PDA

View Full Version : προβλημα στο ρελαντι



mpampis200
01/05/2012, 00:48
εχω ενα fz6 του 2005 με 30000 km. λοιπον ενω το στροφομετρο δειχνει σταθερο, τρεμοπαιζει σαν να μπερδευει το ρελαντι σαν να ξεροβηχει. και σχεδον παντα οταν ξεκιναω μου κανει η 1η, και η 2α στα πολυ χαμηλα, ενα αποτομο κοψιμο στο γκαζι. ολα αυτα γινονται οταν το μηχανακι δουλευει σε κανονικη θερμοκρασια. οταν ειναι κρυο ειναι μια χαρα, δηλαδη για κανα 2λεπτο. μετα τις 2500 περιπου στροφες το μηχανακι δουλευει τελεια. φοραει καινουργια μπουζι. στο συνεργιο μου λενε οτι ειναι απο βενζινη, και μαλλον θελουν καθαρισμα τα μπεκ. εχω αλλαξει πολλα βενζιναδικα και του εχω βαλει διαφορα καθαριστικα αλλα τιποτα. καποιες φορες το κανει πολυ εντονα το μπερδεμα και καποιες αλλες ελαχιστα. διαβαζω απο καποιους αλλους που εχουν παρομοιο προβλημα οτι μπορει να φταιει κανενας πολλαπλασιαστης ή μπουζοπιπα. τα φωτα σας παρακαλω, εχω απελπιστει...

banditgr
01/05/2012, 15:57
Τα συγκεκριμένα μηχανάκια είχαν πρόβλημα στο tps. Ελέγχει το άνοιγμα του γκαζιου.
Ελεγξε το και αυτο.

axtarmas
01/05/2012, 20:42
mipos perni aera apo kanena skizmeno kolaro??

mpampis200
02/05/2012, 11:54
τη παρασκευη θα παω συνεργειο να κοιταξουν το tps, τους πολλαπλασιαστες τις πιπες ...ολα και θα θα δουμε!

mpampis200
07/05/2012, 22:17
το προβλημα ηταν καπου στους πολλαπλασιαστες ή στις μπουζοπιπες, τα αλλαξαμε με μεταχειρισμενα και το μηχανακι δουλευει τελεια......επιτελους.........