PDA

View Full Version : προβλημα με μπουζι σε διχρονο κτμ 300



fazer1000s
12/05/2012, 16:36
λοιπον σημερα πηγα μια βολτα και στο γυρισμο εμεινα απο μπουζι,το εβγαλα και ηταν υγρο..ευτυχως ειχα αλλο.το θεμα ειναι οτι και οταν τσιτωνα το μηχανακι ψηλα μπερδευε λιγο,αλλα και στα πολυ χαμηλα ξεκιναει λιγο μπερδεμενα.παιζει να τσεκαρω κατι η να κανω κατι??
πριν 2 βδομαδες αυτο εγιναν διορθωσεις...


υπαρχει ξανα το ιδιο προβλημα σημερα μετα απο πολυ χαλαρη βολτα καποια στιγμη που το εσπαγα σε κατι δασικους και δοκιμαζα αλματακια μικρα ,σταματησα εσβησα χαλαρωσα κανα μισαωρο και μετα βαζω μπροστα κανει κατι γκοουχ μουχ και τελος μπουζι.τι παιζει τελικα??εκανα ρυθμισεις εργοαστασιακες εβαλα ποιο χαμηλη αναλογια περιπου 1.8% και παλι το μπουζακι βγηκε μαυρο και υγρο,και βασικα αν το σκουπισω και το καψω και το ξαναβαλω παπαλα δεν παιζει θελει καινουργιο μετα... τι γινεται ειναι και ακριβα????

OldMan
14/05/2012, 11:54
Πριν μπλέξεις με τροφοδοσία, βεβαιώσου ότι φοράς το σωστό νούμερο (θερμικά) μπουζί..

mitsos_ktm
15/05/2012, 14:37
Πιθανόν πλούσιο μίγμα.
Τώρα που καλοκαιριάζει και ανεβαίνει η θερμοκρασία ο αέρας γίνεται πιό αραιός οπότε πρέπει να μειώσεις και την ποσότητα της βενζίνης.
Κατέβασε την βελόνα μια σκάλα (ανέβασε ουσιαστικά την ασφάλεια της βελόνας μια σκάλα) και δοκίμασε με καινούριο μπουζί. Πιθανόν να χρειαστείς μικρότερο ζιγκλέρ (main).
Γενικά οι εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι πλούσιες και χρειάζεται να πειραματιστείς με υπομονή.Τα μπουζί που δεν δουλέυουν πιθανόν να είναι πλέον βραχυκυκλωμένα. Δοκίμασε πάντως να τα κάψεις-καθαρίσεις αφού βεβαιωθείς ότι το μηχανάκι δουλέυει σωστα με καινούριο μπουζί.
Φυσικά έλεγξε και αυτό που σου λέει ο oldman.
Απόψή μου άσε την μίξη στο 2%. Δεν φταίει αυτό.

fazer1000s
16/05/2012, 12:58
επειδη ειμαι λιγο ασχετος πρεπει να το βγαλω το καλμπυρατερ για να δω τις βελονες που ειναι και για να τις αλλαξω??
για τα ζιγκλερ αγορα απο μαγαζι και ειναι ευκολα να παιζεις και να τα αλλαζεις?

OldMan
16/05/2012, 13:13
επειδη ειμαι λιγο ασχετος πρεπει να το βγαλω το καλμπυρατερ για να δω τις βελονες που ειναι και για να τις αλλαξω??
για τα ζιγκλερ αγορα απο μαγαζι και ειναι ευκολα να παιζεις και να τα αλλαζεις?
Έχεις χώρο να βγάλεις το slide στον άερα (λίγο στριμόκωλα βέβαια) για να ανεβάσεις την ασφάλεια της βελόνας, όπως και (θεωρητικά) μπορείς να ξεβιδώσεις το main jet κατω από το λεκανάκι..

Αλλά καλύτερα, βγάλε το καρμπυρατέρ..!! ;)

fazer1000s
16/05/2012, 18:30
τελικα το πηγα σε καποιον που ηξερε (συνεργειο) και μου ειπε οπως το οδηγησε και το ειδε γενικα οτι δεν εχει τιποτα,οι ρυθμισεις ειναι μια χαρα νορμαλ,λιγο πεσμενο το μοτερ ειναι αλλα εχει να αλλαξει και πιστονι 3 χρονια ειναι και παλιο και οτι απλα μαλλον το μπουκωνω εγω που το παω πολυ χαλαρα και δεν το καθαριζω λεει στο βουνο λιγο με γκαζια.και ισως να φταιει και που ειναι και πεσμενη λιγο η αποδοση του μοτερ,κροταλιζει λεει λιγο το μοτερ αλλα με πιστονι αν και σε καλη κατασταση ο κυλινδρος θα στρωσει μου ειπε.αυτα.

τι γνωμη εχετε ισχυουν?σαν θεωρια παντα φυσικα δεν περιμενω απο μακρυα διαγνωση προς θεου.χαχαχα

OldMan
16/05/2012, 18:52
Κοίτα..

Αν το πας το συγκεκριμένο μηχανάκι σαν γκαστρωμένη νύφη στην εκκλησία, όντως ισχύουν αυτά που λέει ο μάστορας..

Από την άλλη, τα 300αρια έχουν βγει για να κάνεις ότι και με ένα 250 αλλά με λιγότερο γκάζι...

Τώρα, αν εκμεταλεύεσαι σε αισχρό βαθμό την ροπή του, τουλάχιστον ξεκάπνιζέ το το καϋμένο και άλλαζε συχνότερα πιστονάκι/ελατήρια...


Προσωπικά, θα έριχνα μια ματιά και στο TVC (με έμφαση στο ελατήριο..)

kordix
16/05/2012, 21:18
τελικα το πηγα σε καποιον που ηξερε (συνεργειο) και μου ειπε οπως το οδηγησε και το ειδε γενικα οτι δεν εχει τιποτα,οι ρυθμισεις ειναι μια χαρα νορμαλ,λιγο πεσμενο το μοτερ ειναι αλλα εχει να αλλαξει και πιστονι 3 χρονια ειναι και παλιο και οτι απλα μαλλον το μπουκωνω εγω που το παω πολυ χαλαρα και δεν το καθαριζω λεει στο βουνο λιγο με γκαζια.και ισως να φταιει και που ειναι και πεσμενη λιγο η αποδοση του μοτερ,κροταλιζει λεει λιγο το μοτερ αλλα με πιστονι αν και σε καλη κατασταση ο κυλινδρος θα στρωσει μου ειπε.αυτα.

τι γνωμη εχετε ισχυουν?σαν θεωρια παντα φυσικα δεν περιμενω απο μακρυα διαγνωση προς θεου.χαχαχα



Κάθε 200 ώρες ή περίπου ένα χρόνο θελει πιστονάκι ελατηρια και τα σχετικά, ανάλογα και με την χρήση βεβαίως βεβαίως. Αν δεν εχουν αλλαχτεί στα 3 χρόνια ούτε τα ελατήρια του εμβόλου ανοιξέ το άμεσα να δεις τι παίζει.

Το χούφτωσες; χούφτωστο, χούφτωστο :D γι' αυτό είναι φτιαγμένο (και πάντα το πόδι στο φρένο καλού κακού, 300 δίχρονο είναι ;) ).

fazer1000s
16/05/2012, 21:40
μαλλον πρεπει σχετικα αμμεσα να αλλαξω πιστονι ελατηρια ,αν και απλα ακουγεται λιγο αλλα σιγουρα μεσα δεν ξερω τι συμβαινει.
ποσο δυσκολο θα ειναι να το κανω μονος μου?εχω αλλαξει σε μοτερ διχρονο πιστονι οχι μηχανης ομως αλλου τυπου μηχανημα εργασιας?
επισης πως θα καταλαβω τι τυπο πιστονακι θελω?γιατι νομιζω εχει διαφορα παχυ A B C?εκτος απο το κιτ πιστονι ελατηριο πρεπει να αλλαξω να ελεξγω και κατι αλλο οταν ανοιχτει?

αντε σας επρηξα αλλα βαλτε ενα χερακι γιατι δυσκολο το σπορ.1 βολτα κανεις ενα μηνα φτιαχνεις...χαχαχαχα

OldMan
17/05/2012, 11:13
Χωρίς παρεξήγηση..

Πήγαινέ το καλύτερα στον μάστορα γιατί μάλλον θέλει αρκετή δουλειά (και προφανώς δεν την ξέρεις..)

Stabak
17/05/2012, 11:19
και πάντα το πόδι στο φρένο καλού κακού, 300 δίχρονο είναι ;)
:lol::lol::lol: Αυτα τα χούγια του παπιού ρε παιδι μου...

dirtbird
18/05/2012, 07:42
Θα έριχνα και μια ματιά στα ρηντ (ειδικά εάν είναι VForce που έχουν μία προδιάθεση στο chipping).....