PDA

View Full Version : yamaha bt 1100 bulldog



CRAZYMINI
22/04/2012, 22:15
ρε παιδια τι ξερουμε για την μηχανη αυτη λεει κατι?? θελω μια μηχανη γιατι μου χει λειψει και την βλεπω σε καλη τιμη!!
ηρθε επισημα στην ελλαδα??υπαρχουν ανταλλακτικα??ειναι αξιοπιστη????γενικα.....λεει???:confused:

lspiros
22/04/2012, 22:19
παρεξηγημενο μοντελο.μοτερ απο virago 1100 καλη ροπη λιγα αλογα,ωραια σχεδιαση,μετρια ποιοτητα,εισηχθει κανονικα και υπαρχουν ανταλλακτικα:wave2:

KostasV2
22/04/2012, 22:21
Κρίμα που το κάνανε με άξονα...

CRAZYMINI
22/04/2012, 22:26
παρεξηγημενο μοντελο.μοτερ απο virago 1100 καλη ροπη λιγα αλογα,ωραια σχεδιαση,μετρια ποιοτητα,εισηχθει κανονικα και υπαρχουν ανταλλακτικα:wave2:γεια σου ρε σπυρακο...παντου μεσα εισαι!!!το σκεφτομαι ρε γαμωτο...μου χει λειψει μια μηχανουλα αλλα επειδη
δεν παιζουν φραγκα,λεω να δωσω το nexus 250 που εχω +κατι ακομα και να το παρω.απλα μη μπλεξω!!αν και βλεπω...να το παντρευομαι αν το παρω..

SVX
22/04/2012, 22:42
αν και βλεπω...να το παντρευομαι αν το παρω..


υπαρχει περιπτωση να μην το παντρευτεις? 1100 κυβικα , υψηλα τελη , αεροψυκτο , καμια 15-20 σε ολη την Ελλαδα.... και 67 ολοκληρα αλογα

CRAZYMINI
22/04/2012, 22:48
υπαρχει περιπτωση να μην το παντρευτεις? 1100 κυβικα , υψηλα τελη , αεροψυκτο , καμια 15-20 σε ολη την Ελλαδα.... και 67 ολοκληρα αλογα ε ναι... γ'αυτο το λεω κ εγω!!!!αλλα 67 αλογα μονο???σοβαρα???
e

Xrider
25/04/2012, 20:00
ειναι 1100 κεκ και βγαζει λιγοτερα αλογα απο ενα Ducati monster 600 του 94 (ειναι κ τα 2 ,2Κ )
Ειναι καλο εμφανισιακα αλλα εχει πολλα κυβικα ,λιγα αλογα,μεγαλο βαρος ..

SVX
25/04/2012, 20:03
ειναι 1100 κεκ και βγαζει λιγοτερα αλογα απο ενα Ducati monster 600 του 94 (ειναι κ τα 2 ,2Κ )
Ειναι καλο εμφανισιακα αλλα εχει πολλα κυβικα ,λιγα αλογα,μεγαλο βαρος ..

το μονο που το σωζει ειναι οτι εχει σχεδιαστει στην Ιταλια , ειναι ασπαστο , απλο στην συντηρηση (διαφορικο) και αν κατσεις "μεσα" στη σελα ειναι street με ανεση τσοπερ

CRAZYMINI
25/04/2012, 20:14
Νομιζω παντως πιο πολλα τα αρνητικα του απο τα θετικα του!

SVX
25/04/2012, 20:16
Νομιζω παντως πιο πολλα τα αρνητικα του απο τα θετικα του!

καλα, μην αρχισεις για μεταπωληση κλπ.... δυστυχως η μεταπωληση παει περιπατο στις μηχανες.... μονο σκουτεροπαπια πουλανε τωρα...

οποτε τι να σου πω? ετσι πως γιναμε , ΝΑΙ θα το πουλησεις δυσκολα, αλλα και GSXR 750 να αγορασεις, παλι δυσκολα θα το πουλησεις

el_hymador
25/04/2012, 21:06
Με αυτό το μηχανάκι είχα πάθει τρελό έρωτα, είχα κόψει όλες τις σελίδες από τις παρουσιάσεις και τις δοκιμές των περιοδικών, είχα εκτυπώσει εκατοντάδες φωτογραφίες από το διαδίκτυο και τα έβαλα όλα σε ένα φάκελο σαν άλμπουμ το οποίο βρισκόταν μόνιμα στο κομοδίνο δίπλα στο κρεβάτι... καθόμουν και το χαλβάδιαζα με τις ώρες! Μάλιστα έφτασα ένα κλίκ πριν να το αγοράσω, αλλά δεν μου βγαίναν τα λεφτά και δεν ήθελα να υποχρεωθώ σε τρίτους, ούτε σε τράπεζες...

Τέσπα, το έχω οδηγήσει δύο φορές σε test ride, τη μία μάλιστα το είχα σχεδόν όλη μέρα... ναι, δεν είναι για γκάζια, ούτε και δείχνει στο δρόμο αυτό που προμηνύει η εμφάνιση του. Είναι για αγχολυτικές βόλτες, να βάλεις μια 5η και να το πηγαίνεις ανοιγοκλείνωντας το γκάζι. Επίσης είναι στημένο αρκετα καλά και έχει φρενούκλες απίστευτες, οπότε σε ένα μεσαίο - κλειστό επαρχιακό μπορεί να γίνει διασκεδαστικό αν εκμεταλλευτεί κάποιος τη ροπή του. Είναι μηχανάκι που το παντρέυεσαι όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, ωστόσο να ξέρεις τι θέλεις και είσαι κατασταλλαγμένος, θα έχεις ένα αυτυχισμένο γάμο. Μόνο μην περιμένεις σούζες, endo και ξυραφενια / ακαριαία οδική συμπεριφορά.

Barchman
17/06/2014, 18:59
Χμμμ...δεν αντιλήφθηκα αυτό το θέμα!

Το λΕπόν, ως κάτοχος της εν λόγω μοτοσικλέτας τους τελευταίους...52 μήνες θα εκφέρω μία γνώμη.

Πρώτα, ας συστηθώ:
Η μοτοσικλετιστική μου εμπειρία περιλαμβάνει τη χρήση (μικρή ή μεγάλη) περίπου 120 διαφορετικών δικύκλων.
Προφανώς, τα περισσότερα ήταν μικρού κυβισμού και η χρήση τους σύντομη, ως δοκιμή (από φίλους ή από...πωλητές!)
Ωστόσο, πολλές (40-50, σίγουρα) ήταν και οι μεγάλες μοτοσικλέτες (από τσόπερ και on-off έως BMW RT και Ducati 999).
Η επίσκεψη στην πίστα των Σερρών (και του Αιγινίου, φυσικά!) είναι πολύ συνηθισμένη (πλην των τελευταίων ετών, με τα προβλήματα στο οδόστρωμα), με αποκορύφωμα τη συμμετοχή σε έναν 6ωρο αγώνα αντοχής.
Τέλος πάγκων, θεωρώ πως έχω μία επαφή με διάφορα είδη μοτοσικλετών, οπότε...όλα καλοδεχούμενα! :lol:

Το Bulldog είναι περίπου όπως αναφέρθηκε πιο πάνω: βαρύ, "μαλακό" και αδύναμο.
Αυτά, δεν αρκούν για να το βγάλουν "σκάρτο".
Το Bulldog είναι όμορφη (ακόμα) μοτοσικλέτα, με ξεχωριστό...στυλ!
Αυτά, δεν αρκούν να το μετατρέψουν σε...καλή μοτοσικλέτα.
Και εξηγούμαι:

Barchman
17/06/2014, 19:00
Ασφαλώς είναι βαρύ, με τόσο μέταλλο και έναν κινητήρα..."να!", με το συμπάθιο.
Στις Virago και Dragstar που είχε πρωτοχρησιμοποιηθεί, κάθε άλλο παρά μεγάλος και βαρύς φαίνονταν.
Σε μία street μοτοσικλέτα, όμως, είναι μεγάλος σε μέγεθος - και αναπόφευκτα σε βάρος.
Το κακό είναι πως δεν μπορείς να γλιτώσεις πολλά κιλά από το Bulldog, διότι κυρίως ο κινητήρας είναι υπεύθυνος για τα 250 που ζυγίζει γεμάτο (όσο ένα Mega On-Off, δηλαδή)...

Οι αναρτήσεις του είναι μαλακές. Αφού πρόκειται για μοτοσικλέτα πόλης, βόλτας και εκδρομής, καλά κάνουν.
Με άνετη θέση οδήγησης και θέση συνεπιβάτη, δείχνει το "φιλικό" της χαρακτήρα, οπότε και οι αναρτήσεις συμβαδίζουν.
Μπορούν να βελτιωθούν με αλλαγή ελατηρίων και λαδιού τόσο στο πιρούνι όσο και στο αμορτισέρ - ή ακόμα καλύτερα με aftermarket αμορτισέρ.
Βέβαια, super-sport δε θα γίνει ποτέ και...ευτυχώς!

Στο στρόφαλο, ανακοινώνονται 65 ίπποι. Το δυναμόμετρο φανερώνει πως δέκα αλογάκια το "έσκασαν": 55 στον τροχό!
Η ροπή ισορροπεί σε μεγάλο βαθμό το παραπάνω...έγκλημα, παρέχοντας περίπου 8 χιλιογραμμόμετρα στις...2800 στροφές!
Στην πράξη, αναλόγως "φαγούρας", κινείται από χαΛΛΛαρά έως γρήγορα (μέχρι τα 140-150 χλμ.), με πολύ καλή απόκριση.
Για να πάρετε μία ιδέα, είναι λίγο πιο αργό από ένα V-Strom 650, που ζυγίζει 40 κιλά λιγότερα και αποδίδει 10 ίππους περισσότερους, από έναν πολύ καλό και εύστροφο κινητήρα (είχα και SV650...κλαψ!).
Μπορεί να βελτιωθεί, αλλά, ειλικρινά, δεν το θεωρώ απαραίτητο: μπορεί να κρατά σταθερή ταχύτητα στα 150, δικάβαλο, με σαμάρια, χωρίς το παραμικρό θέμα...ανεπάρκειας (φτάνει τα 185 στο ταχύμετρο πριν επέμβει ο...κόφτης!)

Από συμπεριφορά, πως τα πάει; Μια χαρά, εάν το μυαλό είναι μέσα στο κεφάλι!
Με απαλές και σίγουρες κινήσεις, δε θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα - θα στρίψει παντού και θα φρενάρει με άνεση.
Εάν (προσπαθήσεις να) κυνηγήσεις Motard σε φουρκέτες, super-sport σε στριφτερές και sport-touring σε ανοικτές διαδρομές, τότε, θα έχεις (εσύ, όχι το Bulldog) πρόβλημα!
Για παράδειγμα, στην πίστα των Σερρών (όχι, που δε θα το έβαζα! :p ) κρατάς τη γραμμή και στρίβεις σταθερά μέχρι να συρθούν τα μαρσπιέ στην άσφαλτο - οπότε και σταματάς, διότι ακολουθούν οι...εξατμίσεις!
Στην κλειστή Κ5 και στο εσάκι Κ6-Κ7-Κ8, το μεγάλο βάρος και ύψος φαίνεται, αλλά και πάλι, διασκεδάζεις πάρα πολύ, με σβέλτο γυρολόγιο!
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στο δυνατό φρενάρισμα στις Κ1, Κ5 και Κ10, όπου λόγω του συνδυασμού της μεγάλης (συγκριτικά) ταχύτητας, του μεγάλου βάρους και του απότομου φρεναρίσματος, η μοτοσικλέτα..."πλέει" στις μαλακές αναρτήσεις για μερικά...δευτερόλεπτα! Τίποτα ανησυχητικό, απλά...καμία σχέση με την "άκαμπτη" συμπεριφορά των σπορ μοτοσικλετών.
Να δείτε όμως τα έκπληκτα μάτια (πίσω από τις ζελατίνες των κρανών!) των κατόχων σπορ μοτοσικλετών, όταν στις εξόδους των στροφών
(π.χ. Κ2, Κ5, Κ10, Κ12) το Bulldog "ανοίγει" τη μεταξύ τους απόσταση (για λίγο, βέβαια, αφού το "καταπίνουν" μετά), αναφωνώντας: ζήτω η ροπή! :lol:
Σημείωση: η μετάβαση από το Bulldog στο Street Triple R ενός φίλου ήταν σχεδόν...πολιτισμικό σοκ! Δεν συγκρίνονται, σε καμία περίπτωση!

Barchman
17/06/2014, 19:01
Στην πόλη, είναι αρκετά εύχρηστο, με το βάρος να φαίνεται μόνο στις...στατικές μετακινήσεις (σπρώχτε, ποδαράκια μου).
Είναι αρκετά στενό, το τιμόνι κόβει πολύ, η ροπή απλοποιεί τα πάντα, οι αναρτήσεις απορροφούν πολλές ανωμαλίες, τα φρένα έχουν αίσθηση και ισχύ.
Εντάξει, το καλοκαίρι, ζεσταίνεσαι λίγο από τον κινητήρα και ο συνεπιβάτης πρέπει να προσέχει πώς θα κατέβει, για να μην καεί από τις..."παχουλούλες" εξατμίσεις!

Σε εκδρομές είναι ιδανικό, σε ταξίδια είναι καλό και η έλλειψη ζελατίνας (το μασκάκι, συνεπικουρούμενο της χαμηλής σέλας, κάνει πολύ καλή δουλειά μέχρι τα 120-130 χλμ) είναι ο μόνος παράγοντας που μπορεί να δυσκολέψει τους επιβαίνοντες.

Από κατανάλωση; Χμμμ...για την τεχνολογία του κινητήρα της, καλά τα πάει! Συγκεκριμένα:
Σε χαΛΛΛαρες επαρχιακές διαδρομές (με ταχύτητες 70 έως 110) έχω δει και κάτω από 5 λίτρα ανά 100 χλμ.
Σε φυσιολογικούς, εκδρομικούς ρυθμούς, καταναλώνει 5,5 έως 6 λίτρα ανά 100 χλμ.
Στην εθνική (ή στην...πίστα!), σε "τέρμα γκάζι" καταστάσεις, θα φτάσει τα 7,5 λίτρα ανά 100 χλμ.
Στην πόλη, αν δεν είσαι "ινδιάνος", θα καταναλώσει περίπου 6 λίτρα ανά 100 χλμ.

Ετυμηγορία:
Άνεση, ροπή, φιλικότητα είναι τα δυνατά της σημεία, ενώ προσφέρει και καθημερινή, "εύχρηστη" απόδοση.
Σε απόλυτες επιδόσεις ασφαλώς και υστερεί πολύ, με αντιστάθμισμα τη λογική κατανάλωση.
Μία μεγάλη μοτοσικλέτα που δεν...χρειαζόταν να έχει τόσο πολύ βάρος και τόση λίγη δύναμη...:(

Barchman
18/06/2014, 09:39
Το Bulldog-ι μου!

Barchman
18/06/2014, 09:40
Και στις Σέρρες!

notakos600
18/06/2014, 14:54
Πληρέστατη περιγραφή και πανέμορφες φωτογραφίες.
Με την φωτογραφία ενός γκρι είχα ξενυχτήσει κι εγώ πολλά βράδια ζαχαρώνοντάς το.
Εμένα προσωπικά πάντα μου άρεσε, οι μοτοσυκλέτες δεν είναι μόνο γκάζια, είναι και πολλά άλλα όμορφα πράγματα. :beer:

PortisHead
18/06/2014, 22:25
Μερικες φορες αρκει μια μηχανη να ειναι απλα ομορφη
για να αντισταθμισει ολους τους υπολοιπους παραγοντες.
Και το Bulldog ειναι μια απο αυτες τις μηχανες :a07:

Barchman
19/06/2014, 13:08
Έτσι, ακριβώς!
Υπάρχουν πολλές εξαιρετικές μοτοσικλέτες με επιδόσεις, φρένα, κράτημα.
Δυστυχώς, όμως, τα περιθώρια (οικονομικά και χρονικά) για να χαρούμε αυτές τις ιδιότητές τους, είναι πολύ μικρά...:(
Έτσι, καταλήγουμε να τις "χαραμίζουμε" - ειδικά τις μεγάλου κυβισμού - σε καθημερινές μετακινήσεις και ελάχιστες βόλτες...

Η συνειδητή επιλογή μίας μοτοσικλέτας που δεν..."ξεσηκώνει" με τα χαρακτηριστικά της,
μα πληροί το συντριπτικό ποσοστό των απαιτήσεών μας, είναι "ορθολογική" και ανάξια "χλευασμού".
Ναι, υπάρχουν και τα "Dream-bikes", ωστόσο, στην πράξη δεν μας εξυπηρετούν πάντα.
Αν μπορούμε να τα έχουμε και αυτά, είμαστε άρχοντες! Μπορούμε; Συνήθως, όχι...

Η επιλογή του Bulldog ήταν συνειδητή.
Η εμφάνισή του ήταν ο "κράχτης". Το σκεπτικό της δημιουργίας του, ήταν η ουσία!
Το έβλεπα, το χάζευα, το "δοκίμαζα" στις εκθέσεις και δεν μπορούσα να το αποκτήσω - ήταν ακριβό, ως καινούριο.
Πριν από τεσσεράμισι χρόνια, βρήκα εντελώς τυχαία μία αγγελία, έτυχε να μου ζητήσει το Freewind ένας φίλος και...επήλθε η αλλαγή. ;)

Γνώριζα εξαρχής τι (περίπου) αγόρασα.
Ήταν εν μέρει απωθημένο και εν μέρει...απλώς, μία αλλαγή, έπειτα από επτάμισι χρόνια με το λατρεμένο Freewind.
Στην πορεία, σε γενικές γραμμές αποδείχθηκε όπως το περίμενα - λίγο καλύτερο εδώ, λίγο χειρότερο εκεί.
Δεν μετάνιωσα που το πήρα - το αντίθετο!
Θα ήθελα να έχει κάποια πράγματα διαφορετικά: λίγη..."δίαιτα", λίγο πιο σφικτές αναρτήσεις και μία...έκτη ταχύτητα!
Α, ναι...και ένα πιο ίσιο τιμόνι - αλλά αυτή είναι η πιο εύκολη αλλαγή που μπορεί να γίνει. ;)

Θα το ξαναγόραζα; Με το χέρι στην καρδιά...όχι!
Βέβαια...πόσες από τις μοτοσικλέτες μας θα ξαναγοράζαμε; Δύσκολο να απαντηθεί.
Ίσως το ερώτημα μπορεί να κατανοηθεί καλύτερα, "διασκευάζοντάς" το:
εάν είχαμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε μία μοτοσικλέτα για έναν ολόκληρο χρόνο, τότε, θα θέλαμε να την κρατήσουμε;
Σε ένα τέτοιο ερώτημα, η απάντησή μου για το Bulldog θα ήταν "όχι"!
Φαντάζομαι, πως για ελάχιστες μοτοσικλέτες θα έδινα διαφορετική απάντηση...

Θα προτιμούσα μία μικρότερη σε μέγεθος και κυβισμό - πάντα με ανθρώπινη γεωμετρία και...διθέσια! :lol:
Κυρίως, όμως, θα προτιμούσα να κατέχω δυο-τρεις διαφορετικές μοτοσικλέτες, προφανώς "εξειδικευμένες" - η κάθε μία στον τομέα της.
Συνεπώς, η "φιλικότητα" και ο "all-around" χαρακτήρας του Bulldog, δε θα ήταν απαραίτητος.
Εάν βέβαια, μπορούσα να το κρατήσω μαζί με τις υπόλοιπες, ε, ναι...θα ήταν βασικός υποψήφιος! :rolleyes:

Πάλι πολλά έγραψα...:p

VANDA
19/06/2014, 13:16
Πάλι πολλά έγραψα...:p

Καλά έκανες.. :a013:

mallllias
15/08/2017, 20:41
καλησπερα σε ολους

και χρονια πολλα στους αιορταζοντες!

παιδια, μοιπως τυχαινει να ειχε η να εχει καποιος το bulldog 1100 ?

αν ναι , ποια ειναι η γνωμη του για αυτο το μηχανακι?
γενικα, αντυπωσεις..

harris_x
15/08/2017, 20:45
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127847&highlight=Bulldog