PDA

View Full Version : Αλλαγη Εξατμισης



sotosanavra13
08/05/2012, 19:08
Hornetακιδες καλησπερα.σκεφτομαι να βαλω ενα τελικο στο hornetaki μου και συγκεκριμενα αυτο εδω το οποιο πιστευω ειναι σε καλη τιμη και με δωρεαν μεταφορικα.Θελω να σας ρωτησω το εξης αν ξερετε.θα πρεπει να καταργηθει ο καταλυτης η οχι?θα εχω καποιο μηχανικο θεμα μακροπροθεσμα η και γενικοτερα?να πω επισης πως δεν με ενδιαφερει η αποδοση(αρκει να μην την ριξει βεβαια)μια χαρα παει το hornetaki μου μου φτανει αυτο που εχει.λιγο φασαρια θελω.παρακαλω οποιος γνωριζει να με βοηθησει και να μου πει την γνωμη του.ευχαριστω.



http://www.ebay.it/itm/Auspuff-Exhau...ht_2466wt_1037

p_sapelas
08/05/2012, 19:29
Για να μην έχεις το όποιο θέμα έχε στο πρόγραμμα αγορά commander.. Όχι τπτ άλλο αλλά οι βαλβίδες?? Από εκεί και πέρα δεν ανοίγει το link για να δώ την εξάτμιση αλλά ο καταλύτης σου είναι στο καζανάκι κάτω από το stand και όχι πίσω στη μαμά αξάτμιση.. Το παλιό hornet πρίν το -06 είχε καταλύτη στο τελικό. Άν θες παραπάνω db πρώτα άλλαξε φίλτρο κ αγόρασε ένα dna ή Κ&Ν, μετά εξάτμιση κ ένα PC.. το μηχανάκι θα κερδίσει ένα 8% στον τροχό περίπου, ο κινητήρας θα δουλέψει σαφώς καλύτερα με ρυθμίσεις σε δυναμόμετρο ενώ παράλληλα θα έχεις σαφώς καλύτερη απόκριση στο γκάζι (και μεγάλη διαφορά στο πορτοφόλι σου.. μην το ξεχνάμε αυτό, τα γούστα πάντα κόστιζαν κ θα κοστίζουν)

sotosanavra13
08/05/2012, 19:56
οριστε ενα καινουργιο link.


http://www.ebay.it/itm/Auspuff-Exhaust-Pot-Scarico-Terminale-Arrow-Honda-CB-600-F-HORNET-2007-2011-/220962093318?pt=Ricambi_e_Accessori_Moto&hash=item33725df906#ht_2466wt_1037


δηλαδη απο οτι καταλαβα ποιο πολυ το θεμα ειναι με τις βαλβιδες.οσο για το αν κοστιζουν τα γουστα οντως ισχυει.πιστευω πως με την απαντηση σου με καλυψες και τωρα πρεπει να αρχισω να μαζευω γιουρα.thanx!!!!!!!!:beer::beer::beer::beer:

επισης μου ςρεσει και αυτη http://www.ebay.it/itm/AKRAPOVIC-HONDA-CB-600-F-HORNET-07-12-Slip-on-SCARICO-MOTO-EXHAUST-/190669736845?pt=Ricambi_e_Accessori_Moto&hash=item2c64cd4b8d#ht_2429wt_1037

p_sapelas
08/05/2012, 20:06
1200 μου πήγε το μαλλί στο CBF.. δεν έγινε 1000ρι δεν συμπεριφέρεται σαν μαμά όμως.. Τώρα αν άξιζε η Acrapovich το φίλτρο και το commander με τις 2 δυναμομετρήσεις που έκανα τα ευρώπουλα που έσκασα :rolleyes:... οι καιροί είναι δύσκολοι και ίσως να τα διέθετα σε μερικές βόλτες παραπάνω, δεν το μετάνιωσα αλλά είπαμε.. γούστα. Όπως και να έχει θα το απολάυσεις σίγουρα παραπάνω το μηχανάκι.. αν ανεβαίνει και γυναίκα πάνω θα γκρινιάζει λίγο παραπάνω για το καζάνι που θα της έχεις εξασφαλίσει αντί για κεφάλι :beer: ..

hornettrela
08/05/2012, 22:29
οριστε ενα καινουργιο link.


http://www.ebay.it/itm/Auspuff-Exhaust-Pot-Scarico-Terminale-Arrow-Honda-CB-600-F-HORNET-2007-2011-/220962093318?pt=Ricambi_e_Accessori_Moto&hash=item33725df906#ht_2466wt_1037



δηλαδη απο οτι καταλαβα ποιο πολυ το θεμα ειναι με τις βαλβιδες.οσο για το αν κοστιζουν τα γουστα οντως ισχυει.πιστευω πως με την απαντηση σου με καλυψες και τωρα πρεπει να αρχισω να μαζευω γιουρα.thanx!!!!!!!!:beer::beer::beer::beer:

επισης μου ςρεσει και αυτη http://www.ebay.it/itm/AKRAPOVIC-HONDA-CB-600-F-HORNET-07-12-Slip-on-SCARICO-MOTO-EXHAUST-/190669736845?pt=Ricambi_e_Accessori_Moto&hash=item2c64cd4b8d#ht_2429wt_1037
Η megaphone ειναι πιο αλητια αλλα δεν ξερω αν παιρνει dbkiller... η πρωτη ειναι η πιο ομορφη που εχω δει απο ολες (mivv-akrapovic-leovince-GPR) κτλ

Randolphcarter
09/05/2012, 10:39
Για να μην έχεις το όποιο θέμα έχε στο πρόγραμμα αγορά commander.. Όχι τπτ άλλο αλλά οι βαλβίδες?? Από εκεί και πέρα δεν ανοίγει το link για να δώ την εξάτμιση αλλά ο καταλύτης σου είναι στο καζανάκι κάτω από το stand και όχι πίσω στη μαμά αξάτμιση.. Το παλιό hornet πρίν το -06 είχε καταλύτη στο τελικό. Άν θες παραπάνω db πρώτα άλλαξε φίλτρο κ αγόρασε ένα dna ή Κ&Ν, μετά εξάτμιση κ ένα PC.. το μηχανάκι θα κερδίσει ένα 8% στον τροχό περίπου, ο κινητήρας θα δουλέψει σαφώς καλύτερα με ρυθμίσεις σε δυναμόμετρο ενώ παράλληλα θα έχεις σαφώς καλύτερη απόκριση στο γκάζι (και μεγάλη διαφορά στο πορτοφόλι σου.. μην το ξεχνάμε αυτό, τα γούστα πάντα κόστιζαν κ θα κοστίζουν)
DNA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΕΛΛΗΝΙΚΟ :cool:

p_sapelas
09/05/2012, 16:00
DNA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Κ ΕΛΛΗΝΙΚΟ :cool:

Σωστότατος... Το ίδιο φίλτρο με Κ&Ν απλά σε άλλο χρώμα.. Βασικότατη διαφορά η προέλευση(γλυτώνεις και κανένα 20€)!!

sotosanavra13
09/05/2012, 17:32
πιστευω με κατατοπισατε και με ριξατε λιγο γιατι με μια μικρη ερευνα που εκανα χρειαζομαι γυρω στα 800 ευρωπουλα.αλλα ειπαμε γουστα ειναι αυτα.μια τελευταια ερωτηση και σταματαω να γινομαι κουραστικος.το ιδανικο ειναι να μπουνε ολα αυτα μαζι ετσι?και οχι σταδιακα εννοωντας με καποιους μηνες διαφορα.Ευχαριστω!!!

p_sapelas
10/05/2012, 19:22
Εντάξει εγώ εξάτμιση και pc τα έβαλα με 2 μήνες διαφορά αλλά ήταν χειμώνας...Κάνε τα κουμάντα σου.. μη βιαστείς και μη στερηθείς τπτ τώρα που είναι καλοκαίρι κ όταν είσαι πιο χαλαρός πέτα τα στο μηχανάκι αν αυτό λέει η καρδιά σου.. Εκ πρώτης και με το φίλτρο θα ανεβάσεις τα db οπότε στο επόμενο service :)

Makedonia_Greek
15/05/2012, 14:52
Και εγώ σιγά σιγά σκέφτομαι να αλλάξω εξάτμιση . Λέω για καμιά Akrapovic ... Άι να δούμε .