PDA

View Full Version : επιλογή μηχανής



algernon
22/04/2012, 18:29
Παίδες καλησπέρα

Για βοηθήστε λίγο

Θέλω να πάρω μια μηχανή, για μετακίνηση στην πόλη, κυρίως για μετακίνηση από/προς δουλειά και βόλτα (όχι ταξίδια).

(δουλεύω πλέον κέντρο αθήνας με το αυτοκίνητο αφενός υπάρχει το θέμα δακτυλίου/parking, αφετέρου λόγω κρίσης θέλω να μειώσω την χρήση του αυτοκινήτου γενικότερα)

Κανονικά θα έπαιρνα κάνα σκούτερ, αλλά λέω μια και θα πάρω κάτι, να πάρω μηχανή που μου αρέσει περισσότερο ως ιδέα.

Δεν έχω εμπειρία από μηχανές, και θα ήθελα μια ήρεμη μηχανή entry level γύρω στα 250-500cc. Κάτι εύκολο στο χειρισμό, με όχι υπερβολική δύναμη, που να επιτρέπει κάποια λάθη (αν υπάρχει τέτοιο πράγμα), κατά προτίμηση naked.

Παλιότερα είχα ξανακοιτάξει για μηχανή (αλλά τελικά δεν πήρα), και σκεφτόμουν το Suzuki GS500.

Τώρα που κοιτάω στο σάιτ της Suzuki δεν βλέπω να το διαθέτει πλέον. Το μικρότερο σε street είναι το SVF 650 Gladious.

Γενικά απ’ ότι βλέπω, μηχανές στα 300cc-500cc δεν υπάρχουν (όπως π.χ. ένα CB400 που είχε η σχολή οδηγών που είχα πάει), παίζουν είτε 250cc και μετά στα 600cc.

Στο σάιτ της Honda βλέπω υπάρχει το CBR 250 R ABS στα € 5.230. Και μετά στα 600cc το CBF 600 S ABS, η τιμή όμως ανεβαίνει αρκετά, € 8.560

Στην Kawasaki έχει το Ninja 250R στα €5.290 και το ER-6n στα €7.790 (με ABS).

Στο site της Yamaha βλέπω την YBR250 (τιμή €5070) και την FZ6 S2 (€ 7.740)

Προς τα πού να προσανατολιστώ? Τι θα προτείνατε?

Επίσης, αν αποφασίσω να κοιτάξω σε μεταχειρισμένη, δεδομένου ότι δεν γνωρίζω καθόλου για να αξιολογήσω την κατάσταση μιας μηχανής, να κοιτάξω σε κάνα dealer που να δίνει και κάποια εγγύηση?

Cpt. Haddock
22/04/2012, 18:43
Αφου δεν εχεις εμπειρία απο μηχανες, προτιμησε μεταχειρισμενο. Θα σου έρθει πιο φτηνα γενικα (αγορά και επισκευή απο χαζοπτώσεις που όλοι κανουν στην αρχη).

Ενα CB400 ή ενα Bros ειναι οτι πρεπει.

υ.γ. Ωραίο nickname :beer:

dimzan
22/04/2012, 19:02
+1 για μεταχειρισμενο κι απο μενα.

τα μηχανακια που κοιτας ειναι ολα πολυ αξιολογια για πρωτες μηχανες.

Θα σου προτεινα cbf 250 που ειναι πολυ οικονομικο, βρισκεις στα 2500 μοντελο 3 χρονων.

Για κατι πιο μεγαλο και οικονομικο πας στο gs500 , οχι τοσο οικονομικο οσο το cbf. Προσωπικα το προτιμω διοτι οσο να ναι εχει αρκετα παραπανω αλογα και θα σε ικανοποιησει περισσοτερο ακομα κι αν δεν εισαι ανθρωπος που αναζητα την επιταχυνση


Και τα υπολοιπα καλα ειναι αλλα για πρωτες μηχανες ανεβαινει πολυ το μαλλι

Anubis
22/04/2012, 22:02
Suzuki Bandit 400 φιλε μου!Το μεγαλυτερο σχολειο!Υπεροχο μηχανακι.

dimzan
23/04/2012, 02:21
Suzuki Bandit 400 φιλε μου!Το μεγαλυτερο σχολειο!Υπεροχο μηχανακι.

και τραγικα αναξιοπιστο... η χειριστη επιλογη στα 400αρια 4κυλ. Ολα τα χαριζουν γιατι εχουν θεμα ειτε με τα ηλεκτρικα ειτε με τα καρμπς.

Καλυτερα το cb400

TROOPER
23/04/2012, 09:00
μεταχειρο χοντα 400αρι και καθαρισες.
αν θες καποιο απο αυτα που εγραψες πας η στο γιαμαχα το 250αρακι η στο er6n.

υπολογισε και τα χρηματα που θα δωσεις για εξοπλισμο.

καλες αγορες.

Anubis
23/04/2012, 10:50
και τραγικα αναξιοπιστο... η χειριστη επιλογη στα 400αρια 4κυλ. Ολα τα χαριζουν γιατι εχουν θεμα ειτε με τα ηλεκτρικα ειτε με τα καρμπς.

Καλυτερα το cb400

Το Bandit αναξιοπιστο και τραγικα μαλιστα?Sorry αλλα θα διαφωνισω φιλε μου.Εγω που το ειχα 3 χρονια και 40.000χλμ δεν ειχα ποτε θεμα εκτος μιας ντιζας συμπλεκτη.Το CB400 δεν το γνωριζω οποτε δεν μπορω να πω κατι.Παντως το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να παει σε μεταχειρο ο φιλος!

dimzan
23/04/2012, 12:49
Μπορει να ετυχε. Οπου και να ψαξεις στο νετ ολοι το ιδιο λενε: προβλημα με τα καρμπυρατερ. 3 ατομα που εχω γνωρισει με bandit 400 ειχαν το ιδιο προβλημα. Δες στις αγγελιες ποσο τα δινουν και γιατι

Ichigo
23/04/2012, 13:09
1 ψηφο κι από μενα στο superfour της HONDA! Aν το βρεις σε καλή κατάσταση βέβαια...

alex14
23/04/2012, 13:21
Το Bandit αναξιοπιστο και τραγικα μαλιστα?Sorry αλλα θα διαφωνισω φιλε μου.Εγω που το ειχα 3 χρονια και 40.000χλμ δεν ειχα ποτε θεμα εκτος μιας ντιζας συμπλεκτη.Το CB400 δεν το γνωριζω οποτε δεν μπορω να πω κατι.Παντως το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να παει σε μεταχειρο ο φιλος!

Παιζει να εισαι και ο μοναδικος χωρις προβλημα με Bandit 400.
Το δικο μου ειχε θεμα με ηλεκτρικα και καρμπυρατερ, μεχρι που βαρεσε μπιελα και ησυχασε και αυτο και εγω:lol:

harris_x
23/04/2012, 13:55
cbf600 υπάρχει γυμνό σε καλή τιμή χωρίς πολύ δύναμη και θεωρώ πως με λίγη προσοχή είναι ιδανικό για να ξεκινήσεις :winka:

255553

το cb400 αν και ιδανικό, είναι αρκετά παλαιό

edit: επιπλέον μπορείς να το βρεις και με ABS το οποίο στην πόλη είναι πολύ καλό να το έχεις

Anubis
23/04/2012, 14:00
Τι να πω ρε παιδια!Μπορει!Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα με τα οχηματα μου.Παντοτε κατοχος Αλφα Ρομεο και δεν ειχα ποτε προβλημα να φανταστειτε και ας ακουγονται διαφορα για τις Αλφα!Μηπως παιζει ρολο το μοντελο στα Bandit?Εχω ειχα το τελευταιο με το τεποζιτο "σαλαχι" και την μονοκοματη σελα(και καποιες αλλες διαφορες)Ψαχνοντας λιγο ειδα οτι εχετε δικιο.Αρκετοι ειχανε θεματα.Παντως ακομη πιστευω οτι εαν το μηχανακι ειναι καλα συντηρημενο και δουλεμενο μετραει περρισοτερο απο την μαρκα κτλπ!Α μια πολυ καλη και οικονομικη λυση για πρωτο μηχανακι θεωρω πως ειναι και το Aprilia Pegaso.Με 1.200 ευρω βρισκεις ανετα καλο μηχανακι και αλλο ενα 500αρικο λαστιχα αλυσιδες κτλπ συν εξοπλισμο.Με 2.000 περιπου νομιζω πως ειναι ετοιμος ο φιλος.Απο γκαζι ειναι λιγο ψοφιο βεβαια αλλα για entry level ειναι ενα ευκολο μηχανακι!

yannis24
23/04/2012, 14:07
Suzuki Freewind ή καποιο KLE 500.... ( υπαρχει και το Angelo 250)....για κατι λιγο πιο μεγαλο ενα Transalp 600....
φτηνα, αξιοπιστα, και ευκολοδηγητα.......

algernon
24/04/2012, 23:02
Ευχαριστώ παιδιά για όλες τις απαντήσεις

Μάλλον θα κοιτάξω για το CB400 ή το CBF250

TROOPER
25/04/2012, 08:53
Ευχαριστώ παιδιά για όλες τις απαντήσεις

Μάλλον θα κοιτάξω για το CB400 ή το CBF250

τσεκαρε και το ybr 250

DrBig
25/04/2012, 09:03
Προς τα πού να προσανατολιστώ? Τι θα προτείνατε?


Ευκολο.
Εντουρο-ειδες με ABS, δηλαδη bmw F650GS (μονοκυλινδρο). Βρισκεις με 3000 σε πολυ καλη κατασταση. Αξιοπιστο, πολυ ανετο, πολυ ευκολο στην οδηγηση, πολυ οικονομικο και αν καποτε αποφασισεις να ταξιδεψεις, παει και ευρωπη.
Αλλιως transalp 650, freewind 650.

universalgr1
25/04/2012, 11:30
Αν μπορείς να διαθέσεις μέχρι 3.000-3.500€ μην πάρεις τόσο παλιό μεταχειρισμένο.

Γενικά για πρώτη μηχανή συμφωνώ με το να είναι μεταχειρισμένο γιατί είσαι νέος αναβάτης,
διαφωνώ με το να είναι ΠΟΛΥ μεταχειρισμένο, πάλι γιατί είσαι νεός αναβάτης..

Κοίτα μοτοσυκλέτες 2001 και μετά. Μην κοιτάς 20ετίας+... Άκουσέ με, θα ταλαιπωρηθείς, κι επειδή δεν γνωρίζεις και πολλά από μηχανές υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να σε γδύσει κανένας "ξυπνιος" μηχανικός.

10ετίας και νεότερη με όσο πιο λίγα χιλιόμετρα βρεις και έλεγχο από άνθρωπο δικό σου, η άποψή μου.

Καλή αγορά και πάντα όρθιος να είσαι!!

:beer:

algernon
25/04/2012, 22:37
Ευκολο.
Εντουρο-ειδες με ABS, δηλαδη bmw F650GS (μονοκυλινδρο). Βρισκεις με 3000 σε πολυ καλη κατασταση. Αξιοπιστο, πολυ ανετο, πολυ ευκολο στην οδηγηση, πολυ οικονομικο και αν καποτε αποφασισεις να ταξιδεψεις, παει και ευρωπη.
Αλλιως transalp 650, freewind 650.

Βασικά το το on-off δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ και για ταξίδια με βολεύει το αυτοκίνητο (και για πιο μακρινά το αεροπλάνο)

Το ABS φαίνεται να έχει νόημα

algernon
25/04/2012, 22:51
Αν μπορείς να διαθέσεις μέχρι 3.000-3.500€ μην πάρεις τόσο παλιό μεταχειρισμένο.

Γενικά για πρώτη μηχανή συμφωνώ με το να είναι μεταχειρισμένο γιατί είσαι νέος αναβάτης,
διαφωνώ με το να είναι ΠΟΛΥ μεταχειρισμένο, πάλι γιατί είσαι νεός αναβάτης..

Κοίτα μοτοσυκλέτες 2001 και μετά. Μην κοιτάς 20ετίας+... Άκουσέ με, θα ταλαιπωρηθείς, κι επειδή δεν γνωρίζεις και πολλά από μηχανές υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να σε γδύσει κανένας "ξυπνιος" μηχανικός.

10ετίας και νεότερη με όσο πιο λίγα χιλιόμετρα βρεις και έλεγχο από άνθρωπο δικό σου, η άποψή μου.

Καλή αγορά και πάντα όρθιος να είσαι!!

:beer:

To cbf δεν πρέπει να είναι τόσο παλιό. Αν πάρω CB400, ναι θα κοιτάξω να όσο το δυνατόν νεότερο, αλλά τα περισσότερα που βλέπω στις αγγελίες είναι από τα τέλη των 90's. Αν και φαντάζομαι ότι η κατάσταση και η ανάγκη για περαιτέρω επισκευές επηρεάζεται από τον τρόπο οδήγησης, τυχόν ζημιές, και την συντήρηση που έχει γίνει.

Τώρα για τα χιλιόμετρα, διατηρώ αμφιβολία ότι οι περισσότερες που είναι προς πώληση δείχνουν τα πραγματικά. Άραγε, τα χιλιόμετρα προσδιορίζουν την κατάσταση της μηχανής, ή η κατάσταση προσδιορίζει τα χιλιόμετρα ?

DrBig
25/04/2012, 22:53
Βασικά το το on-off δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ και για ταξίδια με βολεύει το αυτοκίνητο (και για πιο μακρινά το αεροπλάνο)

Το ABS φαίνεται να έχει νόημα

Δεν εχει να κανει με ον-οφφ, αλλα με την ευκολια με την οποια τετοιου ειδους μηχανες σου επιτρεπουν να κινεισαι καθημερινα. Τοσο απο θεμα οικονομιας, οσο και στασης σωματος (ανεσης και δυνατοτητας ελεγχου) και χαρακτηρα με τον οποιο οι κινητηρες τους βγαζουν την ισχυ τους.

universalgr1
26/04/2012, 09:23
To cbf δεν πρέπει να είναι τόσο παλιό. Αν πάρω CB400, ναι θα κοιτάξω να όσο το δυνατόν νεότερο, αλλά τα περισσότερα που βλέπω στις αγγελίες είναι από τα τέλη των 90's. Αν και φαντάζομαι ότι η κατάσταση και η ανάγκη για περαιτέρω επισκευές επηρεάζεται από τον τρόπο οδήγησης, τυχόν ζημιές, και την συντήρηση που έχει γίνει.

Τώρα για τα χιλιόμετρα, διατηρώ αμφιβολία ότι οι περισσότερες που είναι προς πώληση δείχνουν τα πραγματικά. Άραγε, τα χιλιόμετρα προσδιορίζουν την κατάσταση της μηχανής, ή η κατάσταση προσδιορίζει τα χιλιόμετρα ?

Το CBF είναι ο,τι πρέπει. Συνυπογράφω!!

Το CB 400 είναι παλιό. Μην κοιτάς που γράφουν στις αγγελίες 1998-2000 κλπ. Είναι παραεισαγωγής και αυτές είναι οι ημερομηνίες 1ης κυκλοφορίας στην Ελλάδα. Αυτές είναι μοτοσυκλέτες 20ετίας.

Βέβαια αν είναι καλοσυντηρημένες και τις δίνουν σε καλή τιμή, νομίζω αξίζει να ασχοληθείς, όμως σε κάθε περίπτωση πρέπει να πας με κάποιον που ξέρει. Και αν είναι και μηχανικός, ακόμα καλύτερα!!

Όσον αφορά τα χιλιόμετρα ισχύει το 2ο που είπες.
Γιατί μπορεί να δεις μια μοτοσυκλέτα με 80.000χλμ και να είναι σε κατάσταση βιτρίνας και μια με 30.000χλμ μισοκατεστραμμένη.

Σε αυτά βέβαια ένας ειδικός θα σε βοηθήσει καλύτερα. :beer:

algernon
06/05/2012, 23:36
Καλησπέρα

Επειδή απ' όσα διάβασα έχω πειστεί για την αναγκαιότητα του ABS, λέω να κοιτάξω για το CBF600 ABS (που πρότεινε και ο φίλος harris_x πιο πάνω)

Έχει νόημα ή είναι υπερβολικά μεγάλο για πρώτη μηχανή?

trelf
07/05/2012, 03:03
ήρεμο ,αξιόπιστο ,φιλικό ,με γραμμικό γκάζι ...από τα πιο ήρεμα 600αρια ...

universalgr1
12/05/2012, 11:57
Eξαιρετική μοτοσυκλέτα, αθάνατο μοτερ, γραμμική λειτουργία., φιλικό στην οδήγηση, καλό κόψιμο τιμονιού για μέσ στην πόλη..
Πάρτο με κλειστά μάτια!!

Απλά προτίμησε το S με το ημι-fairing αν το επιλέξεις.

Καλή αγορά! :beer: