PDA

View Full Version : ΓΟΜΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟΤΟΜΗ ΚΟΡΩΝΑ



polydimi5
02/05/2012, 14:40
Καλησπέρα σε όλους !Από όποιους έχουν δοκιμάσει διάφορες γόμες,θα ήθελα την γνώμη τους για το ποιά εταιρία έχει την λιγότερο απότομη κορώνα στο μπροστά.
Να διευκρινήσω,η χρήση είναι μόνο πίστα.
Τευλευταία μου δοκιμή ηταν με το michelin power one που ήταν πολυ απότομο και καθόλου προβλέψιμο(ένιωθα οτι θα χάσω το μπροστά τελείως απροειδοποίητα)
Gp Racer-Racetec K3-Supercorsa-BT003 ST αυτές είναι οι επιλογές.
Το michelin δεν το ξαναβάζω.

sniper
02/05/2012, 14:44
Racetek και Power one δεν με "φόβισαν" ποτέ.. σε σύγκριση με τα dragon (ή supercorsa) που ένοιωσα ότι έπεφτα απο τον 2ο όροφο αλλά συνηθίζονται πολύ γρήγορα.

polydimi5
02/05/2012, 14:59
Πριν απο το One είχα ένα ζευγάρι Pure που τα έβαλα δοκιμαστικά και πιο πριν qualifier rr (d209).Είχα πολυ περισσότερα κουνήματα στις εξόδους και με τα δυο αλλά η είσοδος μου έδινε πολυ περισσότερη εμπιστοσύνη .Με τα Οne έχω ήδη 3 trackday και ακόμα να συνηθίσω το απότομο μπροστινό.Φαίνεται οτι είναι για πιο οριακές κλίσεις.Δεν ξέρω ίσως πρεπει να τα εμπιστευτώ και να αρχίσω να μπαίνω με παραπάνω φόρα!

gixxerpap
02/05/2012, 16:03
racetech & supercorsa πάντως τα χρησιμοποιώ ακόμα και στο δρόμο.

Κουνήματα στις εξόδους με τι γυρολόγιο, σε ποιά πίστα?

TROOPER
02/05/2012, 17:57
+1 στα σουπερκορσα!!!

polydimi5
02/05/2012, 18:25
Μέγαρα .Στο 1.10 περιπου σταθερα.Τα κουνήματα μπορει να ήταν και απο ανάρτηση βέβαια γιατί ήταν για service τότε.Η επαναφορά ήταν στο τέρμα και πάλι ήταν πολυ γρήγορη.Και έγω το supercorsa ήθελα να βάλω στην επόμενη αλλαγή αλλά όταν ακούω όλα αυτά για το dunlop μπαίνω σε διλήματα.
Το θέμα είναι οτι σε αυτο το γυρολόγιο δεν θα έχει μεγάλη διαφορα οτι και να βάλω ,απλα θέλω αυτο με την πιο ήπια κορώνα γιατι μάλλον έμαθα να οδηγάω ετσι και μου δινει καλύτερη αισθηση στην είσοδο!
Supercorsa πιο λέτε παίδες να το ψάξω λίγο?το SP,DRAGON PRO...?σκληρότητες?

TROOPER
02/05/2012, 19:01
εγω ριχνω +1 στο dragon supercorsa pro 1 μπροστα 2 πισω.

πραγματι στους χρονους που μιλαμε δεν θα αντιληφθεις διαφορες.

polydimi5
02/05/2012, 19:34
Και έγω για εκεί λέω ή στο Gp Racer.Και τα 2 πιστεύω θα είναι super.Ευχαριστώ αμάνικε για την απάντηση!
Το sc1 μπροστά είναι super-soft,σωστά? Αντέχει να βγάλει 2 πισινά sc2 ή ακόμα καλύτερα sc3?
To μοτο είναι 600 και γενικά δεν τρώει πολυ λαστιχο πίσω.
Για τις κορώνες έχεις κάποια άποψη σε σχέση με Gp Racer και Κ3?

TROOPER
03/05/2012, 07:30
Και έγω για εκεί λέω ή στο Gp Racer.Και τα 2 πιστεύω θα είναι super.Ευχαριστώ αμάνικε για την απάντηση!
Το sc1 μπροστά είναι super-soft,σωστά? Αντέχει να βγάλει 2 πισινά sc2 ή ακόμα καλύτερα sc3?
To μοτο είναι 600 και γενικά δεν τρώει πολυ λαστιχο πίσω.
Για τις κορώνες έχεις κάποια άποψη σε σχέση με Gp Racer και Κ3?

το gp racer D211 δεν ειναι γομα.το 212 ειναι.γενικα αυτο που ακουω ειναι οτι στο δρομο το ντανλοπ υπολειπεται του πιρελι.προσωπικα δεν εχω φορεσει ντανλοπ οποτε οτι κι αν πω θα ειναι λογια αλλων που δεν γνωριζω κατα ποσο ισχυουν.
οσο για το πιρελλι το οποιο φοραω μονιμα, ο ασσος μπροστα ειναι το σουπερ σοφτ οπως λες.σε γενικες γραμμες η σωστη φιλοσοφια ειναι να αλλαζουμε τα λαστιχα σετακι.για ποια πιστα με ρωτας αν βγαζει ενα μπροστινο 2 πισω, σε τι χρονους και με τι θερμοκρασιες? οσο για κορωνες,μαλλον το κ3 εχει την πιο αποτομη ενω το πιρελλι και το ντανλοπ κυμαινονται στα ιδια επιπεδα.

υ.γ.παντως νομιζω τελικα οτι περισοτερο ρολο παιζει η υπογραφη σου παρα οτιδηποτε αλλο ;)

polydimi5
03/05/2012, 11:16
Γενικά έχεις δίκιο.Στην περίπτωση μου πρεπει να δοκιμάσω και να δώ τι μου ταιριάζει!Οτι και να λέμε για κορώνες εδώ,πρεπει να κάνεις "δυστυχώς" δοκιμές με τα ελαστικά.Απλά άνοιξα το θέμα γιατι δεν μου έδιναν καθόλου σιγουριά τα michelin με το απότομο μπροστινό για να πιέσω λίγο παραπάνω ,μήπως και αρχίσω να βελτιώνω το γυρολόγιο μου!Pirelli ή Dunlop οπότε και βλέπουμε..
Ευχαριστώ για την βοήθεια αμάνικε
Υ.Γ : για τα 2 πίσω το είπα γιαιτι τώρα με τα michelin το μπροστά φαίνεται να βγάζει 2-3 trackday ακόμα ανετότατα,ενώ το πίσω στο επόμενο θα ειναι off και έχει αρχίσει και κάνει και σκαλοπάτι (βέβαια πήγαινα χεσμένος ,χωρις πολύ φόρα και τσαρούχωνα στην έξοδο μήπως και κερδίσω οτι είχα χάσει απο την ταχύτητα μου μέσα στην στροφή,είναι και τα μέγαρα με τον Σαμαρά,το κατέστρεψα μαλακωδώς το καημένο)

p@nos
04/05/2012, 10:39
ama pas se sp i pro...den exoun sklirotites ine politika lastixa...sp sport production...

sta pistadika o assos brosta ine soft oxi super soft...s.soft ine to miden kai ellada den iparxoun ektos apo paraggeleia...

to brostino 8a soy bgalei dio piso ama exis anartisis setarismenes sosta....


tora gia tin ais8isi ine ka8ara ipokimeniko kai 8a prepi na apofasisis monos sou ti sou kani kai ti oxi...

TROOPER
05/05/2012, 04:47
...........
Υ.Γ : για τα 2 πίσω το είπα γιαιτι τώρα με τα michelin το μπροστά φαίνεται να βγάζει 2-3 trackday ακόμα ανετότατα,ενώ το πίσω στο επόμενο θα ειναι off και έχει αρχίσει και κάνει και σκαλοπάτι (βέβαια πήγαινα χεσμένος ,χωρις πολύ φόρα και τσαρούχωνα στην έξοδο μήπως και κερδίσω οτι είχα χάσει απο την ταχύτητα μου μέσα στην στροφή,είναι και τα μέγαρα με τον Σαμαρά,το κατέστρεψα μαλακωδώς το καημένο)

ναι...αν καταλαβαινω καλα θελεις να βαλεις πισω πιρελι η ντανλοπ κρατωντας το μπροστινο για κανα-2 τρακντει το οποιο ειναι μισελεν...ε τωρα ξερω γω...πως να συνεργαζονται αυτα.....?εγω δεν θα το εκανα παντως.

:wave2:

TROOPER
05/05/2012, 04:48
ama pas se sp i pro...den exoun sklirotites ine politika lastixa...sp sport production......

εννοεις ας πουμε οτι τα dragon supercorsa pro δεν ειναι γομα?

p@nos
05/05/2012, 14:50
εννοεις ας πουμε οτι τα dragon supercorsa pro δεν ειναι γομα?

gomes ine alla den dialegis sklirotites ine ena kai telos....an den apatome ine 3....meta exoyn allo skeleto gia dromo kai alli korona an 8imame kala o skeletos ine alos sigoyra

TROOPER
06/05/2012, 08:07
gomes ine alla den dialegis sklirotites ine ena kai telos....an den apatome ine 3....meta exoyn allo skeleto gia dromo kai alli korona an 8imame kala o skeletos ine alos sigoyra

μαλιστα. κι αυτο το sc1 στο μπροστινο μου λαστιχο και το sc2 στο πισω μου (τα οποια επελεξα,ειχε και λαστιχα που γραφανε sc3) τι λες να ηταν?εφε?
πανο να γραφουμε οταν ξερουμε τι λεμε ε...οι σκληροτητες στο συγκεκριμενο ελαστικο ειναι:

sc1:soft
sc2:medium
sc3:hard

και υπαρχουν κανονικοτατα στο εμποριο.αλλη φορα να μην εισαι τοσο σιγουρος.;)

polydimi5
06/05/2012, 09:53
Όχι.Τα michelin θα πάρουν τον δρόμο για τα αποδυτήρια.Σετάκι θα μπούν τα λάστιχα.Για την φθορά το έλεγα αν άντεχαν για να βάλω αργότερα αλλο ένα πίσω γιατί απο ότι είδα το one πίσω τελείωσε πολύ γρήγορα.Αλλά απο εταιρία σε εταιρία αλλάζουν αυτά.
Βασικά του έκανα και πολύ κακή χρήση :D
Για την κορώνα τώρα ανακάλυψα οτι οι εταιρίες(δεν ξέρω αν το κάνουν όλες) δίνουν κάποιες μετρήσεις σε mm στο κοινό.
Πλάτος ελαστικού-επιφάνεια ωφέλιμης γόμας κτλ. θα ρωτήσω κανεναν ατσίδα στα μαθηματικά μήπως και βγάλουμε απο κανέναν τύπο αυτο με την λιγότερο φθίνουσα κλίση (παγκοσμίου επιπέδου επιλογή ελαστικών λέεεμε :cry: )

TROOPER
06/05/2012, 09:59
Όχι.Τα michelin θα πάρουν τον δρόμο για τα αποδυτήρια.Σετάκι θα μπούν τα λάστιχα.Για την φθορά το έλεγα αν άντεχαν για να βάλω αργότερα αλλο ένα πίσω γιατί απο ότι είδα το one πίσω τελείωσε πολύ γρήγορα.Αλλά απο εταιρία σε εταιρία αλλάζουν αυτά.
Βασικά του έκανα και πολύ κακή χρήση :D
Για την κορώνα τώρα ανακάλυψα οτι οι εταιρίες(δεν ξέρω αν το κάνουν όλες) δίνουν κάποιες μετρήσεις σε mm στο κοινό.
Πλάτος ελαστικού-επιφάνεια ωφέλιμης γόμας κτλ. θα ρωτήσω κανεναν ατσίδα στα μαθηματικά μήπως και βγάλουμε απο κανέναν τύπο αυτο με την λιγότερο φθίνουσα κλίση (παγκοσμίου επιπέδου επιλογή ελαστικών λέεεμε :cry: )

νομιζω οτι στα μεγαρα θα βγαλεις με ασο μπροστα 2 πισω 2αρια

τωρα για την κορωνα....δε μπορω να βοηθησω :wave2:

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
06/05/2012, 11:41
racetech ασηζητητι ..... κουνηματα μπροστινου στις εξοδους δεν εχει σχεσει με την κορωνα ....(αν καταλαβα καλα ) ... απλα θα περισσοτερο ή λιγοτερο αποτομα ... τα μεγαρα ειναι μια κλειστη πιστα με κλειστες στροφες και λιγα χλμ , αρα θες αποτομη κορωνα .... μηπως να το ξανασκεφτεις και να δουλεψεις πανω σε αυτο ?

p@nos
06/05/2012, 12:17
μαλιστα. κι αυτο το sc1 στο μπροστινο μου λαστιχο και το sc2 στο πισω μου (τα οποια επελεξα,ειχε και λαστιχα που γραφανε sc3) τι λες να ηταν?εφε?
πανο να γραφουμε οταν ξερουμε τι λεμε ε...οι σκληροτητες στο συγκεκριμενο ελαστικο ειναι:

sc1:soft
sc2:medium
sc3:hard

και υπαρχουν κανονικοτατα στο εμποριο.αλλη φορα να μην εισαι τοσο σιγουρος.;)


maresi pou eironevese kiolas alla otan to kano ego tote troo ke karta...tespa



loipon ksanadiabase afto poy egrapsa gia arxi
ama balis politiko lastixo goma...de dialegis sklirotita....
gi afto legode SP
sp=sport production, kai exoun mia goma tin opoia de dialegis

ama valis pistadiko lastixo, pas sto sc
sc=special compound
ine lastixa afstira gia trackday, xoris egrisi dromou....fisika sto dromo doylevoun mia xara....

ta 1.2.3 anaferode stis sklirotites kai gia ta lastixa SC, oxi ta sp poy exoyn mia mono goma....

lipon afou exis ta sc, den exis ta sp, kai sinepos dialegis sklirotita....
en oligis sp sc den iparxi


re trooper mallon kanis kolaz afta poy grafo ke petas leksis ke bgazis kenoyrio noima den eksigite allios :lol:
ipa pou8ena oti den iparxoun ellada ta 1.2.3?
ipa oti ellada den iparxi to s.soft pou ine to 0....kai madepse pios to exo sto mixanaki toy :smokin:

TROOPER
06/05/2012, 13:18
maresi pou eironevese kiolas alla otan to kano ego tote troo ke karta...tespa



loipon ksanadiabase afto poy egrapsa gia arxi
ama balis politiko lastixo goma...de dialegis sklirotita....
gi afto legode SP
sp=sport production, kai exoun mia goma tin opoia de dialegis

ama valis pistadiko lastixo, pas sto sc
sc=special compound
ine lastixa afstira gia trackday, xoris egrisi dromou....fisika sto dromo doylevoun mia xara....

ta 1.2.3 anaferode stis sklirotites kai gia ta lastixa SC, oxi ta sp poy exoyn mia mono goma....

lipon afou exis ta sc, den exis ta sp, kai sinepos dialegis sklirotita....
en oligis sp sc den iparxi


re trooper mallon kanis kolaz afta poy grafo ke petas leksis ke bgazis kenoyrio noima den eksigite allios :lol:
ipa pou8ena oti den iparxoun ellada ta 1.2.3?
ipa oti ellada den iparxi to s.soft pou ine to 0....kai madepse pios to exo sto mixanaki toy :smokin:


κατ αρχην δε σε ειρωνευτικα.μην εχεις τη μυγα.κατα 2ον δεν σε προσεβαλα οπως εκανες αλλου.κατα 3ον αν συνεχισεις στο ιδιο μοτιβο,θα συνεχισεις να τρως καρτες.

κατα τα αλλα διαβασε ξανα τη κουβεντα μας.αν δεν μπορεις να εκφρασεις αυτο που θελεις δεν φταιω εγω.εγραψες:
ama pas se sp i pro...den exoun sklirotites ine politika lastixa...sp sport production...
και απλα σου ειπα οτι εχω τα σουπερκορσα PRO και αυτα ναι εχουνε σκληροτητα αρα αυτο που λες ειναι λαθος.και οταν σε ρωτησα αν εννοεις οτι τα σουπερκοσρσα προ που φοραω εγω δεν ειναι γομες απαντησες:
gomes ine alla den dialegis sklirotites ine ena kai telos....an den apatome ine 3....meta exoyn allo skeleto gia dromo kai alli korona an 8imame kala o skeletos ine alos sigoyra
το οποιο ειναι ξανα λαθος μια και εχουνε διαφοερετικη σκληροτητα και ΔΕΝ ειναι ενα και τελος και σου εξηγησα το γιατι.

υ.γ.η συζητηση μας υπαρχει και κοπτοραπτικη δεν εχει γινει πουθενα.

συμπερασμα:οταν εχεις λαθος καλο θα ηταν το υφακι να το καταπινεις.διαφορετικα μαντεψε τι θα συμβαινει.καλο σου απογευμα :wave2:

υ.γ.2 βλεπεις οτι κανω και αρκετη υπομονη.μη με πιεσεις.over and out.

p@nos
06/05/2012, 13:36
orea re troper ixa sto mialo ta bsb sp pro evo pos ta lene epidi bazoyn 200 onomada klp....

ta pro ine ta racing ke afta ennoousa bravo telika kerdises....

diaforetiki sklirotita leo oti den exoyn ta SP kai afto ine dedomeno omos...en oligis ta lastixa pou pernoyn egrisi dromou den exoyn epologi sklirotitas


oso afto me tin ipomoni eksigise to moy gia pos 8a prepi na sou dikso tin evgnomosini moy....

TROOPER
06/05/2012, 14:05
.........
oso afto me tin ipomoni eksigise to moy gia pos 8a prepi na sou dikso tin evgnomosini moy....

ωραια αφου λυσαμε τα υπολοιπα να σου απαντησω και στην απορια σου.απλα δεν το συνεχιζεις.

polydimi5
06/05/2012, 15:40
racetech ασηζητητι ..... κουνηματα μπροστινου στις εξοδους δεν εχει σχεσει με την κορωνα ....(αν καταλαβα καλα ) ... απλα θα περισσοτερο ή λιγοτερο αποτομα ... τα μεγαρα ειναι μια κλειστη πιστα με κλειστες στροφες και λιγα χλμ , αρα θες αποτομη κορωνα .... μηπως να το ξανασκεφτεις και να δουλεψεις πανω σε αυτο ?

Καλά σε αυτη την κατηγορία ελαστικών η διαφορα στισ κορώνες είναι πολυ μικρή ούτως ή αλλως.
Αλλά αυτό που λες για την δουλίτσα που χρειάζομαι στην είσοδο είναι στάαααανταρ.Πρέπει να αρχίσω να το σφαλιαρίζω και να μπαίνω με φόρα!!
Απλά καμιά φορά λες άστο μωρε για σήμερα μη έχουμε καμιά ξάπλα , γιατί δεν είσαι εργοστασιακός αναβάτης και ένα low θα πονέσει ---> την τσέπη σου.. :cry:
Thanks για την άποψη θρασύβουλαςςς