PDA

View Full Version : πιέσεις ελαστικών 954 (κι αλλού)



kostas777
24/04/2012, 17:53
η χόντα λέει solo 36, 42 και με συνεπιβάτη ακριβώς το ίδιο.

η michelin λέει βάλε την πίεση που προτείνει ο κατασκευαστής..

δεν είναι λίγο υψηλό το 42; τι λέτε να κάνω, έχω μπερδευτεί λίγο..

Bladerunner
24/04/2012, 19:17
Για οδήγηση στο δρόμο υπό νορμάλ συνθήκες, δε βλέπω το λόγο να μην κάνεις ότι προτείνει ο κατασκευαστής.

HelenKoR
24/04/2012, 19:20
ο,τι λέει ο κατασκευαστής :)
για πίστα ή υπερβολικά φορτωμένος και μακρινό ταξίδι αλλάζουν οι πιέσεις. αλλά υπο φυσιολογικές συνθήκες, ο,τι λέει ο κατασκευαστής. :)

Cpt. Haddock
24/04/2012, 19:25
O κατασκευαστής καλα τα λέει αλλα δεν εχει υποψη του τους ελληνικους δρόμους....

TROOPER
24/04/2012, 20:15
O κατασκευαστής καλα τα λέει αλλα δεν εχει υποψη του τους ελληνικους δρόμους....

+1000

sniper
24/04/2012, 20:26
η χόντα λέει solo 36, 42 και με συνεπιβάτη ακριβώς το ίδιο.

η michelin λέει βάλε την πίεση που προτείνει ο κατασκευαστής..

δεν είναι λίγο υψηλό το 42; τι λέτε να κάνω, έχω μπερδευτεί λίγο..

Μιια χαρά είναι αν δεν είσαι αγωνιζόμενος σαν τους κάπτεν και τρουπερ παραπάνω.

opeth
24/04/2012, 21:02
34 ή 36 μπροστα

38 πισω.

kostas777
24/04/2012, 22:49
Μιια χαρά είναι αν δεν είσαι αγωνιζόμενος σαν τους κάπτεν και τρουπερ παραπάνω.

ευχαριστώ όλους/ες για τις απαντήσεις.

άμα θα μπω πίστα, θα βάλω κάτω από 30, αλλά στον δρόμο το αφήνουν έτσι;

το «μπέρδεμα» είναι γιατί κλασικά το έβαλα στο google για να δω τι λεν και οι άλλοι και όλοι σχεδόν λένε ότι δεν τους κάνει το 42 και βάζουν -5, -6, -4. βέβαια αυτοί είναι στο εξωτερικό όπου έχουν δρόμους.. γιαυτό σκέφτηκα ότι δεν μου κάνουν αυτές οι απαντήσεις. μετά είναι και το post του Captain που δεν προτείνει κάτι και με μπερδεύει. τώρα είμαι στο 34-36 και φαίνεται ΟΚ, αλλά εχτές κάτι δεν πήγαινε καλά και υπήρχε μια εμφανής διαφορά στη συμπεριφορά της, γλυστρούσα και σπινάριζα παντού με όλες τις ταχύτητες.. ρίχνω μια ματιά στο πίσω λάστιχο και βλέπω μέσα 2 καρφάκια, ένα μέχρι τη μέση στο αυλάκι και ένα ολόκληρο μέσα στο τακούνι. μετράω και βλέπω πίεση 24-25.. μεθαύριο θα πάω για ενέσεις και θα βάλω 42 να το δοκιμάσω :beer:

kostas777
24/04/2012, 22:50
34 ή 36 μπροστα

38 πισω.


θα το δοκιμάσω και αυτό :beer:

Cpt. Haddock
24/04/2012, 22:52
[...]μετά είναι και το post του Captain που δεν προτείνει κάτι και με μπερδεύει. τώρα είμαι στο 34-36 και φαίνεται ΟΚ, αλλά εχτές κάτι δεν πήγαινε καλά και υπήρχε μια εμφανής διαφορά στη συμπεριφορά της, γλυστρούσα και σπινάριζα παντού με όλες τις ταχύτητες.. ρίχνω μια ματιά στο πίσω λάστιχο και βλέπω μέσα 2 καρφάκια, ένα μέχρι τη μέση στο αυλάκι και ένα ολόκληρο μέσα στο τακούνι. μετράω και βλέπω πίεση 24-25.. μεθαύριο θα πάω για ενέσεις και θα βάλω 42 να το δοκιμάσω :beer:

Μα ήταν προφανες αυτό που πρότεινα. Σε ωραίο, σωστό οδόστρωμα, οι "εργοστασιακες" πιέσεις ειναι καλές. Στην ελληνική πορσελανη γλυστράνε. Αρα καλύτερα λιγο λιγότερες.

Προφανως για το χθεσινο σου γλυστρημα φταινε τα καρφια.

kostas777
24/04/2012, 22:55
Μα ήταν προφανες αυτό που πρότεινα. Σε ωραίο, σωστό οδόστρωμα, οι "εργοστασιακες" πιέσεις ειναι καλές. Στην ελληνική πορσελανη γλυστράνε. Αρα καλύτερα λιγο λιγότερες.

Προφανως για το χθεσινο σου γλυστρημα φταινε τα καρφια.

οπότε καλά έκανα και έβαζα 36 γιατί το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ, απλώς ήθελα να μου πει και κάποιος που το έχει οδηγήσει στην ελλάδα. thanks!

Lioulios
24/04/2012, 23:16
34 ή 36 μπροστα

38 πισω.

Αυτό .

Με τις πιεσεις του κατασκευαστή σε επαρχιακούς δρόμους , αλλά και σε εθνική , κοπάναγε άσχημα και κατεβασα .
Την καλύτερη συμπεριφορα (πάντα μονός ) την είδα με 36/38

DrBig
25/04/2012, 00:36
Οι πιεσεις των ελαστικων δεν ειναι ασχετες ουτε απο τις συθμισεις των αναρτησεων, ουτε απο τις ταχυτητες κινησης. Οποτε οταν μιλαμε για διαφορες 1-2 psi τοτε νομιζω θα πρεπει να λαμβανωνται κι αυτα υπ'οψη. Κι επειδη ειναι αδυνατον να καλυφθει ενα τετοιο θεμα μεσα απο φορουμ, θα προτεινα τον προσεκτικο πειραματισμο ως την μονη λυση.

TROOPER
25/04/2012, 08:59
Μιια χαρά είναι αν δεν είσαι αγωνιζόμενος σαν τους κάπτεν και τρουπερ παραπάνω.

ο λαστιχας ελεγε να κατεβαζω τις πιεσεις σε σχεση με το τι ελεγε ο κατασκευαστης.εγω υποστηριζα οτι για να το λεει ο κατασκευαστης κατι θα ξερει.παντα ομως ειχα την αισθηση οτι γλιστραω παντου.καποια στιγμη πηγα ιταλια με τις πιεσεις του κατασκευαστη και τοτε καταλαβα...!!

οταν επεστρεψα εβαλα 34-36 και το μηχανακι δουλευει πολυ καλυτερα.εκεινα τα 36-42 ηταν για χωρες με δρομους.οχι για το χωραφι μας.

sniper
25/04/2012, 12:07
ο λαστιχας ελεγε να κατεβαζω τις πιεσεις σε σχεση με το τι ελεγε ο κατασκευαστης.εγω υποστηριζα οτι για να το λεει ο κατασκευαστης κατι θα ξερει.παντα ομως ειχα την αισθηση οτι γλιστραω παντου.καποια στιγμη πηγα ιταλια με τις πιεσεις του κατασκευαστη και τοτε καταλαβα...!!

οταν επεστρεψα εβαλα 34-36 και το μηχανακι δουλευει πολυ καλυτερα.εκεινα τα 36-42 ηταν για χωρες με δρομους.οχι για το χωραφι μας.

Ωραία, ας το πάρουμε διαφορετικά:

@ kostas777 (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=33797) : Οι πιέσεις που ψάχνεις είναι:
1. Για δρόμο; Τι δρόμο; Πως οδηγείς; Εισαι φορτωμένος, δικάβαλλος;
2. Για πίστα;
3. Καλοκαίρι ή χειμώνα;
4. Στεγνό ή βρεγμένο;
5. Τι ρυθμίσεις (καλά τα λέει ο ντοκ) έχουν οι αναρτήσεις σου; Πόσο πιέζεις το μπροστά ή/και το πίσω;

TROOPER
25/04/2012, 16:23
Ωραία, ας το πάρουμε διαφορετικά:

@ kostas777 (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=33797) : Οι πιέσεις που ψάχνεις είναι:
1. Για δρόμο; Τι δρόμο; Πως οδηγείς; Εισαι φορτωμένος, δικάβαλλος;
2. Για πίστα;
3. Καλοκαίρι ή χειμώνα;
4. Στεγνό ή βρεγμένο;
5. Τι ρυθμίσεις (καλά τα λέει ο ντοκ) έχουν οι αναρτήσεις σου; Πόσο πιέζεις το μπροστά ή/και το πίσω;

τωρα μιλαμε!!!:D

kostas777
25/04/2012, 17:04
Ωραία, ας το πάρουμε διαφορετικά:

@ kostas777 (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=33797) : Οι πιέσεις που ψάχνεις είναι:
1. Για δρόμο; Τι δρόμο; Πως οδηγείς; Εισαι φορτωμένος, δικάβαλλος;
2. Για πίστα;
3. Καλοκαίρι ή χειμώνα;
4. Στεγνό ή βρεγμένο;
5. Τι ρυθμίσεις (καλά τα λέει ο ντοκ) έχουν οι αναρτήσεις σου; Πόσο πιέζεις το μπροστά ή/και το πίσω;

1. κατά κύριο λόγο Αθήνα και πέριξ στροφιλίκια και κοντινές διαδρομές προς το παρόν. περισσότερο solo, χωρίς να πιέζω γιατί δεν έχω ρυθμίσει αναρτήσεις. θέλει λίγο ψάξιμο αυτό σε στροφές και πολλές δοκιμές. είμαι κατηγορία φτερού (75 κιλά) όπως και η κοπελιά μου (45), οπότε και οι δύο μαζί κάνουμε έναν ...χοντρούλη :)
2. πίστα όχι ακόμα, του χρόνου και βλέπουμε
3. τώρα έρχεται καλοκαίρι
4. και τα δύο, αλλά τώρα οι βροχές γίνονται πιο αραιές, άρα πιο πολύ στεγνό
5. αυτό είναι ένα θέμα.. μπροστά μαμά, πίσω Ohlins.. μου φαίνεται λίγο σκληρό, αλλά στρίβει μια χαρά, βέβαια δεν πιέζω στα όρια στον δρόμο για ευνόητους λόγους. αλλά πρόσφατα έκανα σέρβις στο μπροστινό και ο μηχανικός μου, μου έβαλε μια ρύθμιση και μου είπε να το δοκιμάσω να δω τι μου ταιριάζει, απλώς ακόμα λόγω και του καιρού (και ..τσέπης) δεν έχω κάνει τίποτα..

άρα θέλω να βάλω πιέσεις που γενικά θεωρούνται καλές και αποδεκτές σαν βάση και να ξεκινήσω από εκει να ρυθμίζω.

ευχαριστώ!

sniper
25/04/2012, 17:14
1. κατά κύριο λόγο Αθήνα και πέριξ στροφιλίκια και κοντινές διαδρομές προς το παρόν. περισσότερο solo, χωρίς να πιέζω γιατί δεν έχω ρυθμίσει αναρτήσεις. θέλει λίγο ψάξιμο αυτό σε στροφές και πολλές δοκιμές. είμαι κατηγορία φτερού (75 κιλά) όπως και η κοπελιά μου (45), οπότε και οι δύο μαζί κάνουμε έναν ...χοντρούλη :)

Δεν ξέρουμε ύψη αλλά τεσπα.. το 45 κιλά με βάζει σε σκέψεις αλλά άστο γι άλλη φορά.. Καλή επιτυχία πάντως..
το 36/42 είναι μια χαρά εδώ


2. πίστα όχι ακόμα, του χρόνου και βλέπουμε

Κρίμα.. δεν σε νοιάζουν οι εκει πιέσεις τότε


3. τώρα έρχεται καλοκαίρι

Κι άρα ζεστένεται πιο εύκολα το λάστιχό σου.. κατέβασε λίγο..


4. και τα δύο, αλλά τώρα οι βροχές γίνονται πιο αραιές, άρα πιο πολύ στεγνό

Δες παραπάνω


5. αυτό είναι ένα θέμα.. μπροστά μαμά, πίσω Ohlins..
Κύριε των δυνάμεων..! το ανάποδο έπρεπε να κάνεις αν ειχες θέμα με τις μαμά αναρτήσεις...

μου φαίνεται λίγο σκληρό, αλλά στρίβει μια χαρά, βέβαια δεν πιέζω στα όρια στον δρόμο για ευνόητους λόγους. αλλά πρόσφατα έκανα σέρβις στο μπροστινό και ο μηχανικός μου, μου έβαλε μια ρύθμιση και μου είπε να το δοκιμάσω να δω τι μου ταιριάζει, απλώς ακόμα λόγω και του καιρού (και ..τσέπης) δεν έχω κάνει τίποτα..
Ο μηχανικός σου σου ρυθμίζει τις αναρτήσεις; Λάθος..



άρα θέλω να βάλω πιέσεις που γενικά θεωρούνται καλές και αποδεκτές σαν βάση και να ξεκινήσω από εκει να ρυθμίζω.

ευχαριστώ!

Υποθέτω ότι για να λες michelin θα έχεις βάλει κανένα 2CT ή το power στην καλύτερη..

Μείνε στο 36/42 ή αντε κατέβασέ τα λίγο στα 34/38-39

kostas777
25/04/2012, 17:26
Δεν ξέρουμε ύψη αλλά τεσπα.. το 45 κιλά με βάζει σε σκέψεις αλλά άστο γι άλλη φορά.. Καλή επιτυχία πάντως..
το 36/42 είναι μια χαρά εδώ

1,82 και 1,72. μη σε βάζει σε σκέψεις, είμαστε κατηγορία φτερού και οι δύο. :lol:


Κρίμα.. δεν σε νοιάζουν οι εκει πιέσεις τότε

προς το παρόν όχι.. τον Σεπτέμβρη το πήρα το μηχανάκι.. αλλά μετά ήρθε η τρόϊκα και μας @#$@%@ :rolleyes:


Κι άρα ζεστένεται πιο εύκολα το λάστιχό σου.. κατέβασε λίγο..
Δες παραπάνω

άρα όχι 42!


Κύριε των δυνάμεων..! το ανάποδο έπρεπε να κάνεις αν ειχες θέμα με τις μαμά αναρτήσεις...

έτσι το πήρα.. είχα σκοπό σε λίγο καιρό να του βάλω ελατήρια μπροστά (δεν παίζει ολόκληρο πηρούνι πια), αλλά ..είπαμε. η Ohlins συνιστά το πλήρες πακέτο..


Ο μηχανικός σου σου ρυθμίζει τις αναρτήσεις; Λάθος..

όχι βέβαια.. απλά μου είπε να προσέχω μήπως η ρύθμιση είναι λάθος και να την αλλάξω δοκιμάζοντας.


Υποθέτω ότι για να λες michelin θα έχεις βάλει κανένα 2CT ή το power στην καλύτερη..
Μείνε στο 36/42 ή αντε κατέβασέ τα λίγο στα 34/38-39

το power pure.. έχει μεγάλη κορώνα, άρα λογικά κατεβάζω. ΟΚ πάμε αύριο για 38.

sniper
25/04/2012, 17:29
...



το power pure.. έχει μεγάλη κορώνα, άρα λογικά κατεβάζω. ΟΚ πάμε αύριο για 38.

OΚ δρομίσια λάστιχα είναι.. τις πιέσεις με κρύο λαστιχο τις μετράμε, έτσι;

kostas777
25/04/2012, 17:34
OΚ δρομίσια λάστιχα είναι.. τις πιέσεις με κρύο λαστιχο τις μετράμε, έτσι;

yeap, κρύο.

ευχαριστώ πολύ.

TROOPER
26/04/2012, 09:22
..........Κι άρα ζεστένεται πιο εύκολα το λάστιχό σου.. κατέβασε λίγο..

νικο μπορεις να μου εξηγησεις το σκεπτικο εδω?

harris_x
26/04/2012, 09:31
Κι άρα ζεστένεται πιο εύκολα το λάστιχό σου.. κατέβασε λίγο..
νικο μπορεις να μου εξηγησεις το σκεπτικο εδω?
Ανέβασε θα θέλει να πει!

DrBig
26/04/2012, 09:32
νικο μπορεις να μου εξηγησεις το σκεπτικο εδω?

Οταν ζεσταινονται τα λαστιχα, ανεβαινει λιγο η πιεση. Απο την αλλη, οι πιεσεις παντα αναφερονται οταν αυτα ειναι κρυα. Το καλοκαιρι ζεσταινονται περισσοτερο απο το χειμωνα και συνεπως χρειαζονται χαμηλοτερη πιεση οταν ειναι κρυα.

harris_x
26/04/2012, 09:38
Ανέβασε θα θέλει να πει!
… και εξηγώ:

Δεδομένου ότι μετρούμε την πίεση με τα ελαστικά κρύα και του ότι για δρόμο θέλουμε συγκεκριμένη θέρμανση του ελαστικού, όταν έχουμε ζεστό οδόστρωμα για να αποφύγουμε την υπερθέρμανση (του ελαστικού εεε), πρέπει να βάλουμε περισσότερο αέρα (υψηλότερη πίεση) στο ελαστικό.

sniper
26/04/2012, 09:42
… και εξηγώ:

Δεδομένου ότι μετρούμε την πίεση με τα ελαστικά κρύα και του ότι για δρόμο θέλουμε συγκεκριμένη θέρμανση του ελαστικού, όταν έχουμε ζεστό οδόστρωμα για να αποφύγουμε την υπερθέρμανση (του ελαστικού εεε), πρέπει να βάλουμε περισσότερο αέρα (υψηλότερη πίεση) στο ελαστικό.

Νομίζω όχι. Αν πχ ξεκινάμε με Χ πίεση με κρύο ελαστικό, τότε δια της τριβής θ' ανέβει κι η θερμοκρασία του ελαστικού κι επαγωγικά του αέρα μέσα σ' αυτό κι άρα θ' αυξηθεί ο όγκος (κι άρα η πίεση Χ+Ψ).

VASOS
26/04/2012, 09:57
Νομίζω όχι. Αν πχ ξεκινάμε με Χ πίεση με κρύο ελαστικό, τότε δια της τριβής θ' ανέβει κι η θερμοκρασία του ελαστικού κι επαγωγικά του αέρα μέσα σ' αυτό κι άρα θ' αυξηθεί ο όγκος (κι άρα η πίεση Χ+Ψ).

Ο όγκος του αέρα παραμένει σταθερός και ίσος με αυτόν που του είναι διαθέσιμος. Με τον όγκο σταθερό, η αύξηση της θερμοκρασίας οδηγεί σε αύξηση της πίεσης.

ποπαϋ
26/04/2012, 09:57
...όσο λιγότερο αέρα βάζουμε τόσο πιο γρήγορα ζεσταίνεται το λάστιχο.

VASOS
26/04/2012, 10:00
...όσο λιγότερο αέρα βάζουμε τόσο πιο γρήγορα ζεσταίνεται το λάστιχο.

Ναι γιατί αυξάνεται η επιφάνεια επαφής με το οδόστρωμα και επομένως η θερμοκρασία (λόγω τριβής) του ελαστικού.

sniper
26/04/2012, 10:03
Ο όγκος του αέρα παραμένει σταθερός και ίσος με αυτόν που του είναι διαθέσιμος. Με τον όγκο σταθερό, η αύξηση της θερμοκρασίας οδηγεί σε αύξηση της πίεσης.

Σωστά. Αυξάνεται η κινητική ενέργεια του αερίου κι ο όγκος του (που αφού δεν μπορεί ν' αυξηθεί λόγω του περιοριμού του από το ελαστικό αναγκαστικά αυξάνεται η πίεση).

harris_x
26/04/2012, 10:08
Ναι γιατί αυξάνεται η επιφάνεια επαφής με το οδόστρωμα και επομένως η θερμοκρασία (λόγω τριβής) του ελαστικού.
Επιπλέον, λόγω μικρότερης πίεσης, αυξάνετε η ικανότητα του ελαστικού να παραμορφώνετε με αποτέλεσμα ο σκελετός του που πιέζετε να το θερμαίνει επιπλέον.
Άρα, αν όταν το ελαστικό είναι κρύο αυξήσουμε λίγο την πίεση οπότε και το όγκο του αέρα που υπάρχει στο ελαστικό θα καταφέρουμε να αποφύγουμε το ενδεχόμενο υπερθέρμανσης του ελαστικού.

VASOS
26/04/2012, 10:15
Επιπλέον, λόγω μικρότερης πίεσης, αυξάνετε η ικανότητα του ελαστικού να παραμορφώνετε με αποτέλεσμα ο σκελετός του που πιέζετε να το θερμαίνει επιπλέον.
Άρα, αν όταν το ελαστικό είναι κρύο αυξήσουμε λίγο την πίεση οπότε και το όγκο του αέρα που υπάρχει στο ελαστικό θα καταφέρουμε να αποφύγουμε το ενδεχόμενο υπερθέρμανσης του ελαστικού.

Όταν βάζουμε αέρα στα ελαστικά προσθέτουμε, διά εξαναγκασμού (ΔP), μάζα αέρα και όχι όγκο αφού ο τελευταίος θεωρείται σταθερός και ίσος με τον εσωτερικό και θεωρητικά απαραμόρφωτο χώρο του ελαστικού.

harris_x
26/04/2012, 10:24
Όταν βάζουμε αέρα στα ελαστικά προσθέτουμε, διά εξαναγκασμού (ΔP), μάζα αέρα και όχι όγκο αφού ο τελευταίος θεωρείται σταθερός και ίσος με τον εσωτερικό και θεωρητικά απαραμόρφωτο χώρο του ελαστικού.
Δίκιο έχεις, όπου λεω όγκο βάλε ποσότητα!

sniper
26/04/2012, 10:25
Δίκιο έχεις, όπου όγκο βάλε ποσότητα!

ΜΑΖΑ ρε!

harris_x
26/04/2012, 10:26
ΜΑΖΑ ρε!
γουατεβα :smokin:

TROOPER
26/04/2012, 10:27
εγω ακομα δεν πηρα απαντηση.τελικα να ανεβασει,να κρατησει ιδιες η να κατεβασει πιεσεις τωρα που ερχεται καλοκαιρι?

harris_x
26/04/2012, 10:29
εγω ακομα δεν πηρα απαντηση.τελικα να ανεβασει,να κρατησει ιδιες η να κατεβασει πιεσεις τωρα που ερχεται καλοκαιρι?

να αλλάξει μηχανάκι και να μην κάνει τέτοιες ερωτήσεις σε φόρουμ, αμάν πια!












:bawl::bawl::bawl::bawl:

road spirit
26/04/2012, 10:30
προσέχετε τι γράφετε ρε σεις ... σωστός ο VASOS

πάντως 45 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν ότι όταν έχει ζέστη, δεν κατεβάζουμε πιέσεις ... ψάξτε στο sportrider.com για σχετικά άρθρα με συμβουλές ανθρώπων μέσα απο τα εργοστάσια, όχι συμβουλές απο το μάστορα της γειτονιάς σας ...

επίσης στο αυτό συνηγορούν και οι συμβουλές που έδιναν εκπαιδευτές CSS (τουλάχιστον όταν έκανα εγώ τα μαθήματα ...)

sapila racing
26/04/2012, 10:36
Οπως τα λέει ο road.
Στο κρύο κατεβάζουμε λίγο, στην ζέση ανεβάζουμε.

Καποιο ρόλο, μικρότερο βέβαια απο το ζέσταμα λόγω παραμόρφωσης/τριβής, παίζει κι η μετάδοση θερμότητας ματαξύ οδοστρώματος/ελαστικού.

Στο κρύο το κρυώνει κοκ.

sniper
26/04/2012, 10:37
προσέχετε τι γράφετε ρε σεις ... σωστός ο VASOS

πάντως 45 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν ότι όταν έχει ζέστη, δεν κατεβάζουμε πιέσεις ... ψάξτε στο sportrider.com για σχετικά άρθρα με συμβουλές ανθρώπων μέσα απο τα εργοστάσια, όχι συμβουλές απο το μάστορα της γειτονιάς σας ...

επίσης στο αυτό συνηγορούν και οι συμβουλές που έδιναν εκπαιδευτές CSS (τουλάχιστον όταν έκανα εγώ τα μαθήματα ...)

Αν μιλάς για πίστα που εκεί πέφτεις στα 30+ ναι. Για το δρόμο, δεν ισχύει.. (αν κάνεις το δρόμο πίστα, you are on your own).

sniper
26/04/2012, 10:38
Ωραία, δεν θα βγάλουμε άκρη..

Να φωνάξουμε τους mythbusters.

TROOPER
26/04/2012, 10:42
.... ...

επίσης στο αυτό συνηγορούν και οι συμβουλές που έδιναν εκπαιδευτές CSS (τουλάχιστον όταν έκανα εγώ τα μαθήματα ...)



Οπως τα λέει ο road.
Στο κρύο κατεβάζουμε λίγο, στην ζέση ανεβάζουμε.

Καποιο ρόλο, μικρότερο βέβαια απο το ζέσταμα λόγω παραμόρφωσης/τριβής, παίζει κι η μετάδοση θερμότητας ματαξύ οδοστρώματος/ελαστικού.

Στο κρύο το κρυώνει κοκ.

κι εγω ετσι τα ηξερα...αλλα μαλλον αμα εχεις 954 δουλευει διαφορετικα το πραμα.

1-1 τα βηματα

παιρνεις την καταλογαρα του 1880
βρισκεις το τηλεφωνο των μιθμπαστερς
και περιμενεις να δεις το επισοδειο που θα δινει απαντηση στην απορια σου
ΠΡΟΣΟΧΗ:ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΥΝΑΣ (αλλωστε....χοντα ειναι.θα ειναι η μονη περιοδος της ζωης σου που θα καταλαβεις τι σημαινει ''ΞΥΠΝΙΟΣ''!!!) :lol:

road spirit
26/04/2012, 10:45
Αν μιλάς για πίστα που εκεί πέφτεις στα 30+ ναι. Για το δρόμο, δεν ισχύει.. (αν κάνεις το δρόμο πίστα, you are on your own).

ok boy, μάλλον ξέρεις καλύτερα απο το R&D της Dunlopp και τον τεχνικό υπεύθυνο της Michellin οι οποίοι έγραφαν στο άρθρο το οποίο λέω και αναφερόντουσαν ΚΑΙ στο δρόμο ...

DoctoR_k6
26/04/2012, 10:47
Ρε παιδια τελικα τα καλοκαιρια που ριχνουμε πιεσεις λογω θερμοκρασιων ειναι λαθος??Γι αυτο μετραμε τα λαστιχα παντα κρυα διοτι μετα απο καποια χιλιομετρα ο αερας διαστελλεται κ το καλοκαιρι γινεται πολυ πιο ευκολα απ οτι το χειμωνα...Το χειμωνα επειδη δεν παιζει ζεστη και δεν ειναι ευκολο να διασταλλει εχουμε μεγαλυτερες πιεσεις!!(Εκτος και αν ταξιδευουμε που ουτως η αλλως θα διασταλλει λογο χλμ!!)
Ο πολυχρωμος λαστιχας τουλαχιστον τοσα χρονια αυτα με συμβουλευει...

Για μενα βαλε 32-33 μπροστα και 36-38 πισω!!(αναλογα πως πας και αν εισαι δικαβαλος,αλλα με 45 κιλα τρελη διαφορα δεν εχει!! Ομοιοπαθης στο δικαβαλο)
:beer:

sniper
26/04/2012, 10:52
ok boy, μάλλον ξέρεις καλύτερα απο το R&D της Dunlopp και τον τεχνικό υπεύθυνο της Michellin οι οποίοι έγραφαν στο άρθρο το οποίο λέω και αναφερόντουσαν ΚΑΙ στο δρόμο ...

Tι να σΕ πώ.. εγώ λέω τι λέει τόσο καιρό το δικό μου πιεσόμετρο..

road spirit
26/04/2012, 10:57
Tι να σΕ πώ.. εγώ λέω τι λέει τόσο καιρό το δικό μου πιεσόμετρο..

και εδω είναι που κάνουμε οι περισσότεροι το λάθος ... διότι το ιδανικό δεν είναι να μετράμε τη πίεση αλλά τη θερμοκρασία, δλδ θέλουμε πυρόμετρο και όχι πιεσόμετρο ...

τεσπά over and out απο μένα ... :vroum:

sniper
26/04/2012, 11:01
και εδω είναι που κάνουμε οι περισσότεροι το λάθος ... διότι το ιδανικό δεν είναι να μετράμε τη πίεση αλλά τη θερμοκρασία, δλδ θέλουμε πυρόμετρο και όχι πιεσόμετρο ...

τεσπά over and out απο μένα ... :vroum:

Αν μιλάμε για τη διάρκεια ζωής του ελαστικού, ναι αυτό θες να το ξέρεις. Αλλά όταν μιλάμε για το πως πιάνει το λάστιχο κάτω (που είναι συνδοιασμός της θερμοκρασίας λειτουργίας και πίεσης) θες και τα δύο ίσως. Κι επειδή μάλλον έχει σχέση η πίεση με την θερμοκρασία που πιάνει το λάστιχο, δεν κυκλοφορούν θερμόμετρα στα μαγαΖά..

Κι εγώ δεν εχω κάτι άλλο να πω.

DrBig
26/04/2012, 11:02
Οπως τα λέει ο road.
Στο κρύο κατεβάζουμε λίγο, στην ζέση ανεβάζουμε.


Μηπως εννοεις το αναποδο Αρη?

Αυτο που ειναι σιγουρο, ειναι πως για καθε 5 περιπου βαθμους κελσιου, η πιεση στο ελαστικο αλλαζει κατα 1psi.
Δηλαδη αν φουσκωσουμε στους 10C στα 40psi τοτε το ιδιο λαστιχο στους 30C θα εχει μεσα 44psi.
Αυτο που μενει να ξεκαθαριστει, ειναι το κατα ποσο κατα την διαρκεια μιας καλης βολτας, η θερμοκρασια του ελαστικου εξαρταται απο την εξωτερικη θερμοκρασια.

sniper
26/04/2012, 11:23
Μηπως εννοεις το αναποδο Αρη?

Αυτο που ειναι σιγουρο, ειναι πως για καθε 5 περιπου βαθμους κελσιου, η πιεση στο ελαστικο αλλαζει κατα 1psi.
Δηλαδη αν φουσκωσουμε στους 10C στα 40psi τοτε το ιδιο λαστιχο στους 30C θα εχει μεσα 44psi.
Αυτο που μενει να ξεκαθαριστει, ειναι το κατα ποσο κατα την διαρκεια μιας καλης βολτας, η θερμοκρασια του ελαστικου εξαρταται απο την εξωτερικη θερμοκρασια.

Μάλλον μας λείπει η εξίσωση με τις παρακάτω μεταβλητές:

1. Μάζα αέρα
2. Αρχική εξωτερική θερμοκρασία
3. Θερμοκρασία οδοστρώματος
4. Ταχύτητα κύλισης
5. Επιφάνεια τριβής
6. Βαθμός τριβής οδοστρώματος.

sapila racing
26/04/2012, 11:26
Μηπως εννοεις το αναποδο Αρη?

Αυτο που ειναι σιγουρο, ειναι πως για καθε 5 περιπου βαθμους κελσιου, η πιεση στο ελαστικο αλλαζει κατα 1psi.
Δηλαδη αν φουσκωσουμε στους 10C στα 40psi τοτε το ιδιο λαστιχο στους 30C θα εχει μεσα 44psi.
Αυτο που μενει να ξεκαθαριστει, ειναι το κατα ποσο κατα την διαρκεια μιας καλης βολτας, η θερμοκρασια του ελαστικου εξαρταται απο την εξωτερικη θερμοκρασια.

Δεν εννοώ το ανάποδο.

Εχει να κάνει με τις συνθήκες της μέτρησης όμως.
Ας πούμε οτι ειμαστε στους 10 βαθμούς Κελσίου εξωτερική θερμοκρασία βαζουμε με κρυα λαστιχα 34 και μετα απο καλή βόλτα μετράμε 42.

Στους 35 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία θα θέλαμε να έχουμε πχ παλι 42 μετα απο καλή βόλτα.
Για να γινει αυτό θα πρέπει οταν φουσκώσουμε με κρύα (στους 35 βαθμούς) να βαλουμε 38.

Τα νούμερα στο περιπου.

TROOPER
26/04/2012, 11:27
Μηπως εννοεις το αναποδο Αρη?
...

οχι αγη.εννοει αυτο που λεει.και το λεει σωστα.

μεγαλυτερη επιφανεια ελαστικου (δλδ ξεφουσκωτα λαστιχα αρα μικρες πιεσεις) δινει μεγαλυτερη επιφανεια τριβης, αρα μεγαλυτερη θερμοτητα και αυτο προκαλει διογκωση του ελαστικου.

το καλοκαιρι λοιπον που η ασφαλτος καιει,ανεβαζουμε πιεσεις (πριν ξεκινησουμε τη βολτα μας) ουτως ωστε να εχουμε λιγοτερη επιφανεια τριβης του ελαστικου με τον δρομο αρα να μην ''μπαλονιασουμε'' τα λαστιχα.

το χειμωνα που ζεσταινουμε τα λαστιχα δυσκολοτερα θελουμε μεγαλυτερη επιφανεια τριβης ωστε να αυξηθει η θερμοκρασια και να ''διογκωθει'' (αν ειναι αυτη η σωστη λεξη που χρησιμοποιω) το ελαστικο οσο πιο γρηγορα γινεται προκειμενου να φτασει να δουλευει ''σωστα.

αυτο λενε οι εταιριες ελαστικων,αυτο λμας λεγανε στο css και αυτο ειναι και το λογικο (σαν γενικος κανονας).

νικο...καπου ειχες μπερδευτει.:wave2:

sniper
26/04/2012, 11:54
...

νικο...καπου ειχες μπερδευτει.:wave2:

Μπορεί..

Bladerunner
26/04/2012, 13:29
Εγώ γιατί νομίζω ότι η θερμοκρασία της ατμόσφαιρας παίζει τον μικρότερο ρόλο στη πίεση των ελαστικών;

Τα ελαστικά ανεβάζουν θερμοκρασία και κατ' επέκταση πίεση, λόγω της κίνησης των μορίων τους. Όσο μικρότερη πίεση, -μέχρι ένα όριο-, τόσο περισσότερο παραμορφώνεται το λάστιχο, τόσο πιο γρήγορα κινούνται τα μόρια του, τόσο πιο γρήγορα θα ανεβάσει θερμοκρασία (και πίεση).

OldMan
26/04/2012, 14:57
Τα ελαστικά ανεβάζουν θερμοκρασία και κατ' επέκταση πίεση, λόγω της κίνησης των μορίων τους. Όσο μικρότερη πίεση, -μέχρι ένα όριο-, τόσο περισσότερο παραμορφώνεται το λάστιχο, τόσο πιο γρήγορα κινούνται τα μόρια του, τόσο πιο γρήγορα θα ανεβάσει θερμοκρασία (και πίεση).
Κάπου μπερδεύεις την κίνηση Brown των μορίων του αέρα με το ίδιο το λάστιχο (το οποίο μπορεί μεν σε κάποια φάση της ζωής του να ήταν ρευστό αλλά σίγουρα δεν είναι - και δεν το θέλουμε - όταν είναι πάνω στο μηχανάκι μας..)

DrBig
26/04/2012, 15:10
Δεν εννοώ το ανάποδο.

Εχει να κάνει με τις συνθήκες της μέτρησης όμως.
Ας πούμε οτι ειμαστε στους 10 βαθμούς Κελσίου εξωτερική θερμοκρασία βαζουμε με κρυα λαστιχα 34 και μετα απο καλή βόλτα μετράμε 42.

Στους 35 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία θα θέλαμε να έχουμε πχ παλι 42 μετα απο καλή βόλτα.
Για να γινει αυτό θα πρέπει οταν φουσκώσουμε με κρύα (στους 35 βαθμούς) να βαλουμε 38.

Τα νούμερα στο περιπου.

Οκ, εστω τα νουμερα στο περιπου.
Λες οτι:
@10C τα 34 γινονται 42 -> ΔP = 8 psi
και
@35C τα 38 γινονται 42 -> ΔP = 4 psi

Δηλαδη με αλλα λογια, στο κρυο η σχετικη αυξηση της πιεσης στο λαστιχο ειναι μεγαλυτερη απ'οτι στη ζεστη.
Για να συμβαινει αυτο, θα πρεπει στο κρυο το ελαστικο να παραγει (λογω των διαφορων τριβων) μεγαλυτερη θερμοτητα απ'οτι στη ζεστη.
Το τελευταιο δεν καταλαβαινω γιατι να συμβαινει!

OldMan
26/04/2012, 15:33
Για να συμβαινει αυτο, θα πρεπει στο κρυο το ελαστικο να παραγει (λογω των διαφορων τριβων) μεγαλυτερη θερμοτητα απ'οτι στη ζεστη.
Το τελευταιο δεν καταλαβαινω γιατι να συμβαινει!
Μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής (λόγω χαμηλότερης πίεσης) σε συνδυασμό με την μικρότερη εκπομπή θερμότητας (διαφορά θερμοκρασίας ελαστικού και δρόμου)...

Bladerunner
26/04/2012, 15:33
Κάπου μπερδεύεις την κίνηση Brown των μορίων του αέρα με το ίδιο το λάστιχο

Επιστημονικά ίσως λάθος τοποθέτηση, αλλά το γεγονός ότι η παραμόρφωση του ελαστικού προκαλεί άνοδο της θερμοκρασίας του, παραμένει.

georgio
26/04/2012, 15:33
Από τη θεωρία έχουμε:

Νόμος των αερίων (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B5%CE%BE%CE%AF%CF%83%CF%89%CF %83%CE%B7_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD)

Κινητική θεωρία αερίων (http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/document/file.php/DSGL-B101/%CE%94%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%20%CE%A0%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%BF/%CE%92%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%BF%20%CE%9C%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%AE/03kef_1.pdf) (Β' Λυκείου)

Η βασική εξίσωση είναι: PV=nRT

όπου:
P πίεση αερίου
V διαθέσιμος όγκος
n ποσότητα αερίου σε mole (όχι μάζα)
R σταθερά
T θερμοκρασία αερίου σε Κέλβιν

Από την παραπάνω εξίσωση τα R και n είναι σταθερά (δεν προστίθεται αέρας στο λάστιχο), επομένως όταν αυξηθεί η θερμοκρασία θα αυξηθεί το γινόμενο PV. Αν ο όγκος είναι σταθερός τα πράγματα είναι απλά, έχουμε ισόχωρη μεταβολή και η πίεση αυξάνεται ανάλογα με τη θερμοκρασία.

Πιστεύω όμως ότι ο όγκος δεν είναι σταθερός, θα το κοιτάξω λίγο και θα επανέλθω.

Άγη μάλλον το σκεπτικό είναι ότι όσο αυξάνεται η πίεση μειώνεται η επιφάνεια του ελαστικού που πατάει στο δρόμο και άρα μειώνεται η θερμότητα που παράγεται και οδηγεί σε περαιτέρω αύξηση της θερμοκρασίας -> της πίεσης-> της μεταβολής της κορώνας του ελαστικού, δηλαδή της επιφάνειας που πατάει στο δρόμο ώσπου έρχεται σε ισορροπία.

VASOS
26/04/2012, 15:35
Οκ, εστω τα νουμερα στο περιπου.
Λες οτι:
@10C τα 34 γινονται 42 -> ΔP = 8 psi
και
@35C τα 38 γινονται 42 -> ΔP = 4 psi

Δηλαδη με αλλα λογια, στο κρυο η σχετικη αυξηση της πιεσης στο λαστιχο ειναι μεγαλυτερη απ'οτι στη ζεστη.
Για να συμβαινει αυτο, θα πρεπει στο κρυο το ελαστικο να παραγει (λογω των διαφορων τριβων) μεγαλυτερη θερμοτητα απ'οτι στη ζεστη.
Το τελευταιο δεν καταλαβαινω γιατι να συμβαινει!

Δεν ξέρω εάν προσθέτω κάτι και με επιφύλαξη για τους υπολογισμούς μου:

Ας πούμε ότι έχουμε κρύο ελαστικό υπό σκιά, χωρίς φορτίο, αραχτό, η θερμοκρασία περιβάλλοντος (αέρα υπό σκιά) είναι 10 C και μετράμε πίεση 34 psi η οποία μας έχει βολέψει αφάνταστα και ξέρουμε ότι με αυτήν την πίεση το ελαστικό μας φτάνει γρήγορα σε θερμοκρασία λειτουργίας.

Αν υποθέσουμε ότι στο παραπάνω ελαστικό, υπό τις ίδιες συνθήκες πλην θερμοκρασίας, μετά από κάποιες ώρες η θερμοκρασία περιβάλλοντος (αέρα υπό σκιά) ανέβει στους 35 C (ΔΤ = 35-10 = 25 C), τότε η πίεση που θα μετρήσουμε θα είναι 37,575 C (αύξηση 0,143 psi ανά βαθμό C).

Νομίζω λοιπόν ότι έχει νόημα το καλοκαίρι να έχουμε αυξημένες πιέσεις σε σχέση με το χειμώνα.

edit: άψογος ο georgio από πάνω και για να γίνει περισσότερο κατανοητό βάλτε στην καταστατική εξίσωση, όπου P = δύναμη/επιφάνεια. Με σταθερό τον όγκο και το φορτίο (δύναμη) που δέχεται το ελαστικό αυτό που αυξομειώνει αντιστρόφως ανάλογα με τη θερμοκρασία είναι η επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με το οδόστρωμα.

OldMan
26/04/2012, 15:41
Άγη μάλλον το σκεπτικό είναι ότι όσο αυξάνεται η πίεση μειώνεται η επιφάνεια του ελαστικού που πατάει στο δρόμο και άρα μειώνεται η θερμότητα που παράγεται και οδηγεί σε περαιτέρω αύξηση της θερμοκρασίας -> της πίεσης-> της μεταβολής της κορώνας του ελαστικού, δηλαδή της επιφάνειας που πατάει στο δρόμο ώσπου έρχεται σε ισορροπία.
Τι "μάλλον" ρε πουλάκι μου ..??

sniper
26/04/2012, 15:43
Άρα;

Ανεβάζουμε κι ότι γίνει;

OldMan
26/04/2012, 15:45
το γεγονός ότι η παραμόρφωση του ελαστικού προκαλεί άνοδο της θερμοκρασίας του, παραμένει.
Εννοείται αλλά είναι αμελητέα μπροστα στην παραμόρφωση που υφίσταται λόγω ανόδου της θερμοκρασίας του εσωτερικού αέρα...

OldMan
26/04/2012, 15:48
Άρα;
Ανεβάζουμε κι ότι γίνει;
Προσωπικά, σικεμέ κατάρ και τα κουκιά μπαγλάν..

Εγώ, κρύο - ζέστη, 14 p.s.i βάζω στο μηχανάκι ... :p

georgio
26/04/2012, 15:52
Δεν μπορώ να ξέρω αν το σκεπτικό πίσω από αυτό που λέχθηκε ήταν σωστό, ασχέτως αν αυτό που λέχθηκε ήταν σωστό. Εκεί πάει το μάλλον.

Αυτό που βλέπω με πρόχειρους υπολογισμούς είναι ότι μεταβάλλεται και ο όγκος που καταλαμβάνει ο αέρας.

Σε μια κάθετη τομή στο ελαστικό αλλάζει το σχήμα της περιμέτρου αλλά όχι (?) το συνολικό μήκος της, άρα μεταβάλλεται το εμβαδόν της διατομής, άρα ο όγκος.

VASOS
26/04/2012, 15:58
Δεν μπορώ να ξέρω αν το σκεπτικό πίσω από αυτό που λέχθηκε ήταν σωστό, ασχέτως αν αυτό που λέχθηκε ήταν σωστό. Εκεί πάει το μάλλον.

Αυτό που βλέπω με πρόχειρους υπολογισμούς είναι ότι μεταβάλλεται και ο όγκος που καταλαμβάνει ο αέρας.

Σε μια κάθετη τομή στο ελαστικό αλλάζει το σχήμα της περιμέτρου αλλά όχι (?) το συνολικό μήκος της, άρα μεταβάλλεται το εμβαδόν της διατομής, άρα ο όγκος.

Σε κάθε περίπτωση καθώς η θερμοκρασία του ελαστικού αυξάνει (λόγω μεγαλύτερης επαφής με το οδόστρωμα, λόγω αύξησης θερμοκρασίας περιβάλλοντος κ.λπ.) προστίθεται ενέργεια στον αέρα που εσωκλείει το ελαστικό, ίση με το γινόμενο P*ΔV+V*ΔP. Στην περίπτωσή μας, νομίζω ότι ό κατασκευαστής μεριμνά για την μικρότερη δυνατή παραμόρφωση του ελαστικού του (δηλ. το ελαστικό να κρατάει τη γεωμετρία του) επομένως αυτό που πρακτικά αλλάζει είναι η πίεση του αέρα.

OldMan
26/04/2012, 16:00
Σε μια κάθετη τομή στο ελαστικό αλλάζει το σχήμα της περιμέτρου αλλά όχι (?) το συνολικό μήκος της, άρα μεταβάλλεται το εμβαδόν της διατομής, άρα ο όγκος.
Άστο γιατί λόγω φυγόκεντρου (μην πεταχτεί κανένα παλιός, το έσκισα..:evil:) αλλάζει και το μήκος και θα πρέπει να υπολογίζουμε πόσο στενεύει η τομή για να βγαλουμε την καθαρή διαφορά...;)

OldMan
26/04/2012, 16:03
Να ρωτήσω κάτι απλό..??

Γιατί όταν έχουμε ένα λαστιχο με φουϊτ, πλακωνώμαστε στα γκάζια μέχρι να φτασουμε στο βουλκανιζατέρ..??

(η απάντηση: "Για να προλάβουμε την διαρροή του αέρα" απορίπτεται σαν παιδαριώδης..)

DrBig
26/04/2012, 17:22
Μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής (λόγω χαμηλότερης πίεσης) σε συνδυασμό με την μικρότερη εκπομπή θερμότητας (διαφορά θερμοκρασίας ελαστικού και δρόμου)...

Σωστο για την επιφανεια τριβης, αλλα αυτο ειναι παροδικο διοτι σε λιγο θα μεγαλωσει η πιεση του και θα ερθει στα επιπεδα της μεγαλυτερης πιεσης που βαλαμε στο ελαστικο το καλοκαιρι, οποτε η επιφανεια θα ειναι η ιδια.
Το δευτερο ειναι λαθος, γιατι οσο μεγαλυτερη η διαφορα θερμοκρασιων δρομου-ελαστικου, τοσο περισσοτερη θερμοτητα θα ρεει απο το δευτερο στο πρωτο.

DrBig
26/04/2012, 17:27
Άγη μάλλον το σκεπτικό είναι ότι όσο αυξάνεται η πίεση μειώνεται η επιφάνεια του ελαστικού που πατάει στο δρόμο και άρα μειώνεται η θερμότητα που παράγεται και οδηγεί σε περαιτέρω αύξηση της θερμοκρασίας -> της πίεσης-> της μεταβολής της κορώνας του ελαστικού, δηλαδή της επιφάνειας που πατάει στο δρόμο ώσπου έρχεται σε ισορροπία.

Στην μεταβατικη κατασταση μεχρι την ισορροπια, ναι, αυτο ισχυει και απλα σημαινει οτι το ελαστικο με την μικροτερη πιεση θα ζεσταθει πιο γρηγορα. Στην κατασταση ισορροπιας ομως δεν ισχυει, γιατι πλεον εχει αυξηθει η πιεση του και εχει αλλαξει η κορωνα. Η αρχικη υποθεση ειναι εξαλλοου οτι και τα δυο λαστιχα μετα την καλη βολτα εχουν την ιδια πιεση.

DrBig
26/04/2012, 17:31
Τι "μάλλον" ρε πουλάκι μου ..??

Τι " "μαλλον" ρε πουλακι μου..??", ρε πουλακι μου..??

npat
26/04/2012, 21:34
Στην μεταβατικη κατασταση μεχρι την ισορροπια, ναι, αυτο ισχυει και απλα σημαινει οτι το ελαστικο με την μικροτερη πιεση θα ζεσταθει πιο γρηγορα. Στην κατασταση ισορροπιας ομως δεν ισχυει, γιατι πλεον εχει αυξηθει η πιεση του και εχει αλλαξει η κορωνα. Η αρχικη υποθεση ειναι εξαλλοου οτι και τα δυο λαστιχα μετα την καλη βολτα εχουν την ιδια πιεση.

Οι κατασκευαστές ελαστικών προτείνουν όταν οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος / ασφάλτου είναι υψηλές να ΑΥΞΑΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ την πίεση στα ελαστικά (μετρούμενη σε κρύα ελαστικά) σε σχέση με αυτή που χρησιμοποιούμε σε χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος / ασφάλτου. Οπότε ο Άρης και ο Γιάννης έχουν δίκιο.

Ο λόγος για τον οποίο ισχύει αυτό είναι ότι κυρίως μας ενδιαφέρει η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ του ελαστικού μετά από μια καλή βόλτα και λιγότερο η πίεση. ΙΔΑΝΙΚΑ, δηλαδή, θα έπρεπε να ρυθμίζουμε την πίεση του ελαστικού βάση της θερμοκρασίας που αναπτύσσει το λάστιχο όταν ζεσταθεί. Αν μπορούσαμε να το κάνουμε αυτό, ελαχίστως θα μας ενδιέφερε η πίεση (εφόσον πάντα βρισκόμαστε μέσα σε ένα εύρος που είναι αποδεκτό για την κατασκευή του ελαστικού). Νομίζω αυτό είπε και ο Γιάννης (και έχει δίκιο).

DrBig
26/04/2012, 23:27
Ο λόγος για τον οποίο ισχύει αυτό είναι ότι κυρίως μας ενδιαφέρει η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ του ελαστικού μετά από μια καλή βόλτα και λιγότερο η πίεση.

Σωραιος! Αυτο με καλυψε πληρως.

TONYBANDIT
27/04/2012, 08:47
χωρις να ειμαι ειδικος απλα υστερα απο 25 χρονια στην σελλα και απο πολλες εμπειριες απο λαστιχαδες εχω καταληξει στα εξης.Η σωστη πιεση ειναι αυτη που προτεινει ο κατασκευαστης της μοτο και οχι του λαστιχου.τα πιο πολλα μοτο δρομου παιζουν 36-42 εκτος απο τα kawasaki που λενε 42-42.συνηθως οι λαστιχαδες για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο οτι δεν θα τους ζαλιζει ο πελατης "μαστορα στην βουλιαγμενης γλιστραει" βαζουν χαμηλοτερες πιεσεις συνηθως 34-38 για να βοηθησουν το λαστιχο να ερθει γρηγοροτερα σε θερμοκρασια λειτουργειας,ειδικα αν το R1 το εχει ο αλλος για γλυφαδα-κεντρο.χαμηλοτερες ομως πιεσεις σημαινουν παντα υπερθερμανση και προωρη φθορα ειδικα σε δρομους οπως η αττικη οδος .αν παμε πιστα βαζουμε πχ 31-29 και το πιο τουριστικο λαστιχο μεσα σε 2 γυρους μαδαει λες και εχουμε βαλει το σπεσιαλ του rossi.ο λογος ειναι οτι θελουμε γρηγορο ζεσταμα και προσφυση και θυσιαζουμε διαρκεια ζωης.αν κυκλοφορουμε λοιπον μεγαλη μοτο δρομου και στην πολη χαμηλωνουμε 2-3 psi για να ζεστενετε πιο γρηγορα αλλα στην βολτα εθνικη βαζουμε παντα τις πιεσεις του κατασκευαστη της μοτο μας .τα πιο πολλα τα ειδα στην πραξη οταν εβαλα ενα γκατζετακι που λεγετε tire watch και βλεπω ανα πασα στιγμη την πιεση και την θερμοκρασια των ελαστικων.βαζω 36-42 και σε ταξιδι καλοκαιρι ανεβαινει 40-48 στην πορεια.ΑΥΤΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΛΥΨΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ. ΥΓ.παιζει να ειναι το μεγαλυτερο μου ποστ

harris_x
27/04/2012, 08:52
[...] Οπότε ο Άρης και ο Γιάννης έχουν δίκιο.
[...]
και ο Χάρης ..... :D

DrBig
27/04/2012, 09:21
Η ουσια του θρεντ ηταν το 'γιατι' και οχι το 'τι'!

sniper
27/04/2012, 09:25
Οι κατασκευαστές ελαστικών προτείνουν όταν οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος / ασφάλτου είναι υψηλές να ΑΥΞΑΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ την πίεση στα ελαστικά (μετρούμενη σε κρύα ελαστικά) σε σχέση με αυτή που χρησιμοποιούμε σε χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος / ασφάλτου. Οπότε ο Άρης και ο Γιάννης έχουν δίκιο.

Ο λόγος για τον οποίο ισχύει αυτό είναι ότι κυρίως μας ενδιαφέρει η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ του ελαστικού μετά από μια καλή βόλτα και λιγότερο η πίεση. ΙΔΑΝΙΚΑ, δηλαδή, θα έπρεπε να ρυθμίζουμε την πίεση του ελαστικού βάση της θερμοκρασίας που αναπτύσσει το λάστιχο όταν ζεσταθεί. Αν μπορούσαμε να το κάνουμε αυτό, ελαχίστως θα μας ενδιέφερε η πίεση (εφόσον πάντα βρισκόμαστε μέσα σε ένα εύρος που είναι αποδεκτό για την κατασκευή του ελαστικού). Νομίζω αυτό είπε και ο Γιάννης (και έχει δίκιο).

Πολύ ωραία. Και ποιες είναι οι θερμοκρασίες λειτουργίας του κάθε ελαστικού; Υπάρχουν κάπου;

sapila racing
27/04/2012, 10:38
Πολύ ωραία. Και ποιες είναι οι θερμοκρασίες λειτουργίας του κάθε ελαστικού; Υπάρχουν κάπου;

Τι σε νοιάζει αφού δεν θα αγοράσεις πυρόμετρο?

DrBig η λογική του σκεπτικού μου αναλύθηκε και απο τον Vaso και από τον npat. Επίτηδες εβαλα μια στανταρ πίεση με ζεστά λάστιχα και στις δύο περιπτώσεις για να ειναι και πιο απλό και πιο κατανοητό.
Το θέμα ειναι πράγματι η θερμοκρασία, την οποία εμεις μεταφραζουμε ανγκαστικά σε αύξηση πίεσης. Βεβαια τα λάστιχα δρόμου ευτυχώς λειτουργούν σε μεγαλο εύρος θερμοκρασιών, ενω τα racing σε πολύ μικρό.

Aντώνη μου φαίνεται οτι το ερώτημα που έθεσες σχετικά με το σκασμένο λάστιχο το έκανες επίτηδες για να αναφερθεί και πάλι η φυγόκεντρος που τόσο αποφεύγεις. :p

sniper
27/04/2012, 10:40
Τι σε νοιάζει αφού δεν θα αγοράσεις πυρόμετρο?

...

Εκεί ήθελα να καταλήξω. Αν δεν ξέρουμε την θερμορασία και λειτουργούν και σε μεγάλο εύρος, είμαστε σχετικά ΟΚ γενικότερα με διάφορες πιέσεις και παίζεις μ' αυτές ανάλογα την οδήγησή σου..

harris_x
27/04/2012, 11:07
Η ουσια του θρεντ ηταν το 'γιατι' και οχι το 'τι'!
εχω απαντήσει και σ'αυτο :smokin:

DrBig
27/04/2012, 13:19
Σε οσους το ειχατε ηδη εξηγησει...προφανως δεν ημουνα αρκετα προσεκτικος :uplate: :wave2:

OldMan
27/04/2012, 14:05
Το δευτερο ειναι λαθος, γιατι οσο μεγαλυτερη η διαφορα θερμοκρασιων δρομου-ελαστικου, τοσο περισσοτερη θερμοτητα θα ρεει απο το δευτερο στο πρωτο.
Αυτό λεω μπρε τζάνουμ..

Μικρή διαφορά θερμοκρασίας ελαστικού - δρόμου/περιβάλλοντος -> μικρός ρυθμός αποβολής θερμότητας από το λάστιχο -> μεγαλύτερη αύξηση της πίεσης
(δεν παρακολουθείς το μουχαμπέτι κουζούμ - κάπου τρέχει ο λογισμός σου..) ;)