PDA

View Full Version : Μια Villa στην Ελλάδα.



buckley
09/05/2012, 20:11
Θέλω να μοιραστώ μαζί σας μερικά πράγματα για μια από τις μεγάλες μοτοσυκλετιστικές μου αγάπες την Moto Villa.
Θα αναφερθώ αποκλειστικά στην μικρή ιστορία της στην Ελλάδα ,τα υπόλοιπα άλλωστε είναι διαθέσιμα εδώ :http://www.motovilla.it/
και εδώ :http://www.motovillaitalia.it/ (Ωραίοι οι γείτονες μέχρι πριν μερικά χρόνια δεν υπήρχε τίποτα απολύτως στο διαδίκτυο παρά μόνο εδώ :http://cybermotorcycle.com/euro/brands/villa.htm , ενώ σήμερα "αντιπαλεύουν" δύο Ιταλικά sites...).
Η ιστορία μας ξεκινάει στο τέλος του καλοκαιριού του 78 ,ας σας βάλω όμως πρώτα λίγο στο κλίμα της εποχής.Το Ελληνικό MX βρίσκεται σε άνθηση ,ENDURO ακόμα δεν υπάρχει (αγώνες εννοώ) παρά μόνο στο λεξικό και ο Γ. Μαραγκός αποφασίζει να φέρει τα Villa στην Ελλάδα. Θυμίζω ότι τα ευρωπαικά εκτός δρόμου τότε δεν υπολείποντο σε τίποτα των Ιαπωνικών για πολλούς μάλλον το αντίθετο συνέβαινε!
Τα Villa είχαν ήδη γράψει μια μικρή ιστορία στην Ιταλία με συνεχή πρωταθλήματα σε διάφορες κατηγορίες από το 75 ως το 78.Στην Ελλάδα αντίστοιχα τα μεγάλα ονόματα του χώρου από τις αρχές της δεκαετίας του 70 ήταν τα Jawa -CZ (Ρωμανός)και Bultaco (Αρβανιτάκης) αρχικά και τα Husqvarna (Αφοι Σπέντζου και αργότερα ο μακαρίτης πια Στέλιος και ο Γ. Σπυριδόπουλος) και Maico (Νάμνα respect!) αργότερα.Να μην παραλείψω να μνημονεύσω ακόμα Montesa και Sachs-Hercules.
Τότε λοιπόν ξεκινά η εμφάνιση των Villa στην Ελλάδα από το 191 της Συγγρού στο ύψος της στροφής της Ν. Σμύρνης.
Ολίγα ακόμα παραλειπόμενα : Η ενημέρωση στα χρόνια εκείνα του μοτοσυκλετιστή παρεχόταν αποκλειστικά από το δίτροχο κομμάτι των 4Τ ενώ το Motosport ήταν στα σπάργανα.Το πασόκ δεν είχε γίνει ακόμα κυβέρνηση , η δραχμή δεν είχε ακόμα δις υποτιμηθεί και μπορούσες ακόμα να αποκτήσεις ένα ευρωπαικό ημικαθαρόαιμο με 80.000 δρχ !!!

(Στο δεύτερο μέρος οι πρώτες επιτυχίες στην Ελλάδα και η δυσάρεστη συνέχεια).

Υ.Γ. Επειδή γράφω κυρίως από μνήμης ,σχόλια και διορθώσεις σας σε όλη την πορεία της αφήγησης όχι απλώς ευπρόσδεκτα αλλά επιβεβλημένα !

ktmakis
10/05/2012, 12:10
Ωραίος !!!!:beer:

sapila racing
10/05/2012, 12:11
Καλά εσυ εισαι πολύ πάλιουρας!

:beer:

MG-KTiNoS
10/05/2012, 13:56
Τότε λοιπόν ξεκινά η εμφάνιση των Villa στην Ελλάδα από το 191 της Συγγρού στο ύψος της στροφής της Ν. Σμύρνης.


Υ.Γ. Επειδή γράφω κυρίως από μνήμης ,σχόλια και διορθώσεις σας σε όλη την πορεία της αφήγησης όχι απλώς ευπρόσδεκτα αλλά επιβεβλημένα !


Να δε πέρασα ώρες εκεί απ έξω….
(με τη γλώσσα να ακουμπάει τον αφαλό….)

DAYMAN
11/05/2012, 08:07
:beer: δωσε αναμνησεις απο την λαμπερη εκεινη εποχη.Περναγε ο Καπολης με το Villa και αργοτερα με το Maico την Ασκληπειου και που μυαλο για μαθημα η παρεα του Αγ.Νικολαου τοτε.

Corvo
11/05/2012, 09:19
Μην νομιζεις οτι δεν εχει απηχηση το θεμα σου, απλα ισως δεν θελουμε να σπαμαρουμε μεχρι να βαλεις το επομενο μερος.

Περιμενουμε :beer:

buckley
11/05/2012, 09:40
Καλημέρα σ΄όλους τους φίλους και ευχαριστώ παιδιά ειδικά στον τελευταίο φίλο Corvo θέλω να πω αν είσαι όντως 20 και θες να μάθεις για τα Villa αυτό και μόνο μου φτάνει ,να "κληροδοτήσουμε" εμείς οι λίγο παλιότεροι πέντε πράγματα σ' εσάς πριν χαθούνε.Τώρα να ξανατονίσω ότι από την αρχή ζήτησα σχόλια και διορθώσεις από όλους τους φίλους νέους και παλιούς ειδικά όταν η ιστορία μας θα φθάσει στην Άρτα θέλω βοήθεια από τα ντόπια παιδιά που γνωρίζουν...

Shaolin Monk
11/05/2012, 09:43
....ναι αλλα εχουμε μεινει με το ποπ κορν στο χερι περιμενοντας τη συνεχεια..... :a014:

bulmont
11/05/2012, 10:21
Πιστεύω η ιστορία να μην σταματήσει στην Αρτα αλλά να συνεχιστεί κι' αλλού
(πχ Ασπρα Σπίτια - Λάρισα κλπ)

npat
11/05/2012, 10:58
Εξαιρετικό θέμα! Περιμένουμε εναγωνίως την συνέχεια...

:beer:

LOUKILOUK
12/05/2012, 00:50
Αρχηγέ αργούμε...; μην μας τυρανάς άλλο...προχώρα...:beer::wave2:

buckley
12/05/2012, 14:19
Είχαμε μείνει στο φθινόπωρο του 78 και στο ντεμπούτο των Villa στην Ελλάδα το οποίο συνέπεσε χρονικά με την γέννηση του Motosport του Δ. Παπανδρέου , τι κρίμα που κανένα απ' τα δύο δεν μας συντροφεύει πια.Τα μοντέλα ουσιαστικά που πάτησαν τις ρόδες τους στην Ελλάδα τότε ήταν 4 , 125 cross & 125 enduro SD (six days) ή Regolarita για τους Ιταλούς και τα αντίστοιχα 250ρια.Μεγαλύτερα υπήρχαν αλλά ερχόντουσαν μόνο με παραγγελία.Αερόψυξη , δύο αμορτισέρ πίσω , εισαγωγή απ' ευθείας στον στροφαλοθάλαμο χωρίς ριντ ή περιστροφικές ,ταμπούρο ακόμα και εμπρός ,δυό ρόδες ,δυό φτερά ένα τιμόνι αυτά και τέλος ,α ξέχασα και μια εξάτμιση να πυροβολεί αυτόν τον στακάτο ντενεκεδένιο (και μπάσο όσο περισσότερα τα κυβικά...) ήχο που είτε αγαπάς είτε μισείς θανάσιμα.Μην νομίζετε επίσης ότι και τα Enduro διέφεραν πολύ ,πηνία για δυό καντηλάκια για φώτα εμπρός και πίσω και ...αυτά.Ποιά όργανα και ποιά φλας και ποιό κλειδί πάντως κόρνα είχαν!Εκείνα τα πρώτα μοντέλα πριν βάλουν ριντ δεν μπορούσαν να συναγωνιστούν σε δύναμη τα αντίστοιχα μοντέλα της κατηγορίας γι αυτό βασιζόντουσαν στην καλή οδηγική τους συμπεριφορά.Η έλλειψη κορυφαίας απόδοσης στον κινητήρα πάντως δεν εμπόδισε τον Δημήτρη Μπαρούς να διαλέξει την Villa στα 125 cc
για να ξεκινήσει την πολύχρονη καρριέρα του.Το ΜΧ είπαμε ήταν στις δόξες του με αγώνες σ' όλη την Ελλάδα επαρχία και Αττική.Πρώτοι αναγνωριστικοί αγώνες το 79 ,6η θέση στο επόμενο πρωτάθλημα (1980) και πρωταθλητής το 1981.Πολλοί είπαν ότι το πήρε απλά επειδή ο Μπαξεβάνης έχασε αγώνες λόγω στρατού , υπήρχαν όμως και άλλοι οδηγοί στους οποίους ο Μπαρούς απέδειξε την αξία του και τα επόμενα πολλά χρόνια.Μια σημαντική "λεπτομέρεια" στην Villa οφείλουμε να πιστώσουμε μόνο το μισό πρωτάθλημα γιατί στο δεύτερο μισό της σεζόν του 81 ο Μπαρούς έτρεξε με Gilera.Αυτό το μοναδικό δυστυχώς πρωτάθλημα αποτέλεσε την κορυφαία επίδοση για τα Villa στην Ελλάδα.Για λίγο καιρό ο Μπαρούς είχε πάρει και τα Villa απ' τον Μαραγκό και τα είχε φέρει "βορειότερα" στο 352 της Λ. Κηφισίας στα Σίδερα Χαλανδρίου.Η εμπλοκή του με την Gilera έβαλε τέλος και σ' αυτή την συνεργασία το μαγαζί ξαναπήγε στον Μαραγκό πιο νότεια στην Καλλιθέα πια , οδός Θεσ/κης 101.Οι Ιάπωνες είχαν μπει όμως για τα καλά και στο χώμα και δεν υπήρχε χώρος για μικρές ευρωπαικές βιομηχανίες τύπου Villa.Μετρήστε εταιρείες και μετά μετρήστε απώλειες :Ancilloti Aspes Gori Simonini SWM Fantic Acorsato AIM Beta Cagiva Gilera Villa.1982 ο Μπαρούς αφήνει την Gilera για την Yamaha και δεν ξανακοιτάει πια πίσω...
(Συνεχίζεται)

buckley
12/05/2012, 14:25
125 mx aircooled 1981257454
125 mx watercooled 1981(δέστε την θέση του ψυγείου)257455
125 mx watercooled 1982257456

FRAGISCOS
12/05/2012, 15:06
:a014::a014:

και ξανα

:a014:

buckley
13/05/2012, 12:56
Είμαστε στο 82 το Ελληνικό ΜΧ περνάει κρίση οι αγώνες εξορίζονται από την Αττική και μένει μόνο το Enduro να κινήσει λίγο την πιάτσα.Εκεί όμως ασυνεννοησία λέσχες παραλέσχες πρωτάθλημα κύπελλο κλπ φαινόμενα Ελληνικά.Τι να πούμε τώρα για την Villa σαν να μην την ήθελε κανείς ,σας λέω το εξής απλό από προσωπική εμπειρία δικού μου ,έγινε ταξίδι Ιταλία παρακαλώ το 80 για προμήθεια ηλεκτρονικής,πιστονιού-ελατηρίων και αυτοκόλλητων του ρεζερβουάρ που ούτε αυτά δεν αξιωνόντουσαν να φέρουν...Μπαίνει το 83 και φθάνοντας στο φθινόπωρο κάτι πάει να γίνει.Να θυμήσω ότι πια τα Ιαπωνικά μηχανάκια έχουν γίνει κανόνας και στο χώμα και όποιος καβαλάει ευρωπαικό είναι ας πούμε κάπως διαφορετικός.Τεσπα ο παλιός μοτοκροσάς Νίκος Ζερβός του 70 της γενιάς Νάμνα Αραμπατζή Τοξίδη Σιταρίδα κ.α. μαζί με δύο αδέλφια απ' την Άρτα αφοί Τράμπα ξυλουργοί στο επάγγελμα αλλά και χωματεροί (τουλάχιστον ο Αλέκος) ξεκινούν την εισαγωγή και συναρμολόγηση των Villa στο μικρό μαγαζί στην οδό Σταλημέρου.250 enduro με ριντ πια και μονοσόκ(παρ ότι η βάση δεδομένων του Ιταλού δεν αναγνωρίζει την ύπαρξη αυτού του μοντέλου ως αναφορά το μονοσόκ) 250 mx υδρόψυκτο και μονοσόκ και 125 street Daytona όσοι το είδαν στις σελίδες του Motosport τον Ιούλη του 84 ,όλοι το ερωτεύτηκαν.Η προσπάθεια των ανθρώπων αξιέπαινη ομολογουμένως που θα μπορούσε να εξελιχτεί αλλιώς.Δυστυχώς κανένα "Ελληνικό" Villa δεν κατέβηκε Αθήνα για να πουληθεί οπότε τι περιμένεις ? Η αλήθεια είναι ότι και το Ιταλικό εργοστάσιο βρισκόταν τότε κι αυτό στο λυκόφως της ιστορίας του.Οι τελευταίες αγωνιστικές εμφανίσεις της μάρκας στην Ελλάδα έγιναν αν θυμάμαι καλά στο enduro απ' τον Πατρινό Βασίλη Μικέ.
(Στο επόμενο τέλη δεκαετίας 80 και τα Villa εμφανίζονται στην Αθήνα για τελευταία φορά...)

brosakas
13/05/2012, 18:50
:a014::a014::a014:

Corvo
13/05/2012, 21:11
Καλημέρα σ΄όλους τους φίλους και ευχαριστώ παιδιά ειδικά στον τελευταίο φίλο Corvo θέλω να πω αν είσαι όντως 20 και θες να μάθεις για τα Villa αυτό και μόνο μου φτάνει ,να "κληροδοτήσουμε" εμείς οι λίγο παλιότεροι πέντε πράγματα σ' εσάς πριν χαθούνε.Τώρα να ξανατονίσω ότι από την αρχή ζήτησα σχόλια και διορθώσεις από όλους τους φίλους νέους και παλιούς ειδικά όταν η ιστορία μας θα φθάσει στην Άρτα θέλω βοήθεια από τα ντόπια παιδιά που γνωρίζουν...

να'σαι καλα, οντως 20 ειμαι δεν εχω να κρυψω κατι.
τα πιο πολλα φυσικα οπως καταλαβαινεις δεν τα ξερω(ονοματα και τετοια) αλλα η ιστορια σου εχει ΠΟΛΥ ενδιαφερον

ευχαριστω για το "μαθημα" :beer:

dim_rac
14/05/2012, 02:40
Πολυ ωραιο θεμα!!
:a014:


:beer:

sotpag
14/05/2012, 19:56
όμορφη αναδρομή, που αν και έχω μεγάλα κενά (λόγω ηλικίας ) στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχουν γνώριμα πρόσωπα ....

buckley
14/05/2012, 20:42
Μέρος 4ο...
Έχουμε φτάσει στο 87 η αγορά γενικά κινείται με βραδείς ρυθμούς μετά τις απανωτές αυξήσεις στις τιμές λόγω των δύο υποτιμήσεων της δραχμής το 83 & 85.
Η Villa στην Ιταλία έχει κλείσει και κάποια κομμάτια stock βρίσκουν τον δρόμο τους για κάποιες αθηναικές εκθέσεις σε ανταγωνιστικές τιμές.Πρώτος τα φέρνει ο Λέκκας (κάποια στιγμή θα κάνω ένα αφιέρωμα και σε εκείνη την γενιά) ,αλλά το πουλί είχε πια πετάξει ήταν πολύ ξεπερασμένα συγκρινόμενα με τα σύγχρονα και πολύ μοντέρνα ακόμα για να θεωρηθούν κλασσικά.1989 και εκεί που τα έχουν όλοι πια ξεχάσει σκάει μύτη πάλι κάποιο παλιό stock στα χέρια των Αφών Αποστολόπουλων στην Καπ. Χρονά κάθετη στην Κατεχάκη.Οι άνθρωποι οκ εντελώς εκτός χώρου ήσαν και η ιστορία αυτή δεν κράτησε πολύ.Ήταν όμως η τελευταία ευκαιρία να πάρεις ένα "καινούργιο" Villa και φυσικά δεν την άφησα.Η σχέση μου με την μάρκα είχε αρχίσει δέκα χρόνια νωρίτερα το 79 με ένα από τα πρώτα μηχανάκια του Μαραγκού.Ήταν το μηχανάκι του εξάδελφού μου γυμναστή και φανατικού εντουρά.Εγώ μικρότερος και χωρίς δίπλωμα ακόμα είχα πάθει ΤΗΝ πλάκα.Φαντάσου τώρα να πηγαίνεις γυμνάσιο ξέροντας τότε ίσα ίσα να κουμαντάρεις ένα παπί και ξαφνικά να πηγαίνεις βόλτα από την θέση του οδηγού με το Villa και συνοδηγό τον τρελαμένο ξάδελφο ,τα πόδια σου να μην φτάνουν καν κάτω και η μπροστινή ρόδα να μην θέλει να κατέβει κάτω ούτε για ξεκούραση...Όλοι εδώ μέσα ότι πέρα των εμψύχων (δεν το συζητάμε) στην καρδιά τους σίγουρα ένα μηχανάκι έχουν βάλει , μικρό - μεγάλο όμορφο - άσχημο δεν έχει σημασία.Το δικό μου Villa με συντρόφευσε από το 89 ως το 94 σαν μοναδικό μηχανάκι παρακαλώ.Παπί στην πόλη νησιά το καλοκαίρι ,εκδρομές και χαρακτηριστικά θυμάμαι και να θίξω ένα ωραίο.Οι "προδιαγραφές" των κοριτσιών της εποχής δεν είχαν καμμία σχέση με τις σημερινές.Πολλές ανέβηκαν στην πίσω θέση ,καμμιά δεν διαμαρτυρήθηκε ούτε για την σκληρή σέλλα ούτε για τον θόρυβο ούτε καν για την μυρωδιά στα ρούχα της και στα μαλλιά της ! Άντε κάντο σήμερα...Λοιπόν στο Villa εκείνο πέρα των πραγμάτων που έκανες μόνος για ότι δεν μπορούσες πήγαινες στην Σεβαστείας στο μικρό μαγαζί του προαναφερθέντα Νίκου Ζερβού.Όταν όμως πια ανταλλακτικά δεν βρισκόντουσαν πουθενά το μηχανάκι δυστυχώς έμεινε να το κοιτάω και να με κοιτάει βουβό για πάνω από δέκα χρόνια.
(Στο επόμενο και τελευταίο ,γιατί σας κούρασα , το παλιό Villa ξανατραγουδάει).

Villa 1979257739
Villa 1979257741
Villa 1989257742

jimmis5
15/05/2012, 23:03
Εκπληκτικη η ιστορικη αναδρομη οσο για της φωτο απλα απιστευτες,Μια αλλη εποχη
Ευχαριστουμε:beer::beer:

npat
15/05/2012, 23:51
... και να θίξω ένα ωραίο.Οι "προδιαγραφές" των κοριτσιών της εποχής δεν είχαν καμμία σχέση με τις σημερινές.Πολλές ανέβηκαν στην πίσω θέση ,καμμιά δεν διαμαρτυρήθηκε ούτε για την σκληρή σέλλα ούτε για τον θόρυβο ούτε καν για την μυρωδιά στα ρούχα της και στα μαλλιά της ! Άντε κάντο σήμερα...

:lol: :beer:

sapila racing
16/05/2012, 10:33
(Στο επόμενο και τελευταίο ,γιατί σας κούρασα , το παλιό Villa ξανατραγουδάει).


Να είσαι βέβαιος οτι δεν κουράστηκε κανένας. :beer:

ARISPEED1
16/05/2012, 10:40
Μπράβο για το ωραίο άρθρο με την ιστορική Ιταλική εταιρεία !

buckley
16/05/2012, 19:53
Τελευταίο (Δόξα σοι ο Θεός ακούγεται στη γαλαρία...)
Στο 2006 είμαστε καινούργια χιλιετία μπήκε ,είμαι πια παντρεμένος και πατέρας αλλά κλασσικός όσο μπορώ οδηγώ ένα GS 750 του 77 και ένα XRκι 250.Το παλιό Villa βρίσκεται εγκαταλελειμμένο στο πατρικό μου.Δεν μπορούσε όμως πια να μένει εκεί.Προσπαθώ μήπως βρω κάτι στο διαδίκτυο αλλά φευ ούτε site υπήρχε,ούτε e-bay τίποτα και ως εκ θαύματος βρίσκω σε ένα ξένο forum έναν 'ομοιοπαθή" Έλληνα αναβάτη ευτυχώς σε αρκετά κοντινή σε μένα απόσταση.Ραντεβού από το τηλέφωνο και συνάντηση με τον Αλέκο.Όπου Αλέκος μαθηματικός και καθηγητής πληροφορικής στο επάγγελμα και αναπαλαιωτής στην καρδιά (επίσης σχεδιαστής και κατασκευαστής σκαφών για στεριά αέρα και θάλασσα ,όχι δεν υπερβάλλω καθόλου).Σκληροπυρηνικός Ευρωπαίος με τα ακόλουθα :1 bmw 1 villa 2 Bultaco 2 Montesa.Για να μην τα πολυλογώ την συγκεκριμένη χρονική περίοδο δεν είχα ούτε χώρο ούτε χρόνο για 3ο μηχανάκι οπότε το Villa φορτώνεται σε κομμάτια στο Picasso που είχα τότε και πάει να κάνει παρέα στα υπόλοιπα του φίλου Αλέκου.Η αναπαλαίωσή του κράτησε ένα 8μηνο περίπου γιατί τα χρόνια που δεν δούλευε τα πέρασε σε μια αυλή κάτω από μια κουκούλα...Ο Αλέκος για μένα αποτελεί πέρα από φίλος και τον πιο άξιο χομπίστα restorer που έχω γνωρίσει μαζί αναπαλαιώσαμε κατόπιν το Husky 390 του 80 που έχετε δει σε άλλες σελίδες.Αφήνω για το τέλος το καλύτερο πριν 1,5 χρόνο μου έκανε την τιμή να μου ξαναδώσει το παλιό μου Villa και την θέση του στο στάβλο του πήρε ένα Gas Gas (τα χούγια των ευρωπαίων που λέγαμε).Είχα βρει πάλι ένα κομμάτι της νιότης μου κάτι που με ταξίδευε πίσω ,ζητούμενο πιστεύω εδώ μέσα για όλα τα μεγαλύτερα σαν και εμένα παιδιά.
Αυτά ,να ζητήσω συγγνώμη από ανθρώπους που στην αφήγηση αυτή λησμόνησα να αναφέρω και από όλους εσάς που ταλαιπώρησα σε συνέχειες...

Tο Villa τo 89257941
Αναπαλαίωση257942
Το Villa σήμερα257943

Shiatman
16/05/2012, 20:14
Πολύ ωραία ιστορία, εμείς αυτά τα μηχανάκια δεν είχαμε την τύχη (ή την ατυχία) να τα γνωρίσουμε και είναι ενδιαφέρον να μαθαίνουμε την ιστορία τους και μάλιστα εν Ελλάδι. Για να θυμούναι οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νέοι.

Επίσης αξιοθαύμαστη και η αφοσίωσή σου στην Ιταλική εταιρία. Να είσαι καλά και να καβαλάς τη Villa σου και να γουστάρεις.

Και επειδή είσαι "παλιός" πές μας κι άλλες ιστορίες κι ας μην έχουν Villa. :beer::beer::beer:

buckley
16/05/2012, 20:23
Να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που σχολίασαν ktmakis sapilas mgktinos ηλιαςktm corvo shaolinmonk bulmont npat louki-louk fragiscos brosakas dim rac sotpag jimmis5 arispeed1 αλλά και όλους όσους απλώς διάβασαν.Θα τα ξαναπούμε.

Η αρχή257952
Το τέλος257953
4Τ πρωτότυπο257955

SpeakeasyBlues
16/05/2012, 20:24
Α ρε Bukley...

257956

buckley
16/05/2012, 20:25
Πολύ ωραία ιστορία, εμείς αυτά τα μηχανάκια δεν είχαμε την τύχη (ή την ατυχία) να τα γνωρίσουμε και είναι ενδιαφέρον να μαθαίνουμε την ιστορία τους και μάλιστα εν Ελλάδι. Για να θυμούναι οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νέοι.

Επίσης αξιοθαύμαστη και η αφοσίωσή σου στην Ιταλική εταιρία. Να είσαι καλά και να καβαλάς τη Villa σου και να γουστάρεις.

Και επειδή είσαι "παλιός" πές μας κι άλλες ιστορίες κι ας μην έχουν Villa. :beer::beer::beer:

Ευχαριστώ και επιφυλλάσομαι...

sapila racing
16/05/2012, 20:25
Καπου πρέπει να εχω μια αφίσα του Motosport με τον Namna και το Villa που την είχα στο δωμάτιό μου στον τοίχο.
Που να είναι, που να είναι... θα ψάξω! :beer:
Αμα την βρω θα στην δώσω.

MikeG
16/05/2012, 20:26
Ζωή να έχουμε, εμπειρίες να μαζεύουμε!

Είσαι ωραίος!

:beer: :beer: :beer:

SpeakeasyBlues
16/05/2012, 20:30
Υπάρχει ένα πρόβλημα με τις φωτο εκείνης της εποχής, ΘΕΛΟΥΝ ΣΚΑΝΑΡΙΣΜΑ γμτ...και χρόνο, γιατί σίγουρα κι' αλλοι θέλουν να θυμηθουν και να γράψουν.
Ωραίο το θρεντ, ρομαντικ κι' ετσι.

buckley
16/05/2012, 20:34
Υπάρχει ένα πρόβλημα με τις φωτο εκείνης της εποχής, ΘΕΛΟΥΝ ΣΚΑΝΑΡΙΣΜΑ γμτ...και χρόνο, γιατί σίγουρα κι' αλλοι θέλουν να θυμηθουν και να γράψουν.
Ωραίο το θρεντ, ρομαντικ κι' ετσι.
Αδερφέ κανά νύχι θα λερώσουμε ,τι βλέπεις ???

SpeakeasyBlues
16/05/2012, 20:44
Αδερφέ κανά νύχι θα λερώσουμε ,τι βλέπεις ???

Θα χρησιμοποιήσω τα λόγια ενός σοφού (τελευταία σειρά)...

257981

MG-KTiNoS
16/05/2012, 21:05
:beer:

vaska
16/05/2012, 23:11
nice, με Βασίλη Μικε μας συνδέουν πολλά, είναι πως να πω .... φίλος από τα παλιά. Το έχω ακολουθήσει σε πολλά εντούρο του και μάλιστα ένα βράδυ το περάσαμε ψάχνοντας μαζί με άλλους να βρούμε το μηχανάκι που του σήκωσαν από το ξυλουργείο του λίγο πριν τον αγώνα. Με το Βίλα τον θυμάμαι να κάνει προπονήσεις κι εμείς οι πιτσιρικάδες της παρέας να κοιτάμε με το στόμα ανοιχτό.

Ωραία ιστορία, ωραίες εποχές όμορφες αναμνήσεις.

Όσο για τη σύγκριση των τότε κοριτσιών με τα σημερινά απλά δεν υπάρχει. Είναι όπως τα λες, βόλτα να ήταν και ας ήταν και η σέλα από κοντρα-πλακέ, αδιαφορούσαν για το διχρονόλαδο στο μαλλί.
Κάποια στιγμή θα βρω λίγο χρόνο να σκανάρω κι εγώ μερικές δικές μου φωτό.

Συνέχισε !!!

:wave2:

Red Rider
17/05/2012, 08:25
Χαιρετώ τον "θείο" Buckley και τους υπόλοιπους νοσταλγούς.
Κάτι φορές ανοίγω παλιά άλμπουμ και βλέπω τον πατέρα μου,τα μηχανάκια του..
Την μάνα μου 8 μηνών έγκυος σε εμένα,καβάλα στο Ζ1000 του πατέρα μου.
Αλλες εποχές,άλλα όρια και όνειρα,άλλες αντιλήψεις και ιδέες..
Μετά κλείνω το άλμπουμ και επανέρχομαι.

Το Villa κάπου στη Δραπετσώνα..

ktmakis
17/05/2012, 10:35
Ρε μαζευτήκατε όλα τα πουρά εδώ ή μου φαίνεται ?

Μηχανή του χρόνου αυτό το thread....

buckley
17/05/2012, 11:19
Χαιρετώ τον "θείο" Buckley και τους υπόλοιπους νοσταλγούς.
Κάτι φορές ανοίγω παλιά άλμπουμ και βλέπω τον πατέρα μου,τα μηχανάκια του..
Την μάνα μου 8 μηνών έγκυος σε εμένα,καβάλα στο Ζ1000 του πατέρα μου.
Αλλες εποχές,άλλα όρια και όνειρα,άλλες αντιλήψεις και ιδέες..
Μετά κλείνω το άλμπουμ και επανέρχομαι.

Το Villa κάπου στη Δραπετσώνα..

"Θείε" ο ένας "πουρά" ο άλλος πω ρε πούστη μας πήρανε γραμμή...Anyway χαιρετίζω την νεολαία της περήφανης Δραπετσώνας.Σκληροπυρηνικός ο γέρος όχι απλώς Villa αλλά 250 cross μες στη πόλη.Τσακάλι σκέτο.Ελπίζω εσύ τώρα να μην οδηγείς κανά σκούτερ...

LOUKILOUK
18/05/2012, 18:05
Τέλιωσε ρε γαμωτο...;
Κιόλας;
Προτείνω μετά την περίληψη της ιστορίας των Villa, να δούμε και την αναλυτική ιστορία τους με πλούσιο φωτογραφικό και όχι μόνο υλικό...άντε ξεκίνα...
Και φωτό από το ρεστόρινγκ και φωτό γενικά...


Το ξεδίπλωμα της ιστορίας μέσα από τις προσωπικές ιστορίες κάποιου είναι ότι ποιο ενδιαφέρον πάντα, κατά την ταπεινή μου γνώμη...Άσε που τα γράφεις και με ωραία ροή και ύφος...
:beer::wave2:

buckley
18/05/2012, 20:26
Τέλιωσε ρε γαμωτο...;
Κιόλας;
Προτείνω μετά την περίληψη της ιστορίας των Villa, να δούμε και την αναλυτική ιστορία τους με πλούσιο φωτογραφικό και όχι μόνο υλικό...άντε ξεκίνα...
Και φωτό από το ρεστόρινγκ και φωτό γενικά...


Το ξεδίπλωμα της ιστορίας μέσα από τις προσωπικές ιστορίες κάποιου είναι ότι ποιο ενδιαφέρον πάντα, κατά την ταπεινή μου γνώμη...Άσε που τα γράφεις και με ωραία ροή και ύφος...
:beer::wave2:

Σε ευχαριστώ από καρδιάς δεν θέλω όμως να κουράσω αρκετές νομίζω ήταν οι 5 συνέχειες για πολλά από τα παιδιά.Το κακό με τα restoring που έχω κάνει και χρονολογούνται από αρχές του 90 είναι το προφανές δεν υπάρχει φωτογραφικό υλικό ,τώρα που το θίγεις οκ θα ξαναψάξω μήπως κάτι ...
Τώρα για να μην μου βάλετε Ιταλική ταμπέλα ετοιμάζω μίνι αφιερωματάκι σε έναν ανεκπλήρωτο έρωτα Kawa 2-stroke (thanks again stay tuned).

Υ.Γ. Τελευταίες φωτό από Villa.

Δύο Villa και λίγο Pursang258284
Δεύτερο Villa258286
Εξάτμιση πατέντα (βγήκε μετά)258288

MikeG
18/05/2012, 20:30
Αναμένουμε το Ιαπωνικό Ρομάντζο λοιπόν!

:beer: :beer:

sv9cvk
18/05/2012, 21:50
.................................................
............................................................. θυμάμαι και να θίξω ένα ωραίο.Οι "προδιαγραφές" των κοριτσιών της εποχής δεν είχαν καμμία σχέση με τις σημερινές.Πολλές ανέβηκαν στην πίσω θέση ,καμμιά δεν διαμαρτυρήθηκε ούτε για την σκληρή σέλλα ούτε για τον θόρυβο ούτε καν για την μυρωδιά στα ρούχα της και στα μαλλιά της ! Άντε κάντο σήμερα........................................................................................ ..............




:rolleyes:



Σε ευχαριστώ από καρδιάς δεν θέλω όμως να κουράσω αρκετές νομίζω ήταν οι 5 συνέχειες για πολλά από τα παιδιά.Το κακό με τα restoring που έχω κάνει και χρονολογούνται από αρχές του 90 είναι το προφανές δεν υπάρχει φωτογραφικό υλικό ,τώρα που το θίγεις οκ θα ξαναψάξω μήπως κάτι ...
Τώρα για να μην μου βάλετε Ιταλική ταμπέλα ετοιμάζω μίνι αφιερωματάκι σε έναν ανεκπλήρωτο έρωτα Kawa 2-stroke (thanks again stay tuned).

Υ.Γ. Τελευταίες φωτό από Villa.

Δύο Villa και λίγο Pursang258284
Δεύτερο Villa258286
Εξάτμιση πατέντα (βγήκε μετά)258288

Ιταλικη ταμπελα?? Σημαια τουλαχιστον!!!
Αλλα και συγχαρτηρια :a10::a18:
Το Kawa ?? διχρονο? :confused: για πε , για πε !!

vaska
18/05/2012, 23:57
Αυτή η κόρνα στα Ιταλικά που κάνει σαν Τζιτζίκι είναι όλα τα λεφτά και την έχεις και φάτσα μόστρα

:D:wave2:

LOUKILOUK
19/05/2012, 01:13
Ok σε όλα..., αναμένουμε με αγωνία νέα αφιερώματα (όχι μίνι...please...) και ελπίζω να γίνει η δική σου προσπάθεια, αφορμή και έμπνευση και για άλλους...

Μου αρέσει και εκτιμώ το γεγονός ότι απαντάς στον καθένα μας ξεχωριστά σε κάθε σχόλιο που κάνουμε. Γι αυτό και κατανοώ και την αιτία της μικροπαρεξήγησης που έγινε σε άλλο θρεντάκι, αλλά ευτυχώς λύθηκε εν ριπή οφθαλμού. Αναμενόμενο άλλωστε, μιας και για όποιον διαβάζει και νοιώθει λίγο εδώ "μέσα" δεν είναι δύσκολο να καταλάβει ποιο είναι το ποιόν και το ήθος ορισμένων "συναδέρφων"...
Όλα καλά λοιπόν και μην νομίζεις ότι κουράζεις κανένα με αυτά που γράφεις...Άλλωστε η ανάγνωσή τους είναι επιλογή και όχι υποχρέωση... Πίστεψέ με, έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και καθηλώνουν πολύ κόσμο τέτοια θέματα...συνέχισε απτόητος...
Έχω την εντύπωση ότι όσα λέω βρίσκουν πολλούς σύμφωνους εδώ μέσα...
:beer::wave2:

FRAGISCOS
19/05/2012, 07:11
Ok σε όλα..., αναμένουμε με αγωνία νέα αφιερώματα (όχι μίνι...please...) και ελπίζω να γίνει η δική σου προσπάθεια, αφορμή και έμπνευση και για άλλους...

Μου αρέσει και εκτιμώ το γεγονός ότι απαντάς στον καθένα μας ξεχωριστά σε κάθε σχόλιο που κάνουμε. Γι αυτό και κατανοώ και την αιτία της μικροπαρεξήγησης που έγινε σε άλλο θρεντάκι, αλλά ευτυχώς λύθηκε εν ριπή οφθαλμού. Αναμενόμενο άλλωστε, μιας και για όποιον διαβάζει και νοιώθει λίγο εδώ "μέσα" δεν είναι δύσκολο να καταλάβει ποιο είναι το ποιόν και το ήθος ορισμένων "συναδέρφων"...
Όλα καλά λοιπόν και μην νομίζεις ότι κουράζεις κανένα με αυτά που γράφεις...Άλλωστε η ανάγνωσή τους είναι επιλογή και όχι υποχρέωση... Πίστεψέ με, έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και καθηλώνουν πολύ κόσμο τέτοια θέματα...συνέχισε απτόητος...
Έχω την εντύπωση ότι όσα λέω βρίσκουν πολλούς σύμφωνους εδώ μέσα...
:beer::wave2:
+600+200+125:beer:

buckley
19/05/2012, 08:17
Σας ευχαριστώ όλους αλλά και έναν έναν ξεχωριστά.Εντάξει εγώ σας ανακάλυψα αρκετά αργά γιατί βλέπω παιδιά εδώ μέσα που συμπληρώνουν ως και δέκα χρόνια επικοινωνίας.Μια επικοινωνία που μπορεί να ξεκίνησε από ένα κοινό πάθος αλλά είμαι σίγουρος ότι για πολλούς από εσάς αποτέλεσε την αρχή μιας πραγματικής φιλίας.Η ανάγκη αλλά και η ευχαρίστηση ταυτόχρονα της συμμετοχής σ' αυτήν την ηλεκτρονική παρέα που απλώνεται σ' όλη την Ελλάδα και μοιράζεται σκέψεις ιδέες ιστορίες γνώση ουσιαστικά κάθε μορφής είναι νομίζω σ' όλους μας έκδηλη.Ευχαριστιέμαι τέλος όταν βλέπω 20χρονα παιδιά να συμμετέχουν ενεργά ζητώντας μάλιστα να μάθουν ιστορίες παλιές για μηχανάκια παλιά...

ΥΓ 1 Φίλε Louki με "μπρίζωσες" και βάλθηκα χθες βράδυ να βρω μοσυκλετιστικές φωτό από παλιά ,κάτι βρήκα...Που να τις βάλω όμως δεν ξέρω μην μπουν στο Villa thread τι θα πρότεινες φίλε Sapila ?
ΥΓ 2 Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς στην ιδιαίτερη και αξιοζήλευτη παρέα με τα βρώμικα νύχια...

sotos 8
19/05/2012, 08:22
Παναγιώτη ευχαριστω για το ταξιδι πισω στον χρονο (ειμαι εντος του χρονοδιαστηματος αυτου) που μας προσφερες , τελειο. :beer:
Γι αυτο ως ενδειξη ευγνωμοσυνης σου αφιερωνω (το καλυτερο του κατα την γνωμη μου) ενα τραγουδακι : http://www.youtube.com/watch?v=kaUt6KRsmKg

buckley
19/05/2012, 09:16
Παναγιώτη ευχαριστω για το ταξιδι πισω στον χρονο (ειμαι εντος του χρονοδιαστηματος αυτου) που μας προσφερες , τελειο. :beer:
Γι αυτο ως ενδειξη ευγνωμοσυνης σου αφιερωνω (το καλυτερο του κατα την γνωμη μου) ενα τραγουδακι : http://www.youtube.com/watch?v=kaUt6KRsmKg

Το πρώτο σχολιάκι στο youtube λέει "orgasm in my ear" εγώ να πω "orgasm in my soul" άστα αν ξεκινήσουμε με τον αδικοχαμένο πατέρα και γυιό δεν θα τελειώσουμε ποτέ...

Red Rider
19/05/2012, 12:06
"Θείε" ο ένας "πουρά" ο άλλος πω ρε πούστη μας πήρανε γραμμή...Anyway χαιρετίζω την νεολαία της περήφανης Δραπετσώνας.Σκληροπυρηνικός ο γέρος όχι απλώς Villa αλλά 250 cross μες στη πόλη.Τσακάλι σκέτο.Ελπίζω εσύ τώρα να μην οδηγείς κανά σκούτερ...

Χαχα έ όχι και scooter!
Τσακάλι όντως,τα χρόνια όμως περνάνε..

sapila racing
19/05/2012, 12:37
Σας ευχαριστώ όλους αλλά και έναν έναν ξεχωριστά.Εντάξει εγώ σας ανακάλυψα αρκετά αργά γιατί βλέπω παιδιά εδώ μέσα που συμπληρώνουν ως και δέκα χρόνια επικοινωνίας.Μια επικοινωνία που μπορεί να ξεκίνησε από ένα κοινό πάθος αλλά είμαι σίγουρος ότι για πολλούς από εσάς αποτέλεσε την αρχή μιας πραγματικής φιλίας.Η ανάγκη αλλά και η ευχαρίστηση ταυτόχρονα της συμμετοχής σ' αυτήν την ηλεκτρονική παρέα που απλώνεται σ' όλη την Ελλάδα και μοιράζεται σκέψεις ιδέες ιστορίες γνώση ουσιαστικά κάθε μορφής είναι νομίζω σ' όλους μας έκδηλη.Ευχαριστιέμαι τέλος όταν βλέπω 20χρονα παιδιά να συμμετέχουν ενεργά ζητώντας μάλιστα να μάθουν ιστορίες παλιές για μηχανάκια παλιά...

ΥΓ 1 Φίλε Louki με "μπρίζωσες" και βάλθηκα χθες βράδυ να βρω μοσυκλετιστικές φωτό από παλιά ,κάτι βρήκα...Που να τις βάλω όμως δεν ξέρω μην μπουν στο Villa thread τι θα πρότεινες φίλε Sapila ?
ΥΓ 2 Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς στην ιδιαίτερη και αξιοζήλευτη παρέα με τα βρώμικα νύχια...

Το καλύτερο πιστεύω οτι θα είναι να ποστάρεις στο 'Ιστορία και Κλασσικές Μοτοσυκλέτες' που έχει δημιουργηθεί γι αυτόν ακριβώς τον λόγο. Απλά δημιούργησε ενα άλλο thread με τίτλο ανάλογο με τις φωτό και τις ιστορίες που ποστάρεις, ωστε το 'Villa' να μείνει καθαρό.
:beer:

lepsi
16/02/2013, 22:24
συγχαρητηρια πανεμορφα μηχανακια

panavour
18/05/2013, 18:58
επισης η villa εφτιαχνε και πολυ γρηγορα και ομορφα street 125 και 250.

Takata Dome
17/07/2013, 11:59
Εγώ τώρα το διάβασα.Φοβερές ιστορίες! Άλλες οι εποχές,άλλες οι αντιλήψεις,άλλη η καθημερινότητα.Με κάνουν και αναρωτιέμαι,εμείς θα έχουμε άραγε σε 30 χρόνια απο τώρα να διηγηθούμε κάτι παρόμοιο;

Ελπίζω σε περισσότερα τέτοια thread! :beer:

dynagrego
17/07/2013, 15:31
Συγχαρητηρια κι απο μενα.:a10:

taisteal
17/07/2013, 15:50
τωρα το ειδα το θρεντ...buckley ειλικρινα εισαι απολαυστικος...ανθρωποι με το στυλ σου και τον ερωτα για τα διτροχα ειναι ο βασικοτερος λογος που μπαινω στο φορουμ.να μαθαινουμε οι νεωτεροι...

:beer::beer::beer::beer:

KotsosDR
29/08/2013, 22:22
Oμορφη αναδρομη ! Πολυ οραιο θεμα ! Μπραβο :)

buckley
19/05/2014, 12:02
Ήρεμα με την γριά γιατί τα Corte Cosso δεν τραβάνε...

https://www.youtube.com/watch?v=ThV3IS1YG1o

bulmont
19/05/2014, 13:23
Ήρεμα με την γριά γιατί τα Corte Cosso δεν τραβάνε...

https://www.youtube.com/watch?v=ThV3IS1YG1o


Θέλει ελατήρια...................

buckley
19/05/2014, 13:57
Θέλει ελατήρια...................

Ρε Βάγγο αυτά δεν δούλευαν ούτε καινούργια ! Δεν θυμάσαι ότι ένας από τους λόγους που έκλεισε η Maico ήταν και τα άθλια Corte Cosso ???
Μόνο για καμμιά εντουράδα ήταν (από ελαφρύ αναβάτη κιόλας)

bulmont
19/05/2014, 14:00
Ελατήρια στο πιστόνι εννοώ.......

buckley
19/05/2014, 14:08
Ελατήρια στο πιστόνι εννοώ.......

Α μάλιστα.Καλά κι ο αναβάτης λίγο καλύτερο μάλλον ζέσταμα ....

buckley
17/07/2014, 12:15
Για τον φίλο μου τον Sapila ,γιατί πριν λίγο καιρό του βάλαμε ένα Daytona και παραλίγο να ξεράσει...

http://www.bonhams.com/auctions/19290/lot/325/

(η δημοπρασία από το 2011)

Άσε που σήμερα φίλος με πήρε τηλ και μου χαρίζει ένα 250sm για αναπαλαίωση ,πάνω που είχα πει λίγο να ηρεμήσω ...

sapila racing
17/07/2014, 12:53
Για τον φίλο μου τον Sapila ,γιατί πριν λίγο καιρό του βάλαμε ένα Daytona και παραλίγο να ξεράσει...

http://www.bonhams.com/auctions/19290/lot/325/

(η δημοπρασία από το 2011)

Άσε που σήμερα φίλος με πήρε τηλ και μου χαρίζει ένα 250sm για αναπαλαίωση ,πάνω που είχα πει λίγο να ηρεμήσω ...

Αυτό μάλιστα! :beer:

Εχεις φτάσει πλέον στο σημείο που τα μηχανάκια έρχονται σε σένα αντί να τα ψάχνεις εσύ. :D

byron
17/07/2014, 12:58
Αυτό μάλιστα! :beer:

Εχεις φτάσει πλέον στο σημείο που τα μηχανάκια έρχονται σε σένα αντί να τα ψάχνεις εσύ. :D

Αν θυμάμαι καλά, το παρόν δεν είναι "αυθεντικό". Είχε φτιαχτεί από πρώην μηχανικό-εργαζόμενο της Villa από στοκ ανταλλακτικών του πρωτότυπου κυρίως απ΄τον κινητήρα, και κατασκευή απ΄την αρχή όσων έλειπαν (που ήταν πολλά).

buckley
17/07/2014, 13:11
Αλήθεια σου λέω ρε ψηλέ μερικές φορές είναι πρόβλημα ακόμα και να στα χαρίζουν !
Βύρωνα το λέει ρε ότι είναι ρέπλικα ,άλλωστε πόσα είχαν φτιαχτεί , 2 ???

bulmont
22/03/2018, 08:15
:uplate::uplate::uplate::eyepop::eyepop::eyepop:

394276

buckley
22/03/2018, 08:39
:uplate::uplate::uplate::eyepop::eyepop::eyepop:

394276

Το αγωνιστικό που το φάγανε οι κανονισμοί...
394277


replica sold
https://www.bonhams.com/auctions/19290/lot/325/

BLiTzER
22/03/2018, 09:06
Το αγωνιστικό που το φάγανε οι κανονισμοί...
394277


replica sold
https://www.bonhams.com/auctions/19290/lot/325/

Έτσι κι αλλιώς δε θα πήγαινε πολύ μακριά.

"Nevertheless, the brothers decided to try and race it at least once and entered the untried V4 in the Italian Grand Prix at Monza. After running erratically during practice, the V4 was put to one side and Walter rode a rotary valve single that had been brought as backup."

Ιταλική ποιότητα. :lol: :lol:

buckley
22/03/2018, 09:30
Έτσι κι αλλιώς δε θα πήγαινε πολύ μακριά.

"Nevertheless, the brothers decided to try and race it at least once and entered the untried V4 in the Italian Grand Prix at Monza. After running erratically during practice, the V4 was put to one side and Walter rode a rotary valve single that had been brought as backup."

Ιταλική ποιότητα. :lol: :lol:

Προβλήματα νεότητας* λέγεται αυτό ρε εγκάθετε...

























































































































*https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=152513&p=2925627&viewfull=1#post2925627

bulmont
22/03/2018, 10:45
Το αγωνιστικό που το φάγανε οι κανονισμοί...
394277


replica sold
https://www.bonhams.com/auctions/19290/lot/325/


394289

Zpower
27/10/2018, 12:42
......σαν παλιος Πλατειοβιος (απο την εποχη που το ηρωικον Παραρτημα ηταν επανω στην πλατεια ,,ναι ρε διπλα στην γωνια της Δροσιας
με φατσα απεναντι το ΚΒ και Αδωνι
και ο Γαλαξιας μια αρχικη τρυπα καραγιαπι δλδ ) ...ζησαμε ολο το στορυ του Μαραγκου με γουρλομενα ματια

<< .....Κρύβει πόνο κρύβει πόνο
ένα τέτοιο ταξίδι στα παλιά
τότε που μόνα μου σύνεργα δυο μάτια
να ρουφάν το ηλιοβασίλεμα αργά
κι άλλοτε πάνω στης βιτρίνας τα εργαλεία
να ξεροσταλιάζουν λαίμαργα. .....>>>


γιατι τα γραφω τωρα ολα αυτα ........αμιγκο ?
Ας ειναι καλα η γιαφκα του Πανιωνιου με τα χωματερα της !!!
πολυ πιθανον να στεκει κειθε ενας μαρμαρωμενος παντσο βιλλα ....για να οδηγησει ξανα την επανασταση ......

Αριμπα Γκονζαλες

Zpower
27/10/2018, 12:47
Γαμοτ ....γαμοτ ...γαμοτ .... το γαμημενο Πορτοκαλι

vitamine C

https://www.youtube.com/watch?v=YmN9oHa3ZIQ

Vstrommer71
27/10/2018, 16:38
Πάντως μιαπουταναφέραμε(και τυμβωρηχήσαμε για άλλη μια φορά) ΔΕΝ θα ήθελα να είμαι Κύπριος αναγνώστης του φόρουμ και να χαζεύω τον τίτλο μια βίλλα στην Ελλάδα:lol:

doctoras
28/10/2018, 07:36
Πάντως μιαπουταναφέραμε(και τυμβωρηχήσαμε για άλλη μια φορά) ΔΕΝ θα ήθελα να είμαι Κύπριος αναγνώστης του φόρουμ και να χαζεύω τον τίτλο μια βίλλα στην Ελλάδα:lol:

Ευτυχώς εγώ τώρα το πήρα χαμπάρι..!

Bucκley δεν έχω λόγια είσαι πολύ ωραίος ρεει!

bulmont
28/10/2018, 17:21
Καπου πρέπει να εχω μια αφίσα του Motosport με τον Namna και το Villa που την είχα στο δωμάτιό μου στον τοίχο.
Που να είναι, που να είναι... θα ψάξω! :beer:
Αμα την βρω θα στην δώσω.


Αφίσα δεν είναι εύκολο να ψάξω να βρώ τώρα , αλλά ξετρύπωσα κάποιες φωτογραφίες από παλιό Μοτοσπόρ.....

400593

400594

bulmont
28/10/2018, 17:21
400595

400596

buckley
04/10/2019, 18:23
Ξεκινάω από το τέλος.Πριν κανένα μισάωρο δύο δικοί μου ξεκίνησαν για πίσω ,ο ένας για Ρώμη που ζει τα τελευταία χρόνια ,ο άλλος στο καράβι για επιστροφή στην Αχαία.Μιλήσαμε αρκετές φορές κατά την διάρκεια της "επιχείρησης" πιο πολύ με μπινελίκια που δεν πήγα μαζί τους.Ποια ήταν τώρα η επιχείρηση ...Ο "άλλος" ζήτησε από τον "Ρωμαίο" να του βρει στην Ιταλία το πρώτο μηχανάκι που του μάκρυνε τα χέρια όταν ήταν πιτσιρικάς ,cagiva 250 rx αερόψυκτο.Βρέθηκαν 2 κομμάτια ένα εντούρο και ένα ΜΧ σε διαφορετικές πόλεις οπότε καταστρώθηκε σχέδιο.
Σήμερα το πρωί φόρτωσαν το πρώτο το εντούρο και ξεκίνησαν για το ΜΧ που ήταν πιο βόρεια σε μια "συλλογή"
410784

buckley
04/10/2019, 18:36
Ο δεύτερος προορισμός όπου ευρίσκετο η συλλογή πιο βόρεια σε ένα χωριό έξω από το Τρεβίζο.Τους χάνω για μερικές ώρες και μετά αρχίζουν να στέλνουν φωτό ...
Αφήστε την ποιότητα τώρα, τραβήχτηκαν με ένα κινητό της πλάκας αλλά βασικά ο άνθρωπος δεν μπορούσε να κρατήσει σταθερά τα χέρια του με αυτά που έβλεπε και άκουγε.
Τηλ - " Είδες μλκ τι σου λεγα ,τα μετράω τώρα είναι πάνω από 25 ,πάνω από 30 ,είναι μλκ 44 αναπαλαιωμένα καθαρά ".
" Μιλάω με τον άνθρωπο μου λέει ότι ήταν ο επίσημος αναβάτης των villa τότε "
- " ρε μλκ με ποιον μιλάς με τον Picco ? " :faint:
- " Ναι μλκ, Franco τον λένε τον κύριο " :bawl:
Οκ η υπόλοιπη στιχομυθία δεν γράφεται :cry:

buckley
04/10/2019, 18:49
Για επίλογο τώρα 2 λέξεις και 4-5 φωτό.Ο Picco αναπαλαιώνει με το μηχανικό του όλες τις μάρκες των καθαρών του τότε σε κατάσταση βιτρίνας.Έχει 44 μηχανάκια και άλλα 7 δικά του αγωνιστικά της προσωπικής του συλλογής.Μάρκες όλες σχεδόν villa, montesa, bultaco,ktm, aprilia, maico,aspes, tgm etc.Κάθε φορά που τελειώνει ένα villa έρχεται ο fransesco και υπογράφει τη σέλα αν το εγκρίνει σαν δουλειά.Ο "Ρωμαίος" παρ' ότι χρόνια πια στη Ρώμη και που έχει δει και κάνει πολλά πολλά πράγματα, ακόμα προσπαθεί να συνέλθει από το πολιτισμικό σοκ.ΥΓ τη χαριστική βολή την έφαγε όταν φεύγοντας είδε ότι ο μηχανικός του Picco άρχισε να σκεπάζει ένα ένα όλα τα μηχανάκια ...
410788

410789

410790

buckley
04/10/2019, 18:52
410791

410792

410793

Ρε καλά έκανα που δεν πήγα, διατήρησα τουλάχιστον την ψυχική μου ηρεμία :cry:

bulmont
04/10/2019, 19:21
:eyepop::eyepop::eyepop::eyepop::eyepop::eyepop:

bulmont
04/10/2019, 19:33
...... το πρώτο μηχανάκι που του μάκρυνε τα χέρια όταν ήταν πιτσιρικάς ,cagiva 250 rx αερόψυκτο......
410784


Πολλά γκάζια, μεγάλο βάρος, προβληματικό κιβώτιο-συμπλέκτης, λόγω μεγάλης ιπποδύναμης έβγαζε
συνέχεια βλάβες σε δίσκους, γρανάζια κιβωτίου......μεγάλη διαδρομή αλυσίδας έτρωγε τους οδηγους
στο ψαλίδι γιά πρωινό......πάνε 35 χρόνια που γλύτωσα απ' αυτό.........φάλαγγα μου έκανε καθε πρωί
για να πάρει μπροστά.......

410800

daculas
07/10/2019, 20:07
Ο δεύτερος προορισμός όπου ευρίσκετο η συλλογή πιο βόρεια σε ένα χωριό έξω από το Τρεβίζο.Τους χάνω για μερικές ώρες και μετά αρχίζουν να στέλνουν φωτό ...
Αφήστε την ποιότητα τώρα, τραβήχτηκαν με ένα κινητό της πλάκας αλλά βασικά ο άνθρωπος δεν μπορούσε να κρατήσει σταθερά τα χέρια του με αυτά που έβλεπε και άκουγε.
Τηλ - " Είδες μλκ τι σου λεγα ,τα μετράω τώρα είναι πάνω από 25 ,πάνω από 30 ,είναι μλκ 44 αναπαλαιωμένα καθαρά ".
" Μιλάω με τον άνθρωπο μου λέει ότι ήταν ο επίσημος αναβάτης των villa τότε "
- " ρε μλκ με ποιον μιλάς με τον Picco ? " :faint:
- " Ναι μλκ, Franco τον λένε τον κύριο " :bawl:
Οκ η υπόλοιπη στιχομυθία δεν γράφεται :cry:

Αν θυμάμαι καλά είχε τρέξει και Dakar, όχι?

azar41
07/10/2019, 21:25
Καλά θυμάσαι,με YAMAHA νομίζω.

KotsosDR
07/10/2019, 21:43
:lol: ακόμα τρέχει ! https://www.youtube.com/watch?v=gH8BvY8xn2Q

buckley
23/12/2019, 18:54
Βρήκα μηχανάκι για κάθε μέρα :smokin:

413679

doctoras
23/12/2019, 19:15
Βρήκα μηχανάκι για κάθε μέρα :smokin:

413679

ΕΙΝΑΙ για καθε μερα.
Ειναι παραλαγη του κινεζικου του mash five hundred 400, (sohc/4v/aero/28hp)

Όμορφο το μπο@@@@λο παντως!

bulmont
23/12/2019, 20:12
Βρήκα μηχανάκι για κάθε μέρα .....


Nαι, γιατί δεν έχεις...............ο κακομοίρης.......................................σταδιάαλαρε

Panos76
23/12/2019, 21:32
Βγαίνει και κατανα μικρό, για κάθε μέρα :D

buckley
17/04/2020, 18:19
Για επίλογο τώρα 2 λέξεις και 4-5 φωτό.Ο Picco αναπαλαιώνει με το μηχανικό του όλες τις μάρκες των καθαρών του τότε σε κατάσταση βιτρίνας.Έχει 44 μηχανάκια και άλλα 7 δικά του αγωνιστικά της προσωπικής του συλλογής.Μάρκες όλες σχεδόν villa, montesa, bultaco,ktm, aprilia, maico,aspes, tgm etc.Κάθε φορά που τελειώνει ένα villa έρχεται ο fransesco και υπογράφει τη σέλα αν το εγκρίνει σαν δουλειά.Ο "Ρωμαίος" παρ' ότι χρόνια πια στη Ρώμη και που έχει δει και κάνει πολλά πολλά πράγματα, ακόμα προσπαθεί να συνέλθει από το πολιτισμικό σοκ.ΥΓ τη χαριστική βολή την έφαγε όταν φεύγοντας είδε ότι ο μηχανικός του Picco άρχισε να σκεπάζει ένα ένα όλα τα μηχανάκια ...
410788

410789

410790

Ότι υπέγραψε ,υπέγραψε ο παππούς :(
https://www.bikeit.gr/roi-eidiseon/item/23052-rip-francesco-villa-1933-2020

george.S
17/04/2020, 18:37
RIP