταση μια και το xr σε λίγο δεν θα χει μεταπώληση.
Πάντως η μετατροπή μπορεί να μη σου αρέσει.
Εγώ έφερα απο Γαλλία το κιτ της HRC και δεν τοχω βάλει ακόμα μιας και δεν μου αρέσει που το οδήγησα σε φίλο.

Πάντως εμένα δεν μου περνάει απο το μυαλό καν να σπρώξω φράγκα σε μηχανάκι τώρα.
Και δεν φταίει γι αυτό το παιδί.
Φοβάμαι την ανεργία που μπορεί να μου χτυπήσει την πόρτα.