PDA

View Full Version : Φιλτροχοάνη με βροχή ή όχι;



Nikoskazer2000
16/09/2005, 03:08
Έβαλα τη φιλτροχοάνη κατα τον Ιούλιο που ηταν στεγνά και ζέστη. Χθές ομως με τα πρωτοβρόχια και καθώς πήγαινα με κάμποσα απο εθνική σκέφτηκα "μήπως οπως τραβάει αέρα τραβήξει και νερό..;" Άρχισα να πηγαίνω νωχελικά με το φόβο μήπως η φιλτοχοάνη εκτός απο την αδηφαγία της για αέρα αναπτύξει και αδηφαγία στο νεράκι του Θεού :(

Σκέφτομαι να ξαναβάλω το ξενέρωτο φιλροκούτι μου πάνω για το υπόλοιπο του φθινοπόρου+χειμώνα για αποφυγή νερού.

Τι προτείνετε;

DimST
16/09/2005, 08:46
Κάποτε που κοίταζα και γώ για φιλτροχοάνες είχα δεί κάτι σαν... σκουφάκια που υποτίθεται οτι τις προστάτευαν.


Η πιο ασφαλής λύση κατα την γνώμη μου είναι να επιστρέψεις σε φιλτροκούτι....



:beer:

OldMan
16/09/2005, 09:30
:lol: :lol: :lol:

Τα .....σκουφάκια, που λέει ο DimST (άλλοι τα λένε κ@πότες..) κάνουν αρκετή δουλειά όταν είναι καλά λαδωμένα....
(Μιλάω για τα "σφουγγάρινα"...).

Απλά θέλουν πολύ συχνά καθάρισμα και λάδωμα και σε "χοντρή" βροχή μπορεί να πάρουν λίγο νεράκι !!!!



:wave2: :beer: :wave2:

stefanos
16/09/2005, 09:50
Το νεράκι δεν κάνει και πολύ κακό (εκτός αν πέσεις σε ποτάμι),
Μπορέι να λές ότι έχεις και ψεκασμό νερού:rotflmao: :rotflmao: .
Το καλοκαίρι είναι χειρότερα που μπαίνουν σκόνες και πέτρες και σε συνδιασμό με το λάδι λειτουργούν σαν γυαλόχαρτο και καταστρέφουν τα μέταλα σου.:sad:
εγώ είμαι υπέρ των τεράστιων φιλτρων:p

Nikoskazer2000
17/09/2005, 00:06
Σας ευχαριστώ ολους σας για τις απαντήσεις σας :)

Επειδή "φοράω" K'n'N φιλτροχοάνη (λίγα χιλιόμετρα εχει δει και μάλιστα σε πόλη και καθαρή άσφαλτο - όχι χώμα) μπήκα στο επίσημο site και αυτό που αναφέρεται απο τα λεγόμενα πολυεστερικά σκουφάκια είναι οτι χρησιμοποιούνται σε χωματόδρομους που η σκόνη σηκώνεται σύννεφο και ΔΕΝ ΛΑΔΩΝΟΝΤΑΙ!!!

Κοινώς για βροχή η πιο ασφαλής λύση είναι μάλλον το ξενέρωτο φιλτροκούτι (γαμώτο...:a023: ) αν και για να 'μαι ειλικρινής σήμερα το πρωί που ερχόμουν απο εθνική πήγαινα κανονικά και μόνο αν έκανα κανένα απότομο άνοιγμα που γκαζιού το άκουγα να μπουκώνει και να μπερδεύει. Κατα τα αλλα ολα καλά...

K'n'N+ψυχρός+στεγνός αέρας=127χλμ.(στο κοντέρ)!