PDA

View Full Version : Συντήρηση Ψύξης - honda hornet



Makedonia_Greek
13/05/2012, 20:36
Παιδιά καλησπέρα , έχω ένα honda hornet . Θέλω να του ελέγξω την στάθμη του ψυκτικού υγρού .

Θέλω να μου πείτε , πώς θα καταλάβω αν θέλει συμπλήρωμα και αν θέλει τι ψυκτικό να βάλω ;

Επίσης είναι καλό να συμπληρώσω ή να το αδειάσω όλο και να βάλω κατευθείαν καινούριο ;

Ευχαριστώ πολύ .

npat
13/05/2012, 21:08
Παιδιά καλησπέρα , έχω ένα honda hornet . Θέλω να του ελέγξω την στάθμη του ψυκτικού υγρού .

Θέλω να μου πείτε , πώς θα καταλάβω αν θέλει συμπλήρωμα και αν θέλει τι ψυκτικό να βάλω ;

Επίσης είναι καλό να συμπληρώσω ή να το αδειάσω όλο και να βάλω κατευθείαν καινούριο ;

Ευχαριστώ πολύ .

Κοιτάς το δοχείο διαστολής. Έχει δυο γραμμούλες (μία κάτω, η άλλη πάνω) αν η στάθμη (όταν είναι κρύο) είναι αρκετά πάνω από την κάτω γραμμή, είσαι μια χαρά. Αν είναι χαμηλότερα συμπληρώνεις μέχρι να φτάσει στην μέση περίπου μεταξύ των δύο γραμμών ή και λίγο παραπάνω. Λίγο λιγότερο, λίγο περισσότερο, πάντως, δεν πειράζει. Αν το δοχείο διαστολής είναι άδειο, έχεις θέμα. Καλό είναι να συμπληρώσεις με ψυκτικό ίδιο με αυτό που έχει μέσα.

Αλλαγή ψυκτικού (ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ απ' τον αν θέλει συμπλήρωμα ή όχι) χρειάζεται μια φορά στα δύο χρόνια περίπου (ή σε κάθε μεγάλο σέρβις). Όταν κάνεις αλλαγή, πρέπει να αδειάσεις όλο το κύκλωμα (και το ψυγείο), όχι μόνο το δοχείο διαστολής. Επίσης όταν κάνεις αλλαγή θέλει και εξαέρωση.

Specialized
13/05/2012, 21:38
Η στάθμη του υγρού μετριέται αφου το μηχανάκι έχει ζεσταθει. Η μηχανη πρέπει να ειναι όρθια.

Makedonia_Greek
13/05/2012, 21:39
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου !

Specialized
13/05/2012, 21:58
Συμπλήρωμα από το δοχείο διαστολής. ΟΧΙ από την τάπα του ψυγείου!

Αν σου έχει κατέβει πολύ η στάθμη στο δοχείο διαστολής, θα χρειαστείς εξαέρωση.

npat
13/05/2012, 22:27
Η στάθμη του υγρού μετριέται αφου το μηχανάκι έχει ζεσταθει. Η μηχανη πρέπει να ειναι όρθια.

Τυπικά δίκιο έχεις, αλλά η ακριβής στάθμη (στο δοχείο διαστολής) δεν παίζει και τόσο ρόλο. Από την στιγμή που έχει "καμπόσο" μέσα, και δεν το παραγεμίσεις (ώστε να ξεχειλίσει όταν ζεσταθεί) είσαι ΟΚ. Γι αυτό και μεταξύ min και max υπάρχει αρκετός χώρος (άσε που ΣΥΝΗΘΩΣ στα honda και στο max να το γεμίσεις όταν είναι κρύο, πάλι έχει αρκετό χώρο παραπάνω για να μην ξεχειλίσει όταν ζεσταθεί).

npat
13/05/2012, 22:31
Αν σου έχει κατέβει πολύ η στάθμη στο δοχείο διαστολής, θα χρειαστείς εξαέρωση.

Εξαέρωση χρειάζεσαι (αν το καταλαβαίνω σωστά) ΜΟΝΟ αν το δοχείο διαστολής αδειάζει ΤΕΛΕΙΩΣ (όταν είναι κρύο).

Βέβαια, αν έχει αδειάσει τόσο πολύ το δοχείο, πρέπει να αρχίσεις να ψάχνεις τον λόγο, γιατί μάλλον δεν είναι φυσιολογικό.

Makedonia_Greek
14/05/2012, 01:03
Και ποιο ψυκτικό υγρό προτείνετε εσείς ;;;

Επίσης εξαέρωση πώς γίνεται ;

npat
14/05/2012, 01:28
Ψυκτικό υγρό να αγοράσεις κάποιο έτοιμο (προ-αναμεμειγμένο σε αναλογία 50-50) "ethylene-glycol based", κατάλληλο για κινητήρες μοτοσυκλετών (edit: πρέπει να είναι και "silicate free"). Αν έχεις κάποιο συνεργείο Honda κοντά σου, πάρει αυτό που βάζει η μαμά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (Pro Honda, Premixed ή κάπως έτσι το λένε). Αλλιώς βγάζει και η Castrol και η Ipone και φαντάζομαι και ένα σωρό άλλες εταιρείες.

Makedonia_Greek
14/05/2012, 01:41
Δυστυχώς δεν έχει εδώ κοντά τίποτα . Οι υψηλές θερμοκρασίες στην μηχανή που ανεβαίνουν σύντομα με το που βάλω μπροστά μπορεί να οφείλεται και στην έλλειψη ψυκτικών υγρών ή είναι και ο καιρός που χτυπάει 27αρια ;

npat
14/05/2012, 02:03
Οι υψηλές θερμοκρασίες στην μηχανή που ανεβαίνουν σύντομα με το που βάλω μπροστά μπορεί να οφείλεται και στην έλλειψη ψυκτικών υγρών ή είναι και ο καιρός που χτυπάει 27αρια ;

Έχεις έλλειψη ψυκτικών υγρών? Αν το δοχείο διαστολής είναι ΑΔΕΙΟ, τότε ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΡΥΟ άνοιξε την τάπα του ψυγείου να δεις τι παίζει. Συμπλήρωσε οπωσδήποτε το δοχείο διαστολής. Όταν και το ψυγείο και το δοχείο διαστολής είναι γεμάτα (όσο πρέπει) βάλε νεκρά, βάλε μπρος τον κινητήρα (με ανοιχτή την τάπα του ψυγείου) και άστον να δουλέψει για 2-3 λεπτά (όχι παραπάνω). Βάρα 5-6 κοφτές γκαζιές. Σβήσε και συμπλήρωσε αν χρειάζεται. Κλείσε την τάπα του ψυγείου. Ξανατσέκαρε το δοχείο διαστολής και συμπλήρωσε αν χρειάζεται.

Αλλά όπως σου είπα, μια και το μηχανάκι τώρα το πήρες στα χέρια σου, το καλύτερο είναι να πας σε έναν μάστορα να σου ΑΛΛΑΞΕΙ ψυκτικό (να αδειάσει το κύκλωμα και να βάλει φρέσκο), για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Από εκεί και πέρα παρακολούθησε την στάθμη στο δοχείο διαστολής.

Makedonia_Greek
14/05/2012, 12:26
Όλα έγιναν σήμερα με επιτυχία και χάρης στην βοήθεια σας παιδιά . Ευχαριστώ τα μέλη που βοήθησαν ...