PDA

View Full Version : προβλημα με συναγερμο



KeLeYTiS
29/04/2012, 23:21
Την περασμενη Τεταρτη ειχα παει στο ΙΚΑ για μια αρθριτιδα που με ταλαιπωρει
Οσο περιμενα τον γιατρο για να μου δωσε χαρτι για ακτινες ξεχασα τα κλειδια του ΧΤ στον διαδρομο αναμονης
Κατεβηκα για ακτινες και ξαναανεβηκα να παω στον γιατρο εκει καταλαβα οτι μου ελειπαν , εφαγα τον κοσμο να τα βρω αλλα τιποτα , κατεβηκα παλι στις ακτινες και εκει μια κυρια μου ειπε οτι τα ειδε (ενα κλειδι και ενα κοντρολ συναγερμου) αφημενα πανω σε ενα ραφι στον διαδρομο που πριν λιγο ειχα φαει τον τοπο
Τελικα καποιος τα πηρε και δεν τα αφησε πουθενα ουτε σε καποιο γιατρο ουτε στις πληροφοριες απλα τα πηρε ο μαλακας
Αλλαξα κεντρικο διακοπτη 2 μερες πριν το συμβαν με ενα μεταχειρισμενο αλλα ειχε ΜΟΝΟ ενα κλειδι ,δευτερο κοντρολ ειχα στο σπιτι
Αγγαρεψα ενα φιλο και ηρθε εκει να φυλαει το μηχανακι και εγω κατεβηκα σπιτι φορτωσα το αυτοκινητο με εργαλεια , πηρα και το δευτερο κοντρολ αλλα και τον παλιο διακοπτη και ξαναπηγα
7 το απογευμα καταφερα και εσπασα τον διακοπτη και ξεκινησα να αλλαζω διακοπτη μιας και με κλειδωμενο το τιμονι η τιμονοπλακα δεν βγαινει
στις 10 το βραδυ καταφερα και το ξαναεδεσα αλλα το μηχανακι μολις γυρισα το κλειδι ειναι νεκρο απο ρευμα
Τελικα το πηρα σπρωχτο μεχρι το Περιστερι απο την Αλεξανδρας και ο φιλος μου γυρισε το αυτοκινητο πισω
Σημερα το εψαξα και ολα φαινονται νορμαλ , η μπαταρια ειναι κομπλε , ασφαλεια δεν βρηκα να εχει γενικα , αγορασα και καινουριο διακοπτη αλλα τιποτα
Δεν εχει ρευμα καθολου ειναι νεκρο , οταν το κλειδωνω η ξεκλειδωνω με τον κοντρολ του συναγερμου αναβοσβηνουν τα φλας κανονικα και κανει και τον σχετικο ηχο
Παιζει επειδη κλειδωσε αρχικα με αλλο κοντρολ και ξεκλειδωσε με αλλο (του συναγερμου ειναι και τα 2 οχι ιμιτασιον η φτιαχτα) να μπλοκαρε ο συναγερμος ?
Και αν μπλοκαρε κανονικα δεν εχει καποιου ειδους imobilizer η κοβει το ρευμα ?

Το μηχανακι ειναι ενα ΧΤ600 και ο συναγερμος PAtrol line hps 544

banditgr
30/04/2012, 18:02
Απο όσα γράφεις το πρόβλημα δεν είναι στον συναγερμο σου.αφου λες ότι το μοτο είναι γενικά νεκρό όταν γύρισα το κλειδί.
Αν ήταν του συναγερμού θα άναβαν τα όργανα κλπ. αλλά δεν θα μπορούσες να το βάλεις εμπρός.
Κάτι έχεις κάνει λάθος στην φυσά του διακόπτη.

KeLeYTiS
01/05/2012, 00:19
Δεν εχει και πολλα να κανω λαθος 2 φυσες ειναι που δεν μπαινουν αναποδα

Δοκιμασα τον παλιο διακοπτη που ειχα αλλαξει 2 μερες πριν το χασιμο των κλειδιων δοκιμασα και τον καινουριο αλλα τζιφος

Ερωτηση το ΧΤ εχει πουθενα ασφαλειοθηκη γιατι εφαγα τον κοσμο και δεν την βρηκα , αλλα γινεται μηχανη χωρις ασφαλεια ? Μηπως μου την εχει καψει και τσαμπα παιδευομαι

Και εγω ετσι ξερω για τον συναγερμο οτι απλα δεν θα επαιρνε μπροστα , δεν παιζει σιγουρα διαφορετικα id με τα κοντρολ ωστε να μπλοκαρει ο συναγερμος ετσι ?

OldMan
02/05/2012, 11:36
το πηρα σπρωχτο μεχρι το Περιστερι απο την Αλεξανδρας
Και προφανώς κανείς δεν σε σταμάτησε να ρωτήσει που το πας το μηχανάκι ...:D

Υ.Γ.1
Κεντρική ασφάλεια δεν είναι, εκτός αν ο συνγερμός παίρνει ρεύμα απευθείας από την μπαταρία (από τους πόλους)

Υ.Γ.2
Κανονικά δεν θάπρεπε να σΕ μιλάμε Βαγγελάκη μας, γιατί μας θυμάσαι καθε 2 χρόνια που κάνεις κάποια λαλακία...:evil:

KeLeYTiS
02/05/2012, 15:02
Γεια σου Ολντμαν καλως σε βρηκα ... ξανα

Τελικα κεντρικη ασφαλεια ηταν , μαλλον οταν κοπαναγα τον κεντρικο διακοπτη με καλεμι το καλεμι εκανε σωμα στο + και την τιναξε αλλα εκεινη την ωρα που να ψαξεις και μετα απο 3 ωρες σφυρηλατησματος

Αν με σταματησε ?

Απο τις 4 το ελυσα και ξεκινησα να το κοπαναω με βαρια και καλεμι πανω στην Αλεξανδρας λιγα μετρα πιο κατω απο την ΓΑΔΑ

Περασαν αμετρητα περιπολικα και ομαδες ΔΙΑΣ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν σταματησε να ρωτησει τι κανω

Οταν το ξεκλειδωσα και δεν ειχα ρευμα αποφασισα να το παω χερατα κατα τις 11 το βραδυ ολα αυτα
Περασα απο 2 !!!!! μπλοκα παλι πολυ περιπολικο και ομαδα ΔΙΑΣ (μαλλον υπαρχει κινητοποιηση λογω σκουπας )
Μαλιστα εκτος απο τα μπλοκα περασα και στα φαρδια σκοτεινα πεζοδρομια του Πεδιου του Αρεως οπου ειχαν αραξει 2 ομαδες ΔΙΑΣ σε διαφορετικα σημεια οι οποιοι ουτε αυτοι με ρωτησαν κατι

Η ειρωνια ηταν οτι ολα τα πραγματα μου ηταν μεσα στο τσαντακι μου στο αυτοκινητο το οποιο το γυρναγε ο φιλος μου σπιτι

Τελικα με σταματησε μια ομαδα ΔΙΑΣ στον σταθμο ΛΑρισης λιγο πριν την κεντρικη τροχαια και βασικα δεν με σταματησε , με προσπερασαν ολοι και ο τελευταιος απλα με κοιταξε και με απορια με ρωτησε τι επαθα
Του ειπα και μου απαντησε οτι θα με πηγαινε πατακι αν δεν ειχε υπηρεσια , να ειναι καλα

Και αυτο ηταν και το μονο δειγμα μοτοσικλετιστικης αλληλεγυης την βραδια εκεινη η οποια ζει μαλλον μονο μεσα στα φορουμ

Ασχετο
Μου θυμιζει μια φορα ενας γνωστος ιντερνετικος συμφορουμιτης ειχε γραψει ενα ολοκληρο κειμενο οτι ηταν στο μετρο και ενας ζητιανος ηρθε και του ζητησε λεφτα αλλα αυτος γυρισε το κεφαλι , μετα οταν τα εβαλε κατω μας ζαλισε τα @@ το ποσο μισοι ανθρωποι εχουμε γινει και οτι απο εκεινη την μερα θα αλλαζε

Ειρωνικα την αλλη μερα θα πηγαιναμε με το φορουμ για καφε Εξαρχεια και οταν πλησιασε ενας ζητιανος το τραπεζι καρφωσα το βλεμμα μου πανω του να δω τι θα κανει
Του ειπε οχι δεν εχω - Φυγε


χαχααχαχαχχα

Να σαι καλα ρε ολντμαν , εδω τριγυρω ειμαι διαβαζω απλα δεν πολυγραφω , νιωθω λιγο ξενος αναμεσα σε γνωστους