PDA

View Full Version : Σβησιμο σε Varadero 2003 MK2????Heeelp!!



SteriosEnd
14/05/2012, 00:57
Κινουμενος με 40χλμ/ωρα με 2η σχεση ειχα πατημενο συμπλεκτη διοτι υπηρχε κινηση μπροστα μου χωρις παρολα αυτα να χρειαστει φρενο μετα απο 2 δευτερολεπτα και το στροφομετρο να δειχνει 1800 στροφες/λεπτο ξεκιναω να δωσω γκαζι για να αφησω ξανα συμπλεκτη και κανει ενα τσαφ και σβηνει................................

Και λεω εγω τωρα υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα με τον ψεκασμο?Για να προλαβω κατοχους το λαμπακι του FI που εφοσον υπαρχει οποιοδηποτε προβλημα με τον ψεκασμο αναβει δεν ηταν αναμμενο..

Παρομοιο περιστατικο συνεβη και με 1η ταχυτητα οταν πηγα να ξεκινησω κ ημουν εν κινησει με πατημενο συμπλεκτη αφου ειχα τελειωσει την μανουβρα μου μολις πηγα να δωσω γκαζι εσβησε ξανα..Το ρελαντι ειναι στις 900 στροφες κατι που μ φαινεται λιγο για μηχανη με τοσα αλογα..

Και ρωτω,αν δεν φταει ο ψεκασμος τι μπορει να φταει????????????????????????????

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΓΚΕΣ

dimzan
14/05/2012, 01:38
Μπορει να χαλασε το tps

bros_pgm
14/05/2012, 09:39
Ρελαντί 1.200rpm +-100 (συν-πλην 100) - απο το manual. (Προτείνω 1.100 γιατί παραπάνω κοπανάει όταν βάζει 1η.)
Ανέβασέ το και βλέπεις πως πάει. :wave2:

KAGOURO
14/05/2012, 11:18
Ρελαντί 1.200rpm +-100 (συν-πλην 100) - απο το manual. (Προτείνω 1.100 γιατί παραπάνω κοπανάει όταν βάζει 1η.)
Ανέβασέ το και βλέπεις πως πάει. :wave2:

Το ανεβάζεις στις 1200 και 99% δεν θα το ξανακάνει ! Επίσης τώρα που άνοιξε ο καιρός κι ανέβηκε η θερμοκρασία μπορεί να το κάνει κι από φτωχό μίγμα οποτε ανεβάζοντας το ρελαντί λύνεις το πρόβλημα ! Γενικά πάντως δεν είναι γι ανησυχία !
Πάντως κι ένα καθάρισμα στο φίλτρο αέρα τέτοια εποχή δεν βλάπτει !

TONYBANDIT
18/05/2012, 08:37
καποια varadero του 03 η 04 δεν θυμαμαι ειχαν προβλημα στο pgm.το ειχε ο κουμπαρος μου ειχε το ιδιο θεμα και γλυτωσε την τουμπα στο τσακ αρκετες φορες.πηγαμε σε συνεργειο honda παρηγγειλε νεο pgm ηρθε σε 3 μερες το αλλαξε προγραμματισε τα 2 καινουργια κλειδια και φυγαμε.η honda δεν ειχε δωσει ποτε ανακληση:rolleyes::rolleyes: ψαξτο λιγο με αριθμο πλαισιου σε ενα εξουσιοδοτημενο honda μηπως ειναι το δικο σου μεσα αλλιως "ειναι πολλα τα λεφτα"

SteriosEnd
19/05/2012, 00:44
παιδες ανεβασα το ρελαντι 1100 αλλα μου το ξαναεκανε το θεμα..για πες μου λιγο φιλε μου τι ειναι το pgm?και οταν λες ειναι πολλα τα λεφτα?

KAGOURO
20/05/2012, 19:19
Η μονάδα που αντικατέστησε η εταιρεία στα συγκεκριμένα μοντέλα λέγεται ecm και καινούρια κόστιζε τότε περί τα 800 ευρόπουλα. Πρίν όμως κάνεις οτιδήποτε φρόντισε να αποκλέισεις κάθε άλλο παράγοντα που μπορεί να προκαλέσει τέτοια σβησίματα !
Τουτέστιν βενζίνη, φίλτρο αέρα, φιλτροκούτι, το pair(....?!!!#????!!), ρελαντί(πηγαινέτο 1250 και ξαναπαρατήρησέ το, θα κοπανάει βέβαια λίγο το σασμάν).
Για να μάθεις εαν το δικό σου ήταν σ αυτή την παρτίδα επικοινώνηση με κάποιο εξουσιοδοτημένο HONDA.
Μέχρι τότε δίνε λίγο παραπάνω γκαζάκι όταν ξεκινάς......

man iii
21/05/2012, 14:07
όπως είπαι και ο πιο πάνω ένα καλό καθάρισμα-αλλαγή φίλτρου αέρα θα σου περιορίσει το πρόβλημα και μάθε να ζείς με αυτό , είναι γνωστό στα varadero μην κάνεις "ξερογκαζια" πρίν την αλλαγή ταχύτητας και μην δίνεις κλίση στη μηχανή σε επιτόπου στροφή μην σβήσει και πέσεις και γενικά να το έχεις στο νου σου πάντα.
12 χρόνια κάτοχος το έχω εκμηδενίσει αυτό το πρόβλημα σαν να μην υπήρχε ποτέ........ αυτά !!!