PDA

View Full Version : Βολτα χωματινη στα βουνα της Πελοποννησου! (ΣΚ 19-20 Μαιου)



Σελίδες : [1] 2

konkost
25/04/2012, 10:58
Το λοιπον...και για οποιον ενδιαφερεται:

Το ΣΚ 12-13 Μαιου λεω να γραψω μερικα χωματινα χλμ σε Ζηρια, Ολιγυρτο, Μαιναλο, Παρνωνα παρεα (ελπιζω) με κατι αλλους θιασωτες της ταλαιπωριας απο δω: http://www.mototrail.net ...καποιοι εκ των οποιων "κυκλοφορουν" και εδω μεσα
Οποιος θελει να ακολουθησει θα πρεπει να ξερει οτι το διημερο θα ειναι "σπαρτιατικο"! Που σημαινει οτι το ξεκινημα θα γινει καποια "βαρβαρη" ωρα (σκεφτειτε οτι 6:30 ειναι πλεον μερα!), ταβερνα δεν θα "παιξει" (οποτε θα φαμε οτι θα κουβαλαμε Κανα σαντουιτς, κονσερβες, λουκανικα αν καταφερουμε το βραδυ να αναψουμε φωτια, κλπ προχειρα εδεσματα) και ο υπνος θα γινει κατω απο τον (ελπιζω) εναστρο ουρανο (αρα οποιος γουσταρει ταλαιπωρια αφενως θα πρεπει να εχει σκηνη και υπνοσακο αφετερου δεν πρεπει να υποτιμα την πιθανοτητα να φαμε το κρυο της αρκουδας!)
Ακομα οι ενδιαφερομενοι θα πρεπει να λαβουν σοβαρα υπ' οψην τους τα εξης:
Α: Την διαδρομη που σκεφτομαι να ακολουθησουμε ΔΕΝ την εχω ξανακανει πλην ελαχιστων κομματιων
Βου: Δεν εχω χαρτες των βουνων που θα κινηθουμε και ελπιζω να πορευτουμε με GPS και τυπωμενους χαρτες της Αναβασης
Γαμα(τα): Το κυριοτερο ειναι οτι δεν φημιζομαι για την αισθηση του προσανατολισμου!
Τα ανωτερω αβουγαμα σε συνδοιασμο με το οτι φετος ειχαμε βαρυ χειμωνα σημαινει οτι μπορει να βρεθουμε προ εκπληξεων (κομμενοι δρομοι, κατολισθησεις, πεσμενα δεντρα κλπ) και ειτε να κανουμε κυκλους αναζητωντας ενναλακτικες διαδρομες ειτε να κινηθουμε μερικες φορες αναγκαστικα σε ασφαλτο Παντως η διαδρομη θα ειναι κυριως σε δασικους δρομους ωστε να μειωθουν οι πιθανοτητες απροοπτων
Περαν αυτων να πω και καποια αυτονοητα:
Οσοι ακολουθησουν θα πρεπει απαραιτητα να εχουν προστατευτικο εξοπλισμο και η μοτοσυκλετα τους να ειναι σε καλη λειτουργικη κατασταση Ακομα και με δεδομενο οτι θα ειμαστε πολλες ωρες στη σελα οδηγωντας και σε αγνωστο τεραιν καλο θα ειναι να εχουν μια καποια εμπειρια σε τετοιου ειδους εξορμησεις

Οσοι πιστοι προσελθετε (αλλα μην με βριζετε μετα!)

konkost
25/04/2012, 11:05
Xαρτης διαδρομης πρωτης μερας:
http://maps.google.com/maps/ms?msid=206852192668526186382.0004bd120641291f368b5&msa=0

tzarot
25/04/2012, 11:26
Προτείνω επίσης, για να έχει περισσότερο ενδιαφέρον, να αντικαθιστούμε τα αμορτισέρ με συμπαγείς χαλύβδινες ράβδους και στο τέλος κάθε ημέρας να μαστιγώνουμε τους συμμετέχοντες με 100 "αλυσιδιές" που θα γίνονται με αλυσίδα μετάδοσης κίνησης (αγρασάριστη).

Μέσα είμαι. (Παίζει ένα πολύ μικρό ενδεχόμενο για επαγγελματικό ταξίδι, αλλά είναι σχεδόν απίθανο). Όπως και να χει θα ξέρω οριστικά γύρω στις 1-3 Μάη.

Λευκάδιος
25/04/2012, 13:56
http://www.mototrail.net [/url]...καποιοι εκ των οποιων "κυκλοφορουν" και εδω μεσα


Οσοι πιστοι προσελθετε (αλλα μην με βριζετε μετα!)ερθουμε δεν ερθουμε(μαλλον θα'ρθουμε),εμεις θα σε βριζουμε καθε φορα που θα χανομστε :p γεια σου Κωστή :beer: (Λευκάδιος)

kordix
25/04/2012, 14:35
Θα ήθελα πολύ να ερθω αλλά την Κυριακή 13 Μαίου εχει αγώνα εντούρο στους Αγίους Θεοδώρους, που δεν τον χανω γιατί η διαδρομή θα είναι σούπερ!!!


καλά να περάσετε...

christof40
25/04/2012, 20:34
μπαινει υπο στενη παρακολουθηση και θα ενημερωσω εγκαιρως:hmm:

el-Gatto
25/04/2012, 21:24
Εγώ ειμαι μέσα. :)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Α) Μπας κι εχουμε τιποτα επαναλειπτικές εκεινο το ΣουΚου???
Βού) Δεν το βλέπεις για το επομενο(19-20) να'ρθει κι ο ΚωστήςYZ. ;)
Γάμα(τα) Η εναλακτική ενος φτηνου ξενώνα ,δεν παίζει???...μπας και κοιμηθούμε ετσι για αλλαγή.
(η θύμηση του ψwλόκρυου στην Οίτη ,ακόμα μου γαζώνει το πετσι) :sick:

tzarot
25/04/2012, 21:53
Θα μας χωρίσουν οι γυναίκες μας.

el-Gatto
25/04/2012, 22:04
Θα μας χωρίσουν οι γυναίκες μας.
Μπάάάάά....με τέτοια "κρίση"...που θα βρούν άλλους μ@....καλύτερους εννοώ.:D

konkost
26/04/2012, 10:18
Εγώ ειμαι μέσα. :)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Α) Μπας κι εχουμε τιποτα επαναλειπτικές εκεινο το ΣουΚου???
Βού) Δεν το βλέπεις για το επομενο(19-20) να'ρθει κι ο ΚωστήςYZ. ;)
Γάμα(τα) Η εναλακτική ενος φτηνου ξενώνα ,δεν παίζει???...μπας και κοιμηθούμε ετσι για αλλαγή.
(η θύμηση του ψwλόκρυου στην Οίτη ,ακόμα μου γαζώνει το πετσι) :sick:
Α: Μπορει! Οποτε τοτε θα παει αναγκαστικα για 19-20
Βoυ: Αν βολευει τοτε τον Κωστα (kostasYZ) ισως να μην βολευει τον Γιωργο (giorgos76)-(Λευκαδιος) τον tzarot ή καποιον αλλον Εγω παντως δεν εχω προβλημα Οποτε αποφασιστε!
Γαμα(χωρις τα):Ελα ρε Κωστη! Κρυωνουν ρε τα pouroduro:lol:? Οσο για την Οιτη... ειδες? Μαλλον θα την θυμασαι για χρονια! Ενω αν ειχες κοιμηθει σε μαλακο, ζεστο κρεβατι...?;)
Παντως στην Καστανιτσα δεν υπαρχει φτηνος ξενωνας Αλλου στον Παρνωνα δεν γνωριζω!

Λευκάδιος
26/04/2012, 10:38
οπως εχω πει και ''διπλα'' με βολευει καλυτερα 19-20(εχω 3ημερο κενο απο την δουλεια)) αλλα και 12-13 μαλλον θα μπορεσω.για την διανυκτερευση προσωπικα προτιμω σκηνη και ας ειμαι ντυμενος σαν εσκιμωος μεσα στο σλιπινγκ-μπαγκ

πυξιδας990
26/04/2012, 10:48
Α: Μπορει! Οποτε τοτε θα παει αναγκαστικα για 19-20
Βoυ: Αν βολευει τοτε τον Κωστα (kostasYZ) ισως να μην βολευει τον Γιωργο (giorgos76)-(Λευκαδιος) τον tzarot ή καποιον αλλον Εγω παντως δεν εχω προβλημα Οποτε αποφασιστε!
Γαμα(χωρις τα):Ελα ρε Κωστη! Κρυωνουν ρε τα pouroduro:lol:? Οσο για την Οιτη... ειδες? Μαλλον θα την θυμασαι για χρονια! Ενω αν ειχες κοιμηθει σε μαλακο, ζεστο κρεβατι...?;)
Παντως στην Καστανιτσα δεν υπαρχει φτηνος ξενωνας Αλλου στον Παρνωνα δεν γνωριζω!
το σκ 26-27 μαιου εχει κλειστει το καταφυγιο παρνωνα,δεν το κανονιζετε για τοτε?

Λευκάδιος
26/04/2012, 10:54
το σκ 26-27 μαιου εχει κλειστει το καταφυγιο παρνωνα,δεν το κανονιζετε για τοτε?αν βαλουμε και τριτη πιθανη ημερομηνια θα γινει μπαχαλο η συζητηση:wave2:

tiflaeisai
28/04/2012, 01:45
υπό σκέψη... λόγω απαιτούμενης μετακίνησης από Κρήτη... θα σας πω πάντως...

el-presidente: σκηνή σκηνή!!!!!!!! και μόνο!!!!!!!!! puroduro forever λέμε!

peskandritsos
28/04/2012, 07:11
Άμα καταφέρω και πάρω το πολυπόθητο αδειόχαρτο θα είμαι μέσα.

Πρέπει να βρω στη γυναίκα μου κάποιον να με αντικαθιστά για να μπορώ να λείπω

kordix
28/04/2012, 08:02
Άμα καταφέρω και πάρω το πολυπόθητο αδειόχαρτο θα είμαι μέσα.

Πρέπει να βρω στη γυναίκα μου κάποιον να με αντικαθιστά για να μπορώ να λείπω


Ζητήτε gay, πρωην αρσενικός με πιστοποιητικό γνησιότητας (παθητικός) ή ακόμα καλύτερα ευνούχος για εργασία part time κυρίως τα Σαββατοκύριακα.

Γνώσεις πλυσίματος μοτό εντούρο θα ληφθούν υπόψιν θετικά :)

el-Gatto
28/04/2012, 21:18
Ζητήτε gay, πρωην αρσενικός με πιστοποιητικό γνησιότητας (παθητικός) ή ακόμα καλύτερα ευνούχος για εργασία part time κυρίως τα Σαββατοκύριακα.

Γνώσεις πλυσίματος μοτό εντούρο θα ληφθούν υπόψιν θετικά :)
:lol: :lol: :lol:

Gi_4ce
29/04/2012, 01:25
Ζητήτε gay, πρωην αρσενικός με πιστοποιητικό γνησιότητας (παθητικός) ή ακόμα καλύτερα ευνούχος για εργασία part time κυρίως τα Σαββατοκύριακα.

Γνώσεις πλυσίματος μοτό εντούρο θα ληφθούν υπόψιν θετικά :)

Ελιωσα!!

Μπαινει υπο παρακολούθηση. Αν εχω μεινει ανεργος μεχρι τοτε ακολουθω...

χεχε

tzarot
03/05/2012, 09:03
Τον ήπια μάγκες. Ταξιδάκι επαγγελματικό υποχρεωτικό. Καλά να περάσετε και ελπίζω να τα πούμε σε κάποια επόμενη.

konkost
03/05/2012, 13:35
Τον ήπια μάγκες. Ταξιδάκι επαγγελματικό υποχρεωτικό. Καλά να περάσετε και ελπίζω να τα πούμε σε κάποια επόμενη.Mπορει ρε συ λογω πιθανων επαναλειπτικων εκλογων ετσι κι αλλιως να γινει 19-20
Ειδωμεν!

kordix
03/05/2012, 13:58
Mου ρθε Η ΙΔΕΑ...

Μεταφέρουμε όλοι οι χωματεροί με ταξιδιωτικές ανησυχίες τα εκλογικά μας δικαιώματα σε γνωστά "χωμάτινα" χωριά π.χ. Αγραφα, Αθ. Διάκο κλπ και στις επόμενες εκλογές θα παρακαλάμε να εχει επαναληπτικές :)


εεεεεε;

bogart
03/05/2012, 14:00
Mου ρθε Η ΙΔΕΑ...

Μεταφέρουμε όλοι οι χωματεροί με ταξιδιωτικές ανησυχίες τα εκλογικά μας δικαιώματα σε γνωστά "χωμάτινα" χωριά π.χ. Αγραφα, Αθ. Διάκο κλπ και στις επόμενες εκλογές θα παρακαλάμε να εχει επαναληπτικές :)


εεεεεε;

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

konkost
03/05/2012, 15:41
Mου ρθε Η ΙΔΕΑ...

Μεταφέρουμε όλοι οι χωματεροί με ταξιδιωτικές ανησυχίες τα εκλογικά μας δικαιώματα σε γνωστά "χωμάτινα" χωριά π.χ. Αγραφα, Αθ. Διάκο κλπ και στις επόμενες εκλογές θα παρακαλάμε να εχει επαναληπτικές :)


εεεεεε;Ρε λες?:hmm:
:lol:

peskandritsos
03/05/2012, 16:05
Mου ρθε Η ΙΔΕΑ...

Μεταφέρουμε όλοι οι χωματεροί με ταξιδιωτικές ανησυχίες τα εκλογικά μας δικαιώματα σε γνωστά "χωμάτινα" χωριά π.χ. Αγραφα, Αθ. Διάκο κλπ και στις επόμενες εκλογές θα παρακαλάμε να εχει επαναληπτικές :)


εεεεεε;Και άμα τα μεταφέρουν και οι γυναίκες μας εκεί, τι κάνουμε?
Εντουράδα τρικάβαλο με τη γυναίκα και το παιδί?:eek:

tzarot
04/05/2012, 22:09
Κάνε αστεία εσύ. Εγώ στα Άγραφα έμενα μόνιμα χαλαρά. Και στα Καμάρια ακόμα μόνιμος κάτοικος δήλωνα άμα μπορούσα. Μακάρι να ήμουν από κανένα χωριό εκεί και σού λεγα...

kordix
05/05/2012, 06:13
Κάνε αστεία εσύ. Εγώ στα Άγραφα έμενα μόνιμα χαλαρά. Και στα Καμάρια ακόμα μόνιμος κάτοικος δήλωνα άμα μπορούσα. Μακάρι να ήμουν από κανένα χωριό εκεί και σού λεγα...


Ρώτησα ενα φιλαράκι που είναι από τον Πανουργιά στην Γκιωνα και μου είπε ότι είναι μεγάλη και χρονοβόρα διαδικασία αλλά αξίζει.

sanguini
08/05/2012, 18:31
τελικα για ποτε εκλεισε?

el-Gatto
08/05/2012, 20:42
τελικα για ποτε εκλεισε?
Για να μην εχει ανακοινωθει καποια αλλαγή απο τον "δημιουργό" του θέματος ,μάλλον κανονικά θα γινει.
Δηλ. ,αυτο το Σ-Κ.
Θα υπάρξει (φαντάζομαι) επιβεβαιωση - τοπος -&- χρονος ραντεβού.

Αναμένουμε... :a014:

kordix
08/05/2012, 21:18
Για να μην εχει ανακοινωθει καποια αλλαγή απο τον "δημιουργό" του θέματος ,μάλλον κανονικά θα γινει.
Δηλ. ,αυτο το Σ-Κ.
Θα υπάρξει (φαντάζομαι) επιβεβαιωση - τοπος -&- χρονος ραντεβού.

Αναμένουμε... :a014:


:a014:

el-Gatto
08/05/2012, 21:21
Kωστή.......αμα γινει το επομενο Σ-Κ ,"ψήνεσαι"? :)

Να δοκιμάσω ν' ασκήσω "πιέσεις" ??? :D

Λευκάδιος
08/05/2012, 21:43
:a014:τρεχεις στο Κυπελλο την Κυριακη και καπακι ξεκινας για Πελλοπονησο να βρεθουμε:D


Kωστή.......αμα γινει το επομενο Σ-Κ ,"ψήνεσαι"? :)

Να δοκιμάσω ν' ασκήσω "πιέσεις" ??? :Dμιλησα με Κονκοστ σημερα και εκλεισε για το επομενο Σ/Κ(19-20).περιμενουμε λεπτομερειες;)

crfouras
08/05/2012, 21:53
Τελικα η βολτα ποτε θα παιξει??? 19-20/05?? Θα παιξει σκηνη? Παιζει να σας βρω σας ακολουθησω το Σαββατο μονο ή να ερθω να σας βρω Κυριακη? Η διαδρομη ποια θα ειναι για το Σαββατο & ποια για την Κυριακη?

el-Gatto
08/05/2012, 22:35
τρεχεις στο Κυπελο την Κυριακη και καπακι ξεκινας για Πελλοπονησο να βρεθουμε:D

μιλησα με Κονκοστ σημερα και εκλεισε για το επομενο Σ/Κ(19-20).περιμενουμε λεπτομερειες;)
Ειχα μιλησει το πρωι κι εγω μαζι του (πριν σε παρει) και αυτο ακριβως ειχα προτεινει.
Απλα περιμενα να το συντονισει-ανακοινωσει ο κονΚώστης.:cool:

Μέσα εγω και για τ'άλλο Σ-Κ. :)
Θα 'μαστε και περισσοτεροι.
ΚωσταΥΖ ,ετοιμασου.;)

el-Gatto
08/05/2012, 22:37
Τελικα η βολτα ποτε θα παιξει??? 19-20/05?? Θα παιξει σκηνη? Παιζει να σας βρω σας ακολουθησω το Σαββατο μονο ή να ερθω να σας βρω Κυριακη? Η διαδρομη ποια θα ειναι για το Σαββατο & ποια για την Κυριακη?
Το σκηνικο θα ειναι σκηνη-κονσερβα & πηγη.:D
Για τη διαδρομη και λεπτομερειες ,θα μας τα πει ο καπεταν κονΚωστης εγκαιρως ,φανταζομαι.
Σαφως και παιζει να συμπορευτουμε ,εφ οσον το θελησεις.:wave2:

kordix
09/05/2012, 05:15
Ειχα μιλησει το πρωι κι εγω μαζι του (πριν σε παρει) και αυτο ακριβως ειχα προτεινει.
Απλα περιμενα να το συντονισει-ανακοινωσει ο κονΚώστης.:cool:

Μέσα εγω και για τ'άλλο Σ-Κ. :)
Θα 'μαστε και περισσοτεροι.
ΚωσταΥΖ ,ετοιμασου.;)


:D είμαι ετοιμος...

konkost
09/05/2012, 07:25
Κατοπιν λαικης απαιτησης η 2ημερη χωματινη "αποβαση" στην πελλοπονησο δεν θα γινει αυτο το ΣΚ αλλα...
Θα γινει το ΣΚ 19-20 Μαιου

Επαναλαμβανω για οσους θελουν να σκονιστουμε παρεα και αντιγραφοντας απο το πρωτο ποστ μου (γιατι βαριεμαι να τα ξαναγραφω οτι:
Οποιος θελει να ακολουθησει θα πρεπει να ξερει οτι το διημερο θα ειναι "σπαρτιατικο"! Που σημαινει οτι το ξεκινημα θα γινει καποια "βαρβαρη" ωρα (σκεφτειτε οτι 6:30 ειναι πλεον μερα!), ταβερνα δεν θα "παιξει" (οποτε θα φαμε οτι θα κουβαλαμε Κανα σαντουιτς, κονσερβες, λουκανικα αν καταφερουμε το βραδυ να αναψουμε φωτια, κλπ προχειρα εδεσματα) και ο υπνος θα γινει κατω απο τον (ελπιζω) εναστρο ουρανο (αρα οποιος γουσταρει ταλαιπωρια αφενως θα πρεπει να εχει σκηνη και υπνοσακο αφετερου δεν πρεπει να υποτιμα την πιθανοτητα να φαμε το κρυο της αρκουδας!)
Ακομα οι ενδιαφερομενοι θα πρεπει να λαβουν σοβαρα υπ' οψην τους τα εξης:
Α: Την διαδρομη που σκεφτομαι να ακολουθησουμε ΔΕΝ την εχω ξανακανει πλην ελαχιστων κομματιων
Βου: Δεν εχω χαρτες των βουνων που θα κινηθουμε και ελπιζω να πορευτουμε με GPS και τυπωμενους χαρτες της Αναβασης
Γαμα(τα): Το κυριοτερο ειναι οτι δεν φημιζομαι για την αισθηση του προσανατολισμου!
Τα ανωτερω αβουγαμα σε συνδοιασμο με το οτι φετος ειχαμε βαρυ χειμωνα σημαινει οτι μπορει να βρεθουμε προ εκπληξεων (κομμενοι δρομοι, κατολισθησεις, πεσμενα δεντρα κλπ) και ειτε να κανουμε κυκλους αναζητωντας ενναλακτικες διαδρομες ειτε να κινηθουμε μερικες φορες αναγκαστικα σε ασφαλτο Παντως η διαδρομη θα ειναι κυριως σε δασικους δρομους ωστε να μειωθουν οι πιθανοτητες απροοπτων
Περαν αυτων να πω και καποια αυτονοητα:
Οσοι ακολουθησουν θα πρεπει απαραιτητα να εχουν προστατευτικο εξοπλισμο και η μοτοσυκλετα τους να ειναι σε καλη λειτουργικη κατασταση Ακομα και με δεδομενο οτι θα ειμαστε πολλες ωρες στη σελα οδηγωντας και σε αγνωστο τεραιν καλο θα ειναι να εχουν μια καποια εμπειρια σε τετοιου ειδους εξορμησεις!

konkost
09/05/2012, 10:03
Η διαδρομη την 1η μερα:
http://maps.google.com/maps/ms?msid=206852192668526186382.0004bd120641291f368b5&msa=0

Διανυκτερευση με σκηνες στην μονη Κοντοληνας κοντα στην Καστανιτσα

Η διαδρομη την 2η μερα:
http://maps.google.com/maps/ms?msid=206852192668526186382.0004bf93d5b965eeed1c5&msa=0

tzarot
09/05/2012, 10:11
Οποιος θελει να ακολουθησει θα πρεπει να ξερει οτι το διημερο θα ειναι "σπαρτιατικο"! Που σημαινει οτι το ξεκινημα θα γινει καποια "βαρβαρη" ωρα (σκεφτειτε οτι 6:30 ειναι πλεον μερα!), ταβερνα δεν θα "παιξει" (οποτε θα φαμε οτι θα κουβαλαμε Κανα σαντουιτς, κονσερβες, λουκανικα αν καταφερουμε το βραδυ να αναψουμε φωτια, κλπ προχειρα εδεσματα) και ο υπνος θα γινει κατω απο τον (ελπιζω) εναστρο ουρανο (αρα οποιος γουσταρει ταλαιπωρια αφενως θα πρεπει να εχει σκηνη και υπνοσακο αφετερου δεν πρεπει να υποτιμα την πιθανοτητα να φαμε το κρυο της αρκουδας!)

ΕΓΕΡΘΗΤΟ ΣΤΡΑΒΑΔ

konkost
09/05/2012, 12:10
ΕΓΕΡΘΗΤΟ ΣΤΡΑΒΑΔΑσε ρε τις σαχλαμαρες με τα βλαχοχρυσαυγιτικα και πες αν θα'ρθεις :wave2:

tzarot
09/05/2012, 12:21
Ασε ρε τις σαχλαμαρες με τα βλαχοχρυσαυγιτικα και πες αν θα'ρθεις :wave2:
Θέλω πολύ, αλλά το έτερον ήμισυ θα λείπει για δουλειά στην επαρχία, οπότε θα πρέπει να κρατήσω τον μικρό. Αν καταφέρω να δώ σενάριο babysitting με πεθερά μπορεί και να έρθω...(μακάρι)

tthodor
09/05/2012, 12:50
Με μια μικρή επιφύλαξη, δηλώνω συμμετοχή, μόνο για Σάββατο όμως, καθώς Κυριακή παίζουν Βαφτίσια φίλου....

υπό παρακολούθηση λοιπόν :)

Λευκάδιος
11/05/2012, 12:38
αν μπορουν οι διαχειριστες να βαλουν την ημερομηνια της βολτας(ΣΚ 19-20 Μαιου)στον αρχικο τιτλο και στο πρωτο ποστ του konkost

sniper
11/05/2012, 12:41
αν μπορουν οι διαχειριστες να βαλουν την ημερομηνια της βολτας(ΣΚ 19-20 Μαιου)στον αρχικο τιτλο και στο πρωτο ποστ του konkost

ΟΚ, οπότε παιζει να δείτε και κάποιους από εμάς που θα πάμε την Ετήσια βόλτα του moto.gr

Λευκάδιος
11/05/2012, 12:57
ΟΚ, οπότε παιζει να δείτε και κάποιους από εμάς που θα πάμε την Ετήσια βόλτα του moto.gr
thanks,πολυ πιθανο να συναντηθουμε κατα την επιστροφη.καλα να περασετε

konkost
15/05/2012, 18:44
Πλησιαζει λεμε το Σαββατο! :rockon:

tzarot
15/05/2012, 21:54
Κώστα είμαι εκτός, δυστυχώς.

konkost
17/05/2012, 08:37
Ενημερωση:
Κοιταζοντας τον καιρο στην περιοχη που θα στηναμε σκηνες δυστιχως διαπιστωσα οτι αυτο μαλλον ειναι αδυνατον Ο λογος ειναι η πιθανοτητα βροχης το απογευμα-βραδυ του Σαββατου Ακομα ομως και αν δεν βρεξει το εδαφος θα ειναι μουσκεμα απο τις βροχες που πιθανοτατα θα ριξει σημερα και αυριο στην περιοχη οπου θα διανυκτερευαμε
Προτεινω λοιπον η διανυκτερευση να γινει σε ξενωνα ειτε στην Καστανιτσα ειτε στο Πολυδροσο (Τζιτζινα) Το κοστος ανα ατομο σε αυτην την περιπτωση το υπολογιζω μεταξυ 20 και 30 ευρω
Επισης μιας και το Σαββατο ειναι μολις δυο μερες μακρια καλο θα ηταν να δουμε και ποιοι τελικα θα εκδραμουμε παρεα ωστε να εχουμε και εικονα και για ποσα κρεβατια θα χρειαστουμε αλλα και ποιους να περιμενουμε στο ραντευου το Σαββατο το πρωι
Το οποιο ραντευου οριζεται στο περιπτερο Χαιδαριου στις 7:00 το πρωι ωστε αφου πουμε δυο τρεις κουβεντες να ξεκινησουμε στις 7:30
Ας ειμαστε ολοι με γεματα ρεζερβουαρ για να μην σταματησουμε αμεσα για βενζινη Επισης ο καθενας απο εμας ας εχει κανα προχειρο φαγωσιμο μαζι του αφου το Σαββατο δεν προβλεπεται σταση για μεσημεριανο σε ταβερνα παρα μονο για κανα καφε Για την Κυριακη αναλογως ποσο θα διαμαρτυρεται το στομαχι μας βλεπουμε!
Ακομα σημαντικοτατο ειναι να εχουμε μαζι μας αδιαβροχα αφου ο καιρος με μια ματια που εριξα προβλεπεται συννεφιασμενος για το Σαββατο Την Κυριακη παντως θα ειναι λαμπερος!
Και αν οι προβλεψεις για τον καιρο Πεμπτη-Παρασκευη επιβεβαιωθουν μαλλον λασπερη εξορμηση μας προκυπτει!
Οποιες ενστασεις-προτασεις δεκτες και συζητησιμες!

Η παρεα (συμπληρωστε οσοι θα ακολουθησουν):
1. Konkost TA650

πυξιδας990
17/05/2012, 16:59
αν μεινετε σε ξενωνα κοιτα και αυτοhttp://parnonas.blogspot.com/,η ταβερνα ειναι φιλικη και διπλα ειναι το link ξενωνα.νομιζω 36ε δικλινο επισης αφου θα εισαι σαββατο επανω,παιρνα απο το καταφυγιο μηπως υπαρχει χωρος,ολο και κανα κρεβατι θα υπαρχει:wave2:

Λευκάδιος
18/05/2012, 06:07
Ενημερωση:

Η παρεα (συμπληρωστε οσοι θα ακολουθησουν):
1. Konkost TA650
2.Λευκάδιος NX650

el-Gatto
18/05/2012, 20:52
Η παρεα (συμπληρωστε οσοι θα ακολουθησουν):
1. Konkost TA650

1. Konkost TA650
2.Λευκάδιος NX650

1. Konkost TA650
2.Λευκάδιος NX650
3.el-presidente XTZ660

tzarot
18/05/2012, 22:59
Καλά να περάσετε μάγκες.

taxydromos
19/05/2012, 08:50
καλη βολτα λασπουριαδηδες!!:smokin:

konkost
21/05/2012, 23:32
Καθε φορα που προκειτε να φυγω για μια μικρη ή μεγαλη εξορμηση "βασανιζομαι" με λεπτομερειες που θα επρεπε απο καιρο πια να εχουν παψει να με απασχολουν
Απο που θα παω? Βγαινουν τα χιλιομετρα? Ο δρομος κοβεται από κεινον τον χειμαρο ή μηπως καλυτερα να κυκλωσω το βουνο? Θα ειναι ευκολο εκεινο το περασμα? Θα εχει βραχια η απλως κροκαλα? Θα εχει πεσμενα δεντρα η διαδρομη? Ο δρομος προς την κορυφη θα εχει χιονουρες? Κλπ, κλπ, κλπ…
Ερωτησεις που θα επρεπε να εχουν παψει προ πολλου να με αποσχολουν αφου σχεδον παντα όλα φαινονται ευκολα κοιτωντας έναν χαρτη Και φυσικα αντιστοιχα ευκολες είναι και οι απαντησεις! Όμως σχεδον ποτε τα πραγματα δεν κυλανε οπως τα εχω υπολογισει Και ευτυχως!!

Ευτυχως που το Σαββατο ειχαμε μονιμα από πανω μας τα συννεφα και παντα με την απειλη βροχης γιατι αυτος είναι κατά την γνωμη μου ο ιδανικος καιρος για χωματινες περιπλανησεις

Ευτυχως που περιπλανηθηκαμε γιατι αποζημιωθηκαμε με εικονες ανειπωτης ομορφιας και γιατι αυτή ακριβως η περιπλανηση και η αναζητηση του «σωστου» περασματος του βουνου είναι το αλατι σε μια χωματινη βολτα

Ευτυχως που μπηκα με την μαουνα στην ρεματια νομιζοντα ότι από κει περνα η διαδρομη που ειχα χαραξει ώστε να διαπιστωσω ποσο δυσκολο είναι μετα να βρεις το σωστο πατημα ώστε να ανεβει ξανα το τρανσαλπ επανω

Ευτυχως που μπηκαμε στο χορταριασμενο μονοπατι σιγουρος ότι ετσι θα κοβαμε ασφαλτινο δρομο κανοντας επιπλεον χωματινα χιλιομετρα γιατι ετσι διαπιστωσα ότι σε αποτομα ανηφορικα πολύ απλα το τρανσαλπ είναι ακαταλληλο μηχανακι Ποσο μαλλον όταν το εδαφος είναι και σαθρο

Ευτυχως που μπηκαμε στον ξεροχειμαρο διασχιζοντας ένα υπεροχο κομματι του πευκοδασους του Παρνωνα γιατι αλλιως δεν θα ειχα εκπλαγει τοσο ευχαριστα από την δυνατοτητα του ΤΑ να λειτουργει σε τεραιν για τα οποιο φυσικα... δεν σχεδιαστηκε!

Ευτυχως που δεν κοιμηθηκαμε σε σκηνη αλλα στο φιλοξενο και ζεστο ξενωνα στο Πολυδροσο δινοντας μας ετσι την ευκαιρεια να γνωρισουμε ζεστους ανθρωπους οι οποιοι μας προσφεραν φιλοξενια που ξεφευγε απο την απολυτη σχεση επιχειρηματια - πελατη

Ευτυχως, ευτυχως, ευτυχως…Είναι πολλα τα ευτυχως αυτου του υπεροχου Σαββατοκυριακου αλλα …

Αλλα κυριως ευτυχως που η ειχα την τυχη να συνταξιδεψω με αξιολογα ατομα που διψανε για το ιδιο «νερο» που διψαω και γω! Αυτό το «νερο» που κραταει την ψυχη μας ζωντανη!
Γιωργο, Διαμαντη, και Κωσταιοι… Σας ευχαριστω!

Ένα μεγαλο επισης ευχαριστω στον Γρηγορη -μονιμο κατοικο του Πολυδροσου- που χωρις να μας γνωριζει αφιερωσε ανιδιοτελως μια ολοκληρη μερα για παρτη μας οδηγωντας μας μεσα από ονειρεμενες διαδρομες σε κρυμμενες ομορφιες του Παρνωνα Ομορφιες που αλλιως μονο κατά τυχη μπορει να δει ο ανυποψιαστος σαν και μας ταξιδιωτης
Και επειδη τις περισσοτερες φορες οι λεξεις είναι ανικανες να μοιρασουν συναισθηματα και μην εχοντας άλλο τροπο μοιραζομαι μαζι σας μερικες εικονες εχοντας την ελπιδα να σας δωσω κατι από την μαγεια των βουνων της Πελλοπονησου και αυτων που ζησαμε το διημερο που μας περασε

Η πολυφωτογραφημενη λιμνη Δασιου στη Ζηρια
258875

Πριν το χιονοδρομικο


Ζηρια

konkost
21/05/2012, 23:38
Ζηρια Πηγαινοντας στα ανατολικα της στο "αγριο" τμημα του βουνου
258878

258879

258880

konkost
21/05/2012, 23:54
Μεχρι και οι πετρες εχουν πρασινησει αυτη την εποχη στα ψηλα βοσκοτοπια της Ζηριας
258881

Ο Κωστας Κοβει δρομο!
258882

Κατεβαινοντας για το ραντευβου μας με το επομενο βουνο Τον Ολιγυρτο
Μικρο σχετικα σε ογκο βουνο αλλα δασωμενο μεχρι επανω και με ενα περασμα κοντα στα 1600 μετρα το οποιο δυστιχως δεν καταφεραμε να βρουμε Και απο τον οποιο Ολιγυρτο δυστυχως εγω δεν εχω ουτε φωτογραφιες

258883

konkost
21/05/2012, 23:59
Στην καρδια του Μαιναλου
258886

...οπου χαιρεσαι να οδηγεις!
258887

258888

konkost
22/05/2012, 00:07
...και οπου η φαντασια δυσκολευεται να συναγονιστει την ανειπωτης ομορφιας πραγματικοτητα
258890

258891

258893

konkost
22/05/2012, 00:52
Μικροεπισκευες στο βουνο
Τα χωματα προερχονται απο τουμπα του Γιωργου σε λασπολακουβα της Ζηριας
258895

Στη "ζουγκλα" πηγαινοντας (νομιζαμε) προς Βαλτετσι
258898

Δευτερη αποτυχημενη αποπειρα προς Βαλτετσι
258899

konkost
22/05/2012, 00:58
Το Πολυδροσο χτυπιεται απο το πρωτο φως ενος λαμπρου κυριακατικου ηλιου
258900

258901

Ανεφοδιασμος για τα δυσκολα και υπεροχα που μας περιμεναν στον Παρνωνα
258902

konkost
22/05/2012, 01:02
Μικρη γευση απο τα δυσκολα
258903

258904

258905

konkost
22/05/2012, 01:09
258908...και τα ωραια του Παρνωνα

258907

258906

konkost
22/05/2012, 01:21
Η παρεα το Σαββατο Χωμενοι καπου βαθια μεσα στα δαση του Μαιναλου σε ενα μικρο παραμυθενιο ξεφωτο
258909

Την Κυριακη ελειπε ο Κωστας (kostasYZ) αφου επεστρεψε στην Αθηνα και το team συμπληρωθηκε απο τον "ξεναγο" μας τον κατα κοσμον Γρηγορη τον σεριφη ή Τσακ Νορις κατα την εκδοχη του εταιρου Κωστα (El-Presidente)
258911

bogart
22/05/2012, 09:17
Τα σπάτε ρε μάγκες, μπράβο σας!!!

crfouras
22/05/2012, 09:41
Αξιοι!!!!
παντα τετοια!!!!:beer:

πυξιδας990
22/05/2012, 10:34
μπραβο παιδια και να ξερετε το παλυκαρι απο το πολυδροσο εχει βγαλει of ολο το εντουραδικο team του λεωνιδιου μια φορα σε κατι μερη απιστευτα:wave2:

tzarot
22/05/2012, 15:04
Εσείς έχετε ξεφύγει...

taxydromos
22/05/2012, 15:54
ωραίοι!!!!!! :wave2:

gaslion
22/05/2012, 16:09
μπράβο μάγκες, πολύ ωραίες εικόνες...

tthodor
22/05/2012, 16:26
Ωραία πράγματα. Μπράβο παλικάρια :beer:

Ανυπομονω για το ΠΣΚ στον Πάρνωνα ;)

el-Gatto
22/05/2012, 21:09
Εσείς έχετε ξεφύγει...
Ουόχι ωρέ....εχουμι απλικέισο. :p


μπραβο παιδια και να ξερετε το παλυκαρι απο το πολυδροσο εχει βγαλει of ολο το εντουραδικο team του λεωνιδιου μια φορα σε κατι μερη απιστευτα:wave2:
Κι εμάς ΟΦΦ μας έβγαλε. Τελείως όμως. :D


Ωραία πράγματα. Μπράβο παλικάρια :beer:

Ανυπομονω για το ΠΣΚ στον Πάρνωνα ;)
Να σου δώκω το τηλ. του Γρηγόρη?
Τον εχω ενημερωσει ήδη για την αφιξη σας.
Αν θελετε να γνωρισετε τον Πάρνωνα ,ένας ειναι ο ειδικος. Ο Γρηγόρης ,ο Τσάκ Νόρρις. :lol:

Λευκάδιος
22/05/2012, 22:07
αυτη ηταν βολτα!καποιες φωτογραφιες ακομη:sun: 259062259066259069

el-Gatto
22/05/2012, 22:10
259074

259077

...είπε ο καπετάν konkόstης ,και συνέχισε το δρόμο του...


Κάπως έτσι ,έμελλε να ξεκινήσει ,ένα Πανεμορφο - Απίστευτο - Ανέλπιστα Εκπληκτικό - Χωμάτινο 2ήμερο ,στα φιλόξενα Πελλοπονησιακά βουνά.

Μιά φορά κι έναν καιρο ,ήτανε μια παρέα απο ΠουροΝτούρους.
Ο μόνος λογος που .άντεχαν τη ζωή στην πολη ,ήταν για να φτασει η ώρα να φυγουνε για το βουνο.
Ετσι λοιπόν.....
259079

stay tuned...
γιατί...
συνεχίζεται...;)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
...Τα νέότερα όμως ,αύριο απο μένα ,γιατι τώρα εχει νάνι ,και πολυ πρωϊνο εργασιακο ξυπνημα.
Τα λέμε αυριο...:wave2:

Λευκάδιος
22/05/2012, 22:13
259081259082259084

kordix
23/05/2012, 20:20
Παιδιά ευχαριστώ για την βόλτα και την παρέα. Κρίμα που δεν μπόρεσα να ακολουθήσω την Κυριακή και απ' ότι φαίνεται εχασα ΤΗΝ βόλτα.

Αλλά το Σάββατο μέχρι και το Μαίναλο που ακολούθησα πέρασα σούπερ και ευχαριστήθηκα χωμάτινη βόλτα.




Να είμαστε καλά να βολτάρουμε στα χώματα, και που θα πάει θα το πιούμε το τσιπουράκι κάτω από τα αστέρια, εξω από τα σκηνάκια μας. Προτίνω από τώρα, τον Ιούνη να ανηφορίσουμε προς Πίνδο μεριά...

Εχω κάτι στα σκαριά ;)

siraxanz
23/05/2012, 23:38
:a20:

Shiatman
24/05/2012, 00:01
Πω πω ρε μάγγες μας κ@υλώσ@τε βραδυάτικα κι έχουμε κι εξετάσεις κι έχουμε να πάμε χωματάδες από του αγίου χόυτσου ανήμερα.

Να 'στε καλά και να αλωνίζετε τα βουνά και τα λαγγάδια...

:beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer:

πυξιδας990
24/05/2012, 09:45
μια και σημερα,εδω κατω δεν κρατιουνται:evil:

konkost
24/05/2012, 10:35
Δυο μικρα βινδεα:
http://youtu.be/8WbDbdu-qN8

http://youtu.be/4QD9JjoV-BE

el-Gatto
24/05/2012, 20:23
Οι ομορφιές ξεκινησαν με την Λίμνη Δασίου.

259372

259373

Το τοπίο σού εκοβε τη μιλιά από την ομορφιά ,και σε προϊδέαζε ,για το τι ,θα επακολουθούσε.

Όλα τα ζωντανά λοιπον ,πρεπει να διαβούν πρώτα την πέτρα του βουνού…

259374

el-Gatto
24/05/2012, 20:33
Για να γευτούν κατόπιν ,την ομορφιά των λειβαδιών της Ζήρειας.

259375

259376

Εκει οπου η φύση ,επιβεβαιώνει ότι μπορεί να θρέψει ψυχές και σώματα

259378

el-Gatto
24/05/2012, 20:41
Εκει που τα άλογα ,καλπάζουν ακόμα λεύτερα

259380

259382

Εκει κι εμεις ,αποσβωλομένοι από το μεγαλείο που αντικρύζαμε.

259383

el-Gatto
24/05/2012, 20:47
Μεχρι που φανηκαν τα πρωτα έλατα ,στην αγκαλιά και την μυρωδιά των οποίων ,καναμε το πρωτο μας “pit-stop”

259384

Ειχαμε πια μπεί στο Μαίναλο

259385

Κι η ομορφια του ηταν άγρια

259387

el-Gatto
24/05/2012, 20:52
Εγιναν και οι απαραιτητες μικροεπισκευές αποκαταστασης υπερ-κραδασμικότητας

259388

Αλλά συνάμα και φιλόξενη η αγκαλιά του ,ετοιμη να σε φιλοξενησει στην καρδιά του βουνού.

259389

259390

el-Gatto
24/05/2012, 21:06
Αφου βγάλαμε αρκετες φωτο ,αρχισαμε να το κατεβαινουμε ,με προσανατολισμο την Τρίπολη

259396

Στο έβγα από το Μαίναλο ,ο Κωστας(Africa) μας χαιρετησε ,μιας κι επρεπε να επιστρεψει Αθηνα,και μειναμε 4άδα.
Το τοπιο αρχισε να ημερεύει

259399

Οπότε ,ειπαμε να αυξησουμε λιγο το βαθμο δυσκολιας

259402

el-Gatto
24/05/2012, 21:20
Το παρακαμαμε όμως με τις νταλικες ,κι αναγκαστηκαμε σε ατακτη υποχώρηση



259413

Και μας βγηκε μια «στεναχώρια»…….

259419

el-Gatto
24/05/2012, 21:35
Ειπαμε λοιπον ,να το ριξουμε στις ρεματιες

Το βαθος 2ιςθεώρατον ,κι αφου τα βγάλαμε από κει μεσα ,παλι καλα.

259425

259428

el-Gatto
24/05/2012, 21:44
Η ώρα ηταν περασμενη.
Ο ουρανος μαυρουλης ,κι η τυχη μας ,μας κουναγε το δακτυλο.
Ασφαλτιάδα μεχρι το Πολυδροσο(Τζιτζινα) ,ήταν η μόνη κ ασφαλης λυση ,για να μαστε μερα και στεγνοι στον τοπο διανυκτέρευσης.
Μετα από 60 περιπου υπεροχα ασφαλτινα επαρχιακα κμετρα ,

259429

Φτασαμε στον προορισμο μας.

259432

Οι άνθρωποι του ξενωνα «Πρυτανείο» ,οπου ειχαμε κανονισει να διανυκτερεύσουμε ,μας περιμεναν ,κι εγιναν φιλαράκια με το καλησπέρα.

259436

el-Gatto
24/05/2012, 21:47
Υπεροχος χώρος – Απιστευτη θέα – Ζεστοι & Ανοιχτοκαρδοι άνθρωποι –
Νοστιμοτατο φαγητο – Γ@μ@το (κερασμενο)τσιπουρο – Φιλικη ατμοσφαιρα
Υπεροχα & λειτουργικά δωμάτια – Γουστοζικο μπαρακι – Πολύ καλη μουσικη από τον ιδιοκτητη ,Αντώνη
Αψογη εξυπηρέτηση σε ΟΛΑ από Θαναση και τον Μητσάκο (ευχαριστούμε παιδια)

Και ,το κλου της βραδιας ,το κονέ με τον Γρηγόρη ,τον «Τσακ Νόρρι»
Ενδοπιος «Ινδιάνος» -&- ο "Σερίφης" του Πάρνωνα ταυτόχρονα.
Οι φήμες λενε ότι εχει ξεςσκονισει κάθε γωνια και πέτρα του βουνού πολλάκις.

«Αν θέλετε να τα δειτε ΟΛΑ ,αυτος είναι ο ανθρωπος σας» ,μας ειπαν.

Ηρθε ο τυπος. Μορφή.
Σα να μας ηξερε από πάντα ,μας ρωτησε πως παμε από καυσιμα ,και μας εδωσε ραντεβου για το επομενο πρωί ,να μας φερει καυσιμα ,και να μας μυήσει στον κοσμο του Πάρνωνα.

Οσο κι αν οι ντοπιοι ,μας ελεγαν , «μακριά ,θα σας λιώσει» ,εμεις την ειχαμε παρει την αποφαση μας.
Τα λέμε αύριο Γρηγόρη……….

ΤΕΛΟΣ 1ης μέρας

Συνεχιζεται…

259440

jimmis5
24/05/2012, 22:24
Υπεροχο Υπεροχο Μπραβοο περιμενω με ανυπομονησια και αλλο υλικο:a46::a46::a54::a54::a25::a25::a20::a20:

peskandritsos
25/05/2012, 07:17
Ζούλεψα!!!!!
Μπράβο σας.

konkost
26/05/2012, 08:35
Ολιγον απο Μαιναλο:
http://youtu.be/6TYCpmlvcRU

el-Gatto
26/05/2012, 19:34
Πολυ ωραία τα βιντεάκια σου ,καπιτάν-konkostη.

Αϊντες ,για να εξιστορήσω σγα-σγα και τα ,της 2ης ημέρας.
(αργησα λιγο -ενεκα έλειψης χρόνου- αλλά ,καλλιο αργα παρα ποτέ)

Αφου λοιπον πέσαμε σαν ψόφιοι στα κρεβατια μας κατα τις 02:30πμ... ξεραθηκαμε σχεδον αμεσως .

08:00πμ ,κι ο καπιτάν-konkostης ,στο πόδι ,βαράει εγερτήριο διακριτικά ,ανοιγοντας τα παραθυρα της μπαλκονόπορτας.

Αυτο που αντικρύσαμε το πρωι απ'το μπαλκονι του δωματιου ,ηταν....

259602

259604

259606

el-Gatto
26/05/2012, 19:51
Αφου πρώτα πήραμε ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρωίνο με απ'όλα:D...
(ΑΨΟΓΟ service απο τα παιδιά του "Πρυτανείου" ,& σε ποιοτητα & σε ποσοτητα)
...μαζέψαμε τα πραγματα μας ,και κατεβήκαμε στο πάρκινγκ ,οπου ,ειχε καταφθασει ήδη...
...ο Γρηγόρης ο Τσακ Νόρρις.:D

259617

Με λάδια για συμπλήρωμα (είδε πολλα Χονδα ,κι ειπε οτι χρειαζονταν) :p
κι ενα 16άλιτρο μπετζινα ,να τη μοιρασει στις 4 χωματινες νταλικες ,για να ανεβασει την αυτονομια μας.

259615

259620

el-Gatto
26/05/2012, 20:09
Αφου μας υποσχεθηκε οτι θα κανουμε μια "χαλαρή ΟνΟφφάδα" ,μιας και οι μοτ/τες μας δεν ηταν για κατι παραπάνω ,μας εβαλε με το καλημέρα αναποδα(ανηφορικά) ,σ'έναν ξερο χειμαρο ,τιγκα στους κυλιομενους βραχους ,κοφτερες φυτευτες πεςτρες ,και αμέτρητους τονους κροκάλας.
2-3 κμετρα πρεπει να'τανε,,,αλλά...κοντεψαν να σκορπισουν οι νταλικες απο το κοπανημα.
Δεν πιστευαμε αυτο που μας συνέβαινε.
Οταν φτασαμε στην κορφη ,του ειπα;
Ρε Γρηγορη ,χαλαρα ειπαμε ,δεν μπορουν να πανε σε τετοιο σπαστηρι οι νταλικες.
Γρηγ." Νταξ μωρε ,δεν εχει άλλο ,ετσι για να ξυπνησετε σας εβαλα στο ποταμι."
Κι αρχισε να μας δειχνει που?/ εχει σκοπο να μας παει.
259628

Η φύση γυρω μας απιστευτη

259630

Δεν ξέραμε που να πρωτοκοιτάξουμε και τι να πρωτο κάνουμε

259632

el-Gatto
26/05/2012, 20:21
Φυσικά ,δεν το εννούσε οτι δεν εχει άλλο ,οποτε ,λιγο μετα ,ειμασταν παλι μεσα σε ποτάμι.
Κατηφορικά αυτη τη φορα.

259636

Και μετά ,πάλι ψηλά

259639

Και μετά ντριφτάροντας ανάμεσα στα έλατα

259641

el-Gatto
26/05/2012, 20:33
Εκστασιασμένοι πλέον απο την ομορφιά του Πάρνωνα ,αλλά και απο την απιστευτη αισθηση ,των παραισθησεων που ζουσαμε ,οδηγουσαμε πολυ πιο γρηγορα απ'οτι θα πρεπε.
Ανεβαιναμε συνεχως ,σε κυλιομενη ανηφορικη πέτρα και πάλι ,χουφτώνοντας γερα το γκαζι ,μετατρεπωντας τις νταλικες μας ,σε οδοστρωτηρες.

Ωσπου κάναμε την πρώτη μας σταση εδω.

259642

Εγκαταλελειμένο (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) παρατηρητηριο πυρο προστασιας ,σε μια απο τις ψηλοτερες κορυφες του Πάρνωνα.

259643

Ονειρο ζω ΜΗΝ με ξυπνάτε..........

259644

el-Gatto
26/05/2012, 20:44
Το τοπιό εκει πάνω ,ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.

259645

259646

259647

el-Gatto
26/05/2012, 20:55
Αυτο ηταν...
Οι μοτοσυκλέτες μας ,ειχαν ήδη βαφτεί ,με τα "χρώματα του Πολέμου".;)

259648

259649

Κι ο Σεριφης΄,ο Γρηγόρης ο "Τσακ Νόρρις"...εκει...αγέρωχος...ακουραστος...να μας εξηγει κ να μας δειχνει τον τόπο του...το βουνό του.

259650

el-Gatto
26/05/2012, 21:12
Πηραμε ξανά προς τα κάτω το νταμάρι του βουνου ,και ,μετα απο λιγο ,βρισκομασταν σε τελειως άλλο τοπιο.
Ενα υπεροχο πυκνο δασος ,απο ελατα αγκαλιασμένα με καστανιές ,ειχαν ανοιξει την προστατευτικη αγκαλια τους ,και μας κερνουσαν δροσιά και χρωματα κι αρωματα.

259651

Σταματησαμε και παλι ,να γευτουμε καλυτερα ολο αυτο το απαύγασμα των αισθησεων,,,αλλά και των παραισθήσεων....

259652

Οι νεράϊδες του δάσους ,μας εκλειναν με νόημα το μάτι ,και μας χαμογελούσαν πονηρα.
"Θα ξαναρθετε ,θα το δείτε ,ειστε πλέον μαγεμένοι."...ψυθίριζαν με τη φωνη του ανεμου.

259653

el-Gatto
26/05/2012, 21:26
Δρομους πηραμε και δρομους αφησαμε.
Το τοπιο άλλαζε συνεχως.
Πετρα - φλαταδουρα - καστανοχωμα - σαθρα κομματια - ρυάκια - ..........
Πατώντας σε καθε ειδους τεραίν ,φτασαμε για άλλη μια σταση σ'ενα μοναστηρι που δυστυχως δεν ενθυμουμαι το ονομα του.

Το κτηριο κλειστο λογω μεσημερινου ησυχαστηριου ,αλλά ο περιβολος του φιλοξενος ,να μας δροσισει με το παγωμενο νερο της πηγης του ,και να μας ξεκουρασει με τον ισκιο του.

259654

259655

259656