PDA

View Full Version : Τοποθέτηση δείκτη βενζίνης σε παλιά μοτό



universalgr1
26/04/2012, 14:22
Μια ερωτησούλα.

Γίνεται σε μοτοσυκλέτα που δεν έχει δείκτη βενζίνης να τοποθετήσουμε;
Πιο συγκεκριμένα σε μοτοσυκλέτα που δεν έχει φλοτέρ στο ντεπόζιτο,σένσορα.. όπως π.χ. το BROS..

Kι αν γίνεται τι θα χρειαστεί να κάνω;

sniper
26/04/2012, 14:27
Να ανοίξεις μια τρύπα στο ρεζερβουάρ να βάλεις το φλοτέρ, να την στεγανοποιήσεις (μη τρέχουν οι βενζίνες - ακριβες κι εύφλεκτες) και να φτιάξεις/βάλεις στο τιμόνι κάπου το οργανάκι.

OldMan
26/04/2012, 14:32
Θα σου φύγει λίγο ο πάτος για να βρεις βολικό μέρος κοντά στο ρουμπινέτο της βενζίνης και περισσότερο για να ρυθμίσεις το φλοτέρ ώστε να δίνει σήμα λίγο πριν χρειαστεί να γυρίσεις ρεζέρβα..

universalgr1
26/04/2012, 14:38
Και μπορώ να βάλω οποιοδήποτε φλοτέρ από κάποια άλλη μοτό;

π.χ. κάπου έπεσα πάνω στο e-bay σε φλοτέρ από cb 400 (ναι μου έκανε εντύπωση καθώς τα cb δεν έχουν ούτε κι αυτά δείκτη βενζίνης..)

Μπορώ να το χρησιμοποιήσω; Το πιο απλό θα ήταν να πάρω από ένα innova που οδηγεί όργανο τύπου led bar (αναλογικής εξόδου), όμως το φλοτέρ στο παπί πάει στο πάνω μέρος..
Στο BROS θα πρέπει να μπει από κάτω..

:confused:

universalgr1
26/04/2012, 14:44
Θα σου φύγει λίγο ο πάτος για να βρεις βολικό μέρος κοντά στο ρουμπινέτο της βενζίνης και περισσότερο για να ρυθμίσεις το φλοτέρ ώστε να δίνει σήμα λίγο πριν χρειαστεί να γυρίσεις ρεζέρβα..


Αν αφήσω μόνιμα την επιλογή ρεζέρβα και απλά παίρνω ειδοποίηση από το οργανάκι, καλύπτομαι.

Όμως, δεν ξέρω αν οποιοδήποτε φλοτέρ θα δίνει την σωστή πληροφορία στο ντεπόζιτο του BROS.. :sick:

OldMan
26/04/2012, 14:45
Βάλτο ανάποδα αν δεν σε πειραζουν τα σημαδια στο τεπόζιτο...:p

Καλύτερα πάντως να βάλεις από κάποιο μηχανακι που έχει παρόμοιο τεπόζιτο με το δικό σου για να γλυτώσεις τα κοψε ραψε (αν είναι με μπρατσο..)


Υ.Γ.
Τα LED bars ΔΕΝ οδηγούνται από αναλογικό σήμα..

OldMan
26/04/2012, 14:48
Αν αφήσω μόνιμα την επιλογή ρεζέρβα και απλά παίρνω ειδοποίηση από το οργανάκι, καλύπτομαι.
Επειδή το οργανάκι (και γενικά το συστηματάκι) το κόβω αρκετά πατεντιάρικο, καλύτερα να το τσεκάρεις αρκετές φορές σε διαφορετικές συνθήκες πριν το εμπιστευτείς (και σπρώχνεις το μηχανάκι στην ανηφόρα)

universalgr1
26/04/2012, 15:04
Εγινε.. Σας ευχαριστω παιδες.
:beer:

georgio
26/04/2012, 15:08
[...]
π.χ. κάπου έπεσα πάνω στο e-bay σε φλοτέρ από cb 400 (ναι μου έκανε εντύπωση καθώς τα cb δεν έχουν ούτε κι αυτά δείκτη βενζίνης..)
[...]


Τα πρώτα δεν είχαν, μετά έβαλαν, από την προηγούμενη έκδοση του V-TEC και έπειτα νομίζω, δεν θυμάμαι τώρα αν ήταν R ή S το μοντέλο. Δες:
255825

Για την πατέντα δεν ξέρω να σου πω, αν βγάλεις καμιά άκρη πες μας! :D

Πάντως στο Bros από τη στιγμή που βλέπεις από την τάπα στεγνό τον "πάτο" έχεις κάτι λιγότερο από δύο λίτρα μέχρι τη ρεζέρβα, συν άλλα δύο τη ρεζέρβα.

universalgr1
26/04/2012, 15:15
Μαλιστα. Αυτο με το cb πραγματικα δεν το γνωριζα.

Ενταξει,δεν τιθεται θεμα να μην ξερω ποση βενζινη εχω,απλα κατα την ανακατασκευη,θελω να του βαλω και 1-2 ομορφα οργανακια +δεικτη βενζινης. Θα δω τι θα καταφερω.. Thanks.
:beer:

naked
29/04/2012, 22:04
cb 400 version R 1998 νομιζω,με το μασκακι και τις κοκκινες μπουζοπιπες
ειχε δεικτη βενζινης (οχι λαμπακι)