PDA

View Full Version : Υγρά φρένων DOT4



Viper4
11/05/2012, 01:28
Να σας ρωτήσω ρε παίδες... έχω να αλλάξω υγρά φρένων από τα 24.000 km και τώρα έχω 36000km. Είναι ώρα για αλλαγή υποθέτω ε;

Η μανέτα πλέον πατιέται περισσότερο από όσο πατιόταν. Άλλαξα τα τακάκια και το πρόβλημα δεν διορθώθηκε άρα μάλλον είναι τα υγρά...

Εσείς ποια μου προτείνεται; έχει διαφορετικών ποιοτήτων ή να πάρω το ποιο φθηνό dot4 που θα βρω;

Επίσης παίζει να χρειάζεται εξαέρωση; πως στο καλό γίνεται αυτή;


Μετά από τεσσεράμιση χρόνια που έχω την μηχανή μήπως παίζει να είναι και η ώρα να αλλάξω τα σωληνάκια των φρένων; πως καταλαβαίνω πότε θέλουν άλλαγμα; στο manual λέει κάθε 4 χρόνια... Αλλά αν ακολουθώ πιστά το manual θα πρέπει είχα κάνει και ρύθμιση βαλβίδων στις 24000km... υπερβολή!

spyrakos35
11/05/2012, 05:15
καλημέρες

εν συντομία.....

ναι καλό είναι να αλλάξεις τα υγρα....

σε κάθε αλλαγή γίνεται και εξαέρωση ταυτόχρονα.... μιας και δεν ξέρεις πως και τι, άσε να το κάνει ο μάστορας και εσύ παρακολούθα.... υπάρχει βέβαια σχετικό τόπικ αν θυμάται κάποιος ας βάλει το λινκ

υγρό πάρε κάποιο επώνυμο να έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο..... δεν είναι ακριβά....

αν μπεις σε διαδικασία να αλλάξεις σωληνάκια, θα αλλάξεις μόνο μπροστά και θα βάλεις μεταλλικά....

DAYMAN
11/05/2012, 08:16
αλλαγη στα υγρα σιγουρα εχουν προλαβει να βρασουν.Το καπακι απο το ποτηρακι των υγρων εχει φυσαλιδες και φουσκαλες;Αν ναι εισαι για αλλαγη και εξαερωση.Τα σωληνακια υψηλης μονο για μπροστα (συμφωνω) και εφοσον εσυ κρινεις οτι ειναι απαραιτητο.Σε πολλες των περιπτωσεων και αναλογα τον οδηγο χανεται η αισθηση στο φρεναρισμα.

McTalas
11/05/2012, 08:22
υγρα φρενων να αλλαζεις καθε χρονο ( 2 χρονια προτινει ο κατασκαυαστης) απο μαρκα βαλε οποια προτινει ο κατασκαυαστης, οταν η μανετα αρχζει να πιεζεται πολυ και να εχει αισθηση σαν σφουγγαρι να κανεις εξαερωση.
σωλινακια να βαλεις υψηλης γιατον μονο λογο πως δεν χρειαζονται να τα αλλαζεις. απο θεμα αποδοσης η διαφορα ειναι μικρη.

Viper4
11/05/2012, 12:33
Η μηχανή μου είναι με abs οπότε τα υψηλής είναι κάπως μπέρδεμα...

Στο μάνουαλ δεν λέει για κάποια συγκεκριμένη μάρκα για τα υγρά φρένων. Λέει απλά dot4. Ποια μάρκα μου προτείνετε;

sniper
11/05/2012, 12:35
Η μηχανή μου είναι με abs οπότε τα υψηλής είναι κάπως μπέρδεμα...

Στο μάνουαλ δεν λέει για κάποια συγκεκριμένη μάρκα για τα υγρά φρένων. Λέει απλά dot4. Ποια μάρκα μου προτείνετε;

Τι σχέση έχει το ABS με τα υψηλής;

peter86
11/05/2012, 12:52
θες εξαέρωση φίλε μου.
κλασικό πρόβλημα των τελευταιων suzuki με abs.φταίνε και αυτές οι κωλοτρόμπες που έχουμε.Δηλαδή τα 12.000 χλμ είναι πολλά για τα υγρά φρένων εφόσον δεν έχουν κλείσει τα 2 χρόνια???

Viper4
11/05/2012, 14:12
Τι σχέση έχει το ABS με τα υψηλής;

Έχει. Τα υψηλής δεν μπαίνουν το ίδιο εύκολα όταν υπάρχει abs ούτε ο ρόλος τους είναι το ίδιο σημαντικός...

sniper
11/05/2012, 14:15
Έχει. Τα υψηλής δεν μπαίνουν το ίδιο εύκολα όταν υπάρχει abs ούτε ο ρόλος τους είναι το ίδιο σημαντικός...

Ή μου κάνεις πλάκα ή δεν ξέρεις τι κάνουν τα υψηλής..

DrBig
11/05/2012, 14:22
Ή μου κάνεις πλάκα ή δεν ξέρεις τι κάνουν τα υψηλής..

Στο 'ευκολα' εχει ενα δικιο. Ειναι μανουρα να κανεις πληρωση και εξαερωση αν εχεις ABS.

sniper
11/05/2012, 14:35
Στο 'ευκολα' εχει ενα δικιο. Ειναι μανουρα να κανεις πληρωση και εξαερωση αν εχεις ABS.

Αυτό δεν ειναι αποτρεπτικό όμως... Και με τα συμβατικά σωληνάκια κάπως γίνεται η εξαέρωση.

DrBig
11/05/2012, 16:02
Αυτό δεν ειναι αποτρεπτικό όμως... Και με τα συμβατικά σωληνάκια κάπως γίνεται η εξαέρωση.

Ναι οκ.
Παντως το κοστος πρεπει να ειναι λιγο αποτρεπτικο γιατι παιζουν πολλα τσιριμαμπαλα.

sniper
11/05/2012, 16:10
Ναι οκ.
Παντως το κοστος πρεπει να ειναι λιγο αποτρεπτικο γιατι παιζουν πολλα τσιριμαμπαλα.


Το ότι έχει ένα μοτοσακό ABS δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να βάλει σωληνάκια υψηλής.. Συμφωνούμε σ' αυτό;

Δεν ενδιαφέρει το κόστος κι ο βαθμός δυσκολίας.

DrBig
11/05/2012, 16:19
Το ότι έχει ένα μοτοσακό ABS δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να βάλει σωληνάκια υψηλής.. Συμφωνούμε σ' αυτό;

Δεν ενδιαφέρει το κόστος κι ο βαθμός δυσκολίας.

Φυσικα συμφωνουμε σ'αυτο (δεν διαφωνησαμε εξ'αλλου)

Viper4
11/05/2012, 20:30
Το ότι έχει ένα μοτοσακό ABS δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να βάλει σωληνάκια υψηλής.. Συμφωνούμε σ' αυτό;

Δεν ενδιαφέρει το κόστος κι ο βαθμός δυσκολίας.

Μπορείς να βάλεις αλλά δεν υπάρχει η ίδια ανάγκη να τα βάλεις με το αν δεν είχες abs, και είναι μανίκι η όλη υπόθεση και αρκετά ακριβότερη η διαδικασία. Έτσι με έχουν ενημερώσει βασικά. Αν έχω άδικο πες το μου σε παρακαλώ, γιατί θα με ενδιέφερε να βάλω, όχι τόσο για να έχω καλύτερα φρένα (καθώς είμαι πολύ ευχαριστημένος ήδη) απλά για να μειωθεί η διαδρομή της μανέτας.

spyrakos35
11/05/2012, 20:35
Μπορείς να βάλεις αλλά δεν υπάρχει η ίδια ανάγκη να τα βάλεις με το αν δεν είχες abs, και είναι μανίκι η όλη υπόθεση και αρκετά ακριβότερη η διαδικασία. Έτσι με έχουν ενημερώσει βασικά. Αν έχω άδικο πες το μου σε παρακαλώ, γιατί θα με ενδιέφερε να βάλω, όχι τόσο για να έχω καλύτερα φρένα (καθώς είμαι πολύ ευχαριστημένος ήδη) απλά για να μειωθεί η διαδρομή της μανέτας.

αφού είσαι ευχαριστημένος από την απόδοση των φρένων, αλλαξε υγρά (θα βοηθήσει στην αίσθηση της μανέτας) και την επόμενη φορά που θα ασχοληθείς με το θέμα κοίτα το είτε για αλλαγή στα σωληνάκια είτε για αλλαγή στην τρόμπα (είτε και τα δύο)....

McTalas
11/05/2012, 20:57
Μπορείς να βάλεις αλλά δεν υπάρχει η ίδια ανάγκη να τα βάλεις με το αν δεν είχες abs, και είναι μανίκι η όλη υπόθεση και αρκετά ακριβότερη η διαδικασία. Έτσι με έχουν ενημερώσει βασικά. Αν έχω άδικο πες το μου σε παρακαλώ, γιατί θα με ενδιέφερε να βάλω, όχι τόσο για να έχω καλύτερα φρένα (καθώς είμαι πολύ ευχαριστημένος ήδη) απλά για να μειωθεί η διαδρομή της μανέτας.
τα μαμα σωλινακια φρενων εχουν ημερομηνια ληξης, οποτε αφου θα πρεπει να πληρωσεις την αντικατασταση τους, βαλε υψηλής. απο θεμα τοποθετησης το ιδιο κοστος εχουν, απο μαρκα βαλε οτι λεει ο κατασκευαστης αρκει να ειναι dot 4 που σου λεει. Για να μειωθει η διαδρομη της μανετας χρειαζεται εξαερωση, το ιδιο θεμα εχει το στο στρωμα με το abs.