PDA

View Full Version : Απώλεια πινακίδας ΚΑΙ σήματος τελών κυκλοφορίας



nikos_abel
12/05/2012, 10:12
Τι να πω, τα υπερμοντέρνα ταψια εεεε πινακίδες ήθελα να πω. Καιρό τώρα είχα παρατηρήσει το ράγισμα αλλά ανέβαλα την επισκευή ως χθες.

Χθες που όταν γύρισα σπίτι διαπίστωσα ότι μόνο η κορυφή της πινακίδας είχε μείνει πάνω στη βάση.

Δυστυχώς, στο υπόλοιπο που λείπει ήταν κολλημένο και το σήμα.

Now what?

bros400pgm
12/05/2012, 10:22
Πας μηχανολογικο με το σπασμενο κομματι και την αδεια και σου βγαζουν καινουρια. Νομιζω δεν πληρωνεις τιποτα για πρωτη φορα.....
Οσον αφορα το σημα, ειτε εχεις μαζι την αποδειξη πληρωμης ειτε πας εφορια και δηλωνεις απωλεια και σου δινουν χαρτι εκει.

DimChios
12/05/2012, 11:08
30 ευρω για την πινακιδα
σε ΚΕΠ ή στο υπουργειο επιτοπου (2-3 ωρες εννοω)

Gi_4ce
12/05/2012, 11:33
Περνα να δηλωσεις απωλεια. Μπορει να τη βρηκανε.

georgio
12/05/2012, 11:41
Εγώ στη θέση σου θα έκανα δήλωση απώλειας στην αστυνομία μιας και κάποιος πιθανόν να έχει τη μισή σου πινακίδα τώρα με τα νούμερα και ό,τι έχει μείνει από τα γράμματα.

Θεωρητικά θα πάρεις και πιο γρήγορα την πινακίδα μιας και θα έχεις καινούργιο νούμερο, δηλαδή θα πάρουν μια έτοιμη πινακίδα από το ράφι ενώ αλλιώς θα πρέπει να παραγγείλουν μια πινακίδα με το νούμερο σου. Από την άλλη βέβαια θα πρέπει να περιμένεις καμιά εβδομάδα για να πάρεις το χαρτί της απώλειας από την αστυνομία.

30 ευρώ είναι το παράβολο, από ΔΟΥ νομίζω αλλά πρόσεχε γιατί την δεύτερη φορά είναι 60 κ.ο.κ.

Για το σήμα δεν ξέρω.

nikos_abel
12/05/2012, 13:05
Δήλωσα ήδη απώλεια πινακίδας ΚΑΙ σήματος και αναμένω 10 μέρες από το Τ.Α. . Για το σήμα ελπίζω ότι δε θα πληρώσω.



Ελπίζω.

MikeG
12/05/2012, 13:12
Για το σήμα, πας με την απόδειξη αγοράς του & παίρνεις καινούριο με ελάχιστο ποσό.

nikos_abel
12/05/2012, 13:36
Για το σήμα, πας με την απόδειξη αγοράς του & παίρνεις καινούριο με ελάχιστο ποσό.

Που πάω; Σε ΔΟΥ φαντάζομαι;

MikeG
12/05/2012, 13:39
Που πάω; Σε ΔΟΥ φαντάζομαι;

Χωρίς να σε πάρω στο λαιμό μου & σε ΚΕΠ. Κάνε ένα τηλέφωνο στη Γραμμή Εξυπηρέτησης πολιτών στα ΚΕΠ να ρωτήσεις.

nikos_abel
12/05/2012, 13:47
Χωρίς να σε πάρω στο λαιμό μου & σε ΚΕΠ. Κάνε ένα τηλέφωνο στη Γραμμή Εξυπηρέτησης πολιτών στα ΚΕΠ να ρωτήσεις.
Θα πάω που θα πάω για τη πινακίδα

Ευχαριστώ παίδες. Μόλις τελειώσει η διαδικασία θα γράψω αναλυτικές λεπτομέρειες για το αρχείο του φόρουμ.

georgio
12/05/2012, 13:59
Εγώ θα σου έλεγα να πας στο υπουργείο κατευθείαν.

Όταν έτρεχα για το ίδιο πήρα το χαρτί από την αστυνομία πάω στο ΚΕΠ μου λέει θέλει ένα μήνα με ενάμιση! :eek: Πήγαινε στο υπουργείο καλύτερα.

Πήγα συμπλήρωσα μια αίτηση, έδωσα την άδεια και ξαναπήγα την επομένη και πήρα νέα πινακίδα και άδεια.

Υ.Γ.: με γεια τη νέα άδεια Α4 :p

Gi_4ce
12/05/2012, 13:59
Εγω παντως θα ξαναπω οτι οταν την εχασα με στειλανε πρωτα να κανω χαρτι απωλειας στην αστυνομια και μετα απο κανα μηνα με στείλανε να αλλαξω πινακιδα (και αδεια) μεσω ΚΕΠ.

nikos_abel
12/05/2012, 15:14
Το θέμα είναι ότι το υπουργείο δουλεύει μόνο πρωί. Παραδόξως και εγω👾👾👾

bonepeeler
12/05/2012, 15:42
Την Παρασκευή πήγα για νέα πινακίδα. Η δεύτερη είναι που αλλάζω,πάω για την Τρίτη.
Αν δεν μπορείς το πρωί στο υπουργείο,πας απόγευμα σε ΚΕΠ αλλά παίρνει 2 εβδομάδες για να σου έρθει η νέα πινακίδα και τα χαρτιά.
Σε ενημερώνουν στο κινητό με μήνυμα.
Χρειάζεσαι να έχεις μαζί σου την άδεια,ταυτότητα,να πάρεις ένα παράβολο των 30 ευρώ από εφορία (εάν είναι η δεύτερη,τρίτη κλπ φορά που τη χάνεις πληρώνεις 60 ευρώ) ,το χαρτί από την αστυνομία και την παρακάτω αίτηση συμπληρωμένη.
http://www.yme.gr/odigospoliti/download/2.6antikatastasi%20pinakidon.pdf

Στο ΚΕΠ συμπληρώνουν οι ίδιοι την αίτηση.

Χρόνος που χρειάζεσαι είναι κανά 20λεπτο στο ΚΕΠ ή 10 λεπτά στο υπουργείο.
Χρόνος παράδοσης 2 εργάσιμες στο υπουργείο και 2 εβδομάδες στο ΚΕΠ.
Και εάν θυμάμαι καλά μου είχαν δώσει και το σήμα δωρεάν αλλά δεν είμαι σίγουρος.(Του 2012 το έχω σπίτι :D )

Μιά απλή και γρήγορη διαδικασία είναι,δεν είναι τίποτα. :)

υγ: Με το αρχικό χαρτί που παίρνεις από την αστυνομία μέχρι να πάρεις το αντίγραφο απώλειας κυκλοφορείς κανονικά αλλά μετά το 10ήμερο παίζει και να σου κόψουν κλήση.

υγ: Και στις 8-9 μέρες (ημερολογιακές και όχι εργάσιμες) να πας να πάρεις το αντίγραφο από όταν υπέβαλλες την δήλωση απώλειας,δεν τρέχει τίποτα. Θα είναι έτοιμο.Εγώ πήγα στις 9 μέρες στις 07:00 το πρωί και το πήρα.

Ελπίζω να σε βοήθησα. :)

bonepeeler
16/05/2012, 00:25
Υ.Γ.: με γεια τη νέα άδεια Α4 :p

Ούτε καν.
Μηχανογράγικο χαρτί.
Παρακαλάς μην πάθει το παραμικρό.
Σε έλεγχο στο εξωτερικό,θα ντρέπομαι να το δείξω.
Θα πάω άμεσα για πλαστικοποίηση και αντίγραφα από ΚΕΠ.

McGyver
16/05/2012, 06:54
Σε έλεγχο στο εξωτερικό,θα ντρέπομαι να το δείξω.

Δεν ξέρω αν γίνεται δεκτό το κωλόχαρτο ως άδεια κυκλοφορίας εκτός Μπανανίας...

mikes
16/05/2012, 07:38
εγω πηγα με τον πατερα μου πριν 15 μερες στο ΚΕΠ να του μεταβιβασω το ενα απο τα δυο αμαξια που εχω στο ονομα μου!
μας ειπαν θα εχουμε τη νεα αδεια σε 15 με 20 μερες, και τελικα μας πηραν τηλ την 4η μερα οτι ειμαστε ετοιμοι!
επισης η αδεια που μας δωσαν ειναι το κανονικοτατο πρασινο χαρτακι!!!

McGyver
16/05/2012, 07:44
εγω πηγα με τον πατερα μου πριν 15 μερες στο ΚΕΠ να του μεταβιβασω το ενα απο τα δυο αμαξια που εχω στο ονομα μου!
μας ειπαν θα εχουμε τη νεα αδεια σε 15 με 20 μερες, και τελικα μας πηραν τηλ την 4η μερα οτι ειμαστε ετοιμοι!
επισης η αδεια που μας δωσαν ειναι το κανονικοτατο πρασινο χαρτακι!!!

Περιφέρεια Αττικής;
Σε ποια Διεύθυνση Συγκοινωνιών;

viper1
16/05/2012, 07:56
εγω που λεω να αλλαξω την πινακιδα ταψι με κανονικο μεγεθος παλι 30 ευρω θα πληρωσω?

nikos_abel
16/05/2012, 08:38
εγω που λεω να αλλαξω την πινακιδα ταψι με κανονικο μεγεθος παλι 30 ευρω θα πληρωσω?

:nono: Για αλλαγή πολύυυυυ παραπάνω. Τς πστδς.

DimChios
16/05/2012, 08:57
:nono: Για αλλαγή πολύυυυυ παραπάνω. Τς πστδς.

οποτε, δηλωνεις απωλεια! ;)

nikos_abel
16/05/2012, 09:03
οποτε, δηλωνεις απωλεια! ;)

Δεν μπορώ να επικροτήσω τη παρανομία:cry:

mikes
16/05/2012, 09:59
Περιφέρεια Αττικής;
Σε ποια Διεύθυνση Συγκοινωνιών;

πειραια μαλλον! εγω κορυδαλλο ειμαι και στα ΚΕΠ κορυδαλλου εγινε η μεταβιβαση!

viper1
16/05/2012, 19:02
τωρα που το λες χτες πρεπει να την εχασα...:lol:

nikos_abel
30/07/2012, 10:11
Λεπόν. Για τη πινακίδα έκανα τη διαδικασία μέσω ΚΕΠ, και ΔΥΟ μήνες μετά ακόμη δεν την έχω πάρει. :D

Όσο για το σήμα, χεχε, πάω να το πάρω, ετοιμάζομαι να κάνω την αίτηση και μου το σκάει :

"30 γιούρος παρακαλώ"
"Πόσο; Μα απώλεια δηλώνω, το σήμα κάνει 55, θα δώσω 30 για 5 μήνες; Στο αυτοκίνητο που κάνει 5 επειδή είναι υβριδικό, άν το χάσω πόσο πληρώνω;"
"Εφόσον έχετε απαλλαγή, 5 πληρώνετε. Αλλά για κάθε άλλη περίπτωση πληρώνετε το φθηνότερο που είναι 30."
"Ευχαριστώ, δε θα πάρω, θα κυκλοφορώ με την απόδειξη."

Δε παίζονται όμως, δε παίζονται...:a018:

McGyver
30/07/2012, 10:15
Λεπόν. Για τη πινακίδα έκανα τη διαδικασία μέσω ΚΕΠ, και ΔΥΟ μήνες μετά ακόμη δεν την έχω πάρει. :D

Κι εγώ από μέσα Μαΐου ακόμα περιμένω την άδεια του VFR :a31:.

nikos_abel
31/07/2012, 17:22
ΝΤΗ ΜΠΗΡΑ!!!!!!!

Και πήρα και τη νέα άδεια κυκλοφορίας.



ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ ΧΑΡΤΙ φρέσκο φρέσκο παρακαλώ.

Με τις υγείες μου.

eBoLaGR
31/07/2012, 22:39
Εγκυκλοπαιδικα να πω πως, για να σου βγαλουνε κανουρια αδεια ( απωλεια, αλλαγη χρωματος, κλπ ) κανουνε 3 εργασιμες, και τωρα πια στην δινουνε στο κλασσικα πρασινο-ανακυκλωσιμο.

apsogos
22/12/2013, 06:52
Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα...η πινακιδα μου φθαρει και δεν εχω τη δυνατοτητα να τρεχω στο υπουργειο.Οταν παω και κανω τη διαδικασια στο κεπ μου δινουν καποιο χαρτι σε περιπτωση που με σταματησει η αστυνομια?

theofilos888
22/12/2013, 07:14
Δεν μπορεις να πας στα κεπ πλεον. Μονο στο υπουργειο.