PDA

View Full Version : Διάρκεια ζωής κινητήρα μοτοσυκλέτας



nikos_abel
27/04/2012, 13:09
Δηλαδή, πόσο αντέχουνε και αυτοί οι κακόμοιροι;
Η απορία μου δημιουργήθηκε συγκρίνοντας τα διανυθέντα χλμ στις μηχανές που ψάχνω σε αγγελίες, σε σύγκριση με αντίστοιχες
στα αυτοκίνητα.
Έχω την αίσθηση πως ένα αυτοκίνητο 5ετίας με 100.000 χλμ αντιμετωπίζεται πολύ πιο ευνοικά
από μια αντίστοιχη μοτοσυκλέτα.
Έχει βάση το σκεπτικό μου, ή το μόνο που θα μείνει θα είναι το δούλεμα που θα φάω;

DrBig
27/04/2012, 13:13
ωχ!

STOYBI
27/04/2012, 13:20
Δηλαδή, πόσο αντέχουνε και αυτοί οι κακόμοιροι;
Η απορία μου δημιουργήθηκε συγκρίνοντας τα διανυθέντα χλμ στις μηχανές που ψάχνω σε αγγελίες, σε σύγκριση με αντίστοιχες
στα αυτοκίνητα.
Έχω την αίσθηση πως ένα αυτοκίνητο 5ετίας με 100.000 χλμ αντιμετωπίζεται πολύ πιο ευνοικά
από μια αντίστοιχη μοτοσυκλέτα.
Έχει βάση το σκεπτικό μου, ή το μόνο που θα μείνει θα είναι το δούλεμα που θα φάω;



Ενα φορτηγο παντως με 100.000 κμ θεωρειται εντελως κουτα !!!



:wave2:

DrBig
27/04/2012, 13:26
Δηλαδή, πόσο αντέχουνε και αυτοί οι κακόμοιροι;
Η απορία μου δημιουργήθηκε συγκρίνοντας τα διανυθέντα χλμ στις μηχανές που ψάχνω σε αγγελίες, σε σύγκριση με αντίστοιχες
στα αυτοκίνητα.
Έχω την αίσθηση πως ένα αυτοκίνητο 5ετίας με 100.000 χλμ αντιμετωπίζεται πολύ πιο ευνοικά
από μια αντίστοιχη μοτοσυκλέτα.
Έχει βάση το σκεπτικό μου, ή το μόνο που θα μείνει θα είναι το δούλεμα που θα φάω;

Δεν εκφραζεις καποιο 'σκεπτικο', οποτε η εννοεις αν ειναι σωστη η παρατηρηση σου, η θελεις να ρωτησεις αν οντως ισχυει και γιατι.

Το δουλεμα παντως αρχισε :lol:

sniper
27/04/2012, 13:27
Ενα φορτηγο παντως με 100.000 κμ θεωρειται εντελως κουτα !!!



:wave2:

Kι ένα ταξι με 100.000 χλμ μόλις έστρωσε.. Αλλά είναι Diesel.

MG-KTiNoS
27/04/2012, 13:28
Ολα τα μηχανάκια δεν είναι το ίδιο πράμα...

Άλλο ένα μοτο κρος 2Τ άλλο ένα FJr


Για ένα μοτέρ όμως παίζει πόλο και ΠΟΥ δουλευεί
(ώρες θερμ. κλπ)

kostaspetrou
27/04/2012, 13:30
Αν ο ιδιοκτήτης είναι σιδεροφάγος μπορέι να βγάλει νοκ άουτ φορτηγό σε 1 μήνα...
Αν πάλι είναι τυπικός και ξέρει να το δουλέψει μπορέι να κρατήσει και R6 για 120000χλμ

Η χρήση είναι το Α και το Ω.

McGyver
27/04/2012, 13:30
Για ΤΙ μοτοσικλέτα μιλάς όμως δε μας λες...

Άλλο ένα 1000άρι γερμανικό superbike, άλλο ένα βρετανικό τουριστάδικο τρικύλινδρο, άλλο ένα γιαπωνέζικο V52, άλλο τα KTM, άλλο τα Ducάτια...

chr1s_86
27/04/2012, 13:32
Και πως ορίζεται η διάρκεια ζωής; Όταν πέσει η συμπίεση και θέλει ελατήρια και τσιμουχάκια πχ ;

STOYBI
27/04/2012, 13:34
Kι ένα ταξι με 100.000 χλμ μόλις έστρωσε.. Αλλά είναι Diesel.

Ε κατσε να αναλυσουμε πρωτα γιατι θα αγοραζαμε μια μερσεντες με 100.000 κμ και οχι ενα....

fiat punto .....


Και αφου τα βρουμε......


Να αναλυσουμε την διαφορα των 100.000 κμ μιας bmw k με ενα gsxrrrrrrrrrrrrrr

Και αμα βγαλουμε ακρη ελα να σου πουλησω ενα exc 400 mont 00 με μολις 15.000 κμ....!!! :lol:

MG-KTiNoS
27/04/2012, 13:38
Ολα τα μηχανάκια δεν είναι το ίδιο πράμα...

Άλλο ένα μοτο κρος 2Τ άλλο ένα FJr


Για ένα μοτέρ όμως παίζει πόλο και ΠΟΥ δουλευεί
(ώρες θερμ. κλπ)



Εδώ να πούμε ότι έχει αλλάξει και η φιλοσοφία της βιομηχανίας.
Ενώ παλιά όλοι προσπαθούσαν να φτιάξουν προϊόντα που να αντέχουν στο χρόνο σήμερα το βλέπουν κάπως αλλιώς…

Προσιτή τιμή (όχι χαμηλή, μη γίνουμε και ρόμπα)
Μεγάλη εγγύηση (6 χρόνια πχ) μετά το πέρας της οποίας όμως έχουμε ολική κατάρρευση με αστρονομικό κόστος ανταλλακτικών.
(καταλάβατε χοντάκιδες :lol:?)

Άρα τα 100000χλμ μπορεί να μην πολλά για μια παλιά BMW ή Guzzi αλλά είναι πάρα πολλά για για καινούργια…

chr1s_86
27/04/2012, 13:42
Εδώ να πούμε ότι έχει αλλάξει και η φιλοσοφία της βιομηχανίας.
Ενώ παλιά όλοι προσπαθούσαν να φτιάξουν προϊόντα που να αντέχουν στο χρόνο σήμερα το βλέπουν κάπως αλλιώς…

Προσιτή τιμή (όχι χαμηλή, μη γίνουμε και ρόμπα)
Μεγάλη εγγύηση (6 χρόνια πχ) μετά το πέρας της οποίας όμως έχουμε ολική κατάρρευση με αστρονομικό κόστος ανταλλακτικών.
(καταλάβατε χοντάκιδες :lol:?)

Άρα τα 100000χλμ μπορεί να μην πολλά για μια παλιά BMW ή Guzzi αλλά είναι πάρα πολλά για για καινούργια…


Έχεις απόλυτο δίκιο... (Ισχύει και για μοτο και για αυτο κτλ)

Παλιότερα οι βιομηχανίες αυτές ήθελαν απλά να σου πουλήσουν τα οχήματα τους (και κρατούσαν πάνω από δεκαετίες). Τώρα θέλουν να σου τα πουλάνε κάθε 5 χρόνια !! :mad:

sapila racing
27/04/2012, 13:58
Εδώ να πούμε ότι έχει αλλάξει και η φιλοσοφία της βιομηχανίας.
Ενώ παλιά όλοι προσπαθούσαν να φτιάξουν προϊόντα που να αντέχουν στο χρόνο σήμερα το βλέπουν κάπως αλλιώς…

Προσιτή τιμή (όχι χαμηλή, μη γίνουμε και ρόμπα)
Μεγάλη εγγύηση (6 χρόνια πχ) μετά το πέρας της οποίας όμως έχουμε ολική κατάρρευση με αστρονομικό κόστος ανταλλακτικών.
(καταλάβατε χοντάκιδες :lol:?)

Άρα τα 100000χλμ μπορεί να μην πολλά για μια παλιά BMW ή Guzzi αλλά είναι πάρα πολλά για για καινούργια…

Σωτός εκτός από το κομμάτι για τους Hondaκηδες. ;)

H ιστορία έχει δείξει οτι τα μοτέρ Honda αντέχουν σίγουρα περισσότερο απο τα Guzzi. :p


CBR900RR του 97-98 με 120.000 χλμ δεν ειναι σπάνιο πράγμα, οπως φυσικά και Super Four με 10+ ιδιοκτήτες και 150.000 χλμ.

DrBig
27/04/2012, 14:06
Εδώ να πούμε ότι έχει αλλάξει και η φιλοσοφία της βιομηχανίας.
Ενώ παλιά όλοι προσπαθούσαν να φτιάξουν προϊόντα που να αντέχουν στο χρόνο σήμερα το βλέπουν κάπως αλλιώς…

Προσιτή τιμή (όχι χαμηλή, μη γίνουμε και ρόμπα)
Μεγάλη εγγύηση (6 χρόνια πχ) μετά το πέρας της οποίας όμως έχουμε ολική κατάρρευση με αστρονομικό κόστος ανταλλακτικών.
(καταλάβατε χοντάκιδες :lol:?)

Άρα τα 100000χλμ μπορεί να μην πολλά για μια παλιά BMW ή Guzzi αλλά είναι πάρα πολλά για για καινούργια…

Εγω διαφωνω σ'αυτο. Ποιο αυτοκινητο (βενζινοκινητο) της δεκαετιας του 60-70 (η και 80) μπορουσε να βγαλει 300,000 χμ χωρις να βγαλει βλαβη?

STOYBI
27/04/2012, 14:12
Σωτός εκτός από το κομμάτι για τους Hondaκηδες. ;)

H ιστορία έχει δείξει οτι τα μοτέρ Honda αντέχουν σίγουρα περισσότερο απο τα Guzzi. :p


CBR900RR του 97-98 με 120.000 χλμ δεν ειναι σπάνιο πράγμα, οπως φυσικά και Super Four με 10+ ιδιοκτήτες και 150.000 χλμ.



Σαπιλας..... τα δυο μηχανακια που αναφερεις μιλαμε οτι δεν χρειαστηκαν τιποτα ....

Μα τιποτα εκτος απο τα αναλωσιμα τους ...???

STOYBI
27/04/2012, 14:14
Εγω διαφωνω σ'αυτο. Ποιο αυτοκινητο (βενζινοκινητο) της δεκαετιας του 60-70 (η και 80) μπορουσε να βγαλει 300,000 χμ χωρις να βγαλει βλαβη?


Σχεδον κανενα.....!!!!


( Ειδικα αυτα με τους μαντεμενιους κινητηρες χρειαζοσουν μια καλη λακουβα με νερο και λιγα παραπανω χιλμ ωστε να κανουν κρακ με την μια !!! )

:wave2:

OldMan
27/04/2012, 14:14
ωχ!
Άσε τα επιφωνήματα και στείλτο κατά το δοκούν...!!!

Θα πρότεινα "Προβληματισμούς" γιατί ο VANDAS ασχολείται με ρολόγια χειρός, ο Τρούπης ετοιμάζεται να χυμάρει στην Κ1 και ο Πακετάνιος είναι λουλού του καναπέ..

DrBig
27/04/2012, 14:20
Άσε τα επιφωνήματα και στείλτο κατά το δοκούν...!!!

Θα πρότεινα "Προβληματισμούς" γιατί ο VANDAS ασχολείται με ρολόγια χειρός, ο Τρούπης ετοιμάζεται να χυμάρει στην Κ1 και ο Πακετάνιος είναι λουλού του καναπέ..

Aye aye Sir!

Επειδη το καφενειο ειναι κλειστο λογω ανακαινισης, και το παρον δεν μου φαινεται ακομα αρκουντως προβληματισμενο, καλως ηλθατε στα 'γενικα'. Οπως ειπε και ο αγωνιστης Σκαριμπας, 'Οι γενικοτητες σωζουν. Τα Συμπαντα...' :ninja:

Bowleno
27/04/2012, 14:25
Ρε άιντε πηγαίντε βόλτα λέμεεεεεε :a16::a16::a022::a022::a02::a02::a02:

GIXXERAKIAS
27/04/2012, 14:29
Εξαρτάται από τον οδηγό και τα σέρβις που του κάνει....

Μιλάμε για Ιταλικο σκούτερ 125 τετραχρονο με 93.000χιλαγορασμένο Σεπτέμβριο του 2003 και είναι μέχρι σήμερα στην κατοχή μου χωρίς να καίει σταγόνα λάδι και μοναδική επέμβαση στον κινητήρα λυσιμο κεφαλής λόγω χαμηλής συμπίεσης και δυσκολία εκκίνησης το πρωί (και μόνο μόλις έπαιρνε όλη μερα σκυλί μαύρο :P ) λόγω ραγισμένων βαλβίδων εξαγωγής.Αλλάχθηκαν και όλα είναι κομπλέ όπως ήταν καινούριο.:)

OldMan
27/04/2012, 14:30
Ειδικα αυτα με τους μαντεμενιους κινητηρες χρειαζοσουν μια καλη λακουβα με νερο και λιγα παραπανω χιλμ ωστε να κανουν κρακ με την μια !!!
Εσύ πρέπει να έχεις κόψει χταπόδι πολλαπλής (και μας το κρύβεις..) :D

MG-KTiNoS
27/04/2012, 14:36
Σωτός εκτός από το κομμάτι για τους Hondaκηδες. ;)

H ιστορία έχει δείξει οτι τα μοτέρ Honda αντέχουν σίγουρα περισσότερο απο τα Guzzi. :p


CBR900RR του 97-98 με 120.000 χλμ δεν ειναι σπάνιο πράγμα, οπως φυσικά και Super Four με 10+ ιδιοκτήτες και 150.000 χλμ.


Μην παίρνεις όρκο για τα γκούτσι...
;)

MG-KTiNoS
27/04/2012, 14:41
Εγω διαφωνω σ'αυτο. Ποιο αυτοκινητο (βενζινοκινητο) της δεκαετιας του 60-70 (η και 80) μπορουσε να βγαλει 300,000 χμ χωρις να βγαλει βλαβη?

Ξεχάσατε κάτι όμως
Όταν έβγαζε βλάβη ή το έφτιαχνες μόνος ή δεν ήταν και τόσο τρομερό.
Πχ έσπαζε το κρύσταλλο απ το φανάρι, δεν άλλαζες ΟΛΟ το φανάρι, υπήρχε ΜΟΝΟ το κρύσταλλο κλπ κλπ
Αυτό σας έλεγα και παραπάνω χωρίς βλάβες για 5 6 χρόνια και μετά μπραφ και πέταμα.
Έχω δει αμάξι παλιό με 1 000 000χλμ εσείς έχετε δει καινούργιο με τόσα?
Όχι
Γιατί?
Γιατί απλά δε συμφέρει να το φτιάξεις.

STOYBI
27/04/2012, 14:43
Εσύ πρέπει να έχεις κόψει χταπόδι πολλαπλής (και μας το κρύβεις..) :D


Και οχι μονο.......:evil:

( opel record του 71 )



:wave2:

OldMan
27/04/2012, 14:46
Έχω δει αμάξι παλιό με 1 000 000χλμ εσείς έχετε δει καινούργιο με τόσα?
Όχι
Γιατί?

Γιατί δεν έχει προλάβει να τα κάνει ..

Και όταν τα κάνει θα θεωρείται παλιό..

Υ.Γ.
Εγώ στο είπα Μπίγκουλα, στείλτο Προβληματισμούς γιατί αρχίσαμε την Καντιανή λογική..

sapila racing
27/04/2012, 14:48
Μην παίρνεις όρκο για τα γκούτσι...
;)

Από τα Guzzi που ξερω, που ειναι ολα 25+ χρονων βέβαια, δεν νομίζω να εχει περάσει κανένα τις 120.000 χλμ μονο με λαδια βαλβολίνες μπουζί και βαλβίδες.
Oλο και κατι χρειάζονται. Και ξερω αρκετά. ;)
Βεβαια οι περισσότερες βλάβες ηταν χαζές λόγω ανυπαρξιας Quality Control, αλλά το βλεπουμε καθαρα αντικειμενικά χωρίς συναισθηματισμούς το θέμα.
Honda αντίθετα υπάρχουν πολλές χιλιάδες μηχανάκια πανω από 25 χρονών που κυκλοφορούν ακόμα και σήμερα καθημερινά με παρα πολλά χιλιόμετρα στην πλάτη τους και με συντήρηση επιεικώς της πλάκας.

Τωρα για τα καινούρια Guzzi δεν ξέρω, αλλά μαλλον χειρότερα θα είναι. :bawl:

nikos_abel
27/04/2012, 16:33
ωχ!

Τι μλκς :lol:

mikes
27/04/2012, 16:53
Εγω διαφωνω σ'αυτο. Ποιο αυτοκινητο (βενζινοκινητο) της δεκαετιας του 60-70 (η και 80) μπορουσε να βγαλει 300,000 χμ χωρις να βγαλει βλαβη?



:wave2::wave2::wave2:


255966

DrBig
27/04/2012, 16:59
:wave2::wave2::wave2:
255966

:)

Οκ υπαρχει ενα! Σημερα εχουμε πολλα!

MG-KTiNoS
27/04/2012, 17:19
Τωρα για τα καινούρια Guzzi δεν ξέρω, αλλά μαλλον χειρότερα θα είναι. :bawl:

α ούτε εγώ, το δικό μου είναι παλίο (σχεδόν)
:D

SVX
27/04/2012, 17:25
να πω κατι κι εγω????

ο Ελληναρας που θελει η μπαταρια να κραταει 10 χρονια και τα λαστιχα 25.000 χιλιομετρα, μολις δει μηχανη με 45.οοο στο κοντερ την θεωρει τελειωμενη απο μοτερ

:cool:

guzzistas
27/04/2012, 21:47
Τωρα για τα καινούρια Guzzi δεν ξέρω, αλλά μαλλον χειρότερα θα είναι. :bawl:

Μην ορκίζεσαι... αυτή τη στιγμή υπάρχουν αρκετά 2004+ μοντέλα (BREVA 850, breva 750) που πλησιάζουν τα 100.000 χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα, εκτός από τα σέρβις στην ώρα τους...

H Guzzi δίνει στα μοτέρ της 300,000 χλμ. το λιγότερο... μη ξεχνάμε ότι είναι και το ιδανικότερο v90 από θέμα ψύξης.

Acacius
28/04/2012, 02:19
Μην ορκίζεσαι... αυτή τη στιγμή υπάρχουν αρκετά 2004+ μοντέλα (BREVA 850, breva 750) που πλησιάζουν τα 100.000 χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα, εκτός από τα σέρβις στην ώρα τους...
Υπάρχουν κι άλλα που μέσα στο πρώτο εξάμηνο σε έχουν κάνει να βλαστημήσεις το Mandello και το πουλί του, βγάζοντας ανόητα μικροπροβλήματα που ναι μεν επιδιορθώνονται σχετικά εύκολα, αλλά σε ξενερώνουν.

Σημείωση: Το.... θύμα πάντως μετά τη Breva πήρε Norge κι αυτό λέει κάτι. Το ότι κι εγώ γούσταρα πολύ τη breva παρά τα κουσούρια της, επίσης.

melowolem
28/04/2012, 03:49
:)

Οκ υπαρχει ενα! Σημερα εχουμε πολλα!

και αλλο ενα
256006
256007
256008

corolla ke35 75'
δευτερο καντραν με 180.000χλμ
το πρωτο δεν ξερω με ποσα ηταν

melowolem
28/04/2012, 03:51
λεσ τωρα που θα ξανανακατασκευαστει να το βαλω στο ανακατασκευες του εδω φορουμ:D:D:D:D:D:D

irinia
28/04/2012, 05:26
ΚΟΡΟΛΑ ΚΑΙ ΤΣΕΡΥ, ΤΟΓΙΟΤΑ ΚΑΙ ΝΤΑΤΣΟΥΝ..............ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ 70-80



Μοτέρ άθραυστα,ραπτομηχανές.
Πετούσες τά πάντα καί τό μοτεράκι δούλευε άσταμάτητα μέ λίγο λαδάκι στό κάρτερ.
Τό ίδιο καί στά μηχανάκια παρότι πιό πολύστροφα.
Έδωσα κάποτε ένα Γιαμάχα Σέγκα τού 80 καί άκόμα τό βλέπω νά κυκλοφοράει
30 χρόνια μετά περνώντας μέ έκείνο τό χαρακτηριστικό σφύριγμα..!!
Δυστυχώς όμως ή λογική σήμερα δέ θά μπορούσε νά είναι παρά τού FAST FOOD,
όπως σέ όλα τά πράμματα στή ζωή μας.
Καί ένώ τότε γιά νά κατακτήσεις τήν άγορά θά έπρεπε νά άνταποκρίνεσαι στίς έννοιες
άξιόπιστο,άθραυστο,άθάνατο κ.λ.π......
σήμερα πλέον ένδιαφέρει τό .................
μούρη,φιγούρα,κ.λ.π....
Μιά κατάσταση πού πιστεύω έντεχνα δημιούργησαν οί βιομηχανίες τών πάντων καί
όχι μόνο τών αύτοκινήτων καί μοτό,εύλογο γιατί καί διότι...!!!
ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΚΕΡΔΟΣ............Η ΑΡΠΑ ΚΟΛΑ.............κ.λ.π....
Πού νά πουλήσω έγώ άν έσύ κρατάς αύτοκίνητο 25 καί 30 χρόνια..??
Πόλεμος ξανά δέ γίνεται νά τό πάμε άπό τήν άρχή,όπότε δώσε πράμμα μιάς χρήσεως...!!
Συνδεδεμένο άμεσα τό θέμα μας μέ τήν κρίση πού περνάμε.
Μεταφέροντας οί άπληστοι τήν παραγωγή άπό τήν Εύρώπη στή Νοτιοανατολική Άσία
έπί τό πλείστον ,καί μή κρατώντας τίς ίσορροπίες ΓΑΜΗΣΑΝ τήν άγοραστική δύναμη
τού Εύρωπαίου πολίτη μέ άποτέλεσμα νά έμφανίζονται τώρα σάν θεοί πού θά προσφέρουν
ξανά έργασία στήν παραπαίουσα Εύρώπη άλλά μέ άμοιβές άνταγωνιστικές τής Άσίας.
Όνειρεύονται δηλαδή νά ξαναστήσουν τήν Εύρώπη είδικά τή Δυτική λεγόμενη γιατί
άπό Άνατολική μεριά έτσι κι άλλιώς έρχεται μαυρίλα καί πείνα έλέω τών φανταστικών
καθεστώτων όπου σού έδιναν ένα πιάτο φαί ζεστό νερό καί ύπνο καί σού έλεγαν δούλευε
μέχρι νά πεθάνεις καί άφού δέν είσαι στό κόμμα δέ χρειάζεσαι αύτοκίνητο έχουμε
ώραίες συγκοινωνίες,ΜΕ..........
ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΙΝΑΣ....!!!
Πρός τό παρόν είναι σέ καλό δρόμο.
ΜΑΣ ΠΗΔΑΝΕ...........ΚΑΙ ΤΟ ΦΧΑΡΙΣΤΙΟΜΑΣΤΕ....!!

ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ
ΕΜΠΡΟΣ ΞΑΝΑ ΣΤΙΣ ΚΑΛΠΕΙΣ............
ΑΜΝΗΜΟΝΑ ΛΑΕ,
ΚΑΙ ΔΩΣΕ ΞΑΝΑ ΤΗ ΛΑΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ ΣΟΥ:lol:
ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΠΗΔΑΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΥΛΑ....!!!

ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΠΟΤΕ....??

AUFGEBRACHT
28/04/2012, 08:22
Look no further...
256009

devil's animal
28/04/2012, 08:44
Look no further...
256009

ο πατερας μου ειχε μια για πανω απο 20 χρονια και ειχε την ιδια αποψη με σενα...











μετα απο 1 χρονο στα χερια μου αλλαξε αποψη και πηρε μια ιδια μεταχειρισμενη που μου απαγορεψε μεχρι και να την κοιταω...
:tooth::tooth::tooth::tooth:

AUFGEBRACHT
28/04/2012, 08:48
ο πατερας μου ειχε μια για πανω απο 20 χρονια και ειχε την ιδια αποψη με σενα...


O δικός μου την έχει ακόμα, αγορασμένη το '82 και δουλεύει ακόμα...

SoulGR
28/04/2012, 08:52
Από τα Guzzi που ξερω, που ειναι ολα 25+ χρονων βέβαια, δεν νομίζω να εχει περάσει κανένα τις 120.000 χλμ μονο με λαδια βαλβολίνες μπουζί και βαλβίδες.
Oλο και κατι χρειάζονται. Και ξερω αρκετά. ;)
Βεβαια οι περισσότερες βλάβες ηταν χαζές λόγω ανυπαρξιας Quality Control, αλλά το βλεπουμε καθαρα αντικειμενικά χωρίς συναισθηματισμούς το θέμα.
Honda αντίθετα υπάρχουν πολλές χιλιάδες μηχανάκια πανω από 25 χρονών που κυκλοφορούν ακόμα και σήμερα καθημερινά με παρα πολλά χιλιόμετρα στην πλάτη τους και με συντήρηση επιεικώς της πλάκας.

Τωρα για τα καινούρια Guzzi δεν ξέρω, αλλά μαλλον χειρότερα θα είναι. :bawl:

έχω ένα brosακι 24 με 66 κ πάνω και μου είχαν πει ότι έχει αλλάξει καντράν και ακόμα κελαηδάει

επίσης ένα bmw 320 του 01 με 220 κ και δεν έχει ζητήσει τίποτα ακόμα εκτός απ τα σέρβις του

devil's animal
28/04/2012, 08:56
O δικός μου την έχει ακόμα, αγορασμένη το '82 και δουλεύει ακόμα...

ακριβως τοτε την ειχε παρει και εμενα. το θυμαμαι γιατι ειναι η χρονολογια της γεννησης μου...

mixalakis
28/04/2012, 09:09
Ο νονός μου είχε citroen DS που είχε κάνει 800.000 χλμ σε 22 χρόνια με ελάχιστα προβλήματα (κινητήρα γιατί με την ανάρτηση είχε περισσότερα)! Βέβαια την πρόσεχε σαν τα μάτια του! Μιλάμε αρρώστια!

Βασικό ερώτημα που πρέπει να απαντηθεί είναι πότε θεωρούμε ότι τελείωσε ένας κινητήρας;
Φαντάζομαι ότι αν ραγίσει το μπλοκ όλοι συμφωνούμε ότι ο κινητήρας αυτός πέθανε.
Αλλά αν θέλει ελατήρια, εκκεντροφόρους, μπιέλες κτλ; Τότε τι θεωρούμε;
Με άλλα λόγια κινητήρα θεωρούμε το μπλοκ ή και όλα τα υπόλοιπα "αναλώσιμα";

Η καδένα π.χ.είναι κάτι που είναι πιθανό να θέλει αλλαγή συχνά. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με τα ελατήρια ή τις φλάντζες.
Βέβαια αν ένας κινητήρας χρειαστεί όλα τα αναλώσιμά του μαζί, μάλλον είναι τελειωμένος!:lol:

Προσωπικά εκτιμώ ότι ένας κινητήρας είναι τελειωμένος, πέρα από την περίπτωση που πάθει σοβαρή ζημιά το μπλοκ, όταν αρχίσει και ζητάει συνέχεια πράγματα.
Αν όμως κάνεις ρεκτιφιέ, αλλάξεις πιστόνια, μπιέλες, εκκεντροφόρους, στρόφαλους, βαλβίδες κτλ, τότε στην πράξη δεν είναι σαν να έχεις καινούργιο κινητήρα;

dmf
28/04/2012, 12:10
Η Toyota πάντως ακόμα και σήμερα δίνει εγγύση 6 χρόνια, ή 180.000Km.
Αυτό κάτι λέει για τους κινητήρες τους.
Δεν νομίζω να γίνεται κάτι αντίστοιχο σε οποιαδήποτε εταιρεία μοτοσυκλετών.

teogtp
28/04/2012, 12:39
Η Toyota πάντως ακόμα και σήμερα δίνει εγγύση 6 χρόνια, ή 180.000Km.
Αυτό κάτι λέει για τους κινητήρες τους.
Δεν νομίζω να γίνεται κάτι αντίστοιχο σε οποιαδήποτε εταιρεία μοτοσυκλετών.

Συγνωμη αλλα το μαρκετινγκ των εταιριων δεν μου λεει απολυτως τιποτα.Εξαλου τα 6 χρονια εγγυηση τα εχει προπληρωσει ο αγοραστης αφου ειναι ενσωματωμενα μεσα στην τιμη του προοιοντος.
Οσο για την αξιοπιστια των κινητηρων τους απλα θα αναφερω οτι εχουν δει τα ματακια μου ουκ ολιγα VVTI ανοιγμενα σαν μαρουλια καθως και Tsport 18αρια που τα καπακια πηγαιναν φυστικοστραγαλο.

spurosk
28/04/2012, 12:42
ειχα αυτην την αντιπαραθεση πριν ενα χρονο,
ειχε παρει ενας γνωστος μου ενα polo 1,4 2001 με 60000 κm και εγω το
freewind 2002 με 29000km και αρχισε το παρτυ μου ελεγε πηρες
δεκαετιας μοτο και ειναι ετσι και ειναι αλλιως και του ελεγα και εσυ πηρες
δεκαετιας αυτοκινητο γιατι το μοτο ειναι παλιο με 30,000 κμ και το αυτοκινητο
σου δεν ειναι με 60,000 με την ιδια θεωρια???Αποτελεσμα για να μην κουραζω
το freewind εκτος απ τα αναλωσιμα και 39,000κμ να μην εχει ζητησει
τιποτα και το αυτοκινητο απο τοσα που του εβγαλε σε 13,000κμ το εβαλε παλι για πουλημα..
αποψη μου οι μοτο με σεβασμο και οχι σκισιμο περνανε ανετα τα 120,000 κμ..

Gi_4ce
28/04/2012, 12:50
Kawasaki 636R 05, (του αδερφου μου) 75000 χλμ απροβλημάτιστα!
Suzuki gsr 600 07 (δικο μου) 67000 χλμ απροβλημάτιστα!
Africa Twin (δικο μου) 102000 χλμ απροβληματιστα (συμφωνα και με τον προηγουμενο ιδιοκτήτη)

ΑΛΛΑ

Αμα πω για το BMW ή το Nexus 500 που είχα, τα 50000 χλμ ειναι όριο ζωής...

Οπότε ενια ανάλογα το μοτέρ.

akis_trevor
28/04/2012, 13:25
να πω για τα toyota...corolla του 99' η στρογγυλοφαναρη,με 250.000 χλμ ζορισμενη,ο πατερας μου δεν το προσεχει,καποτε δουλευε σε εργοταξιο και κοπαναγε απο κατω,ετσι τρυπησε και τον καταλυτη,πιτσιρικας εγω το ανοιγα αρκετα,εκτος απο κατι φουσκες στο μεσα μερος των τροχων,δεν θυμαμαι να εχει βγαλει προβλημα...και περυσι που ανοιξαμε το καπακι του κινητηρα(σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω γιατι,αλλα ηταν σε σερβις,οχι βλαβη),ολα μεσα ηταν πεντακαθαρα.το ιδιο ειπε και ο μηχανικος-φιλος που το ειδε.βγαζει αλλα τοσα το μοτερ...

RaGe_Raptor
28/04/2012, 15:10
superbike με 35.000χλμ και πάνω απλά δεν πωλείται....κι όμως αν το συντηρείς σωστά και δεν το στροφάρεις κρύο έχει προσδόκιμο ζωής πάνω από 150.000χλμ...για ιαπωνικό μιλάω από αυτά έχω εμπειρία...

Anubis
28/04/2012, 15:22
Εξαρτάται από τον οδηγό και τα σέρβις που του κάνει....

Μιλάμε για Ιταλικο σκούτερ 125 τετραχρονο με 93.000χιλαγορασμένο Σεπτέμβριο του 2003 και είναι μέχρι σήμερα στην κατοχή μου χωρίς να καίει σταγόνα λάδι και μοναδική επέμβαση στον κινητήρα λυσιμο κεφαλής λόγω χαμηλής συμπίεσης και δυσκολία εκκίνησης το πρωί (και μόνο μόλις έπαιρνε όλη μερα σκυλί μαύρο :P ) λόγω ραγισμένων βαλβίδων εξαγωγής.Αλλάχθηκαν και όλα είναι κομπλέ όπως ήταν καινούριο.:)

Ακριβως!Ρε συ το ιδιο εχουμε?Hexagon 125 του 2000 με περιπου 55.000 χιλιομετρα ειναι σαν καινουριο!Εκτος της φθορας αναλλωσιμων φυσικα και οπτικων θεματων!Φιλος με X8 2008 μεου τηλεφωνεις πολυ συχνα και παω και τον μαζευω!Αλλα ειναι μαο μαο στην χρηση!!!

GIXXERAKIAS
30/04/2012, 08:11
Ακριβως!Ρε συ το ιδιο εχουμε?Hexagon 125 του 2000 με περιπου 55.000 χιλιομετρα ειναι σαν καινουριο!Εκτος της φθορας αναλλωσιμων φυσικα και οπτικων θεματων!Φιλος με X8 2008 μεου τηλεφωνεις πολυ συχνα και παω και τον μαζευω!Αλλα ειναι μαο μαο στην χρηση!!!
To Runner 125vx έχω και ξέχασα να αναφέρω ότι η κεφαλή λύθηκε στις 92.000χιλ για τις βαλβίδες που ανέφερα.Μέχρι τότε όλα κομπλέ! :)

(εκτός ανορθωτή,2 μπαταρίες σε 9 χρόνια και πολλαπλασιαστή που θεωρούνται αναλώσιμα.;))

DoctoR_k6
30/04/2012, 10:39
Gsxr 1000 K6...78500 χλμ!!
Ακομα να αλλαξω δισκους...(Μονο λαστιχα κλπ κλπ)
Με καλη συντηρηση ολα κρατουνται!!
120000 χλμ για πλακα!Αν αναλογιστειτε κ το ευρος στροφων μηπως θα πρεπε να θεωρουμε
τους κινητηρες αυτοκινητων χειροτερους??:confused:

pektis
30/04/2012, 11:34
Εχω φτασει τις 111.000χλμ. απροβληματιστα σε suzuki gsf 600! Πιστευω πως με την σωστη συντηρηση δεν υπαρχουν προβληματα...:winka:

ΧΟΥΦΤΑΛ
30/04/2012, 12:10
Το ΑFRICA μου εχει 128000χλμ (πρωτο χερι εγω)εκτος απο μια επισκευη στο καρμπυρατερ και αλλαγη αντλιας, δεν εχει ζητησει τιποτα....Βεβαια τα service ευλαβικα το πρωι ζεσταμα οχι ''σπασιμο''
Φτου μη το ματιασω και σκορπισει.....

teogtp
30/04/2012, 12:10
Θεωρητικως μιλωντας παντα,οι κινητηρες των μοτο εναντι των αυτοκινητων εχουν μειωμενη διαρκεια ζωης λογω αυξημενου οριου στροφων,μεχρι που η HONDA αρχισε να φτιαχνει τετρακυλινδρα!:D.Επι της πραξης δε,εχω δει κατι σουπες απο τις αυτοκινητοβιομηχανιες.......αλλο πραγμα.....και μην ακουσω τιποτα για CBR.Απλα οπως ειπε και ενας φιλος μου "...δεν καιει ρε μ@λ@κ@ λαδι το μηχανακι....το χρησιμοποιει....":lol:

Εχετλαίος
30/04/2012, 12:15
Yπάρχει ένας τύπος στο Αγγλικό TDM club που είχα γνωρίσει από κοντά το 2003 στη Σητεία (που είχε κατέβει εκδομή) και είχε (τότε) 250Κ χλμ στο μηχανάκι του (TDM 850 1994).
Αν βρω χρόνο θα τον ψάξω να δω αν το έχει ακόμα (σίγουρα θα το έχει! ).

pektis
30/04/2012, 12:24
Yπάρχει ένας τύπος στο Αγγλικό TDM club που είχα γνωρίσει από κοντά το 2003 στη Σητεία (που είχε κατέβει εκδομή) και είχε (τότε) 250Κ χλμ στο μηχανάκι του (TDM 850 1994).
Αν βρω χρόνο θα τον ψάξω να δω αν το έχει ακόμα (σίγουρα θα το έχει! ).

Τωρα μη μου πεις οτι σε αυτα τα χλμ. δεν καιει λαδι το tdm!:confused:

sniper
30/04/2012, 12:26
Yπάρχει ένας τύπος στο Αγγλικό TDM club που είχα γνωρίσει από κοντά το 2003 στη Σητεία (που είχε κατέβει εκδομή) και είχε (τότε) 250Κ χλμ στο μηχανάκι του (TDM 850 1994).
Αν βρω χρόνο θα τον ψάξω να δω αν το έχει ακόμα (σίγουρα θα το έχει! ).

Παίζει να είναι ο μοναδικός στον κόσμο με τόσα χλμ στο συγκεκριμένο τριμπ@υρδελ@.

Anetheron
30/04/2012, 12:48
Aprilia Strada με 50.000χλμ και συνεχιζουμε...

chr1s_86
30/04/2012, 13:13
http://www.youtube.com/watch?v=gs8I8fYNNG0 :smokin:

LOUKILOUK
30/04/2012, 14:26
Μια μηχανή (ή και αυτοκίνητο) με σοβαρή συντήρηση, χωρίς να δουλευει συνέχεια στο όριο (αλλά που και που να τα χώνει...),παρκαρισμένο σε κλειστό γκαράζ, πλύσιμο(ΝΑΙ πλύσιμο...), και πολλά μακρυνά ταξίδια σε λίγα χρόνια είναι δυνατό να βγάλει πολύ περισσότερα χλμ από ότι ένα ίδιο χωρίς όλα, ή έστω κάποια, από αυτά τα χαρακτηριστικά. Θεωρώ ότι τα 150-200.000 χλμ δεν είναι κάτι απίθανο...
Πολλά οχήματα ακινητοποιούνται επίσης λόγω προβλημάτων σε περιφειακά συστήματα και όχι τον κινητήρα...
Κατά την γνώμη μου ένα κινητήρας "πεθαίνει" όταν δεν επισκευάζετε φυσικά ή όταν το κόστος επισκευής του υπερβαίνει το κόστος αγοράς ενός άλλου με λίγα σχετικά χλμ...

georgio
30/04/2012, 17:47
http://www.youtube.com/watch?v=gs8I8fYNNG0 :smokin:

Το μόνο λάθος που βλέπω είναι που έχουν βάλει μόνο πέντε ψηφία στο χιλιομετρητή. ;)

MG-KTiNoS
01/05/2012, 16:47
Παίζει να είναι ο μοναδικός στον κόσμο με τόσα χλμ στο συγκεκριμένο τριμπ@υρδελ@.

Δεν νομίζω Τάκη…

Ο Ουλίσε από το ΤΔΜ Ιτάλια είχε 350000χλμ με το τριμπούρδελο (αλλά είχα κάνει και ένα ρεκτιφιέ κάπου ενδιάμεσα)

Lista με τα τριμπούρδελα (υπάρχει και Ελληνική αλλά όχι ΤΟΣΟ εντυπωσιακή)

- Ulysse (850 '98) 316.500 - pensionata; ancora cammina, ora è a 319.000
- Trailmax (900 '02) 222.222
- Muscolino (900 '03) 160.200
- iz4dja (900 aprile'05) 158.112
- AlesssandroR (900 02) 150.054 (in continua evoluzione)
- Klw (900 '04-'09) 148.750 (finali)
- Andy (850 '99) 135.000
- BroggSt (900 '03) 130.803 (finali)
- Lance (900 '04-'06) 126.000 (finali)
- Piero850 (850 '99) 118.400
- Silvano (850 '99) 118.100
- GiaNpy (900 '03) 118.000
- Pluto (900 '02) 117.800 (finali)
- Piero850 (850 '99) 110.380
- Peregol (850 '01 ) 110.350
- Macs (900 '02) 110.000
- Scatto75 (900 '03) 108.000
- Nimraa1 (900 '04) 104.500
- AlexTDM (850 '02) 103.700
- Ape (900 '02) 103.600 (solo svago-no lavoro )
- NicoTDM (900 '03) 101.800 (finali)
- Crauto (900 '04) 100.500
- Ste (900 '05) 100.000
- Mastrotitta guidot (900 '02) 99.000
- Robin (900 '02) 96.500
- Husul (850 '01) 93.700
- Il Principe (900 '02) 93.500
- Borouma (900 '02) 92.300
- Speedy Gonzales (850 1) 91.700
- Prock (900) 88.888
- Bigman (900 ) 88.800 (finali)
- EnzoTDM (900 '03) 88.000
- Muscolino (850) 88.000
- Pluto reloaded (900 '02) 87.000
- Mastro Yoda (900 '05) 86.500
- Rino74 (900 '02) 86.000
- Cioci (900 '02) 85.500
- Deddu68 (900 '02) 82.528
- RickyD (850 '99) 82.100
- Andy (900 '03) 82.000
- Djalmao (900 '05) 81.600
- Kryss (900 '02) 80.500
- KTiNoS (900) 80.300
- Tuonoblu (850 '99) 80.200
- Jonnijio 900 2003 79000
- Paro (900 '02) 78.000
- alessandroc (900 '03) 77.900
- Ernungo (900 '02) 76.000
- Paolo_yamanero (900 '03) 75.700 (finali)
- Puggingileice (900 '02) 74.500
- Giancarlo (900) 74.500 (finali)
- Kini (900 '05) 73.500 (Finali)
- Luciano "il nonno" (850) 72.500 (finali)
- pit2 72.000
- DKD70 (900 '03) 71.000
- Scandar (900 '04) 70.200
- dariomasseria (900) 70.000
- Ani86 (900) 70.000 (finali)
- BornToBeRider (850 '97) 70.000
- LGM (850 '00) 70.000
- FlavioRoma (850 '00) 68.571
- silente (900 '03) 66.800
- Max770 (900 '04) 65.500
- robytdm (900 LaGrisa '02) 65.000 (finali)
- Cilindro (850 99/06) 65.000
- Va-lentino (900 03) 64.780 (finali)
- Fabio54 (900 '07) 64.000 (in progress)
- AleSkaz (900 '04) 63.100 (finali)
- Djalmao (900 '05) 62.800
- Claverc1959 (900 '03) 61.000
- Gattomatto (900 '02) 61.000
- Al Galoppo (900 '04) 60.100
- miccio1978 (850 '00) 60.000
- MarcucciVale (850 02') 59.000 (finali)
- Gioero (850 01') 59.000
- Puggingileice (850 '95) 58.000
- Indeciso (900 '02) 58.000
- Roberto63(850 '99) 58.000
- Freeblue (900 '06) 57.500
- Luciano (850 '98) 57.100
- Onzio (900) 57.000
- Fredèl (900 '02) 57.000
- EnzoTDM (850 '96 - '03) 53.500
- Bozzo1974 (900 '05) 53.000
- givitime (900 06/2006) 52.800 (finali)
- Raven (900 '04) 51.200

yiannis172
01/05/2012, 17:08
Συγνωμη αλλα το μαρκετινγκ των εταιριων δεν μου λεει απολυτως τιποτα.Εξαλου τα 6 χρονια εγγυηση τα εχει προπληρωσει ο αγοραστης αφου ειναι ενσωματωμενα μεσα στην τιμη του προοιοντος.
Οσο για την αξιοπιστια των κινητηρων τους απλα θα αναφερω οτι εχουν δει τα ματακια μου ουκ ολιγα VVTI ανοιγμενα σαν μαρουλια καθως και Tsport 18αρια που τα καπακια πηγαιναν φυστικοστραγαλο.


Συμφωνω για το πρωτο αλλα ειμαι καθετα αντιθετος για το δευτερο.Το οτι ειναι αξιοπιστα δεν σημαινει οτι ειναι και αθραυστα...μηπως το οτι ειδες ουκ ολιγα vvti ανοιγμενα ειναι επειδη τα παρατηρησες ως την εξαιρεση και οχι τον κανονα (που σε αλλα μοτερ ειναι ο κανονας); Και οσο για τα T-sport,εδω εχουμε να κανουμε με ενα εντελως αλλης φιλοσοφιας κινητηρα,τσιτωμενο να αποδιδει τα μεγιστα και φορεμενο σε αμαξια που απευθυνονταν σε θερμοαιμους...αυτα και και μονο τα δυο δεδομενα αρκουν για να την ''ακουσουν'',οσο αξιοπιστα και να ειναι...

nikos_abel
01/05/2012, 17:55
Ρε παιδιά, επειδή βλέπω το μισό κοσμάκη στις αγγελίες να έχει ως 25.000 χλμ τα μηχανάκια του, ας είναι και 10ετίας ρώτησα, πάλι πλακωθήκατε; :lol:

teogtp
01/05/2012, 23:49
Συμφωνω για το πρωτο αλλα ειμαι καθετα αντιθετος για το δευτερο.Το οτι ειναι αξιοπιστα δεν σημαινει οτι ειναι και αθραυστα...μηπως το οτι ειδες ουκ ολιγα vvti ανοιγμενα ειναι επειδη τα παρατηρησες ως την εξαιρεση και οχι τον κανονα (που σε αλλα μοτερ ειναι ο κανονας); Και οσο για τα T-sport,εδω εχουμε να κανουμε με ενα εντελως αλλης φιλοσοφιας κινητηρα,τσιτωμενο να αποδιδει τα μεγιστα και φορεμενο σε αμαξια που απευθυνονταν σε θερμοαιμους...αυτα και και μονο τα δυο δεδομενα αρκουν για να την ''ακουσουν'',οσο αξιοπιστα και να ειναι...
Συγνωμη αλλα αξιοπιστια δεν ειναι κατι που θεωρειτε αθραυστο?:confused:Μου πουλας ενα σπορ οχημα και πρεπει εκ των προτερων να το θεωρω ζημιαρικο?Μου θυμιζει την απαντηση της Suzuki για τα κομμενα πλαισια.
Δηλαδη η Χοντα με το VTI απο τυχη της εκατσε η μαγια στο μοτερ?Ξερω VTI με πανω απο 250000χιλ.και συνεχιζουν να "γαζωνουν"

yiannis172
02/05/2012, 00:36
''Αθραυστο'' κυριολεκτικα,δεν ειναι τιποτα... ;) δεν μπορεις να απαιτεις απο ενα κινητηρα να αποδιδει 107 ατμοσφαιρικους ιππους στο λιτρο,να τον κοφτιαζεις κρυο,με ελλιπη συντηρηση και καθημερινη χρηση και παρολαυτα να ειναι απροβληματιστος....και πες μου πως ειναι πανω απο ενα-δυο (και αυτα αμφιβολο) σε αριθμο,τα t-sport μοτερ που εβγαλαν καποια σοβαρη βλαβη και δεν ειχαν υποστει κατι ή ενα συνδυασμο αυτων που ανεφερα παραπανω...

υ.γ. δεν εχω καν toyota :wave2:

yiannis172
02/05/2012, 00:40
Και οσον αφορα τα Honda με βρισκεις συμφωνο,ναι...το μοτερ του Celica ειναι διαμαντι αλλα το Honda ειναι απλα καλυτερο και σε βελτιωση και σε αξιοπιστια...αλλα μη ξεχνας και ποσα Vti εχουν παει για πεταμα και ειναι λογικο γιατι υποκεινται σε υπερβολικα σκληρη χρηση,αυτος ειναι ο προορισμος τους.

dimzan
02/05/2012, 13:31
ο κινητηρας του t-sport ηταν απλα γελοιος. Προσπαθησαν να βγαλουν εναν ανταγωνιστικο 1800αρη ατμοσφαιρικο για να ανταγωνιστους τον κινητηρα του integra Και εκαναν μια τρυπα στο νερο.

Βεβαια η toyota εκανε μεγαλη πατατα και με τον απλο 1800αρη που φορουσαν τα mr2 , και ειχε προβληματα με τα ελατηρια στα πιστονια (λαδια συμπιεση κλπ).

Σαφως και προτιμω τους ιαπωνες ομως εκει ειναι χαρακτηριστικο παραδειγμα πως τους ξεφυγε. Η honda εχει μακραν το καλυτερο quality control , αλλα και την καλυτερη τεχνογνωσια-τεχνολογια στα πολυστροφα μοτερ. Γι αυτο και οι κινητηρες των Integra του 94 φοριουνται ακομα και σημερα σαν μετατροπες χωρις να εχουν ανοιχτει. Πρεπει να δειτε δυναμομετρησεις και μετρησεις συμπιεσης απο vti με 200.000+ χλμ στην πλατη τους να παθετε πλακα.

teogtp
02/05/2012, 15:43
Ρε παιδιά, επειδή βλέπω το μισό κοσμάκη στις αγγελίες να έχει ως 25.000 χλμ τα μηχανάκια του, ας είναι και 10ετίας ρώτησα, πάλι πλακωθήκατε; :lol:

Το 25αρι αλλιως καθετε στο ματι και αλλιως 125000χιλ.Οταν τα οχηματα ειναι για "σπρωξιμο" ξαφνικα ξανανιωνουν,ειδικα οταν περνανε σε χερια εμπορων.:)

nikos_abel
02/05/2012, 16:29
Το 25αρι αλλιως καθετε στο ματι και αλλιως 125000χιλ.Οταν τα οχηματα ειναι για "σπρωξιμο" ξαφνικα ξανανιωνουν,ειδικα οταν περνανε σε χερια εμπορων.:)

Χαίρω πολύ, Τραμπάκουλας. Ναι βρε μάτια μου, αλλά κοίτα ένα π.χ

Toyota corrola 2003 - 2006 (http://www.car.gr/classifieds/cars/?engine_size-from=%3E1400&engine_size-to=%3C1600&make=248&model=798&offer_type=sale&or=d&registration-from=%3E2004&registration-to=%3C2006&so=mi)

και

Suzuki V-Strom 2004-2006 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?make=242&offer_type=sale&or=d&registration-from=%3E2004&registration-to=%3C2006&so=mi&variant=v+strom)

Δες 2 κλασσικά μοντέλα από 2004 ως 2006 και κοίτα τα χλμ. Σίγουρα σε μ.ο. οι μηχανές θα κάνουν λιγότερα, κατανοητό αυτό, αλλά μη τρελαθούμε κι όλας!!!!!

npat
02/05/2012, 16:58
Χαίρω πολύ, Τραμπάκουλας. Ναι βρε μάτια μου, αλλά κοίτα ένα π.χ

Toyota corrola 2003 - 2006 (http://www.car.gr/classifieds/cars/?engine_size-from=%3E1400&engine_size-to=%3C1600&make=248&model=798&offer_type=sale&or=d®istration-from=%3E2004®istration-to=%3C2006&so=mi)

και

Suzuki V-Strom 2004-2006 (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?make=242&offer_type=sale&or=d®istration-from=%3E2004®istration-to=%3C2006&so=mi&variant=v+strom)

Δες 2 κλασσικά μοντέλα από 2004 ως 2006 και κοίτα τα χλμ. Σίγουρα σε μ.ο. οι μηχανές θα κάνουν λιγότερα, κατανοητό αυτό, αλλά μη τρελαθούμε κι όλας!!!!!

Μηχανάκι 8ετίας με 80000 χλμ περίπου (10000 χλμ το χρόνο) δεν είναι καθόλου παράλογο... Οι περισσότεροι, εξάλλου, τα έχουν για μέσα στην πόλη και για κοντινές διαδρομές και πολλοί τα χρησιμοποιούν μονάχα μερικούς μήνες το χρόνο... Τι σε παραξενεύει?