PDA

View Full Version : ΚΤΜ Adventure 990s Side Stand.



freco
02/05/2012, 11:17
Χαιρετώ την παρέα. Αν και χρόνια αναγνώστης, πρόσφατα μπήκα και επισήμως στην παρέα κι έφτασε η στιγμή για το πρώτο post.

Θέλω τη βοήθειά σας. Πήρα ένα μεταχειρισμένο ΚΤΜ Adventure 990s και έχει stand από το απλό 990. Φυσικά του πέφτει κοντό και ενώ στέκεται η μηχανή, είναι σχεδόν ξάπλα. Έψαξα στο ίντερνετ αλλά δεν βρίσκω πουθενά αναφορά να πωλείται stand για το συγκεκριμένο μοντέλο.
Θα με υποχρεώνατε αν μου λέγατε κάποιο μαγαζί με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά ΚΤΜ ή κάποιον σιδερά (???) που να μου κάνει μόντα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κωνσταντίνος. :wave2:

πυξιδας990
02/05/2012, 12:01
Χαιρετώ την παρέα. Αν και χρόνια αναγνώστης, πρόσφατα μπήκα και επισήμως στην παρέα κι έφτασε η στιγμή για το πρώτο post.

Θέλω τη βοήθειά σας. Πήρα ένα μεταχειρισμένο ΚΤΜ Adventure 990s και έχει stand από το απλό 990. Φυσικά του πέφτει κοντό και ενώ στέκεται η μηχανή, είναι σχεδόν ξάπλα. Έψαξα στο ίντερνετ αλλά δεν βρίσκω πουθενά αναφορά να πωλείται stand για το συγκεκριμένο μοντέλο.
Θα με υποχρεώνατε αν μου λέγατε κάποιο μαγαζί με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά ΚΤΜ ή κάποιον σιδερά (???) που να μου κάνει μόντα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κωνσταντίνος. :wave2:
κανε μια προεκτασουλα στο σιδερα και μετα βαλε ενα πιατακι απο κατω για καλυτερο στερεωμα.π.χ touratech,η ενα που παιζει στο net σε πορτοκαλι χρωμα:wave2:

freco
02/05/2012, 12:11
κανε μια προεκτασουλα στο σιδερα και μετα βαλε ενα πιατακι απο κατω για καλυτερο στερεωμα.π.χ touratech,η ενα που παιζει στο net σε πορτοκαλι χρωμα:wave2:

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ αλλά δεν ξέρω κανένα σιδερά. Τώρα μου ήρθε ο Κασσίμης στη Μεταμόρφωση που φτιάχνει κάγκελα... Θα του κάνω ένα τηλέφωνο.
Πιατάκι εννοείς κάτι τέτοιο ε???

256600 256601

el-Gatto
02/05/2012, 12:21
Φιλε freco ,καλο-Ρίζικο το αργαλείο.:beer:

Αλλά...για πες......εισαι ο Kώστας που γνωρίζω & θυμάμαι απ'τα "παλιά"?/...ή απλή συνονυμία??? :confused:

freco
02/05/2012, 12:26
Φιλε freco ,καλο-Ρίζικο το αργαλείο.:beer:

Αλλά...για πες......εισαι ο Kώστας που γνωρίζω & θυμάμαι απ'τα "παλιά"?/...ή απλή συνονυμία??? :confused:

Έλα ρε Κώστα. Πού είσαι? Χαθήκαμε. Το πήρα το μουλάρι... Χαχαχα...
Έχεις το SM ακόμα ή άλλαξες στρατόπεδο. Στο avatar γιαπωνέζος είναι ή η ιδέα μου?

el-Gatto
02/05/2012, 12:41
Καλα το καταλαβα:)
Το πηρες το μουλάρι τελικά ,ε...:D
Τι έρωτας κι αυτός....5 χρονια την πολιορκούσες...
...και την έκανες δικιά σου τωρα ,που η μπετζινα εχει 2 ευρά το λιτρο.... :(
Καλο κουράγιο στο πότισμα του μουλαριού σου .φιλε Κωστα. :p
Και...
...ετοιμάσου να κανεις πολλες ρυτιδες στο προσωπο ,απο το μονιμο χαμογελο που θα'χεις οταν την οδηγάς.

Να την χαρεις οσο δεν παιρνει άλλο σου ευχομαι.:beer:

Ναι ,με γιαπανέζα ειμαι τωρα...;)

freco
02/05/2012, 12:55
Μεγάλος έρωτας που επιτέλους κατέληξε "εις γάμο κοινωνίαν". :a2:
Αφού δεν μπόρεσα να πάρω το δικό σου τότε, λόγω νέου μέλους στην οικογένεια έπρεπε να περιμένω.
Και ΝΑΙ τελικά έγινε δικό μου το μουλάρι όπως το ονειρευόμουν. Dakar S. Μετά βίας το φτάνω αλλά... είπαμε... έρωτας.
Ευχαριστώ για τις ευχές.

ΥΓ. Τρώει το άτιμο, αλλά τελικά :a12: Αυτό μας έμεινε. Ελπίζω να συν-βολτάρουμε κάποια στιγμή.

el-Gatto
02/05/2012, 13:23
Ετσι...οι ...γεροντο-έρωτες ,ειναι κ οι πιο επικίνδυνοι.:D
Και πήρες και το S ,"παναθεμά" σε :sick: ....... πως θα πατας κατω αμα σταματας βρε????:p

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Το λοιπον ,στο θέμα:
Ευκολη - Αμεση - &- ΦΤΗΝΗ λύση

1)Με την βοήθεια κάποιου ,και με το σταντ κατεβασμένο ,την ανα/σηκωνεις και μετράς ποσο ακομα μηκος σωληνα θα ηθελες για να εχεις την επιθυμητη κλιση στη μοτ/τα σου.
2)Βγαζεις το σταντ
3)Το πηγαινεις σ'εναν οποιονδηποτε σιδερα ή μηχανουργο
4)Κοβεις καθετα τον σωληνα του σταντ 5 ποντους πριν το τελος του
5)Μετράτε εσωτερικη διάμετρο σωλήνα σταντ
6)Βρισκετε και παρεμβαλετε εσωτερικα ,σωληνα με εξωτερικη διάμετρο ΙΣΗ (ή ελαχιστα μικροτερη) με την εξωτερικη διαμ. του σταντ.
7)Την βαζετε να πιασει "πάτο"
8)Γαζώνετε το κατω μέρος
9)Την βαζετε και μεσα στο επανω ,και αφου μετρησετε & αφήσετε τα +cm που ξερεις οτι θέλεις ακομα ,τοτε γαζώνετε κι επανω.
10)Ελαφρυ τριψιματακι και βάψιμο με σπρεϋ μαυρο ματ.
11)Το ξαναβιδωνεις κι εισαι ετοιμος

----------------------------------------------------------------------

Εναλλακτικά ,και αν δεν βιαζεσαι ,βαζεις αγγελια οτι ανταλλασεις ετουτο μ'ενα του S.
(Μηπως και πεσεις στην περιπτωση που καποιος εχει χαμηλωσει ενα S ενα και βολεψει η ανταλλαγη)

------------------------------------------------------------------------

Αμα παλι εισαι υπεράνω χρηματων ,παραγγελνεις ενα καινουργιο απο την ΚΤΜ.

-------------------------------------------------------------------------

ΥΓ: Ικανοποίησε σε παρακαλω την περιέργεια μου ,εξηγώντας μου τον λογο που ,ενα S ,εχει επάνω σταντ απο το απλο???

freco
02/05/2012, 13:39
Ετσι...οι ...γεροντο-έρωτες ,ειναι κ οι πιο επικίνδυνοι.:D
Και πήρες και το S ,"παναθεμά" σε :sick: ....... πως θα πατας κατω αμα σταματας βρε????:p

Φοράω 12ποντες γόβες και φτάνω... χαχαχαχα....



Εναλλακτικά ,και αν δεν βιαζεσαι ,βαζεις αγγελια οτι ανταλλασεις ετουτο μ'ενα του S.
(Μηπως και πεσεις στην περιπτωση που καποιος εχει χαμηλωσει ενα S ενα και βολεψει η ανταλλαγη)

Έβαλα στο πορτοκαλί φόρουμ αλλά φαίνεται λίγο αδύνατο να συμβεί.



Αμα παλι εισαι υπεράνω χρηματων ,παραγγελνεις ενα καινουργιο απο την ΚΤΜ.

Το παλικάρι που πήρα τη μηχανή μου είπε πως δεν βρήκε στη μαμά KTM και γι αυτό πήρε από το απλό.


ΥΓ: Ικανοποίησε σε παρακαλω την περιέργεια μου ,εξηγώντας μου τον λογο που ,ενα S ,εχει επάνω σταντ απο το απλο???

Του έσπασε (???) το κανονικό και επειδή δεν έβρισκε "ψηλό" για το S πήρε το χαμηλό.

----------------------------------------------------------------------------

Έλεγα μήπως ήξερε κανείς σιδερά που να κάνει τέτοιες δουλειές. :look:

el-Gatto
02/05/2012, 13:49
Του έσπασε (???) το κανονικό και επειδή δεν έβρισκε "ψηλό" για το S πήρε το χαμηλό.
Αμα το έχει ακομα ,μπορεις να παρεμβαλεις εσωτερικά ενα σωληνα ,κια να κολησεις το παλιο.
Αν και ,απ'οτι καταλαβαινω ,θα εσπασε ψηλά ,στη βαση εδρασης του.
ΜΗΝ ανεβαινεις-κατεβαινεις ,με το σταντ κατεβασμενο!!!


Έλεγα μήπως ήξερε κανείς σιδερά που να κάνει τέτοιες δουλειές. :look:
Δεν θυμάμαι που μενεις.
Αν μενεις κοντα στη Μετ/ση ,πηγαινε σ'αυτον που ειπες.
Θα σε σενιαρει σιγουρα.
Σπυρου Πάτση και γυρω επισης ,θα βρεις τα 1000α μυρια οσα μαγαζιά ,που μπορουν να σου το φτιάξουν.

Το τηλ. μου ,το'χεις.
Για οτι άλλο ,παρε.

Και για βολτα ,stay tuned. ;)
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127917


Διάβασε κι εδω ,ετσι ,για να παρεις μιαν ιδεα.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127039

κι εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127091

MiltiadisK.D
02/05/2012, 19:28
κωστα καλως ορισες και απο εμενα στη παρεα,σου παει το ατιμο(στη φωτο αναφερομαι)καλοταξιδο το μωρο,καλολασπωτο,καλογκαζοτο και οτι αλλο γουσταρεις σου ευχομαι,το εργαλειο πυροβολαει:a015::a016::a015::a016::a29::a29:θα τα ξαναπουμε!

freco
02/05/2012, 19:39
Γεια σου Μιλτιάδη (και από εδώ ;)). Σ' ευχαριστώ πολύ. Να 'σαι καλά. Όπως βλέπεις "την παλεύω" με την ψηλή σέλα. :tooth:
CU


ΥΓ.Το εργαλείο είναι... :evil:

πυξιδας990
03/05/2012, 08:51
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ αλλά δεν ξέρω κανένα σιδερά. Τώρα μου ήρθε ο Κασσίμης στη Μεταμόρφωση που φτιάχνει κάγκελα... Θα του κάνω ένα τηλέφωνο.
Πιατάκι εννοείς κάτι τέτοιο ε???

256600 256601

αυτο εννοουσα,και ευκολο ειναι να φτιαξεις το σταντ οπως λεει ο el-president.καλοταξιδο παντως και ετοιμασου για χοντρο κολημα με το εργαλειο.

υ.γ.ακου εκει να σπασει το σταντ?:wave2:

freco
03/05/2012, 08:55
αυτο εννοουσα,και ευκολο ειναι να φτιαξεις το σταντ οπως λεει ο el-president.καλοταξιδο παντως και ετοιμασου για χοντρο κολημα με το εργαλειο.

υ.γ.ακου εκει να σπασει το σταντ?:wave2:

Ευχαριστώ. Θα το κοιτάξω σήμερα.:wave2:

Lioulios
03/05/2012, 09:19
Άλλος ένας που είδε το φως !

Εύχομαι τα καλύτερα μαν και να το χαρείς ...όσο δεν πάει

:beer:

freco
03/05/2012, 09:23
Άλλος ένας που είδε το φως !

Εύχομαι τα καλύτερα μαν και να το χαρείς ...όσο δεν πάει

:beer:

Ευχαριστώ πολύ. :beer: