PDA

View Full Version : Χαλάνδρι - Βριλήσσια στα τέλη του 70.



buckley
10/05/2012, 20:29
Ανοιγοκλείνω τα μάτια και βρίσκομαι στις πρώτες τάξεις του γυμνασίου σ' ένα προάστιο της Αθήνας (Βριλήσσια) στα τέλη των 70s.Χαζεύουμε απαξάπαντες τον Πασχάλη να ντριφτάρει από πεζοδρόμιο σε πεζοδρόμιο το φτιαγμένο GS 750 σ' όλους τους φαρδείς κάθετους δρόμους της λεωφόρου Πεντέλης που τότε ακόμη ήσαν έρημοι και όχι πλημμυρισμένοι από αυτοκίνητα , έπειτα μαζευόμασταν όλοι μαζί για καφέ στην πλατεία στου Μπούτη για σχόλια , μακρινή εποχή , εποχή που ο συμμαθητής Νίκος Αρνόκουρος έπαιζε ακόμη μόνο μπάσκετ (πολύ καλό ομολογουμένως) και δεν είχε καταπιαστεί ακόμα με τα μηχανάκια.
Κανά δυό χιλόμετρα πιο χαμηλά στην γεννέτειρά μου Φραγκόκκλησια τα πράγματα ήταν σαφώς πιο χωμάτινα.Αφοί Φωτόπουλοι με Bultaco και Ktm αργότερα Μελένιος με Husky αλάνες μπάλα οι μικρότεροι αυτοσχέδια άλματα στα Γουρουνάδικα και σούζες ατελείωτες ,ο θόρυβος από τα δίχρονα και η μυρωδιά από το λάδι παντού ,απλά Υπέροχα.
Ανοιγοκλείνω τα μάτια και είναι 2012 είμαι ακόμα στο Χαλάνδρι που δυστυχώς δεν είναι πια προάστιο και βάζω μπρος το Villa και το 390 μήπως και θυμηθώ κάτι... η κόρη μου ακούει τον ήχο-μελωδία (θόρυβο μπαμπά) και "διακτινίζεται" όσο μπορεί πιο μακριά!
Δεν πειράζει όμως θα το ξανακάνω...

το 390257360

MikeG
10/05/2012, 20:31
Δώσε πόνο


:beer: :beer:

EliasK
10/05/2012, 21:45
το εριξα το φαρμάκι στο γυαλί ...

spyro
11/05/2012, 07:59
ban ο κυριος please ...

yannis24
11/05/2012, 08:23
ban ο κυριος please ...

συμφωνω.....παραφερθηκε και προκαλει το κοινο αισθημα !!!

sapila racing
11/05/2012, 08:54
Δεν πειράζει όμως θα το ξανακάνω...

το 390

Να το ξανακάνεις και μάλιστα οσο πιο συχνά μπορείς!
Κούκλα είναι το άτιμο! :beer:

DimChios
11/05/2012, 09:01
:a32::a32:

OldMan
11/05/2012, 11:28
Να το ξανακάνεις και μάλιστα οσο πιο συχνά μπορείς!
Ρε πάτε καλά..??

Παροτρύνετε μεγάλο άνθρωπο να βαράει αριστερές μανιβελιές..?? :nono:

buckley
11/05/2012, 12:04
Ρε πάτε καλά..??

Παροτρύνετε μεγάλο άνθρωπο να βαράει αριστερές μανιβελιές..?? :nono:
Το κοριτσάκι (390) old φίλε μου είναι 15 χρόνια μικρότερό μου το πιστεύεις ότι έχω από τώρα αρχίσει να σκέφτομαι πως θα "συνεννοούμαστε" τα δυό μας σε 15 ας πούμε χρόνια από τώρα ή αν θα την ψάχνει για κανένα πιτσιρικά που θα μπορεί να την "ανάβει"...

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
11/05/2012, 13:12
πρωιν μελισιοτης το 1975 σε ηλικια 15 χρωνων πειρα το πρωτο μου μηχανακι και αλωνιζαμε της γυρο περιοχες...
κατι μπουλτακο, μοντεσα, MAICO 500, σουζουκι RM250. SWM. DERBI, BETA, κλπ. και πολλα αλλα στριταδικα παλλα sachs και ζουνταπ, αλλα και ευρωπινο!!!!!!! να τρεχαλανε με τους αναβατες να κανουν ψαρακι πανω στην σελλα κανοντας κοντρα αναβαση πεντελης μεχρη τον αγειο πετρο που τοτε για να περασεις ειχε χωμα στο εσακι.
τις πιστες στο ντραφι, στον αγιο σιλα. αλλα και στην σελετε που βαζαμε παλια λαστιχα για να κανουμε τα χωραφια πιστες για να κανουμε μοτοκρος. και τους (ζεταδες) της τοτε εποχης με τις χαρλεει και τις νορτον αλλα και αργοτερα με μερικα XT500 ME ΠΑΡΠΡΙΖ!!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. να προσπαθουνε να μας πιασουν στην πεντελη η μεσα στα χωραφια......
τι μου θυμησες ρε αδερφε......

SpeakeasyBlues
11/05/2012, 21:30
... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. να προσπαθουνε να μας πιασουν στην πεντελη η μεσα στα χωραφια......
τι μου θυμησες ρε αδερφε......

Δεν πειράζει, μας πιάνανε μετά το αμπραγιαζ οι ασφαλίτες στα φανάρια...

Γειά σου ρε bukley Κεντέρη lone ranger:wave2:

sernodas2
11/05/2012, 21:48
Δεν πειράζει όμως θα το ξανακάνω...







να εισαι καλα κ συ κ το μοτο σου κ να το ξανακανεις ξανα κ ξανα.....

:beer::beer::beer:

diamantis_dia
26/06/2012, 19:27
πρωιν μελισιοτης το 1975 σε ηλικια 15 χρωνων πειρα το πρωτο μου μηχανακι και αλωνιζαμε της γυρο περιοχες...
κατι μπουλτακο, μοντεσα, MAICO 500, σουζουκι RM250. SWM. DERBI, BETA, κλπ. και πολλα αλλα στριταδικα παλλα sachs και ζουνταπ, αλλα και ευρωπινο!!!!!!! να τρεχαλανε με τους αναβατες να κανουν ψαρακι πανω στην σελλα κανοντας κοντρα αναβαση πεντελης μεχρη τον αγειο πετρο που τοτε για να περασεις ειχε χωμα στο εσακι.
τις πιστες στο ντραφι, στον αγιο σιλα. αλλα και στην σελετε που βαζαμε παλια λαστιχα για να κανουμε τα χωραφια πιστες για να κανουμε μοτοκρος. και τους (ζεταδες) της τοτε εποχης με τις χαρλεει και τις νορτον αλλα και αργοτερα με μερικα XT500 ME ΠΑΡΠΡΙΖ!!!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. να προσπαθουνε να μας πιασουν στην πεντελη η μεσα στα χωραφια......
τι μου θυμησες ρε αδερφε......

τι μου λες ρε φίλε τώρα ...... εκείνη την εποχή με hondakia elsinore , mini bat , ss , sachs , zudapp , yamahakia 125, και φιλαράκια καλά χαμένα μέσα στο χρόνο , ο Χρήστος (τιλιγκερ) , ο Τολάρας (γκουσγκούνης) , ο Νίκος , ο Βαγγέλης , ο Αλκης , ο Σάκης , εκεί έξω από την Ναυτική Βάση να φέρνουμε γυρoβολιά το περιπολικό των Βριλησσίων. Και ο Σταύρος από την Πεντέλη με το Κawa το 500 δίχρονιλα να κατεβαίνει όρθιος στη σέλα και τα χέρια σταυρό. Τρελές εποχές μου θύμησες φίλε.:beer:

diamantis_dia
26/06/2012, 19:43
Ανοιγοκλείνω τα μάτια και βρίσκομαι στις πρώτες τάξεις του γυμνασίου σ' ένα προάστιο της Αθήνας (Βριλήσσια) στα τέλη των 70s.Χαζεύουμε απαξάπαντες τον Πασχάλη να ντριφτάρει από πεζοδρόμιο σε πεζοδρόμιο το φτιαγμένο GS 750 σ' όλους τους φαρδείς κάθετους δρόμους της λεωφόρου Πεντέλης που τότε ακόμη ήσαν έρημοι και όχι πλημμυρισμένοι από αυτοκίνητα , έπειτα μαζευόμασταν όλοι μαζί για καφέ στην πλατεία στου Μπούτη για σχόλια , μακρινή εποχή , εποχή που ο συμμαθητής Νίκος Αρνόκουρος έπαιζε ακόμη μόνο μπάσκετ (πολύ καλό ομολογουμένως) και δεν είχε καταπιαστεί ακόμα με τα μηχανάκια.
Κανά δυό χιλόμετρα πιο χαμηλά στην γεννέτειρά μου Φραγκόκκλησια τα πράγματα ήταν σαφώς πιο χωμάτινα.Αφοί Φωτόπουλοι με Bultaco και Ktm αργότερα Μελένιος με Husky αλάνες μπάλα οι μικρότεροι αυτοσχέδια άλματα στα Γουρουνάδικα και σούζες ατελείωτες ,ο θόρυβος από τα δίχρονα και η μυρωδιά από το λάδι παντού ,απλά Υπέροχα.
Ανοιγοκλείνω τα μάτια και είναι 2012 είμαι ακόμα στο Χαλάνδρι που δυστυχώς δεν είναι πια προάστιο και βάζω μπρος το Villa και το 390 μήπως και θυμηθώ κάτι... η κόρη μου ακούει τον ήχο-μελωδία (θόρυβο μπαμπά) και "διακτινίζεται" όσο μπορεί πιο μακριά!
Δεν πειράζει όμως θα το ξανακάνω...

το 390257360

Η παλιά αγαπημένη γειτονία , με τους χωματόδρομους , την αυτοσχέδια πίστα αλμάτων στα Γουρουνάδικα , τους φίλους με τα σουζούκι, τα πρώτα μηχανάκια της παρέας , ο πρώτες ''χύμες'' , οι πρώτοι έρωτες , όλα τότε ήταν μοναδικά!!!!!;)

byron
26/06/2012, 20:44
το 390

Ωωωω ρε μάγκα !!!! 262533

buckley
26/06/2012, 21:01
Η παλιά αγαπημένη γειτονία , με τους χωματόδρομους , την αυτοσχέδια πίστα αλμάτων στα Γουρουνάδικα , τους φίλους με τα σουζούκι, τα πρώτα μηχανάκια της παρέας , ο πρώτες ''χύμες'' , οι πρώτοι έρωτες , όλα τότε ήταν μοναδικά!!!!!;)

Επειδή εγώ έναν Διαμαντή θυμάμαι που έμενε Τυμφρηστού δύο σπίτια κάτω από εμένα και Elsinore θυμάμαι και κόντρες στην Τυμφρηστού με το NSU του Πατρικαρέα θυμάμαι και το Junior από την Ιταλία θυμάμαι αλλά και το Imola που προσπαθούσε στην αρχή της δεκαετίας του 80 να κάνει ρεκόρ Χαλάνδρι - Λίμνη Ευβοίας θυμάμαι εσύ για γίνε πιο συγκεκριμένος...

buckley
26/06/2012, 22:07
Ωωωω ρε μάγκα !!!! 262533

Ρε Βαρώνε (απορώ γιατί σε φωνάζουν Βύρωνα πάντως) δεν το είχες πάρει χαμπάρι το Husky είναι το τελευταίο μηχανάκι που αναπαλαίωσα μαζί με τον φίλο μου τον Αλέκο.
ΥΓ Τι κάνει το ανθρωπάκι ή δεν είναι politically correct να μου πεις ???

byron
26/06/2012, 22:21
Ρε Βαρώνε (απορώ γιατί σε φωνάζουν Βύρωνα πάντως) δεν το είχες πάρει χαμπάρι το Husky είναι το τελευταίο μηχανάκι που αναπαλαίωσα μαζί με τον φίλο μου τον Αλέκο.
ΥΓ Τι κάνει το ανθρωπάκι ή δεν είναι politically correct να μου πεις ???

Βύρωνα?....και ΄γω την ίδια απορία έχω που με φωνάζουν έτσι. :tooth:

Oxi δεν το είχα πάρει χαμπάρι, και είναι κουκλάρα !!! 1980 είναι?

buckley
26/06/2012, 23:03
Βύρωνα?....και ΄γω την ίδια απορία έχω που με φωνάζουν έτσι. :tooth:

Oxi δεν το είχα πάρει χαμπάρι, και είναι κουκλάρα !!! 1980 είναι?

Νοέμβρης 80 η τελευταία σειρά που κατά το εργοστάσιο μπορεί (σε αντίθεση με τα πρώτα) να υπερκυβιστεί σε 430 αλλά και να μπει πιο ελεύθερη εξάτμιση χωρίς πρόβλημα αξιοπιστίας...

SpeakeasyBlues
27/06/2012, 09:57
Νοέμβρης 80 η τελευταία σειρά που κατά το εργοστάσιο μπορεί (σε αντίθεση με τα πρώτα) να υπερκυβιστεί σε 430 αλλά και να μπει πιο ελεύθερη εξάτμιση χωρίς πρόβλημα αξιοπιστίας...

Όταν λες πιο ελεύθερη (από αυτή που έχει) τι εννοείς, να βάζεις το χέρι σου και να πιάνεις το μπουζι?
Κανόνισε να σου στείλω το 100.

buckley
27/06/2012, 10:59
Όταν λες πιο ελεύθερη (από αυτή που έχει) τι εννοείς, να βάζεις το χέρι σου και να πιάνεις το μπουζι?
Κανόνισε να σου στείλω το 100.

Για να φτάνεις να πιάνεις το μπουζί θα πρέπει να είσαι λίγο "μακρυχέρης" οπότε γι αυτό θα μου στείλεις το 100 έτσι δεν είναι ρε blues ? γιατί στην αρχή νόμισα για τον θόρυβο...Είμαι λίγο αργός (τι να πεις λόγω ηλικίας μπορεί) αλλά στο τέλος τα πιάνω!
Όπως με τον Βύρωνα που τον έλεγα Βαρώνο ένα πράμα ,άτιμα γεράματα...

gregogti
28/06/2012, 08:12
και εγω γενιμα θρεμα χαλανδρεος ειμαι .φραγκοκλησια.αρε αλανες που ειχαμε .......

diamantis_dia
28/06/2012, 10:29
Επειδή εγώ έναν Διαμαντή θυμάμαι που έμενε Τυμφρηστού δύο σπίτια κάτω από εμένα και Elsinore θυμάμαι και κόντρες στην Τυμφρηστού με το NSU του Πατρικαρέα θυμάμαι και το Junior από την Ιταλία θυμάμαι αλλά και το Imola που προσπαθούσε στην αρχή της δεκαετίας του 80 να κάνει ρεκόρ Χαλάνδρι - Λίμνη Ευβοίας θυμάμαι εσύ για γίνε πιο συγκεκριμένος...

Ετσι ακριβώς είναι όπως τα λες. Περνάω απο την αγνώριστη πια γειτονιά μας και μαθαίνω τα νέα όλων σας από μερικούς παλιούς εναπομείναντες. Θυμάμαι τον πατέρα σου να ασχολείται με τον μοντελισμό και διάφορες κατασκευές , εσένα (έτσι όπως είσαι στη φώτο με το φουντωτό μαλλί , που εύχομαι και ελπίζω να υπάρχει ακόμη ;) ) , τον αδελφό σου , τον Κώστα , τον Αντωνάκη ............................. , με κάποιους απο τα παλιά ακόμα βρησκόμαστε. Από τα ''οχήματα'' του ''τότε'' έχω κρατήσει το Imola και βρήσκεται στο στάδιο της ανακατασκευής , ευελπιστόντας τον χειμώνα να το τελειώσω μιας και τώρα το καλοκαιράκι υπάρχουν άλλες προτεραιότητες. Το Husky σου είναι κουκλί (έχεις το DNA άλλωστε)........

sapila racing
28/06/2012, 11:08
Ετσι ακριβώς είναι όπως τα λες. Περνάω απο την αγνώριστη πια γειτονιά μας και μαθαίνω τα νέα όλων σας από μερικούς παλιούς εναπομείναντες. Θυμάμαι τον πατέρα σου να ασχολείται με τον μοντελισμό και διάφορες κατασκευές , εσένα (έτσι όπως είσαι στη φώτο με το φουντωτό μαλλί , που εύχομαι και ελπίζω να υπάρχει ακόμη ;) ) , τον αδελφό σου , τον Κώστα , τον Αντωνάκη ............................. , με κάποιους απο τα παλιά ακόμα βρησκόμαστε. Από τα ''οχήματα'' του ''τότε'' έχω κρατήσει το Imola και βρήσκεται στο στάδιο της ανακατασκευής , ευελπιστόντας τον χειμώνα να το τελειώσω μιας και τώρα το καλοκαιράκι υπάρχουν άλλες προτεραιότητες. Το Husky σου είναι κουκλί (έχεις το DNA άλλωστε)........

Bρεθήκατε λοιπόν στο moto.gr μετα από τόσα χρόνια!
Αυτό ειναι το καλύτερο. :beer:

buckley
28/06/2012, 11:54
Ετσι ακριβώς είναι όπως τα λες. Περνάω απο την αγνώριστη πια γειτονιά μας και μαθαίνω τα νέα όλων σας από μερικούς παλιούς εναπομείναντες. Θυμάμαι τον πατέρα σου να ασχολείται με τον μοντελισμό και διάφορες κατασκευές , εσένα (έτσι όπως είσαι στη φώτο με το φουντωτό μαλλί , που εύχομαι και ελπίζω να υπάρχει ακόμη ;) ) , τον αδελφό σου , τον Κώστα , τον Αντωνάκη ............................. , με κάποιους απο τα παλιά ακόμα βρησκόμαστε. Από τα ''οχήματα'' του ''τότε'' έχω κρατήσει το Imola και βρήσκεται στο στάδιο της ανακατασκευής , ευελπιστόντας τον χειμώνα να το τελειώσω μιας και τώρα το καλοκαιράκι υπάρχουν άλλες προτεραιότητες. Το Husky σου είναι κουκλί (έχεις το DNA άλλωστε)........

Ναι όντως τύφλα να έχει το facebook α ρε Διαμαντή συγκινήθηκα σου έχω στείλει και π.μ. γιατί ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι είσαι εσύ.Σου ξαναστέλνω και άλλο π.μ. με το κινητό μου !

anwrimos
29/06/2012, 12:16
Κανά δυό χιλόμετρα πιο χαμηλά στην γεννέτειρά μου Φραγκόκκλησια τα πράγματα ήταν σαφώς πιο χωμάτινα.Αφοί Φωτόπουλοι με Bultaco και Ktm

Γεννήθηκα΄το 81 και μεγάλωσα στα Βριλήσσια αλλά κάποια απο τα ονόματα που αναφέρεις μου είναι αρκετά γνώριμα. Άν μιλάς για τον Κώστα και τον Αντώνη τους ξέρω απο πρώτο χέρι καθώς δουλέυανε και οι 2 στο μαγαζί του πατέρα μου στην Πεντέλης με μονωτικά. Με τον Κώστα έχουμε και κουμπαριά - τον παντρέψανε οι γονείς μου - Τον θυμάμαι ακόμα με ένα Μαιco αν δεν κάνω λάθος να έρχεται στο μαγαζί κάπου στα 86. Απο εκεί είχε περάσει όλο το τότε παρεάκι των Βριλησσίων για μεροκάματο. Στέλιος απο Βριλήσσια, Εθνικής αντιστάσεως έμενε τότε, ο Σταύρος που αργότερα δούλευε στο Μπούτη και άλλα παιδια που δεν θυμάμαι ονόματα.. Άλλες μνήμες μου ξύπνησες εμένα τώρα που τα έβλεπα με τα μάτια πιτσιρικά!

Kotselakos
08/07/2012, 09:46
Έχω κολλήσει με το υποφόρουμ των ανακατασκευών και χάνω θέματα διαμάντια...

Το δεύτερο πράγμα που ζηλεύω σε σας τους περί τη μισή γενιά παλιότερους είναι ότι όταν ξετσουτσουνίσατε μεσουρανούσαν τέτοια μηχανάκια και τα προάστια ήταν ακόμα προάστια...

...το πρώτο πράγμα που ζηλεύω είναι ότι όταν ξετσουτσουνίσατε δεν υπήρχε AIDS...

Buckley, χίλια μπράβο, και για το θέμα, και για τη Husqvarna.

Panos76
29/04/2015, 12:13
:a20: Ξεθάβω αγαπημένο θέμα για να μάθω από πρώτο χέρι πως ήταν τα πράγματα στη γειτονιά που αγάπησα κ που πάντα θα μου λείπει! (Φραγκοκλησιά και όχι Τούφα :nono: )

Όντας μια 10ετία μικρότερος απ'τον συνονόματο, έζησα διαφορετικά τις καταστάσεις που περιγράφει, με το πρώτο Java της παρέας με πετάλια να τρέχουμε 3κάβαλοι στη Διονύσου, με τον πρώτο μου ''γλάρο'' να πηγαίνουμε κοπάνα απ το σχολείο στο Μάτι για μπάνιο, και και και. Τι να πρωτο θυμηθείς.

Προτιμώ να διαβάζω παρά να γράφω.

GFawkes
29/04/2015, 12:27
Bye Bye

Panos76
29/04/2015, 12:36
Λουνα παρκ στην Φραγκοκλησια....
:D

Υπήρξε πράγματι ή εννοείς καμιά αλάνα για σούζες κ άλματα; :D