PDA

View Full Version : Το νησί και το Garelli...



SOTOS80
05/05/2012, 00:51
Ήταν καλοκαίρι του 1999 και είχα πάει με τον κολλητό διακοπές σε νησί που είχε σπίτι ο πρώτος ξάδερφος. Εγώ είχα ένα CRM 50 και ο ξάδερφος ένα μοτοποδήλατο Garelli που ήταν σε ακινησία κοντά στα 20 χρόνια (ήταν του θείου) και το είχαμε πάρει… το είχαμε βάψει ροζ-μώβ και βολτάραμε το νησί με το ξαδερφάκι και την υπόλοιπη παρέα. To Garelli λάδωνε μπουζί και είχαμε πάντα στην τσέπη 3-4 μπουζί για να να βγάλουμε την νύχτα. Όταν λάδωνε σταματάγαμε και αλλάζαμε.

Στην παρέα έπαιζαν ακόμα ένα Husky 125, ένα παπί CUB 90 κόκκινο χωρίς ποδιά φυσικά, ένα WR 200 άλλο ένα παπί Mate και ένα Supra. Κάθε βράδυ ξεκινάγαμε από το ένα χωριό και μέχρι να ξημερώσει είχαμε γυρίσει όλα τα μαγαζιά που βρίσκονταν στον παραλιακό δρόμο και είχαμε φτάσει στο δίπλα χωριό όπου για να πάς πέρναγες από δρόμο με στροφές και ένα κομμάτι περιφερειακού που ήταν μία μεγάλη ευθεία. Μετά από την βόλτα στα μπαράκια των 2 χωριών καταλήγαμε πάντα λίγο πρίν το ξημέρωμα σε έναν φούρνο για κρουασάν Σοκολάτα και τυρόπιτες.(Ο φούρνος λεγόταν Κληματαριά και ήταν στην είσοδο του ενός χωριού … ίσως κάποιοι καταλάβουν το νησί και το μέρος ) . Εκείνο το βράδυ λοιπόν επειδή είχαμε πιεί αρκετά παραπάνω είπαμε να μην πάμε στον φούρνο και να το διαλύσουμε πριν το ξημέρωμα χωρίς κρουασάν. Αποφασίσαμε να πάρουμε τον περιφερειακό δρόμο για να αποφύγουμε λίγες στροφές ώστε να μειώσουμε τον κίνδυνο..
Το Garelli ξέχασα να αναφέρω ότι δεν είχε δείγμα από φώς επάνω του ούτε μπροστά αλλά ούτε κωλοφάναρο, έτσι λοιπόν είχαμε δέσει έναν φακό με σκοινί στο τιμόνι απλά για να φαίνεται λίγο το βράδυ. Το ξαδερφάκι που καβάλαγε το μοτοποδήλατο φυσικά δεν είχε δίπλωμα καθώς η ηλικία του δεν το επέτρεπε. Ο περιφερειακός αυτός δρόμος λοιπόν ….πίσσα σκοτάδι… ούτε μία λαμπίτσα έτσι για να βλέπεις που πάς και ούτε διαγράμμιση καθώς δεν είχαν ολοκληρωθεί τα έργα. Είχαμε βάλει μπροστά το WR από πίσω το Husky, 3ο το Garelli, από πίσω εγώ με το CRMάκι και πιο πίσω τα παπιά… ο σχηματισμός δεν ήταν τυχαίος… το κάναμε έτσι για να μπορεί να βλέπει το Garelli που πάει.. (τρομάρα του )

Ο ξάδερφος που οδηγούσε το Garelli ήταν τύφλα.. ο κολλητός που είχε από πίσω του δικάβαλο.. τύφλα και αυτός, οι υπόλοιποι που συνοδεύαμε τους μεθυσμένους… τύφλα και εμείς αλλά μάλλον σε λίγο καλύτερη κατάσταση. ..κράνος .. κανένας μας . Ο κολλητός φορούσε μία μπλούζα με στάμπα που όπως έπεφτε το φώς από το CRM μου φωσφόριζε , οπότε για να βλέπω κι εγώ που πάω είχα βάλει σημάδι την μπλούζα του κολλητού… και εκεί που τραγουδούσαμε και χαλάγαμε την ησυχία της νύχτας με τις φωνές και τις εξατμίσεις ξαφνικά ακούστηκε μία κραυγή και έχασα από μπροστά μου την μπλούζα… πανικοβλήθηκα και μέχρι να φτάσω κοντά να δώ τι είχε γίνει μου είχαν κοπεί τα πόδια. Πλησίασα και είδα δεξιά σε χαντάκι γεμάτο χορτάρια και θάμνους …. Τον ξάδερφο να έχει πέσει ανάσκελα με τα χέρια κάτω από το κεφάλι και να κοιτάζει τα αστέρια τραγουδώντας … το μηχανάκι λίγο πιο εκεί να δουλεύει ρελαντί και έψαχνα τον κολλητό… ώσπου άκουσα παραπέρα στα χόρτα κάτι να κουνιέται.. και λέω δόξα τον θεό αυτός θα είναι… έτρεξα να δώ αν ήταν καλά και η σκηνή που αντίκρισα ήταν ο κολλητός στα 4, ρούχα σκισμένα ,να βρίζει και να ψάχνει κάτι με τα χέρια του κάνοντας κύκλους γύρω από τον εαυτό του..
Διάλογος:
ΕΓΩ: Ρε μαλάκα είσαι καλά ή έσπασες τίποτα?
ΚΟΛΛΗΤΟΣ: Καλά είμαι γαμώ.. @#!%#!@
ΕΓΩ: Πονάς πουθενά ρε βλαμμένο?
ΚΟΛΛΗΤΟΣ: Όχι ρε γιατί να πονάω…??
ΕΓΩ: Και τι στο διάολο κάνεις ρε στα 4 και βρίζεις και δεν σηκώνεσαι ?
ΚΟΛΛΗΤΟΣ: Γυρνάει με μάτι που γυάλιζε στο σκοτάδι… και απαντάει ``κάποιος μαλάκας μου έχει πάρει τα τσιγάρα ρε μήπως τον είδες ρε τον παλιο!#@%???? Αμα τον βρώ θα τον !@#%#@$%

Κάτσαμε όλοι στον δρόμο χύμα και είχαμε τρελαθεί στα γέλια με τον κολλητό που δεν είχε πάρει χαμπάρι τι είχε γίνει και τον ξάδερφο που του είχε βγει ο ρομαντισμός και κοιτούσε τα αστέρια.. Αφού ξενερώσαμε πήραμε τον δρόμο για το σπίτι πάλι σιγά σιγά και προσεχτικά :)

DimChios
05/05/2012, 10:22
:beer::beer::beer::beer:

jimmis5
05/05/2012, 11:22
Ομορφες στιγμες που μενουν χαραγμενες στην μνημη:beer:

blackhornet78
05/05/2012, 12:37
Ομορφες στιγμες που μενουν χαραγμενες στην μνημη:beer:

ενιοτε και στο σωμα :lol:

ευτυχως μονο γρατζουνιες....

nikos_abel
05/05/2012, 20:35
Ανάθεμα αν θα αφήσω ποτέ το γυιό μου να διαβάσει εδώ.

SOTOS80
05/05/2012, 22:15
Νομιζω οτι και να μην τον αφησεις τα ιδια θα κανει και αυτος :-)Ειναι αναποφευκτο, το θεμα ειναι τα του δωσεις να καταλαβει οτι θα πρεπει να κανει οτι μαλακια θελει Αλλα να καταλαβαινει που ειναι τα ορια.

nikos_abel
06/05/2012, 11:43
Νομιζω οτι και να μην τον αφησεις τα ιδια θα κανει και αυτος :-)Ειναι αναποφευκτο, το θεμα ειναι τα του δωσεις να καταλαβει οτι θα πρεπει να κανει οτι μαλακια θελει Αλλα να καταλαβαινει που ειναι τα ορια.

Το ξέρω, βαρέθηκα να βάλω εμότικον :D.

Εννοείται ότι θα κάνει μλκς, αν δεν κάνει θα ανησυχήσω περισσότερο. Αλλά η καρδούλα του μπαμπά....

tom kissas
06/05/2012, 13:33
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=120132
τωρα πια ειμαι βεβαιος οτι αργησα να γεννηθω :)

dim_rac
09/05/2012, 04:41
:beer::beer::beer::beer::beer:

Shaolin Monk
09/05/2012, 07:15
:beer::beer::beer::beer::beer::beer: