PDA

View Full Version : ... να παίρνω το μηχανάκι νύχτα και να καίω βενζίνη χωρίς λόγο.



Σελίδες : [1] 2 3 4

MG-KTiNoS
04/05/2012, 17:11
Το βίτσιο

Είναι να παίρνω το μηχανάκι νύχτα και να καίω βενζίνη χωρίς λόγο.
Στα πιο άσχετα μέρη της πόλης, τα πιο κακόφημα, τα πιο ότι να ναι. Μέρη που γενικά δεν πάω, στη καθημερινότητα μου δηλαδή.
Παρατηρητής.
Να παρατηρώ τι ακριβώς ?
Τη ζωή και την αλήθεια της.
Έμαθα πολλά γυρνώντας έτσι και κατάλαβα περισσότερα.
Είδα ανθρώπους που τη μέρα δεν υπάρχουν και καταστάσεις που διαβάζεις μόνο στις εφημερίδες

Για πάμε….
:alien:

MG-KTiNoS
04/05/2012, 17:12
-ΕΝΑ-
Είναι 4 ή 5 το πρωί και γυρνάω παραλιακή από Λαύριο.
Σέρνομαι με το κόκκινο σoυζούκι (GSX550es) που είχα τότε, προσπαθώντας να γυρίσω σπίτι, να κλείσω κανένα μάτι.
Όχι τίποτε άλλο αλλά την άλλη μέρα είχα και δουλειές.
Κλασική περίπτωση δηλαδή που ξέρεις ότι δεν θα κάνεις τίποτα αλλά δεν το παραδέχεσαι.
M αυτές τις σκέψεις λοιπόν και με τη μοναξιά παρέα, φτάνω στο ύψος του Καλαμαλακίου, διασταύρωση.
Πράσινο βλέπω και χαλαρά πάω να διασχίσω όταν….
Ένα τεράστιο άσπρο γκάμπριο αμερικάνικο, βγαίνει με κατακόκκινο.
Δεν τρέχω και τον αποφεύγω, για λίγο όμως, αφού έτρεχε εκείνος.
Πάω δίπλα και τον κοιτάω στη μούρη.
Καρτούν φάση ο τύπος αλλά στη δίπλα θέση ένα μωρό απ αυτά που έχουν τρελάνει τους ρέστους στο χερογλύκανο…
-Είσαι μαλάκας ρε ?
Του λέω έξαλλος.

-Άντε γαμήσου ρε κωλόπαιδο
μου απαντάει

Μα πριν προλάβω να πω οτιδήποτε σταματάνε δίπλα μου ίσως και 10 μηχανές όλες στριτ, όλες με κομμένες εξατμίσεις και κάτι μούτρα άστα να πάνε.
Έρχονταν πίσω μου αλλά δεν είχα δώσει σημασία.
Χωρίς λόγια βγάζουν το καρτούν έξω και τον πλακώνουν.
Αυτός να κλαίει και να φωνάζει, αλλά αυτοί σιωπηλοί να τον λιανίζουν.
Πάω να μπω στη μέση να τον σώσω αλλά σύντομα καταλαβαίνω ότι τέτοια επιλογή δεν παίζει, αφού και πιο πολύ είναι και πολύ πιο δυνατοί από μένα.
Στην –μάταιη- προσπάθεια μου να φτάσω το καρτούν, παρατηρώ τη γκόμενα να καπνίζει αδιάφορα.
Σαν να μην τρέχει τίποτα, σαν να πίνει καφέ με τη φίλη της…
Εντελώς ψυχρά !
Ούτε να πάρει τηλέφωνο κάποιον, τίποτα…
Στο μεταξύ οι τύποι αφήνουν το καρτούν, ανεβαίνουν στα μηχανάκια και φεύγουν όπως ήρθαν.
Χωρίς βιασύνη, αργά και μεθοδικά….
Ακούω τις εξατμίσεις να χάνονται κάπου μακριά, βλέπω το καρτούν χωρίς φάτσα από τα αίματα και τη γκόμενα ν ανάβει ένα ακόμα Γουίνστον…
Παίρνω το 166, έρχονται σε 5 λεπτά και τον μαζεύουν.
Είναι ακόμα αναίσθητος.
Οι μπάτσοι μαζεύουν το αμάξι παίρνουν κατάθεση από τη γκόμενα, που δεν ξέρει τίποτα και δεν είδε τίποτα. Ήταν στ αμάξι φοβισμένη όπως είπε.
(@@ φοβισμένη αλλά τεσπα)
Λέω κι εγώ ότι ήξερα, (σχεδόν τίποτα) και μου ζητάν να πάω στην ασφάλεια την επόμενη να δω φωτογραφίες.
Φεύγουν όλοι και μένω εγώ με τη γκόμενα…
- Να σε πάω κάπου?
Της λέω.
-Ναι, μου λέει, Κουκάκι.
Έτσι απλά σαν να μίλαγε σε ταξιτζή.
Καβαλάει, άνετη και φεύγουμε…
Μου δείχνει το δρόμο και φτάνουμε.
-Να κεράσω καφέ προτείνω.
-Να κεράσεις μου απαντάει αλλά αν θες τίποτε άλλο είναι 50000 (δρχ)
Ναύτης τότε δεν είχα μια.
-Μπα θα πάρω τον καφέ της λέω…
Γελάει
-Το ήξερα μου λέει
Ήταν από το Καζακστάν, ήρθε εδώ ως μοντέλα και ύστερα από μερικές μάπες «άλλαξε δουλειά»
Χορεύτρια κλασικού μπαλέτου.
Για το μπαλέτο έλεγε αλήθεια είχε έναν ατελείωτο λαιμό….
Για τα άλλα δεν ξέρω.

Κοιτάει το ρολόι της, με περιμένουν λέει και έχω αργήσει.
Ο τρόπος δεν σηκώνει αντιρρήσεις, πρέπει να φύγει είναι σαφές.
Δεν κρατιέμαι και τη ρωτάω…
-Καλά ρε ούτε ένα τηλέφωνο δεν πήρες για τον τύπο…
-Αν ήσουν εσύ θα έπαιρνα μου λέει και δεν θα γίνονταν τίποτα, αλλά αυτός είναι μαλάκας…
Έφυγε γελώντας ειρωνικά, χαιρέκακα μπορώ να πω.
Δεν την ξαναείδα, δεν έμαθα πως τη λένε…
Αυτό το γέλιο όμως δεν θα το ξεχάσω ποτέ.


(

calmen
04/05/2012, 17:19
αν στο τελος εγραφεσ οτι σου εκατσε γιατι γουσταρε..θα ημουν σίγουρος οτι λες φιδια ...
αλλα οτι και να ναι nice story!

dmf
04/05/2012, 17:36
Και τί δηλαδή, όση ώρα την πήγαινες κουκάκι, δεν έπαιξε τίποτα
Dimchios style? :D

...Ένα δικάβαλο όλο χαρά με τα στήθη της να ασφυκτιούν ανάμεσά μας και τα χέρια της να με σφίγγουν σε κάθε άνοιγμα του γκαζιού! Ανοιξιάτικος αέρας έπερνε τα μαλλιά της πίσω (έλα σταμάτα θα ξεράσουμε με τόσα μέλια), εγώ συχνά οδηγούσα με το ένα χέρι ψάχνοντας την αφορμή και το απαραίτητο θάρρος να πιασω λίγο μπούτι…
:p:p

p_sapelas
04/05/2012, 17:40
-ΔΥΟ-
... να παίρνω το μηχανάκι νύχτα και να καίω βενζίνη χωρίς λόγο.
...χωρίς συγκεκριμένο προορισμό, χωρίς συγκεκριμένη αιτία. Το κάνω απλά αναζητώντας... ίσως τον εαυτό μου, ίσως την ψυχική μου ηρεμία.
Αν και αυτές οι αναζητήσεις δεν τελειώνουν ποτέ, κάθε φορά αποτελούν την ιδανικότερη λύση, την καλύτερη συντροφιά.
Το πρωί που ακολουθεί αναρωτιέμαι τί μεσολάβησε το βράδυ που πέρασε, απορίες δημιουργούνται για το αν ήταν δημιούργημα της φαντασίας μου ή κάτι σκοτεινό κρύβεται πίσω από τα κενά της μνήμης μου...
Μια διαδρομή χωρίς ήχο, χωρίς συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, το μόνο που αφήνει σαν αποδεικτικό της ύπαρξής της ένα μισοτελειωμένο ντεπόζιτο.

NEXT...:a014:

DimChios
04/05/2012, 17:43
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao: τι μου θυμισες.....

αλλα δε τοι γραφω γιατι θα μου λενε οτι λεω μπουρδες!

:lol:


Nice story man! ;)

jimmis5
04/05/2012, 18:34
Οσο παει γινεται και καλυτερο Πολλη καλ ιστορια :beer::beer:

spyrakos35
04/05/2012, 20:53
εγώ έχω φαγωθεί να μάθω τί ήταν τα μούτρα και γιατί του ξηγήθηκαν έτσι.....

θα σκάσω λέμε.....

απορία (γιατί δεν ξέρω).... οι χορέυτριες κλασσικού έχουν λαιμό καμηλοπάρδαλης?

@Χίος.... πες την ιστορία σου.... ούτως ή άλλως ενα σχετικό/φιλικό δουλεματάκι δεν το γλυτώνεις....

o_gavros
04/05/2012, 21:37
Ωραία ιστορία!


εγώ έχω φαγωθεί να μάθω τί ήταν τα μούτρα και γιατί του ξηγήθηκαν έτσι.....

θα σκάσω λέμε.....
10 στρητ παρέα,Ποσειδώνος & Καλαμακίου,αργά,κατεύθυνση προς Πειραιά
...μην σε παραξενέψει αν ήταν καμιά παρέα Πειραιώτες που'χαν βγει για τη γρήγορη τους.
Μου'χουν πει πολλές φορές ότι οι Πειραιώτες δείχνουμε λίγο μούτρα.
Αν κρίνω κι απο τους φίλους μου,δεν έχουν άδικο.
Θα είδαν πιθανώς τη μανούρα και του την έπεσαν.



απορία (γιατί δεν ξέρω).... οι χορέυτριες κλασσικού έχουν λαιμό καμηλοπάρδαλης?

μόνο οι πραγματικές αρτίστες :p

teogtp
04/05/2012, 22:29
...να καιω βενζινη χωρις λογο ενα ανοιξιατικο βραδυ εχοντας αφησει την γυναικα μου σπιτι της,πιανω τον εαυτο μου να αλλαζει διαδρομη και να τριγυρνα στους ερημηκους δρομους της πολης ψαχνοντας,χαζευοντας και εξερευνωντας την πολη μου,βλεπεις οι ρυθμοι της ζωης το πρωι ειναι τετοιοι που ταξιδευω σε warp speed και τα παντα περιοριζονται ακομη και η οσφρηση.Αχ! αυτη η μυρωδια της φυσης μεσα απο το κρανος με τρελαινει και εκει πανω στην νιρβανα μου, να'σου πετιεται ο τυπας με το σταρλετ να με προσπερνα με τις "πορτες" και να μου "καπνιζει" τα ρουχα απο την λαδιλα που αφηνε πισω του.Περναω το σοκ απο την τρομαρα μου, 2 κατω στο zxr και βουρ για τον κανιβαλο που ποτε μου δεν εφτασα, βλεπεις εγω ειμαι "φλωρος"δεν καιω φαναρια.
Να'σου ομως η εννομη ταξη με το 2λιτρο το εργαλειο και αμεσως τρεχω να ζητησω την συνδρομη τους για να αποφευχθει κανα δυσαρεστο βραδιατικα.Τους κανω σινιαλο,τους κορναρω τιποτα,διπλαρωνω το περιπολικο και τους εξηγω την κατασταση"...μολις σας περασε παιδια,σταματηστε τον γιατι θα γινει κανα κακο". Οργανο(με βλεμμα Βασως Παπανδρεου)"Εε?καλα" και συνεχιζει την βολτα του μαζι μου..........Τελικα δεν τους αφησα και τους"δυο"να μου χαλασουν την διαθεση και βρεθηκα να γυριζω με ρεζεβα σπιτι λιγο πριν ξημερωσει,τα πρωτοσελιδα ομως εγραφαν για καποιον που δεν γυρισε....

dimitris777
05/05/2012, 10:49
...Ειναι οι ιστοριες μοτοσυκλετιστων που γουσταρω να ακουω και να διαβαζω... καλα ρε φιλε MGNtinos...nothing?? Ουτε ενα φιλακι ??:cry:

spyrakos35
05/05/2012, 12:04
...Ειναι οι ιστοριες μοτοσυκλετιστων που γουσταρω να ακουω και να διαβαζω... καλα ρε φιλε MGNtinos...nothing?? Ουτε ενα φιλακι ??:cry:

τουλάχιστον είχε δικιά του μηχανή.....

όχι σαν κάτι άλλους που με ξένα κόλυβα..... τεσπα..... :lol:

DimChios
05/05/2012, 12:15
τουλάχιστον είχε δικιά του μηχανή.....

όχι σαν κάτι άλλους που με ξένα κόλυβα..... τεσπα..... :lol:

:a021::a38::tomates::lol:

Εχετλαίος
05/05/2012, 12:31
Το βίτσιο Είναι να παίρνω το μηχανάκι νύχτα και να καίω βενζίνη χωρίς λόγο.

Δεν υπάρχει "χωρίς λόγο", Νίκο
;)

dimmie_72
05/05/2012, 14:08
-Αν ήσουν εσύ θα έπαιρνα μου λέει και δεν θα γίνονταν τίποτα, αλλά αυτός είναι μαλάκας…
(

Kοίτα να δεις σύμπτωση...θυμάμαι και στη Χίο το στήριξε η γκόμενα το παλικάρι όταν οι μλκες τούριχναν το δούλεμα....:rolleyes:

bandidos
05/05/2012, 16:04
-ΔΥΟ-
... να παίρνω το μηχανάκι νύχτα και να καίω βενζίνη χωρίς λόγο.
...χωρίς συγκεκριμένο προορισμό, χωρίς συγκεκριμένη αιτία. Το κάνω απλά αναζητώντας... ίσως τον εαυτό μου, ίσως την ψυχική μου ηρεμία.
Αν και αυτές οι αναζητήσεις δεν τελειώνουν ποτέ, κάθε φορά αποτελούν την ιδανικότερη λύση, την καλύτερη συντροφιά.
Το πρωί που ακολουθεί αναρωτιέμαι τί μεσολάβησε το βράδυ που πέρασε, απορίες δημιουργούνται για το αν ήταν δημιούργημα της φαντασίας μου ή κάτι σκοτεινό κρύβεται πίσω από τα κενά της μνήμης μου...
Μια διαδρομή χωρίς ήχο, χωρίς συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, το μόνο που αφήνει σαν αποδεικτικό της ύπαρξής της ένα μισοτελειωμένο ντεπόζιτο.

NEXT...:a014:


:a10:

nikos_abel
05/05/2012, 19:31
Μετά τους φιλόσοφους, τώρα γεμίσαμε και συγγραφείς.

Χαίρομαι (δεν ειρωνεύομαι)

SOTOS80
05/05/2012, 21:21
Το εχω κανει κι εγω πολλες φορες αλλα ακολουθουσα κυριως διαδρομες κοντα στη θαλασσα, παραλιακη,Νεα Μακρη κτλ. Με γεμιζει και με κανει να ηρεμω απο σκοτουρες της καθημερινοτητας. Βεβαια τωρα που εχει παει η βενζινη στον Θεο εχω μειωσει λιγο τις βραδυνες μου ψυχοθεραπιες :eek:

LOUKILOUK
06/05/2012, 02:03
Το εχω κανει κι εγω πολλες φορες αλλα ακολουθουσα κυριως διαδρομες κοντα στη θαλασσα, παραλιακη,Νεα Μακρη κτλ. Με γεμιζει και με κανει να ηρεμω απο σκοτουρες της καθημερινοτητας. Βεβαια τωρα που εχει παει η βενζινη στον Θεο εχω μειωσει λιγο τις βραδυνες μου ψυχοθεραπιες :eek:

Τελικά αυτές της ψυχοθεραπίες τις κάναμε πολλοί... Ειδικά τα χαράματα, το καλύτερό μου...
Κάποτε έπαθα ψύξη γιατί ένα βράδυ, ενώ έφυγα από την καφετέρια για το σπίτι μου (πέντε λεπτά δρόμος με το παπί...), αποφάσισα τελικά να κάνω μια μικρή βολτίτσα.... Κατέληξα παραλιακή...Λαγονήσι...Σούνιο... με το μπουφανάκι της πλάκας και με τον φόβο να μείνω από βενζίνη στον γυρισμό...

Φυσικά τότε υπήρχε και το κίνητρο να στρώσω το παπί όσο ποιο γρήγορα μπορούσα για να απολάυσω δικάβαλα σαν αυτά του Δημητράκη του Τσίου από την Ουργία...;)

:beer::wave2:

υ.γ. Καμιά αξίολογη ιστορία ίσως άλλη φορά αν κεφάρω...

SOTOS80
06/05/2012, 02:19
Μολις επεστρεψα:eek: Δεν αντεξα και την εκανα βολτουλα στην θαλασσα, ειχα πολυ καιρο να παω.110 χιλιομετρακια βραδυνα ηταν οτι πρεπει. Η διαδρομη ηταν μεχρι την Αναβυσσο μετα Καλυβια και επιστροφη απο Αττικη οδο... Ο συνδιασμος θαλασσα - φεγγαρι και δροσουλα ηταν ολα τα λεφτα.

Shiatman
06/05/2012, 02:26
Μολις επεστρεψα:eek: Δεν αντεξα και την εκανα βολτουλα στην θαλασσα, ειχα πολυ καιρο να παω.110 χιλιομετρακια βραδυνα ηταν οτι πρεπει. Η διαδρομη ηταν μεχρι την Αναβυσσο μετα Καλυβια και επιστροφη απο Αττικη οδο... Ο συνδιασμος θαλασσα - φεγγαρι και δροσουλα ηταν ολα τα λεφτα.

Είσαι ωραίος... ζηλεύω τον ύπνο που θα κάνεις:)

MG-KTiNoS
17/05/2012, 19:46
Επιστρέφοντας νωρίς, πρωί Δευτέρας, από το 15ο 36ωρο.
Έχει μόλις έχει ξημερώσει και σταματάω σε ένα καινούργιο σταθμό,( Ολυμπία ή κάτι τέτοιο) στην εθνική, για ένα καφέ στα γρήγορα.
Έχω σκοπό να το πάω σερί για τη δουλειά.
Παίζουν μια άθλια ντίσκο και η κοπέλα στο μπαρ δείχνει παράξενα μορφωμένη.
Ο τρόπος που μιλάει με κάνει να σκεφτώ ΑΕΙ φιλολογία, φιλοσοφική.
Παλεύει στην (πολύ) πρωινή βάρδια και δείχνει να προσπαθεί με κάθε τρόπο να κρατήσει τη νέα της θέση…
Έχω το χάλι μου και το ξέρω, έξαφνα μου λέει…
-Το κτήριο είναι ψιλό και στο ταβάνι ζουν σπουργίτια κοίτα…
Κοιτάω και βλέπω πράγματι να πετάνε 4 5 σπουργιτάκια στα δοκάρια της οροφής…
Γελάμε σα χαζοί και για λίγο θυμάμαι πως ήταν να είσαι παιδί. Τότε που τα ασήμαντα θέματα έδειχναν σημαντικά και το γέλιο ήταν κάτι «φυσιολογικό» μεταξύ των ανθρώπων…

spyrakos35
17/05/2012, 20:08
............
Γελάμε σα χαζοί και για λίγο θυμάμαι πως ήταν να είσαι παιδί. Τότε που τα ασήμαντα θέματα έδειχναν σημαντικά και το γέλιο ήταν κάτι «φυσιολογικό» μεταξύ των ανθρώπων…

http://www.youtube.com/watch?v=iDrUA8F7Vn8

MG-KTiNoS
31/05/2012, 15:18
Νυχτερινή χτες, μετά την απονομή του 36ωροu.
Χαζεύοντας τα παπιά των ντελιβεράδων…

Άρε Νικ…

http://www.bikerspirit.net/gr/2007/05/10/fox-tango-india-10-36/


…ποια θάλασσα σε ταξιδεύει τώρα…?

Καταραμένη αϋπνία, τι παιχνίδια παίζεις…

DimChios
31/05/2012, 15:40
Νυχτερινή χτες, μετά την απονομή του 36ωροu.
Χαζεύοντας τα παπιά των ντελιβεράδων…

Άρε Νικ…

http://www.bikerspirit.net/gr/2007/05/10/fox-tango-india-10-36/


…ποια θάλασσα σε ταξιδεύει τώρα…?

Καταραμένη αϋπνία, τι παιχνίδια παίζεις…

...το θυμαμαι αυτο...

:(

MG-KTiNoS
19/06/2012, 17:50
Κάπου στη Λ Κηφισίας.

Τσουλάω νωχελικά προς τα βόρια. Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σ εσάς αλλά όταν είμαι άυπνος, όλα γυρίζουν σε slow motion
Κάπου μπροστά, ένα μεγάλο αμάξι ανοιχτό από πάνω, κινείτε παράλληλα με τη μοτοσικλέτα μου.
Πίσω κάθονται 3 γκόμενες (ωραίες) και μπροστά 2 χαϊβάνια.
Ο ένας, αυτός που οδηγάει είναι χοντρός, ενώ ο άλλος εντελώς καράφλας. Κλασσική περίπτωση, μου έπεσαν τα μαλλιά και τα ξύρισα να δείχνω Γκουζγκούνης.
Πλησιάζω πιο κοντά να «δω» καλλίτερα.
Φορούν όλοι καλά ρούχα και δείχνουν χαρούμενοι…
Καταλαβαίνουν πως τους κοιτάω, αλλά δε συγκινούμε. Είναι σαν να βλέπω έργο στο σινεμά.
Ακούω τη μουσική τους, που δεν μου αρέσει.
Ούτε οι φάτσες τους μ αρέσουν εν τέλει.
Και ξαφνικά όλοι φρενάρουν…
Φρενάρω κι εγώ –καθυστερημένα- βίαια, νευρωτικά.
Τσαρουχώνω που λέμε…
Μπλοκάρω μπροστά, αφήνω, βλέπω το πορτ μπαγκάζ να μου ρχετε.
Βρίζω από μέσα μου και βλέπω τη σκηνή. Στραβά καλάμια, σπασμένο κράνος, αίματα.
Τσαρουχώνω ακόμα μια…
Ξαναμπλοκάρει, αφήνω πάλι και βλέπω τα αμάξια ν ανοίγουν μπροστά.
Μπαίνω στο χώρο που αφήνουν και σταματάω.
Είναι κάτι τέτοιες στιγμές, που ούτε εσύ ο ίδιος δεν πιστεύεις ότι ΔΕΝ τράκαρες.
Μπορείς ν ακούσεις και την καρδιά σου να χτυπά.

Ο χοντρός με κοιτούσε με μίσος.

nikos_abel
19/06/2012, 20:50
Πίσω κάθονται 3 γκόμενες

Να πεις στα καραφλά χοντρά χαϊβάνια ότι τα Γκάμπρια στας Ευρώπας έχουν άδεια για 4 άτομα, όχι 5.:smokin:

MG-KTiNoS
25/06/2012, 22:37
Δύο ειδών είναι τα μηχανάκια για να γυρνάς τη νύχτα, με γκάζια υστερικά ή παλιά.
Όλα τ’ άλλα δεν κάνουν…
Τα πρώτα σου δίνουν τη δυνατότητα να εξαφανίσεις όλες τις ξινές φάτσες από δίπλα σου.
Γυρνάς μια το γκάζι και απλά δεν υπάρχουν πια.
Πιτσιρικάδες ακούν τις εξατμίσεις στο κρεβάτι στους κι είναι μαζί σου.
Σκλάβοι σε βρίζουν.
Τα παλιά, σε ταξιδεύουν. Ειδικά αν τα έχεις χρόνια ή τέλος πάντων τα ήξερες, τα είχες επιθυμήσει τότε που ήταν στις δόξες τους.
Ξέρω κάποιον που κατάφερε να αγοράσει το αμάξι των ονείρων του 30 χρόνια μετά.
Ένας μηχανόβιος περνάει και από τα 2 συνήθως.
Πρώτα από τα υστερικά και μετά από τα παλιά όταν ο θυμός κοπάσει και η λύπη γίνει σοφία.
Παράξενη που είναι η ζωή!

VASOS
26/06/2012, 00:04
Πάτρα, άνοιξη του 94΄, νωρίς το απόγευμα, πρωτοετής τότε στη σχολή, επαναστάτης χωρίς αιτία, γεμάτος θυμό για πολλά, να θέλω μονίμως να φύγω, να χαθώ, να περιπλανηθώ...
Η μηχανή ένα ταπεινό XL200R, δώρο του θείου μου καλή του ώρα.

Φεύγω Γιώργο λέω στον κολλητό μου, λέω να πάω Μεσολόγγι να προσκυνήσω τους ήρωες. Κάτσε ρε μου λέει να διαβάσουμε, εγώ τίποτα. Στην τσέπη υπήρχε δεν υπήρχε ένα πεντακοσάρικο.
Πήγα στο μνημείο, έκανα την περισυλλογή μου, θυμήθηκα τις ιστορίες των προγόνων από το σχολείο, αλλά δεν ήμουν ευχαριστημένος. Ήθελα να συνεχίσω.

Οι πόλεις μετά ακολούθησαν η μία μετά την άλλη: Παράκαμψη στο Αγρίνιο, Γαλαξίδι, Άρτα. Κατέβασμα στον Λούρο, τελευταία τσιγάρα, ξανά περισυλλογή, εγώ πάλι ανικανοποίητος. Έπρεπε να συνεχίσω...Έτσι κι αλλιώς τα Γιάννενα ήταν κοντά και αμαρτία να μην πάω...

Τελευταία στάση Γιάννενα λοιπόν. Η πόλη γεμάτη ζωή & φώτα, εγώ μόνος, πεινασμένος, κουρασμένος. Τα λεφτά ανύπαρκτα, έβγαιναν μονάχα για τη βενζίνη της επιστροφής ή για τσιγάρα.
Κομμένο λάστιχο ποτίσματος, μετάγγιση από Fiat 128 (χωρίς κλειδαριά), αν θυμάμαι καλά, ίσα ίσα για να γυρίσω και τσιγάρα assos φίλτρο κασετίνα.
Παλιά πόλη, όμορφα λημέρια, καθαρός κρύος αέρας, σα να ξύπνησα λίγο και πήρα δύναμη να συνεχίσω.

Όπως είπα έκανε κρύο, φορούσα μόνο το δερμάτινο μπουφάν και από μέσα μακό φανελάκι, οπότε την έκανα πάλι την κουτσουκέλα...Θύμα αυτή τη φορά μία κουρελού, την οποία έκοψα φτιάχνοντας λαιμόκοψη και την πέρασα πάνω από το μπουφάν. Ντροπή παιδιά και μην βιαστείτε να με κράξετε...Άλλες εποχές, άλλα μυαλά...

Στην επιστροφή ήταν η πραγματική δοκιμασία...Τόσο κρύο δεν θυμάμαι να έχω νιώσει στη ζωή μου...Ο χρόνος κυλούσε τόσο βασανιστικά αργά και τόσο επώδυνα που νόμιζα ότι δεν προχωρούσα ότι δεν θα τα καταφέρω...Κάθε τόσο σταματούσα και έβαζα τα χέρια στον κύλινδρο για να ζεσταθούν λίγο, τί να σου κάνουν και οι χούφτες.

Αυτό κράτησε μέχρι το Γαλαξίδι...Ψιλά ξύλα από γιαπί, προσάναμμα βενζίνη από το ρεζερβουάρ, φωτίτσα και ξάπλα πάνω στην κουρελού...Ναι με πήρε ο ύπνος, αλλά το κρύο με επανέφερε μετά από κανά 2-ωρο. Η φωτιά είχε σβήσει εντελώς και δεν είχα άλλες δυνάμεις για πατέντες. Ξανά στο δρόμο...

Οι τελευταίες ώρες πριν το γλυκό ξημέρωμα, αυτές οι πιο κρύες και άχαρες ώρες της νύχτας, σύρθηκαν βασανιστικά μέχρι το Αντίρριο και εξάντλησαν τα τελευταία αποθέματα του κουράγιου μου...Τόσο που όταν στο καράβι μου αρνήθηκαν την μοτοσικλέτα γιατί δεν είχα αρκετά χρήματα και για τους δυο μας δεν είπα κουβέντα.
Από το Ρίο στο σπίτι με τα πόδια, έμενα κοντά ευτυχώς, ούτε 1000 μέτρα, σε ένα συγκρότημα διαμερισμάτων στο Ακταίο...

Ίσως η μεγαλύτερη μοτοσικλετιστική τρέλα της ζωής μου. Χωρίς λόγο, χωρίς προορισμό, χωρίς πρόγραμμα, χωρίς εξοπλισμό, απλά μόνο για να πάω. Αυτή τη γλυκιά επιστροφή ακολούθησε ο πιο γλυκός ύπνος που έχω πάρει.

VASOS
06/07/2012, 15:32
Επειδή μάλλον τα χρόνια πέρασαν βαριά, διορθώνω στο παραπάνω για λόγους αρχής: Αμφιλοχία είναι και όχι Γαλαξίδι.

Varg_88
24/07/2012, 11:55
Δύο ειδών είναι τα μηχανάκια για να γυρνάς τη νύχτα, με γκάζια υστερικά ή παλιά.
Όλα τ’ άλλα δεν κάνουν…
Τα πρώτα σου δίνουν τη δυνατότητα να εξαφανίσεις όλες τις ξινές φάτσες από δίπλα σου.
Γυρνάς μια το γκάζι και απλά δεν υπάρχουν πια.
Πιτσιρικάδες ακούν τις εξατμίσεις στο κρεβάτι στους κι είναι μαζί σου.
Σκλάβοι σε βρίζουν.
Τα παλιά, σε ταξιδεύουν. Ειδικά αν τα έχεις χρόνια ή τέλος πάντων τα ήξερες, τα είχες επιθυμήσει τότε που ήταν στις δόξες τους.
Ξέρω κάποιον που κατάφερε να αγοράσει το αμάξι των ονείρων του 30 χρόνια μετά.
Ένας μηχανόβιος περνάει και από τα 2 συνήθως.
Πρώτα από τα υστερικά και μετά από τα παλιά όταν ο θυμός κοπάσει και η λύπη γίνει σοφία.
Παράξενη που είναι η ζωή!

ΕΙΠΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ! ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!

MG-KTiNoS
06/08/2012, 23:03
Είναι κάτι βόλτες, τόσο βαριές που νομίζεις ότι τα λάστιχα λιώνουν και κολλάνε στην άσφαλτο που κι αυτή έχει γίνει ζελές…
Κοιτάς πίσω, χάος.
Κοιτά μπροστά, τίποτα.
Γύρω κουρασμένα πρόσωπα, με τσιγάρα σβηστά να κρέμονται στα χείλια.
Λόγια χωρίς νόημα
Το αστικό τοπίο βαμμένο με κακόγουστα γκράφιτι
Δρόμοι που βρομάνε κατρουλιό.
Θα πεις, τι θες ρε Κτίνε τελικά?
Τίποτα!
Δεν θέλω τίποτα.
Ότι είχα να πω, το είπα εδώ και καιρό και δεν άλλαξε και τίποτα στη τελική.
Το μόνο που μου λείπει είναι εκείνη η καθαρή βροχή πέρα στο φράγμα του Μόρνου.

akis_trevor
06/08/2012, 23:15
ρε φιλε......

preve
25/08/2012, 21:29
-ΔΥΟ-
... να παίρνω το μηχανάκι νύχτα και να καίω βενζίνη χωρίς λόγο.
...χωρίς συγκεκριμένο προορισμό, χωρίς συγκεκριμένη αιτία. Το κάνω απλά αναζητώντας... ίσως τον εαυτό μου, ίσως την ψυχική μου ηρεμία.
Αν και αυτές οι αναζητήσεις δεν τελειώνουν ποτέ, κάθε φορά αποτελούν την ιδανικότερη λύση, την καλύτερη συντροφιά.
Το πρωί που ακολουθεί αναρωτιέμαι τί μεσολάβησε το βράδυ που πέρασε, απορίες δημιουργούνται για το αν ήταν δημιούργημα της φαντασίας μου ή κάτι σκοτεινό κρύβεται πίσω από τα κενά της μνήμης μου...
Μια διαδρομή χωρίς ήχο, χωρίς συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, το μόνο που αφήνει σαν αποδεικτικό της ύπαρξής της ένα μισοτελειωμένο ντεπόζιτο.

NEXT...:a014:


respect , εκφραζει απολυτα τη (συνηθως μοναχικη) βραδινη βολτα. Να καιω βενζινη το βραδυ χωρις λογο. Το καλυτερο ποστ που εχω διαβασει εδω και πολυ καιρο.

MG-KTiNoS
04/11/2012, 01:30
Ο φίλος
Ήρθε σπίτι μου και άφησε τη σπάνια μοτοσικλέτα του.
Εγώ την πήρα και άρχισα να γυρίζω την Αθήνα αργά.
Προσπαθούσα να καταλάβω, να νιώσω τα εξαρτήματα να δένουν μεταξύ τους.
Σκεφτόμουν πως ήταν το 69 που φτιάχτηκε η μηχανή.
Σκεφτόμουν τις εξοχές της Τοσκάνης…
Η Τοσκάνη ξέρεται έχει πολύ αρμονική φύση στην εξοχή, σαν ζωγραφιά.
Ονειρεύομαι πως πίνω κιάντι κάπου στους πράσινους λόφους.
Σιγά σιγά συνηθίζω να οδηγώ το αριστούργημα χωρίς να το ζορίζω.
Σίγουρα ήταν καλοί μάστορες αυτοί που το έφτιαξαν. Αν εξαιρέσεις τα φρένα και τους καθρέφτες τα άλλα όλα είναι καλά ακόμα και για σήμερα.
Οι μάστορες…
Οι Ιταλοί μάστορες!
Δημιουργικοί άνθρωποι γεμάτοι μεράκι και αγάπη για αυτό που έφτιαχναν.
Κάτι που ίσως δεν ξέρετε εδώ στην Ελλάδα, είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι ήταν πάντα σε αντιπαράθεση με τους τραπεζίτες!
Τέλος πάντων τι να λέμε ?
Αυτή δεν είναι μοτοσικλέτα, είναι μηχανή του χρόνου.
Σε ταξιδεύει πίσω.
Σκέφτομαι όταν οι ιταλοί έφτιαχναν τέτοιες μοτοσικλέτες, εμείς με τι ασχολούμασταν?
Το 69 είχε δικτατορία εδώ.
Τώρα έχει και από εκεί.
Βλέπεις πιο εύκολα κολλάς κακό παρά καλό…
ή όχι ?

airmav
23/01/2013, 09:56
..να παιρνω μηχανακι νυχτα να καιω βενζινη χωρις λογο
παιδι απο βιομηχανικη πολη (Ελευσινα) παντα η θεα της απροσιτης θαλασσας( αυτη που δεν μπορεις να μπεις μεσα λογω λυμματων) μου δημιουργει περιεργα συναισθηματα αντιθετα πολλες φορες μεταξυ τους: αγχος, ηρεμια, αναζητηση, περισυλλογη, σκεψεις για το πριν το τωρα το μετα, για χαμενες αγαπες, γι αυτες που βρηκαν τον δρομο τους κ αλλες που απλα χαθηκαν στο χρονο... η διαδρομη λιγο πολη γνωστη....ως το λιμανι του πειραια απο ιχθυοσκαλα κλασικα (κ πολυ πριν κατασκευαστουν τα τουνελ) κ μπασιμο στο λιμανι απο την πυλη των κρητικων πλοιων ως τερμα δεξια τα εγκαταλελειμενα κτηρια κ τους νυχτερινους ψαραδες. το κιτρινο φως της δημοσιας ηλεκτροδοτησης, η οσμη του λιμανιου η θεα των πλοιων που αργα αργα φευγουν για αλλες πολιτειες θελοντας κ μη με ξεσηκωνει. μου λεει ποσο ευκολο ειναι να φυγεις κ ποσο μικρος κ λιγος ειμαι που τοσο καιρο απλα τους κοιταω... παντα με συναρπαζαν τα πλοια, το ταξιδι, με χαλουσαν μονο τα εισητηρια (αυτα τα γ@$#σιατικα λεφτα). παρατηρω τις παρεες ψαραδων που η αλιεια ειναι το τελευταιο που τους νοιαζει. καθομαι στο fazer κανω το τσιγαρο κ βυθιζομαι στις σκεψεις που δεν αρχιζουν κ δεν τελειωνουν πουθενα.ειναι η χαλαρωση μιας ακομη μερας που με βρισκει εδω ισως για τωρα ισως ομως κ για παντα. ειναι γνωστοτο σημειο μαζευει κ αλλους μοτο κ οτο αλλα τερμα τερμα δεξια μετα τη γλιστρα κατω απο τον ευκαλιπτο (αν το προλαβεις) ειναι μοναδικα αποκομμενος απο ολους ..
...για παρτη σου ρε φιλε κ μονο

Manalishi
23/01/2013, 11:26
Είναι κάτι βόλτες, τόσο βαριές που νομίζεις ότι τα λάστιχα λιώνουν και κολλάνε στην άσφαλτο που κι αυτή έχει γίνει ζελές…
Κοιτάς πίσω, χάος.
Κοιτά μπροστά, τίποτα.........

Πολλές φορές, κοιτώντας τον καθρέφτη σου, τα πράγματα που σε στεναχωρούν φαίνονται τόσο μικρά και απόμακρα..ανάξια..
Σαν μοντέρνες Σειρήνες όμως σε καλούν κοντά τους, φωνάζοντας, κλαίγοντας, απλώνοντας τα χέρια τους και τις χρυσές αλυσίδες τους, δέσμιο να σε κρατήσουν..ξανά και ξανά... γιατί χωρίς Εσένα δεν υπάρχουν..

Εσύ όμως μη Φοβηθείς!! Μη Λυγίσεις!! Οι καθρέφτες είναι για να σου δείχνουν πού ήσουν και όχι που πάς!! Οτι και Να δεις!! Ακόμη ....και τον ίδιο Σου τον Εαυτό!!!

GIXXERAKIAS
23/01/2013, 12:05
Πολλές φορές, κοιτώντας τον καθρέφτη σου, τα πράγματα που σε στεναχωρούν φαίνονται τόσο μικρά και απόμακρα..ανάξια..
Σαν μοντέρνες Σειρήνες όμως σε καλούν κοντά τους, φωνάζοντας, κλαίγοντας, απλώνοντας τα χέρια τους και τις χρυσές αλυσίδες τους, δέσμιο να σε κρατήσουν..ξανά και ξανά... γιατί χωρίς Εσένα δεν υπάρχουν..

Εσύ όμως μη Φοβηθείς!! Μη Λυγίσεις!! Οι καθρέφτες είναι για να σου δείχνουν πού ήσουν και όχι που πάς!! Οτι και Να δεις!! Ακόμη ....και τον ίδιο Σου τον Εαυτό!!!

Γι'αυτό έχω βγάλει τους καθρέφτες...είμαι μόνο εγώ και αυτή.....κανένας άλλος στον δρόμο μας.:D

:beer:

Motoneos
01/02/2013, 23:41
Είχα δει το ποστ αυτό και μου έκανε εντύπωση.

Μόλις γύρισα από 2ωρη βόλτα παραλιακή-κέντρο. Τι να πω. Ρουφούσα τον κρύο τον αέρα και γέμιζα ζωή. Ξεφυσούσα στεναχώρια και οι σκοτούρες.

Κάτω πέρναγε η άσφαλτος, πότε αργά πότε γρήγορα, σαν τη ζωή την ίδια.

Και στα φανάρια χάδια στο ντεπόζιτο, ότι όλα θα πάνε καλά.

Μεγάλη συντροφιά. Χάρηκα που μου δώσατε την ιδέα!!

MG-KTiNoS
02/02/2013, 09:42
ωραίος ο μοτο νέος....

:)

Motoneos
02/02/2013, 13:49
ωραίος ο μοτο νέος....

:)

:beer:

yumenochikara
04/02/2013, 19:05
Ζάκυνθος Σεπτέμβριος 2012 4 η ώρα το πρωί βγήκα γιατί είχα αϋπνίες έβρεχε παντού σκοτάδι τα μονά φώτα αυτά της μηχανής χαλαρή οδήγηση κάπου κάπου κεραυνοί στο βάθος η βροχή να σου παγώνει το δέρμα παρ'ολο που ήταν καλοκαίρι ήταν 15 λεπτά διαδρομή άλλα τότε μου φάνηκε πως είχα χαθεί σε έναν μαγικό κόσμο άκουγα μόνο την εξάτμιση και το σκοτάδι να με παρασέρνει δεν θυμάμαι καν πως γύρισα νομίζω άπλα το έκανα μηχανικά ίσως η μηχανή με πήγε στον προορισμό!

jorge's garage
06/02/2013, 02:44
Αυγουστος 09" αθηνα χωρις ελπιδα για διακοπες (τοτε ειχα δουλεια και παρακαλα να μην παω το αντιθετο απο τωρα δλδ :p) με gsxr 750 srad,κατα της 8 το απογευμα μιλωντας με φιλους μαθαινω οτι ολοι ειναι στην ναυπακτο και θα ψησουν αραζοντας μεχρι πρωιας,τρωγωντας την ξενερα της ζωης μου εκλεισα το μαγαζι κατα της 11 και πηγα σπιτι.Ξαπλωνοντας με επιασε μια μανια φυγης κατι μου ελεγε σηκω ντυσου... Παρολο που δουλευα την επομενη στη μια το μεσιμερι Δεν αντεξα και το εκανα 1.05 πληρωσα θυμαμαι την ατικη οδο στο υψος μενιδιου πηγαινοντας αρκετα γρηγορα στο δρομο,χανομουνα σε σκεψεις και προβληματα,μονιμα το μυαλο επρεπε να βρει λυση για κατι αν και πιτσιρικας. Ολα αυτα ομως εως τα διοδια τα πρωτα,οταν τα περασα θυμαμαι ξαφνικα κατι αλλαξε μεσα μου και το μονο που ειχε σημασια ηταν να φτασω γρηγορα,πολυ γρηγορα,μου ειχε καρφωθει στο λεφαλι τοτε οτι υπηρχε καποιος που ειχε κανει απο ατικη στο μενιδι εως ριο 1.15 λεπτα χωρις να ξερω τον λογο επρεπε να δω αν γινεται αν μπορω να το κανω. Θυμαμαι την ευθεια στα macdonalds που δν καταλαβα ποτε τα περασα καν,θυμαμαι τις στροφες προς πατρα ποσες φορες πηγα να γινω αλεξιπτοτιστης απο κει,θυμαμαι ξαφνικα τα φωτα της μηχανης να σβηνουν και να ειμαι χωρις φωτα(καταραμενα srad με την πλεξουδα στην ασφαλειοθηκη) σε σημειο που δεν εχει λαμπες θυμαμαι οταν οταν στο ενδιαμεσο ειχα σταματησει για βενζινα ενιωθα ν Ειμαι σε πιτ στοπ..... Εφτασα στην γεφυρα... Ηταν 2.11!!!! Ενιωσα υπεροχα (αν και χεσμενος επειδη δν περιμενα να πλαγιαζει τοσο η γρια) ενιωθα οτι ειχα κανει κατι σημαντικο για μενα.Πηγα βρηκα την παρεα μου εμφανος απορημενοι πως εφτασα τοσο γρηγορα με περιμενανε μετα της 3 γιατι θα πηγαινα χαλαρα, οταν τους ειπα οτι το εκανα σε τοση ωρα.... μου ειπαν οτι υπαρχουν αλλοι που το εχουν κανει σε πολυ λιγοτερη.. δεν ξενερωσα ομως ουτε που ετρεχα με κινδυνο την ακεραιοτιτα μου για κατι τοσο χαζο ουτε που στο τελος που μου ειπαν οτι δεν ειναι κ τπτ σιγα γιατι καταλαβα τον λογο που πραγματικα χαιρομουν κ ετρεχα.... Αφησα πισω ολα τα προβληματα μου εστω και για λιγο :) !!! Υ.Γ η επιστροφη μου τα χαλασε λιγακι στης 6 το πρωι που ειχα ξεχασει ανοιχτο το τσαντακι κ το τελευταιο 50 ρικο εφυγε στο δρομο δεν ειχα να βαλω βενζινη και εμεινα στο υψος του ασπροπυργου..... Παλι καλα μετα απο πολυ σπρωξιμο π εριξα ο βενζινας κερασε καφε μεχρι να μ φερουν λεφτα κατι φιλοι απο αθηνα :p γριουλα σε ευχαριστω που ενω ημουν ηλιθιος δεν με εγκατελειψες εκεινο το βραδυ :-)

MG-KTiNoS
19/03/2013, 17:45
Πάνε χρόνια από τότε αλλά σήμερα μου ήρθαν πάλι στο μυαλό τα λόγια ενός Έλληνα δάσκαλου που ζούσε και δούλευε στην Δανία.
-Όλα ωραία μοιάζουν στην Ευρώπη αλλά να το θυμάσαι, είναι κρυφοφασίστες !
Τότε δεν είχα καταλάβει τι έλεγε, είχα πάθει μια γενική ανοσία με τη δουλειά των 14ωρών την ημέρα, τα λεφτά που είχα και δεν μ ένοιαζε τι μηχανάκι θα αγόραζα, πόσο έκανε το ξενοδοχείο ή το πλοίο Ελλάδα Ιταλία.
Όλα έμοιαζαν υπό έλεγχο…
Μέχρι που μια νύχτα κάπου στη Βόρια Ιταλία έπιασε μια καταρρακτώδη βροχή και το ντουκάτι έμεινε πρώτα από φώτα και μετά τελείως.
Έπιασα να περπατάω στην άκρη της αουτοστράντα να φτάσω στο τηλέφωνο, μα όταν έφτασα κατάλαβα ότι δεν είχα να τηλεφωνήσω σε κανέναν….
Άκουσα τη φωνή της τηλεφωνήτριας να λέει
-Θέλετε να ειδοποιήσετε κάποιον ?
Κι άκουσα τον εαυτό να απαντάει
-Όχι δε χρειάζεται απλά πάρτε την οδική παρακαλώ θα πληρώσω με πιστωτική…
Κι ήταν μακριά τα Καλάβρητα που με ρωτούσαν ποιανού είμαι, οι παππούδες στα Κολοκοτρωνέικα που με καλούσαν στα καφενεία να πιούμε ένα παρέα…
Ήταν μακριά η Κρήτη που σ ένα μήνα έφυγα 8 κιλά πιο βαρύς και σχεδόν αλκοολικός και η Θεσσαλονίκη με τις παρέες και τις πιο γλυκές νύχτες.
Ναι είναι ωραίο το Νότιο Τιρόλο δε λέω…
Άσχετα αν οι Ιταλοί το λένε Άλτο Άντιτζε, άσχετα αν δε γουστάρουν και πολύν τους Νότιους…
Είναι όμορφα αλήθεια, όσο δεν χρειάζεσαι να πάρεις τηλέφωνο μια κρύα νύχτα του χειμώνα, είσαι οκ !


Terroni
https://www.youtube.com/watch?v=ykGHWU9qckA

Argonautis46
29/04/2013, 21:52
Νταξει.. H πιο ΤΕΛΕΙΑ βραδινή μου βόλτα ήταν 3η λυκείου. σκοτούρες με τις πανελλήνιες κ ζορια με την κοπελιά (έρωτας μεγάλος).
καθώς περνούσε η βραδιά, εγω απλα σκεπτόμενος και άπραγος στον κήπο.. πάει η ώρα 5 και να σου Η ΙΔΕΑ μ καρφώνεται στο μυαλό..
Σβηστός βγάζω τη μηχανή του πατέρα μου, την οποία έχει πριν καν γνωρισει τη μάνα μου (Honda cm 250t). Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι ο παππούς μ εβγαζε τα προβατα εκείνη την ώρα (χωριό) και δεν αναρωτήθηκε καθόλου για το που παω βραδιάτικα.
Τέλος πάντων ξεκινησα τη βολτίτσα μου! ΑΠΛΑ ΓΟΥΣΤΑΡΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ! δεν ειμαι κ καλος στης περιγραφες.. τα συνεσθηματα παντως που μ χαρησε, οποια κ αν ηταν αυτα, με γέμισαν.
ημουν τυχερος. ειχα μηχαναρα.. απολαυστικος ήχος κ υπερ!!μαλακές κινησεις. καθόλου νευρο. ΜΟΝΟ απολαυση. κατέληξα στη θάλασσα και μετα κοιμήθηκα όντως σαν πουλάκι!
δε με έχουν παρει τα χρόνια απο τοτε αλλα πιστευω οτι θα μ μεινει αυτη η ανάμνηση.
Ειναι ωραιες αυτες οι βόλτες

yianyian
09/06/2013, 00:40
Νυχτερινή βόλτα χωρίς λόγο. Μετά από καιρό η αλήθεια είναι..Χαλαρά, νωχελικά.
Και θυμήθηκα αυτή τη συζήτηση αρκετές φορές :beer:

stam2
10/06/2013, 15:40
ευχαριστώ τη σέλα του x9 του φίλου μου του Αντώνη... τότε που το bandit μου για άλλη μία φορά δεν έλεγε να πάρει μπρος (καταραμένα καρμπς)....

με δανεικό μηχανάκι,
με δανεική βενζίνη,
με δανεικά λεφτά,

έπρεπε να κάνω 50 χλμ μετά τις 12 το βράδυ που σχολούσε το κορίτσι, για να πάω να της κλέψω λίγα φιλιά....

Θυμάμαι εκείνο το χειμώνα του '07 κάτω από το δέντρο που μας έκρυβε από το κιτρινιάρικο φώς της λάμπας του δήμου, ευχαριστώ τη σέλα του x9 που μας χώρεσε και τους δύο, παρ' όλο που νομίζαμε ότι την αγάπη μας δεν τη χώραγε ο κόσμος όλος.....

ναι, έκαψα πολύ βενζίνη
εκείνο το χειμώνα,
εκείνα τα βράδυα,

....αλλά όχι χωρίς λόγο.......

Fyz
12/06/2013, 23:35
ευχαριστώ τη σέλα του x9 του φίλου μου του Αντώνη... τότε που το bandit μου για άλλη μία φορά δεν έλεγε να πάρει μπρος (καταραμένα καρμπς)....

με δανεικό μηχανάκι,
με δανεική βενζίνη,
με δανεικά λεφτά,

έπρεπε να κάνω 50 χλμ μετά τις 12 το βράδυ που σχολούσε το κορίτσι, για να πάω να της κλέψω λίγα φιλιά....

Θυμάμαι εκείνο το χειμώνα του '07 κάτω από το δέντρο που μας έκρυβε από το κιτρινιάρικο φώς της λάμπας του δήμου, ευχαριστώ τη σέλα του x9 που μας χώρεσε και τους δύο, παρ' όλο που νομίζαμε ότι την αγάπη μας δεν τη χώραγε ο κόσμος όλος.....

ναι, έκαψα πολύ βενζίνη
εκείνο το χειμώνα,
εκείνα τα βράδυα,

....αλλά όχι χωρίς λόγο.......



Γειά σου ρε Stam !!!! :a012:

stam2
14/06/2013, 06:42
καλώς τον! :wave2: :beer:

MG-KTiNoS
25/07/2013, 23:52
(αμπελο) φιλοσοφία νυχτερινής βόλτας

Σκεφτόμουνα λίγες μέρες πριν πουλήσω το παλιό μου γκούτσι...
Παρένθεση, πουλήσω είπα? Τι άσχημη λέξη...
Αλλά αυτό έκανα.
Το έδωσα και πήρα λεφτά. Το πούλησα. Δεν το αποχωρίστηκα, δεν το χάρισα, δεν βοήθησα κανένα να αποχτήσει γκούτσι. Απλά το πούλησα για λίγα λεφτά.
Λέγαμε ?

Α ναι περί κλασικών
Γνώρισα πολλούς "κλασικούς" που τα μηχανάκια τους είχαν αξία.
Τα πήραν 10 και τώρα κάνουν 20.
Είναι 95% ορίτζιναλ, καλογυαλισμένα, υπερμοντέλα μια άλλης εποχής κλπ κλπ
Εγώ λοιπόν δεν το βλέπω καθόλου έτσι.
Παίρνεις ένα μηχανάκι, ζεις μαζί του, γράφεις χιλιάδες χιλιόμετρα και εν τέλει θέλεις να το κρατήσεις για πάντα.
Δεν θες να το πουλήσεις, δεν μπορείς.
Έτσι έγινε με το 99άρι το ΧΤ.
Το έφτιαξα στα μέτρα μου, πήγα κάθε μέρα στη δουλειά μ αυτό -δεν με άφησε ποτέ-
+2 36ωρα και πολλές εκδρομές.
Πήγα να το πουλήσω και όταν είδα τους μλκες που το ήθελαν είπα..
-Άστο ρε μεγάλε...
Δεν πουλάμε !
Δεν είναι για λεφτά κι έτσι το κράτησα για κάτι γραμμάτια παραπάνω στο ΤΔΜ.
Με το γκούτσι δεν έγινε έτσι.
Το πήρα γιατί μου θύμιζε λε μανς και τα φοιτητικά μου χρόνια.
Ναι ήταν πολλά χρόνια πριν αυτό.
Πριν την κρίση.
Τότε οι άνθρωποι στην Ιταλία είχαν αξίες. Στην Ελλάδα πάλι όχι.
Πολλοί ήταν Χριστιανοί, άλλοι κομμουνιστές, άλλοι τίποτα κι έκαναν απλά πλάκα στους υπόλοιπους.
Ήταν περήφανοι οι άνθρωποι τότε για τη χώρα τους, τη μουσική τους, το πολιτισμό τους.
Με πολύ λίγα λεφτά ακούγαμε λάιβ όπερα ή τη συμφωνική του Λένινγκραντ.
Υπήρχε κι ένα σινεμά που δεν έπαιζε ποτέ Χόλιγουντ.
Μόνο ταινίες τέχνης και λατρεύαμε τον Μαρτσέλο Μαστρογιάννη, τους αδερφούς Ταβιάνι κλπ κλπ

Γυρίζοντας στην Ελλάδα να υπηρετήσω τη μαμά πατρίδα, όλα αυτά πέρασαν στη σφαίρα της φαντασίας.
Εδώ ο Καντιότης δεν ήταν γραφικός, έκανε κουμάντο.
Δεν ξανάκουσα κλασική, δεν κούμπωνε.
Δεν ξαναμίλησα για σινεμά, δεν υπήρχε.

Σε μια προσπάθεια να εξορκίσω όλα αυτά πήρα το γκούτσι.
Φυσικά ούτε το γκούτσι κούμπωσε !
Παράξενο ε?
Κι όμως όσο κι αν τις ρύθμισα οι αναρτήσεις κοπάναγαν πάντα.
Ένας είπε ότι με 2 άτομα δουλεύουν πιο καλά.
(λογικό, αφού δεν είναι για λακκούβες)
Ήταν κι αυτός ο ήχος που καμία σχέση δεν έχει μ εκείνα τα μπουργιά που βάζουν οι κακομοίρηδες...
Γκαζιά και έγερνε γλυκά στο πλάι... (δεξιά)
Ήταν πολλά...
Γούσταρα να ρολάρω αργά τη νύχτα με το γκούτσι και να θυμάμαι την εξοχή της Ούμπρια ή της Τοσκάνης...

Αλλά δεν κούμπωνε...
Ήτανε σα να σκας σε πάρτι ροκάδων κουστουμάτος.
Ή μάλλον σα να κάνεις παραγγελιά στα μπουζούκια Τελόνιους Μονκ !
Εντελώς άσχετο.
Κάθε πράγμα εν τέλει πρέπει να έχει το χρόνο του και το χώρου του.
(Εκτός από μένα που είμαι εκτός τόπου και χρόνου)
Έτσι το 'δωσα και μου έφυγε ένα βάρος.
Τα λεφτά δεν τα έχω πια, οπότε δεν μπορώ και να το πάρω πίσω ακόμα κι αν θέλω.
Τις σκέψεις μου διέκοψαν κάτι ΔΙΕΣ που με σταμάτησαν για ένα τυπικό έλεγχο.
Έψαξαν το τσαντάκι μου, εμένα, το ΧΤ τυπικά...
Πιάσαμε κουβέντα.
Τυπικά
Σκεφτόμουν πως αυτός που τελειώνει καλές τέχνες στην Ιταλία προσφωνείται
Μαέστρο
και δεν είναι καθόλου μα καθόλου αστείο αυτό.
Είναι τίτλος
Πόση απόσταση από το ρε μαλάκα... ε?
Θυμάμαι ότι σε κάποιες Ιταλικές εφημερίδες έγραφαν ο Γκορμπατσόφ και ο Ουμπέρτο Έκο.
Εδώ απαντούν στη Σταή.

Ναι το πούλησα το γκούτσι για λίγα λεφτά, αφού έκανα λάθος πιστεύοντας ότι ένα απλό μηχανάκι μπορούσε να γυρίσει το ρολόι του χρόνου πίσω σε μια εποχή που δεν υπάρχει πια, σε μια Ιταλία του Μπερλινγκουέ και όχι του Μπερλουσκόνι...

Ναι το πούλησα και άι στο καλό...
Ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δεν θα γίνουν αυτά...

Όμως άξιζε να προσπαθήσω !



Καληνύχτα

sapila racing
26/07/2013, 01:21
Οπως τα γραφεις καταλαβαίνω οτι δεν θα το βλέπεις στον υπνο σου το guzzi.
Καλύτερα.

Καληνύχτα. :wave2:

spyrakos35
26/07/2013, 05:59
για το κείμενό σου αυτό και μόνο, θα σε αφήσω να πεις δυο-τρεις π@π@ριες για τον βαλε χωρίς να σε κράξω....

rispetto

Καλημέρα :sun:

nikos_abel
26/07/2013, 06:03
...:beer:

sahara
26/07/2013, 07:46
Φιλε Κτινος εισαι τυχερος,
προλαβες να ζησεις σε μια αλλη καλυτερη εποχη .
Η μηπως εισαι ατυχος τελικα γιατι μοιραια τη συγκρινεις με την καταντια του σημερα;
Δεν ξερω , μαλλον το πρωτο.
Οπως και να εχει, αν καποτε τα πουμε απο κοντα θα ηθελα να ακουσω περισσοτερα για αυτη την εποχη που πλεον σαν παραμυθι μας φαινεται.
Κερναμε και παγωμενες...

Καλημερα...

DimChios
26/07/2013, 09:11
Μλκιες! Νοσταλγει τις γκομενίτσες που εβγαζε τοτε και τωρα που δε του καθεται ούτε μυγάκι στο κράνος, γκρινιάζει!

Πφ....

:rolleyes:










:lol:

Ελα ρε Νικόλα, ωραίο ποστ οπως και να χει! ;)

:beer::beer::beer:

spyrakos35
26/07/2013, 09:14
Μλκιες! Νοσταλγει τις γκομενίτσες που εβγαζε τοτε και τωρα που δε του καθεται ούτε μυγάκι στο κράνος, γκρινιάζει!

Πφ....

:rolleyes:


άλλες εποχές..... εβγαζες γκόμενα και με γκούζι...... σήμερα μόνο με γκούτσι.... και αν..... :cry:

:lol:

alexxxcbr
27/07/2013, 09:40
Μετα απο καιρο καναμε με ενα φιλο χτες μια βραδυνη στο Σουνιο.
ΑΠΛΑ ηταν φανταστικα.
Πρωτα στο παρκινγκ με τη θεα,μετα την φωκαια στο σκοταδι με ενα υπεροχο φεγγαρι και ησυχια, μετα σε ενα μπαρακι στο μαυρο λιθαρι.
Kανα 2 ανοιγματα στην παραλιακη after και 3.30 νανι.

:a25::a30::a08:

stam2
28/07/2013, 00:03
...

Για κάθε γεννιά, είναι χρέος του παρελθόντος να μοιάζει γοητευτικό, και του παρόντος να μοιάζει άχαρο...
για το μέλλον ευτυχώς, μένει σε όλους η ελπίδα.

s_gogos
28/07/2013, 02:30
Δυο χρόνια πάνε που είμαι με την κυρία (2008).
Στο δικό μου μυαλό όμως δεν είναι κάτι λιγότερο από μια άλλη Μόνικα Μπελούτσι!
Καμπύλες, στυλ, φινέτσα.
Ιταλίδα.
Αλλά και στο κρεβάτι, αν ξέρεις, στρίβεις καλά...
Τα χακί τα έχω πετάξει.
Η καθημερινότητα και τότε αμείλικτη.
Εφτά στα εφτά, μαύρο μεροκαματάκι κι εγώ σα μαύρος σε αδαμαντωρυχείο.
Οργή; Μίσος; Αηδία;
Τίποτα απ' αυτά...
Το ξημέρωμα με βρίσκει στην Αρναία...
Και τίποτα απ'αυτά...
Το σώμα της τότε το πρόσεχε.
Γυάλιζε απ'τις τόσες κρέμες, και τα αρωματικά σαπούνια.
Φρόντιζα κι εγώ γι'αυτό.
Όχι. Ποτέ δεν τη λυπήθηκα.
Κι ας μας έβρισκε πάντα το ξημέρωμα μαζί.
Ποτέ δεν ήμουν σίγουρος.
Πάντα μέσα μου η ερώτηση αν θα γυρίσω πίσω.
Έτσι είναι τα ξεμοναχιάσματα...
Και η οργή;
Το μίσος;
Η αηδία;
Όλα μαζί της ήταν αλλιώς.
Έστω κι αν ήξερα πως θα 'ναι για λίγο.
Μόλις πιάναμε την εξοχή, ήταν αλλιώς.
Μόλις άρχιζαν τα πρώτα κρύα ήταν αλλιώς.
Και στις πρώτες στροφές...
Αχχχχ...ήταν αλλιώς!
Ούτε μεγέθη, ούτε αριθμοί.
Παρά μόνο, αλλά μόνο, ουσία.
Η μία στροφή να διαδέχεται την άλλη και οι δύο μας να χορεύουμε σ'έναν ρυθμό ασύλληπτο!
Σ'ένα χορό μαγικό!
Και τίποτα να μην μπορεί να μας χωρίσει.
Τίποτα άλλο να μην ακούμε, παρά ο ένας τον άλλο.
Ουρλιαχτά ευτυχίας και ηδονής.
-Γιουχουυυυυυυυ!!!
Ήχοι αποτυχίας αλλαγής.
-Γκρααακκκκκ !!!
Και ξανά...ξανά...ξανά...
Και τίποτα να μην μπορεί να μας χωρίσει.
Το ξημέρωμα να μας βρίσκει πάντα μαζί.
Στο πλατάνι από κάτω.
Με καφέ ζεστό στο χέρι.
Να χαζεύουμε ζωή.
Και τις δαγκαμασιές της τυρόπιτας να διακόπτει κάθε τόσο μια γλυκιά φωνή...
"Τίνος είσαι συ;"

s_gogos
28/07/2013, 03:19
Και ποτέ μου δε θα ξεχάσω δύο σκηνικά.
Ξημερώματα όπως πάντα, να φεύγω απ'το κρεβάτι για να δω τον ήλιο να χαράζει στην Αρναία.
Πάντα η επιστροφή έκρυβε τις εκπλήξεις.
Ήθελε τον χρόνο της κι έναν καφέ για να ξυπνήσει βλέπεις.
Ήταν και αυτή η κίνηση που από ανύπαρκτη τις πρώτες ώρες που κυκλοφορούσαν κάτι νυχτερίδες όπως εμείς, πύκνωνε λιγάκι και σου 'δινε ευκαιρίες για παιχνίδι.
Το πρώτο λοιπόν ήταν και το ποιο αστείο.
Κατάβαση Χολομώντα, καλοκαίρι.
Επιστρέφοντας από καφέ με τους φίλους μου τους παππούδες της Αρναίας.
Πάντα κάτω απ'τον πλάτανο.
Πλησιάζει μεσημέρι.
Νηστικός και ορεξάτος.
Αλλά γι'άλλα πράγματα.
Ήταν θυμάμαι 4 οι φουκαράδες.
Τα κυβικά τους συνολικά 2.460.
Στριτ, ον - οφ αλλά κι ένας πολύ γκαζιάρης με σούπερ σπορτ τελευταίας κοψιάς.
Η σεξουαλική επαφή μαζί τους δεν πρέπει να διήρκησε πάνω από 1 λεπτό.
Εκεί θυμάμαι και το πρώτο μου ξύσιμο* με την πίσσα.
Και μια απ'τις πιο δυνατές κραυγές ηδονής.
Μάλλον θα τα θυμούνται κι αυτοί σήμερα, οδηγώντας κάποιο... σκουτερόπαπο!
Τότε ήταν η περίοδος που είχα μπερδέψει το σεξ με την οδήγηση στο δρόμο.

Το δεύτερο (σκηνικό) στο ίδιο και πάλι μέρος.
Στο αντίθετο ρεύμα αυτή τη φορά.
Η βέσπα αγκαλιά με την ψυχρή μπάρα κι εγώ από κάτω να αναρωτιέμαι τι πήγε στραβά...


* Σεξ πάντα με προφυλακτικά! Παντού!

MG-KTiNoS
03/08/2013, 14:55
http://www.youtube.com/watch?v=HkoGqttPZuY&list=UUL1s50TaDI3f4buB66DhDAw

andreastwin
04/08/2013, 18:35
καμια νυκτερινη θα κανουμε???παρασκευη σαββατο .αντε ξεκολατε,περιπατο μετα ποτο.:beer:

theofilos888
03/09/2013, 14:20
Πάντως οι απολύτως καλύτερες γαμιστερότερες καυλιδερές μυοχαλαρωτικές αγχωλυτικές γεμάτες νυχτερινές βόλτες δεν περιλαμβάνουν πολλούς! Έχουν μονάχα δύο παίχτες, εσένα και το γκάζι σου! Ίσως και λίγη παρανομία (αγάπη μου πάω για σουβλάκια στη Λειβαδιά......κι έρχομαι.......)!!! Όλες οι άλλες είναι απλώς βόλτες που θα έκανες κάθε άλλη βραδιά και όχι νύχτα!!!!

AristidisZ
03/09/2013, 14:23
καμια νυκτερινη θα κανουμε???παρασκευη σαββατο .αντε ξεκολατε,περιπατο μετα ποτο.:beer:

+1 :beer:

OlKa
16/09/2013, 21:16
Με είδα με δανεικό μηχανάκι να πηγαίνω μέχρι το Σούνιο...Χωρίς λόγο... Είναι αυτός ο αέρας που σου κάνει παρέα, οι άδειοι δρόμοι καθημερινές αργά τη νύχτα...Ήθελα τόσο μα τόσο πολύ να βγάλω το κράνος μου αλλά κρατήθηκα...Φέτος με κόβω να το επαναλαμβάνω αρκετές φορές...Όσοι πιστοί...

AUFGEBRACHT
16/09/2013, 22:47
Με είδα με δανεικό μηχανάκι να πηγαίνω μέχρι το Σούνιο...Χωρίς λόγο... Είναι αυτός ο αέρας που σου κάνει παρέα, οι άδειοι δρόμοι καθημερινές αργά τη νύχτα...Ήθελα τόσο μα τόσο πολύ να βγάλω το κράνος μου αλλά κρατήθηκα...Φέτος με κόβω να το επαναλαμβάνω αρκετές φορές...Όσοι πιστοί...

Κάτι μου λέει ότι θα γίνεις ιέρεια από την κοσμοσυρροή πιστών ;)

OlKa
16/09/2013, 22:52
Κάτι μου λέει ότι θα γίνεις ιέρεια από την κοσμοσυρροή πιστών ;)

χαχαχα! Όταν θα με αφήνουν με το παπάκι καμιά δεκαριά χιλιόμετρα πίσω να δεις χαρά που θα κάνω!

AUFGEBRACHT
16/09/2013, 22:55
χαχαχα! Όταν θα με αφήνουν με το παπάκι καμιά δεκαριά χιλιόμετρα πίσω να δεις χαρά που θα κάνω!

Θα σου κάνω εγώ παρέα να χαρείς (μην πάει ο νους σου στο πονηρό, απλά είμαι αργός οδηγός, μ' αρέσουν οι ράθυμοι ρυθμοί...)

OlKa
16/09/2013, 22:57
Θα σου κάνω εγώ παρέα να χαρείς (μην πάει ο νους σου στο πονηρό, απλά είμαι αργός οδηγός, μ' αρέσουν οι ράθυμοι ρυθμοί...)

Είσαι δηλαδή η ελπίδα μου να προσπεράσω!:P

AUFGEBRACHT
16/09/2013, 22:59
Είσαι δηλαδή η ελπίδα μου να προσπεράσω!:P

Πανεύκολο, άσε που θα έχω ωραίο θέαμα...

OlKa
16/09/2013, 23:00
Πανεύκολο, άσε που θα έχω ωραίο θέαμα...

Ναι, το suprάκι και τα λιμανάκια της Βουλιαγμένης!

teogtp
16/09/2013, 23:08
Εχω την εντυπωση οτι αλλα λιμανακια αναφερετε ο συντροφος.

OlKa
16/09/2013, 23:37
Εχω την εντυπωση οτι αλλα λιμανακια αναφερετε ο συντροφος.

Δε νομίζω...

SHOOTER045
17/09/2013, 00:22
πιστευε και μη ερευνα..........:D

GFawkes
17/09/2013, 09:37
Τελικά η κρίση των 50 στους άντρες είναι χειρότερη από την εμμηνόπαυση στις γυναίκες....

DimChios
17/09/2013, 10:20
Εχω την εντυπωση οτι αλλα λιμανακια αναφερετε ο συντροφος.

οχι ρε, τα κανονικα λεει! αν ηταν θα ελεγε λοφάκια!

:lol:

SONone
17/09/2013, 17:06
οχι ρε, τα κανονικα λεει! αν ηταν θα ελεγε λοφάκια!

:lol:

θα την τρομαξετε και δεν θα παει πουθενα......

OlKa
18/09/2013, 02:06
θα την τρομαξετε και δεν θα παει πουθενα......

Πες τα! Με τόση τεστοστερόνη ανατρίχιασα!:P

SHOOTER045
18/09/2013, 10:06
αν βγεις νυχτερινη βολτα
ντυμενη οπως προχτες το πρωι που εψαχνες φαρμακειο
εκει να δεις τεστοστερονη
θα πλυμηρισει η αθηνα
και τα προαστεια μαζι.............:p:p:p

DimChios
18/09/2013, 11:12
Πες τα! Με τόση τεστοστερόνη ανατρίχιασα!:P

Που να με δεις και live

Doufe
18/09/2013, 11:56
1998 (3τη λυκειου)
ενα τηλεφωνο θα ηθελα πολυ να σε δω,
μια σκεψη...
παπι χοντα astrea (της αδελφης μου)
ενα δανεικο κρανος
κρυοοο..πολυ κρυοοο
σπετσες - κηφισια 5+ ωρες
1 φιλι κ περασαν ολα

SNORLAX2
18/09/2013, 12:39
1981 η 1982 δεν θυμαμαι..

παπι 50ρι χοντα 6βολτο,μαμα,δικαβαλοσ Αθηνα-Λαμια-Αθηνα αυθημερον
για καφεδακι,και για τα ματια τησ καλησ μου...

πριν απο λιγεσ μερεσ συναντησα,το συνεπιβατη,κ σε κουβεντα μασ,αναπολωντασ
τα παλια,ειπε ουτε με αυτοκινητο δεν το εκαννα τωρα...χαχαχα...

Toumpas
18/09/2013, 12:44
Κλασσικά.. Απλά ζούμε για αυτές τις νύχτες. Ή μάλλον καλύτερα τις ζούμε εκείνες τις νύχτες, γιατί έχουμε το δίτροχο. Σε αντίθετη περίπτωση ξεκινάνε τα χάπια..

OlKa
20/09/2013, 13:38
Με είδα να ψάχνω αφορμή για να κάψω όση περισσότερη βενζίνη μπορώ και να θυμάμαι ξεχασμένους φίλους μου απ' όλες τις άκρες της Αθήνας... Η βραδινή επιστροφή κι η ψυχρούλα ήταν ό,τι καλύτερο...

SONone
20/09/2013, 14:34
χθες το βράδυ δεν άντεξα. ολη μερα σκεφτόμουν πως θα γλιτώσω λιγη βενζίνη αλλα τελικά την εκανα την βόλτα μου. σκέφτηκα να πω εδω αν κανείς ψήνετε ομως ήθελα να ειμαι μόνος και χωρις προορισμό. αυτη η ψυχρουλα εχεις δικιο Olka ηταν το καλύτερο.

OlKa
20/09/2013, 14:37
χθες το βράδυ δεν άντεξα. ολη μερα σκεφτόμουν πως θα γλιτώσω λιγη βενζίνη αλλα τελικά την εκανα την βόλτα μου. σκέφτηκα να πω εδω αν κανείς ψήνετε ομως ήθελα να ειμαι μόνος και χωρις προορισμό. αυτη η ψυχρουλα εχεις δικιο Olka ηταν το καλύτερο.

Πες τα...Προς τα που πήγες;;;

SHOOTER045
20/09/2013, 15:33
εγω που το κανω ποσα βραδια την εβδομαδα
επι ποσους μηνες
επι ποσα χρονια
παιρνω τιποτα????????????:confused:

OlKa
20/09/2013, 15:40
εγω που το κανω ποσα βραδια την εβδομαδα
επι ποσους μηνες
επι ποσα χρονια
παιρνω τιποτα????????????:confused:

Ομάδα ΔΙΑΣ?:P

SONone
20/09/2013, 17:12
Πες τα...Προς τα που πήγες;;;

έφτασα μεχρι Σουνιο.. μου αρεσει η "δροσιά" αυτης της εποχής.

SHOOTER045 μπορεί η εργασία σου σε αναγκάζει να εισαι σε 2 ροδες αλλα γουστάρεις κιολας τις δικες σου βολτες ,την δικιά σου μηχανή. ;) αυτο ειναι το σημαντικό

SHOOTER045
20/09/2013, 20:55
Ομάδα ΔΙΑΣ?:P
πρωην(Ζ)
νυν ΔΙ.ΑΣ για να μην κατεβω απο τις 2 ροδες

SHOOTER045
20/09/2013, 20:57
έφτασα μεχρι Σουνιο.. μου αρεσει η "δροσιά" αυτης της εποχής.

SHOOTER045 μπορεί η εργασία σου σε αναγκάζει να εισαι σε 2 ροδες αλλα γουστάρεις κιολας τις δικες σου βολτες ,την δικιά σου μηχανή. ;) αυτο ειναι το σημαντικό

δυστηχως ο χρονος μου(εκτος δουλειας)ειναι τοσο περιορισμενος
που για να βγω βολτα
πρεπει να τυχω τρελων συμπτωσεων και περιστασεων
βλεπω τις δικες σας και χαιρομαι........:wave2:

k7600
21/09/2013, 13:46
4 μηνες αμηχανος και δεν την παλευω απ την πρωτη ημερα που την αποχωριστηκα. Χαιρομαι να διαβαζω τετοιες ιστοριες γιατι θυμαμαι τις δικες μου βολτες (σουνιαδα μονιμα, στο πηγαινε παρεα με το ηλιοβασιλεμα και στο γυρνα με την δροσουλα και την φεγγαραδα). Οντως τι αλλο θες εκτος απ την μηχανη σου, μετα χανεται η μαγεια. Καλη η παρεα δεν λεω αλλα για αλλες στιγμες, οταν θες να ξεφυγεις απο ολους και ολα τοτε το μονο που θες ειναι η μηχανη σου. Εχω δωσει μια υποσχεση στον εαυτο μου, απο ανοιξη του 14 και εαν εχω ακομα δουλεια θα την παρω την καινουρια μου κουκλα ο κοσμος να χαλασει. Οπως ειπε και ενας φιλος πριν την πουλησω <<σκεψου το καλα τι πας να κανεις, αυτα που κερδιζεις με την πωληση ειναι τιποτα μπρος σ αυτα που νοιωθεις καβαλωντας την καλη σου, εστω και αν το κανεις σπανια >> δυστυχως δεν τον ακουσα...

Dbnn
21/09/2013, 19:07
Δυστηχώς το δίπλωμά μου δεν προβλέπει νυχτερινές εξορμύσεις.
Αλλά μιας που είμαι σε διαδικασίες για απεριόριστο απο την πρώτη μέρα που θα το πάρω στα χέρια μου θα κάψω 2 ντεπόζιτα....!
Το μηχανάκι έχει αρχίσει να με αρρωσταίνει, το αμάξι δεν μου λέει τίποτα απολύτως και όταν βλέπω στον δρόμο on/off απο 600cc και πάνω κάθομαι σαν μωρό παιδί και χαζεύω....

SONone
22/09/2013, 17:56
η βραδυνές δεν εχουν κυβικά, δεν εχουν αποστάσεις και δεν εχουν ταχύτητες.
μπορεί να ειναι μια βόλτα με c50 εξαβολτο , 5 τετράγωνα μακρυά και με 30χλμ.
πολλές φορες το σβήνω για να ακούω τα λάστιχα στον δρομο.
μια ιδεα που οσα RR κυβηκα και να εχεις ειναι η ιδια.
η ακομα ο μονότονος ηχος του κινητήρα και της εξάτμισης στις 4000στροφες.

μια βόλτα που την κανεις για να χαλαρώσει το μυαλο σου ,να αδειασεις απο σκεψεις και αρνητισμό που τρως ολη μερα.
μια βολτα που ειναι για εσένα ,μονο ,ή με την κοπελα σου,ή μια καλη σου φιλη/φιλο ,ή ακομα εναν άγνωστο που τυχαίνει να εχετε κοινή πορεία για λιγη ώρα. και πανω απο ολα την μηχανη σου,οσο γρια ,νεα ,μικρη ,μεγάλη κιαν ειναι.

notakos600
23/09/2013, 05:53
η βραδυνές δεν εχουν κυβικά, δεν εχουν αποστάσεις και δεν εχουν ταχύτητες.
μπορεί να ειναι μια βόλτα με c50 εξαβολτο , 5 τετράγωνα μακρυά και με 30χλμ.
πολλές φορες το σβήνω για να ακούω τα λάστιχα στον δρομο.
μια ιδεα που οσα RR κυβηκα και να εχεις ειναι η ιδια.
η ακομα ο μονότονος ηχος του κινητήρα και της εξάτμισης στις 4000στροφες.

μια βόλτα που την κανεις για να χαλαρώσει το μυαλο σου ,να αδειασεις απο σκεψεις και αρνητισμό που τρως ολη μερα.
μια βολτα που ειναι για εσένα ,μονο ,ή με την κοπελα σου,ή μια καλη σου φιλη/φιλο ,ή ακομα εναν άγνωστο που τυχαίνει να εχετε κοινή πορεία για λιγη ώρα. και πανω απο ολα την μηχανη σου,οσο γρια ,νεα ,μικρη ,μεγάλη κιαν ειναι.


:beer::beer:

k7600
23/09/2013, 19:46
+675

:a18::a18:

KaTaNaS
23/09/2013, 20:39
η βραδυνές δεν εχουν κυβικά, δεν εχουν αποστάσεις και δεν εχουν ταχύτητες.


Ωραίος!

MG-KTiNoS
11/10/2013, 14:45
301125

Η καντίνα ήταν κάποτε εκεί....

AristidisZ
11/10/2013, 14:48
και τα σαξόραλλα επίσης :beer:

SHOOTER045
11/10/2013, 17:39
οπως και οι γλαροι.....