PDA

View Full Version : Ρόδα,λάντζα και ρομάτζα....



iliasfyntanidis
12/05/2012, 00:34
18 χρονών,1998,Αθήνα.Ο νόμος για τα κυβικά λέει ρητά''στα 18 καβαλάς μέχρι 21 ίππους και στα 21 ανεξάρτητα όσα άλογα θες''
Αν είσαι κάτοχος διπλώματος για τα λίγα άλογα μία 2ετία,στα 20 βγάζεις ανεξάρτητα.....
Είμαι στον δρόμο για το σχολείο.Βοτανικό-Θησείο με τα πόδια με τελικό προορισμό Καλλιθέα,Σιβιτανείδιο.Τα μηχανάκια μέχρι τότε δεν μου άρεσαν.Περνούσαν αδιάφορα.Μου άρεσαν όμως οι βόλτες.1ο το κρατούμενο.....Στην Πειραιώς είναι το ΜΗΧΑΝΑΚΙ..Αραχτό,σβηστό όμως είχε κάτι γραμμές.NSR 250 Gull Arm,91 και τα μυαλά στα κάγκελα.Αυτό ήταν....Τα μηχανάκια από τότε έγιναν πρώτο θέμα....Υπήρχαν όμως δύο προβλήματα..
1ον δεν είχα τα φράγκα και 2ον δεν ήξερα να οδηγάω...
Τότε 1μύριο ήταν τα λύτρα για το απόλυτο....
Χωρίς πολλά πολλά πιάνω δουλειά σε λάντζα σε καφέ-bar στην Καλλιθέα.Όταν είχα κενό διάβαζα 2 Τροχούς.Γιάννη Μιχάλη.Γόνατο κάτω στην δημοσιά,300άρες και τα σχετικά....Τα λεφτά μαζεύονται σιγά-σιγά.Η δουλειά πάει περίφημα γνωρίζω και την νύχτα από κοντά.Ο μικρότερος στην καφετέρεια...Η Μάγδα η Νο1 barwoman για να μου βάλει μπύρα το βράδυ με ρώταγε''Μάντεψε τι χρώμα βρακάκι φοράω σήμερα?:eek:''
Έχω αφήσει τα πάντα,πίσω.Φοιτητής πλέον στα ΤΕΙ,στα χαρτιά όμως.Πήγαινα με το περιοδικό,φραπε και μετά δουλειά.Ποτήρι το ποτήρι το όνειρο πλησιάζει....
Μέσα στα δύο προβλήματα όμως προστίθεται και ένα τρίτο....Αφού λύσαμε το οικονομοικό ξεπρόβαλε ένα πιο δύσκολο.Πρόβλημα που το έχουν βιώσει όλοι οι Ελληνες μοτοσυκλετιστές.Και όταν λέμε όλοι εννούμε όλοι..Και παρόλο που το έχουν νιώσει από την μία πλευρά όταν θα μεγαλώσουν θα κάνουν και αυτοί τα ίδια.Μιλάω για τους γονείς...Στό άκουσμα της πρότασης ''θα πάρω μηχανή'' κάνουν λες και τους λες ότι είσαι αδερφή.....,Ωπα ρε πατέρα,χαλάρωσε...Η Ελληνίδα Μάνα από την άλλη κάνει σαν την Παπαρίγα.Δεν σηκώνει κουβέντα....
Συνεχίζουμε κανονικά λέω.Ρότα προς Χόντα και NSR και όπως έλεγε και το ΤΑΠ που είχαμε φτιάξει με ένα φίλο''Δίχρονη ζωή και ξερό ψωμί''.Πραγματικά δεν υπάρχει καλύτερος συνδυασμός από το να είσαι πιτσιρικάς,καυλωμένος και κάτοχος 2 stroke supersport.Tα σημερινά παιδιά έμαθαν με mega scooter,mini sbk...
Εχω κάνει διατριβή στα δίχρονα.Τα πάντα από περιοδικά.Καινούργια και μεταχειρισμένα από το Μοναστηράκι.Πηγαίνω Βούτα,Λιμανάκια,συνεργεία,αγώνες....Αυτόγραφο από τον Γιάννη Μπόυστα στο δίπλωμα αυτοκινήτου τότε στην Τρίπολη....με τον άσσο πάνω.
Βλέπω μικρή περιοχή..Τα λεφτά αυγάτισαν.Περνάμε στην δεύτερη φάση..Αναζήτηση.Πολλοί κράζουμε τις γκόμενες όταν πανε για ψώνια με τις φίλες τους.Μπροστά μου δεν πιάναν μία τότε,σου λέω....Ητανε Αγίες.Υπάρχει πιο ωραία στιγμή να είσαι με τα λεφτά στο χέρι και να βγάινεις έξω να ψωνίσεις?...Χαμόγελο σαν βλαμμένος,κέφι σαν μεθυσμένος.
Το πρόβλημα όμως παρέμενε.Οι Γονείς...Είναι γνώστες της νομοθεσίας και γνωρίζουν ότι και να πάρω μηχανή θα είμαι παράνομος.Δεν είχα διπλωμα όυτε για πενηντάρι.Άρα έπρεπε να παω στα 21...για να είμαι ΟΚ με την νομοθεσία.Μου λένε''Ηλία,καταλαβαίνουμε τις ανάγκες σου για να ξεχωρίζεις σαν νέος και εσύ και φυσικά την ανάγκη για μετακίνηση με το ιδιωτικό σου μέσο''
Οπότε πάρε σε παρακαλούμε ένα παπί και μετά που θα είσαι 21 οπλισμένος με εμπειρία προχωράς σε κάτι άλλο,πιο μεγάλο και αντρικό.ΜΜΜ...Δεν είναι κακή σκέψη λέω.Έχει δόση λογικής και δικαίου.Είναι ωραία άτομα λέω οι δικοί μου.Δημοκράτες και πανυγυρίζω απο μέσα μου....Ας περιμένει το NSR.
Συνεχίζεται...

iliasfyntanidis
12/05/2012, 00:35
Τι είναι της μόδας ,γρήγορο,δίχρονο και αυστηρώς παπί το 1999..Το F1Z.Φύγαμεεεε..
Εδώ όμως είναι και η παγίδα.Ο μεγάλος μου αδεφός καμουφλαρισμένος με την σωφροσύνη που πλυμμυρίζει τα μεγαλύτερα αδέρφια μου το σφυρίζει.Ήταν άτομο εμπιστοσύνης...
-Σου είπαν να πάρες παπί για να το παίξουν άνετοι.Μου το είπαν!
-Ασε ρε,του λέω
-Κάνε κίνηση μου λέει
-Ωραία.Το απόγευμα τους λέω ότι έκλεισα παπί και πάω να το πάρω.Είχε δίκιο.Φωνές κακό.Απειλές από την Μάνα μου ότι θα φύγει,τα καλσικά δλδ.Παρακαλετά ο Πατέρας μου...
Όπου υπάρχει δράση,υπάρχει και αντίδραση.Μέσα σε χρονικό διαστημα λιγότερο από όσο πήρε στον Θεό να δημιουργήσει τον κόσμο είχα αγοράσει ότι καλύτερο είχα μέχρι τώρα.RGV-250K.Όχι από άποψη εποδόσεων.Όχι από άποψη εξοπλισμού.Όχι από όλα αυτά που χωράνε στα χαρτιά,τεχνικά χαρακτηριστικά και άλλες μαλακίες.Αλλά το πρώτο μηχανάκι είναι το πρώτο μηχανακι.Γράφεται πρωτο στην καρδιά σου,στο μυαλό σου.Καταλαμβάνει θέσεις που μέχρι τότε ήταν κενές,παρθένες.Είναι το σημείο Α στην μοτοσυκλετιστική σου ζωή.
Κάπου εδώ ξεπροβάλει και το πρόβλημα το οποίο δεν με απασχολούσε τόσο πολύ.Το είχα ξεχάσει...Δεν ήξερα να οδηγώ.Καθόλου.Τίποτα.Σας το ορκίζομαι στην ζωή μου.Αμόλαγα τον συμπλέκτη σαν να έριχνα ζαριά..
Έχω δώσει ραντεβού με τον πωλητή κάπου στην Λεωφόρο Δημοκρατίας.Πάμε με τον Κωστή.Παπόβιος.Γνώστης συμπλέκτη.Αρρωστος.Ιδια ηλικία.Ιδια γούστα.Πάμε στην Εφορία για να βγάλω φορολογική ενημερότητα,αυτό ήταν.750 χιλιάρικα έφυγαν από τα χέρια μου
Καβαλάμε εγώ συνοδηγός.Βρέχει σαν να είμαστε στον Αμαζόνιο.Τα νερά γλύφουν τις απολήξεις.....Πάμε σαν κότες.Είχαμε ακούσει για το ξέσπασμα που κάνουν τα δίχρονα.Κόντρες στις οποίες εφευγαν από χιλιάρια στις εκκινήσεις...No problem.Παρκάρουμε σπίτι μου.Στην γωνιά να μην φαίνεται.Το πρωί κατά τις 6 κατεβαίνω να δω αν είναι εκεί.Άγχος μην μου το φάνε.Είχα επηρεαστεί από τον Ψάλτη....
Το απογευματάκι κάνω μία γύρα-μόστρα στην περιοχή.Τράβηξα και 60 μανιβελιές...Μου πετάγεται ένας σκύλος.Πατάω φρένο,όπως στο αμάξι.Διπλώνει μπροστά.''Όχι έτσι ρε μαλάκα''.Βάζει ο Θεός τα χέρια του,αφήνω,έρχεται στην ευθεία.Συνεχίζω σαν να μην έγινε τίποτα.Αυτό είναι μηχανή.Σε βγάζει ασπροπρόσωπο από την χαζομάρα σου....
Απόγευμα.Έχω Αγγλικά.Το εισητήριο της ΕΘΕΛ στην τσέπη πήρε πούλο.Λέει Ζουζούκι πλέον.Σκουφί(κράνος με το λεωφορείο δεν γινόταν να βάλω..),ύφος γ@μάω,τζιν μπουφανάκι...Αυτά είναι.Πάω στο μάθημα.Έχω ένα χαμόγελο λες και είμαι ο Stanley Ipkiss στην Μάσκα....Στην επιστροφή λοιπόν..Στην επιστροφή βρίσκομαι τελικιασμένος με 190 στο κοντέρ στην Ιερά Οδο.Με το ένα χέρι να κρατάω τον σκούφο και με το άλλο στο τιμόνι.Τι λάθος...Αυτά κάνει η στέρηση.14 μέρες κράτησε η γιορτή.Πτώση στην γραφική πλέον στροφή της Χαμοστέρνας(Τυχαίο το όνομα της?)με ένα χτυπημένο γόνατο και κάποιες γρατζουνιές.Φτηνά τη γλιτώσαμε.
12 χρόνια μετά..Εντάξει.Τα κυβικά έγιναν 900,μετά 1100..Έβγαλα δίπλωμα για όσα άλογα θέλω(πάλι με αυτόγραφο από Μπούστα Γιάννη,φέρνει τύχη και επιτυχία)έχω γυρίσει την Ελλάδα,λίγο Ευρώπη(φέτος έχει 2ο γύρο πρώτα ο Θεός)τα γόνατα βρίσκουν πλέον κάτω μόνο κατά βούληση,όλα καλά.
Τελικά η μάνα μου έκατσε μαζί μας και δεν πραγματοπόιησε την απειλή της.

Καλές βόλτες.

Ηλίας

dim_rac
12/05/2012, 01:54
καλες βολτες και παντα ορθιος!!!

:beer::beer::beer::beer::beer:

Lioulios
12/05/2012, 02:05
Χε χε .

Να σαι καλά μαν !

sfigas
12/05/2012, 04:31
:beer:

vaska
12/05/2012, 07:55
Nice. Τελικά όλοι λίγο πολύ είχαμε κοινό ξεκίνημα κι αντιμετωπίσαμε τα ίδια σχεδόν προβλήματα.

Πάντα όρθιος φίλε.

:beer::beer:

HelenKoR
12/05/2012, 08:36
:beer:



[...]Σε βγάζει ασπροπρόσωπο από την χαζομάρα σου....

[...]

:a10:

jimmis5
12/05/2012, 11:12
Ωραια περιγραφη και ωραια αποτυπωση του κοντινου παρελθοντος που μοιαζει τοσο μακρινο!!!:beer:

TROOPER
12/05/2012, 12:39
ολες οι μαναδες το ιδιο μανιουαλ πηρανε εξερχομενες της μαιευτικης κλινικης ρπμ !!!!!!!! :beer::beer:

DimChios
12/05/2012, 13:19
ολες οι μαναδες το ιδιο μανιουαλ πηρανε εξερχομενες της μαιευτικης κλινικης ρπμ !!!!!!!! :beer::beer:

ΟΛΕΣ ομως! :lol:

Θυμαμαι οταν αφησα το παπι για σερβις και εφυγα με ενα ΧΤ550 για να παω σπιτι μεχρι το απογευμα που θα ηταν ετοιμο!
Οταν με ειδε (και με ακουσε βεβαιως) ειπα απο μεσα μου "βρε δε το πεταω κι αμα πιασει?"
- ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΔΗΜΗΤΡΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!???????
- Το αγορασα μανα, δεν αντεχα αλλο το παπι!
- #$%^^*@%^$%*#!^#%&#
- ελα, πλακα σου κανω... :sick:

Nice story my friend

:beer: :beer: :beer:

sapila racing
12/05/2012, 14:34
Ωραία η ιστορία σου. :beer: :beer:

devil's animal
12/05/2012, 20:48
:beer::beer::beer:

tom kissas
14/05/2012, 00:54
ποπο πριν 2 χρονια πηρα το ραννερακι μου (διχρονακι ;) ) τελικα οσα χρονια και να περασουν τα παντα θα αλλαζουν εκτος απο τις μαναδες :)

Da.Vintage
16/05/2012, 11:02
ολες οι μαναδες το ιδιο μανιουαλ πηρανε εξερχομενες της μαιευτικης κλινικης ρπμ !!!!!!!! :beer::beer:



ΟΛΕΣ ομως! :lol:

Θυμαμαι οταν αφησα το παπι για σερβις και εφυγα με ενα ΧΤ550 για να παω σπιτι μεχρι το απογευμα που θα ηταν ετοιμο!
Οταν με ειδε (και με ακουσε βεβαιως) ειπα απο μεσα μου "βρε δε το πεταω κι αμα πιασει?"
- ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΔΗΜΗΤΡΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!???????
- Το αγορασα μανα, δεν αντεχα αλλο το παπι!
- #$%^^*@%^$%*#!^#%&#
- ελα, πλακα σου κανω... :sick:

Nice story my friend

:beer: :beer: :beer:




Έγω πάντως απο τα 13 είχα κρυφά 2 μηχανάκια το ένα μισό μισό με το κολλητό μου...

Στα 16-17 πήγα να πάρω ένα 125 τετραχρονο εντούρο μεταχείρο... 700 χιλιάρικα στο χέρι... της λέω μανα... πάω να πάρω μηχανή... μεταχειρισμένη έχω τα λεφτά στο χέρι 700χήνες και εσύ κάνε κωλοτούμπες... με είδε αποφασισμένο ... έφερε τις αντιρρήσεις της.. δεν πιάσανε τόπο... της ξεφούρνησα οτι δε θα είναι το πρώτο... αφού είχα αλλάξει 2 μέχρι τότε... :eek: κάπως έτσι ήταν η φάτσα της... κάπως έτσι η δική μου...:cool::a13:... οπότε μου λέει κάτσε θα σε πετάξω με το αμάξι...

Στο δρόμο μου άρχισε τα κουλά μεταχειρισμένο δε ξερεις τι έχει δε θα σταματάει... καινούριο θα πάρεις... :confused:<=εγώ...

αποτέλεσμα τσόνταρε άλλα 400 χιλ. έκλεισα καινούρια διχρονιά εντουράκι 125... ποιος με έπιανε... μέχρι να βγούν οι πινακίδες πήγαινα με το τρένο κάθε μέρα στα Κ.πατήσια (οπου ήταν το μαγαζί) και το έκανα μία πάνω κάτω στο στενό!

Τώρα που το σκέφτομαι η μάνα μου μάλλον το έπαιξε αρκετά κουλ...

Όταν είδε το R1 πριν χρόνια και μετά απο αρκετά άλλα μηχανάκια...κάτω απο το σπίτι μου λέει... πω πω...! τι όμορφο είναι και πώς σου πάει! .... Δε πιστεύω να τρέχει ε??? -μόνο του όχι...!


:beer:Φίλος ωραία η ιστορία σου!:beer: