PDA

View Full Version : Νέος κάτοχος SRX400 με απορίες



kostakisSs
12/11/2008, 03:57
Γεια σε ολους! Διαβασα ολα τα ποστ και με ενθουσιασατε πολυ!! Ειμαι φοιτητης στην πατρα και προσφατα αγορασα μια SRX 600!

Δεν εχω κανει ακομα σπουδαιες αλλαγες εκτος απο

το απαίσιο κωλοφαναρο που εβαλα καποιο αλλο.
εξάτμιση απο Bros

Χρειάζομαι την βοήθειά σας ΟΠΩΣΔήΠοτε

1.Εχω προβλημα με το Ντεποζιτο! μου πεταξε σκουρια προς τα εξω:<:< τι μπορω να κανω?
2.Έχει θαμπώσει ο κινητήρας>> Μπορω να τον υαλίσω με καποιον τροπο?
πως γίνετε να βάψω τμήματά του μαύρα?


Κατι κομπίασματα οταν τραβώ το γκαζι γιατι τα κανει??

Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων ειναι η πρώτη μου μηχανη και σκοπεύω να αφιερώσω αρκετο χρόνο σε αυτην απλα χρειάζομαι τα φώτα σας
:uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :uplate:

Κωστας

kostakisSs
13/11/2008, 18:02
καποιος να με βοηθησει ρε παιδια να εξελικτω και εγω λιιιιιγο!

byron
13/11/2008, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisSs
καποιος να με βοηθησει ρε παιδια να εξελικτω και εγω λιιιιιγο!

Nαι σε ξεχάσαμε εσένα. να βάλουμε ένα χεράκι για να εξελιχθείς λίγο....:D

Καταρχήν πές μας ποιό srx έχεις? Αυτό με τα δύο αμορτισερ πίσω ή το monoshock?


Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisSs
Χρειάζομαι την βοήθειά σας ΟΠΩΣΔήΠοτε

1.Εχω προβλημα με το Ντεποζιτο! μου πεταξε σκουρια προς τα εξω:<:< τι μπορω να κανω?
2.Έχει θαμπώσει ο κινητήρας>> Μπορω να τον υαλίσω με καποιον τροπο?
πως γίνετε να βάψω τμήματά του μαύρα?

Κατι κομπίασματα οταν τραβώ το γκαζι γιατι τα κανει??


1. To πρόβλημα με το ντεπόζιτο είναι μάλλον το πιο σοβαρό. Η σκουριά που βλέπεις απ΄έξω έχει έρθει από μέσα... Η πιο εύκολη λύση είναι να βρεις ένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση.
2. Το θάμπωμα του κινητήρα (των πλαϊνών καπακιών εννοείς) έρχεται στα ίσια του με βούρτσα δλδ. γυάλισμα. Ή το πηγαίνεις σε μαγαζί που κάνει βούρτσες, νίκελ κλπ ή παίρνεις κάποιο σετ με αλοιφές και σετ με βούρτσες (ψιλό και χοντρό πέρασμα) ΑΝ έχεις καποιο καλό δράπανο.
Εννοείται ότι τα έχεις βγάλει από πάνω για να γίνει καλή δουλειά.
3. Τα μαυρα κομμάτια τα βάφεις με spray υψηλής θερμοκρασίας. Δεν θα γίνουν γυαλιστερά αλλά ματ όμως. Μην βάψεις καπάκια με αυτό. Το πολύ πολύ κανένα κύλινδρο, αφού μονώσεις καλά την γύρω περιοχή.
4. Για τα κομπιάσματα προφανώς ευθύνεται η σκουριά που έχει καταλήξει στα καρμπ, το μαμά φίλτρο αέρος που πιθανότατα δεν έχει καθαριστεί ποτέ ή και τα δύο. Φίλτρο αέρα υπάρχει της Κ&N σίγουρα, ενώ τα καρπυρατέρ θα θέλουν βγάλσιμο, καθάρισμα και ρύθμισμα.

Αυτά....

kostakisSs
13/11/2008, 20:54
:cool: :cool: εγινα μελος τησ κοινοτητας:beer:

εχω την SRX6 του 93 με τα δυο αμορτισερ:( :(

Για το ντεποζιτο της 400αρας με το monoshock που ειναι λιιιγο διφορετικο κανει? ομολογω οτι δεν βρισκω 600αρας! κανενας τροπος να καθυστερισω το οτιδηποτε (αδειασμα περασμα με αντισκωριακα κτλ) υπαρχει?

Ενα αλλο που με απασχολει αμεσα!! υπαρχει περιπτωση να βρω πουθενα πατητηρια για τον πισω που να δενουν στο πλαισιο (οπως της 400αρας) και οχι πανω στα αμορτισερ γιατι αγκομαχα ο πισω??? στις φωτος ειδα καποια π μπαινουν κουτι!!
>αλλιως παω σε modιφες με τα αλλα της 400 π βιδώνουν πιο μακρυα οπότε 8α χρειαστω καποιον αποστάτη.

Επι της ευκαιριας ποσα αλογα βγαζει το μοντελο αυτο? τελικη ποσο του δινουν??

Θα σας ανεβάσω μερικες φωτος αμεσα:):eyepop:

nobody
13/11/2008, 21:12
καλησπερα
δεν αναφερεται στο μοντελο του 1993 ομως μπορεις να παρεις μια γευση
http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_srx600.htm

byron
13/11/2008, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisSs

εχω την SRX6 του 93 με τα δυο αμορτισερ:( :(

Για το ντεποζιτο της 400αρας με το monoshock που ειναι λιιιγο διφορετικο κανει? ομολογω οτι δεν βρισκω 600αρας! κανενας τροπος να καθυστερισω το οτιδηποτε (αδειασμα περασμα με αντισκωριακα κτλ) υπαρχει?

Ενα αλλο που με απασχολει αμεσα!! υπαρχει περιπτωση να βρω πουθενα πατητηρια για τον πισω που να δενουν στο πλαισιο (οπως της 400αρας) και οχι πανω στα αμορτισερ γιατι αγκομαχα ο πισω??? στις φωτος ειδα καποια π μπαινουν κουτι!!
>αλλιως παω σε modιφες με τα αλλα της 400 π βιδώνουν πιο μακρυα οπότε 8α χρειαστω καποιον αποστάτη.

Επι της ευκαιριας ποσα αλογα βγαζει το μοντελο αυτο? τελικη ποσο του δινουν??

Θα σας ανεβάσω μερικες φωτος αμεσα:):eyepop:

Sorry αλλά δεν είναι 93...:sad:
Τα μοντέλα με τα δύο αμορτισσέρ έβγαιναν 86-87 με ζάντες 18", και 88 αλλά με 17" ΄ζαντες και δισκόφρενο 320mm. Απ΄το 89 και μετά εβγαινε monoshock.
Το ντεπόζιτο του επόμενου δεν κάνει. Ρίξε μια ματιά στα μεταχειρισμένα και αν δεν βρείς, καποια λύση θα βρεθεί.
Τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη, θα τα βρεις απ΄το ebay.de που είναι πολύ φθηνά (όπως και ντεπόζιτο). Το μοντέλο του 88 είχε κάποια πιο όμορφα αλουμινένια που έμπαιναν κουτί, αλλά είναι πολύ δυσεύρετα.

Αλογα δεν θυμάμαι. Ρίξε μια ματιά στο www.srx600.net που έχει και spec για το 400. :wave2:

kostakisSs
14/11/2008, 01:08
ρε παιδια η αδεια μου το 93 λεει οτι ειναι:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
κανει λάθος το υπουργειο?

notakos600
14/11/2008, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisSs
ρε παιδια η αδεια μου το 93 λεει οτι ειναι:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:
κανει λάθος το υπουργειο?



Άλλη η ημερομηνία του μοντέλου και άλλη η ημερομηνία έκδοσης της άδειας, κάποιες φορές συμπίπτουν και κάποιες όχι, ειδικά αν πρόκειται για μεταχειρισμένο εξ Ιαπωνίας.

kostakisSs
14/11/2008, 01:24
δηλαδη η μηχανη μου παταει στο δρομο απο το 93 απλα το μοντελο αυτο ειναι απο το 80κατι?
ΜΗΝ μου πειτε οτι αγορασα κατι που είναι πιο μεγάλο και απο εμένα τον ίδιο....:bawl: :bawl:

Οτι και να ναι... Για μένα είναι 2 μηνών:beer: :beer: :beer: :beer:


Πως γίνεται να βαψω τα καπάκια του μοτερ ετσι???

http://www.realclassic.co.uk/bikepix/srx06071003.jpg :eyepop:

the who
14/11/2008, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostakisSs
δηλαδη η μηχανη μου παταει στο δρομο απο το 93 απλα το μοντελο αυτο ειναι απο το 80κατι?
ΜΗΝ μου πειτε οτι αγορασα κατι που είναι πιο μεγάλο και απο εμένα τον ίδιο....:bawl: :bawl:

Οτι και να ναι... Για μένα είναι 2 μηνών:beer: :beer: :beer: :beer:


Πως γίνεται να βαψω τα καπάκια του μοτερ ετσι???

http://www.realclassic.co.uk/bikepix/srx06071003.jpg :eyepop:

Η μηχανη σου παταει στον(ιαπωνικο)δρομο απο το 89.Πρωτοπατησε σε ελληνικο δρομο το 93 οποτε και εκδοθηκε η αδεια.Ισως να βρεις τα πατακια που θελεις απο yamaha(ισως λεμε).Ντεποζιτο μπυ φαινεται χλωμο εως απιθανο να εχει η yamaha,κι αν εχει θα κανει κανα 300αρι.
Υπαρχει ενα ολοκληρο μηχανακι που πουλιεται για ανταλλακτικα.Αν σ ενδιαφερει πες μου να ρωτησω.