PDA

View Full Version : Τζαμακι κοντερ-στροφομετρου...



trelokefaloitis
25/04/2012, 22:26
Παιδια οποιος ξερει γνωριζει κατι θα βοηθησει παρα πολυ...
Τα τζαμακια σε κοντερ και στροφομετρο ειναι παντελως αχρηστα απο ις γρατζουνιες...
Ειχα ακουσει οτι μετα απο πολυ καιρο ξεκινανε και χαλανε αλλα εμενα μου το εκανε μεσα
σε ενα καλοκαιρι...
Με το φως της μερας δεν διακρινεις τπτ στο κοντερ....
Το στροφομετρο ετσι και ετσι με λιγη καλη προσπαθεια...
Μιλαμε για πολυ γρατζουνια πανω λες και το εκανες με χοντρο σφουγγαρι ειναι...
Αγορασα και μια αλοιφη απο Πισσαρη αυτη για τις γρατζουνιες σε πλαστικα μηπως
βελτιωθει καπως αλλα δεν εκανε απολυτως τπτ...
Και οδοντοκρεμα εβαλα που μου ηταν αλλα τπτ...
Δυστυχως παμε για αλλαγη...
Οσο και αν εψαξα σε μεταχειρησμενα δεν βρηκα τπτ..
Αν εχει καποιος καμια ιδεα ευπροσδεχτη ειναι...:wave2::wave2::wave2:

georgio
25/04/2012, 22:59
Να τα λύσεις μόνος σου και να αλλάξεις τα τζαμάκια μπορείς;

Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127759&p=2176813&viewfull=1#post2176813)

trelokefaloitis
25/04/2012, 23:09
Να τα λύσεις μόνος σου και να αλλάξεις τα τζαμάκια μπορείς;

Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127759&p=2176813&viewfull=1#post2176813)

Πολυ ωραια η ιδεα σου αλλα στην Κεφαλονια οπου βρισκομαι χλωμο εως εως αδυνατο τετοια πραγματα να γινοντε...

SVX
25/04/2012, 23:32
Αγορασα και μια αλοιφη απο Πισσαρη αυτη για τις γρατζουνιες σε πλαστικα μηπως
βελτιωθει καπως αλλα δεν εκανε απολυτως τπτ...
Και οδοντοκρεμα εβαλα που μου ηταν αλλα τπτ...

θελει πολυ δουλεια και συστηματικο τριψιμο

τη μεθοδο Κοκκινα Φεγγαρια (http://www.youtube.com/watch?v=2ENzlqibyrE) δες :wave2:

gefr
26/04/2012, 02:10
Λοιπόν μήπως τή μηχανή την πήρες μεταχείρω;
Τα τζαμάκια είναι πολυκαρβονικά. Για προστασία από τις UV έχουν μία επάλειψη που μετά από μερικά χρόνια φεύγει. Στα Ελληνικά νησιά παρατηρούμε τα χρώματα των αυτοκινήτων να θαμπώνουν και να ξεφλουδίζει το βερνίκι και τα φανάρια να θαμπώνουν και να κιτρινίζουν. Τα τζαμάκια των οργάνων υφίστανται την ίδια φθορά και μοιάζει με χαρακιές, όσπου θολώνουν τελείως. Η λύση είναι προσωρινή αλλά φθηνή. Το τρίβεις με γυαλόχαρτο Νο#3000 που βρίσκεις σε μαγαζί με μπογιές αυτοκινήτου. Νομίζω οτι ο μοναδικός στη Αθήνα που έχει είναι στο Σταυρό, στην περιοχή με τις γέφυρες. Παίρνεις και μία αλοιφή για τρίψιμο μπογιάς αυτοκινήτου τελική (γιατί τρίβουν με χοντρή στην αρχή και ψιλή στο τέλος) και την έχεις για μιά ζωή (συσκευασία 1 λίτρου).
Τρίβεις επίμονα το τζαμάκι και ξεπλένεις κάθε τόσο με νερό για να δείς πού βρίσκεσαι. Όταν είσαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, το περνάς με την αλοιφή. Γίνεται διάφανο στο μέρος που το έτριψες. Μένουν κάποιες άκρες θαμπές αλλά δεν είναι τραγικό. Θα σε πάει δυό χρόνια, ίσως και 3. Εδώ η επαγγελματική προσέγγιση:
http://www.youtube.com/watch?v=8ljeVXy98kc&feature=related

Από εδώ και πέρα φρόντιζε να το κουκουλώνεις με κάτι στα όργανα.
Υπάρχει και η ακριβή λύση, να πάρεις τα τζαμάκια που πουλάει ο cjracer αν δεν απατώμαι, στο advrider αλλά είναι και αυτά πολυκαρβονικά και δεν είναι παντοτινά.
http://www.cjdesignsllc.com/KTMBezels.html
Καλό τρίψιμο.

Mariner
26/04/2012, 09:10
Είχα το ίδιο πρόβλημα στο στροφόμετρό μου. Χρησιμοποίησα την xerapol (http://www.xerapol.de/english/index.htm) μετα απο τριψιμο με 1500αρι γυαλοχαρτο ντουκόχαρτο με νερο και το αποτελεσμα ειναι αρκετα ικανοποιητικο παντως :)

georgio
26/04/2012, 12:37
Πάντως τα γυαλόχαρτα που χρησιμοποιούμε μαζί με νερό (το οποίο σκοπό έχει την απομάκρυνση του υλικού που έχουμε αφαιρέσει) τα λέμε ντουκόχαρτα (καμία σχέση με ντουκάτι), είναι αδιάβροχα και συνήθως βγαίνουν σε μεγάλα νούμερα (800, 1000 και πάνω) αν και έχω δει μέχρι και 400.

Mariner
26/04/2012, 13:29
Σωστός :)

trelokefaloitis
26/04/2012, 15:42
Λοιπόν μήπως τή μηχανή την πήρες μεταχείρω;
Τα τζαμάκια είναι πολυκαρβονικά. Για προστασία από τις UV έχουν μία επάλειψη που μετά από μερικά χρόνια φεύγει. Στα Ελληνικά νησιά παρατηρούμε τα χρώματα των αυτοκινήτων να θαμπώνουν και να ξεφλουδίζει το βερνίκι και τα φανάρια να θαμπώνουν και να κιτρινίζουν. Τα τζαμάκια των οργάνων υφίστανται την ίδια φθορά και μοιάζει με χαρακιές, όσπου θολώνουν τελείως. Η λύση είναι προσωρινή αλλά φθηνή. Το τρίβεις με γυαλόχαρτο Νο#3000 που βρίσκεις σε μαγαζί με μπογιές αυτοκινήτου. Νομίζω οτι ο μοναδικός στη Αθήνα που έχει είναι στο Σταυρό, στην περιοχή με τις γέφυρες. Παίρνεις και μία αλοιφή για τρίψιμο μπογιάς αυτοκινήτου τελική (γιατί τρίβουν με χοντρή στην αρχή και ψιλή στο τέλος) και την έχεις για μιά ζωή (συσκευασία 1 λίτρου).
Τρίβεις επίμονα το τζαμάκι και ξεπλένεις κάθε τόσο με νερό για να δείς πού βρίσκεσαι. Όταν είσαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, το περνάς με την αλοιφή. Γίνεται διάφανο στο μέρος που το έτριψες. Μένουν κάποιες άκρες θαμπές αλλά δεν είναι τραγικό. Θα σε πάει δυό χρόνια, ίσως και 3. Εδώ η επαγγελματική προσέγγιση:
http://www.youtube.com/watch?v=8ljeVXy98kc&feature=related

Από εδώ και πέρα φρόντιζε να το κουκουλώνεις με κάτι στα όργανα.
Υπάρχει και η ακριβή λύση, να πάρεις τα τζαμάκια που πουλάει ο cjracer αν δεν απατώμαι, στο advrider αλλά είναι και αυτά πολυκαρβονικά και δεν είναι παντοτινά.
http://www.cjdesignsllc.com/KTMBezels.html
Καλό τρίψιμο.
Οπως ακριβως τα λες ειναι...
Με αλλα λογια θελει αρκετο τριψιμο να φυγουν οι υποτιθεμενες γρατζουνιες και οταν φτασει σε
επιθυμητο επιπεδο περνας την αλοιφη για να κρατησει οσο κρατησει....

Ευχαριστω παρα πολυ..
Ξεκιναει το τριψιμο...

okourkoulos
02/05/2012, 16:59
Γειά σου πατρίδα!
Επειδή είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα και δε παίζουν ανταλλακτικά παρά ολόκληρα τα όργανα!!! προσπάθησα με Xerapol.
Ούτε να το σκέφτεσαι, χειρότερα τα έκανε! έφυγε η επίστρωση και δε καθάρισε .
Πήρα μια αλοιφή της 3Μ και με 3000 γυαλόχαρτο κάτι έγινε!
Αν θες, όμως το ψάχνεις για το ταχύμετρο σε καινούριο ίζως βρεις σε εξουσιοδοτημένο, αλλά θα κοστίζει 50 γιούρος!

gefr
02/05/2012, 17:21
Σε $ 373 και $437 το στροφόμετρο και το ταχύμετρο αντίστοιχα, κομπλέ. Μόνο το τζαμάκι δεν πουλιέται από ότι γνωρίζω. Μόνο στο CJdesigns.
Γειά χαρά.

orion
03/05/2012, 00:31
Ντουκοχαρτο νουμερο 1500 καλο τριψιμο και μετα περασμα με αλοιφη για ξεθορμιασμα φαναριων, το αποτελεσμα ειναι αρκετα καλο.

trelokefaloitis
03/05/2012, 01:01
Thanks boys μολις εχω νεοτερα θα ενημερωσω..

chr1s_86
03/05/2012, 15:21
και μετα περασμα με αλοιφη για ξεθορμιασμα φαναριων,

Τι αλοιφή είναι αυτή; Κάνει και για ψιλές γρατσουνιές σε φανάρι;

gefr
03/05/2012, 15:25
Οι μπογιατζήδες αυτοκινήτων γιαλίζουν τη μπογιά με αλοιφές. Πρώτα χοντρή και μετά ψιλή. Ίσως και τρία είδη. Δεν έχω ακόμα καταλάβει αν αυτές τρίβουν τη μπογια ή γεμίζουν τις μικροανωμαλίες με κάποιο κερί, αλλά το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε στα αυτοκίνητα γύρω μας.

okourkoulos
03/05/2012, 15:42
Μάλλον εννοείτε αυτή της 3Μ που πουλάνε και στο Praktiker που μπάινει στο τρυπανι ή στο δίσκο.
Κάτι θα κάνει κι αυτή.

thalasinos
03/05/2012, 15:51
Δουλευω σε βιομηχανια λειαντικων και συγγεκριμενα παραγουμε σμυριδοπανα-γυαλοχαρτα και πολλα αλλα ειδη λειανσης!
Εγω θα σου προτεινα (επειδη η επιφανεια ειναι μικρη) να αγορασεις ντουκοχαρτο 3000 νερου σε σχημα στρογγυλο με διαμετρο αν θυμαμαι καλα στους 5 ποντους και ειναι με velcro απο την κατω πλευρα, ειναι στανταρ αυτα στην ιδια διασταση επειδη ειναι για συγγεκριμενη εργασια, τα στελνουμε ευρωπη που τα χρεισιμοποιουν στις αυτοκινητοβιομηχανιες και καθαριζουν τα ψεγαδια απο το χρωμα.

Αυριο θα ανεβασω φωτογραφιες για να εχεις μια εικονα,αν θες να δοκιμασεις και αν δεν βρης σε μαγαζια μπορω να σου στειλω μερικα να κανεις τη δουλεια σου. μονο τα μεταφορικα θα πληρωσεις.

gefr
03/05/2012, 20:49
Δουλευω σε βιομηχανια λειαντικων και συγγεκριμενα παραγουμε σμυριδοπανα-γυαλοχαρτα και πολλα αλλα ειδη λειανσης!
Εγω θα σου προτεινα (επειδη η επιφανεια ειναι μικρη) να αγορασεις ντουκοχαρτο 3000 νερου σε σχημα στρογγυλο με διαμετρο αν θυμαμαι καλα στους 5 ποντους και ειναι με velcro απο την κατω πλευρα, ειναι στανταρ αυτα στην ιδια διασταση επειδη ειναι για συγγεκριμενη εργασια, τα στελνουμε ευρωπη που τα χρεισιμοποιουν στις αυτοκινητοβιομηχανιες και καθαριζουν τα ψεγαδια απο το χρωμα.

Αυριο θα ανεβασω φωτογραφιες για να εχεις μια εικονα,αν θες να δοκιμασεις και αν δεν βρης σε μαγαζια μπορω να σου στειλω μερικα να κανεις τη δουλεια σου. μονο τα μεταφορικα θα πληρωσεις.

Ώπα, βγάλαμε λαγό. Για πές, για πές, πού μπορούμε να τα βρούμε στο Ελλάντα; Αθήνα, Θεσσαλονίκη, κανένα site με λίστα αντιπροσωπειών;
Για πές...

orion
04/05/2012, 00:10
Τι αλοιφή είναι αυτή; Κάνει και για ψιλές γρατσουνιές σε φανάρι;

Απ΄οτι μου ειπαν ναι, καλο τριψιμο και εχει αποτελεσμα.
10 ευρω εχει.

Shiatman
04/05/2012, 00:58
ευχαριστώ κι εγώ για τα κόλπα μάγγες, και το δικό μου είναι χάλια :wave2:

chr1s_86
04/05/2012, 13:07
Απ΄οτι μου ειπαν ναι, καλο τριψιμο και εχει αποτελεσμα.
10 ευρω εχει.

Από που την αγοράζουμε, πως τη ζητάμε ;

trelokefaloitis
04/05/2012, 15:43
Είχα το ίδιο πρόβλημα στο στροφόμετρό μου. Χρησιμοποίησα την xerapol (http://www.xerapol.de/english/index.htm) μετα απο τριψιμο με 1500αρι γυαλοχαρτο ντουκόχαρτο με νερο και το αποτελεσμα ειναι αρκετα ικανοποιητικο παντως :)

Εμενα απο τη αλλη που την ξαναεκανα χθες δεν μου εκανε απολυτως τπτ ρε γαμωτο..
Αφου την επλυνα και εριξα στα πλαστικα σπρει σιλικονης εριξα και λιγο στο κοντερ για δοκιμη
και για λιγο προστασια και δια μαγειας ελαμψε ο τοπος..
Εγινε ευδιακριτο το κοντερ και με το φως του ηλιου...
Αποοτι ρωτησα μετα ομως μου ειπαν οτι κανει κακο στο πλαστικο που ειναι κατασκευασμενο το κοντερ...εγω παντος ειδα διαφορ και χωρις τριψιμο...χαχχα

thalasinos
04/05/2012, 16:14
Ψαξε γι΄αυτα εδω, ειναι 3000 ντουκοχαρτο με Κοκκινο velcro απο την πισω πλευρα!
Το μαυρο το κοβεις στο μεγεθος που χρειαζεται,ειναι για να πιασει το velcro, ειναι αυτοκολητο, ΟΜΩΣ πρεπει να εχεις και το πολυεργαλειο για να το προσαρμοσεις, το σπρευ σιλικονης καλο ειναι ομως δεν εξαλοιφη την θαμπαδα, ειναι για καποιο χρονικο διαστημα!!


256799
256801
256800

gefr
08/05/2012, 18:22
Ωραίος ο νέος. Κάποιο κατάστημα που πουλάει τα προιόντα σας. Κάνε λίγο μάρκετινγκ στην εταιρεία σας και μετά ζήτα τους αμοιβή. Πές μας πού τα διαθέτετε.

vag950
16/03/2013, 00:06
Αν και κάπως καθυστερημένα. Αλοιφη xerapol. Κάνει θαύματα. Τα δικά μου τα έκανε καινουρια. Τήν έχει το motoraid και eBay.

Φιλικά Βαγγελης

vag950
16/03/2013, 00:12
Και για να είμαι πιο ακριβής πρώτα θέλει καλο τριψιμο με γυαλοχαρτα, διάφορα νούμερα απο χοντρό σε ψιλό, και μετά τριψιμο με πανί. Εγώ χρησιμοποίησα 400, 600, και 1000αρα γυαλοχαρτα μέχρι να φύγουν όλες οι χαρακιες και να θαμπωσει το πλαστικό. Μετά καλο τριψιμο με ένα πανι και γίνονται σαν καινουρια.

Θέλει υπομονή αλλά αξίζει.

Φιλικά Βαγγελης