PDA

View Full Version : Ανανκατασκευη Yamaha XJ550Seca του 1983



itom32
04/05/2012, 19:10
Γεια χαρα σε ολους τους συντροχους
Ονομαζομαι Γιαννης,ζω Θεσσαλονικη.Ξεκινω μια προσπαθεια ανακατασκευης της παλιας μου αγαπης.Να πω οτι ειναι η δευτερη προσπαθεια αναστασης της και δεν ειμαι σιγουρος το που θα βγει.Αλλα σε περιπτωσεις σαν την δικη μου,νομιζω σημασια εχει το ταξιδι και οχι ο προορισμος.
Πριν ολων ηθελα να ρωτησω ενω θα βαζω καποιες φωτο πως ημασταν κι εγω και η αγαπουλα,και πως καταντησαμε.
Γνωρiζει καποιος αν υπαρχει τροπος αντικαταστασης του τζαμιου της οπης ελενχου σταθμης στην εμπρος τρομπα φρενων??Καποιος φιλος με ειπε οτι ισως εδω να υπαρχει αρθρο.Εν το μεταξυ θα δειτε γιατι ρωτω πρωτα γι'αυτο.
Ετσι ειμασταν το 1987 οταν την αγορασα καπου στο Πλατανιτσι:
256938
To 1991 λογω εργασιας και οικογενειας η μηχανη ακινητουσε εως το 1993 οταν και εγινε μια αναπαλαιωση.Αλλαγη ελαστικων ολων των αναλωσιμων και αλλαγη χταποδιου εξατμησεων.Την μοτο την πηρε ο μικρος αδερφος της εβγαλε τα ζουμια ως το 1995 και εκτοτε η μηχανη παρεμεινε στην αυλη σκεπασμενη με μια κουρελου.
Να πληροφορησω οσους δεν εχουν γερα στομαχια να μη δουν τι προξενουν 15 χρονια ακινησιας σε μια αυλη.Εγω αν και γνωριζα πανω κατω τι θα βρω με επιασε το ελκος μου,αλλα ειχα φαρμακα μαζι.
Ας πουμε αυτο δεν το περιμενα:
http://i1044.photobucket.com/albums/b446/itom32/DSC01528.jpg
Aυτη η τρομπα nissin δυαλιθηκε στο σημειο του ελενχου σταθμης,απο τα ιδια της τα υγρα.
Πιρουνια,αναρτησεις,αλυσιδες σασι τιγκα στην σκουρια:
http://i1044.photobucket.com/albums/b446/itom32/DSC01529.jpg
http://i1044.photobucket.com/albums/b446/itom32/DSC01521.jpg
http://i1044.photobucket.com/albums/b446/itom32/DSC01520.jpg
Tα mikuni εγιναν φωλιες εντομων,ποιος ξερει τι θα βρω μεσα οταν τα ανοιξω.
http://i1044.photobucket.com/albums/b446/itom32/DSC01519.jpg
http://i1044.photobucket.com/albums/b446/itom32/DSC01523.jpg
Το πανεμορφο μοτερ του xj μου θα χρειαστει ηλεκτροστατικη εξ ολοκληρου:
http://i1044.photobucket.com/albums/b446/itom32/DSC01518.jpg
To ρεζερβουαρ περιμενα να ειναι σε χειροτερη κατασταση,αλλα ποιος ξερει τι θα βρω οταν το βγαλω:
http://i1044.photobucket.com/albums/b446/itom32/DSC01530.jpg
http://i1044.photobucket.com/albums/b446/itom32/DSC01522.jpg
Καθε βιδα πρεπει να αφαιρεθει και να ξεσκουριαστει ή αντικατασταθει.
Φτανει τοσο πονο που μοιραστηκα.

sapila racing
04/05/2012, 19:28
Καλώς ήρθες κκαι καλή συνέχεια στην ανακατασκευή.
Ειναι πολύ καλύτερο να βάζεις τις φωτό κατ ευθείαν στο moto, ειναι απλό και τις βλέπουν όλοι κατ ευθείαν.
:wave2:

KostasV2
04/05/2012, 19:36
Κατ' αρχήν, καλωσήρθες στο φόρουμ. :) Το μηχανάκι σου δεν είναι και σε τόσο τραγική κατάσταση για 15 χρόνια ακινησίας... Στη θέση σου, θα άλλαζα λάδια, θα καθάριζα τα καρμπυρατέρ και θα δοκίμαζα να το βάλω μπροστά για να εκτιμήσω καλύτερα την κατάσταση. Η τρόμπα δε νομίζω να σώζεται, αλλά λογικά θα βρεις στο ebay.
Καλή αρχή σου εύχομαι, και ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127533 να πάρεις κουράγιο... :D

srxakias
04/05/2012, 19:39
Καλώς ήρθες στο club, ωραίο εργαλείο μην το σκέφτεσαι....ξεκίνα.
:a10:

Kotselakos
04/05/2012, 19:51
Καλώς ήρθες και από εμένα!

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ζηλεύω το μηχανάκι σου...

Δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα, το XL600R που τυραννάω ήταν σε πολύ χειρότερη κατάσταση με λιγότερα χρόνια ακινησίας.

Καλή αρχή, οπλίσου με κουράγια, και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όπου και όπως μπορούμε! :beer:

ΥΓ. Τι εννοείς πλαστικό στην τρόμπα φρένων; Το ματάκι για τα υγρά;

Τo gourouni
04/05/2012, 20:28
Καλως ήρθες, καλή αρχή...:beer::beer:

Εμένα πάντως, μου φαίνεται καινούργιο το μηχανάκι.....?:lol:

vag 70
04/05/2012, 20:35
καλη αρχη.δε θελει κοπο,θελει τροπο[η ανακατασκευη και αλλα πολλα]:a25:
και οι φωτο στο μοτο...

wolfi
04/05/2012, 20:43
Κάλος τον και από μένα.:wave2: Αν το δικό σου το λες σε (tragic) κατάσταση οι άλλοι εδώ μέσα τη να πουν?:priest::priest: Άντε και καλό κουράγιο. Αααα και που σε στο κατσάδιασμα βαλε και μένα είμαι μέσα :smokin:

sv9cvk
04/05/2012, 20:45
Μια χαρα!!
Καλη αρχη! και μην μασας!! ολα φτιαχνουν!
Βγαζε πολλες φωτο για να βαζεις εδω ,αλλα και γιατι βοηθουν αρκετα στο δεσιμο!!!
;)

srxakias junior
04/05/2012, 23:27
Καλως ήρθες και καλή αρχή!
Ξεκίνα τα λυσίματα......:beer:
και δώσε φώτο στο λαό:a014:

vag 70
04/05/2012, 23:42
Καλως ήρθες, καλή αρχή...:beer::beer:

Εμένα πάντως, μου φαίνεται καινούργιο το μηχανάκι.....?:lol:
αυτο μπροστα στο δικο σου μονο ξεσκονισμα θελει:D

itom32
05/05/2012, 03:22
Eυχαριστω ολους για το θαρρος που με δινετε παιδια.Εχει καποιος την ευγενη καλοσυνη να με πει τι ενεργειες κανω για να εμφανιζεται κατευθειαν η φωτο.Στις γενικες επιλογες εχω το img ενεργοποιημενο.Ανεβαζω απο photobucket για να μην τρωω bundwicth απ'εδω.Δεν ξερω αλλα στους xjbikes που ειμαι μελος δεν κανω κατι αλλο εκτος απο copy του image code απο το photobucket και paste στο site.Eκει εμφανιζονται κατευθειαν.

hidefnick
05/05/2012, 07:25
Γυρίζει το μοτέρ? Πριν αρχίσεις να ξοδεύεις, θα ήταν φρόνιμο να δεις το μοτέρ από μέσα και να πάρεις μια πρώτη γεύση κόστους. Απ' έξω το μηχανάκι είναι μία χαρά και δεν θέλει και τραγικά πολλά για να γίνει κούκλα. Στην τρόμπα θέλει τσιμούχα το τζαμάκι. Δεν έχει κάτι το δοχείο. (που είναι εκείνο το επικό thread με την τρόμπα που δάκρυζε και τον παππού στα καλύτερά του????)

Φωτό βάζεις πατώντας το προτελευταίο κουμπί από δεξιά, στο πλαίσιο που γράφεις νέο μήνυμα.

itom32
05/05/2012, 10:31
To μοτερ δουλευε ολα τα χρονια πριν την ακινησια σαν ραπτομηχανη.Ο βασικος λογος που η μηχανη μπηκε σε ακινησια ηταν η μη ευρεση διαφραγματων για τα mikuni,τα οποια ηταν τρυπια και με καποιο τροπο επισκευαστηκαν αρχικα (με φλαντζοκολλα?).Αλλα με ειχαν πει οτι δεν θα κρατησουν καιρο.Οπως και εγινε μετα απο ενα εναμισο χρονο ειχα προβληματα.Μερικοι μηχανικοι με ειχαν πει τοτε να ψαξω να βρω μεμβρανες απο gsx400 ή 550,δεν θυμαμαι ακριβως,οι οποιες ταιριαζαν.Δεν εβρησκα παντως ουτε απο αυτες.Με internet στα σπαργανα τοτε,κι εγω χωρις γνωση σε υπολογιστες ημουν χωρις επιλογη οποτε το θεμα εμεινε ετσι.Κατοπιν λογο δουλειας ασχοληθηκα βασικα με παπακια και τελικα στην επιλογη βασικης μοτο,την αγαπημενη μου Honda CB400superfour,την φωναζω "Ρηνουλα"καθ'οτι εναι version R.
H πρωτη αγαπη εμεινε παραμελημενη και καταφρονημενη ολα αυτα τα χρονια.
Με το internet βασικα οταν γραφτηκα σε ενα σαιτ souperfourαδων(go4it.gr) εδω στην Ελλαδα και στους XJbikes στην αμερικη αρχισα να μαθαινω βαθυτερες ενοιες μοτοσυκλετισμου και να εχω προσβαση και σε πηγες ακομη και των πιο δισευρετων αντ/κων.Ας πουμε οταν ανοιξω τα mikouni,του XJ εχω στα υπ οψην ενα Ολλανδικο σαιτ αντ/κων που εχει τα διαφραγματα που θελω.Oem κανα 40αρι το ενα.Και βασικα εκει θα εχω και το μεγαλητερο εξοδο.
Τα αλλα θα προσπαθησω οσο μπορω να τα αναστησω μονος μου.

FRAGISCOS
05/05/2012, 21:07
Καλως ηρθες και καλη αρχη.
Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι,μη μασας,ολα φτιαχνονται..:a014:

tom kissas
06/05/2012, 00:32
καλη αρχη και απο εμενα. τρομερη μηχανη την εχει ο πατερας ενος φιλου σε αριστη κατασταση :)

itom32
06/05/2012, 14:27
Να πω οτι περιμενοντας το γκαραζομα στο χειρουργειο για την αγαπουλα,εχω βγαλει μερικα εξαρτηματα απο πανω της οπως ας πουμε τον προβολεα με την βαση του.Τον προβολεα επειδη τον εβλεπα σχεδον καθε μερα στην ντουλαπα με τα αντ/κα,καποια στιγμη τα πηρα ασχημα και τον εβαψα μαυρο σατινε,αφηνοντας νικελ μονο το στεφανι.Αν γνωριζα την καταληξη του σημερινου πειραματος δεν θα το εκανα.Πηρα λοιπον τα αυτακια της βασης του προβολεα και τα εβγαλα φωτο.Ηταν καπως ετσι οπως πανω κατω και ολα τα νικελ του XJ:
257013
257014
Eπειδη μπαγιοκο για επινικελωση δεν υπαρχει προσπαθω με πολυ διαβασμα στο νετ να βρω οικονομικο τροπο ξεσκουριασματος.Μετα λοιπον απο πολλες ωρες διαβασματος και επειδη εκρεμει το γκαραζομα στο χειρουργειο,με επιασε κατι και ειπα ας δοκιμασω.Περνω λοιπον το λεκανακι και την βαση του προβολεα και τα ριχνω εντος του μελανα ζωμου,ο οποιος λυσομανουσε απο κατω:
257015

sapila racing
06/05/2012, 14:51
Δυστυχως δεν ξερω γιατι αλλα οταν παω να βαλω το λινκ του photobucket χρησιμοποιοντας το inser image (URL)παιρνω το μηνυμα error.

Γιατί δεν τις ανεβάζεις απλά από το PC σου σαν επισυναψη στο ποστ? Ειναι πολύ απλό και γινονται και αυτόματα resize.

itom32
06/05/2012, 15:07
Για να μη σας καταναλωνω πολυ bandwicth δεν ξερω και πως τα λετε αυτα τα διαολου πραματα.Αλλα ευχαριστω αφου δεν σας πειραζει θα δοκιμασω ετσι.
To αποτελεσμα με τα απο κανα δυωρο αν και βιαστηκα.Αλλα επειδη δεν ημουν σiγουρος τι κανω ειπα να ελενξω.Κανονικα θελει κανα 10ωρο, μπανακι.

257016

257017

ΤIP:Οταν ερθει η ωρα καθαριζουμε τα υπολοιματα με μια σκληρη οδοντοβουρτσα,ΟΧI ΣΥΡΜΑΤΟΒΟΥΡΤΣΑ.Ειδικα η καλα νικελωμενη επιφανεια της πλευρας που φενεται στην φωτο θα χαραξει αν βαλουμε ψιλη συρματοβουρτσα.Εγω το εκανα αναποδα και αν βλεπετε καποιες χαρακιες ειναι απο την ψιλη συρματοβουρτσα.Στην μουρη μου καλα να παθω.Στην πισω μερια που ειναι τα πολλα θα περιμενω ως το βραδι και μετα θα δοκιμασω πρωτα οδοντοβουρτσα και αν δεν εχω καλο αποτελεσμα,μετα συρματοβουρτσα.
Ενα θα πω,θυμαστε που λεγαμε πιστιρικαδες .......... cola εσυ τα κανεις oλα???Δεν ξαναπινω αλλα αποθεμα για ξεσκουριασμα θα εχω.Θεωρω περιττο να αναφερω οτι η ιδια διαδικασια θα γινει στα καλαμια φτερο,εως και την μικροτεςρη βιδα αλλα αυτην την φορα εντως τσιγκινης σκαφης.Δεν ξερω τι ειδους διεργασια γινεται μεσα στο μαυροζουμι,παντως δεν θα ηθελα να ειμαι μεσα.Δεν ξερω τι αντιδραση γινεται με την σκουρια παντως το λεκανακι εχει μια ελαφρα διαρροη, πριν ηταν μια χαρα.
Αχχ!!Πενια τεχνες κατεργαζεται μακαρι να περισσευαν,για επινικελωση αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι και το μελλον καταμαυρο.

macgyver2180
06/05/2012, 16:47
καλησπερα και καλη συνεχεια.θελουμε πολλες φωτο.κατα περιοδους εχω ασχοληθει και εγω με την προσπαθεια για βγαλσιμο της σκουριας.Εχω δοκιμασει coca-cola.Βασικα αυτο που χρειαζομαστε ειναι φωσφορικο οξυ.Αυτο το εχει η coca-cola αλλα δεν ειναι τοσο δυνατο.

Eχω ρωτησει σε φαρμακειο αλλα να πω την αληθεια δεν το εψαξα πολυ ,μου ειπαν οτι δεν φτιαχνουν.Ενδεχομενως να ετυχα σε μαλααααακα.

Στην δουλεια χρησιμοποιουμε ενα προιον της loctite .Εχει αντιπροσωπεια στο Μοσχατο.θα μαθω περισσοτερα και θα επανελθω.Αυτη την στιγμη το δικο μου σκουριασμενο τεποζιτο εδω και 3 μερες καθεται σπιτι γεματο ξυδι.Το διαβασα καπου αλλα δεν θυμαμαι που.Εγραφε μεσα οτι χρειαζεται μια εβδομαδα.Μην το κανετε ακομα να δω αν θα εχει αποτελεσματα και βλεπουμε

itom32
06/05/2012, 17:43
Ειχα βρει στο ebay ενα προιον που λεγεται Oxalic Acid,σε σακουλακι και σε δοχειο σε μορφη σκονης.Νομιζω εβγενε στα 15 ευρω +μεταφορικα.Πρεπει να ειναι αυτο που αναφερεις.Αλλα οπως ειπα ειμαι πολυ στενα αυτον τον καιρο για παραγγελιες,οτι μπορω θα το κανω χωρις εξτρα εξοδα.

Kotselakos
06/05/2012, 17:49
Έχω πειραματιστεί πάνω στον ηλεκτρολυτικό καθαρισμό με κάποιο χημικό που λέγεται ammonium chloride (πώς λέγεται άραγε στα ελληνικά; χλωριούχο αμμώνιο; )

Κάνει δουλειά, αλλά το θέμα είναι που στο κέρατο πετάς τον βρώμικο ηλεκτρολύτη. Το minimum οικολογικής συνείδησης να έχεις, δεν το αδειάζεις ελαφρά τη καρδία στο φρεάτιο του δρόμου. Μιλάμε όμως για πολύ βρωμοδουλειά...

Στις φωτό πειραματίζομαι με τα εξαρτήματα μιας μικρής μέγγενης.
Ο ηλεκτρολύτης στην αρχή...

257025

Και μετά :yuck:

257026

257027

itom32
06/05/2012, 18:23
:eek:Πωωω!!Σκετη αηδια!!Ειχα ακουσει για την ηλεκτρολυση,αλλα την φοβηθηκα για να πω την αληθεια μπας και απο γκαφα ή κατι τετοιο,κανω κακο αντι καλο.
Το καλο ειναι οτι ενας απο τα φιλαρακια στους superfourαδες με βρηκε λυση μεσω ενος Γαλλικου σαιτ,προφανως απο καποιον που επαθε ιδια ζημια στο παραθυρακι ελενχου των υγρων του εμπρος φρενου.Η λυση στο προβλημα ειναι η κοπη ενος κυκλικου κομματιου τζαμιου σε μεγεθος 1λεπτου του ευρω και η κολληση του με εποξικη Bison http://www.bison.gr/GR/el/index.do
Θα δουμε αν θα γινει η δουλεια χωρις να εχω διαρροες.Να και ενας ομοιοπαθης : http://www.kawasaki-bikers.gr/core/forum/viewtopic.php?f=34&t=19433
257078

Kotselakos
06/05/2012, 19:35
Το ματάκι της τρόμπας δεν ξέρω αν μπορεί να βρεθεί σαν ανταλλακτικό. Πολύ ενδιαφέρουσα η λύση του τζαμιού και της bison. Περιμένω να την δω.

Την ίδια την τρόμπα για να καθαρίσει λύσε τη και άσε την κανά δυο μέρες σε ξύδι. Κάνει θαύματα. Ούτε χημικά ούτε τίποτα.

Η ηλεκτρόλυση δουλεύει και με πιο ήπιους ηλεκτρολύτες, όπως καυστική σόδα.

chr1s_86
07/05/2012, 17:42
Θα δουμε αν θα γινει η δουλεια χωρις να εχω διαρροες

Γίνεται η δουλειά και το έχω κάνει σε τρόμπα από XLR 600. Το κομμάτι που είχα κόψει ήταν από διάφανο πλαστικό πάντως και όχι τζάμι. Το είχα κολλήσει με μια σιλικόνη της Loctite.

At your own risk όπως πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις :)

Ψηλέας
08/05/2012, 22:06
Γεια σου φιλε Γιαννη και καλη επιτυχια με το προτζεκτ αλλωστε τις ιδιες χιμαιρες προσπαθουμε να ξορκισουμε xj 550 1981 παρε και μια ιδεα για το καπακι απο xj bikes (αν δεν εχει τυχει να το δεις)257248:beer:

itom32
09/05/2012, 08:41
Γεια σου Ανεστη,ειμαι μελος τους,τα εχω δει ολα!!Ο καθενας τους εχει δυο τρια XJ και αν οχι ολα,το ενα παντα σε κατασταση βιτρινας.:eyepop:
Για να μην καθομαι ειπα να φτιαξω την ζημια στην τρομπα υγρων του μπροστινου φρενου.257272
Τελικα την epoxy repair acua την βρηκα στο praktiker.Tα κοντινα μαγαζια ειχαν αλλες δυο εποξικες της Bison στην ιδια φαση την epoxy repair universal,και την epoxy repair regular,αλλα οχι την aqua.Eιπα να μην ρισκαρω και να βαλω την δοκιμασμενη.Το γυαλι κοπηκε και τροχιστηκε με dremell.Καποια στιγμη σκεφτηκα να βαλω λεπτο plexiglass,αλλα φοβηθηκα μη διαβρωθει απο τα υγρα,λογο του οτι το παχος που ηθελα ηταν 2mm.Eτσι προτιμησα να βαλω γυαλι.Tωρα 24 ωρες μετα την γεμισα νερο να δω εαν εχει διαρροη.Καλα με φενεται δεν χανει.Μετα το πειραμα στεγανοτητας θα την βαψω ενα μαυρο σατινε χρωμα να δειχνει καινουρια.Το νομισμα του 1 λεπτου χρησιμοποιηθηκε μονο για να σταμπαρω το σχημα του κυκλου πανω στο γυαλι,με ψηλό μαρκαδοράκι.
Επισης απο το πρωι παιδευομουν με την ταπα του ρεζερβουαρ.Ηθελα να δω τι κατασταση ειναι μεσα.Ολα γιναν δυσκολα οταν διαπιστωσα οτι ενα κομματι τις κλειδαριας της ταπας ελειπε.μαλλον καποιος πηγε να με φαει βενζινη??Το κλειδι της μοτο ουτε εμπενε.Δεν το ειχα προσεξει πιο πριν αυτο.Δοκιμασα αφου ερηξα w40,ψιλο λαδι 3αρι,αλλα δεν κουνηθηκε με τιποτα.Τελικα αφου δεν μπορουσα να βαλω το κλειδι του γενικου διακοπτη.Εριξα κι αλλο λαδι και το αφησα λιγο να μαλακωσει την μπιχλα.Θυμηθηκα οτι ειχα κατι κλειδια απο ενα crypton που με το εφαγαν και πηγε αδοξα και τελικα με αυτα ανοιξε η ταπα.
Τελικα την καθαρησα με λαδακι και λειτουργει κανονικα με το κλειδι του crypton.Aλλα το ιδιο το ρεζερβουαρ οσο καλα με φανηκε απ'εξω τοσο χαλια ηταν μεσα.Παρ'ολο που ειχε γυρω στα 4-5 λιτρα βενζινη μεσα,εχει παρα πολυ σκουρια.Σιγουρα θα πρεπει να παει για ξεσκουριασμα πλαστικοποιηση και βαφη.Η να βρω αλλο.Χαλια μαυρα!!:sad:
Na ρηξω μεσα καμια αλυσιδα και να το ανακινησω με βενζινη και μετα να του κανω καμια ηλεκτρολυση??
Στην ηλεκτροληση αφου γεμισω νερο-σοδα λεω να μονταρω σε ενα πλαστικο καπακι (αντι ταπας ρεζερβουαρ)ενα βραχιονα και θα το τοποθετησω χωρις να ακουμπα στα τοιχωματα του ρεζερβουαρ.Και πανω σε αυτον τον βραχιωνα θα δεσω το θετικο καλωδιο ενος φορτηστη μπαταριας και το αρνητικο το δενω με μια βιδα πανω στο ρεζερβουαρ ετσι δεν ειναι??Και το αφηνω ποσες ωρες??Κανα 10ωρο?

itom32
13/05/2012, 09:23
Σημερα ειπα να πεσω με τα μουτρα στο ξεχαρβαλωμα.....
Που ειναι το μοτερ οεο???
257542
Ειναι μεσα στην βρωμα αλλα θα του πω εγω οταν θα παει χωριο
257543

itom32
13/05/2012, 09:27
Τωρα επειδη δεν με εμεινε μεση για αλλη δουλεια,πιαστηκα με την χειροτεχνεια.Αναγλυφα σαν κι αυτα τα λογοτυπα δεν βρηκα πουθενα.Καποια στο περιπου βρηκα αλλα 30ευρω+ταχυδρομικα.Οποτε ειπα να ενυσχισω το πισω μερος με σιλικονη της Bison.Aπο εμπρος οταν στεγνωσε η σιλικονη εβαψα το περιβλημα μαυρο και το βασικο λογοτυπο το σκεπασα με μια αυτοκολλητη κοκκινη ταινια της 3Μ που με ειχε περισσεψει απο αλλες δουλειες.Δεν ειχα χρυσαφι χρωμα οπως ηταν μαμα δυστυχως.
Πριν:
257544
Mετα:257545

itom32
13/05/2012, 09:32
Τα mikuni ανοιγμενα,εκ πρωτης οψεως δεν φενεται το χαλι τους.Προσεξτε το 2 απο δεξια που δεν ξερω για πιο λογο,η δεξια βαση του φλοτερ εσπασε και εχει γινει αλουμινοκολληση και μαλιστα στραβια.Πρεπει να ηταν αλοιθωρος αυτος που το κολλησε.Εξ αιτιας αυτου ολο το φλοτερ ειναι κολλημενο σε μια θεση μονιμα.257546
Περα απο αυτο ομως,να τα καθαρματ....εεεε....οι τρυπιες μεμβρανες των σλαιντ:
257547

itom32
13/05/2012, 09:37
257548
Δεν ειναι ακριβως τρυπιες αλλα φενεται οτι ο καρμπυρατερας που πηγαν για φτιαξιμο το 1993,δεν εβαλε φλαντζοκολλα αλλα προσπαθησε να γεμισει τις τρυπες δεν ξερω με τι.Σαν να ελιωνε πλαστικο και το αφηνε να κολλησει στην μεμβρανη.Στην μια μεμβρανη εχει μια τετοια κολληση,στις αλλες τρεις εχει απο τεσσερις κολλησεις....η καθε μεμβρανη.
Ξεχασα να αναφερω οτι στο τριτο απο δεξια καρμπ ειναι κολλημενο σε μια θεση και το εμβολακι αερα του τσοκ.Δηλ. οταν η βεργα του τσοκ με τα αγκιστρα ανοιγει τα αλλα τρια αυτο μενει κολλημενο σε μια θεση.Θελει να πιασω την βαριοπουλα.
Συμπερασμα παω για νεα τετραδα καρμπ αυτα κανουν μονο για ανταλακτικα και αν.....οχχχχχχχχ!!!!
Βαζω να δω κανα dvd μπας και φτιαξω ψυχολογια. :vava:

BMW R75
13/05/2012, 18:23
257548
Δεν ειναι ακριβως τρυπιες αλλα φενεται οτι ο καρμπυρατερας που πηγαν για φτιαξιμο το 1993,δεν εβαλε φλαντζοκολλα αλλα προσπαθησε να γεμισει τις τρυπες δεν ξερω με τι.Σαν να ελιωνε πλαστικο και το αφηνε να κολλησει στην μεμβρανη.Στην μια μεμβρανη εχει μια τετοια κολληση,στις αλλες τρεις εχει απο τεσσερις κολλησεις....η καθε μεμβρανη.
Ξεχασα να αναφερω οτι στο τριτο απο δεξια καρμπ ειναι κολλημενο σε μια θεση και το εμβολακι αερα του τσοκ.Δηλ. οταν η βεργα του τσοκ με τα αγκιστρα ανοιγει τα αλλα τρια αυτο μενει κολλημενο σε μια θεση.Θελει να πιασω την βαριοπουλα.
Συμπερασμα παω για νεα τετραδα καρμπ αυτα κανουν μονο για ανταλακτικα και αν.....οχχχχχχχχ!!!!
Βαζω να δω κανα dvd μπας και φτιαξω ψυχολογια. :vava:

http://www.car.gr/parts/view/2209313/, http://www.car.gr/parts/view/2209323/. Ίσως μια έρευνα στα μεταχειρισμένα να σε βοηθήσει. Καλό κουράγιο. Είναι ωραία μηχανή, αξίζει να τη βλέπουμε στους δρόμους.

itom32
16/05/2012, 22:31
Φίλε ΒΜW R75,μαλλον δυσκολα θα βγει ξανα στον δρομο.Εμαθα οτι επειδη ειχα παραδωσει πινακιδες για οριστικη διαγραφη,στο υπουργειο,δεν μπορω να ξαναβγαλω πινακιδα.Δεν ξερω,θα παω να ρωτησω στην EΛΠΑ,αν μπορω να βγαλω πινακιδες αντικας ή κατι τετοιο.Παντως η μοτο εχει πρωτη αδεια το 1984 και δεν ξερω αν θελει πανω απο 30 χρονια για να χαρακτηριστει αντικα.Παντως τα μονα χαρτια που εχω ειναι μια φωτοτυπια της πρωτης αδειας,στο ονομα μου ενα τριπλοπτυπο εισπραξης εφορειας οταν εγινε η μεταβιβαση σε εμενα,και ενα αποδεικτικο του τελευταιου σηματος κυκλοφορειας που πληρωσα το 2001 που παρεδωσα πινακιδες.Η κανονικη αδεια και πινακιδα εχουν καταστραφει.Ισως τζαμπα ξεκινησα.Νομιζα οτι υπηρχε τροπος για επανεκδοση αδειας και πινακιδας.:(
Υ.Γ:Παλι καλα που το εμαθα νωρις,γιατι ημουν ετοιμος να τα σκασω για νεα τετραδα καρμπ.Πηρα φορα,πιστευα οτι άξιζε να ξαναφτιαχτει και ενδομοιχα γι'αυτο δεν την ειχα δωσει για λιωσιμο ή ανταλλακτικα τοτε,αλλα...

Kotselakos
16/05/2012, 22:46
Μην κολλάς φίλτατε, φτιαξ' το.

Ούτως ή άλλως, όπως πάνε τα πράγματα σε τούτη τη χώρα, δεν πρόκειται να μείνει κρατικός λειτουργός για να ελέγξει αν κυκλοφορείς νόμιμα ή παράνομα... :a13:

Πέρα από την πλάκα, κρίμα. Ελπίζω να κάνω λάθος και να υπάρχει κάποιο παραθυράκι, αλλά από ότι ξέρω αν κάνεις διαγραφή, πάπαλα...

Ψηλέας
16/05/2012, 23:33
Πωπω ρε Γιαννη με ξενερωσες και χαρηκα παρα πολυ οταν ειδα οτι καποιος φτιαχνει xj.Ετοιμαζομαι κι εγω να ποσταρω το δικο μου και ηλπιζα να τα λεμε.Παντως ξανασκεψου το, σκεψου να το βαλεις σε καμια γωνιτσα στο σαλονι(αν δεν σε :pantofla::boxing::vava::a26: η γυναικα σου)ε και καμια βολτιτσα στα μουλωχτα οπως λεει κι ο φιλος απο πανω.Ασε που ετσι οπως τα κανανε να πανε να γ@μηθουνε κι αυτοι και οι νομοι τους.

itom32
23/05/2012, 12:39
Πωπω ρε Γιαννη με ξενερωσες και χαρηκα παρα πολυ οταν ειδα οτι καποιος φτιαχνει xj.Ετοιμαζομαι κι εγω να ποσταρω το δικο μου και ηλπιζα να τα λεμε.Παντως ξανασκεψου το, σκεψου να το βαλεις σε καμια γωνιτσα στο σαλονι(αν δεν σε :pantofla::boxing::vava::a26: η γυναικα σου)ε και καμια βολτιτσα στα μουλωχτα οπως λεει κι ο φιλος απο πανω.Ασε που ετσι οπως τα κανανε να πανε να γ@μηθουνε κι αυτοι και οι νομοι τους.
Ακουστε τι εμαθα.Την αδεια μπορει κανεις να την ζητηση μονο για ενα χρονο μετα την παραδωση αδειας και πινακιδας στο μηχανολογικο.Και μονο μεσα στην ιδια χρονια.Δηλ.αν καποιος παρεδωσε αδεια 25/12/11 πχ δεν μπορει σημερα να την παρει πισω ασχετα που δεν εχει περασει ενας χρονος.Αν καποιος παρεδωσε τα παραπανω 1/1/12 μπορει να τα παρει πισω μονο εως τις 31/12/12.Μετα διαγραφονται απο το συστημα του υπουργειου και βρασε ρυζι.Την μοτο μπορω ή να την φτιαξω για το χωριο ή για γυαλα στο σαλονι.Με τις υγειες μου!!:cry:

motomaniac
23/05/2012, 13:47
πωπω... κριμα!!!

motomaniac
23/05/2012, 13:48
αλλιως να βρεις ενα πλαισιο με αδεια?

Kotselakos
23/05/2012, 13:52
αλλιως να βρεις ενα πλαισιο με αδεια?

Θέλει και μοτέρ με χαρτιά, στη διαγραφή αναφέρεται και ο αριθμός κινητήρα από ότι ξέρω...

vforever
23/05/2012, 14:37
Εφοσων εχεις το χαρτι απο το υπουργειο, πηγαινε στη λεσχη κλασσικων να βγαλεις πινακιδα ιστορικου.Ετσι και αλλοιως σε λιγους μηνες βγαζεις λογω 30ετιας.Μεχρι να το τελειωσεις, θα περασει καποιο χρονικο διαστημα.Κανε τους ενα τηλεφωνο, και θα σου απαντησουν αν γινεται η οχι.Ο σαπιλας ισως ειναι ο καταλληλοτερος να μας πει.

itom32
23/05/2012, 17:07
Θέλει και μοτέρ με χαρτιά, στη διαγραφή αναφέρεται και ο αριθμός κινητήρα από ότι ξέρω...
Oλως παραδοξως στο συγκεκριμενο μοντελο υπαρχει ο αριθμος πλαισιου χτυπημενος στον λαιμο,ως συνηθως,αλλα ο αριθμος του μοτερ ειναι γραμμενος σε ενα μεταλικο περτσινομενο ταμπελακι παραδιπλα και οχι χτυπημενος σε καποιο σημειο του κινητηρα.Ειχα μεγαλο ενδοιασμο για κατι λαθος,εως πριν κανενα μηνα που κατεβασα το owners manual και εκει εδειχνε οτι ο αριθμος κινητηρα ειναι ιδιος με τον αριθμο του μοτερ,και υπαρχει στο σημειο που αναφερα.Αυτο το επιβεβαιωνει και η αδεια που ειχα και ανεγραφε ιδιο αριθμο κινητηρα και πλαισιου.
Αυτο σημαινει οτι αμα βρω σασι με χαρτια μπορω να βαλω πανω τον κινητηρα μου.Το θεμα ειναι που να βρει κανεις μετα τριαντα χρονια τετοιο πραμα.Πιο εφικτο θα ηταν αν μπορουσα να βγαλω ιστορικη πινακιδα.

sapila racing
23/05/2012, 21:15
Aν σε ενδιαφέρει να την κάνεις original, να την πιστοποιήσεις και να βγάλεις πινακίδες κλασσικού μπορείς να διαβάσεις εδω τις λεπτομέρειες, τι χρειάζεται, πόσο κοστίζει κλπ:
http://www.classicbike.gr/content/kr/Kradasmoi3.pdf σελίδα 22.
Να ξερεις όμως αυτές οι πινακίδες δεν ειναι για να την κυκλοφορείς συχνά.

Αν δεν αλλάξει κάτι και είναι όντως του 83 απο του χρόνου θα μπορεί να πιστοποιηθεί.

siraxanz
23/05/2012, 23:32
καλη συνεχεια!

itom32
26/05/2012, 08:41
καλη συνεχεια!
Σας ευχαριστω πολυ ολους,παιδια.Ελπιζω οτι κατι θα κάνω.