PDA

View Full Version : Καίει πολύ το άτιμο MT-03 2008 και να ήταν μόνο αυτό...



GKnewsted
27/04/2012, 14:20
Γειά σε όλους όσους κάνουν έστω τον κόπο να διαβάσουν το θέμα
και πολλά ευχαριστώ σε όσους απαντήσουν κιόλας!!! - προκαταβολικά

Έχω ένα MT-03 '08 στο οποίο δεν έχω πειράξει τίποτα απολύτως.
Το βασικό μου πρόβλημα έιναι πως καταπίνει τη βενζίνη...Μιλάμε για 15L ανά 130 - 150 χλμ!!!
Στις χαμηλές μου κάνει μπουκώματα και χοροπηδάει λίγο ενώ κάνει ένα μπουπ-μπουπ από την εξάτμιση τύπου σκασίματος
(δεν ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα).Δεν τρέχει βενζίνη από κάπου πάντως.

Επίσης το νιώθω να ζεσταίνεται αρκέτα - όχι μόνο στα αριστερά που βρίσκεται η εξάτμιση - ενώ σε απότομο φρενάρισμα με ταυτόχρονο
κατέβασμα και λίγο δεξί καρπό για να στροφάρει το μοτερ... μου σβήνει!!!

Όλες οι ιδέες αποδεκτές...
Και πάλι ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

DrBig
27/04/2012, 14:25
Γειά σε όλους όσους κάνουν έστω τον κόπο να διαβάσουν το θέμα
και πολλά ευχαριστώ σε όσους απαντήσουν κιόλας!!! - προκαταβολικά

Έχω ένα MT-03 '08 στο οποίο δεν έχω πειράξει τίποτα απολύτως.
Το βασικό μου πρόβλημα έιναι πως καταπίνει τη βενζίνη...Μιλάμε για 15L ανά 130 - 150 χλμ!!!
Στις χαμηλές μου κάνει μπουκώματα και χοροπηδάει λίγο ενώ κάνει ένα μπουπ-μπουπ από την εξάτμιση τύπου σκασίματος
(δεν ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα).Δεν τρέχει βενζίνη από κάπου πάντως.

Επίσης το νιώθω να ζεσταίνεται αρκέτα - όχι μόνο στα αριστερά που βρίσκεται η εξάτμιση - ενώ σε απότομο φρενάρισμα με ταυτόχρονο
κατέβασμα και λίγο δεξί καρπό για να στροφάρει το μοτερ... μου σβήνει!!!

Όλες οι ιδέες αποδεκτές...
Και πάλι ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

TPS?
Κανας αλλος σενσορας του ψεκασμου?
Βγαζει κανα error code?

OldMan
27/04/2012, 14:33
Πακετάνιεεεεεεεε...!!!

Που'σαι μαμω το φελέκι μου ..??

Πελάτης...!!!

GKnewsted
27/04/2012, 14:55
TPS?
Κανας αλλος σενσορας του ψεκασμου?
Βγαζει κανα error code?

TPS - δεν νομίζω γιατί σε ανοίγματα ανταποκρίνεται μια χαρά...
άλλος - για ζιγκλέρ σκεφτόμουν - υπερτροφοδοσία - αλλά θα είχα δείγματα βενζίνης ή/και μαυρίλες στην εξάτμιση
Error Code - Τίποτα!!!

SVX
27/04/2012, 14:59
TPS - δεν νομίζω γιατί σε ανοίγματα ανταποκρίνεται μια χαρά...
άλλος - για ζιγκλέρ σκεφτόμουν - υπερτροφοδοσία - αλλά θα είχα δείγματα βενζίνης ή/και μαυρίλες στην εξάτμιση
Error Code - Τίποτα!!!


το φιλτρο το εβγαλες να το ελεγξεις?

εξατμισεις ειναι εργοστασιακες?

λες καιει 15-17 λιτρα στα 100χλμ? ή 15-17 ευρώ στα 100χλμ?

OldMan
27/04/2012, 15:02
για ζιγκλέρ σκεφτόμουν - υπερτροφοδοσία
Περίεργες σκέψεις κάνεις, εφόσον είπες ότι δεν πείραξες τίποτε..

Τα ζιγκλέρ συνήθως βουλώνουν - δεν νομίζω να ανοίγει η διάμετρός τους λόγω φθοράς...

GKnewsted
27/04/2012, 15:07
το φιλτρο το εβγαλες να το ελεγξεις?

εξατμισεις ειναι εργοστασιακες? ---> ναι

λες καιει 15-17 λιτρα στα 100χλμ? ή 15-17 ευρώ στα 100χλμ? ---> 15 Λίτρα

εξατμισεις ειναι εργοστασιακες? ---> ναι ---> 15 Λίτρα

GKnewsted
27/04/2012, 15:09
Περίεργες σκέψεις κάνεις, εφόσον είπες ότι δεν πείραξες τίποτε..

Τα ζιγκλέρ συνήθως βουλώνουν - δεν νομίζω να ανοίγει η διάμετρός τους λόγω φθοράς...

Σε κάποιο service ίσως κάτι δεν πήγε καλά... - η εγχείρηση πέτυχε, ο ασθενής απεβίωσε -
Πάντα σε εξουσιοδοτημένο Yamaha!!!

kachius
27/04/2012, 15:09
λες καιει 15-17 λιτρα στα 100χλμ? ή 15-17 ευρώ στα 100χλμ?

10lt/100km λέει περίπου.
Μήπως το ανοίγεις συνέχεια?! Γιατί σε τέτοια περίπτωση ίσως καίει κανονικά


Επεξεργασία: ά! 15 λες,
μπα, δεν είσαι καλά . . .

OldMan
27/04/2012, 15:12
Πάντα σε εξουσιοδοτημένο Yamaha!!!
Το ίδιο λεγαν και πολλοί κάτοχοι XT660 (φοράτε το ίδιο μοτέρ νομίζω..)

Και ξανασκέψου το TPS...!!!

GKnewsted
27/04/2012, 15:16
Το ίδιο λεγαν και πολλοί κάτοχοι XT660 (φοράτε το ίδιο μοτέρ νομίζω..)

Και ξανασκέψου το TPS...!!!

Το ίδιο μοτερ είναι με λιγάκι διαφορετική ρύθμιση...
Θα το δω με το συνεργείο TPS.. Ευχαριστώ πολύ!

byron
27/04/2012, 15:24
Το ίδιο μοτερ είναι με λιγάκι διαφορετική ρύθμιση...
Θα το δω με το συνεργείο TPS.. Ευχαριστώ πολύ!

Θεωρητικά το ΤΡS αφορούσε τα πρώτα μοντέλα ΧΤΧ/R και πρέπει να έχει επιδιορθωθεί στη χρονιά σου, αλλά σίγουρα κάτι δεν πάει καλά. Ακόμα και τα 10lt/100 που αναφέρθηκε παραπάνω είναι πολύ υψηλή κατανάλωση για το συγκεκριμένο μοτέρ.

typhoon
28/04/2012, 03:40
Για δοκίμασε κάποια στιγμή, βγάλε το μπουζί να δείς τι παίζει(χρώμα κατάσταση). Τα σβησίματα (τσαφ) και τα μπαπ μπουπ απο την εξάτμιση είναι "φυσιολογικά" για τον εν λόγω κινητήρα (α ρε Yamaha...)
Μια καυσανάλυση πιστευω θα σου πεί πολλά.
Πάντως θα το πώ κι ας είναι αστείο, έχε το νου σου μήπως σου την κλέβουνε με κάποιο τρόπο την βενζίνη(καλά ντε μη βαράτε!!!!)

devil's animal
28/04/2012, 08:25
απο αποδοση εισαι οκ?
για τσεκαρε λιγο και το μιγμα σου με την καυσαναλυση που ειπε ο συναδελφος...περα απο tps...κανε και μια δυναμομετρηση...
:beer:

BLACKGAS
28/04/2012, 09:12
10LT/100 KM μέσα στην πόλη με άνοιξε-κλείσε κλπ δεν είναι τραγικό.
Επίσης αν μετράς την κατανάλωση μόλις ανάβει λαμπάκι υπολόγισε ότι η ρεζέρβα είναι γύρω στα 3lt - αν θυμάμαι καλά.
Οπότε με 15άρι ρεζερβουάρ σου βγάζει 150km με 12lt (8/100) και είναι ΟΚ.

πυξιδας990
28/04/2012, 09:22
κατι τετοια εκανε και ενα χτ660 εδω κατω παλια και μολις το φυσαρανε ο ψεκασμος ηταν αλλου για αλλου:wave2:

rem660
28/04/2012, 14:52
Πάντα τόσο σου έκαιγε;
Το δικό μου XT660-R με το ίδιο μοτέρ καίει 7,5 - 8 LT/100KM εντός πόλης με πολύ ήρεμη οδήγηση.
Και βέβαια είναι πολύ.
Αυτό έγινε μετά την αλλαγή του TPS, πριν το αλλάξω έκαιγε 5 LT/100KM στις ίδιες συνθήκες.
Το έχω ψάξει πολύ, δεν γίνεται τίποτα. Το ξεχνάω γιατί είναι το μόνο πρόβλημα που έχει το μηχανάκι.
Αν βρείς κάποια λύση, ενημέρωσε και μας.

GKnewsted
03/05/2012, 08:05
Μπουζί δεν έχει πρόβλημα... είναι σχεδόν σαν καινούργιο. Αυτό που λες για τη βενζίνη (να μου την κλέβουν) το έχω σκεφτεί γιατί κάτι scooter στο τετράγωνο τα έχουν ριμάξει!!!
Βέβαια δεν μπορώ να σκεφτώ από που μπορεί να μου πάρουν αφού η τάπα ασφαλίζει με κλειδί και δεν έχω δείγματα προσπάθειας "χεριού"!
Από σωλινάκι χλωμό το βλέπω - σιγά μην το έβαζε στη θέση του ο "μάστορας" - θα είχα αφήσει ρυάκι 100 οκτανίων...
Για Ψεκασμό και TPS θα το πάω!!!

αιγαιοπλόος
03/05/2012, 11:21
10 λίτρα στα 100 χλμ. είναι υπερβολική κατανάλωση για ένα μονοκύλινδρο (και σχετικά ελαφρύ) μηχανάκι, έστω κι αν μιλάμε για εντός πόλης.

Μήπως έχεις υψηλό ρελαντί;

GKnewsted
03/05/2012, 12:52
10 λίτρα στα 100 χλμ. είναι υπερβολική κατανάλωση για ένα μονοκύλινδρο (και σχετικά ελαφρύ) μηχανάκι, έστω κι αν μιλάμε για εντός πόλης.

Μήπως έχεις υψηλό ρελαντί;

Νομίζω πως είναι σε φυσιολογικά επίπεδα 1500 - 1600.
Καλά δεν είναι???

Giorgos19
03/05/2012, 13:00
Μπουζί δεν έχει πρόβλημα... είναι σχεδόν σαν καινούργιο. Αυτό που λες για τη βενζίνη (να μου την κλέβουν) το έχω σκεφτεί γιατί κάτι scooter στο τετράγωνο τα έχουν ριμάξει!!!
Βέβαια δεν μπορώ να σκεφτώ από που μπορεί να μου πάρουν αφού η τάπα ασφαλίζει με κλειδί και δεν έχω δείγματα προσπάθειας "χεριού"!
Από σωλινάκι χλωμό το βλέπω - σιγά μην το έβαζε στη θέση του ο "μάστορας" - θα είχα αφήσει ρυάκι 100 οκτανίων...
Για Ψεκασμό και TPS θα το πάω!!!

Για αυτό με το σωληνάκι, μην παίρνεις και όρκο! Σε εμένα που είχε συμβεί αρκετά παλιότερα (σε KLR 250) δεν είχα καταλάβει τίποτα, μέχρι που τους έπιασα επ'αυτοφώρω.

Antwnis
08/05/2012, 13:04
Φαντάζομαι να το έχεις πάει ήδη το μηχανάκι σου στο συνεργείο και να έχει λυθει το πρόβλημα σου.
Απλά ήθελα να σου παραθέσω ότι στο xtz tenere 660 του 93 που έχω, με 85.000 σχεδον χιλιομετρα και με remus, φιλτρο DNA και μεγαλύτερο ζιγκλέρ στο καρμπυρατερ η κατανάλωση στην πόλη (με νορμάλ οδήγηση) είναι περίπου στα 7,5 λιτρα / 100 χλμ.
Όπως αντιλαμβάνεσαι σε αντίστοιιχο ψεκαστό κινητήρα πολύ πιο καινούργιο τα 10 λίτρα που αναφέρεις είναι ένδειξη προβλήματος.

mpampis200
09/05/2012, 11:36
για το ρελαντι μπορεις να κοιταξεις το Manual ή να ρωτησεις στο συνεργειο. παντως κοιτα το tps γιατι παρομοια συμπτωματα υπερβολικης καταναλωσης και σβησιματα ειχαν πολλα fazer του 04'-05' και εγινε ανακληση και αλλαζες το tps με νεο βελτιωμενο δωρεαν.

daddy78
09/05/2012, 12:58
Είσαι σίγουρος οτι δεν έχει error code? Σου έχει πέσει ποτε με το μοτερ εν λειτουργία?

Ακου τι έχει παίξει στο παρελθόν στο δικό μου ΧΤ660-R.

Εαν πέσει με το μοτερ εν λειτουργία, ο εγκέφαλος αντιλαμβάνεται πτώση και μεταβάλλει το αβανς της ανάφλεξης ωστε να "μπουκώσει" και να σβήσει μόνο του. Ταυτόχρονα γράφει error code (bike down) το οποίο και σβήνεται πολύ εύκολα.

Τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι ακριβώς αυτά που έιχα και εγώ μέχρι και που πήγα για σερβις και μου το βρήκε ο μηχανικός (ο οποίος μου είπε και τα παραπάνω). Με το που έσβησε το error code η απόδοση και η κατανάλωση επέστρεψαν στα κανονικά επιπεδα (κατανάλωση ~180-190 /10λ με φίλτρα και PC).