PDA

View Full Version : Crypton X135 απλό και special



Σελίδες : [1] 2

dimmie_72
21/04/2012, 15:48
Τελικά πόσοι είμαστε εδώ μέσα; Είμαστε ευχαριστημένοι; Πόσα χιλιόμετρα κάναμε; Αλλάξαμε τπτ;

niksoroco
04/06/2012, 15:19
Εγω το εχω απο τον φετινο Ιανουαριο κι εχω κανει περιπου 2300 χλμ και ειμαι παραπολυ ειχαριστιμενος και ικανοποιημενος απο τον μηχανακι σε ολους τους τομεις.Το χρησημοποιω κυριως για μετακινησεις εντως της πολης του Ηρακλειου και πιο σπανια παω μικρα ταξιδια εδω στην Κρητη.
Δεν καταλαβα τι θες να πεις "αλαξαμε τπτ;"

vaska
04/06/2012, 20:54
Tο έχω 4 χρόνια και βάλε, του πίνω το αίμα καθημερινά σε αστικές αλλά και περιμετρικά της πόλης (ακτίνα 45 χλμ). Το παπί είναι μακράν το καλύτερο παπί από άποψη επιδόσεων που είχα. Κατασκευαστικά το Kaze-r είναι πολύ ανώτερο. Στο Γιαμαχάκι έχω αλλάξει τελικό και πίσω ανάρτηση και τώρα θ' αλλάξω την μπροστινή. Επίσης αμέσως μετά την αγορά άλλαξα τα λάστιχα (κάτι ξύλινα που φορούσε από κατασκευής). Οι αναρτήσεις είναι βούτυρα απαράδεκτα από μαμά και δεν παίρνουν καμία ρύθμιση. Ωχλινς (χαχαχαχα) έβαλα πίσω και το ίδιο ετοιμάζω για μπροστά. Τις μπροστά τις τερμάτιζα από την ώρα που αγόρασα (καλά είμαι μπόλικος αλλά του μπροστινού φρένου τη μανέτα την έχω ασπρίσει από τη χρήση). Τερματίζοντας το μπροστινό κάνει "υδραυλική" και ξερνάει λάδια από τα τσιμουχάκια.

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος απλά θα περίμενα πολύ καλύτερη ποιότητα περιφερειακών στο ακριβότερο (με διαφορά) παπί της αγοράς. Αλλάζοντας πίσω ανάρτηση ανακάλυψα σκουριές στις κολλήσεις του υποπλαισίου κοντά στην ουρά. Το Kaze R έχει 5 χρόνια περισσότερα στην πλάτη του και είναι πεντακάθαρο.


Αυτιά!!!!!!!!!!

turogalos
05/06/2012, 08:37
Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος απλά θα περίμενα πολύ καλύτερη ποιότητα περιφερειακών στο ακριβότερο (με διαφορά) παπί της αγοράς. Αλλάζοντας πίσω ανάρτηση ανακάλυψα σκουριές στις κολλήσεις του υποπλαισίου κοντά στην ουρά. Το Kaze R έχει 5 χρόνια περισσότερα στην πλάτη του και είναι πεντακάθαρο.

Φιλαράκι αγόρασε ένα απλό Crypton με 4900χλμ και σχετικά καινούργιο, λιγότερο από χρόνο. Η σκουριά στο πλαίσιο ήταν παντού. Είχε πετάξει το χρώμα και έβγαινε από κάτω σαν καρκίνος. Τα χειρότερα σημεία ήταν στον σωλήνα μεταξύ λαιμού και μοτέρ, εκεί που περνάνε κάτι καλώδια ντίζες. Αρκετές σκουριές είχε και στην ουρά, εκεί που βιδώνει το τεπόζιτο.

θα βάλω φωτογραφίες που έχει αναρτήσει στο fb αν μου δώσει την άδεια.

turogalos
06/06/2012, 13:41
Οι φωτογραφίες από το Crypton 110 του φίλου μου:
260706

turogalos
06/06/2012, 13:42
260707

turogalos
06/06/2012, 13:44
Και τώρα που σε πλήρη επεξεργασία είδα πώς βάζουνε περισσότερες από μία εικόνες, ορίστε και οι υπόλοιπες τρεις:

GIXXERAKIAS
06/06/2012, 13:57
Άν το μοτόρι αγοράστηκε μεταχείρω,υπάρχει μεγάλη περίπτωση να ήταν σε νησί και σε ακόμη χειρότερο σενάριο σε ενοικιαζόμενα.:wave2:

turogalos
07/06/2012, 09:00
Το μηχανάκι, απ'ότι μου είπε ο φίλος μου, το είχε ο προηγούμενος πρώτος ιδιοκτήτης λιγότερο από χρόνο. Εδώ Αθήνα το είχε και έχει κάνει 4900χλμ, το άλλαξε για να πάρει το πιο γρήγορο Crypton.

mouse112
07/06/2012, 13:39
Το έχω 1 χρόνο και το πήρα με 20000km και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και εντός πόλης και εκτός όταν πάω χωριό. 2.5lt κατανάλωση στα 100 km εντός πόλης που το έχω μετρήσει άπειρες φορές. Το μόνο κακό που έχει όπως λέει και ο vaska πιο πάνω είναι ότι η αναρτήσεις τερματίζουν για πλάκα ειδικά οι μπροστίνες. Θυμάμαι όταν το πρωτοπήρα η μπαταρία είχε βγεί off και δεν είχε απόκριση το μηχανάκι στο γκάζι αλλά μόλις την άλλαξα , άλλο μηχανάκι.
Να ρωτήσω μόνο όταν ο δείκτης βενζίνης φτάνει τέρμα κάτω και το πάτε για γέμισμα πόσο σας χωράει?

salomon_says_k5
07/06/2012, 14:45
Παιδιά το παπί δικό μου είναι-αυτο με τις σκουριές!! για μένα είναι μεν καλό αλλά φτηνή ποιότητα κατασκευής!!!

Sapadak
07/06/2012, 15:17
Εδω μιλάνε για το Χ135 οχι για το 110 παιδες
Μη τα μπλέκετε

vaska
07/06/2012, 15:59
Να ρωτήσω μόνο όταν ο δείκτης βενζίνης φτάνει τέρμα κάτω και το πάτε για γέμισμα πόσο σας χωράει?

Τι να σου πω , λίτρα δεν κοιτάω στο παπί αλλά σήμερα που το γέμισα πήρε 5,30 ευρώ. Αν το υπολογίσεις με 1,7 το λίτρο είναι λίγο πάνω από 3 λίτρα. Υποθετικά είχα και άλλο λίγο καύσιμο μέσα οπόε μιλάμε για σκάρτα 4 λίτρα μαξ

italianos
07/06/2012, 20:09
εγω τοχω και βγαζω και κανα διπλωμα και ειμαι υπερευχαριστημενος,οικονομικοτατο και υγροψυκτο.
Σε 2 φιλους εβγαλε αντλια βενζινης αλλα δεν φταιει το μηχανακι.Δεν το αφηναν να κανει τσεκ και με το γυρισμα του κλειδιου το βαζαν μπροστα.
Στον ενα στα 7 και τον αλλον στα 8 κατι χιλιομ.

thanos_s
07/06/2012, 20:21
εγω τοχω και βγαζω και κανα διπλωμα και ειμαι υπερευχαριστημενος,οικονομικοτατο και υγροψυκτο.
Σε 2 φιλους εβγαλε αντλια βενζινης αλλα δεν φταιει το μηχανακι.Δεν το αφηναν να κανει τσεκ και με το γυρισμα του κλειδιου το βαζαν μπροστα.
Στον ενα στα 7 και τον αλλον στα 8 κατι χιλιομ.

Δεν παιζει κανενα ρολο ;)

italianos
07/06/2012, 20:33
βασικα ο μηχανικος τους το ειπε οτι μαλλον εγεινε απ αυτο (συναδελφοι ειναι) και το εκανε και στους 2 στα ιδια περιπου χιλιομετρα.
Εγω ειμαι στα 10 χωρις να μου κανει το παραμικρο αλλα ποτε δεν το βαζω μπροστα χωρις να σβησει το λαμπακι του τσεκ.
εχουνε θεμα με την αντλια βενζινης;(και οι 2 εκαναν αυτο που προαναφερα)

vaska
07/06/2012, 20:34
εγω τοχω και βγαζω και κανα διπλωμα και ειμαι υπερευχαριστημενος,οικονομικοτατο και υγροψυκτο.
Σε 2 φιλους εβγαλε αντλια βενζινης αλλα δεν φταιει το μηχανακι.Δεν το αφηναν να κανει τσεκ και με το γυρισμα του κλειδιου το βαζαν μπροστα.
Στον ενα στα 7 και τον αλλον στα 8 κατι χιλιομ.

Πιθανά εννοείς 7000 και 8000 χλμ. Και η αντλία βενζίνης είναι μετά από τελείως άδειο τεπόζιτο και όχι από τσεκ. Αν το τεπόζιτο μείνει τελείως άδειο η αντλία δουλεύει συνέχεια χωρίς να έχει καύσιμο να ψυχθεί και μετά από λίγη ώρα γειά σας.

turogalos
08/06/2012, 07:45
Εδω μιλάνε για το Χ135 οχι για το 110 παιδες
Μη τα μπλέκετε
Έχουν διαφορετικό σκελετό; Δεν το γνωρίζω. Αν όμως η μόνη διαφορά είναι στον κινητήρα και μερικά περιφερειακά, τότε είναι καλό να ειπωθούν όποια προβλήματα έχει παρουσιάσει. Και ο Vaska παρατήρησε σκουριές στο δικό του. Λίγοι θα προσέξουν τις σκουριές στα σημεία που είναι...ποιός λύνει τόσο πολύ το παπί του; Ο φίλος μου του έκανε ένα καλό σέρβις και ελέγχοντας καποια σημεία βρήκε τις σκουριές.

harris_x
09/06/2012, 15:01
Έχουν διαφορετικό σκελετό; Δεν το γνωρίζω. Αν όμως η μόνη διαφορά είναι στον κινητήρα και μερικά περιφερειακά, τότε είναι καλό να ειπωθούν όποια προβλήματα έχει παρουσιάσει. Και ο Vaska παρατήρησε σκουριές στο δικό του. Λίγοι θα προσέξουν τις σκουριές στα σημεία που είναι...ποιός λύνει τόσο πολύ το παπί του; Ο φίλος μου του έκανε ένα καλό σέρβις και ελέγχοντας καποια σημεία βρήκε τις σκουριές.Ας αφήσουμε την κουβέντα για το 110.

dimmie_72
10/06/2012, 00:00
Τερματίζοντας το μπροστινό κάνει "υδραυλική" και ξερνάει λάδια από τα τσιμουχάκια.

Σε 1η φάση αν αλλάξεις τις τσιμούχες, λάδι 15/50 αντί 10/50 και πειραματιστείς με την ποσότητα λαδιού στο πιρούνι, θα δεις μεγάλη διαφορά. Εγώ πέτυχα το ιδανικό για μένα με 10ml παραπάνω σε κάθε καλάμι.

vaska
10/06/2012, 06:38
Σε 1η φάση αν αλλάξεις τις τσιμούχες, λάδι 15/50 αντί 10/50 και πειραματιστείς με την ποσότητα λαδιού στο πιρούνι, θα δεις μεγάλη διαφορά. Εγώ πέτυχα το ιδανικό για μένα με 10ml παραπάνω σε κάθε καλάμι.

Ότι και να κάνεις με λάδια ξύδια, μπροστινή ανάρτηση της προκοπής δεν πρόκειται να δεις. Μόνο αλλάζοντας ελατήρια βελτιώνεται κατά πολύ το μπροστινό. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση τι ελατήρια έβαλε η μαμά στο μηχανάκι. και μιλάμε για το πιο γρήγορο παπί παραγωγής και από άποψη κινητήρα αλλά και από άποψη γεωμετρίας. Πρέπει να είχε σύμβαση με την εταιρία diana, αυτή ξέρετε που φτιάχνει αεροβόλα, και είχε πλεόνασμα μερικές χιλιάδες ελατήρια. Τι να κάνουν οι άνθρωποι, τα έβαλαν στα παπιά να μην πάνε χαμένα.

:D:D

vaska
10/06/2012, 06:45
................ 10ml παραπάνω σε κάθε καλάμι.

:eek::eyepop:

Ρε συ πραγματικά θεωρώ πολύ το παραπάνω λάδι που έβαλες, για την ακρίβεια χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός στις αναρτήσεις, δεν νομίζω ότι είναι σωστό να βάζεις περισσότερο λάδι από την ποσότητα που λέει ο κατασκευαστής. Κινδυνεύεις σε κάποιο καλό φρενάρισμα να κλατάρουν τελείως οι τσιμούχες και να μοιάζεις με καλολαδωμένο ποντίκι.

:nono:

Προσωπικά θα πάω στη δοκιμασμένη λύση των ελατηρίων. Απλά με χαλάει τόσο ακριβή πάπια να θέλει αρκετό χρήμα επιπλέον για να στηθεί αξιοπρεπώς στο δρόμο.

TROOPER
10/06/2012, 07:27
.......Απλά με χαλάει τόσο ακριβή πάπια να θέλει αρκετό χρήμα επιπλέον για να στηθεί αξιοπρεπώς στο δρόμο.

χμμμ ναι βασιλη αλλα αν μου επιτρεπεις και με ολο το θαρρος της γνωριμιας μας, δεν εισαι και ο μεσος αναβατης, οποτε σε εναν που ειναι στον μεσο ορο ισως να ηταν οκ οι αναρτησεις (δεν γνωριζω κιολας)...:wave2:

@ngelos
10/06/2012, 10:10
Οι φωτογραφίες από το Crypton 110 του φίλου μου:


Παιδιά το παπί δικό μου είναι-αυτο με τις σκουριές!! για μένα είναι μεν καλό αλλά φτηνή ποιότητα κατασκευής!!!

Το 110 έχετε παίδες!:wave2:


Έχουν διαφορετικό σκελετό; Δεν το γνωρίζω. Αν όμως η μόνη διαφορά είναι στον κινητήρα και μερικά περιφερειακά, τότε είναι καλό να ειπωθούν όποια προβλήματα έχει παρουσιάσει. Και ο Vaska παρατήρησε σκουριές στο δικό του. Λίγοι θα προσέξουν τις σκουριές στα σημεία που είναι...ποιός λύνει τόσο πολύ το παπί του; Ο φίλος μου του έκανε ένα καλό σέρβις και ελέγχοντας καποια σημεία βρήκε τις σκουριές.

Το 135 δν έχει καμία σχέση.Γι'αυτό και είναι σχεδόν 1000Ε πιο ακριβό!Καμία σχέση,όμως...

@ngelos
10/06/2012, 10:17
χμμμ ναι βασιλη αλλα αν μου επιτρεπεις και με ολο το θαρρος της γνωριμιας μας, δεν εισαι και ο μεσος αναβατης, οποτε σε εναν που ειναι στον μεσο ορο ισως να ηταν οκ οι αναρτησεις (δεν γνωριζω κιολας)...:wave2:

+1

Vaska,όπως σου λέει και ο Trooper ένας χρήστης ενός διτρόχου διαφέρει συχνά από τον άλλο.Για το μέσο όρο των αναβατών οι αναρτήσεις είναι οκ.Σίγουρα η μπροστινή είναι μαλακή,αλλά με μένα πχ που είμαι 75κιλά δν έχει τερματίσει ποτέ.

dimmie_72
10/06/2012, 13:00
Πραγματικά μου κάνει εντύπωση τι ελατήρια έβαλε η μαμά στο μηχανάκι. και μιλάμε για το πιο γρήγορο παπί παραγωγής και από άποψη κινητήρα αλλά και από άποψη γεωμετρίας.
:D:D

Λάβε υπ όψη σου ότι αυτού του τύπου τα μηχανάκια είναι δημοφιλή μόνο στις Ασιατικές Χώρες όπου το μέσο βάρος του συνηθισμένου αναβάτη είναι 45 κιλά ;)
Στον υπόλοιπο κόσμο πλην Ελλάδος, απλώς... δεν τα ξέρουν :bawl:

iGiwrgos
10/06/2012, 16:28
Απορια. Εγω που εχω διπλωμα για 125cc μπορω να οδηγησω το cpypton x 135cc ?

@ngelos
10/06/2012, 17:43
Απορια. Εγω που εχω διπλωμα για 125cc μπορω να οδηγησω το cpypton x 135cc ?

Nai.

dimmie_72
10/06/2012, 22:35
:eek::eyepop:

Ρε συ πραγματικά θεωρώ πολύ το παραπάνω λάδι που έβαλες, για την ακρίβεια χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός στις αναρτήσεις, δεν νομίζω ότι είναι σωστό να βάζεις περισσότερο λάδι από την ποσότητα που λέει ο κατασκευαστής. Κινδυνεύεις σε κάποιο καλό φρενάρισμα να κλατάρουν τελείως οι τσιμούχες και να μοιάζεις με καλολαδωμένο ποντίκι.

:nono:

Αυτό που λες δεν παίζει με τπτ γιατί όπως γνωρίζεις τα υγρά είναι ασυμπίεστα άρα συμπιεζόμενο το ελατήριο, δεν σημαίνει ότι συμπιέζεται και το υγρό ώστε μετά να πρέπει να εκτονωθεί. Αντίθετα, προσθέτει στην απόσβεση συμπίεσης και επαναφοράς.

vaska
10/06/2012, 22:49
χμμμ ναι βασιλη αλλα αν μου επιτρεπεις και με ολο το θαρρος της γνωριμιας μας, δεν εισαι και ο μεσος αναβατης, οποτε σε εναν που ειναι στον μεσο ορο ισως να ηταν οκ οι αναρτησεις (δεν γνωριζω κιολας)...:wave2:

Απολύτως σωστό, δεν είμαι στα κιλά του μέσου αναβάτη αλλά δεν είμαι ο μόνος που έχω πρόβλημα, επίσης δεν είναι το μόνο μου παπί. Το KAZE R ας πούμε μπροστά στο κρυπτον είναι βράχος. Όσοι δουλεύουν αρκετά εντός πόλης το μπροστινό φρένο έχουν ακριβώς τα ίδια προβλήματα. Τα δικά μου ας πούμε είναι εντονότερα λόγω περίσσιου βάρους του αναβάτη :D, από μόνος μου είμαι διπλοκάβαλος. Όταν δλδ κάποιος θέλει να πάει βόλτα με τον κολλητό του η με τη γκόμενά του, στο παρατεταμένο και απότομο φρενάρισμα πρέπει το μπροστινό να τερματίζει?????

vaska
10/06/2012, 22:54
Αυτό που λες δεν παίζει με τπτ γιατί όπως γνωρίζεις τα υγρά είναι ασυμπίεστα άρα συμπιεζόμενο το ελατήριο, δεν σημαίνει ότι συμπιέζεται και το υγρό ώστε μετά να πρέπει να εκτονωθεί. Αντίθετα, προσθέτει στην απόσβεση συμπίεσης και επαναφοράς.

Η απορία μου σχετικά με το περισσότερο λάδι είναι αν υπάρχει χώρος γι΄αυτό όταν το έμβολο του μπροστινού βυθίζεται. Αν δεν υπάρχει αρκετός χώρος το περίσσευμα μιας και δεν συμπιέζεται όπως είπες θα έχει τάσεις απόδρασης από την μπουκάλα. Δεν ξέρω μπορεί να λέω και χαζά, είπα δεν είμαι γνώστης λεπτομερειών των αναρτήσεων.
Ας πει κάποιος που γνωρίζει αν αυτό που έχεις κάνει είναι οκ ή μπορεί να γίνει επικίνδυνο.

:wave2:

dimmie_72
10/06/2012, 23:07
:eek::eyepop:

Κινδυνεύεις σε κάποιο καλό φρενάρισμα να κλατάρουν τελείως οι τσιμούχες και να μοιάζεις με καλολαδωμένο ποντίκι.

:nono:



Aυτές οι ελαστικές είναι στεγανοποιητικές για τη σκόνη, για το λάδι έχει εσωτερικά μεταλλικά rings

vaska
10/06/2012, 23:19
Aυτές οι ελαστικές είναι στεγανοποιητικές για τη σκόνη, για το λάδι έχει εσωτερικά μεταλλικά rings

ααα ΟΚ. Οπότε σαν λύση την προτείνεις???? Το έχεις κάνει καιρό αυτό και σου δουλεύει? Γιατί το κόστος των ελατηρίων μπροστά είναι κάμποσο και αν μπορώ να το αποφύγω θα ήταν το ιδανικό.

dimmie_72
10/06/2012, 23:26
ααα ΟΚ. Οπότε σαν λύση την προτείνεις???? Το έχεις κάνει καιρό αυτό και σου δουλεύει? Γιατί το κόστος των ελατηρίων μπροστά είναι κάμποσο και αν μπορώ να το αποφύγω θα ήταν το ιδανικό.

To προτείνω ανεπιφύλακτα, η ποσότητα σε κάθε καλάμι είναι 64 ml 10W. Aντικαθιστάς με 15 W και ξεκινάς με κάποια ποσότητα ας πούμε 90 ml που είναι κούτσουρο για μένα και σταδιακά αφαιρείς με σύριγγα. Εγώ σταμάτησα στα 70 ml. Ταυτόχρονα λόγω πιο παχύρευστου λαδιού σταμάτησαν να εμφανίζονται στα καλάμια κι αυτά τα ενοχλητικά δαχτυλίδια από λάδι που διαρρέει απ τις τσιμούχες και είναι κοινό πρόβλημα στα Crypton.

mouse112
10/06/2012, 23:35
Πάρτε μία γεύση τι κάνουν με αυτά τα παπιά:uplate:
http://http://www.youtube.com/watch?v=PUORnVXIf54&feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=PUORnVXIf54&feature=related)

dimmie_72
10/06/2012, 23:38
Γιατί το κόστος των ελατηρίων μπροστά είναι κάμποσο και αν μπορώ να το αποφύγω θα ήταν το ιδανικό.

Ε, καλά τώρα πλήρωσες το πίσω €330 και θα κολλήσεις στα €110 του μπροστινού; :D

vaska
11/06/2012, 06:53
Ε, καλά τώρα πλήρωσες το πίσω €330 και θα κολλήσεις στα €110 του μπροστινού; :D


Στο πίσω η αλλαγή ήταν αναπόφευκτη μιας και δεν μπορούσες να ρυθμίσεις τπτ. Η τιμή δε που το πήρα ήταν σπέσιαλ (πολύ κάτω από αυτή που λες). Αν μπορώ να γλιτώσω ακόμα και τα 110 και νατα κάνω βενζίνες για βόλτες, θα το κάνω. Ευχαριστώ πάντως για τις οδηγίες.

:wave2:

bulmont
11/06/2012, 07:15
Ε, καλά τώρα πλήρωσες το πίσω 330 και θα κολλήσεις στα 110 του μπροστινού; :D


Φιλαράκο δεν τον ξέρεις καλά τον Βάσκα, τι τσίπης ειναι.


Το σκατό του, παξιμάδι το κάνει........:bawl::bawl:

TROOPER
11/06/2012, 08:24
Απολύτως σωστό, δεν είμαι στα κιλά του μέσου αναβάτη αλλά δεν είμαι ο μόνος που έχω πρόβλημα, επίσης δεν είναι το μόνο μου παπί. Το KAZE R ας πούμε μπροστά στο κρυπτον είναι βράχος. Όσοι δουλεύουν αρκετά εντός πόλης το μπροστινό φρένο έχουν ακριβώς τα ίδια προβλήματα. Τα δικά μου ας πούμε είναι εντονότερα λόγω περίσσιου βάρους του αναβάτη :D, από μόνος μου είμαι διπλοκάβαλος. Όταν δλδ κάποιος θέλει να πάει βόλτα με τον κολλητό του η με τη γκόμενά του, στο παρατεταμένο και απότομο φρενάρισμα πρέπει το μπροστινό να τερματίζει?????

το οτι το κρυπτον ειναι πιο μαλακο απο το καζε-ρ ειναι ενα αλλο θεμα.
δεκτο και κατανοητο αλλα δες και αυτο:


Λάβε υπ όψη σου ότι αυτού του τύπου τα μηχανάκια είναι δημοφιλή μόνο στις Ασιατικές Χώρες όπου το μέσο βάρος του συνηθισμένου αναβάτη είναι 45 κιλά ;)
Στον υπόλοιπο κόσμο πλην Ελλάδος, απλώς... δεν τα ξέρουν :bawl:

vaska
11/06/2012, 09:48
Λάβε υπ όψη σου ότι αυτού του τύπου τα μηχανάκια είναι δημοφιλή μόνο στις Ασιατικές Χώρες όπου το μέσο βάρος του συνηθισμένου αναβάτη είναι 45 κιλά ;)
Στον υπόλοιπο κόσμο πλην Ελλάδος, απλώς... δεν τα ξέρουν :bawl:


το οτι το κρυπτον ειναι πιο μαλακο απο το καζε-ρ ειναι ενα αλλο θεμα.
δεκτο και κατανοητο αλλα δες και αυτο:

Ωραία λοιπόν, αν είναι φτιαγμένα για τους εκεί αναβάτες ας τα πουλάνε μόνο εκεί.

Δεν κατάλαβα δλδ, βγάζει η μαμά γιαμάπα ένα μηχανάκι που κατά τ' άλλα γαζώνει και από πλευράς εμφάνισης αλλά και από πλευράς επιδόσεων (δεν είναι τυχαίο που όλοι οι βελτιωτές σκίζονται με το μηχανάκι αυτό) και το βγάζει με προδιαγραφές ινδονησίας????

Τότε λοιπόν να μην το εξάγει στην Ελλάδα ή να λέει ότι απευθύνεται σε μισό Ευρωπαίο αναβάτη. Από την 1η μέρα χρήσης του παρατηρήθηκαν αυτά τα δαχτυλίδια λαδιού που αναφέρει πιό πάνω ο dimmie_72. Η απάντηση της Γιαμάχα με άφησε μ@λ@κ@. "Ναι το ξέρουμε και περιμένουμε οδηγίες από τα κεντρικά" 4 κοντά 5 χρόνια τώρα αυτή η απάντηση δεν έρχεται. Πιθανά δεν μπορεί να περάσει τον Ισθμό, δεν ξέρει κολύμπι. :D

1000 ευρώ πάνω από τον υπόλοιπο ανταγωνισμό, θεωρητικά περιμένεις καλύτερη ποιότητα κατασκευής και τουλάχιστον ρυθμιζόμενη πίσω ανάρτηση έστω στα βασικά (προφόρτιση ελατηρίου ας πούμε). Αντ' αυτού αγοράζεις μηχανάκι που έχει μεν την εμφάνιση πολεμικού, έχει τις γραμμές και τη γεωμετρία αλλά χωλαίνει σε αναρτήσεις. Επίσης εκείνο που ποτέ δεν μπόρεσα να χωνέψω είναι η απουσία πίσω δισκόφρενου (έχει ταμπούρο το 2010 όταν ακόμα και ο τσιν τσαν τσον κινέζος βάζει έστω για εφέ δισκόφρενο). Η απουσία πλαϊνού σταντ είναι ακόμα μία λεπτομέρεια σημαντική (όλοι τρέχουν και βάζουν αφτερ) όταν η καβασάκι στα ΚΑΖΕ έχει και πλαϊνό αλλά και διακόπτη να σβήνει ο κινητήρας αν προσπαθήσεις να φύγεις με κατεβασμένο σταντ.

Αν όλα αυτά δεν χαρακτηρίζουν τον τρόπο που μας αντιμετωπίζουν οι εταιρίες του χώρου που τις τιμάμε με τα ωραία μας λεφτούλια, τότε τι.

Και για να μην παρεξηγηθώ και χαρακτηριστώ γκρινιάρης, λέω ότι το παπί είναι πολύ καλό αλλά έχει παιδικές ασθένειες που η μαμά εταιρία φρόντισε να του δώσει προίκα και χρειάζεσαι χρόνο και χρήμα για ν' απαλλαγείς από δαύτες (ολοκληρωτικά δεν πρόκειται ποτέ ν' απαλλαγείς).

ziofz1
11/06/2012, 12:16
Ωραία λοιπόν, αν είναι φτιαγμένα για τους εκεί αναβάτες ας τα πουλάνε μόνο εκεί.

Δεν κατάλαβα δλδ, βγάζει η μαμά γιαμάπα ένα μηχανάκι που κατά τ' άλλα γαζώνει και από πλευράς εμφάνισης αλλά και από πλευράς επιδόσεων (δεν είναι τυχαίο που όλοι οι βελτιωτές σκίζονται με το μηχανάκι αυτό) και το βγάζει με προδιαγραφές ινδονησίας????

Τότε λοιπόν να μην το εξάγει στην Ελλάδα ή να λέει ότι απευθύνεται σε μισό Ευρωπαίο αναβάτη. Από την 1η μέρα χρήσης του παρατηρήθηκαν αυτά τα δαχτυλίδια λαδιού που αναφέρει πιό πάνω ο dimmie_72. Η απάντηση της Γιαμάχα με άφησε μ@λ@κ@. "Ναι το ξέρουμε και περιμένουμε οδηγίες από τα κεντρικά" 4 κοντά 5 χρόνια τώρα αυτή η απάντηση δεν έρχεται. Πιθανά δεν μπορεί να περάσει τον Ισθμό, δεν ξέρει κολύμπι. :D

1000 ευρώ πάνω από τον υπόλοιπο ανταγωνισμό, θεωρητικά περιμένεις καλύτερη ποιότητα κατασκευής και τουλάχιστον ρυθμιζόμενη πίσω ανάρτηση έστω στα βασικά (προφόρτιση ελατηρίου ας πούμε). Αντ' αυτού αγοράζεις μηχανάκι που έχει μεν την εμφάνιση πολεμικού, έχει τις γραμμές και τη γεωμετρία αλλά χωλαίνει σε αναρτήσεις. Επίσης εκείνο που ποτέ δεν μπόρεσα να χωνέψω είναι η απουσία πίσω δισκόφρενου (έχει ταμπούρο το 2010 όταν ακόμα και ο τσιν τσαν τσον κινέζος βάζει έστω για εφέ δισκόφρενο). Η απουσία πλαϊνού σταντ είναι ακόμα μία λεπτομέρεια σημαντική (όλοι τρέχουν και βάζουν αφτερ) όταν η καβασάκι στα ΚΑΖΕ έχει και πλαϊνό αλλά και διακόπτη να σβήνει ο κινητήρας αν προσπαθήσεις να φύγεις με κατεβασμένο σταντ.

Αν όλα αυτά δεν χαρακτηρίζουν τον τρόπο που μας αντιμετωπίζουν οι εταιρίες του χώρου που τις τιμάμε με τα ωραία μας λεφτούλια, τότε τι.

Και για να μην παρεξηγηθώ και χαρακτηριστώ γκρινιάρης, λέω ότι το παπί είναι πολύ καλό αλλά έχει παιδικές ασθένειες που η μαμά εταιρία φρόντισε να του δώσει προίκα και χρειάζεσαι χρόνο και χρήμα για ν' απαλλαγείς από δαύτες (ολοκληρωτικά δεν πρόκειται ποτέ ν' απαλλαγείς).

Συμφωνώ απόλυτα...

dimmie_72
11/06/2012, 16:00
Επίσης εκείνο που ποτέ δεν μπόρεσα να χωνέψω είναι η απουσία πίσω δισκόφρενου (έχει ταμπούρο το 2010 όταν ακόμα και ο τσιν τσαν τσον κινέζος βάζει έστω για εφέ δισκόφρενο).

Εμένα πάλι επειδή η λειτουργία του ταμπούρου είναι ικανοποιητική, πιό πολύ με χαλάει η μονοπίστονη δαγκάνα μπροστά.

toyar
11/06/2012, 16:09
Πάρτε μία γεύση τι κάνουν με αυτά τα παπιά:uplate:
http://http://www.youtube.com/watch?v=PUORnVXIf54&feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=PUORnVXIf54&feature=related)



πφφφφφφ σιγα...
εμενα ενας που μου εφερε πιτσες προχθες τους εχει ολους για πλακα:smokin:

byron
11/06/2012, 17:20
Το μηχανάκι το έχει ο αδελφός μου εδώ και 2 χρόνια περίπου. Οι αναρτήσεις του ιδίως η πίσω ήταν σώβρακο με ένα άτομο 90 κιλά ενώ με δικάβαλλο άντε γεια...
Αλλάχτηκε πριν κανά χρόνο με μια ανάρτηση YCC, ενώ μπροστά είναι ακόμα μαμά μιας και το αδέλφι δεν έχει πολλές απαιτήσεις.

Σε γενικες γραμμές είναι πολύ ευχαριστημένος απ΄το μηχανάκι.

@ngelos
11/06/2012, 17:31
1000 ευρώ πάνω από τον υπόλοιπο ανταγωνισμό, θεωρητικά περιμένεις καλύτερη ποιότητα κατασκευής και τουλάχιστον ρυθμιζόμενη πίσω ανάρτηση έστω στα βασικά (προφόρτιση ελατηρίου ας πούμε). Αντ' αυτού αγοράζεις μηχανάκι που έχει μεν την εμφάνιση πολεμικού, έχει τις γραμμές και τη γεωμετρία αλλά χωλαίνει σε αναρτήσεις. Επίσης εκείνο που ποτέ δεν μπόρεσα να χωνέψω είναι η απουσία πίσω δισκόφρενου (έχει ταμπούρο το 2010 όταν ακόμα και ο τσιν τσαν τσον κινέζος βάζει έστω για εφέ δισκόφρενο). Η απουσία πλαϊνού σταντ είναι ακόμα μία λεπτομέρεια σημαντική (όλοι τρέχουν και βάζουν αφτερ) όταν η καβασάκι στα ΚΑΖΕ έχει και πλαϊνό αλλά και διακόπτη να σβήνει ο κινητήρας αν προσπαθήσεις να φύγεις με κατεβασμένο σταντ.

Για τις αναρτήσεις συμφωνούμε εν μέρη,αλλά για τα υπόλοιπα εδώ είσαι εντελώς λάθος.Αλλά σε δικαιολογώ γιατί όλες οι παιδικές ασθένειες που αναφέρεις έχουν λόγο που υπάρχουν κ προφανώς αν ρώταγες τον μηχανικό σου ή καθόσουν να το σκεφτείς λιγάκι δν θα χαλιόσουν τόσο.Δν θα κάτσω να στο αναλύσω γιατί βαριέμαι.Εσύ έχεις την εντύπωση ότι ανταγωνισμός των Τ135 και Innova Είναι τα κινέζικα της Dayang,Kawasaki ή Yamaha...:wave2:

p@nos
11/06/2012, 17:46
pios sas ipe oti oi anartiseis ine gia 45kg ke prodiagrafes indias mi vgazete pragmata apo to mialo sas

ta elatiria brosta ine xediasmena gia ton meso anabati 75kg ke afto diapistonete efkola metrodas to poso ka8ete to brostino me anavati aftwn twn kilwn....
fisika ke prosarmozete gia tin ekastote agora ke den exi prodiagrafes 40kg

tora lipon de fteei i yamaha poy den doylevi to mixanaki me anavati trikabalo....

tora ama 8elete na ftiaksete to brostino i bazete elatiria gia na petixete to sosto sag toy baroys sas i ama iste tsipides a) bazete teflon komati mesa oste na profortisete to elatirio gia na parete oso to dinaton perisotero borite apo to mama elatirio gia na to ferete sta metra sas kai b)pezete me ti sta8mi pros8etodas ladi....pragma poy 8a voi8isi tin anartisi na min termatizi toso efkola logo tis megaliteris sibiesis pros to telos tis diadromis tis i opia litoyrgi san deftero elatirio....fisika ke i sta8mi toy ladioy ine paragodas o opoios metabalete afto poy dini o kataskevastis ine i protinomeni sta8mi....i sta8mi ladioy ine parametros ri8misis toy brostinoy ke protinete apo oloys toys kataskevastes....

to mixanaki ine poli kalo genika apo oso to ixa sta xeria moy ke to piso mall0n fenete ligo se sxesi me to ipolipo sinolo toy papioy poy ksefevgi apo ta ipolipa tis katigorias

mouse112
11/06/2012, 18:23
261079

Το manual πάντως αυτά λέει. Για 110 kg maximum!!!

vaska
11/06/2012, 19:00
Για τις αναρτήσεις συμφωνούμε εν μέρη,αλλά για τα υπόλοιπα εδώ είσαι εντελώς λάθος.Αλλά σε δικαιολογώ γιατί όλες οι παιδικές ασθένειες που αναφέρεις έχουν λόγο που υπάρχουν κ προφανώς αν ρώταγες τον μηχανικό σου ή καθόσουν να το σκεφτείς λιγάκι δν θα χαλιόσουν τόσο.Δν θα κάτσω να στο αναλύσω γιατί βαριέμαι.Εσύ έχεις την εντύπωση ότι ανταγωνισμός των Τ135 και Innova Είναι τα κινέζικα της Dayang,Kawasaki ή Yamaha...:wave2:


Μπαίνεις σε μια κουβέντα, εκφράζεις τη διαφωνία σου με μερικά έστω από τα λεγόμενα και σαν επιχείρημα λες ότι βαριέσαι ν' αναλύσεις ???????????

Από την άλλη αν δεν σου κάνει κόπο πες μου έτσι για την ιστορία ποιος ο λόγος απουσίας πλαϊνού σταντ??? πίσω δισκόφρενου??? μιας και όσο κι αν βασάνισα το μικρό μυαλό μου δεν μπόρεσα να βρω απαντήσεις.

@ dimmie_72

Το μπροστινό όσο κι αν το πίεσα ανταποκρίθηκε ικανοποιητικά, δεν με πούλησε ποτέ ( δεν είμαι ο Ρόσι αλλά μέσα στην πόλη οδηγάω γρήγορα και το παπί είναι το κύριο μεταφορικό μου μέσο) αντίθετα με χαλάει το τοπ παπί να μην έχει πίσω δισκόφρενο (το οποίο δουλεύει εξίσου ικανοποιητικά)

dimmie_72
11/06/2012, 22:41
261079

Το manual πάντως αυτά λέει. Για 110 kg maximum!!!

Mάλλον δεν κοιτάς το σωστό manual ;)

261116

vaska
11/06/2012, 22:57
261079

Το manual πάντως αυτά λέει. Για 110 kg maximum!!!

Το μηχανάκι του οποίου έβαλες το μάνιουαλ έχει καρμπυρατέρ Μικούνι, οπότε όπως λέει και ο από πάνω πιθανότατα έχεις βάλει λάθος μάνιουαλ.

@ngelos
11/06/2012, 23:21
Μπαίνεις σε μια κουβέντα, εκφράζεις τη διαφωνία σου με μερικά έστω από τα λεγόμενα και σαν επιχείρημα λες ότι βαριέσαι ν' αναλύσεις ???????????
Από την άλλη αν δεν σου κάνει κόπο πες μου έτσι για την ιστορία ποιος ο λόγος απουσίας πλαϊνού σταντ??? πίσω δισκόφρενου??? μιας και όσο κι αν βασάνισα το μικρό μυαλό μου δεν μπόρεσα να βρω απαντήσεις.

Άντε γιατί είσαι εσύ...

1.Πλάγιο σταντ είναι ευρωπαϊκή οδηγία ή κάτι τέτοιο.Η ουσία είναι πως απαγορεύτηκε να προμηθεύονται οι μοτοσυκλέτες με πλάγιο σταντ για αποτροπή ατυχημάτων.Αν παρατηρήσεις τριγύρω ΚΑΝΕΝΑ μοντέλο εταιρίας σοβαρής δεν έχει πια πλάγιο σταντ γιατί πρέπει να έχουν και μηχανισμό να κλείνει ο κινητήρας όταν αυτό είναι κατεβασμένο και τι σημαίνει αυτό???...
...ΚΟΣΤΟΣ!!!

2.Πίσω δισκόφρενο.Μπορείς να μου εξηγήσεις ΓΙΑΤΙ δν σε καλύπτει το ταμπούρο???Το να εγκαταστήσουν σε ένα μηχανάκι 2500Ε δισκόφρενο είναι τουλάχιστον άλλα 50Ε πάνω στην τελική τιμή πώλησης του.Φαντάσου με πλάγιο σταντ και μηχανισμό και με δισκόφρενο πίσω πόσο θα σε χάλαγε που χάλασες τα λεφτάκια σου.Ή μήπως οδήγησες κανένα παπί με δισκόφρενο πίσω και αυτό δούλευε???Το Innova της Honda κυκλοφορεί πια με ταμπούρο.Αλλά δν είχες οδηγήσει ποτέ σου κάποιο από τα πρώτα να δείς πόσο έτριζε.Και μιλάμε για μια εταιρία του μεγέθους της Honda και της Yamaha.Αλλά μάλλον αυτοί εκεί είναι χαζοί που αποφάσισαν πως δεν είχε νόημα...

Κατάλαβες γιατί πρέπει να σκέφτεσαι παραπάνω?Απλή λογική είναι...Πολλά μπλιμπλίκια,μεγάλο κόστος και συνάμα μηδαμινό κέρδος όσον αναφορά την ευχαρίστηση του αγοραστικού σου κοινού.Για να ευχαριστήσουν με λίγα λόγια έναν ή δυο Vaskes που θέλουν πίσω δισκόφρενο,πλάγιο σταντ στον βασικό εξοπλισμό και σουπερ-ντούπερ αναρτήσεις θα ρισκάρουν να φέρουν το προιόν τους στα 3 χιλιάρικα.Και τότε ούτε καν ο Vaska που τα ζήτησε όλα αυτά δν θα το πάρει γιατί "Είναι πολύ ακριβό" ή όπως είπες είναι:


1000 ευρώ πάνω από τον υπόλοιπο ανταγωνισμό
;)

Το πρόβλημα είναι πως το 135 είναι Το καλύτερο παπί που έχει εισαχθεί στην Ελλάδα μέχρι σήμερα,όσα μειονεκτήματα και να έχει σε σχέση με το τέλειο.Αλλά θα το θυμηθούμε και αυτό όταν θα το καταργήσουν όπως είχε γίνει και με το Ζ125 που μεταχειρισμένο σήμερα πουλιέται 1,5 χιλιάρικο.

mouse112
11/06/2012, 23:24
Όχι .Γι'αυτό το μηχανάκι είναι απλά ειναι χωρίς injection(Ινδονησίας) . Κατέβασα και το ελληνικό manual και είδα ότι δείχνει τα γενικά πράγματα. Σε αυτό που έχω εγώ κάνει το μηχανάκι βίδες , σχεδιαγράματα ηλεκτρικά κτλ. (service manual). Το θέλετε να σας το δώσω?

vaska
11/06/2012, 23:50
Άντε γιατί είσαι εσύ...

1.Πλάγιο σταντ είναι ευρωπαϊκή οδηγία ή κάτι τέτοιο.Η ουσία είναι πως απαγορεύτηκε να προμηθεύονται οι μοτοσυκλέτες με πλάγιο σταντ για αποτροπή ατυχημάτων.Αν παρατηρήσεις τριγύρω ΚΑΝΕΝΑ μοντέλο εταιρίας σοβαρής δεν έχει πια πλάγιο σταντ γιατί πρέπει να έχουν και μηχανισμό να κλείνει ο κινητήρας όταν αυτό είναι κατεβασμένο και τι σημαίνει αυτό???...
...ΚΟΣΤΟΣ!!!



Πλάγιο σταντ έχουν επίσης και όλα τα μπουρδελοσκούτερ, εκεί δεν ισχύει η κοινοτική οδηγία??? Στο τέλος τέλος ένας διακόπτης που να κόβει την ανάφλεξη πόσο δύσκολο είναι. Και στο λέω γιατί σχεδόν όλοι βάζουν άφτερ χωρίς τον διακόπτη βεβαίως, οπότε ο κίνδυνος είναι υπαρκτός και μεγαλύτερος.




2.Πίσω δισκόφρενο.Μπορείς να μου εξηγήσεις ΓΙΑΤΙ δν σε καλύπτει το ταμπούρο???Το να εγκαταστήσουν σε ένα μηχανάκι 2500Ε δισκόφρενο είναι τουλάχιστον άλλα 50Ε πάνω στην τελική τιμή πώλησης του.Φαντάσου με πλάγιο σταντ και μηχανισμό και με δισκόφρενο πίσω πόσο θα σε χάλαγε που χάλασες τα λεφτάκια σου.Ή μήπως οδήγησες κανένα παπί με δισκόφρενο πίσω και αυτό δούλευε???Το Innova της Honda κυκλοφορεί πια με ταμπούρο.Αλλά δν είχες οδηγήσει ποτέ σου κάποιο από τα πρώτα να δείς πόσο έτριζε.Και μιλάμε για μια εταιρία του μεγέθους της Honda και της Yamaha.Αλλά μάλλον αυτοί εκεί είναι χαζοί που αποφάσισαν πως δεν είχε νόημα...



Το καλό δισκόφρενο δουλεύει πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε ταμπούρο, είναι πιο εύκολο στη συντήρησή του και σαφώς δίνει ανωτερότητα στο ήδη τοπ μηχανάκι. Τώρα ότι όταν τρίζει το δισκόφρενο για να λύσεις το πρόβλημα το αντικαθιστάς με ταμπούρο, να σου πω πρώτη φορά το ακούω. Αν παρατήρησες πιο πάνω γράφω ότι τα φρένα του είναι ικανοποιητικότατα. Τώρα χαζούς δεν θα τους πω αλλά τσίπηδες που στο όνομα του κέρδους κάνουν τα πάντα (χρόνια τώρα) θα του πω. Στην τελική ας ανέβαζαν την τιμή 100 ευρώ.
Πάντως καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα από άλλο δρόμο. Στόχος τους είναι η μειωμένη τιμή παραγωγής με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κέρδος.

Μετά από περίπου 5 χρόνια συμβίωσης μαζί του το θεωρώ καλή αγορά αλλά υπερκοστολογημένο. Στα πρώτα που είχα έρθει στην Πάτρα (φαντάζομαι και στην υπόλοιπη Ελλάδα) έσπαζε η πλαστική βάση στήριξης της σέλας που δυστυχώς δεν είναι ξεχωριστή αλλά αποτελεί τμήμα του κουστουμιού του παπιού. Αλλάχτηκαν βέβαια στην εγγύηση σε όσους ξέρω και η μαμά είπε ότι ήταν κακή παρτίδα πλαστικών. Σε όσους όμως είχε λήξη η εγγύηση, η μαμά δεν τους κάλυψε και πλήρωσαν την κακή παρτίδα πλαστικών από την τσέπη τους. αλλά εδώ θα μου πεις σκορπίζουν τα εντόσθιά τους μηχανάκια των 20 χιλιάδων και η μαμά κάνει την πάπια ή λέει ότι έγινε κακή χρήση, στα παπιά θα κολλήσουμε??

Γενικότερα θα έλεγα δεν πρέπει απαραιτήτως να καταπίνουμε ότι μας σερβίρουν.

:wave2::wave2:

@ngelos
12/06/2012, 00:14
Γενικότερα θα έλεγα δεν πρέπει απαραιτήτως να καταπίνουμε ότι μας σερβίρουν.

Γι'αυτό δεν ήθελα να σε φωτίσω.Γιατί αντί να κάτσεις να ακούσεις έχεις πάντα την απάντηση έτοιμη.Εσύ τα ξέρεις όλα,άλλωστε.
Η Yamaha είναι επιχείρηση.Είσαι τόσο αφελής που πιστεύεις πως δν θα κυνηγήσει το μέγιστο κέρδος επειδή ο Vaskas είναι τσίπης και το μηχανάκι το θέλει και υπερτούμπανο και τζάμπα???
Με λίγα λόγια εσύ πιστεύεις πως σε πιάσαν κότσο!Όταν πήρες το GS και έσκασες 15 χιλιάρικα δν σε πιάσαν οι Γερμανοί κότσο δηλαδή?Ή μήπως όταν θα έρθω στο μαγαζί σου,εσύ θα μου κάνεις Format στο PC μου με 10Ε???Γιατί και οι υπηρεσίες που προσφέρουμε όλοι μας υπερκοστολογημένες είναι.

Δν καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα,λοιπόν.Εσύ λες πως το 135 είναι ακριβό και δν σε καλύπτει και εγώ λέω πως όποιον δν το καλύπτει μπορεί να σκάσει τα όσα άλλα θέλει για αναρτήσεις και μαλακίες μόνος του και να το αφήσει ήσυχο έτσι όπως είναι γιατί δν έχουν όλοι 3000Ε να διαθέσουν για την υπερπάπια σου.Το γιατί κάνει ήδη 2500+ ένα Crypton και 15000+ ένα GS1200 είναι κουβέντα πολιτικό-οικονομική και δν συμμαζεύεται οπότε ας μην το πιάσουμε πάλι.

vaska
12/06/2012, 00:35
Γι'αυτό δεν ήθελα να σε φωτίσω.Γιατί αντί να κάτσεις να ακούσεις έχεις πάντα την απάντηση έτοιμη.Εσύ τα ξέρεις όλα,άλλωστε.
Η Yamaha είναι επιχείρηση.Είσαι τόσο αφελής που πιστεύεις πως δν θα κυνηγήσει το μέγιστο κέρδος επειδή ο Vaskas είναι τσίπης και το μηχανάκι το θέλει και υπερτούμπανο και τζάμπα???
Με λίγα λόγια εσύ πιστεύεις πως σε πιάσαν κότσο!Όταν πήρες το GS και έσκασες 15 χιλιάρικα δν σε πιάσαν οι Γερμανοί κότσο δηλαδή?Ή μήπως όταν θα έρθω στο μαγαζί σου,εσύ θα μου κάνεις Format στο PC μου με 10Ε???Γιατί και οι υπηρεσίες που προσφέρουμε όλοι μας υπερκοστολογημένες είναι.

Δν καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα,λοιπόν.Εσύ λες πως το 135 είναι ακριβό και δν σε καλύπτει και εγώ λέω πως όποιον δν το καλύπτει μπορεί να σκάσει τα όσα άλλα θέλει για αναρτήσεις και μαλακίες μόνος του και να το αφήσει ήσυχο έτσι όπως είναι γιατί δν έχουν όλοι 3000Ε να διαθέσουν για την υπερπάπια σου.Το γιατί κάνει ήδη 2500+ ένα Crypton και 15000+ ένα GS1200 είναι κουβέντα πολιτικό-οικονομική και δν συμμαζεύεται οπότε ας μην το πιάσουμε πάλι.


Μένω σε αυτά, σ' ευχαριστώ για τον χρόνο σου και για τη βοήθεια που μου έδωσες να ξεκαθαρίσω τα υπαρξιακά μου. Έχεις το λόγο μου σε επόμενη κουβέντα μας δεν θα μιλάω, μόνο θ' ακούω.

Καληνύχτα από μένα

dimmie_72
12/06/2012, 09:07
Άντε γιατί είσαι εσύ...

1.Πλάγιο σταντ είναι ευρωπαϊκή οδηγία ή κάτι τέτοιο.Η ουσία είναι πως απαγορεύτηκε να προμηθεύονται οι μοτοσυκλέτες με πλάγιο σταντ για αποτροπή ατυχημάτων.Αν παρατηρήσεις τριγύρω ΚΑΝΕΝΑ μοντέλο εταιρίας σοβαρής δεν έχει πια πλάγιο σταντ γιατί πρέπει να έχουν και μηχανισμό να κλείνει ο κινητήρας όταν αυτό είναι κατεβασμένο και τι σημαίνει αυτό???...
...ΚΟΣΤΟΣ!!!

2.Πίσω δισκόφρενο.Μπορείς να μου εξηγήσεις ΓΙΑΤΙ δν σε καλύπτει το ταμπούρο???Το να εγκαταστήσουν σε ένα μηχανάκι 2500Ε δισκόφρενο είναι τουλάχιστον άλλα 50Ε πάνω στην τελική τιμή πώλησης του.Φαντάσου με πλάγιο σταντ και μηχανισμό και με δισκόφρενο πίσω πόσο θα σε χάλαγε που χάλασες τα λεφτάκια σου.Ή μήπως οδήγησες κανένα παπί με δισκόφρενο πίσω και αυτό δούλευε???Το Innova της Honda κυκλοφορεί πια με ταμπούρο.Αλλά δν είχες οδηγήσει ποτέ σου κάποιο από τα πρώτα να δείς πόσο έτριζε.Και μιλάμε για μια εταιρία του μεγέθους της Honda και της Yamaha.Αλλά μάλλον αυτοί εκεί είναι χαζοί που αποφάσισαν πως δεν είχε νόημα...

Κατάλαβες γιατί πρέπει να σκέφτεσαι παραπάνω?Απλή λογική είναι...Πολλά μπλιμπλίκια,μεγάλο κόστος και συνάμα μηδαμινό κέρδος όσον αναφορά την ευχαρίστηση του αγοραστικού σου κοινού.Για να ευχαριστήσουν με λίγα λόγια έναν ή δυο Vaskes που θέλουν πίσω δισκόφρενο,πλάγιο σταντ στον βασικό εξοπλισμό και σουπερ-ντούπερ αναρτήσεις θα ρισκάρουν να φέρουν το προιόν τους στα 3 χιλιάρικα.Και τότε ούτε καν ο Vaska που τα ζήτησε όλα αυτά δν θα το πάρει γιατί "Είναι πολύ ακριβό" ή όπως είπες είναι:


;)

Το πρόβλημα είναι πως το 135 είναι Το καλύτερο παπί που έχει εισαχθεί στην Ελλάδα μέχρι σήμερα,όσα μειονεκτήματα και να έχει σε σχέση με το τέλειο.Αλλά θα το θυμηθούμε και αυτό όταν θα το καταργήσουν όπως είχε γίνει και με το Ζ125 που μεταχειρισμένο σήμερα πουλιέται 1,5 χιλιάρικο.

Φίλε μου, η YAMAHA σε ακυρώνει από μόνη της σε όλες αυτές τις εμβριθείς αναλύσεις σου όταν πουλάει το YBR 125 (μη πω και το 250) με όλα τα μπλιμπλίκια πλην ταμπούρου και προφανώς σημαντικά μεγαλύτερο κόστος παραγωγής, στην ίδια τιμή και ίσως φθηνότερα ;)

@ngelos
12/06/2012, 10:25
Φίλε μου, η YAMAHA σε ακυρώνει από μόνη της σε όλες αυτές τις εμβριθείς αναλύσεις σου όταν πουλάει το YBR 125 (μη πω και το 250) με όλα τα μπλιμπλίκια πλην ταμπούρου και προφανώς σημαντικά μεγαλύτερο κόστος παραγωγής, στην ίδια τιμή και ίσως φθηνότερα ;)

Δηλαδή με ακυρώνει το γεγονός ότι η Yamaha πουλάει ένα από τα δυο μηχανάκια της 100% made in China κατά 150Ε φθηνότερα από το Τ135...
Που είναι το μεγαλύτερο κόστος παραγωγής?Μήπως στα καλύτερα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν στο YBR ή μήπως στην τεχνολογία που κουβαλάει και την εξέλιξη που είχε πριν πάει στην γραμμή παραγωγής?
:nono:
Όχι πως το YBR δεν είναι τίμιο μηχανάκι (γιατί για τα λεφτά του τρομερό αλλά δν είναι και τπτ ιδιαίτερο σαν μοτοσυκλέτα) ,αλλά έχει συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό και συγκεκριμένο λόγο που βγήκε.
Μάλλον έπρεπε να το δίνει 3 χιλιάρικα να έχει απόλυτο δίκιο και ο Vaska ότι είναι υπερκοστολογημένα.
Δηλαδή για σένα το ανύπαρκτο YBR125 (γιατί το 250 είναι πάρα πολύ καλό) είναι καλύτερο από το Τ135 ποιοτικά...Ή μήπως θα μου πεις τώρα:"Το YBR είναι μοτοσυκλέτα ρε συ και το Τ135 ένα παπί"...
...Μόνο στην εμφάνιση έρχονται με αυτήν την σειρά.

@Vaska:Καλημέρα!!!:beer:

vaska
12/06/2012, 12:01
@Vaska:Καλημέρα!!!:beer:

:wave2:

:lipssealed::lipssealed:

dimmie_72
12/06/2012, 14:47
Δηλαδή με ακυρώνει το γεγονός ότι η Yamaha πουλάει ένα από τα δυο μηχανάκια της 100% made in China κατά 150Ε φθηνότερα από το Τ135...

το οποίο κατασκευάζεται στην ακόμα φθηνότερη, Μαλαισία


Που είναι το μεγαλύτερο κόστος παραγωγής?Μήπως στα καλύτερα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν στο YBR ή μήπως στην τεχνολογία που κουβαλάει και την εξέλιξη που είχε πριν πάει στην γραμμή παραγωγής?
:nono:

Μα όλα επάνω του είναι βαρύτερα, μεγαλύτερα, ανθεκτικότερα.... Είναι σα να συγκρίνεις το βολάν, τα αμορτισέρ, το σασμάν ενός μεγάλου SUV με ένός απλού επιβατικού.


Όχι πως το YBR δεν είναι τίμιο μηχανάκι (γιατί για τα λεφτά του τρομερό αλλά δν είναι και τπτ ιδιαίτερο σαν μοτοσυκλέτα) ,αλλά έχει συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό και συγκεκριμένο λόγο που βγήκε.

Τώρα μιλάς σωστά... Η τιμολόγηση λοιπόν δεν είναι θέμα κόστους παραγωγής στη συγκεκριμένη γραμμή παραγωγής όπως αναφέρεις παραπάνω, αλλά γενικότερο θέμα πολιτικής marketing της εταιρείας εν συνόλω. Για παράδειγμα μία αλυσίδα supermarket μπορεί να πουλάει ένα προϊόν κάτω του κόστους αν αυτό το προϊόν αποτελεί "κράχτη" (π.χ. γάλα ΝΟΥΝΟΥ) προκειμένου να προσελκύσει τον πελάτη στην αγκαλιά της αλυσίδας ο οποίος ερχόμενος θα αγοράσει και το αποκλειστικής διάθεσης καταπληκτικό :p ντόπιο τυρί φέτα Ελασσόνας το οποίο υπερκοστολογείται και δημιουργεί "prestige" για την αλυσίδα.

Το YBR όπως λες είναι ένα τίμιο μηχανάκι που θα το πάρει ο τίμιος βιοπαλαιστής, όπου δει, για να πάει στο εργοστάσιο, στο γιαπί, στη λαϊκή άντε για κάνα μπάνιο. Το πλέον extreme aftermarket παραφερνάλιο που θα δει επάνω του είναι κανένα top case από το αντίστοιχο Dia της Άπω Ανατολής.

Το CRYPTON Χ όμως εστιάζει την συντριπτική πελατεία του στον ανήσυχο πιτσιρικά που θέλει να έχει την τελευταία λέξη της τεχνολογίας pull mur και έχει αγοράσει το τελικό της εξάτμισης πριν το μηχανάκι, κάτι σαν τους κατόχους saxoralla που για να βρεις κάποιο normal θα πρέπει να ψάξεις στο μουσείο της εταιρείας. Δες μόνο τι γίνεται στην aftermarket αγορά CRYPTON.
Eκεί πατάει και η κ. YAMAHA και σου φουσκώνει την τιμή έχοντας συνηδητοποιήσει βασικά σε ποιά κατηγορία αγοραστών απευθύνεται.

@ngelos
12/06/2012, 19:04
Μα όλα επάνω του είναι βαρύτερα, μεγαλύτερα, ανθεκτικότερα.... Είναι σα να συγκρίνεις το βολάν, τα αμορτισέρ, το σασμάν ενός μεγάλου SUV με ένός απλού επιβατικού.

Το ότι είναι μεγαλύτερο σε μέγεθος δν σημαίνει ότι είναι και ακριβότερο να φτιαχτεί.Και το Τ135 έχει πολύ "περισσότερη" τεχνολογία η οποία και κοστίζει για να εξεληχθεί από ότι το YBR.Το YBR βασίζεται στην πεπατημένη για αξιοπιστία και χαμηλότερο κόστος παραγωγής σε αντίθεση με το Τ135 που έπρεπε να εξεληχθεί από το μηδέν σχεδόν.Και μόνο το μοτέρ να δεις καταλαβαίνεις διαφορά στην τεχνολογία μεταξύ τους.


Τώρα μιλάς σωστά... Η τιμολόγηση λοιπόν δεν είναι θέμα κόστους παραγωγής στη συγκεκριμένη γραμμή παραγωγής όπως αναφέρεις παραπάνω, αλλά γενικότερο θέμα πολιτικής marketing της εταιρείας εν συνόλω. Για παράδειγμα μία αλυσίδα supermarket μπορεί να πουλάει ένα προϊόν κάτω του κόστους αν αυτό το προϊόν αποτελεί "κράχτη" (π.χ. γάλα ΝΟΥΝΟΥ) προκειμένου να προσελκύσει τον πελάτη στην αγκαλιά της αλυσίδας ο οποίος ερχόμενος θα αγοράσει και το αποκλειστικής διάθεσης καταπληκτικό :p ντόπιο τυρί φέτα Ελασσόνας το οποίο υπερκοστολογείται και δημιουργεί "prestige" για την αλυσίδα.

Το YBR όπως λες είναι ένα τίμιο μηχανάκι που θα το πάρει ο τίμιος βιοπαλαιστής, όπου δει, για να πάει στο εργοστάσιο, στο γιαπί, στη λαϊκή άντε για κάνα μπάνιο. Το πλέον extreme aftermarket παραφερνάλιο που θα δει επάνω του είναι κανένα top case από το αντίστοιχο Dia της Άπω Ανατολής.

Το CRYPTON Χ όμως εστιάζει την συντριπτική πελατεία του στον ανήσυχο πιτσιρικά που θέλει να έχει την τελευταία λέξη της τεχνολογίας pull mur και έχει αγοράσει το τελικό της εξάτμισης πριν το μηχανάκι, κάτι σαν τους κατόχους saxoralla που για να βρεις κάποιο normal θα πρέπει να ψάξεις στο μουσείο της εταιρείας. Δες μόνο τι γίνεται στην aftermarket αγορά CRYPTON.

Σε αυτά με βρίσκεις σύμφωνο.

dimmie_72
12/06/2012, 21:45
Σε αυτά με βρίσκεις σύμφωνο.

Άντε, ευτυχώς γιατί φοβήθηκα ότι τόχει η μοίρα τους όσα θέματα ανοίγονται για το Crypton να οδηγούνται στις "αντιπαραθέσεις" :D

mouse112
12/06/2012, 22:02
Μετά από περίπου 5 χρόνια συμβίωσης μαζί του το θεωρώ καλή αγορά αλλά υπερκοστολογημένο.Στα πρώτα που είχα έρθει στην Πάτρα (φαντάζομαι και στην υπόλοιπη Ελλάδα) έσπαζε η πλαστική βάση στήριξης της σέλας που δυστυχώς δεν είναι ξεχωριστή αλλά αποτελεί τμήμα του κουστουμιού του παπιού. Αλλάχτηκαν βέβαια στην εγγύηση σε όσους ξέρω και η μαμά είπε ότι ήταν κακή παρτίδα πλαστικών.

Eπειδή και εμένα μου έσπασε αυτή η βάση στήριξης σέλας πρόσφατα , (θήκη μπαταρίας) έκατσα και την άλλαξα και έχει γνήσια 11 ευρώ. Απλά παρατήρησα ότι είχαν χαλαρώσει πολύ οι βίδες στον πάτο με αποτέλεσμα να κουνιέται σαν τρελό σε κάθε λακκούβα, βάλε και το βάρος άρα το αποτελέσμα είναι να σπάσει.

Red Rider
18/06/2012, 16:27
Σε περίπτωση που δεν το ξέρετε,το crypton χ που έχουμε -και πουλάει ακόμα η yamaha στην Ελλάδα- έχει αντικατασταθεί από καινούριο μοντέλο,πάνω από 1 χρόνο...
Με δισκόφρενο πίσω,5άρι σαζμαν...

http://motomalaya.net/blog/2012/01/08/2012-yamaha-jupiter-mx-white-in-indonesia/

vaska
18/06/2012, 17:59
Σε περίπτωση που δεν το ξέρετε,το crypton χ που έχουμε -και πουλάει ακόμα η yamaha στην Ελλάδα- έχει αντικατασταθεί από καινούριο μοντέλο,πάνω από 1 χρόνο...
Με δισκόφρενο πίσω,5άρι σαζμαν...

http://motomalaya.net/blog/2012/01/08/2012-yamaha-jupiter-mx-white-in-indonesia/

Όταν και όποτε έρθει στην Ελλάδα θα έχει 3000 ευρώ λόγω 5τάχυτου και πίσω δισκόφρενου αλλά και λόγω του καλού DNA του προκατόχου του. Βέβαια όσο πουλάει το "παλιό" δεν τίθεται καν θέμα εισαγωγής του νέου.

mouse112
18/06/2012, 21:00
Σε περίπτωση που δεν το ξέρετε,το crypton χ που έχουμε -και πουλάει ακόμα η yamaha στην Ελλάδα- έχει αντικατασταθεί από καινούριο μοντέλο,πάνω από 1 χρόνο...
Με δισκόφρενο πίσω,5άρι σαζμαν...

http://motomalaya.net/blog/2012/01/08/2012-yamaha-jupiter-mx-white-in-indonesia/

Λογικό είναι να έχει βγεί εκεί και εδώ ακόμα τίποτα.Εδώ αυτά που οδηγάμε αυτοί τα είχαν το 2005 απλά ήταν με καρμυρατέρ.

dimmie_72
18/06/2012, 23:57
Σε περίπτωση που δεν το ξέρετε,το crypton χ που έχουμε -και πουλάει ακόμα η yamaha στην Ελλάδα- έχει αντικατασταθεί από καινούριο μοντέλο,πάνω από 1 χρόνο...
Με δισκόφρενο πίσω,5άρι σαζμαν...

http://motomalaya.net/blog/2012/01/08/2012-yamaha-jupiter-mx-white-in-indonesia/

Δεν έχει αντικατασταθεί, είναι διαφορετικές εκδόσεις για διαφορετικές χώρες και κυκλοφορούν τουλάχιστον από το 2008. Τα 5τάχυτα είναι με συμπλέκτη και καρμπυρατερ. Για νε δεις όλα τα μοντέλα και σε ποιά χώρα διατίθενται, http://www.yamahat135.com/. Προσωπικά μου αρέσει στην έκδοση X1R.

mouse112
25/06/2012, 22:11
Εμένα μόλις μου άρχισε τα κόλπα η αντλία βενζίνης.Περισσότερο λόγω ζέστης.Την άλλαξα με 20 ευρώ και όλα κομπλέ.Ίσα ίσα που πάει και καλύτερα τώρα.

dimmie_72
26/06/2012, 10:38
Εμένα μόλις μου άρχισε τα κόλπα η αντλία βενζίνης.Περισσότερο λόγω ζέστης.Την άλλαξα με 20 ευρώ και όλα κομπλέ.Ίσα ίσα που πάει και καλύτερα τώρα.

Φρόντισε να μη μένει το μηχανάκι από βενζίνη ώστε να ψύχεται συνεχώς η αντλία ;)

darkwing
07/09/2012, 00:42
Εμένα μόλις μου άρχισε τα κόλπα η αντλία βενζίνης.Περισσότερο λόγω ζέστης.Την άλλαξα με 20 ευρώ και όλα κομπλέ.Ίσα ίσα που πάει και καλύτερα τώρα.
Έχω κάτι απορίες, ιμιτασιόν ή γνήσια ;και που ακριβώς βρίσκεται στο μηχανάκι η αντλία; σε ρωτάω γιατί έχω μείνει και θέλω να την αλλάξω μόνος μου. Έχω το manual αλλά δεν βρίσκω τπτ για fuel pump.

alres
08/11/2012, 10:11
Για να δούμε...

Τι κατανάλωση έχουν φτάσει οι κατέχοντες το x ;
Ποια ήταν η καλύτερη και ποια η χειρότερη; (και με τι συνθήκες πάντα)

Έχω περιέργεια

Bradipous
08/11/2012, 17:27
Σε προσφατη μετρηση ολα μεσα στην πολη με πανω απο τα μισα διπλος και κανονικη οδηγηση 1,8 λ/100χλμ
Γενικοτερα παντως ειμαι περιπου στα 2 λιτρα..

panagiwths
08/11/2012, 18:05
Εγώ έχω καταφέρει να κάνω 200 χλμ με ένα γέμισμα και το αρνητικό ρεκόρ είναι 100 περίπου χλμ..

alres
08/11/2012, 18:43
Εγώ έχω καταφέρει να κάνω 200 χλμ με ένα γέμισμα και το αρνητικό ρεκόρ είναι 100 περίπου χλμ..

χμμ...
Αυτό πως γίνεται;
Το 100αρι το κάνω και γω ασπρίζοντας μερικές τρίχες...:evil:

εντιτ: τώρα το υπολόγισα, με 3,7λ στα 200χλμ βγαίνει 1,8, οπότε οκ, απλά δεν το αφήνω να αδειάσει εντελώς

Πάντως οι διαφορές είναι μεγάλες για...παπί. Αν το πηγαίνεις σβηστό 1,7 , αν το σκίζεις πάνω απο 3, έχω δει και 3,5

panagiwths
08/11/2012, 19:36
χμμ...
Αυτό πως γίνεται;
Το 100αρι το κάνω και γω ασπρίζοντας μερικές τρίχες...:evil:

εντιτ: τώρα το υπολόγισα, με 3,7λ στα 200χλμ βγαίνει 1,8, οπότε οκ, απλά δεν το αφήνω να αδειάσει εντελώς

Πάντως οι διαφορές είναι μεγάλες για...παπί. Αν το πηγαίνεις σβηστό 1,7 , αν το σκίζεις πάνω απο 3, έχω δει και 3,5

Τα 200 χλμ τα είχα καταφέρει με το εργοστασιακό γραναζομα και οταν το είχα πρωτοπάρει και το έστρωνα (στα τελειώματα του στρωσίματος)
Και τα 100 χλμ (βασικά παίζει να ήταν και λιγότερα) ήταν στο ταξίδι Θεσ/νικη- Κομοτηνή με πιο κοντό γρανάζι (14) και τελικιασμενο στην Εγνατία !

cryptonakias18
02/09/2013, 08:02
pedes exo crypton x to phra mesa iouliou exo 700 kati xiliometra otan to paro gia service 8a kano kati allages ta aksesouar opos ta antivara 8a ta valo xrysa thn maneta xrhsh ths yamaha ths bides ths maskas xryses kai 8elo na bgalo thn kolatsa kai na balo thn pinakida apo kato EROTHSEI:otan mou bgaloun thn kolatsa kai baloun thn pinakida apo kato einai paranomo? 8a yparksei kapio problhma? rotao prin thn balo apo kato gia tyxon provlhma apanthste sas parakalo 8elo polles gnomes.otan bgalo thn kolatsa 8a mporo na anoikso thn sella?

Sapadak
02/09/2013, 08:15
EROTHSEI:otan mou bgaloun thn kolatsa kai baloun thn pinakida apo kato einai paranomo? 8a yparksei kapio problhma? rotao prin thn balo apo kato gia tyxon provlhma apanthste sas parakalo 8elo polles gnomes

Η πινακίδα ΠΡΕΠΕΙ να είναι ορατή

υγ
Γράφε Ελληνικά για να πάρεις περισσότερες απαντήσεις

Bradipous
02/09/2013, 08:15
...kolatsa...
:confused:

Sapadak
02/09/2013, 08:18
:confused:

Και εγώ απορία το έιχα και με βοήθησε ο γοογκλης :lol:

http://www.euroimport.gr/?view=productPage&product=462&category=8

Bradipous
02/09/2013, 08:26
Και εγώ απορία το έιχα και με βοήθησε ο γοογκλης :lol:

http://www.euroimport.gr/?view=productPage&product=462&category=8

Εγω οσο και να προσπαθησα μονο κολετσα μου εβγαζε. :lol:

γιατι οχι απλα φτερο;

Sapadak
02/09/2013, 08:35
γιατι οχι απλα φτερο;


Γιατι οχι λασπωτήρας

Πολλά γιατι :lol|:

ironcross
10/10/2013, 13:28
Καλησπερα μαγκες..ειμαι κατοχος ενος crypton x t135i του 2013 και σημερα πηγα για το μεγαλο του σερβις στα 6.000 χλμ!Το εκανα σε ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο της yamaha!
Εβαλα και μονο σταντ και η τελικη του τιμη εφτασε τα 120 ευρω!Η τιμη του για μεγαλο σερβις και πλαινο σταντ ειναι καλη?
Και κατι ακομα..ο μαστορας με ειπε για μια μετατροπη στον κινητηρα η οποια γινεται απο την αντιπροσωπεια της yamaha και αξιζει το κοπο!επισης την καλυπτει η εγγυηση και το κοστος της ειναι
γυρο στα 270ευρω!Με λιγα λογια αλλο μηχανακι!Εχετε ακουσει τιποτα για την μετατροπη αυτη??

Υ.Γ ειμαι φουλ μαμακιας αλλα το προτεινε ο μαστορας για αυτο ρωταω..! ευχαριστω

Red Rider
10/10/2013, 14:56
Καλησπερα μαγκες..ειμαι κατοχος ενος crypton x t135i του 2013 και σημερα πηγα για το μεγαλο του σερβις στα 6.000 χλμ!Το εκανα σε ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο της yamaha!
Εβαλα και μονο σταντ και η τελικη του τιμη εφτασε τα 120 ευρω!Η τιμη του για μεγαλο σερβις και πλαινο σταντ ειναι καλη?
Και κατι ακομα..ο μαστορας με ειπε για μια μετατροπη στον κινητηρα η οποια γινεται απο την αντιπροσωπεια της yamaha και αξιζει το κοπο!επισης την καλυπτει η εγγυηση και το κοστος της ειναι
γυρο στα 270ευρω!Με λιγα λογια αλλο μηχανακι!Εχετε ακουσει τιποτα για την μετατροπη αυτη??

Υ.Γ ειμαι φουλ μαμακιας αλλα το προτεινε ο μαστορας για αυτο ρωταω..! ευχαριστω


Κατ'αρχάς τί έκανες στο μηχανάκι ακριβώς?Εκ'πρώτης όψεως μου φαίνονται πάρα πολλά ......
Το προγραμματισμένο "μεγάλο" service του είναι στα 7.000 χλμ. και όχι στα 6.000..Εγώ είχα δώσει για αυτό το sevice 59 ευρώ σε εξουσιοδοτημένο.
Ένα πλαϊνό σταντ κάνει 9-10ευρώ απ'ότι θυμάμαι(συνήθως βάζουν απο crypton r).
Την Δευτέρα που μας πέρασε έκανα το μεγάλο service των 25.000 με κόστος 50 ευρώ(λάδια-φίλτρο αέρος-λαδιού-μπουζί-ρύθμισμα βαλβίδες)σε εξουσιοδοτημένο.

ironcross
10/10/2013, 15:22
Το 1ο μου σερβις το εκανα στα 1000χλμ και με λεει θα ερθεις στις 3000 και μετα θα ερθεις στα 6000 για το μεγαλο σερβις!αυτα εχω κανει μεχρι στιγμης!
τα 2 πρωτα με βγηκανε απο 23 ευρω το καθενα γιατι ητανε τα μικρα με οτι αυτο συνεπαγεται!
Στο μεγαλο μου αλλαξε λαδια φιλτρο λαδιου φιλτρο αερα μπουζι και κατι αλλα!Οσο για το σταντ πηγαινε περιπου στα 25-30 ευρω διοτι σου αλλαζει απο κατω ολη τη βαση για να μπει το πλαινο!
+ μαζεμα αλυσιδας + μου βαψε τα αντιβαρα και την εξατμιση δεν ξερω εαν χρησιμοποιησε μπογια αλλα τα εκανε καινουργια με καποιο τροπο!
Τωρα δεν ξερω τι παιζει γι αυτο ρωτησα..και οσο αναφορα το επομενο σερβις στα 9.000χλμ!

steve_peiraias
25/12/2013, 21:05
καλησπερα παιδια εχω το crypton x του 2010 με 69000 χλμ και θα ηθελα να ρωτησω για ενα θεμα προσφατο που εγινε.Του φοραω xenon φωτα και μ αρχισε να τρεμοπαιζει και μετα απο λιγο εφταχνε, και πλεον αυτο γινεται συνεχεια και επισης δεν αναβει απο τη μιζα μονο με μανιβελα.Ξερετε αν φταιει η μπαταρια (δεν την εχω αλλαξει ποτε) η κατι αλλο?? Ζητω συγνωμη αν η ερωτηση μ ειναι εκτος topic γτ ειδα οτι αναφερεστε απλα στη αξιοπιστια του παπιου αλλα καιγομαι γτ το δουλευω delivery.Ευχαριστω.

Bradipous
25/12/2013, 21:57
καλησπερα παιδια εχω το crypton x του 2010 με 69000 χλμ και θα ηθελα να ρωτησω για ενα θεμα προσφατο που εγινε.Του φοραω xenon φωτα και μ αρχισε να τρεμοπαιζει και μετα απο λιγο εφταχνε, και πλεον αυτο γινεται συνεχεια και επισης δεν αναβει απο τη μιζα μονο με μανιβελα.Ξερετε αν φταιει η μπαταρια (δεν την εχω αλλαξει ποτε) η κατι αλλο?? Ζητω συγνωμη αν η ερωτηση μ ειναι εκτος topic γτ ειδα οτι αναφερεστε απλα στη αξιοπιστια του παπιου αλλα καιγομαι γτ το δουλευω delivery.Ευχαριστω.



Αν το φως τρεμοπαιζει μονον οταν η μηχανη δουλευει στο ρελαντι τοτε φταιει η μπαταρια (και για το οτι δεν παιρνει με μιζα).

steve_peiraias
25/12/2013, 22:12
το φως τρεμοπαιζει και στο ρελαντι αλλα οσο πατας γκαζι τρεμοπαιζει κ πιο πολυ οποτε γι αυτο και γω υπεθεσα οτι χανει ταση και φταιει η μπαταρια. σ'ευχαριστς για την απαντηση

Bradipous
25/12/2013, 22:22
Αν στο κανει και με το πισω φως πιθανοτατα φταιει η μπαταρια, αν οχι ελεγχεις μηπως δεν καθοντε καλα τα καλωδια και αν στο κανει και με αλλη λαμπα αυτο.
Για να εισαι σιγουρος μετρα την μπαταρια, αν ειναι πεσμενη την φορτιζεις αν και λογικα θα θελει αλλαγη.

Rider 28
26/03/2014, 21:02
Καλησπερα παιδια μετα απο πολλες αναβολες πρεπει να αλλαξω λαστιχα δεν παει αλλο 15500 χλμ εχω ηδη αλλαξει εκτος τα προβλεπομενα γραναζια αλυσιδα που ηταν απο σχεδον καινουργιο απαραδεκτα και εχω καθαρισει επι της ευκαιριας και το πισω ταμπουρο και βελτιωθηκε λιγο τωρα με τα λαστιχα θα το ξανακοιταξω.Το ανεφερα και καποιο αλλο παληκαρι οτι οταν δειχνει αδειος ο δεικτης τις βενζινας δεν βαζει πανω απο 2.5 λιτρα περιπου 4 ευρω και το αλλο που του εχω κανει ειναι στο μπροστινο συστημα στο σημειο που δεν δουλευει το εχω περασει επειφανειακα με γρασσο διοτι ειδα ενα και λειπανε φλοιδες ολοκληρες απο το καλαμι και το λυπηθηκα.Τι λαστιχα προτεινεται ευχαριστω.

o_gavros
28/03/2014, 21:27
Tο έχω 4 χρόνια και βάλε, του πίνω το αίμα καθημερινά σε αστικές αλλά και περιμετρικά της πόλης (ακτίνα 45 χλμ). Το παπί είναι μακράν το καλύτερο παπί από άποψη επιδόσεων που είχα. Κατασκευαστικά το Kaze-r είναι πολύ ανώτερο. Στο Γιαμαχάκι έχω αλλάξει τελικό και πίσω ανάρτηση και τώρα θ' αλλάξω την μπροστινή. Επίσης αμέσως μετά την αγορά άλλαξα τα λάστιχα (κάτι ξύλινα που φορούσε από κατασκευής). Οι αναρτήσεις είναι βούτυρα απαράδεκτα από μαμά και δεν παίρνουν καμία ρύθμιση. Ωχλινς (χαχαχαχα) έβαλα πίσω και το ίδιο ετοιμάζω για μπροστά. Τις μπροστά τις τερμάτιζα από την ώρα που αγόρασα (καλά είμαι μπόλικος αλλά του μπροστινού φρένου τη μανέτα την έχω ασπρίσει από τη χρήση). Τερματίζοντας το μπροστινό κάνει "υδραυλική" και ξερνάει λάδια από τα τσιμουχάκια.

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος απλά θα περίμενα πολύ καλύτερη ποιότητα περιφερειακών στο ακριβότερο (με διαφορά) παπί της αγοράς. Αλλάζοντας πίσω ανάρτηση ανακάλυψα σκουριές στις κολλήσεις του υποπλαισίου κοντά στην ουρά. Το Kaze R έχει 5 χρόνια περισσότερα στην πλάτη του και είναι πεντακάθαρο.


Αυτιά!!!!!!!!!!

3 χρόνια, 55χιλ. χλμ, ΧΧL αναβάτης,το τελευταιο 8μηνο μινιμουμ 150χλμ σε εθνική και β.π., και δεν έχει κάνει κιχ ,πλην της τρομπας που αλλάχθηκε στο χρόνο σχεδον επανω.
Συμφωνω απολυτα για το ποσο μαλακες ειναι οι αναρτησεις.παρολα αυτα, το μηχανάκι μπαίνει αίμα παντού.


Σε 1η φάση αν αλλάξεις τις τσιμούχες, λάδι 15/50 αντί 10/50 και πειραματιστείς με την ποσότητα λαδιού στο πιρούνι, θα δεις μεγάλη διαφορά. Εγώ πέτυχα το ιδανικό για μένα με 10ml παραπάνω σε κάθε καλάμι.

το είχα σα σκέψη μιας και λεφτα για upgrade σε ελατηρια δεν παιζουν. τωρα που βλέπω πως δοκιμαστηκε θα το βαλω στο προγραμμα.



:eek::eyepop:

Ρε συ πραγματικά θεωρώ πολύ το παραπάνω λάδι που έβαλες, για την ακρίβεια χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός στις αναρτήσεις, δεν νομίζω ότι είναι σωστό να βάζεις περισσότερο λάδι από την ποσότητα που λέει ο κατασκευαστής. Κινδυνεύεις σε κάποιο καλό φρενάρισμα να κλατάρουν τελείως οι τσιμούχες και να μοιάζεις με καλολαδωμένο ποντίκι.

:nono:

Προσωπικά θα πάω στη δοκιμασμένη λύση των ελατηρίων. Απλά με χαλάει τόσο ακριβή πάπια να θέλει αρκετό χρήμα επιπλέον για να στηθεί αξιοπρεπώς στο δρόμο.

είναι πολλά δυστυχως τα 6+ κατοσταρικα (με εργατικά) για να στηθεί τέλεια το μηχανακι(ohlins παντου).
Σε αυτο η γιαμαπα μας κρεμασε.


To προτείνω ανεπιφύλακτα, η ποσότητα σε κάθε καλάμι είναι 64 ml 10W. Aντικαθιστάς με 15 W και ξεκινάς με κάποια ποσότητα ας πούμε 90 ml που είναι κούτσουρο για μένα και σταδιακά αφαιρείς με σύριγγα. Εγώ σταμάτησα στα 70 ml. Ταυτόχρονα λόγω πιο παχύρευστου λαδιού σταμάτησαν να εμφανίζονται στα καλάμια κι αυτά τα ενοχλητικά δαχτυλίδια από λάδι που διαρρέει απ τις τσιμούχες και είναι κοινό πρόβλημα στα Crypton.

δε φανταζεσαι τι σιχτίρισμα εχω ριξει καθε ρτεις και λιγο να καθαριζω τα καλαμια απο τις μαυριλες


Εμένα πάλι επειδή η λειτουργία του ταμπούρου είναι ικανοποιητική, πιό πολύ με χαλάει η μονοπίστονη δαγκάνα μπροστά.

:a10:

Bradipous
28/03/2014, 21:38
είναι πολλά δυστυχως τα 6+ κατοσταρικα (με εργατικά) για να στηθεί τέλεια το μηχανακι(ohlins παντου).
Σε αυτο η γιαμαπα μας κρεμασε.


Ειπαμε οτι οι μαμα αναρτησεις χριζουν βελτιωσης αλλα οχι και ολινς στην παπια, παραπαει... :rolleyes:

o_gavros
28/03/2014, 21:45
Ειπαμε οτι οι μαμα αναρτησεις χριζουν βελτιωσης αλλα οχι και ολινς στην παπια, παραπαει... :rolleyes:

φιλε αν δεις, οι 8 στους 10 που προβήκανε στην αναβάθμιση των αναρτησεων στο παπι επελεξαν οχλινς.
Και δικαιωθηκαν καθως το κανουν αγνωριστο κυριολεκτικά.

Ο γιαμαχας στον Πειραια,μου είχε πει κάποτε οτι κατι YCC και λοιπές, μη τις κοιτάς καν,ψευτικουρες.
Επειδή εγω,όπως και πολύς κοσμος,δουλεύω με το μηχανάκι (το λεω με την έννοια οτι δεν είμαι κανα πιτσιρίκι καγκουρό που ψάχνει οτι κανει μπλινγκ) αν ειχα την οικονομική άνεση, θα τις έβαζα χθες!

Bradipous
28/03/2014, 22:01
φιλε αν δεις, οι 8 στους 10 που προβήκανε στην αναβάθμιση των αναρτησεων στο παπι επελεξαν οχλινς.
Και δικαιωθηκαν καθως το κανουν αγνωριστο κυριολεκτικά.

Ο γιαμαχας στον Πειραια,μου είχε πει κάποτε οτι κατι YCC και λοιπές, μη τις κοιτάς καν,ψευτικουρες.
Επειδή εγω,όπως και πολύς κοσμος,δουλεύω με το μηχανάκι (το λεω με την έννοια οτι δεν είμαι κανα πιτσιρίκι καγκουρό που ψάχνει οτι κανει μπλινγκ) αν ειχα την οικονομική άνεση, θα τις έβαζα χθες!

Γιατι να ειναι μουφα τα YCC και κατι αλλα αμορτισερ αζωτου που τα βρισκεις γυρω στα 200 ευρω και ειναι ρυθμιζομενα;

Π.χ.
http://www.car.gr/parts/view/1469309/
http://www.car.gr/parts/view/1635383/

Δεν εχω δοκιμασει κατι απο αυτα αλλα υποθετω πως σε σχεση με την μαμα αναρτηση θα ειναι μακραν καλυτερα και δεν ξερω ποσο χειροτερα μπορει να ειναι σε σχεση με ολινς ωστε να δικαιολογειται η διαφορα της τιμης.

Υ.γ. Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν εχω δει ολινς σε κρυπτον, ουτε καν στο ιντερνετ.

o_gavros
28/03/2014, 22:09
Γιατι να ειναι μουφα τα YCC και κατι αλλα αμορτισερ αζωτου που τα βρισκεις γυρω στα 200 ευρω και ειναι ρυθμιζομενα;

Π.χ.
http://www.car.gr/parts/view/1469309/
http://www.car.gr/parts/view/1635383/

Δεν εχω δοκιμασει κατι απο αυτα αλλα υποθετω πως σε σχεση με την μαμα αναρτηση θα ειναι μακραν καλυτερα και δεν ξερω ποσο χειροτερα μπορει να ειναι σε σχεση με ολινς ωστε να δικαιολογειται η διαφορα της τιμης.

Υ.γ. Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν εχω δει ολινς σε κρυπτον, ουτε καν στο ιντερνετ.

απο λαθος εγραψα YCC. YSS ηθελα να πω.
οπως λοιπον είπα και πριν,δεν εχω λαβει και το καλύτερο φιντμπακ για αυτες.
το αλλο λινκ είναι άγνωστη μαρκα με ότι αυτο συνεπαγεται


Αν θες με πιστεύεις,γιατι είμαι όλη μερα στο δρόμο και παίζει να βλέπω πάνω απο τριαντα σαραντα μηχανακια καθημερινα.
Στο λεω για να καταλαβεις ότι το συμπερασμα μου δεν βγηκε αμπαλαέο.
Επίσης ξέρω προσωπικα κάποιους που βαλανε οχλινς.

Bradipous
28/03/2014, 22:21
απο λαθος εγραψα YCC. YSS ηθελα να πω.
οπως λοιπον είπα και πριν,δεν εχω λαβει και το καλύτερο φιντμπακ για αυτες.
το αλλο λινκ είναι άγνωστη μαρκα με ότι αυτο συνεπαγεται


Αν θες με πιστεύεις,γιατι είμαι όλη μερα στο δρόμο και παίζει να βλέπω πάνω απο τριαντα σαραντα μηχανακια καθημερινα.
Στο λεω για να καταλαβεις ότι το συμπερασμα μου δεν βγηκε αμπαλαέο.
Επίσης ξέρω προσωπικα κάποιους που βαλανε οχλινς.

Καταλαβαινω και δεν εχω λογο να μην σε πιστεψω, απλα λεω οτι τα +600 για μια ηδη ακριβη παπια ειναι πολλα. Επισης για μεσα στην πολη (που απο οτι καταλαβα κινεισαι λογο δουλειας ολη μερα) δεν θα ηταν ιδιαιτερα αβολη μια σκληρη πισω αναρτηση; Οι μπροστα δεν το συζητω ειναι ΓΤΠ.

Δεν εχω σκοπο να σου την πω ουτε να το παιξω εξυπνος, κουβεντα να γινεται. ;)

o_gavros
28/03/2014, 22:29
απο γνωμες και μια συντομη δική μου δοκιμη σε μηχανακι που ειχε αλλαγμένες, μπορώ με βεβαιοτητα να σου πω ΚΑΘΟΛΟΥ αβολη!
ισα ισα ειχε σωστότερη λειτουργια συνολικά.
Τα 6+ που λεω ειναι για μπρος πισω+ εργατικά,ετσι;

Ναι προφανως και είναι πολλά.Πάρα πολλά όχι απλά πολλά.Αλλά σκέψου ότι αν το έχεις εργαλείο,όπως εγω πχ, είναι μια επένδυση. (στην κυλιση σου,στην απόλαυση σου,στην υγεία της μέσης σου,κλπ)

george6680
09/04/2014, 13:43
γεια σας, ψαχνω και εγω για αλλαγη πισω αναρτησης στο crypton x ξερω για τις ohlinks αλλα δε δινω τοσαγια παπι και εβλεπα στο internet για yss που εχει 2-3 μοντελα, ρωτησα και το μηχανικο μου και μου ειπε τη super boy me 100 euro που εχουν βαλει πελατες του και εμειναν ευχαριστημενοι. Εσεις τι λετε εχει βαλει κανεις souperboy η τις εχετε ακουσει?
γιατι 100 ευρω ειναι μια νορμαλ τιμη για παπι?

antonis_123
28/10/2014, 06:56
To προτείνω ανεπιφύλακτα, η ποσότητα σε κάθε καλάμι είναι 64 ml 10W. Aντικαθιστάς με 15 W και ξεκινάς με κάποια ποσότητα ας πούμε 90 ml που είναι κούτσουρο για μένα και σταδιακά αφαιρείς με σύριγγα. Εγώ σταμάτησα στα 70 ml. Ταυτόχρονα λόγω πιο παχύρευστου λαδιού σταμάτησαν να εμφανίζονται στα καλάμια κι αυτά τα ενοχλητικά δαχτυλίδια από λάδι που διαρρέει απ τις τσιμούχες και είναι κοινό πρόβλημα στα Crypton.

καλως σας βρηκα παιδες
μολις αγορασα ενα μεταχειρισμενο x

να κανω μια ερωτηση.
ποσο θα κοστισει η αναβαθμιση αυτη χωρις την εργασια?
οντως οι αναρτησεις του ειναι κατω του μετριου...
η πισω ειναι υποφερτη (ειμαι 65gr), αλλα η εμπρος ειναι χαλι.

επισης κατι ακομα.
οταν ειναι σβηστο και βυθιζω την εμπρος αναρτηση ακουω τα ελατηρια...εχει 4000χλμ ειναι φυσιολογικο?
τηνχ

Takata Dome
28/10/2014, 07:48
(ειμαι 65gr)



:confused:

325843

dimmie_72
28/10/2014, 12:49
ποσο θα κοστισει η αναβαθμιση αυτη χωρις την εργασια?


όσο 1 lt λάδι

bros400pgm
07/03/2015, 16:18
Εχει κανεις καποιο service manual για το Χ135?