PDA

View Full Version : Προβληματικός συμπλέκτης



kiloMeater
02/05/2012, 08:48
Brossακι 400 αρι πηγε για αλλαγη δίσκων συμπλέκτη λογω πατιναρίσματος
Μετα την παραλαβή, εχει την εξής περίεργη συμπεριφορά
α) με δευτερα ή τρίτη και τσαρουχωμα, εχει ενα μικρο πατιναρισμα ακομα...
Τσεκαριστηκε η ντιζα και μπας και δεν εκανε απεμπλοκη πληρως ακομα και χωρις πατημενο συμπλεκτη, αλλα δεν ειναι αυτο τελικα
β) Τραβας συμπλέκτη και οταν πας να αφησεις.. η επιστροφη είναι άθλια... σαν να υπαρχει αντίσταση, σαν καπου να σκαλωνει, κατι να εμποδιζει την επαναφορα... και η μανετα αργεί να επανέλθει στη θεση της και με δυσκολια

Ιδεες για το τι μπορει να ειναι? Το (β) δεν υπηρχε καθολου πριν την αλλαγη δίσκων.
Σκεφτηκα μηπως μαγκωνει η ντιζα καπου αλλα ουτε πολυ παλαια ειναι (~2μιση ετων) ούτε είχε το παραμικρό πρόβλημα πριν την αλλαγή.
Επίσης, μετα το χαλαρωμα του κατω ρεγουλατορου (για να σιγουρευτουμε οτι απεμπλεκι πληρως) το μεταλλακι που ειναι πανω στο καπακι του κινητηρα (και στο οποιο συνδεεται η ντιζα του συμπλεκτη) εχει ελευθερη διαδρομη 1-1μιση ποντο χωρις αντισταση... ειναι νορμαλ αυτο; δεν το ειχα προσεξει πριν ... αλλα μου φαινεται υπερβολικα μεγαλη διαδρομη

ΥΓ) Το μηχανακι δεν ειναι δικο μου, απλα βοηθαω στο troubleshooting...

OldMan
02/05/2012, 12:01
Η δεν καθαριστήκαν καλά ή έχουν φθαρεί οι μεταλλικοί δίσκοι....

(αν είναι φαγωμένο το πλατώ, μπλέξατε..)

kiloMeater
02/05/2012, 12:50
Κανα tip για περισσοτερο troubleshooting?
να δοκιμασουμε κατι πχ.... μπας και καταλαβουμε τι παιζει?

OldMan
02/05/2012, 13:25
Δυστυχώς, μόνο λύσιμο...:(

sniper
02/05/2012, 13:27
Δυστυχώς, μόνο λύσιμο...:(

Το οποίο λύθηκε για να μπουν οι καινούργιοι δίσκοι αλλά δεν είδε κανένας το πλατώ..

kiloMeater
02/05/2012, 14:41
αυτο δεν επρεπε να ειναι στον 'στανταρ' ελεγχο που κανει ο μαστορας σε μια αλλαγη δισκων;
Ειναι δυνατον να το δινει πισω σε αυτη την κατασταση;
Του ειπε και καλα κανε μερικα χιλιομετρα και σε μια εβδομαδα θα εχει στρωσει...

toyar
02/05/2012, 15:30
ισως στο δεσιμο κατι δεν μπηκε σωστα στη θεση του απο το εκκεντρο του συμπλεκτη που τραβαει η ντιζα και μαγκωνει στην επαναφορα
λυσιμο και ξαναδεσιμο
τις προαλλες απο μικρη απροσεξια στο δεσιμο του καπακιου του συμπλεκτη μου ειχα κολλησει η πρωτη στο σασμαν