PDA

View Full Version : Υπαρχει Κριση οντως????



Hell_Rider
30/04/2012, 21:48
Παιδια ειλικρινα εχω τρελαθει... ολοι μιλανε για κριση , δεν εχουν λεφτα κλπ κλπ... οκ δεν λεω οτι εχουν ολοι..αλλα σε ποια ακριβως επαγγελματα??? γιατι στο ΦΑΓΗΤΟ δεν υπαρχει η παραμικρη κριση.... αντιθετως υπαρχει υπερβολικη καταναλωση.... ( στον τομεα μου... )

:eek:

SVX
30/04/2012, 22:26
ελαττωσαμε τα μπουζουκια ομως.......


και τα κωλομπαρα........

Lioulios
01/05/2012, 00:08
Εγώ στο μαγαζί που δουλεώ απέναντι από την Σπίνα λόγκα , όποτε έχει συναγρίδες τσακώνονται ποιός θα την πρωτοπάρει-φάει .


Αύριο πάλι θα γίνει ΣΦΑΓΗ .Μου έχει φύγει ο πάτος τις τελευταίες μέρες .

ΚΡΙΣΗ

Vstrommer71
01/05/2012, 00:13
Μην κρινετε απο λιγες περιπτωσεις,αν ριξετε μια πιο προσεκτικη ματια θα δειτε οτι και τα φαγαδικα εχουν σοβαρη μειωση τζιρου.Αναζητηστε ιδιοκτητες που μπορουν να σας το επιβεβαιωσουν.Απλα επειδη το φαγητο ειναι μια απο τις πρωτες αναγκες,το ποσο της μειωσης ειναι λιγοτερο(αλλα σημαντικο) σε σχεση με αλλους τομεις του εμποριου που εχουν πραγματικο καταβαραθρωθει...

devil's animal
01/05/2012, 00:54
το ιδιο ισχυει και με τον καφε...γιατι ο ελληνας οσο και να μην εχει, ενα τριευρω θα το βρει να το δωσει για το καφεδακι του...:rolleyes:
κριση και κουραφεξαλα...
κυκλοφορει ακομα ΠΟΛΥ μαυρο χρημα και οι μονοι που εχουν πραγματικα πληγει ειναι οι συνταξιουχοι και οι δημοσιοι υπαλληλοι. ενα πολυ μεγαλο ποσοστο των τελευταιων πλεον κανει και 2η δουλεια αρα μενουν οι συνταξιουχοι που ποτε δεν ειχαν, αλλα και ποτε δεν ξοδευαν...
ακομα και ενα μεγαλο ποσοστο των ανεργων ειναι πλασματικο γιατι εχουν πιασει δουλεια με μαυρα λεφτα και παιρνουν και το επιδομα ανεργιας ή ειναι εποχιακοι (δασκαλοι, ξενοδ. υπαλληλοι κλπ) οπου ανεκαθεν τους απελυαν το μισο χρονο και τους ξαναπροσλαμβαναν τον αλλον μισο με επιδομα στο ενδιαμεσο και ξανα μαυρα λεφτα απο αλλη δουλεια...

το οτι εχουν μειωθει οι τζιροι στα μπουζουκια και τα στριπτιτζαδικα πραγματικα δεν μου λεει τιποτα...
κανονικα με οτι ακουγεται οτι υπαρχει σε οικονομικο επιπεδο αυτα θα επρεπε να ειχαν βαλει λουκετα απο καιρο. σε αντιθεση με αυτο, απλα δουλευουν 3ημερο...και φυσικα ειναι γεματα και τις 3 αυτες μερες...

περαστκα μας...
:wave2:

balakia
01/05/2012, 08:16
οι δ.υπαλληλοι δεν εχουν πληγει,απλα τους κοψανε καποια λεφτα
μαυρο χρημα υπαρχη και πολυ μαλιστα ακομα και δεν προκειτε ποτε να χαθει απο την χωρα αυτη
αλλα μην λεμε και μαλακιες οτι δεν υπαρχη κριση,οι απολυσεις ειναι καθημερινο φαινομενο οπως και οι περικοπες(και απο κερδοφορες επιχειρησεις,η πουστια του ελληνα)οι εθνικες οδοι ειναι αδειες απο φορτηγα και οταν δεν κινουνται φορτηγα σημαινη σταση εμποριου με οτι συναιπαγεται αυτο,κανονικα η ροη της δουλειας μου ειναι να κανω 3 φορες την εβδομαδα αθηνα-θεσσαλονικη και τα τελευταια 2 χρονια αν κανω 5-6 δρομολογια νομιζω οτι επιασα τον παπα απο τα @ρχιδι@ και οχι δεν κανω κατι λαθος εγω ολοι στην δουλεια μου στο ιδιο καζανι βραζουμε.
την περασμενη εβδομαδα μπηκα αθηνα στης 7-30 το πρωι απο αγ.στεφανο,παλιοτερα θα ηθελα μιαμιση ωρα για ασπροπυργο(χωρις ατικη οδο) ενω προχθες ημουνα στης 8+15,κινηση για τα δεδομενα εκεινης της ωρας και περιοχης=μηδεν

paramedic
01/05/2012, 08:31
οι δ.υπαλληλοι δεν εχουν πληγει,απλα τους κοψανε καποια λεφτα
Πως δεν έχουν πληγεί αφού τους κόψανε λεφτά δεν μπορώ να το καταλάβω??? Επίσης δεν είναι "κάποια" λεφτά αλλα πολλά λεφτά και γι'αυτό
έχει πατώσει η αγορά. Αν δεν έχει ο Δ.Υ έξτρα χρήμα να χαλάσει(γιατί για να την βγάλουν με τα απαραίτητα ακόμα κάποιοι έχουν) πως θα
κινηθεί ο ιδιωτικός τομέας?
Κρίση υπάρχει και μάλιστα μεγάλη(φυσική-τεχνητη δεν θα το αναλύσουμε εδώ)απλά ο κόσμος το έχει ρίξει στο φαι με όσα του έμειναν.

Hell_Rider
01/05/2012, 09:54
Τι να σας πω παιδες... εμεις παντως εχουμε "χεστει" στο χρημα... καλυτερα και απο περισυ... τι να παω ! τοσο πολυ στο φαγητο το εριξε?

dimis_gr
01/05/2012, 10:03
επειδή ο καφές έχει 3 euro δεν σημαίνει ότι όποιος πίνει καφέ είναι άρχοντας. 3 euro είναι. Είπαμε κρίση οκ. Απο κει και πέρα όσον αφορά το φαγητό υπάρχουν άλλοι οι οποίοι δεν ξέρεις τι κρύβεται απο πίσω. Μπορεί να ζούνε στο κρύο και 1002. Επίσης σκεφτείται ότι επειδή βλέπεται ένα σάββατο βράδυ στο κέμτρο της πόλης σας να γίνεται χαμός σκεφτείται ότι όλα όλα τα άτομα δεν ξεπερνουν τις 10000 και ο αριθμός αυτός είναι πχ για θεσσαλονικη. Τα 10000 άτομα δεν αντιπροσωπεύουν το 1000000 που είναι ο πλυθησμός. Πάνα θα υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων που ότι και να γίνει θα έχουν να κινούνται. Απο κει και πέρα όμως? Εγώ βγαίνω με σχεδόν ίδια συχνότητα αλλά δεν πάω μπουζούκια και κλαμπ και πούλησα και το αμάξι εδώ και κανα χρόνο+. Αλλά άμα με δεις έξω να πίνω καφέ΄θα πεις ''τι κρίση αφού καφέ πίνει'' ναι όμως έκοψα από αλλού

kostas777
01/05/2012, 10:17
δεν ξέρω, υπάρχει; τι υπάρχει;

από τότε που γεννήθηκα μου λένε υπάρχει κρίση, έχω βαρεθεί.

dimis_gr
01/05/2012, 10:29
Δυστηχώς μέχρι πριν λίγα χρόνια έλεγα δεν υπάρχει αλλά πλέον ναι. Η κρίση δεν έγινε από μόνη της την δημιουργήσαν για να σταματήσει όλη αυτή η υπερκατανάλωση και ειδικά στον τομέα της οικοδομής όταν οι τιμές είχαν φτάσει στο άπειρο. Σήκωναν 5όροφες με 800000 και πουλούσαν το κάθε διαμέρισμα 400000. Αυτό έπρεπε να σταματήσει όταν οι αξίες μόνο από τα σπίτια συνολικά ήταν πολύ παραπάνω από το πραγματικό χρήμα που είχε εκδοθεί. Ήρθε εντολή μην δίνετε και μην κόβετε χρήμα και όλα ξεκίνησαν. Εφόσον το οικονομικό σου σύστρημα βασίζεται στο δάνειο ώστε να σημιουργείτε χρήμα και εσύ λες σταματήστε να δανείζεται είναι λογικό να συμβεί αυτό. Αν θέλανε μπορούσαν αν κόψουν χρήμα πραγματικό και να το διοχετεύσουν έτσι και αλλιώς έχουν αρκετό πλεόνασμα και φένεται ότι η αγορά μπορεί να το αποροφίσει. Αλλά συμφέρει περισσότερο να αγοράζει ολόκληρες χώρες για ψίχουλα

nickald
01/05/2012, 10:38
Ε νταξ αφου σε 5 μαγαζια γινεται της ταναςπου τοτε μαλλον δεν υπαρχει κριση

Και ολοι αυτοι που ειναι ανεργοι ειναι τεμπεληδες

Και τα 10 κλειστα μαγαζια σε καθε οικοδομικο τετραγωνο δεν κλεισανε....... για συναγριδες πηγαν και θα γυρισουν.....

Κριση και μ@λακιες...... ΟΛΑ ΚΑΛΛΛΑ ΛΛΛΕΜΕ.....

Corvo
01/05/2012, 10:48
1) ας μην κοιταμε μονο τις αργιες ή ειδικες γιορτες. εκει λογικο ειναι ρε παιδες θα βγει ο κοσμος. Δεν βγαινει ολο τον μηνα και τοτε μεσα θα κατσει; ε του πουστη δλδ...
2) για τον καφε που λετε εχω δει κοπελιτσες να παιρνουν μια σοκολατα (ροφημα) και να βαζουν δυο καλαμακια να την πιουνε γιατι δεν ειχαν λεφτα να παρουν δυο.(αυτο μου το επιβεβαιωσαν γνωστοι που εχουν καφετεριες οτι γινεται ολο και πιο συχνα)
3) ο καφες δεν μειωθηκε πολυ(αν και μειωθηκε αρκετα) αυτο που μειωθηκε πολυ ειναι το ποτο, μπορει να βλεπεις γεματο μαγαζι αλλα για ρωτα για την καταναλωση. το 2ο ποτο πεθανε, θα βγουμε θα πιουμε 1 ποτο για 2,3 ωρες και μετα σπιτι
4) εμπορικα δεν πιανω

ειστε σιγουροι λοιπον για το οτι δεν υπαρχει κριση;
ναι ε; ετσι ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ


:beer:

kostas777
01/05/2012, 10:53
το θέμα είναι τι είναι αυτό που υπάρχει, αν είναι κρίση και γιατί το λέμε έτσι.

γιατί πάντα υπήρχε, πείτε μου πότε δεν υπήρχε για να καταλάβω και άρχισε να υπάρχει μόνο εδώ και λίγα χρόνια. από τότε που θυμάμαι υπάρχει κρίση και μάλιστα άρχισε πριν λίγο, ενώ πριν ήταν μια χαρά τα πράγματα. πότε ήταν το πριν; το πριν του πότε; τώρα είναι το μετά του πότε;

πήγαινε όπου θες παγκοσμίως και ρώτα, «υπάρχει κρίση;» τι θα σου πουν; φυσικά και υπάρχει, όλος ο κόσμος το ξέρει, ακόμη και οι πέτρες και πρωτίστως εσείς οι έλληνες. προφανώς δεν τη δημιουργήσαμε εμείς. είναι πανταχού παρούσα και τα πάντα πληρούσα και ξεφέυγεις από αυτή μόνο αν γίνεις υπήκοος του αγίου όρους. το θέμα είναι τώρα ποιός την έχει πιο μεγάλη. γιατί όταν την έχουν οι «άλλοι», εμείς κάνουμε τα κορόϊδα και πίνουμε παραπάνω φραπέδες στην υγειά τους.

SVX
01/05/2012, 10:54
1) ας μην κοιταμε μονο τις αργιες ή ειδικες γιορτες. εκει λογικο ειναι ρε παιδες θα βγει ο κοσμος. Δεν βγαινει ολο τον μηνα και τοτε μεσα θα κατσει; ε του πουστη δλδ...
2) για τον καφε που λετε εχω δει κοπελιτσες να παιρνουν μια σοκολατα (ροφημα) και να βαζουν δυο καλαμακια να την πιουνε γιατι δεν ειχαν λεφτα να παρουν δυο.(αυτο μου το επιβεβαιωσαν γνωστοι που εχουν καφετεριες οτι γινεται ολο και πιο συχνα)
3) ο καφες δεν μειωθηκε πολυ(αν και μειωθηκε αρκετα) αυτο που μειωθηκε πολυ ειναι το ποτο, μπορει να βλεπεις γεματο μαγαζι αλλα για ρωτα για την καταναλωση. το 2ο ποτο πεθανε, θα βγουμε θα πιουμε 1 ποτο για 2,3 ωρες και μετα σπιτι
4) εμπορικα δεν πιανω

ειστε σιγουροι λοιπον για το οτι δεν υπαρχει κριση;
ναι ε; ετσι ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ


:beer:

για τον καφε μπορω να απαντησω εγω... εχει πεσει η κινηση , δε βλεπεις ομως να εχει νεκρωσει , γιατι οι παρεες που θα πηγαιναν ταβερνα ή εστιατοριο να τα πουν, τα φιλαρακια που θα πηγαιναν για μπυρες , το πιτσαρια -σινεμα της γκομενας ..ολα αυτα μετατραπηκαν σε εναν απλο καφε

akis_trevor
01/05/2012, 10:56
καποια καταστηματα,ειτε με προσφορες,ειτε με εκπτωσεις,χαμηλες τιμες κλπ κλπ εχουν περισσοτερη δουλεια αποτι πριν 1-2 χρονια.βλεπε lidl....

Anetheron
01/05/2012, 10:58
Με την ανεργια στο 20%,δε νομιζω να μη φαινεται η κριση...

Corvo
01/05/2012, 11:06
για τον καφε μπορω να απαντησω εγω... εχει πεσει η κινηση , δε βλεπεις ομως να εχει νεκρωσει , γιατι οι παρεες που θα πηγαιναν ταβερνα ή εστιατοριο να τα πουν, τα φιλαρακια που θα πηγαιναν για μπυρες , το πιτσαρια -σινεμα της γκομενας ..ολα αυτα μετατραπηκαν σε εναν απλο καφε

α μπραβο, αυτο σημαινει οτι η καφετερια θα σωθει;

ή θα σωθουν τα φαγαδικα επειδη γεμισαν 5 φορες το χρονο;

bulmont
01/05/2012, 11:22
καποια καταστηματα,ειτε με προσφορες,ειτε με εκπτωσεις,χαμηλες τιμες κλπ κλπ εχουν περισσοτερη δουλεια αποτι πριν 1-2 χρονια.βλεπε lidl....


Συν ότι έκλεισαν κάποιοι ανταγωνιστές (πχ DIA)

SVX
01/05/2012, 11:25
α μπραβο, αυτο σημαινει οτι η καφετερια θα σωθει;

ή θα σωθουν τα φαγαδικα επειδη γεμισαν 5 φορες το χρονο;

οχι , απλα θα παρουν μια μικρη παραταση....

και θα αρχισουμε να βλεπουμε σκηνικα τυπου ¨πασατεμπο στο παρκο" και φραππινο στο ποταμι

MG-KTiNoS
01/05/2012, 17:10
Τι να σας πω παιδες... εμεις παντως εχουμε "χεστει" στο χρημα... καλυτερα και απο περισυ... τι να παω ! τοσο πολυ στο φαγητο το εριξε?

ki εμείς εδώ τα ίδια...

Γαμώ τα λ7 που βγάζουμε έτσι ?

paramedic
01/05/2012, 17:33
Τι να σας πω παιδες... εμεις παντως εχουμε "χεστει" στο χρημα... καλυτερα και απο περισυ... τι να παω ! τοσο πολυ στο φαγητο το εριξε?
Θέλετε μήπως πουθενά βοήθεια να έρθουμε για δουλειά???

nikos_abel
01/05/2012, 18:10
οχι , απλα θα παρουν μια μικρη παραταση....

και θα αρχισουμε να βλεπουμε σκηνικα τυπου ¨πασατεμπο στο παρκο" και φραππινο στο ποταμι

Το γελάς; Κοκακολίτσα (έπσα λέμον κόλα δηλαδή από σούπερ μάρκετ, τιμάμε τα ελληνικά προϊόντα) στη πλατεία Ν. Φιλαδέλφειας στο παγκάκι (που έχει και φρι γουάι φάι
ακόμα για να βλέπουμε και κανα μέιλ και να σπάμε τα κάκαλα των μοντερατόρων) και μια χαρά. Και λεφτά να έχω, μα το θεό 5 ευρώ το καφέ δεν τον ξαναπληρώνω.
Άι σιχτήρ πια.

dimitris_speed
01/05/2012, 19:23
Στον τομεα της οικοδομης υπαρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ κριση ,ανεξαρτητου επαγγελματος..

Hell_Rider
01/05/2012, 19:48
Θέλετε μήπως πουθενά βοήθεια να έρθουμε για δουλειά???

Μακαρι να ηταν δικα μου τα μαγαζια !!! και να βοηθουσα !!!

axtarmas
01/05/2012, 20:02
kai edo xalia stin rodo den eiparxoun douleies pleon kai ean yparxoun douleveis tzampa,magazia exoun kleisi pola tora ti na po perimenoume ena kalitero ayrio 6 tou minos tha diksi

spyrakos35
01/05/2012, 20:49
Το γελάς; Κοκακολίτσα (έπσα λέμον κόλα δηλαδή από σούπερ μάρκετ, τιμάμε τα ελληνικά προϊόντα) στη πλατεία Ν. Φιλαδέλφειας στο παγκάκι (που έχει και φρι γουάι φάι
ακόμα για να βλέπουμε και κανα μέιλ και να σπάμε τα κάκαλα των μοντερατόρων) και μια χαρά. Και λεφτά να έχω, μα το θεό 5 ευρώ το καφέ δεν τον ξαναπληρώνω.
Άι σιχτήρ πια.

το μεγαλύτερο έγκλημά μας είναι που επιτρέψαμε την αισχροκέρδεια......

αυτό που λες τώρα για τον καφέ και το 5ευρω έπρεπε να το λέμε από παλιά.... και όχι μόνο για τον καφέ..... για σχεδόν όλα (για να μην πω όλα) τα προιόντα της αγοράς....

nikos_abel
01/05/2012, 20:50
το μεγαλύτερο έγκλημά μας είναι που επιτρέψαμε την αισχροκέρδεια......

αυτό που λες τώρα για τον καφέ και το 5ευρω έπρεπε να το λέμε από παλιά.... και όχι μόνο για τον καφέ..... για σχεδόν όλα (για να μην πω όλα) τα προιόντα της αγοράς....

Απόλυτο δίκιο.

Εχετλαίος
01/05/2012, 21:12
Στον τομεα της οικοδομης υπαρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ κριση ,ανεξαρτητου επαγγελματος..

Αλλά ξεσκάρταρε και κάπως από τα λαμόγια και τους "ακάλυπτους".
Kατά τα άλλα όντως έχει πιάσει πάτο αλλά καλά κάνει, αν θες και τη γνώμη μου (και ας δουλεύω σε κατασκευαστική και ας είμαι απλέρωτος μήηηηηηηηηνες τώρα), γιατί άπληστα χτίσαμε και την τελευταία σπιθαμή που αχνοπρασίνιζε στον τόπο αυτό!

akis_trevor
01/05/2012, 22:10
το μεγαλύτερο έγκλημά μας είναι που επιτρέψαμε την αισχροκέρδεια......

αυτό που λες τώρα για τον καφέ και το 5ευρω έπρεπε να το λέμε από παλιά.... και όχι μόνο για τον καφέ..... για σχεδόν όλα (για να μην πω όλα) τα προιόντα της αγοράς....

μιας και ετυχε σημερα και υπαρχει η κουβεντα περι κρισης,τιμων κλπ....αργια σημερα,ωραια μερα κλπ κλπ,παιρνω την κοπελια και παμε για καφεδακι ναυπακτο στο καστρο,να ανοιξει το ματι μας απο την θεα.φρεντο καπουτσινο εγω=3 ευρω....γρανιτα απο φυσικο χυμο λεμονιου η κοπελια=6 ευρω!!!!!το ειδαμε και παθαμε πλακα.δεν ειναι υπερβολικο;

Hell_Rider
01/05/2012, 22:27
γρανιτα απο φυσικο χυμο λεμονιου η κοπελια=6 ευρω!!!!!το ειδαμε και παθαμε πλακα.δεν ειναι υπερβολικο;

φυσικο χυμο ??? :lol:

2 λεμονια και αν εβαλαν μεσα.....

devil's animal
01/05/2012, 22:38
το μεγαλύτερο έγκλημά μας είναι που επιτρέψαμε την αισχροκέρδεια......

αυτό που λες τώρα για τον καφέ και το 5ευρω έπρεπε να το λέμε από παλιά.... και όχι μόνο για τον καφέ..... για σχεδόν όλα (για να μην πω όλα) τα προιόντα της αγοράς....

εχεις δικιο αλλα οταν εβγαζαν λεφτα ολοι και υπηρχε χρημα στην αγορα, δεν υπηρχε προβλημα να πληρωνουμε...
το ιδιο και με τα υπολοιπα καταναλωτικα προϊοντα (ρουχα, οικιακες συσκευες, κλπ)...

τωρα εσφιξαν τα γαλατα και βλεπουμε οτι υπαρχει αισχροκερδια..
:rolleyes:

akis_trevor
01/05/2012, 22:42
φυσικο χυμο ??? :lol:

2 λεμονια και αν εβαλαν μεσα.....

ακομα χειροτερα!!

spyrakos35
01/05/2012, 23:03
εχεις δικιο αλλα οταν εβγαζαν λεφτα ολοι και υπηρχε χρημα στην αγορα, δεν υπηρχε προβλημα να πληρωνουμε...
το ιδιο και με τα υπολοιπα καταναλωτικα προϊοντα (ρουχα, οικιακες συσκευες, κλπ)...

τωρα εσφιξαν τα γαλατα και βλεπουμε οτι υπαρχει αισχροκερδια..
:rolleyes:

να με συμπαθάς αλλά ποτέ δεν αγόρασα τζηνάκι με τριψήφιο νούμερο για τιμή (ούτε καν εκεί κοντά) επειδή έχει ταμπέλα χ ή ψ....

αλλά ναι, όταν έφτιαχνα το σπίτι μου, αναγκαστικά κάποια πράγματα τα χρυσοπλήρωσα.... δεν μπορούσα να κάνω και αλλιώς....

α, και ποτέ δεν πήρα δάνειο για να πάω διακοπές στο τάδε μέρος που είναι "ιν" και που χρεώναν την τρώγλη την μάνα τους και τον πατέρα τους.... (άκουσον - άκουσον)

εν ολίγοις, εμείς οι ίδιοι δεν αντισταθήκαμε.... με την αυταπάτη οτι υπάρχουν λεφτα (που δεν υπήρχαν ούτε τότε - δανεικά ήταν για τους περισσότερους) ανοιχτήκαμε στον ωκεανό...

akis_trevor
01/05/2012, 23:09
+1000

el_hymador
01/05/2012, 23:34
Τι λέτε ρε παιδιά, δεν υπάρχει κρίση; Τα μπουζούκια δουλεύουν ΠΣΚ βία και τα πρώτα τραπέζια τζιράρουν σε γαρύφαλλα και σαμπάνιες σε επίπεδα 1990. Στο δρομο έχω να δω καινούργιο του κουτιού μηχανάκι εδώ και πάρα πολύ καιρό, ο Λάκης ο ντελιβεράς έχει μείνει εδώ και τρια χρόνια με το *δελο το crossplane το R1, κατάντια μιλάμε! Oι Cayenne, τα TT και τα Discovery ωσάν αποδημητικά πουλιά εξαφανίστηκαν.... Τα γκομενάκια κυκλοφορουν με ρούχα των περσινών, μη σου πω και την προπέρσινων τάσεων, δράμα η κατάσταση. Τις προάλες μάζεψα μια κοπελίτσα πραγματικό ράκος, είχε σωριαστει και έκλαιγε με λυγμούς μπροστά από μια βιτρίνα με οπτικά... "ντρέπομαι" μου είπε... "αν δεν υπήρχε πρόβλημα με τις καταστροφικές συνέπειες της ακτινοβολίας του ηλίου στο κολαγόνο γύρω από την περιοχή των ματιών, δεν θα ξεναφόραγα αυτό το αίσχος που φοράω... κοίτα στη βιτρίνα τι κυκλκοφορεί, γιατί να μη μπορώ να τ΄αποκτήσω και να κυκλοφορώ σαν την άστεγη με τα D & G διετίας των 350 ευρώ;".... ενάς άλλος έπεσε μπροστά στο αυτοκίνητο και μου κοψε τη χολή, ευτυχώς δεν τον πάτησα:

-"Τι κανεις ρε μαλάκα;" τον ρώτησα...
>θέλω να πεθάνω!
-Σ΄εμένα βρήκες;! Γιατί θες να πεθάνεις;

Δεν μου απάντησε, παρά με το βλέμμα κατεβασμένο και ντροπιασμένο, μου έδειξε ένα iphone 2...

Καρακρισάρα μιλάμε υπάρχει!!! Είματσε καταδικασμένοι!!

devil's animal
01/05/2012, 23:37
....

:bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl::bawl:
τα πες ολα...

LOUKILOUK
02/05/2012, 00:28
Τι λέτε ρε παιδιά, δεν υπάρχει κρίση; Τα μπουζούκια δουλεύουν ΠΣΚ βία και τα πρώτα τραπέζια τζιράρουν σε γαρύφαλλα και σαμπάνιες σε επίπεδα 1990. Στο δρομο έχω να δω καινούργιο του κουτιού μηχανάκι εδώ και πάρα πολύ καιρό, ο Λάκης ο ντελιβεράς έχει μείνει εδώ και τρια χρόνια με το *δελο το crossplane το R1, κατάντια μιλάμε! Oι Cayenne, τα TT και τα Discovery ωσάν αποδημητικά πουλιά εξαφανίστηκαν.... Τα γκομενάκια κυκλοφορουν με ρούχα των περσινών, μη σου πω και την προπέρσινων τάσεων, δράμα η κατάσταση. Τις προάλες μάζεψα μια κοπελίτσα πραγματικό ράκος, είχε σωριαστει και έκλαιγε με λυγμούς μπροστά από μια βιτρίνα με οπτικά... "ντρέπομαι" μου είπε... "αν δεν υπήρχε πρόβλημα με τις καταστροφικές συνέπειες της ακτινοβολίας του ηλίου στο κολαγόνο γύρω από την περιοχή των ματιών, δεν θα ξεναφόραγα αυτό το αίσχος που φοράω... κοίτα στη βιτρίνα τι κυκλκοφορεί, γιατί να μη μπορώ να τ΄αποκτήσω και να κυκλοφορώ σαν την άστεγη με τα D & G διετίας των 350 ευρώ;".... ενάς άλλος έπεσε μπροστά στο αυτοκίνητο και μου κοψε τη χολή, ευτυχώς δεν τον πάτησα:

-"Τι κανεις ρε μαλάκα;" τον ρώτησα...
>θέλω να πεθάνω!
-Σ΄εμένα βρήκες;! Γιατί θες να πεθάνεις;

Δεν μου απάντησε, παρά με το βλέμμα κατεβασμένο και ντροπιασμένο, μου έδειξε ένα iphone 2...

Καρακρισάρα μιλάμε υπάρχει!!! Είματσε καταδικασμένοι!!

Είναι και αυτό μια οπτική γωνία της πραγματικότητας...δυστυχώς δεν είναι όλοι έτσι...υπάρχουν και ζόρικες καταστάσεις για ανθρώπους που ζούσαν αξιοπρεπώς, χωρίς υπερβολές και χωρίς διακοποδάνεια και τώρα ζορίζονται και στα βασικά...και κυρίως στο θέμα δουλειά...
Κρίση υπάρχει, και για όποιον αναρωτιέτε, αρκεί να ανοίξει τα ματάκια του και να κοιτάξει και λιγο χαμηλότερα...
Τα ποσοστά και μόνο της ανεργίας κάτι λένε...όσο για το παραμύθι "και ταμείο και μαύρα...", όχι ότι δεν παίζει, αλλά δεν είναι ο κανόνας, ούτε και η λύση....
Τέλος για όσους τυχερούς δεν έχουν νοιώσει κάτι ακόμα θα πω ότι δυστυχώς ίσως το νοιώσουν σιγά σιγά γιατί έχει δρόμο ακόμα η υπόθεση και το "λίπος" θα εξαντληθεί κάποια στιγμή...

Κάλο μας μήνα...:wave2:

asimaki
02/05/2012, 00:29
Συγγνωμη, αλλά εγώ δεν θυμάμαι να διαμαρτυρήθηκε κανείς για το όργιο που είχαν στήσει οι τράπεζες τόσα χρόνια... Διακοποδάνεια,γαμοδάνεια, καταναλωτικά απ'όλα είχε ο μπαξές, για να μη μιλήσω για δάνεια και πιστωτικές που προενέκριναν στο όνομα των πελατών. Δεν μίλαγε κανείς γιατί το βόλεμα ήταν ωραίο... Και έτσι απλά νόμιζε ο κοσμάκης ότι λυτρώθηκε από τη μιζέρια της ελλαδίτσας και ξόρκιζε τον κομπλεξισμό του... Προσωπικά πιστεύω ότι η "κρίση" ήταν και αναμενόμενη, αλλά και λίγο χρήσιμη για να ξεκολλήσουμε.

spyrakos35
02/05/2012, 06:07
Συγγνωμη, αλλά εγώ δεν θυμάμαι να διαμαρτυρήθηκε κανείς για το όργιο που είχαν στήσει οι τράπεζες τόσα χρόνια... Διακοποδάνεια,γαμοδάνεια, καταναλωτικά απ'όλα είχε ο μπαξές, για να μη μιλήσω για δάνεια και πιστωτικές που προενέκριναν στο όνομα των πελατών. Δεν μίλαγε κανείς γιατί το βόλεμα ήταν ωραίο... Και έτσι απλά νόμιζε ο κοσμάκης ότι λυτρώθηκε από τη μιζέρια της ελλαδίτσας και ξόρκιζε τον κομπλεξισμό του... Προσωπικά πιστεύω ότι η "κρίση" ήταν και αναμενόμενη, αλλά και λίγο χρήσιμη για να ξεκολλήσουμε.

με το συμπάθειο αλλά καμία τράπεζα δεν έπιασε κανέναν από το αυτί να παει να πάρει δάνειο....

υγ....oh yes, τραπεζικός υπάλληλος είμαι.... να το ξαναπώ εεεε? ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ..... :lol:

SVX
02/05/2012, 08:47
Προσωπικά πιστεύω ότι η "κρίση" ήταν και αναμενόμενη, αλλά και λίγο χρήσιμη για να ξεκολλήσουμε.

εγω θυμαμαι αυτο που ολοι λεγαμε μεταξυ μας, αλλα τωρα δεν το ακους καθολου...

θυμαμαι μετα το 2004 που ολοι ειχαμε κοινο φοβο οτι οι Ολυμπιακοι Αγωνες απο μονοι τους ηταν υπεραρκετοι για να πεσει εξω ενα μπουρδελο σαν το δικο μας

el_hymador
02/05/2012, 09:58
Δεν αντιλέγω ότι υπάρχει πολύς κόσμος ο οποίος έχει εξαθλιωθεί και αντιμετωπίζει πλέον σοβαρά προβλήματα σε ότι αφορά στη σίτηση και στην κάλυψη βασικών αναγκών. Αυτό ειναι κρίση και αυτές είναι οι πραγματικές τις συνέπειες. Όλα τ΄άλλα του τύπου "δεν πάω στην ταβέρνα 3 φορές την εβδομάδα να χλαπακιάσω", "δεν πάω βόλτα με το μηχανάκι", "πούλησα την M5 γιατί δεν έβγαινα", είναι πο*τσες και στην τελική δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα χαστούκι ρεαλισμού που ήρθε και μας έσκασε στη μάπα, ένεκα των συγκυριών. Ας είναι καλά οι ισχυροί οικογενειακοί δεσμοί που ακόμα λειτουργούν στην Ελλάδα, αλλιώς τα φαινόμενα πραγματικής φτώχειας θα ήταν πολλαπλάσια. Πολύ φοβάμαι ότι πολύς κόσμος όμως θεωρεί ότι πλήτεται από την κρίση με βάση αυτά που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου. Οι κακές συνήθειες και η απύθμενη μ@λ@κι@ στον εγκέφαλο δύσκολα κόβονται. Δυστυχώς πολλοί απ αυτούς θα ψηφίσουν και ενδεχωμένος θα ψηφίσουμε με μοναδικό κριτήριο την επιστροφή στις "παλιές καλές ημέρες". Ούτε λόγος για να αναζητηθούν τα πραγματικά αίτια που μας οδήγησαν εδώ. Αυτό και αυτούς φοβάμαι περισσότερο απ όλα και όλους.

spyrakos35
02/05/2012, 10:28
μα κωστή, ΔΕΝ υπήχαν "παλιές καλές μέρες".... αυταπάτες ήταν και φούσκες....

ή ακόμα και αν υπήρχαν, δεν τις διαχειριστήκαμε σωστά...

LOUKILOUK
02/05/2012, 13:38
Δεν αντιλέγω ότι υπάρχει πολύς κόσμος ο οποίος έχει εξαθλιωθεί και αντιμετωπίζει πλέον σοβαρά προβλήματα σε ότι αφορά στη σίτηση και στην κάλυψη βασικών αναγκών. Αυτό ειναι κρίση και αυτές είναι οι πραγματικές τις συνέπειες. Όλα τ΄άλλα του τύπου "δεν πάω στην ταβέρνα 3 φορές την εβδομάδα να χλαπακιάσω", "δεν πάω βόλτα με το μηχανάκι", "πούλησα την M5 γιατί δεν έβγαινα", είναι πο*τσες και στην τελική δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα χαστούκι ρεαλισμού που ήρθε και μας έσκασε στη μάπα, ένεκα των συγκυριών. Ας είναι καλά οι ισχυροί οικογενειακοί δεσμοί που ακόμα λειτουργούν στην Ελλάδα, αλλιώς τα φαινόμενα πραγματικής φτώχειας θα ήταν πολλαπλάσια. Πολύ φοβάμαι ότι πολύς κόσμος όμως θεωρεί ότι πλήτεται από την κρίση με βάση αυτά που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου. Οι κακές συνήθειες και η απύθμενη μ@λ@κι@ στον εγκέφαλο δύσκολα κόβονται. Δυστυχώς πολλοί απ αυτούς θα ψηφίσουν και ενδεχωμένος θα ψηφίσουμε με μοναδικό κριτήριο την επιστροφή στις "παλιές καλές ημέρες". Ούτε λόγος για να αναζητηθούν τα πραγματικά αίτια που μας οδήγησαν εδώ. Αυτό και αυτούς φοβάμαι περισσότερο απ όλα και όλους.

Συμφωνώ...:wave2:

el_hymador
02/05/2012, 14:04
μα κωστή, ΔΕΝ υπήχαν "παλιές καλές μέρες".... αυταπάτες ήταν και φούσκες....


ή ακόμα και αν υπήρχαν, δεν τις διαχειριστήκαμε σωστά...

Δεν αντιλέγω, ωστόσο είδες κανέναν να ψάχνεται όσο ζούσε στη νιρβάνα της καταναλωτικής ευμάρειας; Δεν πρέπει να έχει υπάρξει λαός που τσίμπησε τόσο έυκολα και να έπεσε με τα μούτρα στο δόλωμα που μας πέταξαν οι τράαεζες και αυτό είναι απόδειξη της τεράστια βλαχιάς (καταλαβαίνεις πως το λέω...) που μας χαρακτηρίζει. Τουλάχιστον τα "αμερικανάκια" τα οποίο συνηθίζουμε να χαρακτηρίζουμε ως βλαμμένα, μπήκαν στο τριπάκι και την πάτησαν αγοράζοντας σπίτια, όχι αγοράζοντας μέσω δανεισμού αμαξάρες, μηχανάρες, super wow τρίημερα σε χινοδρομικά και πρώτα τραπέζια πίστα. Με τις υγείες μας λοιπόν, ελπίζω να βάλουμε μυαλό μετά απ όλο αυτό, αν και δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος, καθότι του έλληνα ο τράχηλος, σύνεση δεν υπομένει.

anco
02/05/2012, 14:06
ρε ποια κριση και μαλακιες....

Σε καθε track-day γεματη ειναι η πιστα....

TROOPER
02/05/2012, 17:35
συγγνωμη...τα μαγαζια που κλεινουν το ενα πισω απο το αλλο δεν τα βλεπετε?
τους ανεργους που κατακλυζουν τον οαεδ?
τους απορους και τους ρακοσυλεκτες που πληθαινουν?
τους συνταξιουχους που δεν εχουν ουτε για τα φαρμακα τους?

ακομα αναρωτιεστε για το αν υπαρχει κριση και που ειναι αυτη?φυσικα καποιους δεν τους αγγιξε οσο καποιους αλλους.καποιοι βγηκαν και κερδισμενοι.αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει κριση.η ισοπεδωση σας ειναι τρομακτικη!

nickald
02/05/2012, 17:50
Ελα ρε....

Δεν ειναι franchise ολα αυτα που γραφουν ενοικιαζεται?

Νομιζα ειναι σαν τα αλλα που ειναι franchise εκεινης της Ανθης Φυτα....

TROOPER
02/05/2012, 18:06
Ελα ρε....

Δεν ειναι franchise ολα αυτα που γραφουν ενοικιαζεται?

Νομιζα ειναι σαν τα αλλα που ειναι franchise εκεινης της Ανθης Φυτα....

ναι και επισης πολλα χωρια στην ελλαδα με το ιδιο ονομα!!!

ακου εκει ''στενη γεφυρα''!!!:lol:

zolotas
02/05/2012, 18:49
μιας και ετυχε σημερα και υπαρχει η κουβεντα περι κρισης,τιμων κλπ....αργια σημερα,ωραια μερα κλπ κλπ,παιρνω την κοπελια και παμε για καφεδακι ναυπακτο στο καστρο,να ανοιξει το ματι μας απο την θεα.φρεντο καπουτσινο εγω=3 ευρω....γρανιτα απο φυσικο χυμο λεμονιου η κοπελια=6 ευρω!!!!!το ειδαμε και παθαμε πλακα.δεν ειναι υπερβολικο;

ειναι στο χερι μας να κοπουν αυτες οι μ@λ@κιες .......θελω να δω καταλογο φιλαρακι ,κι αν εισαι πιασοκωλης την κανω .... και τελος οι απλες με τις γκομενες τις ναχαμε να λεγαμε .......κι αν δεν σ αρεσει κυρα μου,αντε γεια

ας σταματησουμε να συντηρουμε τους ΑΕΡΙΤΖΗΔΕΣ .......γιατι ρε μεγαλε εισαι αεριτζης να πουλας τον κολοχυμο 6Ε

spyrakos35
02/05/2012, 19:48
Δεν αντιλέγω, ωστόσο είδες κανέναν να ψάχνεται όσο ζούσε στη νιρβάνα της καταναλωτικής ευμάρειας; Δεν πρέπει να έχει υπάρξει λαός που τσίμπησε τόσο έυκολα και να έπεσε με τα μούτρα στο δόλωμα που μας πέταξαν οι τράαεζες και αυτό είναι απόδειξη της τεράστια βλαχιάς (καταλαβαίνεις πως το λέω...) που μας χαρακτηρίζει. Τουλάχιστον τα "αμερικανάκια" τα οποίο συνηθίζουμε να χαρακτηρίζουμε ως βλαμμένα, μπήκαν στο τριπάκι και την πάτησαν αγοράζοντας σπίτια, όχι αγοράζοντας μέσω δανεισμού αμαξάρες, μηχανάρες, super wow τρίημερα σε χινοδρομικά και πρώτα τραπέζια πίστα. Με τις υγείες μας λοιπόν, ελπίζω να βάλουμε μυαλό μετά απ όλο αυτό, αν και δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος, καθότι του έλληνα ο τράχηλος, σύνεση δεν υπομένει.

+ 2300

anco
02/05/2012, 19:56
ναι και επισης πολλα χωρια στην ελλαδα με το ιδιο ονομα!!!

ακου εκει ''στενη γεφυρα''!!!:lol:


εγω την κριση την βλεπω απο το 2007 πριν καν ανακοινωθει οταν οι κηδειες δεν μπορουν να πληρωθουν.

Για το 2012 δεν το συζηταω καν οτι πλεον περναει ακομα και αυτο το επαγγελμα κριση, που να δεις τον Ιουνιο που θα περασει τα καινουργια μετρα.

Ουτε για internet δεν θα εχουμε.

p@nos
02/05/2012, 20:11
kala nai ta bourzoukia kai o kafes tw 3e ftene...


ama nomizete pos i elada eftase edo poy eftase apo ta cayenne ke ta boyzoykia prosexte mi pesete ke xtipisete opos girizete plevro...mou 8imizi ta paidakia poy toys lene oti ama tin pezoun 8a tiflo8oun :bawl:

pezode simferoda disekatomiriwn kai sinomosies pera apo ka8e fantasia me oli afti tin kobina tis krisis pou ine i megaliteri tis teleftaias 80etias kai vale gia na ikanopoii8i mia epektatiki politiki
stin ousia exi gini desmefsi 4 kratwn tis evropaikis enosis ke akoloy8oun kai alles....ke afto egine apo ta amaksia kai ta spitia ahahhahahahahahahaha
kai nai gemizoun oi kafeteries ara den iparxi krisi ine asfales to siberasma....to boyrouki ine batsos kserete to sinirmo...
kai pouste aftoi pou exoyn ta lefta...kai milame gia ta polla lefta oxi gia toys psilikatzides....oute se kafeteries pane oute se boyzoukia


ama nomizete pos xestike kanis gia tous psilikatzides me ta cayenne ke ta boyzoykia....mallon 8a psifisete ke pasok me8avrio i nd....

mats8282
03/05/2012, 09:21
Και η κουβέντα συνεχίζεται...


Σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν,στον πλανήτη happy....

nikos_abel
03/05/2012, 09:27
Υπάρχει, πως δεν υπάρχει. Απλά όχι για όλους

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=194459 (http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=194459)

el_hymador
03/05/2012, 11:03
kala nai ta bourzoukia kai o kafes tw 3e ftene...


ama nomizete pos i elada eftase edo poy eftase apo ta cayenne ke ta boyzoykia prosexte mi pesete ke xtipisete opos girizete plevro...mou 8imizi ta paidakia poy toys lene oti ama tin pezoun 8a tiflo8oun :bawl:

pezode simferoda disekatomiriwn kai sinomosies pera apo ka8e fantasia me oli afti tin kobina tis krisis pou ine i megaliteri tis teleftaias 80etias kai vale gia na ikanopoii8i mia epektatiki politiki
stin ousia exi gini desmefsi 4 kratwn tis evropaikis enosis ke akoloy8oun kai alles....ke afto egine apo ta amaksia kai ta spitia ahahhahahahahahahaha
kai nai gemizoun oi kafeteries ara den iparxi krisi ine asfales to siberasma....to boyrouki ine batsos kserete to sinirmo...
kai pouste aftoi pou exoyn ta lefta...kai milame gia ta polla lefta oxi gia toys psilikatzides....oute se kafeteries pane oute se boyzoukia


ama nomizete pos xestike kanis gia tous psilikatzides me ta cayenne ke ta boyzoykia....mallon 8a psifisete ke pasok me8avrio i nd....

Ότι να ναι... καλη ψήφο εκέι που θα τη ρίξεις (και είμαι 100% σίγουρος που θα πάει...)

el_hymador
03/05/2012, 11:08
Υπάρχει, πως δεν υπάρχει. Απλά όχι για όλους

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=194459 (http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=194459)

Έχει ακόμα πολύ δρόμο για να χάσει κιλά ο κώλος μερικών βαριόκολων... δεν πειράζει, Κυριακή κοντή γιορτή...

nikonian
03/05/2012, 11:22
Πιστέψτε με, Η ΕΠΑΡΧΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
Τα πάντα φτάνουν στην επαρχία με τον αραμπά.
Μέχρι το Σεπτέμβρη ήμουν στην Καρδίτσα και ήμουν ο μοναδικός τρομοκρατημένος στην πόλη.

Γνώρισα αγρότες που παίρνουν εδώ και χρόνια 95.000 ευρώ το χρόνο , για να μην καλλιεργούν.
Εργολάβους που έχουν φάει τα μισά ευρωπαϊκά πακέτα.Όσα και να φάνε στα μπουζούκια, κάτι θα έχει μείνει στην Ελβετία. Γνώρισα και άνεργους που μπορούν ακόμα να χαμογελάνε γιατί πάντα υπάρχει κάτι στο χωριό, για τις δύσκολες μέρες (αυτάρκεια).
Στις πλατείες οι τηλεοράσεις έπαιζαν σε πείσμα των καιρών ΜΠΑΛΑ. Μέχρι και Γ΄ερασιτεχνικής, αρκεί να είναι μπάλα. Ο μόνος που έβλεπε ειδήσεις τρώγοντας τα νύχια του ήμουν εγώ και άσπρισα μέσα σ'έναν χειμώνα.
Η κρίση υπάρχει , αλλά αλλιώς την βιώνω εγώ που το οικογ. μου εισόδημα μειώθηκε κατά 60% και η αγοραστική μου δύναμη κατά 70%, αλλιώς ο άνεργος που κουβαλάει κι ένα στεγαστικό και αλλιώς ο εργολάβος κι ο αγρότης παραπάνω που έκαναν την αρπαχτή τους (νομιμότατα), γνωρίζοντας απ'την αρχή ότι κάποια στιγμή θα τελειώσει το πάρτυ .

Corvo
03/05/2012, 11:33
Πιστέψτε με, Η ΕΠΑΡΧΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
Τα πάντα φτάνουν στην επαρχία με τον αραμπά.
Μέχρι το Σεπτέμβρη ήμουν στην Καρδίτσα και ήμουν ο μοναδικός τρομοκρατημένος στην πόλη.

Γνώρισα αγρότες που παίρνουν εδώ και χρόνια 95.000 ευρώ το χρόνο , για να μην καλλιεργούν.
Εργολάβους που έχουν φάει τα μισά ευρωπαϊκά πακέτα.Όσα και να φάνε στα μπουζούκια, κάτι θα έχει μείνει στην Ελβετία. Γνώρισα και άνεργους που μπορούν ακόμα να χαμογελάνε γιατί πάντα υπάρχει κάτι στο χωριό, για τις δύσκολες μέρες (αυτάρκεια).
Στις πλατείες οι τηλεοράσεις έπαιζαν σε πείσμα των καιρών ΜΠΑΛΑ. Μέχρι και Γ΄ερασιτεχνικής, αρκεί να είναι μπάλα. Ο μόνος που έβλεπε ειδήσεις τρώγοντας τα νύχια του ήμουν εγώ και άσπρισα μέσα σ'έναν χειμώνα.
Η κρίση υπάρχει , αλλά αλλιώς την βιώνω εγώ που το οικογ. μου εισόδημα μειώθηκε κατά 60% και η αγοραστική μου δύναμη κατά 70%, αλλιώς ο άνεργος που κουβαλάει κι ένα στεγαστικό και αλλιώς ο εργολάβος κι ο αγρότης παραπάνω που έκαναν την αρπαχτή τους (νομιμότατα), γνωρίζοντας απ'την αρχή ότι κάποια στιγμή θα τελειώσει το πάρτυ .

Θες να μου πεις οτι οοοολοι οι αγροτες ειναι φτιαγμενοι;
Γιατι οταν ελεγες στον Ελληνα πριν 4,5 χρονια να γινει αγροτης σε κοιταγε λες και του εβριζες το σοι;
Δυσκολη δουλεια ε; Θελει πλατες ε;
Να σου πω εγω για αλλους και αλλους που καναν επισης λαμογιες νομιμοτατα χωρις να δουλεψουν ποτε...

με την ιδια λογικη:
ταριφες, ολοι σκατοφαρα
δικηγοροι, απατεωνες
τραπεζιτες; κλεφτες
αγροτες; πλουσιοι
μηχανοβιοι; ΓΑΜΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ
κουτακιδες; π@!#(!@*!


εεε καθιστε λιγο ρε παιδες...αρκετα με το τσουβαλιασμα

nikonian
03/05/2012, 11:41
Θες να μου πεις οτι οοοολοι οι αγροτες ειναι φτιαγμενοι;
Γιατι οταν ελεγες στον Ελληνα πριν 4,5 χρονια να γινει αγροτης σε κοιταγε λες και του εβριζες το σοι;
Δυσκολη δουλεια ε; Θελει πλατες ε;
Να σου πω εγω για αλλους και αλλους που καναν επισης λαμογιες νομιμοτατα χωρις να δουλεψουν ποτε...

με την ιδια λογικη:
ταριφες, ολοι σκατοφαρα
δικηγοροι, απατεωνες
τραπεζιτες; κλεφτες
αγροτες; πλουσιοι
μηχανοβιοι; ΓΑΜΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ
κουτακιδες; π@!#(!@*!


εεε καθιστε λιγο ρε παιδες...αρκετα με το τσουβαλιασμα

ΧΕΧΕΧΕ! Εσύ τσουβαλιάζεις. Εγώ τρία παραδείγματα ανέφερα, για συγκεκριμένο λόγο. Θα μπορούσα τριαντατρία.

Corvo
03/05/2012, 12:18
Μα ενα ποστ πριν μας λες οτι ησουν σε μια πολη με 56.000 κατοικους, ησουν ο μονος τρομοκρατημενος, ο μονος που εβλεπε ειδησεις, γνωριζες ανθρωπους με χαμογελο και ας ηταν ανεργοι(αυτο γιατι να ενοχλει καποιον δεν ξερω), γνωριζες ζαπλουτους αγροτες που εβγαζαν ενα μυριακι στην δεκαετια και επισης λες οτι η κριση δεν φτανει στην επαρχια.

Παντα στην επαρχια φτανουν πιο αργα τα πραγματα και ειναι λογικο ειναι πιο κλειστος ο κυκλος. Αυτο δηλαδη ειναι κακο;

nikonian
03/05/2012, 13:00
Πολύ καλό είναι. Ούτε κουβέντα. Άλλωστε η ψυχολογία από μόνη της είναι ο σημαντικότερος παράγοντας.

Η απάντησή μου στο αρχικό ερώτημα (αν υπάρχει κρίση), είναι ότι υπάρχει τεράστια κρίση , αλλά δεν την βιώνουν όλοι με τον ίδιο τρόπο. Αλλιώς τη βιώνει η Λάρισα με τα περισσότερα κατά κεφαλήν Cayenne και αλλιώς η Κυψέλη , με τους περισσότερους ανά τετραγωνικό , άνεργους μετανάστες.

spyrakos35
03/05/2012, 13:08
Υπάρχει, πως δεν υπάρχει. Απλά όχι για όλους

http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=194459 (http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=194459)

χρόνια τώρα ισχύει αυτό.... ο έλληνας με τον καιρό έμαθε να απαιτεί δουλειά γραφείου και με θέση.... μπορώ να σου πω ιστορίες φοιτητών που πηγαίνανε για δουλειά το πρωί και το απόγευμα υποβάλανε παραίτηση γιατί "κουραζόντουσαν" (εν αθήναις και όχι για αγροτική δουλειά)....

βέβαια και οι "αγρότες" δεν είναι άμοιροι ευθυνών έτσι?

όταν εκβιάζανε για τις επιχορηγήσεις κλείνοντας κάθε χειμώνα επί χρόνια την εθνική οδό γιατί "πεινάγανε" και αντί να κατέβουν τα τανκ (μην το πάρετε και τοις μετρητοίς, αλλά αν θέλετε πάρτε το κιόλας) να την ανοίξουν στήναμε λωκό..... και στο τέλος τους τα δίναμε κιόλας.....

όταν δίνανε (και δίνουνε) μεροκάματο της πλάκας γιατί είχαν τους φτηνούς μετανάστες για κάλυψη.....

όταν στο σούπερ μάρκετ και την λαική το εγχώριο αγροτικό προιόν είναι δύο φορές πιο ακριβό από το αντίστοιχο ιταλικό, ισπανικό και δεν ξέρω γω τι (λες και είμαστε βιομηχανική χώρα ρπμ)....



υγ.... στις όποιες αντιπαραθέσεις, λάβετε υπόψιν σας οτι το κόστος ζωής είναι σημαντικά πιο χαμηλό στην επαρχία από ότι στα μεγάλα αστικά κέντρα....

Corvo
03/05/2012, 13:13
χρόνια τώρα ισχύει αυτό....

βέβαια και οι "αγρότες" δεν είναι άμοιροι ευθυνών έτσι?

καθενας υπευθυνος των πραξεων του, αυτο εννοειται


Πολύ καλό είναι. Ούτε κουβέντα. Άλλωστε η ψυχολογία από μόνη της είναι ο σημαντικότερος παράγοντας.

Η απάντησή μου στο αρχικό ερώτημα (αν υπάρχει κρίση), είναι ότι υπάρχει τεράστια κρίση , αλλά δεν την βιώνουν όλοι με τον ίδιο τρόπο. Αλλιώς τη βιώνει η Λάρισα με τα περισσότερα κατά κεφαλήν Cayenne και αλλιώς η Κυψέλη , με τους περισσότερους ανά τετραγωνικό , άνεργους μετανάστες.

αρα σορρυ, συμφωνουσαμε διαφωνωντας, λαθος καταλαβα
:beer:

p@nos
03/05/2012, 15:08
Ότι να ναι... καλη ψήφο εκέι που θα τη ρίξεις (και είμαι 100% σίγουρος που θα πάει...)




oute kan fadazese poy 8a paei...kai oti na nai ine oi blakies pou grafete edo mesa.....

sniper
03/05/2012, 15:20
oute kan fadazese poy 8a paei...kai oti na nai ine oi blakies pou grafete edo mesa.....

Πρόσεχε Πανο..

el_hymador
03/05/2012, 15:46
oute kan fadazese poy 8a paei...kai oti na nai ine oi blakies pou grafete edo mesa.....

Πρώτα απ΄όλα το ύφακι του αγενή ιντερνετικού ξερόλα, μόνο ζημιά μπορεί να σου κάνει... δε λέω, σε ένα νέο forum με άγνωστους μεταξύ αγνώστων, μπορεί να πετύχεις την εντύπωση που επιθυμείς, αλλά εδώ μέσα γνωριζόμασετε όλοι και έχουμε κριθεί προ πολού από τα γραφόμενα του ο καθένας. ;)

Από εκεί και έπειτα αν πιστεύεις σε διεθνείς συνομωσιολογίες είναι δικαίωμα σου, καλό είναι ωστόσο να το τεκμηριώνεις. Λες δεν φταίνε οι Ceyeniστες οι πρωτοτραπεζάκιδες οι χαϊχλίδογλου μπαστουνόβλαχοι και γενικά το ποιμνίο του εκτρώματος που ονομάστηκε Greek life style... το σωστό είναι ότι δεν φταίνε μόνο αυτοί. Όλοι φταίμε από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο, άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο. Κανείς δεν έστησε παγίδα στην χώρα και κανείς δεν κατέστρωσε το σχέδιο της εξόντωσης μας. Το ότι τα πράγματα σε παγκόσμιο επίπεδο είχαν αγριέψει ήταν γνωστό τοις πάσει, αλλά εμείς αμολάγαμε καλούμπα χωρίς να καταλαβαίνουμε τον κίνδυνο. Το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα είναι αδυσώπητο, αν εμφανίσεις αδυναμία το μυρίζεται στο λεπτό και δεν έχει σημασία αν είσαι οι Ηνωμένες Πολιτείες, η Βρετανία, το Κογκό ή το Σουρινάμ... θα σε πατήσει κάτω και θα λιώσει γιατί έτσι λειτουργεί. Πολύ απλά σε κάποια φάση μας πήρανε χαμπάρι και μας τη χώσανε. Thats all.

p@nos
03/05/2012, 20:39
Πρώτα απ΄όλα το ύφακι του αγενή ιντερνετικού ξερόλα, μόνο ζημιά μπορεί να σου κάνει... δε λέω, σε ένα νέο forum με άγνωστους μεταξύ αγνώστων, μπορεί να πετύχεις την εντύπωση που επιθυμείς, αλλά εδώ μέσα γνωριζόμασετε όλοι και έχουμε κριθεί προ πολού από τα γραφόμενα του ο καθένας. ;)

Από εκεί και έπειτα αν πιστεύεις σε διεθνείς συνομωσιολογίες είναι δικαίωμα σου, καλό είναι ωστόσο να το τεκμηριώνεις. Λες δεν φταίνε οι Ceyeniστες οι πρωτοτραπεζάκιδες οι χαϊχλίδογλου μπαστουνόβλαχοι και γενικά το ποιμνίο του εκτρώματος που ονομάστηκε Greek life style... το σωστό είναι ότι δεν φταίνε μόνο αυτοί. Όλοι φταίμε από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο, άλλος περισσότερο, άλλος λιγότερο. Κανείς δεν έστησε παγίδα στην χώρα και κανείς δεν κατέστρωσε το σχέδιο της εξόντωσης μας. Το ότι τα πράγματα σε παγκόσμιο επίπεδο είχαν αγριέψει ήταν γνωστό τοις πάσει, αλλά εμείς αμολάγαμε καλούμπα χωρίς να καταλαβαίνουμε τον κίνδυνο. Το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα είναι αδυσώπητο, αν εμφανίσεις αδυναμία το μυρίζεται στο λεπτό και δεν έχει σημασία αν είσαι οι Ηνωμένες Πολιτείες, η Βρετανία, το Κογκό ή το Σουρινάμ... θα σε πατήσει κάτω και θα λιώσει γιατί έτσι λειτουργεί. Πολύ απλά σε κάποια φάση μας πήρανε χαμπάρι και μας τη χώσανε. Thats all.


opos les hymador kseroume ti rolo varaei o ka8enas opote kseroyme pos den ise ili8ios....

loipon otan to kata kefalin xreos danismoy ana nikokirio dld ta dania poy exoyn pari ta spitia sinolo stin ellada ine sta 10.000...den ine to poson tetio oste na odigisi mia xora stin simerini katastasi...

ke opos ipa i karamela me ta cayenne kai ta boyzoykia ine karamela...giati akoma kai stis epoxes pou itan sto zeni8 i siberifora afti...cayenne ixe o enas stoys 50...opos episis ke sta bouzoukia pigene o enas stoys 50

ke pali i atomiki spatali den bori na bgali ektos ena kratos giati xreokopis atomika...an ego paro ena danio den ine eggiitis moy to kratos etsi oste ama de to apopliroso na ta plirosi to dimosio kai na bi mesa...kai fisika istorika pote ena kratos de xreokopise apo toys polites...apo toys politikous...kai tis sinomosies nai....kai afta exoyn gini prosfata ola den ine liakopoulos ta senaria....to oti telika ine i evropaiki enosi mia paraga epektatikis politikis ine kseka8aro ke to an to elege to kke afto an to ipenisese oti 8a to psifiso to oti to kke leei poles blakies de pai na pi oti den exi pi ke sosta pragmata kai opos episis to oti simfono sta sosta pou exi pei de simeni pos 8a to psifiso kilas...giati to oniro tis isxiris evropis toy evro kai tis oikonomikis sigourias to oti ine parami8i ine kseka8aro pleon....ke olo aftoperi spatalis atomikis....ali8ia stin italia ta idia?portogalia ispania irlandia ta idia?i mipos se oles tis xores kanane ta idia?padou ipirxe mia profasi se emas itan ta bouzoukia ta cayenne ke ta tebelika gonidia...i galia pou psi8irizete olo kai pio edona oti antexi alla 2 xronia i ikonommia tis ke eki ta idia???


loipon to ti ginete ine kseka8aro pleon kai to oti ta pragmata zorizzoun padou den ine tixeo sigoura....monos sou lipon les afto pou sou leo...oti i torini katastasi ine apotelesma tis epektatikis politikis pou ine meros toy pagosmiou oikonomikou sistimatos....ta cayenne lipon ine i profasi gia na se fane....oxi to pragmatiko problima



@sniper ti egine pali?

kostas777
03/05/2012, 20:52
loipon otan to kata kefalin xreos danismoy ana nikokirio dld ta dania poy exoyn pari ta spitia sinolo stin ellada ine sta 10.000...den ine to poson tetio oste na odigisi mia xora stin simerini katastasi...
[...]


γιαυτό λέω ότι αυτό που υπάρχει δεν ξεκίνησε τώρα, υπήρχε από πολύ πριν και λανθασμένα το λέμε κρίση και νομίζουμε ότι πρόκειται για κάτι τέτοιο. δεν έχει δει κανείς πως λειτουργεί η μαφία;

TROOPER
05/05/2012, 03:34
.........@sniper ti egine pali?

ε μα δε μπορεις να καταλαβεις την αγενεια (το καλυτερο που μπορω να πω) που εκφραζεις με το ''kai oti na nai ine oi blakies pou grafete edo mesa'' ??

υ.γ.απλα σου αναφερω τι εγινε.δε χρειαζεται να δωθει επιπλεον εκταση.

ghostkon
25/05/2012, 18:27
το μεταφερω αυτουσιο απο αλλου...δειτε το...

Όποιος θέλει να ξεφορτωθεί την προβιά του προβάτου ή να πείσει και άλλους να την ξεφορτωθούν, ας
παρακολουθήσει ή ας προτείνει το συγκεκριμένο βίντεο-ντοκυμαντέρ. Τα λέει όλα, ας ξυπνήσουμε επιτελους.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=K0K2CvCxdtg

la_villa
25/05/2012, 18:45
συγγνωμη...τα μαγαζια που κλεινουν το ενα πισω απο το αλλο δεν τα βλεπετε?
τους ανεργους που κατακλυζουν τον οαεδ?
τους απορους και τους ρακοσυλεκτες που πληθαινουν?
τους συνταξιουχους που δεν εχουν ουτε για τα φαρμακα τους?

ακομα αναρωτιεστε για το αν υπαρχει κριση και που ειναι αυτη?φυσικα καποιους δεν τους αγγιξε οσο καποιους αλλους.καποιοι βγηκαν και κερδισμενοι.αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει κριση.η ισοπεδωση σας ειναι τρομακτικη!


πες τα ρε trooper γιατί κοντεύω να πιστεψω ότι υπάρχουν 2 χώρες....

και να μου πούνε που είναι αυτή η χώρα που ζούνε να πάω και εγώ γιατί εδώ είναι γαμα τα....


υ.γ αρκούσε μονο η τελευταία πρόταση...

G_TRAP
25/05/2012, 19:32
δεν νομίζω κανένας να αμφισβητεί ότι υπάρχει κρίση. Σε άλλα μέρη φαίνεται περισσότερο και σε άλλα λιγότερο.Από εκεί και πέρα αν κάποιος έχει δουλειά όπως παλιά, μαγκιά του και μπράβο του. Πρέπει να καταλάβουμε ότι από εδώ και πέρα θα ζούμε έτσι. Αν καταφέρουμε και δεν χάσουμε το χαμόγελο μας τόσο το καλύτερο .

garfieldmaria
25/05/2012, 20:10
Kαλησπέρα και από μένα...είδα τον τίτλο και είπα να απαντήσω...είμαι ιδιοκτήτρια φροντιστηρίου και με νύχια και με δόντια παλεύω να κρατήσω την φήμη με πολλές ώρες δουλειάς, με πολύ ψυχολογικό πόλεμο κλπ κλπ.... κρίση υπάρχει και μάλιστα μεγάλη....να ρωτήσω όμως εγώ κάτι??΄Είχα κάποια παιδάκια από πέρυσι στο φροντιστήριο που φέτος οι γονείς και οι 2 έμειναν άνεργοι. Σύνολο παιδιών 6. Λόγω συναισθηματικού δεσίματος με όλα μου τα παιδιά, δεν μου πήγαινε καρδιά να τα σταματήσω- που το ζήτησαν οι γονείς γιατί δεν μπορούσαν να πληρώσουν και δν ήθελαν να μην είναι σωστοί. Πράττοντας αντίθετα από τα λεγόμενα των γύρω μου- που εύλογα μου τα έλεγαν γιατί πέρυσι έφαγα έτσι πιστόλι 1500 ευρώ (επειδή και καλά θα με πλήρωναν και δεν το έκαναν εν τέλει και όταν τέλειωσε η χρονιά εξαφανίστηκαν.... και εγώ από συναισθηματισμό και πάλι δεν έδιωξα τα παιδιά από τον Δεκέμβρη...)- κράτησα λοιπόν τα παιδιά και ζήτησα από την λογίστρια να παέι στην εφορία και να ρωτήσει πως γίνεται να χω τα παιδιά δωρεάν για να μην τα διώξω αλλά και να μαι καλυμμένη, σε περίπτωση που έρθει έλεγχος να μην δουν οτι δεν τα έχω γραμμένα και με χώσουν μέσα για μαύρα,...και ξέρετε τι απάντήση πήρα από την εφορία? ¨οτι το τζάμπα στην εποχή μας έχει πεθάνει και δεν γίνεται να χω τα παιδιά δωρεάν κ ότι δεν το δέχεται η εφορία και να τα διώξω γιατί αν έρθουν για έλεγχο θα ναι σαν να τα εχω μαύρα! Και ρωτάω ρε παιδιά, αν δεν βοηθήσουμε όσο μπορεί ο καθένας τώρα που έχουμε κρίση τι θα κάνουμε? Και αυτή η κρίση που είμαστε πως αντιμετωπίζεται από τους εκάστοτε γραφειοκρ. παράγοντες? Και γιατί εγώ δουλεύω σαν το σκυλί όλη μέρα και δεν έχω καγιέν και άλλοι συμμαθητές μου από το σχολείο έχουν καγιέν από τον πατέρα???..για πείτε μου...

Corki
25/05/2012, 20:20
Κρίση υπάρχει,Κριση δεν υπάρχει!

AgelosEXP
25/05/2012, 20:25
εγώ την μεγαλύτερη κρίση που κατάλαβα ήταν αυτή της βενζίνης!!!
Κατανάλωση σε ρούχα ή τροφή...έλαχιστη αυξηση
βασικα η μεγαλύτερη κρίση πλακα πλάκα μην λεμε μαλακίες ειναι η τεράστια τιμή της βενζίνης και τα ανεβωκαταιβάσματα τιμων των τσιγάρων.
τα υπόλοιπα είίναι στο ελάστιχο πιστεύω.

Shiatman
25/05/2012, 20:38
...και ξέρετε τι απάντήση πήρα από την εφορία? ¨οτι το τζάμπα στην εποχή μας έχει πεθάνει και δεν γίνεται να χω τα παιδιά δωρεάν κ ότι δεν το δέχεται η εφορία και να τα διώξω γιατί αν έρθουν για έλεγχο θα ναι σαν να τα εχω μαύρα! Και ρωτάω ρε παιδιά, αν δεν βοηθήσουμε όσο μπορεί ο καθένας τώρα που έχουμε κρίση τι θα κάνουμε?

Δυστυχώς ως οργανωμένο κοινωνικό σύνολλο αποτύχαμε. Αλλά μάλλον και σαν άνθρωποι έχουμε αποτύχει (όχι μόνο οι Έλληνες). Μικροψυχία και αδιαφορία σε όλο της το μεγαλείο. Αφού σε τέτοια προβλήματα αδυνατούμε να δώσουμε λύσεις, είμαστε άξιοι να καταφέρουμε κάτι καλύτερο; Συγχαρητήρια για την υπομονή και το κουράγιο αυτών που πραγματικά νοιάζονται.