PDA

View Full Version : ψαχνω καρπυρατερ για honda fireblade 919 ' 97 model



nikolakis67
25/04/2012, 09:43
γεια σας παιδια. ειμαι κατοχος ενος honda 919 '97 μοντελο και το μηχανανακι το χω παει σε τρια τεσσερα συνεργεια επειδη μου βραχυκυκλωνει καθε λιγεσ μερεσ τα μπουζι και η μηχανη πνιγεται και κανει διακοπεσ απο 4500 εως 6000 στροφες .οι τρεις μου παν καρμπυρετερ ο αλλος ηλεκτρονικη...τι μπορω να κανω για αυτο το προβλημα?βρισκω απο καπου ανταλλακτικα???

CBR900RR 98-99
25/04/2012, 10:39
Καλημερα φιλε μου καταρχην αφου εχεις ηδη ποστ με το προβλημα σου δεν χρειαζοταν δευτερο!παμε τωρα στο προβλημα σου μπες στο car.gr πανε στα ανταλακτικα και εκει συγουρα θα βρεις οτι ψαχνεις! αν δεν βρεις στειλε μου πμ να σε στειλω σε ενα παληκαρι που εχει!και κατι ακομι στο προηγουμενο ποστ σου ειχες γραψη οτι το προβλημα σου λυθικε τι εγινε τελικα?

nikolakis67
25/04/2012, 12:26
Καλημερα φιλε μου καταρχην αφου εχεις ηδη ποστ με το προβλημα σου δεν χρειαζοταν δευτερο!παμε τωρα στο προβλημα σου μπες στο car.gr πανε στα ανταλακτικα και εκει συγουρα θα βρεις οτι ψαχνεις! αν δεν βρεις στειλε μου πμ να σε στειλω σε ενα παληκαρι που εχει!και κατι ακομι στο προηγουμενο ποστ σου ειχες γραψη οτι το προβλημα σου λυθικε τι εγινε τελικα?


γεια σου φιλε μου. οχι δυστυχως το προβλημα παραμενει οπως ηταν. ο μαστορας μου ειχε πει οκ. την πηρα τη μηχανη μου και την πηγα στην αποθηκη. αυτες τις μερες που δεν ειχα πολυ δουλεια ειπα να την παρω να παω καμμια βολτα. παλι ακριβως τα ιδια απο 4 εως 6000 στροφες ρεταρει, και δεν παει καλα. αν τω μεταξυ μου εκανε παλι ολα τ μπουζι μαυρα και μου εκαψε το 1. πηγα παλι στ μαστορα και μου λεει πως δεν ειναι απο καρπυρατερ γιατι τα καθαρισε τελεια.να κοιταξω μου ειπε αλλα.αυτο μου ειπαν σε 3 συνεργεια. σας εχει ξανατυχει σε εσας ποτε αυτο?.μονο να σας πω οτι η μηχανη ηταν σε ακινησια κοντα στα πεντε χρονια και τα καρπυρατερ ειχαν μεσα κολλα απο την παλαια βενζινη.εκτοτε δεν εργαζεται σωστα. τι λετε εσεις?:dizzy:

chr1s_86
25/04/2012, 16:01
τι λετε εσεις?:dizzy:


Εγώ λέω δεν θέλουν μόνο καθάρισμα τα καρμπς (αν έγινε) αλλά επίσης ρύθμιση και μετρήσεις...

sapila racing
25/04/2012, 16:21
Εγώ λέω δεν θέλουν μόνο καθάρισμα τα καρμπς (αν έγινε) αλλά επίσης ρύθμιση και μετρήσεις...

Και μερικά O-ring άλλαγμα πιθανότατα.

kostaspetrou
25/04/2012, 17:42
Κάθε καρμπυρατέρ μπορεί να έρθει στα ίσια του,εκτός και αν έχουν φαγωθεί οι σωλήνες όπου μέσα μπαινοβγαίνει η βελόνα.
Επειδή όμως ήταν σε ακινησία κάτι τέτοιο δεν παίζει.
Οπότε:
α)μην ασχολείσαι με μάστορες.
β)Βρες service manual απ'το ιντερνετ.
γ)Βγάλε τα καρμπυρατέρ απ'το μηχανάκι και άνοιξέ τα.
δ)Δες εδώ: http://www.ronayers.com/Fiche/TypeID/26/Type/Motorcycle/MakeID/1/Make/Honda/YearID/38/Year/1997/ModelID/6606/Model/CBR900RR/GroupID/278710/Group/CARBURETOR_COMPONENTS
Σημείωσε όλα τα ορινγκ και μεμβράνες που θέλουν αλλαγή.
Προσωπικά θ'άλλαζα τα πάντα:το μηχανάκι είναι παλιό και κάποια απ'αυτά αργότερα μπορεί να μην παράγονται.
Οπότε άλλαξέ τα τώρα να ησυχάσεις μια και καλή.
ε)Άλλαξε ΟΛΕΣ(ξαναλέω:ΟΛΕΣ) τις βίδες με ανοξείδωτες άλεν.
στ)Κάτσε και ρύθμισέ τα(στάθμες φλοτέρ κλπ).
ζ)Βάλτα στο μηχανάκι και συγχρόνισέ τα.
η)καλές βόλτες!

Ευκαιρία να μάθεις κάποια πράγματα... :D

nikolakis67
25/04/2012, 20:44
παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον που δειχνεται στο προβλημα μου. τα καρπ.. ειναι συχρονισμενα με ψηφιακα καρπ....μετρα, και για τα o'ring, δεν κανει υπερχειλιση απο καπου.το μονο που δεν εχουμε κανει εως τωρα οπως ειπε και ο φιλος [kostaspetrou], ειναι να κοιταξω τις σταθμες στα φλοτερ, και να δω αν τα μυτακια ειναι καλα. μηπως ειναι απο αυτο που η μηχανουλα μου πνιγεται η κακομοιρα..οποτε θα το κανω και αυτο και θα σας ενημερωσω αμεσα να δουμε αν το προβλημα λυθηκε. να ειστε καλα φιλοι μου..καλη σας νυχτα..

kostaspetrou
25/04/2012, 22:03
παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον που δειχνεται στο προβλημα μου. τα καρπ.. ειναι συχρονισμενα με ψηφιακα καρπ....μετρα, και για τα o'ring, δεν κανει υπερχειλιση απο καπου.το μονο που δεν εχουμε κανει εως τωρα οπως ειπε και ο φιλος [kostaspetrou], ειναι να κοιταξω τις σταθμες στα φλοτερ, και να δω αν τα μυτακια ειναι καλα. μηπως ειναι απο αυτο που η μηχανουλα μου πνιγεται η κακομοιρα..οποτε θα το κανω και αυτο και θα σας ενημερωσω αμεσα να δουμε αν το προβλημα λυθηκε. να ειστε καλα φιλοι μου..καλη σας νυχτα..
Τα συμπτώματά σου δεν είναι κατ'ανάγκή θέμα συγχρονισμού:κάτι πνίγεται ή κάτι έχει βουλώσει.
Το ότι τα καρμπυρατερόμετρα είναι ψηφιακά δε λέει τίποτα(για μένα το carbtune είναι ό,τι καλύτερο,δες εδώ: http://www.carbtune.com/).
Ούτε να'σαι σίγουρος ότι ο συγχρονισμός έγινε όπως πρέπει(αν έγινε κιόλας,γιατί δε γίνεται τόσα "μαστόρια" να μη βγάλανε άκρη...).
Φίλε μήπως(λέω,μήπως) κάποιος απ'τους μάστορες πείραξε το TPS(είναι το 18 στο σχεδιάγραμμα);
Αυτό αν το ξεβιδώσεις θέλει συγκεκριμένη διαδικασία για να δουλέψει σωστά,δε γίνεται απλά να το ξαναβάλεις.

Πάμε επειδή μάλλον σε δουλεύουν...
1)Κοίτα εδώ:http://www.manualedereparatie.info/en/categorii/honda.html
και κατέβασε όσα manual θες...
2)Βάλε τα σωστά μπουζί,πιθανόν να σου βάλανε λάθος.
3)κάνε τα παρακάτω με τη σειρά:
α)Βγάλε ΟΛΑ τα μη μεταλλικά(δηλαδή ορινγκ,μεμβράνες,πλαστικά) και άσε τα καρμπυρατέρ να μουλιάσουν σε ισχυρό καθαριστικό καρμπυρατέρ.
β)Μετά καλό πλύσιμο με σπρέυ καθαρισμού καρμπυρατέρ.
γ)Στη συνέχεις φύσημα με αέρα όλες τις οπές:αν όλα πάνε καλά,όταν φυσάς σε μια τρύπα πρέπει ο αέρας να βγαίνει από κάπου αλλού(είσοδος έξοδος).
Αλλιώς κάτι έχει φράξει.
δ)Αλλαγή όλα τα ορινγκ κλπ και ρύθμιση στάθμεων.Αν επίσης κάποια βελόνα έχει φθορές,άλλαξέ τη.

Έτσι είσαι κομπλέ από καρμπυρατέρ.

Βάλτα,συγχρόνισέ τα και είσ' εντάξει.

Αν πάλι κάτι δεν κάθεται,κοίτα μήπως έχουν ξεραθεί/έχουν διαρροές τα λάστιχα που πηγαίνουν στις εισαγωγές των κυλίνδρων και πάνω στα οποία μοντάρονται τα καρμπυρατέρ.
Βάλε μπρος και ψέκασε WD40 γυρ' απ' τα λάστιχα:αν οι στροφές μεταβληθούν πάει να πει ότι λίγο WD40 έφτασε στο θάλαμο καύσης,άρα έχεις διαρροή.

Έχει πολλή δουλειά το θέμα και πίστεψέ με δεν παίζει μάστορας να κάτσει να στα κάνει όλ' αυτά χωρίς αδρότατης αμοιβής.

Γι αυτό σου λέω κάντα μόνος σου και θα έχεις καρμπυρατέρ αστέρια!

4)Αφού τα κάνεις αυτά ρύθμισε και το διάκενο των βαλβίδων,εύκολο είναι.

CBR900RR 98-99
25/04/2012, 22:12
Φιλε μου επειδη στεναχωριεμαι ειλικρινα μαζι σου γιατι πληρωνης μαστορες και δεν εχεις αποτελεσμα και επειδη η μηχανη σου δεν δουλευει σωστα και μονο κακο της κανεις τωρα που την οδηγας ετσι!βρες εναν καλο μαστορα στειλε πμ στα παιδεια πιο πανο συγουρα ξερουν να σου πουν εγω δεν εχω να σου προτεινω διοτι και ο τελευτεος που εμπιστευωμουνα μου την εκανε την λαδια του και ξενερωσα τωρα ψαχνω αλλον διοτι πλησιαζει η μηχανη το μεγαλο σερβις 50000χλμ οσον αφορα αυτο που σε ειπαν αν πιανουν τα χερια σου και δεν βαριεσαι ανοιξετα μονος σου και δες τι δεν παει καλα αλλα αν δεν ξερεις τπτ μην το επειχιρισης διοτι ειναι 4 καρμπιρατερ και οχι ενα!θα σου στειλω πμ τωρα να παρεις ενα παιδι τηλεφωνω εχει ανταλακτικα και μαλον θα σε βολεψη αρκετα οικονιμικα!ελπιζω να σε πανε ολα καλα και να ξεμπερδεψης!

nikolakis67
28/04/2012, 21:44
Φιλε μου επειδη στεναχωριεμαι ειλικρινα μαζι σου γιατι πληρωνης μαστορες και δεν εχεις αποτελεσμα και επειδη η μηχανη σου δεν δουλευει σωστα και μονο κακο της κανεις τωρα που την οδηγας ετσι!βρες εναν καλο μαστορα στειλε πμ στα παιδεια πιο πανο συγουρα ξερουν να σου πουν εγω δεν εχω να σου προτεινω διοτι και ο τελευτεος που εμπιστευωμουνα μου την εκανε την λαδια του και ξενερωσα τωρα ψαχνω αλλον διοτι πλησιαζει η μηχανη το μεγαλο σερβις 50000χλμ οσον αφορα αυτο που σε ειπαν αν πιανουν τα χερια σου και δεν βαριεσαι ανοιξετα μονος σου και δες τι δεν παει καλα αλλα αν δεν ξερεις τπτ μην το επειχιρισης διοτι ειναι 4 καρμπιρατερ και οχι ενα!θα σου στειλω πμ τωρα να παρεις ενα παιδι τηλεφωνω εχει ανταλακτικα και μαλον θα σε βολεψη αρκετα οικονιμικα!ελπιζω να σε πανε ολα καλα και να ξεμπερδεψης!

φιλοι μου καλησπερα σας. δυστυχως δεν εκανα τιποτα με το προβλημα της μηχανης. τα ελυσα και τα καθαρισα ενα ενα, και μετα ρυθμιση και ολα κομπλε... αλλα η μηχανη ακομα πνιγεται και απο τις 4.000 εως τις 6500 ρεταρει λες και πας με το τσοκ του αερα ανοιχτο. μετρησα συμπιεση για τυχον απωλεια αλλα ολα ειναι αψογα. εξ αλλου η μηχανη δεν εχει δουλεψει και πολυ. ειναι μοντελο του 97 και εχει κανει ολα ολα 3500 κμ. μαλλον πρεπει να βρω αλλα καρπυρατερ να βαλω, για μαλλον θα τα εχει πεθανει η ακινησια. εγω ειμαι απο πατρα.μηπως ξερει καποιος φιλος που μπορω να βρω, η να μου δωσει καποιο τηλεφωνο να ρωτησω αν υπαρχουν μεταχειρισμενα.... και αν ειναι δυνατον να μην μου παρει και το κεφαλι εεεεεε? και παλι ρε παιδια σας ευχαριστω ολους.:sad:

kostaspetrou
28/04/2012, 23:29
φιλοι μου καλησπερα σας. δυστυχως δεν εκανα τιποτα με το προβλημα της μηχανης. τα ελυσα και τα καθαρισα ενα ενα, και μετα ρυθμιση και ολα κομπλε... αλλα η μηχανη ακομα πνιγεται και απο τις 4.000 εως τις 6500 ρεταρει λες και πας με το τσοκ του αερα ανοιχτο. μετρησα συμπιεση για τυχον απωλεια αλλα ολα ειναι αψογα. εξ αλλου η μηχανη δεν εχει δουλεψει και πολυ. ειναι μοντελο του 97 και εχει κανει ολα ολα 3500 κμ. μαλλον πρεπει να βρω αλλα καρπυρατερ να βαλω, για μαλλον θα τα εχει πεθανει η ακινησια. εγω ειμαι απο πατρα.μηπως ξερει καποιος φιλος που μπορω να βρω, η να μου δωσει καποιο τηλεφωνο να ρωτησω αν υπαρχουν μεταχειρισμενα.... και αν ειναι δυνατον να μην μου παρει και το κεφαλι εεεεεε? και παλι ρε παιδια σας ευχαριστω ολους.:sad:
Μη βιάζεσαι να πετάξεις λεφτά! :)
Όταν λες τα' λυσες και τα καθάρισες,τί ακριβώς έλυσες;
Δεν γίνεται καρμπυρατέρ να χαλάσει από ακινησία,εκτός και αν είχε από πριν πολλές φθορές.
Απ' ό,τι μας λες όμως παλιότερα δούλευε εντάξει,οπότε φθορές δεν έχει.

Αν ακουλουθήσεις ΑΚΡΙΒΩΣ τη διαδικασία που σου περιέγραψα δεν παίζει να μην τα καταφέρεις.

Στο κάνει στο τέρμα γκάζι;Μήπως σου έβαλε ζιγκλέρ άλλ' αντ' άλλων;

nikolakis67
29/04/2012, 00:14
στις ψιλες στροφες σχετικα καλα παει. οχι τελεια ομως. αργει καπως. στ μεση μου κανει διακοπες και μου μουσκευει ολα τα μπουζι καθε λιγες μερες. στ 4 κυλινδρο το εχει καψει 3 φορες το μπουζι μεσα σε 15 μερες.ολα τα μπεκ ειναι τα δικα του.τσεκαρισμενο φιλε μου. οταν μου εδωσε αυτος την μηχανη, ηταν 7 χρονια σε ακινησια, και τα καρπυρατερ ειχαν κολλα απο την παλια βενζινη. δεν ανοιγαν ουτε οι πεταλουδες.ειχαν κολλησει τα παντα.ε απο κει και μετα μου κανει αυτα.αλλαξα και ρουμπινετο βενζινης που ηταν και αυτο βουλωμενο. θα τα παλεψω λιγακι ακομα και θα δουμε. εμ τι αλλο να του κανω; να ξεβιδωσω λες λιγακι και το tps και να το κινω λιγακι πανω η κατω οταν ειμαι εν κινησει ? τι λες και συ?πως αλλιως να το κοιταξω να δω αν δουλευει κ αυτο?

CBR900RR 98-99
29/04/2012, 00:25
φιλοι μου καλησπερα σας. δυστυχως δεν εκανα τιποτα με το προβλημα της μηχανης. τα ελυσα και τα καθαρισα ενα ενα, και μετα ρυθμιση και ολα κομπλε... αλλα η μηχανη ακομα πνιγεται και απο τις 4.000 εως τις 6500 ρεταρει λες και πας με το τσοκ του αερα ανοιχτο. μετρησα συμπιεση για τυχον απωλεια αλλα ολα ειναι αψογα. εξ αλλου η μηχανη δεν εχει δουλεψει και πολυ. ειναι μοντελο του 97 και εχει κανει ολα ολα 3500 κμ. μαλλον πρεπει να βρω αλλα καρπυρατερ να βαλω, για μαλλον θα τα εχει πεθανει η ακινησια. εγω ειμαι απο πατρα.μηπως ξερει καποιος φιλος που μπορω να βρω, η να μου δωσει καποιο τηλεφωνο να ρωτησω αν υπαρχουν μεταχειρισμενα.... και αν ειναι δυνατον να μην μου παρει και το κεφαλι εεεεεε? και παλι ρε παιδια σας ευχαριστω ολους.:sad:
Φιλε μου δες τα προσωπικα μηνυματα σου,σου εχω στηλει!γραψε μολις εχεις νεα!

kostaspetrou
29/04/2012, 10:58
στις ψιλες στροφες σχετικα καλα παει. οχι τελεια ομως. αργει καπως. στ μεση μου κανει διακοπες και μου μουσκευει ολα τα μπουζι καθε λιγες μερες. στ 4 κυλινδρο το εχει καψει 3 φορες το μπουζι μεσα σε 15 μερες.ολα τα μπεκ ειναι τα δικα του.τσεκαρισμενο φιλε μου. οταν μου εδωσε αυτος την μηχανη, ηταν 7 χρονια σε ακινησια, και τα καρπυρατερ ειχαν κολλα απο την παλια βενζινη. δεν ανοιγαν ουτε οι πεταλουδες.ειχαν κολλησει τα παντα.ε απο κει και μετα μου κανει αυτα.αλλαξα και ρουμπινετο βενζινης που ηταν και αυτο βουλωμενο. θα τα παλεψω λιγακι ακομα και θα δουμε. εμ τι αλλο να του κανω; να ξεβιδωσω λες λιγακι και το tps και να το κινω λιγακι πανω η κατω οταν ειμαι εν κινησει ? τι λες και συ?πως αλλιως να το κοιταξω να δω αν δουλευει κ αυτο?

Φίλε μου τότε απλά δεν έλυσες τα καρμπυρατέρ όπως πρέπει...
Όταν λέμε λύσιμο δεν εννοούμε απλά βγάζω τα λεκανάκια και τις μεμβράνες,φυσάω λίγο και όλα καλά.
Εννοούμε αφαιρείς (ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ TPS) όλες τις βίδες,μεμβράνες,ροδελίτσες κλπ που υπάρχουν.
Ξαναλέω:ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ TPS.
Μην κάνεις μισές δουλειές,δε θα ξεμπλέξεις ποτέ.
Κατέβασες το manual απ'το link που έβαλα παραπάνω;
Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου ή δεν έχεις χρόνο,τότε εκτύπωσε το manual και δώσε τα καρμπυρατέρ σε κάποιον που ξέρει(κατά προτίμηση φίλο σου) και που δε θα σε κοροϊδέψει.


*ΑΣΕ ΗΣΥΧΟ ΤΟ TPS!!!

nikolakis67
29/04/2012, 16:49
μετρησαμε την συμπιεση με ενα συμπιεσομετρο ακριβο και καλο ενος φιλου που ειναι μηχανικος στα αυτοκινητα, και μου εβγαλε την συμπιεση 125 psi. το manual service αν το διαβασα καλα, λεει 171 psi η 12.0 kgf/cm2, . kai τωρα το παιδι που ειναι τσακαλι σε αυτα μ λεει πως δεν ειναι τα παρπυρατερ και πρεπει να βγαλω εξω κεφαλη για βγαλσιμο βαλβιδες κ τρυψιμο να αποκτηση και παλι συμπιεση γιατι μου λεει οτι αυτο το παθαινουν απο την ακινησια τα μηχανακια. τι λετε και εσεις? 125 psi αντι για 170 λιγο δεν ειναι?

kostaspetrou
29/04/2012, 21:35
μετρησαμε την συμπιεση με ενα συμπιεσομετρο ακριβο και καλο ενος φιλου που ειναι μηχανικος στα αυτοκινητα, και μου εβγαλε την συμπιεση 125 psi. το manual service αν το διαβασα καλα, λεει 171 psi η 12.0 kgf/cm2, . kai τωρα το παιδι που ειναι τσακαλι σε αυτα μ λεει πως δεν ειναι τα παρπυρατερ και πρεπει να βγαλω εξω κεφαλη για βγαλσιμο βαλβιδες κ τρυψιμο να αποκτηση και παλι συμπιεση γιατι μου λεει οτι αυτο το παθαινουν απο την ακινησια τα μηχανακια. τι λετε και εσεις? 125 psi αντι για 170 λιγο δεν ειναι?
Φίλε μου ειλικρινά θες να παιδεύεσαι...
Αυτό που σου λέει για ακινησία είναι τρίχες.Αν εννοεί ότι οι βαλβίδες και οι έδρες του έχουν πιάσει μάκα,αυτό με 5-6 καλά ανοίγματα(βλέπε σκίσιμο) φτιάχνεται...ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΑΠΟ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ!!!!

Γενικά όταν ψάχνεις να βρεις τί φταίει πρώτα εξασφαλίζεσαι ότι οι απλές(δηλαδή φτηνές) δυνατότητες διόρθωσης του προβλήματος έχουν αποτύχει.
Τί εννοώ...πχ αν τ'αμάξι σου γρατσουνάει στην αλλαγή μιας ταχύτητας,πρώτα αλλάζεις βαλβολίνη.Εάν αυτό αποτύχει ανοίγεις κιβώτιο.
Δεν ανοίγεις κατευθείαν κιβώτιο,δεν πα να λένε οι μηχανικοί ό,τι θέλουν.
Κάνε ό,τι σου πρότεινα με τη σειρά που σου το πρότεινα.
Αλλιώς θα ταλαιπωρηθείς...

nikolakis67
29/04/2012, 22:22
ok φιλε μου και σε ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σου. τους αφηνω ολους στην ακρη, και απο αυριο κιολας θα κανω αυτο που μου ειπες εσυ. σιγουρα ειναι το πιο λογικο. θα τα κανω αυτα να δω πως θα παει, και θα σε ενημερωσω αμεσως μετα.. καλη σου νυχτα ..και σε ευχαριστω παρα πολυ.

nikolakis67
02/05/2012, 21:52
καλησπερα σε ολα τα παιδια.. παιδια μολις σημερα ειδα τη μηχανη μου να πεταει. το προβλημα τελος επιτελους. που να παει το μυαλο μας εκει... με τιποτα. που βραχικυκλωνε τα μπουζι καθε λιγες μερες και η μηχανη πνιγοταν απο 5 εως 7000 στροφες και μετα ετσι ετσι... πηγαινε, καλα αλλα οχι τελεια, ξερετε τι ηταν? το κοντερ. ο κοφτης δηλαδη.ηταν χαλασμενος και εδινε σφαλμα στ παλμο της ηλεκτρονικης γιαυτο απο τις 5000 και πανω πνιγοταν . εβαλα αλλη της μανας του να δοκιμασω ακριβως τα ιδια.χαλια. και παω σημερα τη μηχανη σε εναν φιλο που φτιαχνει ηλεκτρονικες απ ολες τις μηχανες... μαγαζι εχει, και ειπε αμεσως .. μη παιδευεσαι ρε παιδι. ειναι ο κοφτης στ κοντερ βραχυκυκλωμενος. μου βαζει αμεσως μια ηλεκτρονικη δικη του, με φισα που συνδεεται στ υπολογιστη και απενεργοποιει να να βλεπει το κοφτη στις 5500 και στα κοκκινα του κοντερ.. τη πηγα βολτα και τρελαθηκα...τελεια...ειμαι μια χαρα τωρα..εαν καποια αλλη μηχανη κανει παρομοια να ξερετε οτι ειναι απο κει...πουθενα αλλου... παντως σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας, και ειδικα το φιλο [kostapetrou] poy ασχοληθηκε αρκετα με το προβλημα μου... φιλε σ ευχαριστω παρα πολυ.

kostaspetrou
03/05/2012, 01:47
Ωραίος!Αυτό με τον κόφτη δε το'χα σκεφτεί(δεν είχα ποτέ τόσο γρήγορα μηχανάκια... :cry::D ).
Τέλος καλό λοιπόν(ευτυχώς γιατί άνοιξε κλείσε καρμπυρατέρ είναι κωλοδουλειά...).
Αφού πάει καλά καλές βόλτες! :wave2::sun:

nikolakis67
03/05/2012, 23:33
ευχαριστω. καλα να περνας και εσυ!!!!