PDA

View Full Version : adventure vs super enduro



DrBig
28/04/2012, 10:36
βρε παιδια.....να μην ευλογουμε τα γενια μας..
καλως-κακως το se σταματησε να παραγεται απο τη ktm,οπως και το he απο την bmw για το λογο οτι δεν ειχαν λογο υπαρξης!;)
αναμφισβητητα ειναι πανεμορφη μοτοσυκλετα ειδικα αν της προσθεσεις powerparts απο αμερικη αλλα ως εδω..
οσο αφορα τη συμπεριφορα της στο χωμα εχει κατηγορηθει για ασαφεια του μπροστινου....εχετε δει σε κανενα μεγαλο αγωνα να τρεχει κανενα se?

ας μη το συγκρινουμε λοιπον με την επερχομενη ρουκετα της ktm!!!

To SE δεν ειναι μηχανη για αυτον που το παιρνει και το αφηνει ως εχει, εκτος αν το εχει αποκλειστικα για ερημο. Θελει δυο πραγματακια:

1) Ραλλυ φαιρινγκ 800ευ
2) revalving στα πηρουνια με το shim stack του adv-R 80ευ
3) Προαιρετικα τρομπα απο adv και δισκο 320mm για φρεναρισμα εντο στο δρομο.

Μετα παει το κωλο του, ουτε ασαφειες του μπροστινου ουτε τιποτα. Το μονο ουσιαστικο που χανει σε σχεση με το ADV ειναι στο ταξιδι διπλος (που δεν κανει) λογω μηκους σελλας. Επιπλεον, εχει πολυ ευκολοτερα σερβις. Στο δρομο προφανως και το adv εχει το πανω χερι σε ευσταθεια, αλλα αυτο εχει να κανει:

1) με το πισω τροχο που στο SE ειναι 2.5ρης ενω στο 990 4.25. Η διαφορα ειναι αντιληπτη μετα τα 150 και σε γρηγορες αλλαγες διευθυνσης. Στην εθνικη μια απο τα ιδια. Στο χωμα η διαφορα υπερ του SE ειναι αναλογη με την διαφορα υπερ του 990 στο δρομο.

2) με το οτι το SE εχει οξυτερη καστερ και μικροτερο ιχνος απο το ADV. Τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα αυτου ειναι γνωστα.

Τα δυο αυτα εχουν σαν αποτελεσμα (με συνδοιασμο το αρκετα μικροτερο βαρος του SE) το SE να ειναι πολυ πιο γρηγορο στις αντιδρασεις του απο το ADV. Αλλοι προτιμουν ετσι, αλλοι γιουβετσι. Εγω ειμαι με το γιουβετσι!

Στους πιο χωματινους κατοχους ADV απο σας θα προτεινα να δοκιμασετε 2.5 και 1.85 στεφανια πισω/μπρος. Η διαφορα δεν ειναι τραγικη στο δρομο, αλλα ειναι τραγικη στο χωμα και θα τελειωσει και το θεμα στραβωματα.

spyro
28/04/2012, 10:45
το SE ήταν τέλειο για της φλαταδούρες της Αμερικής και της Αυστραλίας. that's it.

δεν εχει λογο ύπαρξης στις Ελλάδας το terrain. Για αυτο και εσυ το έκανες αποκλειστικά δρόμου ;)

DrBig
28/04/2012, 10:53
το SE ήταν τέλειο για της φλαταδούρες της Αμερικής και της Αυστραλίας. that's it.

δεν εχει λογο ύπαρξης στις Ελλάδας το terrain. Για αυτο και εσυ το έκανες αποκλειστικά δρόμου ;)

Τι τοκανα λεει?:confused:

DrBig
28/04/2012, 10:57
Και γιατι το ADV εχει νοημα στο ελληνικο τερρεν, ενω το SE δεν εχει?
Δηλαδη ειναι σα να λες το GS εχει νοημα στο ελλαντα, ενω το 990 δεν εχει.
Μας κουφανες πρωινιατικα!

DrBig
28/04/2012, 10:58
.....

spyro
28/04/2012, 11:31
Τι τοκανα λεει?:confused:

α το ξανάφερες πάλι στα λογικά του? :p καλά οκ, πάω πάσο. σε είχα αφήσει σε αυτο:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=115739&highlight=advrider


Και γιατι το ADV εχει νοημα στο ελληνικο τερρεν, ενω το SE δεν εχει?
Δηλαδη ειναι σα να λες το GS εχει νοημα στο ελλαντα, ενω το 990 δεν εχει.
Μας κουφανες πρωινιατικα!

το GS γιατι το μπερδεύεις.

προφανώς και έχει νόημα το 990 για το Ελλάντα. Ένεκα του πραγματικού 50-50% χαρακτήρα του που άλλο δεν έχει. Το κρίνουμε αυτονομα. δε χρειάζεται σύγκριση.

Γιατί για να φτάσουμε στη Βουλγάρα (εκεί που τριγυρνάει ο Σωτήρης σήμερα :cry: ) πρέπει να διανύσουμε και μια Εθνική. όταν φτάσουμε με το καλό τότε πάμε κανονικά την εκδρομική μας βόλτα μέσα στο χωμάτινο οδόστρωμα. Δε ζητάει τίποτα παραπανώ. Ακόμα και με τα μαμα λάστιχα το κάνει. Και την Εθνική και το χωμάτινο. Και δικάβαλο και φορτωμένο. Και μα λάχει και πίστα μπαινει με τα μαμα λάστιχα. Και βγαίνοντας απο τη πίστα έρχεσαι απο το βουνό. στο σπίτι σου. Με τα ίδια λάστιχα.

τι κάθομαι και γράφω τώρα τα ίδια και τα ίδια αφου τα ξερεις καλύτερα απο μένα. :cool:

το SE δεν έχει λόγο ύπαρξης πέραν των απέραντων χωμάτινων ευθειών των 2 Ηπείρων που προανέφερα.

Gi_4ce
28/04/2012, 12:53
Εγω στην πιο πανω φωτογραφία βλεπω ενα SE που γινεται adve...

Δεν επαιρνες ενα adve με τη μια?

DrBig
28/04/2012, 13:44
Εγω στην πιο πανω φωτογραφία βλεπω ενα SE που γινεται adve...

Δεν επαιρνες ενα adve με τη μια?

Ο βασικοι λογοι που αρχικα πηρα το SE (χωρις καν να το εχω οδηγησει, ενω ειχα οδηγησει αρκετα το ADV) ειναι γιατι
1) δεν ηθελα να λυνω το μισο μηχανακι για να κανω σερβις
2) ηθελα καινουργιο με καρμπυρατερ και το 09 που το πηρα δεν επαιζε καινουργιο 950Α
3) το θεωρησα (και αποδειχτηκε οτι εχω δικιο) οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να κανω πρακτικο το SE απο το να 'ελαφρωσω' το A.

Στην πορεια πηρα το φαιρινγκ (+3 κιλα) και του εφτιαξα κι ενα ζευγαρι δρομισιους τροχους για το χειμωνα. Για τους τροχους το μετανοιωσα γιατι παρ'ολο που εχει πολυ ενδιαφερουσα αισθηση στο δρομο με 19/17, τελικα μου ειναι πιο διασκεδαστικη η οριτζιναλ αισθηση του υπερμεγεθους εντουρο. Αυτο που δεν συνειδητοποιουν (και ισως δικαιολογημενα) οσοι δεν το εχουν οδηγησει, ειναι οτι ως εχει, χανει πολυ λιγο απο τις 'ανεσεις' του ADV σε ταξιδι, με εξαιρεση το ταξιδι διπλος που εκει υπολειπεται σημαντικα.

Οποτε για να καταληξω, μπορεις να δεις το ποτηρι η μισο-αδειο, η μισο-γεματο. Για την χρηση, την πρακτικοτητα και πανω απ'ολα την κ@υλα που μου δινει το SE, σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα ADV. Χωρις βεβαια να λεω οτι δεν ειναι γαματο μηχανημα το ADV.

DrBig
28/04/2012, 14:08
α το ξανάφερες πάλι στα λογικά του? :p καλά οκ, πάω πάσο. σε είχα αφήσει σε αυτο:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=115739&highlight=advrider



το GS γιατι το μπερδεύεις.

προφανώς και έχει νόημα το 990 για το Ελλάντα. Ένεκα του πραγματικού 50-50% χαρακτήρα του που άλλο δεν έχει. Το κρίνουμε αυτονομα. δε χρειάζεται σύγκριση.

Γιατί για να φτάσουμε στη Βουλγάρα (εκεί που τριγυρνάει ο Σωτήρης σήμερα :cry: ) πρέπει να διανύσουμε και μια Εθνική. όταν φτάσουμε με το καλό τότε πάμε κανονικά την εκδρομική μας βόλτα μέσα στο χωμάτινο οδόστρωμα. Δε ζητάει τίποτα παραπανώ. Ακόμα και με τα μαμα λάστιχα το κάνει. Και την Εθνική και το χωμάτινο. Και δικάβαλο και φορτωμένο. Και μα λάχει και πίστα μπαινει με τα μαμα λάστιχα. Και βγαίνοντας απο τη πίστα έρχεσαι απο το βουνό. στο σπίτι σου. Με τα ίδια λάστιχα.

τι κάθομαι και γράφω τώρα τα ίδια και τα ίδια αφου τα ξερεις καλύτερα απο μένα. :cool:

το SE δεν έχει λόγο ύπαρξης πέραν των απέραντων χωμάτινων ευθειών των 2 Ηπείρων που προανέφερα.

Ολα τα μηχανακια τα κανουν ολα με συμβιβασμους. Εξαρταται ποιοι συμβιβασμοι σ'αρεσουν και ποιοι οχι. Επετρεψε μου να πω οτι φανταζεσαι πραγματα για το SE που δεν ισχυουν. Ισως αν ειχες περισσοτερη οδηγικη και συμβιωτικη εμπειρια μαζι του να αλλαζες γνωμη.

GhostDog
28/04/2012, 18:12
Στους πιο χωματινους κατοχους ADV απο σας θα προτεινα να δοκιμασετε 2.5 και 1.85 στεφανια πισω/μπρος. Η διαφορα δεν ειναι τραγικη στο δρομο, αλλα ειναι τραγικη στο χωμα και θα τελειωσει και το θεμα στραβωματα.

Βασικά επειδή αυτό το θέμα στραβώματα έχει καταντήσει κούραση :cry: μέχρι τι διαστάσεις λάστιχα πέρνει σε αυτές τις ζάντες; και το SE νομίζω φοράει τέτοιες απ' τη μάνα του, ποιοτικά είναι εφάμιλες με τις aftermarket;

DrBig
28/04/2012, 18:51
Βασικά επειδή αυτό το θέμα στραβώματα έχει καταντήσει κούραση :cry: μέχρι τι διαστάσεις λάστιχα πέρνει σε αυτές τις ζάντες; και το SE νομίζω φοράει τέτοιες απ' τη μάνα του, ποιοτικά είναι εφάμιλες με τις aftermarket;

Το SE φοραει DID dirtstar 2.5 πισω 1.85 μπρος και ποιοτικα θεωρουνται κρεμ ντε λα κρεμ. Οι αμερικανοι τις θεωρουν καλλιτερες απο excel στις ιδιες διαστασεις, αλλα μη κολλας σ'αυτο. Αμφοτερες ειναι πολυ καλες. Σημειωτεον, οτι τα στεφανια του 690R εχουν DID σε ιδιες διαστασεις αλλα διαφορετικα part number και εικαζεται οτι ειναι αλλων προδιαγραφων.

Διαστασεις ελαστικων παιρνουν απο 120 μεχρι 150. Μαμα το SE φοραει 140/80.
150 δεν εχει νοημα να βαλεις, εκτος κι αν σου βρισκεται και τα 120 και 130 θα τα φαει το θηριο σε μια βολτα. Εγω χρησιμοποιω 140/80 sahara και μου βγαζει περιπου 6-8000κμ αναλογα πως και που το παω. Καταπληκτικο λαστιχο και πολυ καλλιτερο απο το scorpion στις ιδιες διαστασεις. Μπροστα χρησιμοποιω anakee2 που επισης με εχει καταπληξει (καμια σχεση η χαραξη του με το anakee σε 19 διασταση).

Το κακο του πισω ειναι οτι δεν εχει safety bead που σημαινει οτι αν σε πιασει λαστιχο, το λαστιχο εφυγε απο τη ζαντα σε χρονο dt. Το καλο βεβαια, ειναι οτι το βγαζεις και σε χρονο dt αν χρειαστει για να αλλαξεις σαμπρελα, και για αυτον τον λογο ακριβως δεν εχει.

Υπαρχει και η λυση excel 18/3.5 αλλα μονο σε ατρυπητο και οχι απο ελλαδα. Αν το βρεις αξιζει ως πολυ καλος συμβιβασμος μεταξυ του στρηταδικου 4.25 και του χωματινου 2.5

marios8
28/04/2012, 18:51
To SE δεν ειναι μηχανη για αυτον που το παιρνει και το αφηνει ως εχει, εκτος αν το εχει αποκλειστικα για ερημο. Θελει δυο πραγματακια:

1) Ραλλυ φαιρινγκ 800ευ
2) revalving στα πηρουνια με το shim stack του adv-R 80ευ
3) Προαιρετικα τρομπα απο adv και δισκο 320mm για φρεναρισμα εντο στο δρομο.


Δηλαδή δίνεις 15 χιλιάρικα για μηχανή και πρέπει να δώσεις και άλλα για να γίνει λειτουργικό ????

Υγ. Δες καλύτερα την τιμή στο revalving . Τα 80 Ε δεν είναι λογική τιμή .

DrBig
29/04/2012, 00:42
Δηλαδή δίνεις 15 χιλιάρικα για μηχανή και πρέπει να δώσεις και άλλα για να γίνει λειτουργικό ????

Υγ. Δες καλύτερα την τιμή στο revalving . Τα 80 Ε δεν είναι λογική τιμή .

1) Δεν εδωσα 15 χιλιαρικα, εδωσα πολυ λιγοτερα απο οτι αν Θα επερνα ADV ακομα και με τα πραγματα που του εβαλα.
Και πριν λειτουργικο ηταν, επερνε μπρος, πηγαινε, εσβηνε κλπ, ολα τα εκανε, απλα βαραγε λιγο ο αερας μετα τα 120.
2) Ξαναελεγξα την αποδειξη. 80 εδωσα στον Τασουλη. Ισως να μη χρεωσε παρα πανω γιατι του ειπα εγω τι valving να βαλει. Οταν ειδε τι ειχε μεσα το πηρουνι δεν το πιστευε. Εκτος βεβαια αν το μη λογικο που λες εχει να κανει με το οτι σου φαινονται πολλα.

spyro
29/04/2012, 08:32
1) ..
2) Ξαναελεγξα την αποδειξη. 80 εδωσα στον Τασουλη. Ισως να μη χρεωσε παρα πανω γιατι του ειπα εγω τι valving να βαλει. .......

τόσα χρεώνει και το K-shock αν θυμάμαι καλά

marios8
29/04/2012, 10:02
Παίδες με 80 ευρώ ούτε ο Τασούλης ούτε ο K-shock ούτε κανένας δεν κάνει ριβάλβινγκ .
Λάδια μόνο και τσιμούχες φτάνεις γύρω στο 100αρικο . Τώρα αν σου έσφιξε μέσα καμιά βίδα δεν έχει καμία σχέση με ριβάλβινγ.
Για να σου κάνει ριβάλβινγ (να κατεβάσει δαχτυλίδια κτλπ) ξεκινάς απο τα 200 (για απλά πραγματάκια ) .
Οι τιμές που σου λέω δεν είναι στην τύχη . Έχω κάνει 2 φορές ριβάλβινγ και σέρβις κάθε 4-5 μήνες .
Μάλιστα με το παιδί που δούλευε στον Τασούλη μέχρι πρίν κάτι μήνες τον Χ.Ζ. είμαστε καλοί φίλοι .
Άλλο πράγμα σέρβις αναρτήσεων και άλλο το ριβάλβινγκ.

DrBig
29/04/2012, 10:06
Παίδες με 80 ευρώ ούτε ο Τασούλης ούτε ο K-shock ούτε κανένας δεν κάνει ριβάλβινγκ .
Λάδια μόνο και τσιμούχες φτάνεις γύρω στο 100αρικο . Τώρα αν σου έσφιξε μέσα καμιά βίδα δεν έχει καμία σχέση με ριβάλβινγ.
Για να σου κάνει ριβάλβινγ (να κατεβάσει δαχτυλίδια κτλπ) ξεκινάς απο τα 200 (για απλά πραγματάκια ) .
Οι τιμές που σου λέω δεν είναι στην τύχη . Έχω κάνει 2 φορές ριβάλβινγ και σέρβις κάθε 4-5 μήνες .
Μάλιστα με το παιδί που δούλευε στον Τασούλη μέχρι πρίν κάτι μήνες τον Χ.Ζ. είμαστε καλοί φίλοι .
Άλλο πράγμα σέρβις αναρτήσεων και άλλο το ριβάλβινγκ.

Οκ εσυ ξερεις καλλιτερα και οχι εγω που οδηγω το μηχανακι....

DrBig
29/04/2012, 10:18
το SE δεν έχει λόγο ύπαρξης πέραν των απέραντων χωμάτινων ευθειών των 2 Ηπείρων που προανέφερα.

Ενδιαφερον. Ας δουμε την κλιμακα μοντελων της ΚΤΜ απο τα μικρα στα μεγαλα.

(1) 250 -> εχουν νοημα για ελλαδα (παναλαφρα, μπαινουν σε μοναπατια και κανουν αλματα)
(2) 400-500 -> εχουν νοημα για ελλαδα (λιγο πιο βαρια, καλιτερα για ανοικτα κομματια)
(3) 690 -> εχει νοημα για ελλαδα (γαματο εκδρομικο εντουρο, και ασφαλτο και χωμα)
(3.1) 800 -> δεν εχει βγει ακομα αλλα σαφως και εχει νοημα για ελλαδα διοτι (εδω βαζετε οτι θελετε)
(4) 950SE -> ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ γιατι ειναι ενα κλικ χειροτερο στο χωμα απο το 690 και ενα κλικ χειροτερο στο δρομο απο το 990. Το γεγονος οτι ειναι ενα κλικ καλλιτερο στο δρομο απο το 690 και ενα κλικ καλλιτερο στο χωμα απο το 990 δεν μας απασχολει!
(5) 990Α -> Το απολυτο νοημα για ελλαδα (παει παντου, κανει τα παντα, και φορτωνεις και την πεθερα αμα λαχει, αυτο δηλαδη που θελει ο στατιστικος μεσος)

Τελικα εχεις δικιο. Πηρα το μοναδικο ΚΤΜ που δεν εχει νοημα για Ελλαδα. Νοιωθω σαν να αγορασα ομολογα του Ελληνικου δημοσιου. :D

marios8
29/04/2012, 10:33
1) Ισως να μη χρεωσε παρα πανω γιατι του ειπα εγω τι valving να βαλει.

Αυτό δεν το κατάλαβα. Όταν κάνεις ριβάλβινγκ (πέρα απο το ότι περνάς τις νέες ρυθμίσεις πχ του 2012, δηλαδή την αναβάθμιση ) φέρνεις και την ανάρτηση στα δικά σου θέλω (πχ. στην αρχική της διαδρομή να είναι μαλακή και μετά την μέση να δουλεύει σκληρότερα) .Αναλόγως τι αποτέλεσμα θές να πετύχεις .
Δηλαδή αλλάζεις τον χαρακτήρα της ανάρτησης . Οπότε, πάντα εσύ του λες πως θές να δουλεύει, δεν το μαντεύει μόνος του (και δυστυχώς δεν έχεις έκπτωση σε αυτό :D) .
Το πιο σημαντικό στις αναρτήσεις είναι να γίνεται τακτικά το σέρβις τους. Πολλοί αγοράζουν ένα μηχανάκι και αφού έχουν περάσει καμιά 5αρια χρόνια , δεν έχουν αλλάξει ούτε λάδια στο μπροστινό .
Αν η μηχανή δεν είναι αγωνιστική (εκεί τα νούμερα αλλάζουν) μια φορά κάθε 2 χρόνια θα πρέπει να γίνεται σέρβις . Είναι πολύ σημαντικό να λειτουργούν σωστά οι αναρτήσεις .
Το ριβάλβινγκ τώρα είναι άλλη ιστορία ,οπότε ας το αφήσουμε γιατί δεν αφορά τους περισσότερους.

marios8
29/04/2012, 10:36
Οκ εσυ ξερεις καλλιτερα και οχι εγω που οδηγω το μηχανακι....


Δηλαδή επιμένεις . Πάμε Δευτέρα στον Τασούλη και αν κάνει ριβάλβινγκ με 80 ευρώ εγώ θα πληρώσω 2 στην τιμή του ενός . Αλλά αν δεν κάνει, θα πληρώσεις εσύ την διαφορά απο τα 80 ευρώ και πάνω . :D Μιας και ξέρεις καλύτερα .

DrBig
29/04/2012, 10:53
Αυτό δεν το κατάλαβα. Όταν κάνεις ριβάλβινγκ (πέρα απο το ότι περνάς τις νέες ρυθμίσεις πχ του 2012, δηλαδή την αναβάθμιση ) φέρνεις και την ανάρτηση στα δικά σου θέλω (πχ. στην αρχική της διαδρομή να είναι μαλακή και μετά την μέση να δουλεύει σκληρότερα) .Αναλόγως τι αποτέλεσμα θές να πετύχεις .
Δηλαδή αλλάζεις τον χαρακτήρα της ανάρτησης . Οπότε, πάντα εσύ του λες πως θές να δουλεύει, δεν το μαντεύει μόνος του (και δυστυχώς δεν έχεις έκπτωση σε αυτό :D) .
Το πιο σημαντικό στις αναρτήσεις είναι να γίνεται τακτικά το σέρβις τους. Πολλοί αγοράζουν ένα μηχανάκι και αφού έχουν περάσει καμιά 5αρια χρόνια , δεν έχουν αλλάξει ούτε λάδια στο μπροστινό .
Αν η μηχανή δεν είναι αγωνιστική (εκεί τα νούμερα αλλάζουν) μια φορά κάθε 2 χρόνια θα πρέπει να γίνεται σέρβις . Είναι πολύ σημαντικό να λειτουργούν σωστά οι αναρτήσεις .
Το ριβάλβινγκ τώρα είναι άλλοι ιστορία ,οπότε ας το αφήσουμε γιατί δεν αφορά τους περισσότερους.

Δεν διαφωνω, απλα επειδη δεν ειχε ιδεα απο SE και ουτε ειχε οδηγησει κανενα στη ζωη του, μολις ανοιξε τα πηρουνια και ειδε το παραλογο valving μου ειπε να το ψαξει η να βαλει κατι ετοιμο. Δεν τον αφησα να το ψαξει (λιγοτερος χρονος και κοπος απο μερους του) λεγοντας του να βαλει αυτουσιο το stack απο το 990R. Ηταν λιγο μαντεψια απο μερους μου, αλλα τελικα μου κατσε και δουλευει πολυ καλα. Στην κλασσικη κροκαλα/σκληρο χωμα παει απιστευτα καλα, ποτε δεν τερματιζει, παντα το νοιωθες σφιχτο αλλα χωρις τιναγματα, ειτε καθιστος ειτε ορθιος. Στο δρομο, επισης πολυ καλλιτερο, εχει εξαφανιστει το weaving του μπροστινου και τελικιαζεις χωρις να κανεις το σταυρο σου. Το βασικο του θεμα ηταν πολυ πολυ σκληρη γρηγορη συμπιεση. Στα πρωτα 10.000κμ ποτε δεν καταφερα να βρω ρυθμιση που να με ικανοποιει. Τωρα μπαινω χωμα και ασφαλτο με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις μπρος/πισω, ανεξαρτητως εδαφους και ταχυτητας. Μονο πιεσεις στα ελαστικα αλλαζω.
Την αισθηση αυτη δεν μου την εχει δωσει ποτε κανενα Adv και το τοποθετω στα αναλογικα με το βαρους του, αρκετα σκληροτερα ελλατηρια που εχει το SE. Σημειωτεον οτι ειχα δοκιμασει και αλλα ελατηρια μπρος πισω, πριν καταληξω οτι τα μαμα ηταν τα καλλιτερα.
Μπορει να γινει κατι ακομα καλλιτερο, πιθανο, δεν ξερω, αλλα δεν αισθανομαι οτι για τον τροπο που οδηγω και τις ικανοτητες μου χρειαζεται.

DrBig
29/04/2012, 10:58
Δηλαδή επιμένεις . Πάμε Δευτέρα στον Τασούλη και αν κάνει ριβάλβινγκ με 80 ευρώ εγώ θα πληρώσω 2 στην τιμή του ενός . Αλλά αν δεν κάνει, θα πληρώσεις εσύ την διαφορά απο τα 80 ευρώ και πάνω . :D Μιας και ξέρεις καλύτερα .

Κατσε να το σκεφτω μπας και κρυβει καμια παγιδα!

Μην επιμενεις, σε μενα περυσι το καλοκαιρι τοσα πηρε για να αλλαξει το shim stack. Μπορει να με γουσταρε, δε ξερω και ουτε θα το μαθω ποτε. Αν θελεις με πιστευεις, αν δε θελεις δε με πιστευεις και δεν εχω κανενα λογο να σου πω ψεμματα. Τα στοιχηματα, δεν με ενδιαφερουν. :wave2:

marios8
29/04/2012, 11:04
Στην κλασσικη κροκαλα/σκληρο χωμα παει απιστευτα καλα, ποτε δεν τερματιζει, παντα το νοιωθες σφιχτο αλλα χωρις τιναγματα,

Σε τι ρυθμίσεις μπορείς να επέμβεις στα μπροστινά του SE ? Παίξε με τις ρυθμίσεις επαναφορά- προφόρτιση - συμπίεση ωστε να σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα .

DrBig
29/04/2012, 11:09
Σε τι ρυθμίσεις μπορείς να επέμβεις στα μπροστινά του SE ? Παίξε με τις ρυθμίσεις επαναφορά- προφόρτιση - συμπίεση ωστε να σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα .

Ειναι πληρως ρυθμιζομενα, οπως ακριβως του ADV, προφορτιση (ειμαι στην μεση), συμπιεση (+3 απο τερμα μαλακο) και επαναφορα (-10 απο τερμα σκληρο). Το πληρες ευρος των αποσβεσεων και πανω και κατω ειναι 28 κλικ.
Τα μπροστινα ελλατηρια στο SE ειναι 59αρια (το adv με +30 κιλα βαρος εχει 48αρια!) και πισω ιδιο με το adv, 140ρι.

marios8
29/04/2012, 11:09
Σημειωτεον οτι ειχα δοκιμασει και αλλα ελατηρια μπρος πισω, πριν καταληξω οτι τα μαμα ηταν τα καλλιτερα.


Τα ελατήρια πάνε ανάλογα τα κιλά του αναβάτη πχ. 4,2 4,4 . Είναι πολύ σημαντικό να έχεις το σωστό ελατήριο γιατί αν υποθέσουμε οτι φοράς λάθος ελατήριο, με όσες ρυθμίσεις - ριβάλβινγκ - λαδια κτλπ και να πειραματιστής ποτέ δεν θα καταφέρεις τίποτα.

DrBig
29/04/2012, 11:13
Τα ελατήρια πάνε ανάλογα τα κιλά του αναβάτη πχ. 4,2 4,4 . Είναι πολύ σημαντικό να έχεις το σωστό ελατήριο γιατί αν υποθέσουμε οτι φοράς λάθος ελατήριο, με όσες ρυθμίσεις - ριβάλβινγκ - λαδια κτλπ και να πειραματιστής ποτέ δεν θα καταφέρεις τίποτα.

Δεν διαφωνω. Αλλα το τι ειναι το καταλληλο ελλατηριο ειναι μεγαλη ιστορια. Προσωπικα στα ον-οφφ μηχανακια εχω καταληξει οτι το καταλληλο ελλατηριο ειναι πολυ σκληροτερο τελικα απο οτι η 'λαικη σοφια' υποδεικνυει.
Βλεπε παραπανω ποστ σχετικα με τα ελλατηρια που εχουν τα adv σε σχεση με αυτα που φοραει το SE.

marios8
29/04/2012, 11:13
συμπιεση (+3 απο τερμα μαλακο) και επαναφορα (-10 απο τερμα σκληρο).

Να έχεις στο μυαλό σου οτι τα κλικ τα μετράμε πάντα απο τέρμα + και αρχίζουμε να αφαιρούμε .

DrBig
29/04/2012, 11:14
Να έχεις στο μυαλό σου οτι τα κλικ τα μετράμε πάντα απο τέρμα + και αρχίζουμε να αφαιρούμε .

το εχω, αλλα βαριομουνα να γραψω -25 για αυτο εγραψα +3

marios8
29/04/2012, 11:21
Προσωπικα στα ον-οφφ μηχανακια εχω καταληξει οτι το καταλληλο ελλατηριο ειναι πολυ σκληροτερο τελικα απο οτι η 'λαικη σοφια' υποδεικνυει.
Βλεπε παραπανω ποστ σχετικα με τα ελλατηρια που εχουν τα adv σε σχεση με αυτα που φοραει το SE.

Οι εταιρίες λένε για πόσα κιλά είναι τα κάθε ελατήρια . Τουλάχιστον για την σειρά EXC ,πάντα πρέπει να έχεις αυτά που προτείνει η εταιρία για να δουλεύει σωστά . Μετά παίζεις με τις ρυθμίσεις .
Τωρα στα adv και se δεν ξέρω τι γίνεται (φαντάζομαι πανω κάτω τα ίδια) αλλά μπορώ πολύ εύκολα να μάθω απο τον Χελιώτη (αν σε ενδιαφέρει)

marios8
29/04/2012, 11:33
Τα μπροστινα ελλατηρια στο SE ειναι 59αρια.

:uplate: 59αρια :uplate: ?? Αυτά δεν είναι καλάμια στύλοι του οτέ είναι . Ούτε ο Villopoto δεν φοράει 59αρια:D !!!!!!

Υγ Πάντως το στοίχημα με τον Τασούλη ισχύει (να σε γούσταρε δεν παίζει ) . Ριβάλβινγκ με 80 ευρώ δεν κάνουν ούτε στο Πακιστάν :D.

spyro
29/04/2012, 13:22
τωρα που μπήκαμε στα σοβαρά θέματα δε με λετε ρε παιδες, πως θα αποφασίσω ποια ελατήρια είναι κατάλληλα για τα κιλά μου? Τα 150N\mm που φοράει το 07άρι μου για πόσα κιλά αναβάτη είναι?

marios8
29/04/2012, 13:50
Συνήθως τα "μαμά" είναι για αναβάτη γύρω στα 75 κιλά (αυτό θεωρείται μέσος όρος) .
Τωρα στο συγκεκριμένο μοντέλο δεν ξέρω αν ισχύει αυτό.

DrBig
29/04/2012, 14:05
τωρα που μπήκαμε στα σοβαρά θέματα δε με λετε ρε παιδες, πως θα αποφασίσω ποια ελατήρια είναι κατάλληλα για τα κιλά μου? Τα 150N\mm που φοράει το 07άρι μου για πόσα κιλά αναβάτη είναι?

Υποθετω οτι εχεις το χαμηλο 990. Θα πρεπει να πεις τι δεν σ'αρεσει ως εχει, αν κατι δε σ'αρεσει.
Το πισω σου (150) πιστευω ειναι μια χαρα, εκτος κι αν εισαι πολυ βαρυς. Μπροστα αν δεν κανω λαθος εχεις 0.52Kg/mm δηλαδη '52ρια'. Εγω στην θεση σου θα εβαζα τουλαχιστον 60ρια. Απο κει και πανω εξαρταται το ποσα κιλα εισαι, και βεβαια απο το πως οδηγεις. Αυτο που λεω ισχυει στην περιπτωση που το πιεζεις. Για παραδειγμα, φιλος με 990R (γρηγορος) ειναι 120 κιλα και με το βαλβινγκ και τα ελατηρια μπροστα του SE ειναι ενταξει αλλα θα ηθελε ενδεχομενως και λιγο σκληροτερα ελατηρια.

Και μια που το θυμηθηκα (για τον Μαριο παει αυτο) ο φιλος μου πληρωσε στον Τασουλη 140 για πληρες σερβις (λαδια τσιμουχες και βαλβινγκ του SE).

kordix
29/04/2012, 14:06
τωρα που μπήκαμε στα σοβαρά θέματα δε με λετε ρε παιδες, πως θα αποφασίσω ποια ελατήρια είναι κατάλληλα για τα κιλά μου? Τα 150N\mm που φοράει το 07άρι μου για πόσα κιλά αναβάτη είναι?


Μια χαρά είναι. Ο Μάριος αναφέρεται σε μηχανάκια εντούρο της σειράς EXC όπου το πρώτο πραγμα που κάνει κανείς είναι να ρυθμίσει σαγκ και αν δεν βγαίνει με το υπάρχον ελατήριο τότε επιλέγει το κατάλληλο με βάση τα κιλά του.

Στα 950 και 990 εχουν βάλει ελατήρια για οδηγό + συνεπιβάτη + φόρτωμα. Νομίζω ότι το 140 πίσω είναι υπεραρκετό για να ανταποκριθεί στις δυνατότητες που εχουν αυτές οι μηχανές.

spyro
29/04/2012, 14:16
εγω είμαι 95 κιλα και δεδομένου οτι
1) το μηχανάκι συμπεριφέρεται καλύτερα όταν ανεβάζω τη προφόρτιση αλλα και
2) της θεωρίας που λεει οτι καμια ρυθμιση στη προφορτιση δεν ισοσκελίζει ενα σωστο ελατήριο

με βάζει σε σκέψεις

DrBig
29/04/2012, 14:28
εγω είμαι 95 κιλα και δεδομένου οτι
1) το μηχανάκι συμπεριφέρεται καλύτερα όταν ανεβάζω τη προφόρτιση αλλα και
2) της θεωρίας που λεει οτι καμια ρυθμιση στη προφορτιση δεν ισοσκελίζει ενα σωστο ελατήριο

με βάζει σε σκέψεις

Οταν ανεβαζεις την προφορτιση αλλαζεις την γεωμετρια, δεν αλλαζεις την σκληροτητα του ελατηριου. Εχουμε το ιδιο βαρος περιπου. Για μενα το 140 στο SE ειναι ιδανικο, το 130 μαλακο και το 160 σκληρο, αλλα ιδανικο για οταν εχω συνεπιβατη.
Παντως πριν κανεις κατι στο πισω, νομιζω επιβαλλεται να κανεις κατι για μπροστα, γιατι ειναι τα πηρουνια που ειναι αρκετα εκτος για την μηχανη σου. Το πισω νομιζω με τις ρυθμισεις που εχεις μπορεις να το φερεις εκει που πρεπει.

Αν παλι κανεις κατι για το πισω νομιζω 160 θα ταιριαζε καλα για τα κιλα σου.

marios8
29/04/2012, 14:57
Και μια που το θυμηθηκα (για τον Μαριο παει αυτο) ο φιλος μου πληρωσε στον Τασουλη 140 για πληρες σερβις (λαδια τσιμουχες και βαλβινγκ του SE).

Άντε πάλι . Τι σχέση έχει το ριβάλβινγκ με το σέρβις αναρτήσεων . Θα με τρελάνετε σήμερα :a02::priest:.
Ωραία ας πιστέψω οτι έκανε ριβάλβινγκ με 140 (απο τα 80 πήγαμε στα 140 άντε σιγά σιγά θα την φτάσουμε την τιμή :p) μπορείς να αναφέρεις τί ακριβώς άλλαξε στην ανάρτηση ????????

Υγ. Ρε Κωστάκη για βοήθα λίγο . Εσύ με 80 έκανες ριβάλβινγ στο 300αρι? :eleison::eleison:

DrBig
29/04/2012, 15:03
Άντε πάλι . Τι σχέση έχει το ριβάλβινγκ με το σέρβις αναρτήσεων . Θα με τρελάνετε σήμερα :a02::priest:.
Ωραία ας πιστέψω οτι έκανε ριβάλβινγκ με 140 (απο τα 80 πήγαμε στα 140 άντε σιγά σιγά θα την φτάσουμε την τιμή :p) μπορείς να αναφέρεις τί ακριβώς άλλαξε στην ανάρτηση ????????

Υγ. Ρε Κωστάκη για βοήθα λίγο . Εσύ με 80 έκανες ριβάλβινγ στο 300αρι? :eleison::eleison:

Ασε κατω τις ρακες και διαβασε τι εγραψα.

φιλος ->140 με ρεβαλβινγκ και σερβις λαδια τσιμουχες
Εγω -> 80 μονο για ρεβαλβινγκ και προφανως καινουργια λαδια.

Οποτε τι σχεση εχει να μου λες, 'τι σχεση εχει το σερβις με το ρεβαλβιγκ?'
Δεν εχει προφανως ΚΑΜΙΑ. Τιμες ανεφερα για δυο διαφορετικες δουλειες με κοινο τοπο το ρεβαλβιγκ που εγινε και στα δυο. Οπου ρεβαλβιγκ, για πολλοστη φορα, εχει να κανει με το πληρες shim stack.

Για πες ρε συντροφε, τα δικα σου πηρουνια που συζητας και στα οποια σου φαινεται χαμηλη η τιμη στα 80 ειναι open η closed cartridge?

spyro
29/04/2012, 15:03
Οταν ανεβαζεις την προφορτιση αλλαζεις την γεωμετρια, δεν αλλαζεις την σκληροτητα του ελατηριου. Εχουμε το ιδιο βαρος περιπου. Για μενα το 140 στο SE ειναι ιδανικο, το 130 μαλακο και το 160 σκληρο, αλλα ιδανικο για οταν εχω συνεπιβατη.
Παντως πριν κανεις κατι στο πισω, νομιζω επιβαλλεται να κανεις κατι για μπροστα, γιατι ειναι τα πηρουνια που ειναι αρκετα εκτος για την μηχανη σου. Το πισω νομιζω με τις ρυθμισεις που εχεις μπορεις να το φερεις εκει που πρεπει.

Αν παλι κανεις κατι για το πισω νομιζω 160 θα ταιριαζε καλα για τα κιλα σου.


:beer:


ty

Allst@rf
29/04/2012, 15:30
συγνωμη που επεμβαινω αλλα βλεπωντας http://www.k-shock.gr/ τις τιμες τους δε δειχνει πουθενα τιμη πανω απο 100αρικο...

συγκεκριμενα λεει για valving (ειναι το ιδιο με το revalving ?:look:) 60€ +φπα...

:a014:

marios8
29/04/2012, 17:46
Revalving σημαίνει βγάζω τα δαχτυλίδια της ανάρτησης + το μπατον βαλβ και βάζω τις νέες ρυθμίσεις του εργοστασίου + προσωπική επιλογή λειτουργίας .
Πολλοί νομίζουν οτι κάνουν ρεβάλβινγκ αλλάζοντας απλά λάδια ή σφίγγοντας μια βίδα.
Είμαι στο χώρο αρκετό καιρό για να ξέρω τις τιμές (μιας και τις έχω πληρώσει πολλάκις με αγωνιστικές εκπτώσεις κτλπ) .
Όποιος πιστεύει οτι γίνεται ριβάλβινγκ με 80 ευρώ ή δεν ξέρει τι είναι το ρεβάλβινγκ ή τον κοροϊδέψανε . Απλά και ξάστερα.
Big ακόμα περιμένω να μου πεις τι ΑΚΡΙΒΩΣ έκανες με το ρεβάλβινγκ (που σου είπαν) πάνω στην ανάρτηση.
:wave2:

DrBig
30/04/2012, 08:49
Big ακόμα περιμένω να μου πεις τι ΑΚΡΙΒΩΣ έκανες με το ρεβάλβινγκ (που σου είπαν) πάνω στην ανάρτηση.
:wave2:

Σωστα, το ειπα μονο 7 φορες. Να δοκιμασω τωρα αγγλικα.


Piga piruni tasuli kai dexi kai aristero
Eipa tasouli. "Geia sou Tasuli, ti kaneis?"
Eipe Tasuli "Geia sou, kala eimai, alla den sympathw kanena"
Eipa "den peirazei tasuli, valving nan kala"
Eipe Tasuli "einai den einai?"
Eipa "oxi, den einai"
Eipe Tasuli "katse anoiksw piruni kai dexi ki aristero kai dw"

mia wra perase, dyo wres perasane, treis wres perasane...

drin!!! (Itane tasuli tilefono)

Geia soy Tasuli ti kaneis? (eipa)
Tasuli eipe "kala alla den sympathw kanena"
Den peirazei, eipa egw....ein valving kala?
"Oxi eipe Tasuli, valving poly skliro, san Marios8 otan askei kritiki"
"Wxxx lew, kai twra ti kanoume?"
"Na to psaksoyme?", leei Tasuli

Emena tote xtypise dynato fws sto eggefalo kai lew.."den bazeis valving apo 990R na teleiwnoume? Kalo me fainetai, thelw diiladi pirouni idio me 990R alla ellatirio diko mou"

"OK" eipe tasuli.

"Poso paei Tasuli'm?" ton rwtaw.

"80 eurw" leei WP andras.

"Ti tha allaxeis Tasuli'm?"

"Ola ta shim" eipe Tasuli.

"kai dexi ki aristero"?

"kai to mesaio an eixes" eipe Tasuli

"Den exw dystyxws", eipa kai kokkinisa

Oper ki egeneto. Mia mera kai 80eurw meta, bigoulas eixe pirouni (kai dexi ki aristero) me 990R valving.

STOYBI
30/04/2012, 14:35
Ενδιαφερον. Ας δουμε την κλιμακα μοντελων της ΚΤΜ απο τα μικρα στα μεγαλα.

(1) 250 -> εχουν νοημα για ελλαδα (παναλαφρα, μπαινουν σε μοναπατια και κανουν αλματα)
(2) 400-500 -> εχουν νοημα για ελλαδα (λιγο πιο βαρια, καλιτερα για ανοικτα κομματια)
(3) 690 -> εχει νοημα για ελλαδα (γαματο εκδρομικο εντουρο, και ασφαλτο και χωμα)
(3.1) 800 -> δεν εχει βγει ακομα αλλα σαφως και εχει νοημα για ελλαδα διοτι (εδω βαζετε οτι θελετε)
(4) 950SE -> ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ γιατι ειναι ενα κλικ χειροτερο στο χωμα απο το 690 και ενα κλικ χειροτερο στο δρομο απο το 990. Το γεγονος οτι ειναι ενα κλικ καλλιτερο στο δρομο απο το 690 και ενα κλικ καλλιτερο στο χωμα απο το 990 δεν μας απασχολει!
(5) 990Α -> Το απολυτο νοημα για ελλαδα (παει παντου, κανει τα παντα, και φορτωνεις και την πεθερα αμα λαχει, αυτο δηλαδη που θελει ο στατιστικος μεσος)

Τελικα εχεις δικιο. Πηρα το μοναδικο ΚΤΜ που δεν εχει νοημα για Ελλαδα. Νοιωθω σαν να αγορασα ομολογα του Ελληνικου δημοσιου. :D



Παρολο που δεν με πολυαπασχολει το θεμα......


Προσεχε λιγο τα κλικ σου ειδικα στο 4 ( στα υπολοιπα ειναι χαμενα ) γιατι εαν τα χρησιμοποιεις και με την ιδια ελαφροτητα για να ρυθμιζεις το μπροστινο σου οσα και να εδωσες στον Τασουλης.....


Τσαμπα τα εδωσες.....!!!!


Με λιγα λογια .. Κανενα 990 δεν λεει στοπ στα 120 στην εθνικη απο το ξυλο που τρως......
Το εκδρομικο στο χωμα του ειναι αδιαφορο εαν ειναι καλλυτερο το se καθως σε αυτο τον τομεα θα κανουν και τα δυο την ιδια δουλεια ακριβως εξισου καλα , αρα δεν τιθετε θεμα συγκρισης....


Πολυ λιγα ατομα μπορουν να παιξουν χωμα το se με την ιδια ευκολια που μπορουν να παιξουν το 690 κυριως λογο δυναμης - ροπης , ( παρεμπτιπτωντος και με αυτο στα 120 το ιδιο ξυλο τρως αρα δεν τιθετε θεμα συγκρισης για την ασφαλτο ....)

Το μηχανακι σου εχει αρκετα κλικ διαφορα απο τα αλλα δυο μοντ ( χωμα 100% ) και στοχος του οι χαπακiδες της φλαταδουρας ( παρολο που μαζι με το HP το γουσταρω και εγω τρομερα ) αυτη ειναι η αληθεια...!!


Προτου απαντησεις με τιποτα ειρωνιες, να σου πω οτι το se 950 moυ καταστρεψε τους μυς της μισης δεξιας μου γαμπας οποτε οπως καταλαβαινεις κατι ξερω και εγω......!!!

Καποια μηχανακια απο αυτα βγηκαν για συγκεκριμενο λογο ( τα συγκεκριμενα πιστευω γουστοζικα μεν αλλα μονο για αρπαχτη ....)

Αλλα τα γουσταρουμε οπως ειναι !!!

Για αυτο και δεν βαζουμε φαιρινγ ( για να μην τρωμε ξυλο στα 120...)

Οπως και δεν βαζουμε δικαβαλο και τριβαλιτσο σε ενα rc8)

Oπως δεν βαζουμε σχαρα οροφης σε μια φεραρι

Το εχω ετσι γιατι το γουσταρω πολυ !!!! Τεσπα !!

Βεβαιως περι ορεξεως ......


:wave2:

marios8
30/04/2012, 15:27
:lol::lol::lol: Καλό αλλα δεν διαβάζεται βγάζει μάτια (έκανα κανα 5λεπτο :eek:)

Η κουβέντα δεν βγάζει πουθενά .

Έτσι πληροφορικά και μόνο μόλις μίλησα με eXTra Products Τασούλης .
Για ένα ρεβάλβινγκ μου είπε ΓΥΡΩ στα 150 . Μάλλον δεν με πολύ συμπάθησε απο το τηλέφωνο . :wave2:

Υγ Για να μην υπάρξει παρεξήγηση ο Τασούλης είναι πολύ συμπαθείς άνθρωπος, αλλα εδώ μιλάμε για επαγγελματία. Τα ίδια θα έλεγα για κάθε επαγγελματία. Αλίμονο αν πηγαίναμε στου καθένα τα μαγαζιά και επειδή μας συμπάθησε μας έκανε μισή τιμή .

DrBig
30/04/2012, 16:37
Παρολο που δεν με πολυαπασχολει το θεμα......


Προσεχε λιγο τα κλικ σου ειδικα στο 4 ( στα υπολοιπα ειναι χαμενα ) γιατι εαν τα χρησιμοποιεις και με την ιδια ελαφροτητα για να ρυθμιζεις το μπροστινο σου οσα και να εδωσες στον Τασουλης.....


Τσαμπα τα εδωσες.....!!!!


Με λιγα λογια .. Κανενα 990 δεν λεει στοπ στα 120 στην εθνικη απο το ξυλο που τρως......
Το εκδρομικο στο χωμα του ειναι αδιαφορο εαν ειναι καλλυτερο το se καθως σε αυτο τον τομεα θα κανουν και τα δυο την ιδια δουλεια ακριβως εξισου καλα , αρα δεν τιθετε θεμα συγκρισης....


Πολυ λιγα ατομα μπορουν να παιξουν χωμα το se με την ιδια ευκολια που μπορουν να παιξουν το 690 κυριως λογο δυναμης - ροπης , ( παρεμπτιπτωντος και με αυτο στα 120 το ιδιο ξυλο τρως αρα δεν τιθετε θεμα συγκρισης για την ασφαλτο ....)

Το μηχανακι σου εχει αρκετα κλικ διαφορα απο τα αλλα δυο μοντ ( χωμα 100% ) και στοχος του οι χαπακiδες της φλαταδουρας ( παρολο που μαζι με το HP το γουσταρω και εγω τρομερα ) αυτη ειναι η αληθεια...!!


Προτου απαντησεις με τιποτα ειρωνιες, να σου πω οτι το se 950 moυ καταστρεψε τους μυς της μισης δεξιας μου γαμπας οποτε οπως καταλαβαινεις κατι ξερω και εγω......!!!

Καποια μηχανακια απο αυτα βγηκαν για συγκεκριμενο λογο ( τα συγκεκριμενα πιστευω γουστοζικα μεν αλλα μονο για αρπαχτη ....)

Αλλα τα γουσταρουμε οπως ειναι !!!

Για αυτο και δεν βαζουμε φαιρινγ ( για να μην τρωμε ξυλο στα 120...)

Οπως και δεν βαζουμε δικαβαλο και τριβαλιτσο σε ενα rc8)

Oπως δεν βαζουμε σχαρα οροφης σε μια φεραρι

Το εχω ετσι γιατι το γουσταρω πολυ !!!! Τεσπα !!

Βεβαιως περι ορεξεως ......


:wave2:

Ετσι που ειναι το μπροστινο του απο το εργοστασιο δεν αμφιβαλλω διολου που πηδηξες την γαμπα σου.
Εγω για να μην σκοτωθω πηγα και εκανα revalving στο Τασουλη. Την ιστορια μπορεις να την διαβασεις σε τευχη σε αυτην και τις προηγουμενες σελιδες. Αν θυμαμαι καλα πληρωσα 80ευρω, αλλα ο φιλος Μαριος και οι λοιποι συμμετεχοντες με εχουν κανει να αμφιβαλλω, σε σημειο που θεωρω πλεον πιθανο οτι δεν εκανα revalving, δεν ηταν ο τασουλης που δεν το εκανα, και οτι δεν εχω SE.

:bawl:

mpou
30/04/2012, 17:52
Δόκτωρα, έτσι για την ιστορία, σου έδωσε ο Τασούλης πίσω το παλιό stack?

Παρεπιπτόντως, αν σε πείσουν ότι δεν σου κάνει το SE, στο παίρνω σε καλή τιμή :D

DrBig
30/04/2012, 20:05
Δόκτωρα, έτσι για την ιστορία, σου έδωσε ο Τασούλης πίσω το παλιό stack?

Παρεπιπτόντως, αν σε πείσουν ότι δεν σου κάνει το SE, στο παίρνω σε καλή τιμή :D

Οχι φιλε μου δε το ζητησα, δε μου το δωσε (βασικα δεν ηθελα να το ξαναδω!).
Οσο για το μηχανημα, δεν ειναι για πουλημα :)
Εχω ενα νεφρο που προηγειται σε περιπτωση αναγκης!

marios8
30/04/2012, 21:08
Φίλος τις προάλλες έκανε andreani revalving (λάδια Ohlins) στον wolf racing 350 ευρώ . Τι γίνεται ρε π@υστη μου κανένας δεν συμπαθεί τους εντουράδες :cry:

DrBig
30/04/2012, 21:25
Φίλος τις προάλλες έκανε andreani revalving (λάδια Ohlins) στον wolf racing 350 ευρώ . Τι γίνεται ρε π@υστη μου κανένας δεν συμπαθεί τους εντουράδες :cry:

Η τιμη που σου εδωσε ο Τ. ειναι για open η closed cartridge πηρουνια?

iatrodikastis
30/04/2012, 21:35
παραθέτω τιμή για andreani revalve,

μπροστά πίσω με λάδια ohlins 350 ευρώ,
ελατήρια eibach 210 ευρώ.

Η τιμή 80 €,
είναι κόστος λαδιού και τσιμουχών με προσωπική εργασία 1 ώρας.

Αν περιέχει και revalve,
τότε αυτό είναι μάλλον δώρο ή διαφημιστική προσφορά.

Φιλικά πάντα.

Προσωπικά πήρα πίσω και τις παλιές ροδέλες καθώς και το σετάρισμα του adreani revalve όπως και πλήρη ενημέρωση προφόρτισης-στάθμης λαδιού.

DrBig
30/04/2012, 21:50
παραθέτω τιμή για andreani revalve,

μπροστά πίσω με λάδια ohlins 350 ευρώ,
ελατήρια eibach 210 ευρώ.

Η τιμή 80 €,
είναι κόστος λαδιού και τσιμουχών με προσωπική εργασία 1 ώρας.

Αν περιέχει και revalve,
τότε αυτό είναι μάλλον δώρο ή διαφημιστική προσφορά.

Φιλικά πάντα.

Προσωπικά πήρα πίσω και τις παλιές ροδέλες καθώς και το σετάρισμα του adreani revalve όπως και πλήρη ενημέρωση προφόρτισης-στάθμης λαδιού.

Δεν περιειχε KAI revalving στην δκη μου περιπτωση, αλλα μονο revalving (και λαδια). Δεν αλλαξα τσιμουχες.
Επισης, ελατηρια eibach τα πηρα 120 ευρω απο τον Τ.

iatrodikastis
30/04/2012, 23:45
Δεν περιειχε KAI revalving στην δκη μου περιπτωση, αλλα μονο revalving (και λαδια). Δεν αλλαξα τσιμουχες.
Επισης, ελατηρια eibach τα πηρα 120 ευρω απο τον Τ.

δεν είπα ότι εγώ άλλαξα τσιμούχες και
όταν λες "ελατήρια" εννοείς μόνο μπροστά στα 120 €,

οι τιμές που αναφέρω αφορούν.

andreani revalve,
ελατήρια eibach και
λάδια,
για πιρούνι και αμορτισέρ.

με 80 ευρώ μόνο λάδια και χωρίς τσιμούχες για μπροστινό,
είναι κανονική τιμή,με τα εργατικά πληρωμένα,αφού δεν περιέχει τσιμούχες,
μπορεί να σου άλλαξε και κάποια ροδέλα που είχε πάρει κλίση,
είναι και αυτό ένα revalve.

DrBig
01/05/2012, 06:53
δεν είπα ότι εγώ άλλαξα τσιμούχες και
όταν λες "ελατήρια" εννοείς μόνο μπροστά στα 120 €,

οι τιμές που αναφέρω αφορούν.

andreani revalve,
ελατήρια eibach και
λάδια,
για πιρούνι και αμορτισέρ.

με 80 ευρώ μόνο λάδια και χωρίς τσιμούχες για μπροστινό,
είναι κανονική τιμή,με τα εργατικά πληρωμένα,αφού δεν περιέχει τσιμούχες,
μπορεί να σου άλλαξε και κάποια ροδέλα που είχε πάρει κλίση,
είναι και αυτό ένα revalve.

Ναι εχεις δικιο, δεν προσεξα που ανεφερες μπρος-πισω...

gefr
01/05/2012, 08:35
Την αισθηση αυτη δεν μου την εχει δωσει ποτε κανενα Adv και το τοποθετω στα αναλογικα με το βαρους του, αρκετα σκληροτερα ελλατηρια που εχει το SE. Σημειωτεον οτι ειχα δοκιμασει και αλλα ελατηρια μπρος πισω, πριν καταληξω οτι τα μαμα ηταν τα καλλιτερα.
Μπορει να γινει κατι ακομα καλλιτερο, πιθανο, δεν ξερω, αλλα δεν αισθανομαι οτι για τον τροπο που οδηγω και τις ικανοτητες μου χρειαζεται.

Δηλαδή θεωρείς οτι το Adv με σκληρότερα ελατήρια πλησιάζει πολύ το SE αλλά με +30ιλά; Η γεωμετρία του πηρουνιού είναι ίδια; Στο advrider μιλούσαν για ελατήρια μέχρι και 64.

DrBig
01/05/2012, 09:28
Δηλαδή θεωρείς οτι το Adv με σκληρότερα ελατήρια πλησιάζει πολύ το SE αλλά με +30ιλά; Η γεωμετρία του πηρουνιού είναι ίδια; Στο advrider μιλούσαν για ελατήρια μέχρι και 64.

Το adv εχει ελαφρα μεγαλυτερη καστερ και νομιζω ελαφρα περισσοτερο τραιλ που το κανει πιο ευσταθες και πιο αμβλυ στις αντιδρασεις του. Το SE εχει πιο 'εδω και τωρα' γεωμετρια.

Κοιτα καποια νουμερα. Το SE εχει ελλατηρια 140/59 (πισω/μπρος). Τα ψηλα adv εχουν 140/48. Τα χαμηλα 150/52. Μαλιστα το μεγαλυτερο ποσοστο του παραπανω βαρους των adv βρισκεται μπροστα.
Η το SE λοιπον εχει υπερβολικα σκληρα ελατηρια, η τα Adv υπερβολικα μαλακα. Εγω προσωπικα στα 90 κιλα βρισκω τα ελατηρια του SE τελεια. Ποτε δεν ειναι σκληρα και ποτε μαλακα ανεξαρτητως ταχυτητας και εδαφους. Ειναι παγια τακτικη των εταιρειων να βαζουν μαλακα ελατηρια μπροστα (και στις μηχανες δρομου συμβαινει αυτο) ωστε να αμβλυνεται η συμπεριφορα της μηχανης και να ειναι πιο δυσκολο να κανεις μαλακια με το valving. Better be safe than sorry δηλαδη.

Απο φυσικη αποψη οσο πιο γρηγορα κινησαι σε ενα εδαφος, τοσο μεγαλυτερες συχνοτητες εχει να αντιμετωπισει η αναρτηση και τοσο σκληροτερο ελατηριο χρειαζεται ωστε ο τροχος να ακολουθει το αναγλυφο του εδαφους. Αν εχεις μαλακο ελατηριο δηλαδη και πας γρηγορα, τοτε ο τροχος θα βρισκεται στον αερα πολυ πιο συχνα απ'οτι με σκληροτερο ελατηριο.

Οποτε νομιζω οι αμερικανοι εχουν απολυτο δικιο. Αν υποθεσουμε οτι η μηχανη ειναι στημενη για ανθρωπο 80 κιλων, τοτε ενα 55+ μπροστα θα ηταν πολυ πιο καταλληλο ΑΝ θελεις να οδηγεις ψιλο-ταπα. Για ηρεμες καταστασεις ειναι οκ ως εχει. Ο κοινος μας φιλος Ιασων για παραδειγμα εβαλε 60 μπροστα με valving απο SE, οδηγει σα δαιμονισμενος, ειναι 120 κιλα και το μπροστινο του ειναι οριακα ενταξει και με αρκετα υψηλη προφορτιση.

STOYBI
01/05/2012, 19:50
Ετσι που ειναι το μπροστινο του απο το εργοστασιο δεν αμφιβαλλω διολου που πηδηξες την γαμπα σου.
Εγω για να μην σκοτωθω πηγα και εκανα revalving στο Τασουλη. Την ιστορια μπορεις να την διαβασεις σε τευχη σε αυτην και τις προηγουμενες σελιδες. Αν θυμαμαι καλα πληρωσα 80ευρω, αλλα ο φιλος Μαριος και οι λοιποι συμμετεχοντες με εχουν κανει να αμφιβαλλω, σε σημειο που θεωρω πλεον πιθανο οτι δεν εκανα revalving, δεν ηταν ο τασουλης που δεν το εκανα, και οτι δεν εχω SE.

:bawl:



Οτι να ειναι..... :dizzy:

Με διαβασες καθολου..???

Σορρυ βρε φιλε μου γιατι πρπει να διαβασω που εκανες η ποσα πληρωσες για revalving .....???

Και γιατι πρεπει να με ενδιαφερει ωστε να διαβασω τα τευχη για το revalving...??? :confused:

Με ειδες να γραψω κατι για αυτο το θεμα ......????

Εγω σε αλλο ποστ σου αναφερθηκα....!!

Και για να σου φυγει η απορια.....

revalving.... Και εγω στον Τασουλη ειχα κανει τελευταια φορα και εκει θα ξανακανω.....!


Οσο για την γαμπα .... Μακαρι να ειχα τα @ρχιδι@ και να εχανα το μηχανακι γιατι μου εφταιγε το .... revalving .... :bawl:

:wave2:

gefr
01/05/2012, 22:44
Συγνώμη ρε παλικάρια που επεμβαίνω, αλλά το παρατραβήξατε το παραμύθι. Περιγράψτε όλοι τις εμπειρίες σας όσο πιό λεπτομερειακά γίνεται και τέλος. Μην το γυρνάτε σε προσωπική αντιπαράθεση. Για περεταίρω πληροφορίες τιμών θα ρωτήσετε τον Τασούλη τί ακριβώς κάνει και πόσο στοιχίζει. Το σπασμένο τηλέφωνο δεν προάγει τη γνώση.
Όσο για τον αρχικό τίτλο του thread η συζήτηση δεν είναι ποιό είναι πιό χρήσιμο για Ελλάδα, αλλά ποιό πάει καλύτερα σε διάφορες συνθήκες. Το γιατί πήρε κάποιος το μηχανάκι που πήρε είναι δικό του θέμα. Μην ξεχνάτε τον παράγοντα "αυτό του άρεσε" και αυτό πήρε. Τέλος.

DrBig
02/05/2012, 00:54
Οτι να ειναι..... :dizzy:

Με διαβασες καθολου..???

Σορρυ βρε φιλε μου γιατι πρπει να διαβασω που εκανες η ποσα πληρωσες για revalving .....???

Και γιατι πρεπει να με ενδιαφερει ωστε να διαβασω τα τευχη για το revalving...??? :confused:

Με ειδες να γραψω κατι για αυτο το θεμα ......????

Εγω σε αλλο ποστ σου αναφερθηκα....!!

Και για να σου φυγει η απορια.....

revalving.... Και εγω στον Τασουλη ειχα κανει τελευταια φορα και εκει θα ξανακανω.....!


Οσο για την γαμπα .... Μακαρι να ειχα τα @ρχιδι@ και να εχανα το μηχανακι γιατι μου εφταιγε το .... revalving .... :bawl:

:wave2:

Απο χιουμορ, μηδεν εις το πηλικον! :wave2:

p@nos
02/05/2012, 01:53
estila tasouli amortiser piso 450smr pou de doylevi me tpt mama kai gia revalving pire 120e


parakalo min arxisete ti ennooume revalving

gefr
02/05/2012, 08:25
Φαντάζομαι οτι revalving μπροστινού συμπίεσης και επαναφοράς είναι αυτό;

http://www.ktm950.info/how/Suspension%20Shop/motion_pro/motion_pro.html

πυξιδας990
02/05/2012, 08:46
για να επαναφερω το θεμα,θεωρω το SE οτι ο λογος υπαρξης του στην ευρωπη,δεν υπαρχει,ειναι προτιμωτερο να παρει καποιος το 690 παρα το SE.σε σχεση με το adv,λεω τα εξης.
1,κυνηγημενο ταξιδι γερμανια 180σταθερα
2.δικαβαλο βαλκανια και κτλπ(αυθημερον επιστροφη 1200χλμ)
3,χιονοβολτα παρνωνα
4,βολτα χωρις χιονια παρνωνα
5,λεωνιδιο-λαμια και πισω εδω και 3 χρονια(12 μηνες το χρονο)

SE απο ολα αυτα εφικτο μονο 3,4.
αρα δεν υπαρχει θεμα συγκρισης.

υ.γ.big εσυ και ολοι αυτοι που το εχουν αγορασει,πασο και να το χαιρεστε(σεβομαι την επιλογη σας),αλλα δεν συγκρινεται με adv:wave2:

gefr
02/05/2012, 09:35
Τέλος

spyro
02/05/2012, 11:02
Το adv εχει ελαφρα μεγαλυτερη καστερ και νομιζω ελαφρα περισσοτερο τραιλ που το κανει πιο ευσταθες και πιο αμβλυ στις αντιδρασεις του. Το SE εχει πιο 'εδω και τωρα' γεωμετρια.

...

Εγω από την άλλη γουστάρω αυτή την μακρύτητα στα μεγέθη του rake και trail του Adv. Σε συνδυασμό με τις καλές αναρτήσεις του αλλά και την ορθή κατανομή βάρους μου δίνει φοβερή εμπιστοσύνη στο apex της στροφής. Αυτή η μακρύτητα του και απλοσύνη του, αποσβαίνει όλα τα περίεργα όταν είσαι πλαγιασμένος.

Οκ ντάξ χρειάζεται περισσότερη δύναμη για να πέσει, άλλα όταν πέσει κρατάει τη γραμμή μια χαρά.

Απεναντίας αυτά τα πολύ απότομα … τα «εδώ και τώρα» προϋποθέτουν και κατάλληλα χέρια για να διαχειριστούν τα ουκ ολίγα ψαρώματα στην είσοδο της στροφής όταν πέσεις σε περίεργη άσφαλτο ή όταν φορτίζεται το μπροστινό περισσότερο στα κατηφορικά κομμάτια.

Julius
02/05/2012, 11:59
Να υπενθυμίσω ότι o τίτλος είναι adventure vs super enduro
Πόσο χρεώνει revalving ο Τασουλής είναι μάλλον αδιάφορο και άσχετο.
Θενκ γιου

DrBig
02/05/2012, 14:42
Εγω από την άλλη γουστάρω αυτή την μακρύτητα στα μεγέθη του rake και trail του Adv. Σε συνδυασμό με τις καλές αναρτήσεις του αλλά και την ορθή κατανομή βάρους μου δίνει φοβερή εμπιστοσύνη στο apex της στροφής. Αυτή η μακρύτητα του και απλοσύνη του, αποσβαίνει όλα τα περίεργα όταν είσαι πλαγιασμένος.

Οκ ντάξ χρειάζεται περισσότερη δύναμη για να πέσει, άλλα όταν πέσει κρατάει τη γραμμή μια χαρά.

Απεναντίας αυτά τα πολύ απότομα … τα «εδώ και τώρα» προϋποθέτουν και κατάλληλα χέρια για να διαχειριστούν τα ουκ ολίγα ψαρώματα στην είσοδο της στροφής όταν πέσεις σε περίεργη άσφαλτο ή όταν φορτίζεται το μπροστινό περισσότερο στα κατηφορικά κομμάτια.

Εχεις δικιο. Υπαρχει ομως και η αρκετη διαφορα στο βαρος που καθιστα τα οποια 'ψαρωματα' πιο διαχειρισιμα. Θεμα περιεργης ασφαλτου βεβαια δεν τιθεται, η τουλαχιστον ποτε δεν εχει συμβει να με απασχολησει. Τα περι φορτισεως μπροστινου που λες στα adv νομιζω οτι ειναι θεμα μαλακων ελατηριων σε συνδυασμο με το πολυ βαρυτερο μπροστινο μερος τους. Το SE δεν εχει τετοιο θεμα.

DrBig
02/05/2012, 15:31
για να επαναφερω το θεμα,θεωρω το SE οτι ο λογος υπαρξης του στην ευρωπη,δεν υπαρχει,ειναι προτιμωτερο να παρει καποιος το 690 παρα το SE.σε σχεση με το adv,λεω τα εξης.
1,κυνηγημενο ταξιδι γερμανια 180σταθερα
2.δικαβαλο βαλκανια και κτλπ(αυθημερον επιστροφη 1200χλμ)
3,χιονοβολτα παρνωνα
4,βολτα χωρις χιονια παρνωνα
5,λεωνιδιο-λαμια και πισω εδω και 3 χρονια(12 μηνες το χρονο)

SE απο ολα αυτα εφικτο μονο 3,4.
αρα δεν υπαρχει θεμα συγκρισης.

υ.γ.big εσυ και ολοι αυτοι που το εχουν αγορασει,πασο και να το χαιρεστε(σεβομαι την επιλογη σας),αλλα δεν συγκρινεται με adv:wave2:

Με την λογικη σου τιποτε δεν συγκρινεται με οτιδηποτε αλλο, εκτος κι αν ειναι τα ιδια ακριβως, οποτε ομως δεν τιθεται θεμα συγκρισης.

Η προσωπικη μου αποψη στην λιστα σου ειναι οτι το δικο μου SE με το φαιρινγκ και εξτρα 6λιτρο τεποζιτο, το (1) θα το κανει αλλα η ανετη ταχυτητα ταξιδιου με μαμα πισω τροχο ειναι μεχρι 160-170 (με την 17αρα πισω ζαντα ειναι αλλο θεμα) το (2) δεν το κανει ανετα δικαβαλο εκτος κι αν η συνεπιβατιδα ειναι κατηγορια φτερου και ταξιδευει με οδοντοβουρτσα, τα (3) και (4) τα κανει πιο διασκεδαστικα και στο (5) η διαφορα ειναι οτι πρεπει να εισαι ντυμενος πιο ζεστα στο SE το χειμωνα λογω χειροτερης καλυψης. Δεν εχει θεμα πιεσης αερα, αλλα οσο ναναι περναει περισσοτερος αερας (και βροχη) απο κατω προς τα πανω στο φαιρινγκ, που οταν κανει αρκετο κρυο θελει την αναλογη ενδυση.

Σε γενικες γραμμες νομιζω αγνοεις το fun factor ;) το οποιο οτι και να γραψω δεν μπορω να σου μεταδωσω. Τα περι απολυτων ταχυτητων λιγο πανω εδω, λιγο κατω εκει ειναι ακαδημαικα.
Αρκει να σου πω οτι η διαφορα στην αισθηση μεταξυ SE και 990 ειναι αναλογη με την διαφορα σε αισθηση μεταξυ 990 και GSA.

Το θρεντ το ανοιξα αφ'ενος γιατι διασκεδαζω τα παραγωγικα και καλο-προαιρετα dick swinging contests και αφ'ετερου (και κυριοτερο) για να επισημανω το οτι το SE ειναι μια παρα πολυ καλη βαση για να φτιαξεις ακριβως το μηχανακι που θελεις, αν το μηχανακι που θελεις ειναι κατι αναμεσα σε 690 και ADV. To ποσο θα πετυχεις κατι τετοιο, εχει να κανει με το ποσο ξερεις τι θες και το ποσο καταλαβαινεις τι πρεπει να κανεις/αλλαξεις για να το αποκτησεις. :wave2:

πυξιδας990
03/05/2012, 09:01
το θρεντ το ανοιξες και εγραφε se vs adv,δεν εγραψες παιρνω το se και φτιαχνω κατι να γινει κατι αλλο η κοντα σε αυτο,γι αυτο η απαντηση μου ηταν πανω στο τιτλο.αλλαξε τον τιτλο και νομιζω οτι το θεμα fun factor κτλπ αποκτα αλλη διασταση.

υ.γ.φιλικα:wave2:

DrBig
03/05/2012, 09:20
το θρεντ το ανοιξες και εγραφε se vs adv,δεν εγραψες παιρνω το se και φτιαχνω κατι να γινει κατι αλλο η κοντα σε αυτο,γι αυτο η απαντηση μου ηταν πανω στο τιτλο.αλλαξε τον τιτλο και νομιζω οτι το θεμα fun factor κτλπ αποκτα αλλη διασταση.

υ.γ.φιλικα:wave2:

Ωραια, λοιπον απαντα στον τιτλο ο οποιος δεν γραφει πουθενα για fun factor.

:wave2:

PS
Το να βαλεις φαιρινγκ σε μια μηχανη επειδη σε εξυπηρετει δεν την κανει αλλη μηχανη, η ιδια μηχανη ειναι, οπως η ιδια μηχανη ειναι οταν βαζεις σκληρες βαλιτσες η ψηλοτερο ανεμοθωρακα...

πυξιδας990
03/05/2012, 09:43
Ωραια, λοιπον απαντα στον τιτλο ο οποιος δεν γραφει πουθενα για fun factor.

:wave2:

PS
Το να βαλεις φαιρινγκ σε μια μηχανη επειδη σε εξυπηρετει δεν την κανει αλλη μηχανη, η ιδια μηχανη ειναι, οπως η ιδια μηχανη ειναι οταν βαζεις σκληρες βαλιτσες η ψηλοτερο ανεμοθωρακα...

Διακρινω μια τσαντιλα,αλλα δεν καταλαβαινω γιατι?ειπαμε αναμεσα στα δυο το adv 7 στα 10 σημεια καλυτερο.fun οποσδηποτε το se υπερτερει.αλλα εδω κοιταμε συνολικα τα 2 μηχανακια,αλλωστε οταν συγκρινεις βγαζεις συνολικο αποτελεσμα:wave2:

DrBig
03/05/2012, 13:53
Διακρινω μια τσαντιλα,αλλα δεν καταλαβαινω γιατι?

:a4:

gefr
03/05/2012, 13:57
Φταίς, φταίς γιατί όταν σού λένε πόσο κάνει αυτό που πλήρωσες, θές να το συζητήσεις. Τώρα νά...
Και επί πλέον, αφού το μηχανάκι σου δεν ταιριάζει στη συγκεκριμένη διαδρομή του πυξίδας990 , και άρα είναι άχρηστο για αυτή τη διαδρομή και για αυτό τον οδηγό, συνεχίζεις τη συζήτηση. Φταίς.

Θα γίνει το συγκρητικό τέστ διαδρομή να δεί ο καθένας τί καλό που είναι το μηχανάκι του; αυτό μετράει τελικά.

DrBig
03/05/2012, 14:20
Φταίς, φταίς γιατί όταν σού λένε πόσο κάνει αυτό που πλήρωσες, θές να το συζητήσεις. Τώρα νά...
Και επί πλέον, αφού το μηχανάκι σου δεν ταιριάζει στη συγκεκριμένη διαδρομή του πυξίδας990 , και άρα είναι άχρηστο για αυτή τη διαδρομή και για αυτό τον οδηγό, συνεχίζεις τη συζήτηση. Φταίς.

Θα γίνει το συγκρητικό τέστ διαδρομή να δεί ο καθένας τί καλό που είναι το μηχανάκι του; αυτό μετράει τελικά.

Φταιω φταιω φταιω φταιω!

Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι ο τροπος που οδηγουν ειναι αντιστοιχος με τον τροπο που σκεφτονται, οποτε αντε να τους εμπιστευτω εγω τη μηχανη μου! :bawl:

sniper
03/05/2012, 14:30
Φταιω φταιω φταιω φταιω!

Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι ο τροπος που οδηγουν ειναι αντιστοιχος με τον τροπο που σκεφτονται, οποτε αντε να τους εμπιστευτω εγω τη μηχανη μου! :bawl:

Αλλά δεν είναι ο τρόπος που γράφουν..

gefr
03/05/2012, 15:21
Μα δε με κατάλαβες. Ο καθένας τη δική του μηχανή. Η μόνη μου ανησυχία είναι μην εξελιχθεί σε αγώνα δρόμου και τότε θα γίνει καταστροφικό.

MikeG
03/05/2012, 15:23
Ρε! Ακόμα μαλώνετε για τα μπουρδέλα σας !!


256723

gefr
03/05/2012, 15:28
Ρε! Ακόμα μαλώνετε για τα μπουρδέλα σας !!


256723

Καλώς τονε, τι τρέχει με τα δικά σας μπουρδέλα, σπάγανε κάτι μπροστινά φτερά έμαθα; έγινε καμμία αναβάθμιση σε αυτό; ή ήταν μεμονωμένα περιστατικά;

MikeG
03/05/2012, 15:30
Καλώς τονε, τι τρέχει με τα δικά σας μπουρδέλα, σπάγανε κάτι μπροστινά φτερά έμαθα; έγινε καμμία αναβάθμιση σε αυτό; ή ήταν μεμονωμένα περιστατικά;

Εμάς καραμπουρδέλα είναι & έτσι μόνο χασκογελάμε :D


Δε σπάγανε μπροστινά φτερά. Ένας τύπος είχε την απόλυτη γκαντεμιά να σφηνώσει πέτρα μεταξύ στο μπροστινό τακούνι και στο φτερό & να γίνει η μ@λ@κί@.

Κατά τα άλλα, μπουρδέλα super!


:beer: :beer: :vroum: :pipila:

crfouras
03/05/2012, 16:34
..........η αληθεια ειναι οτι ειχα μια τρομερη διαθεση να διαβασω κ να γραψω στο εν λογω "θεμα", αλλα η τροπη που πηρε κ το πνευμα που απεκτησε η συζητηση........με χαλασε!!!!
τεσπα....συγκεντρωθειτε.....κ καταλαβετε οτι ειμαστε μοτοσυκλετιστες!!!! Οτι φερει δυο τροχους, ειναι χαρα μας να συνυπαρχει αναμεσα μας!!! Το καθε διτροχο ειναι μοναδικο, οι πινελιες - προσωπικες επεμβασεις- κ εν τελη επιλογες, ικανοποιουν τον καθε ενα απο εμας, με εναν ξεχωριστο κ μοναδικο τροπο.......γιατι αυτο που θελουμε κ ζηταμε ειναι κατι πολυ συγκεκριμενο, πολυ εξειδικευμενο, κατι πολυ προσωπικο, που δεν μπορει να το καταλαβει πολλες φορες ο αλλος, ο τυχαιος!!!!
Βαπτισμενος ΚΤΜ-ικος απο τα τελη του '90, μπορω να πω οτι η μαμα ΚΤΜ ποτε δεν κατασκευασε μοτο που να μην εχει σκοπο, λογο, αιτια κ αφορμη για να βγει στην αγορα. Το SE εχει λογο υπαρξης -κατ΄εμε- σοβαρο κ σημαντικο, οπως κ το Adv, αλλα δυστυχως εξυπηρετουν διαφορετικους σκοπους. Το SE ειναι οτι καλυτερο για καποιον που θελει να γυρισει ολη την Ελλαδα απο τα βουνα, χωρις να μασησει πουθενα, ακομα κ στα πιο δυσκολα κομματια.....που το Adv θα δυσκολευοταν -αν δεν κολλουσε......-, ο αναβατης δε του SE, παντα θα ειναι στη "μια", θα ντριφταρει στο στενα της γειτονιας του πριν φτασει σπιτι, θα ειδικευεται σε ολες τις ακροβατικες φιγουρες που μπορει να κανουν τα χερια του......κ το σαλονι του θα ειναι στρωμενο με αμμο, χαλικια κ λασπες!!!! Ο αναβατης του Adv ειναι πρωην ιδιωκτητης SE κ αν οχι, παντα θα ηθελε να εχει ενα στην κατοχη του, αλλα επειδη τα χρονια περασαν προσπαθοντας να μαζεψει λεφτα για να παρει "ΤΟ ΚΤΜ του".......πλεον εχουν περασει αρκετα χρονια κ δυστυχως μεγαλωσε......ο κωλος του γερασε κ σκεφτεται πλεον ανεσεις κ ανεμοθωρακες.........

Με δυο λογια για να μην μακρηγορώ, η αποψη μου ειναι οτι, το SE τα σπαει σε χωμα, πολη κ καγκουριες.......το Adv ειναι συνολικα καλυτερο σε ασφαλτινα ταξιδια.;)

DrBig
03/05/2012, 17:18
Εμάς καραμπουρδέλα είναι & έτσι μόνο χασκογελάμε :D


Δε σπάγανε μπροστινά φτερά. Ένας τύπος είχε την απόλυτη γκαντεμιά να σφηνώσει πέτρα μεταξύ στο μπροστινό τακούνι και στο φτερό & να γίνει η μ@λ@κί@.

Κατά τα άλλα, μπουρδέλα super!


:beer: :beer: :vroum: :pipila:

[Νομιζω πιαστηκαν τα σωληνακια φρενου στα τακονες λεχος.]
Μια χαρα ειναι και τα δικα σας, αλλα θελετε αναρτησεις της προκοπης ρε γαμωτι μου (απαραδεκτο πηρουνι), να χασετε λιγα κιλακια και να φτιασετε το πανω σημειο εδρασης του αμορτισερ.
Αιντε να δουμε, θα βγει ποτε το husky 900 σε εκδοση εντουρο για να εχω κι εγω λιγο ανταγωνισμο, η μονο φημες?

spyro
03/05/2012, 17:55
..........η αληθεια ειναι οτι ειχα μια τρομερη διαθεση να διαβασω κ να γραψω στο εν λογω "θεμα", αλλα η τροπη που πηρε κ το πνευμα που απεκτησε η συζητηση........με χαλασε!!!! ....

υπερβολές τρισυπόστατε ξάδερφε, μια χαρά τα πάει το thread. Όσο ο bigoulas έχει διάθεση χιουμοριστική και οι Mods σβήνουν τα περιττά σπαμ το thread μια χαρά τα πάει.

και να αντιπαρέλθω,

δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης του SE. Τι σημαίνει 950 κυβικά εντούρο μηχανάκι? το σχήμα είναι οξύμωρο. oxymoron you know?

και ok aς μιλήσουμε για το Fun Factor. Δεν ξέρω τι fun factor έχεις με τις διαστάσεις λάστιχων (χωμάτινων) στο SE. πέρα από καμια σούζα την οποία την παίρνεις καλύτερα από τα μονούλινδρα Δουκα και 690 sm. άσε που για μένα fun factor δεν υπάρχει εάν δεν μπει μέσα η έννοια του στριφτερού. Για αυτό έχει νόημα το 950 SM για παράδειγμα. Το οποίο υστερεί σε πάρα πολλά αλλά κερδίζει τόσα καλά σε κάποια άλλα που ξεπερνάς τις αδυναμίες του.

Το SE δεν είναι πουθενά πολύ καλό. Γιατι αν ήταν κάπου πολύ καλό, τότε θα του δικαιολογούσες όλα τα υπόλοιπα.

Και για να μη παρεξηγηθώ Το Adv ομοίως δεν είναι πουθενά πολύ καλό αλλά τουλάχιστον καταφέρνει να τα κάνει όλα. Και όταν λέμε όλα εννοούμε όοοοολα

:smokin:

Stabak
03/05/2012, 18:13
PS
Το να βαλεις φαιρινγκ σε μια μηχανη επειδη σε εξυπηρετει δεν την κανει αλλη μηχανη, η ιδια μηχανη ειναι, οπως η ιδια μηχανη ειναι οταν βαζεις σκληρες βαλιτσες η ψηλοτερο ανεμοθωρακα...

και το SMT τι ειναι; δεν ειναι αλλη μηχανη συνολικά απο ενα SE;

marios8
03/05/2012, 18:29
Φταιω φταιω φταιω φταιω!

Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι ο τροπος που οδηγουν ειναι αντιστοιχος με τον τροπο που σκεφτονται, οποτε αντε να τους εμπιστευτω εγω τη μηχανη μου! :bawl:

:a9::a9::a9::a9::a9::a9::a9: