PDA

View Full Version : Ninja 250 vs cbr 250 ποια απο τις δυο και γτ ;;



madddogg
25/04/2012, 22:21
Είχα στο νου μόνο τη Kawasaki και τώρα είδα και τη καινούρια cbr με τη πολυ χαμηλή κατανάλωση, ποια απο τις δυο είναι καλύτερη κατα τη γνώμη σας ;; Έχω δει απο κοντα τη ninja και μου αρέσει που θυμίζει μεγάλη μηχανη είναι και η cbr έτσι ;; Σε επιτάχυνση και τελική είναι ίδιες γτ είδα 7-8 άλογα λιγότερα η χοντα... Ποια απο τις δυο και γιατι λοιπόν. ;

CBR900RR 98-99
26/04/2012, 01:03
Με απλα λογια φιλε επειδη εγραψα κατεβατο 2 φορες αλλα το εσβησα επειδη δεν μου αρεσε συντακτικα αν την μηχανη την θελεις για την πολη παρε το honda ειναι πιο ροπατο επειδη ειναι μονοκυλινδρο και τραβαει απο χαμηλα αν την θελεις για ταξιδη παρε το kawasaki ειναι πιο δυνατο αλλα μονο ψηλα και μπορεις να ταξιδεβης με 120 χωρις προβλημα!δες255758 την δυμανομετρηση και θα καταλαβης!

madddogg
28/04/2012, 21:36
Γιατι όχι η Honda για ταξίδια εφόσον και αυτη πατάει τα 160 άνετα και εφόσον έχει πολυ μικρη κατανάλωση ;;;

chr1s_86
28/04/2012, 23:43
και αυτη πατάει τα 160 άνετα


Τι κάνει λέει ;

CBR900RR 98-99
29/04/2012, 00:37
140 φιλε μου παταει και αυτα με το ζορι το kawa παταει κοντα στα 160!Το honda ειναι μονοκυλινδρο και δεν του κανει καλο να δουλευει ψηλα για ωρα σε αντιθεση με το δυκυλινδρο kawasaki που δουλευει πιο χαλαρα ψηλα ειναι καθαρα θεμα κυνητιρα!δες για που το θελεις περισοτερο και αποφασισε αν την χρησιμοπιοισης περισοτερο πολη το cbr ειναι μονοδρομος θα με θυμηθης σε αυτο!και κατι ακομη και το cbr παει ταξιδη αχι ομως πανο απο 100 για πολυ ωρα!

madddogg
29/04/2012, 01:02
Σε πόλη ακριβώς δεν είμαι, είμαι σε κωμόπολη όμως κάνω καθημερινά δουλειές με μηχανάκι και τα απογεύματα κάνω βολτιτσες στα χωρια... Ταξίδι το πολυ κάνω μια φορα το μήνα εδεσσα- Καστοριά (1:30 ώρα δρόμος )

140 τελική η χοντα; ;; Εγω στο YouTube όσους βλέπω 160-170 γράφει 1ον και 2ον γτ δεν κάνει να είσαι ώρα με 120 δλδ ;;;
Ρωτάω επειδη είμαι άσχετος, παθενει κάτι το μηχανάκι ;; Δλδ δεν είναι αξιόπιστο ;;

Joyrider
29/04/2012, 10:45
Ντάξει είπαμε μονοκύλινδρο είναι αλλά όχι κατοστάρι παπί. Εδώ με ybr250 και έβγαινα στην εθνική σταθερά 120. Και είχα λίγη περίσσεια δύναμη ακόμα. Το θέμα είναι ότι με το kawasaki θα έχεις πολύ δύναμη διαθέσιμη αν ρολάρεις με 130 πχ και δεν θα κρεμάει όπως το honda. Κάτι που σου δίνει ασφάλεια για γρήγορες προσπεράσεις στην εθνική.

Το χόντα μπορεί να καίει λιγότερο (ψεκασμός vs καρμπυρατέρ) αλλά έχει και 5 λίτρα μικρότερο ρεζερβουάρ.

Διάβασε κανένα συγκριτικό να πάρεις απόψεις:

http://www.cycleworld.com/2011/03/04/kawasaki-ninja-250r-vs-honda-cbr250r-comparison-test/

http://www.motorcycle-usa.com/9/9134/Motorcycle-Article/Honda-CBR250R-vs-Kawasaki-Ninja-250R.aspx

madddogg
29/04/2012, 12:54
Δεν πειράζει το μικρότερο ρεζερβουάρ και καμία σχέση δεν έχει απο τη στιγμη που έχει 300km + αυτονομία το θέμα είναι η μεγαλύτερη οικονομία που σου παρέχει... ταξίδι αν πάω που δε νομιζω

dimzan
29/04/2012, 13:42
Ντάξει είπαμε μονοκύλινδρο είναι αλλά όχι κατοστάρι παπί. Εδώ με ybr250 και έβγαινα στην εθνική σταθερά 120. Και είχα λίγη περίσσεια δύναμη ακόμα. Το θέμα είναι ότι με το kawasaki θα έχεις πολύ δύναμη διαθέσιμη αν ρολάρεις με 130 πχ και δεν θα κρεμάει όπως το honda. Κάτι που σου δίνει ασφάλεια για γρήγορες προσπεράσεις στην εθνική.

Το χόντα μπορεί να καίει λιγότερο (ψεκασμός vs καρμπυρατέρ) αλλά έχει και 5 λίτρα μικρότερο ρεζερβουάρ.

Διάβασε κανένα συγκριτικό να πάρεις απόψεις:

http://www.cycleworld.com/2011/03/04/kawasaki-ninja-250r-vs-honda-cbr250r-comparison-test/

http://www.motorcycle-usa.com/9/9134/Motorcycle-Article/Honda-CBR250R-vs-Kawasaki-Ninja-250R.aspx

και τα δυο ψεκαστα ειναι!

το honda Θα καιει λιγοτερο εντος πολης γιατι εχει πιο χαμηλα τη ροπη. Εκτος πολης ομως με ταχυτητες 120-130 θα καιει περισσοτερο , ασε που δε θα εχει δυναμη.

Επειδη ακριβως ο φιλος μενει σε κωμοπολη και θα κανει επαρχιακες διαδρομες με πρακτικα μηδεν κινηση νομιζω οτι του ταιριαζει καλυτερα το ninja 250, και στην τελικη λογω χρησης θα καιει το ιδιο λιγο.

Εγω θα προτιμουσα το honda μονο αν κινουμουν αποκλειστικα σε κινηση.

Τελος, το Honda εχει και το πλεονεκτημα του abs , ενω το kawa το πλεονεκτημα οτι το βρισκεις μεταχειρισμενο με 2500€

Αυτα απο μενα , καλες αποφασεις

madddogg
29/04/2012, 14:42
Σε πόλη είδα κατανάλωση Honda 3,7 ενω ninja 5... Μεγάλη διαφορα... Η Honda μόνο τόσο έχει τελική 140 ;;; Εμένα ανεξάρτητα απο την χρήση μου φαίνεται πολυ πιο οικονομική η Honda

dimzan
29/04/2012, 15:35
φιλε το honda στο κοντερ θα γραψει 160 με το ζορι δηλαδη καπου 150 πραγματικα . Μετα τα 130-140 το μηχανακι ανεβαζει με ρυθμους κοτας και εξαρτάται απο το ποσο κοντος και ελαφρυς εισαι.

http://www.youtube.com/watch?v=7yE2Qu6YoAk

το ninja 250 γραφει 160 πολυ πιο ευκολα απο το cbr και μπορει να δεις 170-180. Επισης εχουν μεγαλη διαφορα στο γκαζι, περιπου 1,5-2 δευτερολεπτα πιο γρηγορο το ninja στο 0-100

http://www.youtube.com/watch?v=UXcy4IcbarY&feature=related


Το τι γραφουν τα περιοδικα για καταναλωσεις δεν ειανι παντα σωστο. Ειναι και πριμοδοτουμενα πολλες φορες.. Μπες στα αντιστοιχα υποφορουμ και ρωτα για να δεις τι λενε οι κανονικοι ιδιοκτητες και οχι οι δημοσιογραφοι. Αναμενομενα το ninja θα καιει 0,5 παραπανω στην πολη απο το cbr και 0.5 λιγοτερο εκτος πολης απο το cbr

Joyrider
29/04/2012, 19:06
Δίκιο έχεις. Σε διάφορα σάιτ το είδα με καρμπυρατέρ, πχ http://www.bikez.com/motorcycles/kawasaki_ninja_250r_2011.php αλλά μάλλον ευρώπη έρχεται ψεκαστο. Για καταναλώσεις απλά είπα τι γράφουν σε μικτή χρήση τα τεστ, δεν τις μάντεψα. Ίσως αφορούν το καρμπυρατέρ όμως γιαυτό έχουν μεγάλες διαφορές.

Αλλά και πάλι επειδή τους δρόμους που λέει τους ξέρω και δεν παίζει να έχει 120-130 συνέχεια, η μεγαλύτερη ροπή του χόντα από χαμηλά βοηθάει και στις εξόδους και στις ρεπρίζ χωρίς να χρειάζεται να το στροφάρει.

madddogg από Έδεσσα ή Καστοριά είσαι;

madddogg
29/04/2012, 23:24
Απο Αριδαια είμαι

madddogg
29/04/2012, 23:25
Και γτ δεν κάνει να είμαι ώρα με το Honda πάνω απο 100 ;;

CBR900RR 98-99
30/04/2012, 05:31
Και γτ δεν κάνει να είμαι ώρα με το Honda πάνω απο 100 ;;
Γιατι κανενα μονοκυλινδρο δεν του αρεσει να ειναι τερμα γκαζι πολυ ωρα επειδη μηχανικος δεν ειμαι αυτο το λεω απο συζυτησης και πειρα με μονοκυλινδρο αεροψυκτο αν τωρα το cbr με την υδροψυξη δεν την ακουει τι να σου πω δεν ξερω αν ξερει καποιος ας απαντηση!εμενα το δικο μου ενα παλιο xl250r εχω οταν το παω τερμα αρκετη ωρα ανεβαζει θερμοκρασια και αρχιζει τα μπερδεματα ενω οταν το παω χαλαρα δεν κανει κιχ ποτε του!

McTalas
01/05/2012, 10:10
το Honda δε το 'χω οδιγησει δε ξερω, το kawa το εχω οδηγισει και μου αρεσε παρα πολυ, εαν ξεκιναγα τωρα το σπορ, θα επερνα το kawa.

eBoLaGR
01/05/2012, 18:02
Καλα ολα αυτα.. το C-ABS vs NO ABS δεν εχει σχολιασει κανεις.. Ειναι το α και το ω για ενα μηχανακι πολης, ποσο μαλλον οταν μιλαμε για τους δρομους της Ελλαδας, και για νεο οδηγο.

Το εχει ο κολλητος μου και το εχω οδηγησει. Ειναι πολυ σταθερο και σου εμπνεει απολυτη εμπιστοσυνη. Για το kawa δεν εχω αποψη. Σε κοντρα των δυο παντως, το CBR ητανε μπροστα μεχρι τα 120, οπου μετα αρχιζε να το περναει το Ninja.

Τα 145 τα εχει πολυ ανετα, γραμμικα και σταθερα. Μετα, οσο εχει απλα ο δρομος ανεβαζει μεχρι 160. Ο φιλος μου στην Λαυριου που ειναι λιγο κατηγορα, με ευνοϊκο ανεμο, εχει δει 170.

ghostkon
01/05/2012, 22:18
στα συν του Kawasaki ειναι ο δευτερος κυλινδρος που το κανει σιγουρα πιο γρηγορο και πιο ταξιδιαρικο απο το Honda,
δεν θα μασησει να σε ταξιδεψει ακομη και με δευτερο ατομο, εχει πιο σπορ συμπεριφορα και παιζει και μεταχειρισμενο...
το Honda απο την αλλη, ειναι πιο ''φρεσκο'', με ABS και ελαφρως καλυτερη καταναλωση...σκεψου την περισσοτερη χρηση
που θα του κανεις και αποφασισε...επισης σκεψου και αυτο που λενε, οτι το μεγαλο μικρο γινεται, ενω το μικρο δεν γινεται
μεγαλο...τι θελω να πω μ' αυτο? μιας και δεν μιλαμε για χαωδες διαφορα καταναλωσης και συντηρησης και δεν συγκρινουμε
χιλιαρι με εξακοσαρι, αλλα μιλαμε για ενα παραπανω μπουζι στην ουσια, ποση διαφορα νομιζεις οτι θα δεις στην καταναλωση
σε ετησια βαση? σκεψου ομως να βαλεις δευτερο ατομο επανω στο Honda και να γ@μοσταυριζεις στις ανηφορες...καθαρα
δικη σου η αποφαση, και τα δυο ειναι super μηχανακια και μιας και ζητας γνωμες, εγω θα εκλινα προς Kawasaki μερια...

eBoLaGR
01/05/2012, 22:23
Σκεψου ομως να βαλεις δευτερο ατομο επανω στο Honda και να γ@μοσταυριζεις στις ανηφορες...καθαρα
δικη σου η αποφαση, και τα δυο ειναι super μηχανακια και μιας και ζητας γνωμες, εγω θα εκλινα προς Kawasaki μερια...

Δεν ειναι παπι ρε παιδια. Με 200 κιλα απανω και δεν ειχε κανενα προβλημα. Ουτε κομπιαζε ουτε τιποτα. 250сс ειναι και τα δυο.

nikolas1709
01/05/2012, 22:30
δεν το θεωρω διλημμα kawa δαγκωτο ειδικα αν εισαι επαρχια για α8ηνα το συζυταγαμε

ghostkon
01/05/2012, 23:19
Δεν ειναι παπι ρε παιδια. Με 200 κιλα απανω και δεν ειχε κανενα προβλημα. Ουτε κομπιαζε ουτε τιποτα. 250сс ειναι και τα δυο.

ειπα οτι και τα δυο μηχανακια ειναι αψογα...αλλα, αλλο ενας κυλινδρος και αλλο δυο κυλινδροι, και ειδικα σε τοσο μικρα κυβικα...σιγουρα
θα υπαρχει μια αισθητη διαφορα στην αποδοση με κοστος την ελαφρως αυξημενη καταναλωση...και σιγουρα θα γ@μοσταυριζει με δευτερο
ατομο σε μεγαλες ανηφορες...οχι οτι δεν θα τραβαει το μηχανακι, αλλα θα αγκομαχαει αρκετα...ασε αν χρειαστει να κλεισει γκαζι... :cry:

McTalas
02/05/2012, 09:04
:nono: κακο λαυριου 170, πολυ κακο!!! :nono:

CBR900RR 98-99
02/05/2012, 15:57
ειπα οτι και τα δυο μηχανακια ειναι αψογα...αλλα, αλλο ενας κυλινδρος και αλλο δυο κυλινδροι, και ειδικα σε τοσο μικρα κυβικα...σιγουρα
θα υπαρχει μια αισθητη διαφορα στην αποδοση με κοστος την ελαφρως αυξημενη καταναλωση...και σιγουρα θα γ@μοσταυριζει με δευτερο
ατομο σε μεγαλες ανηφορες...οχι οτι δεν θα τραβαει το μηχανακι, αλλα θα αγκομαχαει αρκετα...ασε αν χρειαστει να κλεισει γκαζι... :cry:
Φιλε μου ειδικα αυτο που γραφεις δεν παιζει με το χοντα για το λογο οτι ειναι μονοκυλινδρο θα τραβαει πολυ καλητερα στης ανηφορες απο το καβασακι πανε στην πρωτη σελιδα και δες την δυναμομετρηση που εβαλα και αν δεν καταλαβεις στειλε μου να σου εξηγησω,ρε παιδεια πολυ το παιδευουμαι μου φενεται αν του αρεσουν και τα δυο εξησου αυτο που θα ευχαριστιθη περισοτερο ειναι αυτο που θα παρει για το περιβαλον που θα το χρησιμοποιιση χοντα-πολη καβασακι-πιο ανυχτος δρομος για να μπορει να το στροφαρη ψηλα οπου και δουλευει!

rossakias
16/07/2013, 14:28
Εχω την cbr 1 χρονο 10000km..απόλυτα ικανοποιημένος..θα την ξαναέπαιρνα..φοβερή για μέσα στην πόλη..

Εξαρόβιος
25/07/2013, 10:14
Γεία σας παιδιά, αναρωτιέμαι αν το cbr θα καίει το ίδιο με άλλα 250άρια μονοκύλινδρα με δύο βαλβίδες όπως το ybr 250, με την ίδια χρήση πάντα.

rossakias
03/08/2013, 19:38
Γεία σας παιδιά, αναρωτιέμαι αν το cbr θα καίει το ίδιο με άλλα 250άρια μονοκύλινδρα με δύο βαλβίδες όπως το ybr 250, με την ίδια χρήση πάντα.

θα παθεις πλακα με την καταναλωση εχω δει και 3,2/100 μεσα στη πολη..

ddragon
04/08/2013, 20:09
Το ότι είναι μονοκίλυνδρο το cbr σημαίνει οτι το γκάζι του είναι λιγότερο γραμμικό και ποιο απότομο; "Κλοτσάει" δηλαδή περισσότερο όταν του ανοίγεις το γκάζι;

Εξαρόβιος
10/08/2013, 10:19
3,2λτ/100χλμ μέσα στην πόλη !!! δηλαδή εκτός πόλης με 100 σταθερά μπορεί να δώ και κάτω από 3. Πόσο σίγουρος είσαι γι' αυτή τη μέτρηση...; Πάντως αν είναι έτσι έφυγα για cbr.

vassilis88
10/08/2013, 10:43
το χοντα ειναι ταφος οποτε μονοδρομος το καβα το οποιο ειναι πολυ ωραιο στην οδηγηση γενικα
κ επισης εχει πολυ μικρη καταναλωση, 250 ειναι κ αυτο στην τελικη

rossakias
21/08/2013, 19:14
3,2λτ/100χλμ μέσα στην πόλη !!! δηλαδή εκτός πόλης με 100 σταθερά μπορεί να δώ και κάτω από 3. Πόσο σίγουρος είσαι γι' αυτή τη μέτρηση...; Πάντως αν είναι έτσι έφυγα για cbr.

3,2 θα δεις με συντηρητικη οδηγηση.με νορμαλ ειναι στα 3,7..αμα σε ενδιαφερει πολυ η καταναλωση ειναι μονοδρομος.ειναι κουκλα κ οικονομικη αυτα ειναι τα ατου της

GiannisBlessed
21/08/2013, 20:38
ξεχνατε και τον ηχο...
το ενα εχει βαρετο παπισιο ηχο.
ενω το αλλο στα ψηλα λυσαει και σφυραει...
αυτο και μονο ειναι ενα μεγαλο συν για εμενα.
το καβα απο αποψη κινητηρα ειναι πιο "μηχανη"

Εξαρόβιος
23/08/2013, 19:03
Το honda έχει και χειρολαβές συνεπιβάτη και παίρνει και σχάρα για μπαγκαζιέρα. Με το κάβα έχω πάει συνεπιβάτης στον Υμμητό και πήγαινα μπρος πίσω σε κάθε φρενάρισμα και έχει και λεπτή σέλα. Το χόντα μου φαίνεται κάπως καλύτερο και στη σέλα του οδηγού και του συνεπιβάτη.